Over Kleinveeteelt Landbouwcommissie Voor al uw Stikstofbemestingen Ammoniaksuitaat Heel de Wereld rond IJdelen Schijn Provinciale eischt het "COMPTOIR 20-21 °|0 stikstof* mum Voor al uwe bankbewerkingen m geldplaatsingeii BANQUE CENTRALE OE LA ÖENDRE Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zondag 2^0ct. 1932. Een dichter in den maneschijn. Die met zichzelf alleen wou zijn, Ging peinzend door de velden Soms keek hij met weemoedig oog Naar 't volle maantjen daar omhoog Of hij 't zijn leed wou melden. En, wijl hij weer het hoofd verhief, Och, maantje, zuchtte hij, maantje lief 'k Heb vroeger menigmalen Van u gezongen in mijn lied Dat gij ons dorpken overgiet, En 't veld, met zilvren stralen Zie, 'k. wilde dat dit waarheid was, Het kwam mij nooit als nu te pas. Ik zit in nood ea zorgen Wat ik bezat dat gaf ik uit, 'k Bezit niet meer een enk'le duit, En wie, wie zal mij borgen En wijl hij treurig verder toog. Zijn nare toestand overwoog. Kwam hem een traan in d'oogen "Och, maantje, kloeg hij, 't is maar [schijn Dat uwe stralen zilver zijn... Maar... 'k ben wel meer bedrogen Fons Van de Maele. Het drogen van Konijnenvellen Nadat we in vorige bijdrage spraken over het stroopen van de konijnen, met het oog op het gunstig ten nutte maken van de pelsen, is het noodig dat wceeni- gen uitleg geven over het droge» en later dan over het verder bereiden van de afgestroopte vellen, want niets mag verwaarloosd worden, 't zij in welke van al de opeenvolgde bewerkingen,om tot een goeden uitslag te geraken en van de pelsen te verkrijgen wat men er van verwacht. Als men het vel heeft afgestroopt, zijn natuurlijk de haren naar den binnenkant gekeerd. Het vel, zooals het is afge stroopt, moet geheel blijvendus de huid van de billen hoort erbij't Kan gebeuren dat na 't stroopen, hoe voor zichtig men ook gewerkt heeft, er nog wat vet, velletjes vleesch of droppels bloed aan vastzitten dat moet ge eerst en vooral verwijderen, en dan moogt ge het vel te drogen hangen. Het is vast geweten dat het vel onder 't drogen dient gespannen te worden. Doch 't is niet om 't even op welke wijze dit geschiedt. Het is zelfs van niet te onderschatten belang, dat het open spannen geschiedt volgens zekere eischen. In het vel wordt eén vork ge- schoven, doch 't is nog niet gelijk welke vork, van welken vorm of grootte ook, men daartoe gebruikt. Daarom willen we hier een paar woorden uitleg geven over de vork die ge zelf kunt vervaardigen of u in den handel aanschaffen en die aan alle eischen voldoet. Neem een gegalvani- seerden, stevigen ijzerdraad van 1.50 m. lang en plooi hem in 't midden rond in den vorm van eene sluitspeld, zoodanig dat de ring op die wijze in 't midden ge vormd, een doorsnee hebben van 3 tot 4 cm. Zoo 'n vork is licht en goed en gemakkelijk om behandelen. Ge schuift nu uw vork met den ring vooruit in het gezuiverd vel en wel zoo ver tot de ring in den muil uitkomt. Na tuurlijk staat nu het vel op de twee bee- n«n van de vork gespannen let op dat de beenen van de vork in de zijden van het vel spannen, en niet in buik en rug, want buik en rug moeten vlak opge spannen staan zoodat ze elkaar langs de binnenzijde raken, 't Kan nu voorvallen, en dat kan voortkomen uit een fout die ge gemaakt hebt bij 't plooien van uwen ijzerdraad, dat het opengespannen vel den vorm krijgt van een driehoek. Dat mag niet Altijd moet ge trachten een schoonen rechthoekigen vorm te beko men Wat is er nu te doen Ge kunt de uiteinden van de beenen met een eindje koord naareen toebinden tot het geheel den vorm van een rechthoek krijgt, 't Is in elk geval best, even op te letten als ge uw ijzerdraad tot vork plooit. 't Valt algemeen voor dat allerlei on gedierte op de vellen afkomt, ze bescha digt en soms verder onbruikbaar maakt. Om dit te voorkomen is er een gemak kelijk middel dat u geen moeite zal kosten. Gebruik naphtalinepoeder. Strooi ervan tusschen de haren van het vel dus langs den binnenkant van 't gespannen vel en ook op de buiten zijde, vooral op de plaatsen die voor bederf meest vatbaar zijn: den kop, de voorpooten en den staartwortel. Velen beweren dat keukenzout gemakkelijk het naphtalinepoeder vervangen kan. Dit is dwaling Het gebruik van keu kenzout is nadeelig, want op die wijze ingezouten vellen zijn voor de verdere pelsbewerking ongeschikt. Als de huid op die manier bewerkt is, hang ze dan te drogen met den kop om hoog op eene niet verwarmde, doch luchtige en droge plaats, beschut tegen vochtigheid en zonnestralen, en buitan bereik van ratten en katten. We hebben hier nu de goede manier van 't drogen van konijnenvellen uiteen gezet. Het is niet te betwisten dat sommige verouderde werkwijzen absoluut te ver- oordeelen zijn. Het valt spijtig genoeg nog voor, dat konijnenkweekers de gestroopte vellen opvullen met papier, hooi of stroo en ze zoo te drogen hangen. Heelemaal slecht Op die manier kunt ge uw huiden niet overal, even sterk spannen; op sommige plaatsen is het zelfs niet gespannen, en liggen er plooien in. Zulke huiden zijn voor verdere bewerking minderwaar dig. Hang uw vellen ook nooit in een plaats waar vuur wordt gemaakt, of waar de zonnestralen er vlak op vallen. Om volledig te zijn willen we nog een ander drogingsmiddel aangeven. Men snijdt de huid op den buik in de lengte open en men nagelt ze dan vast, op een raam, waarvan de afmetingen evenredig zijn met de oppervlakte van het vel. Men nagelt op afstanden van 5 cm. aan de kanten vast en natuurlijk met het haar naar onder. De nagelen die men ertoe gebruikt moeten lang genoeg zijn, derwijze dat men aan de kanten de huid wat kan oplichten, zoodat de haren tegen het raam niet geperst liggen. Deze manier van drogen gaat zoo vlug niet als deze, hooger beschreven, en we moe ten erbij zeggen dat vele koopers, aldus gedroogde vellen weigeren. We houden ons dus bij het zorgvul dige drogen op vork. Verlies nooit uit het oog, en wees ervan overtuigd, dat het drogen uwe speciale zorg vraagt Want hoe dikwijls zien we in de hallen mooi gekleurde, dikbehaarde volle pelsen pelsen van prima hoe danigheid anders voor minderwaar dige verkoopen, alleen omdat ze niet goed gedroogd werden omdat er rim pels inliggen, omdat het vel niet overal even sterk gespannen was omdat het vel bij het drogen met den staart om hoog heeft gehangen, zoodat het vet der billen op 't vel van buik en rug geplooid werd, en alzoo tusschen en langsheen de plooi, verhitting is ontstaan verder omdat het vel door winter- of zomer- made, of zelfs door beiden beschadigd is. Zulke vellen kunnen niet in goede voorwaarden verder bewerkt worden en de kweeker die alle zorg besteedde aan 't verzorgen van zijn dieren, ziet de pelsen verloren gaan uit simpele nalatig heid. Als nu de pelsen goed droog zijn, mag men de vork eruit trekken en de vellen opeenleggen, zorg dragende ze te bestrooien met naphtalinepoeder. Het is bewezen dat vele zomer- en wintervellen tot 80 per honderd van hun waarde verliezen, als men deze voorzorg niet neemt. We willen een volgenden keer een paar woorden zeggen over de wijze i waarop ge zelf, met beperkte middelen, uwe konijnenvellen kunt looien en om werken tot pelsen met mooi uitzicht, waarmee ge uw kleedingstukken rijkelijk 1 garnieren kunt. PROVINCIE ANTWERPEN Wij hebben in ons nummer van ver leden week het belangrijk programma der monster-landbouwersvergadering te Antwerpen gegeven. Hier volgt het protest op deze verga dering gestemd De Provinciale Landbouw maat schappij van Antwerpen, in buitenge wone vergadering van 25 September teekent protest aan tegen de verwoe de aanvallen der pers op de landbouw bevolking, die sinds jaren reeds met groot verlies al hare produkten moest afzetten ten gevolge der overrompeling van de nationale markt door uitheem- sche voortbrengselen stelt met verontwaardiging vast dat de zoogezegde informatiepers in plaats van haar plicht onpartijdig te vervullen met het publiek voor te lichten, integen deel alles gedaan heeft en nog doet om de waarheid te verduiken en zelfs niet aarzelt om stelselmatig een verkeerde, ja leugenachtige voorstelling der feiten te geven eischt van de regeering een radikale wijziging der tot heden toe gevoerde landbouwpolitiek die den nationalen landbouw, de eerste nijverheid van ons land, aan den rand van den ondergang heeft gebracht eischt in het algemeen een doeltref fende, afdoende bescherming van al de onderdeelen in het landbouwbedrijf zon der een enkele uitzondering, en meer in het bijzonder, een onmiddellijke ver scherping der contingenteering van vleesch, rundvee, kiekens en varkens (hooge invoerrechten) en desnoods de totale sluiting der grenzen, en verders de toepassing der onverminderde boter- contingenteering op melk en room eischt verder het onverwijld stemmen der nieuwe pachtwet op de huurprijzen beslist deze motie kenbaar te maken aan de Heeren Ministers van Financiën en Landbouw, aan de Heeren Volksver tegenwoordigers en Senators en aan de pers Het merk van het "COMPTOIR,, is een waarborg der rijkheid. BELGIË. De heer Minister van Landbouw en Middenstand brengt ter kennis van de bezitters van inlandsche tarwe, voor de broodbereiding bestemd, dat zij hun aanbiedingen tot verkoop mogen richten tot de Algemeene Vereeniging der Bel gische Maalders, Schaerbeekstraat, 66, te Brussel, met vermelding dat 't eigen gewin geldt. Tentoonstelling van landbouw machines. De "Société de Mécanique et d'Industries agricoles,,, die de Ten toonstellingen inricht van Landbouw machines in het Paleis van het Jubelpark, heeft een referendum ingesteld bij de firma's die aan die tentoonstellingen hebben deel genomen. De groote meer derheid heeft een gunstig advies gegeven tot het behouden der bestaande inrich ting jaarlijksche tentoonstelling met een tijdruimte van twee Zondagen, om aan alle landbouwers de gelegenheid te geven de tentoonstelling te kunnen be zoeken. De beheerraad komt dan ook te besluiten dat de 20e Tentoonstelling zal gehouden worden van 26 Februari tot en met 5 Maart 1933. Technische Pluimveetentoonstel ling. Voor de eerste maal in België zal op 12, 13 en 14 November te Gent een technische tentoonstelling worden gehouden op het gebied van pluimvee installaties, broedmachines, kweekmate- riaal, hoendervoeders en alle technische benoodigdheden. Het doel is om alle nieuwigheden in een enkele tentoonstelling te vereenigen die eenmaal per jaar, kort voor het groote seizoen begint, zal gehouden worden, opdat alle kweekers en broeders zich kunnen rekening geven van de laatste uitvindingen en technische ver beteringen welke op het gebied der moderne pluimveeteelt werden verwe zenlijkt. De pluimveeteelt is voor het oogenblik nog een der vakken waarin een goede en loonende bedrijvigheid heerscht. Deze tentoonstelling wordt daarom als een zeer belangrijke vooruit gang begroet, die ongetwijfeld ook een groot succes tegemoet gaat. Zij wordt ingericht door de Alge meene Vlaamsche Pluimveehoudersver- eeniging op dezelfde dagen en in hetzelf de gebouw waarin ook de Vereeniging "Het Neerhof,, van Gent haar tentoon stelling van neerhof- en luxedieren houdt. Door deze samenwerking wordt de aan trekkelijkheid van het geheel nog be langrijk verhoogd. Voor alle inlichtin gen, programma's enz. aangaande de technische Pluimveetentoonstelling wen de men zich tot het Sekretariaat, 29, Em. Mertensstraat te Woluwe. De wettelijke regeling tot valorisa tie der inlandsche tarwe. Beter laat dan nooitEindelijk kondigt het staatsblad van 22 September 1932 vol gende maatregelen af tot valorisatie der inlandsche tarwe. Ter bekrachtiging van de overeen komst gesloten met de algemeene ver eeniging der Belgische maalders moet het gemaal van tarwe bestemd voor de broodbakkerij tot nader bevel 10 t. h. inlandsche tarwe bevatten. Zoolang die verplichte inmenging van kracht blijft, zullen geen invoerver gunningen afgeleverd worden voor de weeke tarwe van vreemde herkomst welke kan verward worden met de in landsche tarwe, alsmede voor het meel van vreemde herkomst. Men weet ook dat het Verbond der Belgische maalderijen heeft toegezegd voor de inlandsche tarwe 85 fr. de 100 kg. te betalen. Wij komen op deze regeling breed voerig terug in een volgend nummer. Het indexcijfer der maand Septem ber. Het indexcijfer der maand Sep tember is gestegen met 7 punten. Het bedroeg op 15 dezer 713 tegen 706 op 15 Augustus 11. Het stabilisatie-index is geklommen van 89,5 tot 90,5. Ziehier het index voor de verschil lende provinciën Antwerpen 737, Brabant 717, West- Vlaanderen 717, Oost-Vlaanderen 702, Limburg 719, Henegouwen 726, Lu xemburg 704, Luik 686, Namen 705. Hierna een overzichtelijk staatje der schommelingen van het indexcijfer tij dens de maand September der vorige jaren 1923 1924 1925 1926 1927 1928 525 454 503 634 794 825 1929 1930 1931 1932 869 874 786 813 Het leger heeft meer dan 3000 ton inlandsche haver gekocht. Op 21 September 11. heeft het leger bij aanbe steding zijne aankoopen van haver ge daan voor een tijdperk van zes weken. De inlandsche haver te koop aange boden was goed droog en van degelijke hoedanigheid. In deze omstandigheden heeft het leger dan ook uitsluitend in landsche haver gekocht voor een totale hoeveelheid van 3020 ton. De prijzen betaald voor de haver af geleverd in de verschillende legermaga- zijnen schommelden tusschen 89, 90 tot 95,89 fr. de 100 kg. Deze steun van het ministerie van Landsverdediging aan de inlandsche voortbrengst zal ouze landbouwers wel kom zijn. Onze paardenhandel over de eerste maanden van 1932. Volgens de jongste statistiek bedroeg onze uitvoer van paarden gedurende de zeven eerste maanden van het loopend jaar veulens 2782 voor 8.128.000 fr., merriën 1989 voor 8.503.000 fr. ruinen 5315 voor 25.329.000 fr. hengsten 229 voor 1.630.000 fr., hetzij totaal 10319 paar den ter waarde van 43.590,000 fr. Frankrijk blijft onze beste afnemer met 10.132 paarden voor een bedrag van 37.679,000 fr. Volgen Duitschland met 699 paar den voor 3.827.000 fr.; Nederland met 151 paarden voor 494,000 fr. Anderzijds heeft België uit Duitsch land, Frankrijk, Holland en Polen 5973 paarden ingevoerd voor een waarde van 8.624.000 fr. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 11 Sept. tot 18 Sept. Getal besmette hoeven provincie West-Vlaanderen: Roleghem 1 stal; provincie Henegouwen: 8 stallen; prov. Luik 164 stallenprovin. Luxem burg 36 stallen; Totaal209 stallen. ENGELAND Een geschil tusschen de melk voort brengers en de melkverkoopers. De onderhandelingen tusschen de melk- voortbrengers en handelaars om tot een minnelijke regeling te komen inzake vaststelling der melkprijzen zijn zonder uitslag gebleven. De Raad der vereeniging van boeren- melkvoortbrengers heeft op zijne jongste vergadering te Londen beslist aan het Ministerie van Landbouw de onmiddel lijke afkondiging van een besluit te vra gen waarbij de prijzen worden vastge steld voor den melkhandel en dat zou van kracht worden vanaf April a.s. FRANKRIJK Het protectionnisme is nog verre van geluwd. Tegen de neiging welke onlangs tot uiting kwam in sommige middens om het protectionnisme te ver zachten schijnt opnieuw een geweldig offensief ingezet door de voorstanders der tolbescherming. Zoo doen al de groote vereenigingen van nijverheids- en landbouwvoortbrengers opnieuw voetstappen bij de Regeering om nog uitgebreider bescherming te bekomen. Zoo vragen de landbouwmiddens nog strengere tolbescherming voor den vee kweek. De vereeniging van nijverheid en landbouw eischt een politiek van strenge wederkeerigheid, afschaffing van het stelsel der meest begunstigde natie en den terugkeer tot een volledige vrij heid bij het heffen van tolrechten, dit alles gepaard met de opzegging der han delsverdragen thans in voege. Ook de vertegenwoordigers der kool mijnen vragen dat de contingenteering bij den invoer van vreemde kolen niet verruimd worde doch van 70 t.h. op Navolging tot in Amerika. Ge moet weten dat ons bladje niet alleen hier bij ons Vlaamsche menschen gelezen wordt, want Tijl weet heel goed dat vele bladen elke week de grenzen over gestuurd worden. 't Is dus niet te verwonderen dat de boeren uit de Vereenigde Staten verle den week t Hoekske vanTijlgelezen heb ben en zich voorgenomen hebben verder geen landbouwprodukten nog aan spot prijzen te verkoopen. De boerenvereeni- ging uit Amerika de Farmers-Holiday- Association, zooiets gelijk Redt U Zei ven volgens radiogesprek met St Pieter, sluit zich bij 7 ijl en de andere flinke mannen aan en bedreigen ginds de ste den uit te hongeren niet alleenlijk met pataten maar ook met alle andere land- bouwlevensmiddelen. 't Is inderdaad zelfde maatregel waar mede de verbruikers ons sinds maanden vereeren. Ze geven ons een uithonge- ringsprijs voor onze pataten en een spotprijs voor ons vee. We vragen geen woekerwinst zooals tal van andere menschen, maar loon voor ons werk dat de boeren toelaat het jaar om te leven en 's zondags na de Mis 'n pot te pakken met hun vriend Tijl die speciaal gekomen is om hun be langen te verdedigen. Zoo hoorden we deze week een en ander reeds over de boter, 't Is dus geenszins te verwonderen dat meer dan een huismoeder bij Tijl komen klagen is over de hooge prijs van de boter. Ook zijn lieve oude suikertante uit Brussel heeft hem 'n schoone brief geschreven om al zijn invloed bij zijn vrienden de boeren te gebruiken om hun boter aan een rede lijker prijs af te zetten. Tyl heeft dan al de boeren bijeenge roepen en gevraagd hoeveel winst ze per kilo hadden, slechts een paar konden antwoorden 0,50 tot 1 fr. te verdienen. Tijl heeft dan onmiddellijk op pro patria geantwoord dat de winkeliers van Brussel 10 fr. per kilo winnen, waarop mijn goede oude brave tante bij haren winkelier gegaan is en hem haar def tigste brusselsche woordenschat ge leerd op de academie van de Hoogstraat en de Marollen naar den kop heeft gesmeten. Op aandringen van zijn vrouw zou de winkelier haar een pro-justicia aan doen bij de garde-ville die toch ook tegenwoordig niet veel werk heeft, want hij loopt op 't straat, maar hij dierf niet. t Was waarheid dat zij sprak. Tijl I. 60 t.h. worde terug gebracht. Alleen de vertegenwoordigers van de nijverheden voor machienenbouw staan vijandig tegenover deze toename van het protectionnisme, daar zij vreezen dat zij verweermaatregelen zal uitlokken van wege de vreemde staten tegen den uitvoer hunner producten. VEREENIGDE STATEN De landbouwers met zware schul den belast. De moeilijke toestand der Amerikaansche landbouwers is een overwegende factor bij de nakende presidentsverkiezingen. Volgens bere keningen van senator Borah bedraagt de schuld der landbouwers thans 12 mil liard vijf honderd millioen dollard hetzij 450 milliard frank. Deze schuld werd aangegaan op een tijdstip dat de land bouwprodukten tegen veel duurder prij zen afzet vonden. Ingevolge de prijsdaling wegen be doelde schulden dan ook dubbel zwaar op de landbouwers. Deze schulden betoogt senator Borah kunnen niet betaald worden en moeten herzien worden. Hij is verder van mee ning dat deze toestand ernstige gevaren meebrengt voor de toekomst der Ver- eenigde-Staten. De "National Farmers Holiday Asso ciation die onlangs de staking bij de landbouwers uitlokte in enkele departe menten tracht deze uit te breiden in de Staten Minnesota, Wiscousin, Indiana, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Illinois, Ohio en Oklahoma. Deze staking bestaat in het stop zetten van alle bevoorrading der steden aan levensmiddelen om de verbruikers te verplichten betere prijzen te betalen voor de landbouwprodukten. ZWITSERLAND De verhooging van het tolrecht op de aardappelen. Het invoerrecht op aardappelen is vanaf 1 Augustus verdubbeld en aldus gebracht op vier Zwitsersche frank (28 Belgische frank) per 100 kg. wendt U tot d« Mwa tl' 1ÉÊ m ff O

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3