De Gemeenteverkiezingen en de Landbouwbelangen Is er een Tarwe-hausse te verwachten? Landbouwweekblad ZITDAG Zaaigranen Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Heden Zondag worden dus mannen en vrouwen ter stembus geroepen voor de verkiezing der gemeentebesturen. Deze gebeurte nis biedt groot belang ook voor onze landbouwers. Het gemeentebestuur beschikt immers volgens de Belgische wet geving over uitgebreide bevoegd heden welke het ten nutte of ten nadeele van de landbouwbelan gen kan aanwenden. Het komt er dus voor onze landbouwers op aan de leiding hunner gemeente toe te vertrouwen aan bevoegde personen, die tevens bewijzen heb ben geleverd dat zij den landbouw een goed hart toedragen, zijne nooden kennen en bereid zijn het hunne bij te dragen tot den bloei van het landbouwbedrijf. Als beroepsvereeniging, heb bende alleen voor doel de land bouwbelangen te verdedigen bui ten en boven alle politiek, is het er ons niet om te doen hier partij te kiezen voor een of andere politie ke groepeering. Wij willen enkel de aandacht onzer lezers vestigen ermee ijveren voor verbetering van het onderwijs. Bij de inrichting van den 4den graad moet het gemeentebestuur er op waken dat het leerprogram ma flink verzorgd worde en be antwoorde aan de behoeften der meerderheid van de bevolking. Ook het vakonderwijs tot uit breiding der beroepskennissen van onze landbouwers moet op bree- den steun kunnen rekenen van onze gemeentebesturen. In de moeilijke tijden die onze landbouw doormaakt, is bedrijfskennis een onmisbare factor geworden. Het gemeentebestuur kan hier flink werk verrichten door het het inrichten of aanmoedigen der j land- en tuinbouwscholen, der zetenen behulpzaam te zijn bij het vervullen der pleegvormen ver- eischt voor het bekomen der staats- en provincietoelagen voor goedkoope woningen,of van goed koop krediet voor volkswoningen. De gemeente moet desnoods zelf door gepaste maatregelen den woningbouw bevorderen. c) Degelijk onderhoud en ver betering der wegenis. Goede verkeerswegen zijn voor onzen landbouw van uiterst ge wichtig belang. Om zware uitga ven te vermijden is het noodig regelmatig de vereischte onder houdswerken te doen uitvoeren. Ook herstellingswerken en het aanleggen van nieuwe straten mo gen uit misplaatste bezuiniging niet verwaarloosd worden, daar niets doen op gebied van wegenis gelijk staat met achteruitgang en de ge meente aldus verstoken blijft van de toelage welke door de Hoogere voordrachten of lessen over land- Besturen beschikbaar gesteld wor- en tuinbouwaangelegenheden, den voor verbetering der wegenis. door bevordering van het huis- d) Uitbreiding der electrici- houdelijk onderwijs voor boerin- teitsvoorziening. De gemeente nen en boerendochters, door gel- heeft er voor te zorgen dat de delijken steun aan landbouwboe- i voordeelen der elektriciteit in 't kerijen en tentoonstellingen, door bereik van alle inwoners worden aanmoediging voor het aanleggen gesteld ook van de landbouwers van proefvelden voor sommige die in de buitenwijken uc op enkele punten welke ze als basis teelten die in de gemeenten wor- meente gevestigd zijn. Zij k« van bun oordeel kunnen nemen bij j den beoefend of er voor toekomst doen door gepaste bepaling het uitbrengen hunner stem op een j vatbaar zijn. J bepaalde partij of op- bepaalde Bij deze steunactie moet het kandidaten. gemeentebestuur met breeden Welke eischen stelt onze boe renbevolking aan de toekomstige gemeentebesturen 1) Dat zij de godsdienstige en zede lijke belangen der bevolking behar tigen. Dit zijn immers de hoogste be langen waaraan onze landbouw bevolking rotsvast getrouw is ge bleven. Als practische uitwerking van dit princiep kunnen onder meer worden opgesomd a) Steun aan de geestelijkheid bij de uitvoering van hare zending. b) Streng politietoezicht op de openbare zedelij kheid en beteuge ling van alle uitspattingen die de zelfde kwetsen. c) Door strenge toepassing der wet op de openbare dronkenschap. d) Het vaststellen van een pas send sluitingsuur voor drankgele- genheden. e) Het ontzeggen van den toe gang tot danszalen aan kinderen niet vergezeld van. hun ouders. f) Een behoorlijke inrichting der kermissen door bevordering van deftige volksspelen en ver maken. 2) Dat zij het. volksonderricht steunen en tot zijn hoogste ontwikke ling trachten te birengen. De toekomst van den mensch hangt niet zeldun af van het on derwijs dat hij 'heeft genoten. Daar de grootste massa onzer landbou- bouwers het met het lager onder wijs moet stellen, is het van over wegend belang dat het degelijk wordt ingericht. Daarbij nu spelen de gemeenteraden een gewichtige rol. Zoo benoemei zij de gemeen teonderwijzers. Hier moeten onze gemeente raadsleden zorgen i voor flinke leerkrachten en mogen zich geest handelen en de werking be vorderen van alle landbouwver- eenigingen zonder onderscheid die de landbouwers der gemeente groepeeren. De ontwikkeling buiten de school kan ook bevorderd worden door steun en aanmoediging van kunst en tooneelgroepen, boeke- «uuai w, Hjuiicciyrucpen, ooeice- rijen, cultureele instellingen zooals vcn cn deze beperken tot nuttige Vlaamschen Toeristenbond, Da- en noodzakelijke werken, ten ein- vidsfonds, Jeugdvereenigingen,. dc den belastingsdruk niet te ver- Landbouwstudiekringen enz. 3) Dat zij de stoffelijke belangen der landbouwers behartigen op aller lei gebied. Zooals a) Bevordering der volksge zondheid doorte zorgen voor behoorlijke ruiming der grachten en afleiding der vuile waters, het verbieden van den afloop van mestputten en nijverheidswaters langs den openbaren weg, streng toezicht te houden op gevaarlijke en ongezonde inrichtingen, onver biddelijk te beteugelen de verval- zwaren. Bij de heffing der belastingen moet het gemeentebestuur recht- j vaardig zijn en iedereen doen bij- dragen tot de gemeentelijke uit gaven naar verhouding van zijn betaalvermogen. Leeningen mogen enkel worden aangegaan tot de bestrijding van buitengewone noodzakelijke uit gaven, zoo niet dreigt de finan- cieele ontreddering den belastings druk in de toekomst merkelijk te verzwaren. Bij de verhuring van hunne goe- sching van levensmiddelen, ernstig deren moeten de gemeenten en de te waken op de inrichting van den bun ondergeschikte lagere bestu- vleeschkeuringsdienst, de besmet- rcn blijk geven van rechtvaardig- ting van het drinkwater te voor- Ue>iA"in komen welke op het platteland zoo dikwijls oorzaak is van typhus en andere ziekten. Verder moeten de gemeente besturen in verstandhouding met den openbaren onderstand en an dere instellingen zorgen voor tij dige geneeskundige zorgen aan heidszin in aanmerking nemende den benarden toestand waarin on ze landbouw verkeert. Wij kunnen het bij deze enkele beschouwingen laten. Wij druk ken den wensch uit dat zij onze landbouwers een nuttige leiddraad mogen wezen bij de verkiezing van de meest geschikte en meest behoeftigen, voor de inrichting bevoegde gemeentebeheerders van geneeskundige raadplegingen voor kinderen, zwangere vrouwen en moeders. Zij moeten er op wa ken dat een gediplomeerde vroed vrouw in de gemeente verblijve door haar een behoorlijk bestaan te verzekeren. b) Aanmoediging van den wo- van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 November van 10 tot 3 uur. niet laten leiden door m inderwaardige beschouwingen ent .knoeierijen, ningbouw. üeV 9e-en,ebeSt"ïr. T l °e gemeentebesturen moeten] AUe zaaigranen zijn in magazi|n voeling blijven met het onderwij- j het hunne bijdragen voor degelijke- aangekomen zend personeel e*i in t-sam en werking volkshuisvesting door hunne inge- 1 Bericht aan'de belanghebbenden. der ge- kan dit „cn te doen opnemen in de vergunnin gen toegestaan aan de electrici- teitsondernemingen. 4) Dat zij bij het heffen der ge meentebelastingen de princiepen van billijkheid en rechtvaardigheid in acht nemen. Om hare zending te kunnen vervullen heeft de gemeente geld middelen noodig. In de huidige economische krisis moet de ge meente zuinig zijn bij hare uitga- Van Engelsche zijde wordt het totale overschot aan tarwe in de wereld op ca. 150 mill, tegen een totale wereldbehoefte van ca. 82 mill, quarters, geraamd. Het weer in West- en Midden- Europa was ook in den laptsten tijd zeer gunstig en al zijn mis schien in Europa niet overal de recordcijfers bereikt, die men eeni- ge weken geleden verwachtte, toch zijn, met uitzondering van Zuid-Oost-Europa, de Europee- 'sche oogsten uitstekend uitgeval len, zoodat ook hier in ieder geval geen hausse-motief valt waar te nemen. Niettegenstaande alle be moeiingen kan men nauwelijks spreken van een werkelijke ver betering van den economischen toestand, want het is niet aan te nemen dat de algemeene wereld conjunctuur zich in zulk een kor ten tijd zoo vlug kan verbeteren, zooals de hoogere koersen in Wall Street schijnen weer te ge ven. Ondanks alles geeft men in Amerika de hoop niet op, het prijsniveau voor effecten en voor alle grondstoffen verder op te voeren en al schijnt het "outside,, publiek in Amerika, wat betreft de tarwe sceptischer geworden te zijn dan eenige weken geleden, toch volgt dit publiek blindelings de Amerikaansche geldmagnaten, bij wie nog steeds het parool geldt, dat tarwe te goedkoop is en op een belangrijke prijsstijging valt te rekenen. Wij, als vakmenschen, kunnen ons werkelijk niet indenken waar de Outsiders deze optimistische opvatting voor de tarwe-markt vandaan halen. Al is misschien de bovengenoemde statistiek van Beerbohm wat te pessimestisch, men kan toch zeggen dat de sta tistische toestandweinig aanlok kelijk is. Meer dan ooit kunnen de Continentale landen zich de luxe veroorloven, maatregelen te ne men om de buitenlandsche tarwe uit te sluiten, want overal staat buitenlandsche tarwe in ruime mate ter beschikking en door het zonnige Augustusweer zijn meestal de kwaliteiten zeer tevredenstel lend. Daarbij komt, dat Canada met zijn waarschijnlijk overschot van circa 42 mill, quarters en zijn ca. 14 mill, quarters "carry-over,,, niettegenstaande alle ondersteu ningsmaatregelen van de Domini on-regeering, de tarwe in het bui tenland van de hand moet doen, en blijft hiervoor uitsluitend Enge land over, want de kleinigheden die België, Holland en Duitschland in de a.s. maanden in Manitoba- tarwe noodig hebben, laten geen mogelijkheid open tot groote in- koopen. De eenige lichtpunten die mis schien in den loop van den tijd successieflijk een prijsverbetering teweeg kunnen brengen, zouden het uitblijven van ruime offertes van Rusland zijn. Immers, de toe stand in Rusland schijnt belangrijk ongunstiger te zijn dan de Russen zich eenigen tijd geleden voorstel den. In den loop van de maand Augustus is er slechts een heel gering quantum nieuwe Russische tarwe verladende offerten blijven schaarsch en in vergelijking tot de nog steeds lage prijzen voor Ma- nitoba-tarwe eigenlijk oninteres sant. Een ander lichtpunt voor de tarwe-markt is de waarschijnlijk heid, dat op het zeer lage prijs niveau weer groote hoeveelheden van zelfs prima tarwe in de voer bak zullen verdwijnen. De con sumptie van voergraan neemt in alle landen voortdurend toe en het is mogelijk, dat wanneer, zoo als men algemeen gelooft, de Pla- tamaïs verschepingen in deze campagne veel vroeger zullen op houden dan in andere jaren," dit zonder twijfel nog tot uitbreiding van de tarwe-consumptie voor voerdoeleinden zal bijdragen. Intusschen laat Europa zich aan de hevige schommelingen aan de Noord-Amerikaansche termijn- markten in het geheel niet van de wijs brengen. Zelfs op de dagen met vaste berichten uit Noord- Amerika, blijft de tendens bij ons rustig en de koopers gaan uiterst voorzichtig te werk, en al zijn er in de afgeloopen week, zoowel in Nederland als in België en zelf naar Duitschland op enkele dagen wel grootere hoeveelheden Mani toba en Bahia-BIanca-tarwe ge daan, toch zijn deze koopen niets anders dan dekkingen van de allernoodzakelijkste behoefte. Zeer merkwaardig is de situatie in Frankrijk. De uitzaai is er, door de geweldige prijzen die de boeren voor hun opbrengst krijgen, ge stadig uitgebreid, en nu het weer bovendien nog op alle mogelijke manieren heeft medegeholpen is de odgst zoo groot dat de eigen be hoefte meer dan gedekt is, en daarmee valt elk protectiesysteem als een kaartenhuisje in elkaar. Zoolang een land minder voort brengt dan het noodig heeft, kan men den prijs opdrijven door de fabrieken te dwingen de aanwezige tarwe in een vlug tempo te ver malen, waarbij dan het systeem is het maalpercentage hooger te stel len dan de werkelijke voorraad, indien bijvoorbeeld 80 van de behoefte door inheemschen oogst wordt gedekt, wordt het maalper centage op 90 of 95 gesteld. De fabrieken moet dan tegen el kaar opbieden om aan de wet te voldoen en de boer kan, met een beetje handige taktiek, het heele jaar door een prijs bedingen die niets te maken heeft met de wer kelijke marktwaarde. Doch zoodra de inheemsche oogst de behoefte voor 100 °/o dekt, of nog iets grooter is zooals momenteel in Frankrijk het geval schijnt te zijn is dit wapen voor de boeren volkomen krachteloos. De rollen worden omgedraaid, en de boer moet den fabrikant zijn tarwe aan bieden, in plaats van dat de fabri kant moet opbieden om de tarwe te krijgen. Een betrekkelijk klein kwantum inheemsche tarwe meer of minder, kan het keerpunt betee- kenen en de schaal doen doorslaan. Dit is in Frankrijk dit jaar gebeurd niet zonder veel misbaar van den kant der boeren, die er niet mede tevreden zijn, dat zij hun tarwe voor fl. 12. moeten ver- koopen, inplaats van voor 16 tot 18 gulden, de prijs waaraan ze De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen, Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. lUl/IL/UUWOLIlUiCd, UC! »•*- "«UB"»- I /~r «oef li H /v I j- i 7wart>n uiituycicn uc verval- ow oaan •BBBSUKSBBaBBBBBBBBBBBBBBBBB ■BBBBBBBBBBBBBBBBHIB BBBBBBBBBB

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1