Landbouwweekblad Een schandalige campagne tegen onzen Landbouw uw De Kalktoestand van den Grond en Aardappelschurft iiak aat ste ZONDAGÏ16 OCTOBER 1932. PrIJa 25 centien Hde jAAKÖAMO N* 720 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers De prijsstijging welke de boter deze laatste weken heeft onder gaan heeft dadelijk de meest ver woede en hatelijke campagne ontketend tegen onzen landbouw. Hoe belachelijk het ook moge schijnen lazen we in sommige bladen dat de socialistische stem- menaanwinst bij de jongste ge meenteverkiezingen in hoofdzaak te wijten was aan de con tingen- teering van de vreemde boter die onze huisvrouwen diep heeft ont stemd Zoodus waren de jongste ver kiezingen alweer een boterkwestie Wat bedoelde campagne echter weerzinwekkend maakt is dat zij werd gevoerd met middelen die oneerlijk zijn en opzettelijk werden aangewend om de openbare mee ning op te ruien tegen onze land bouwers. Zoo werd door talrijke bladen gemeld dat de contingenteering van vreemde boter bepaald was op 10 a 12 van den invoer in 1931 en dat deze beperking oor zaak is der stijging van de boter- prijzen. De officieele statistieken betref- de onzen in- en uitvoer leeren echter dat de boterinvo'er volgen de hoeveelheden bedroeg tijdens de tien eerste maanden van de volgende jaren 1927: 983.700 kg. 1928: 832.700 kg. 1929: 3.275.200 kg. 1930: 7.790.800 kg. 1931: 15.005.800 kg. 1932: 17.713.600 kg. Uit voorgaande cijfers blijkt dat de invoer van vreemde boter tijdens het loopend jaar merkelijk deze der vorige jaren overschrijdt. Gedurende de maand October van 1932 bedraagt de hoeveelheid vreemde boter waarvan de invoer toegelaten is 1.500.000 kg., daarin begrepen de verhooging van 250.000 kg. toegestaan voor Sep tember en dezelfde verhooging verleend voor October. Welnu volgens de officieele sta tistiek bedroeg de invoer tijdens de maand October van de vorige jaren 1927 87.000 kg. 1928: 117.800 kg. 1929 458.000 kg. 1930: 945.600 kg. 1931 1.557.400 kg. Het contingent voor de maand October 1932 bereikt dus het maximumcijfer van de vorige ja ren. De bladen welke de verbruikers in 't harnas jagen tegen onze boe ren hebben dus opzettelijk gebruik gemaakt van valsche statistieken. 1 Wij bestempelen dergelijke prak tijken als laag en hatelijk Dat onze landbouwers verplicht zijn geweest gedurende de zomer maanden hunne boter te verkoo- pen aan spotprijzen, daarvan rep pen die oneerlijke persschuimers geen woord, dat volgens de bere kening van een officieele commis sie van specialisten de voort- brengstprijs der boter 23 frank bereikt, is hun onbekend of willen zij niet weten. Naar aanleiding van de stijging der boterprijzen weirden onze boe ren eens te meer uitgescholden als bewerkers en oorzaak van het dure leven. Welnu ook deze beschuldiging is volkomen vaisch en formeel in strijd met de officieele gegevens op 15 October 1926 bedroeg het indexcijfer der kleinhandelsprijzen 705 punten en op 15 Augustus 1932 706 punten. De levensduur te was dus op beide tijdstippen omtrent gelijk. Logischer wijze zouden de prijzen der produkten op voormelde tijdstippen ook de zelfde moeten zijn. Welnu, wij stellen vast dat de prijzen der landbouwprodukten in een stad van 50000 tot 100000 in woners in October 1926 het index cijfer bereiken van 764, terwijl zij in Augustus 1932 gedaald zijn tot het indexcijfer van 652, hetzij een vermindering van 112 punten. In dien het algemeen indexcijfer on gewijzigd bleef, dan is zulks te wijten aan een prijsstijging der nijverheidsprodukten sedert 1926. Te noteeren valt nog dat de prijzen der landbouwproducten i als basis dienende van het index cijfer nog de winst bevatten van tusschenpersonen. Daar deze nu in de meeste gevallen zeer aanzien lijk is, zijn de prijzen bekomen door den landbouwer voor zijne producten nog veel lager. De bewering dat de landbouwer het leven duur houdt is dus een grove leugen. De waarheid is dat dank aan den landbouw het leven in België goedkooper is dan in welk land ook. De campagne gevoerd tegen onze landbouwers doet ons echter denken aan de geschiedenis van "houdt den dief,,. Waarheid is ook dat onze land bouw alleen den last draagt van de verlaging der levensduurte en dat hij zich daarbij in het huidige tempo ruineert. Onze landbouwer verkoopt im mers thans al zijne producten met zwaar verlies. Men denke even aan de spot prijzen van de aardappelen, de granen, het slachtvee en van vele groenten en men zal moeten beken nen dat onze landbouw het niet verder kan uithouden. De zoogezegde kampioenen van den vrijhandel zouden de eerlijk heid moeten hebben aan hunne lezers een vergelijkende tabel voor te leggen van de tolrechten op nijverheids- en landbouwproduc ten alsook van de contingentee- ringsmaatregelen toegepast op beide soorten van producten Uitgebreid commentaar zou dan niet noodig zijn om aan het publiek te toonen waar het paard gebon den is en waar de werkelijke oor zaak der levensduurte gelegen is. Waarom repten ze geen woord over de contingenteering van de vreemde kolen Waarom deelen zij hun lezers niet mede dat het indexcijfer der huiskolen op 15 Juni 1.1, 736 be droeg hetzij 28 punten boven het algemeen index. Waarom verzet ten zij zich niet in voormelde om standigheden tegen de verlaging van het contingent van 55 tot 45 t.h. voor de kolen Ten opzichte van den landbouw is hun standpunt dat men de pro ducten moet aankoopen waar zij het goedkoopst worden voortge bracht. Waarom passen zij die zelfde zienswijze niet toe waar het de nijverheid betreft Zoo is het toch gekend dat in de Belgische koolmijnen, ingevolge de natuur lijke moeilijkheden van uitbating en de mindere rijkdom van den ondergrond.de dagelijksche voort- brengst merkelijk blijft onder deze van naburige landen. De contin genteering van vreemde kolen moest voor hen uit den booze zijn en nochtans keuren zij die contin genteering goed De ondergrond van gansch de campagne tegen onze landbouwers naar aanleiding der prijsstijging van de boter is echter, dat sommi ge handelaars in vreemde boter die sedert ruimen tijd nochtans rijkelijk hun brood verdienden, oordeelen dat de bron hunner in komsten niet voldoende meer geeft Het is dus ten bate van enkele sjacheraars dat de verbruikers worden opgehitst tegen onze landbouwers Ze zijn het beu verder als ver worpelingen behandeld te worden Ze weigeren verder alleen offers te brengen voor de verlaging van de levensduurte, te meer dat deze uitsluitend dienen om de bedrijfs winsten van de nijverheid op hun vorig peil te houden Liefde kan van eenen kant niet komen, zegt het Vlaamsch spreek woord en het is juist Onze landbouw eischt dan ook met klem op gelijken voet behan deld te worden met de nijverheid en maakt aanspraak op een zelfde behandeling vanwege de openbare besturen N. B. Tot staving van ons artikel laten wij hier de officieele mededee- ling van het Ministerie van Land bouw volgen t Onjuiste berichten zijn in de pers ver schenen nopens de contingenteering der boter. In strijd met hetgeen gezegd werd, heeft de contingenteering niet tot 10, noch zelfs tot 12 1/2 de ingevoerde hoeveelheid verminderd. Inderdaad, blijkens de cijfers der han delsstatistiek, bedroeg de invoer der boter voor 1927 (10 maanden) 1928 1929 1930 1931 983.700 kg. 832.700 kg. 3.275.200 kg. 7.790.800 kg. 15.005.800 kg. Voor de eerste 10 maanden van 1932 zal hij bedragen 17.713.600 kg., niette genstaande de contingenteering. Men kan er zich rekenschap van ge ven dat de huidige invoer merkelijk grooter is dan in de vorige jaren, zelfs in het jaar 1931, dat terecht wordt be schouwd als een in dit opzicht abnor maal jaar. Voor de maand October bedraagt de hoeveelheid, waarvan de invoer is toe gelaten, 1.500.000 kg., met inbegrip van de vermeerdering met 250.000 kg., toe gestaan voor September en de vermeer dering van denzelfden omvang, toege staan voor October. Welnu, de totale hoeveelheid, inge voerd gedurende hetzelfde tijdperk der vorige jaren, bedroeg 1927 (October) 87.000 kg. 1928 117.800 kg. 1929 458.000 kg. 1930 945.600 kg. 1931 1557.400 kg. Het contingent, voorzien voor Octo ber, is dus gelijk aan de ingevoerde hoeveelheid van het vorige jaar, het meest gunstige in dat opzicht. Op onze landbouwkundige dienst hebben we in de laatste da gen meer dan een klacht gehoord over Mijne aardappelen zijn schurftig, wat is de oorzaak, en hoe kan ik dit bestrijden andere vertellen ons vroeger had ik nooit schurftige aardappelen en sinds een paar jaren is het mij on mogelijk er andere te kweeken In de meeste van zulke gevallen moeten we naar de oorzaak niet lang zoeken... Ik heb enkelen tijd geleden dat stuk land eens goed gekalkt, of... ik gebruik graag al- calische meststoffen. En daar ligt de oorzaak. In de samenstelling van aardap pelknollen vinden we slechts een geringe hoeveelheid kalk, 02 een eerste aanwijzing dat de kalk- behoefte van den aardappel zeer klein is, te meer dat kalk in den grond dan nog in veel ruimer mate aanwezig is. Uit waarnemingen is gebleken dat aardappelen ook goed kunnen groeien op zure gronden, omdat zij het vermogen bezitten kalk in sterke mate aan den grond te kun nen onttrekken. Hieruit mogen we geenszins afleiden dat aardappelen geen schade kunnen lijden door kalkgebrek. De schade teweeggebracht door gemis aan kalk is in vele gevallen grooter, omdat dan gewoonlijk de zoo gevreesde Rhizoctonia ziekte kan optreden. Aardappelen door schurft aan getast zijn onbetwistbaar minder waardige produkten voor den han del, ze vinden daarom ook weinig afzet en dan nog tegen vermin derde prijzen. We vinden nochtans de ziekte vrijwel onschuldig indien ze zich enkel tot het aantasten der schil bepaalt, omdat hier enkel het uiter lijke de vrucht minderwaardig maakt. Maar het optreden van schurft bepaalt zich niet enkel tot oppervlakkige aantasting, want vaak gebeurt het dat de knollen zeer diep aangetast worden, zoo dat groote gaten aan de opper vlakte ontstaan. Bij het koken van dergelijke exemplaren ontwaart men dan kurkachtige massa's die soms tot heel diep in den knol plaats ne men. Het spreekt van zelf dat deze knollen voor de consumptee waar deloos zijn en bestemd zijn voor de dierenvoeding. Deze ziekte zou veroorzaakt worden door een zwam die vol gens hare levenswijze tot de Oos- pora zou behooren en in de meeste gronden zou aanwezig zijn. Kalk- rijke gronden zouden de ontwik keling van deze zwam ten zeerste bevoordeeligen alsook de aanwe zigheid van alcalische meststoffen. We moeten nochtans over het begrip kalkrijke grond een zeker onderscheid maken tusschen kalk rijke gronden van natuur en ande re waar de kalk kunstmatig is aan gebracht. Aardappelschurft en kalkrijke grond gaan voorzeker samen in dien het optreden van schurft de oorzaak niet is van schurftige poo- ters. Nochtans worden de aardap pels op zware kleigronden die gewoonlijk zeer rijk aan kalk zijn, niet door 't schurft aangetast, ter wijl lichte of kalkarme gronden dikwerf zeer schurftige knollen leveren. Professor Eichinger meent dat het optreden van schurft het ge volg is van een alcalische reactie welke door kalking op het gebruik van alcalische meststoffen ont staan alhoewel deze ook kan voortspruiten uit ontbinding van voedende bestanddeelen in den bodem aanwezig. Deze reactie zou des te eerder plaats grijpen naarmate de in den bodem aanwezige zure bestand deelen door kalking geneutrali seerd zijn. In verband met deze gegevens zijn proeven aangelegd geweest en de theorie juist bevonden al hoewel vroeger door prof, Hudig op de gunstige werking van zure meststoffen als ammoniaksulfaat en superfosfaat werd gewezen tot bestrijding van aardappelschurft. Wij kunnen hier de talrijke proeven aangelegd door Eichinger en Pförten niet aanhalen doch mogen uit de proefnemingen be sluiten dat het optreden van schurft meestal de oorzaak is van de bemestingsformuul. Aardappels bemest met ammo niaksulfaat waren volkomen vrij van schurft. Zoodra de bemesting aangewend werd met andere kunstmeststoffen trad schurft" in meerdere of mindere mate op. Het gebruik van chloorhoudende pot- aschzouten zouden het optreden van schurft ten zeerste bevoor- deelen alsook het gebruik van slakkenmeel. Bij het gebruik van chloorvrije potaschzouten als potaschsulfaat en beter nog dubbel potasch en magnesia-sulfaat, treedt minder schurft op. Superfosfaat werkt ook zeer gunstig om de plaag te ver hinderen. Op de perceelen met kalk be handeld die zelfs een voordeelige bemestingsformule gekregen had den trad ook schurft op. Om dus het optreden van schurft te verhinderen daar vooral waar weinig uitwisselbare zuren in den grond voorhanden zijn moe ten we een bemestingsformule ge bruiken die de alcalische reactie van den grond verhindert. Deze gunstige werking vinden we in de de combinatie ammoni aksulfaat, superfosfaat en pot aschsulfaat. De talrijke proeven over het optreden van schurft hebben be wezen dat aardappels zonder be mesting met kunstmest schurftvrij zijn. Het optreden van deze kwaal is dus te wijten aan den landbou wer zelf die door het aanwenden van een onjujste bemesting de ziekte heeft te voorschijn geroe pen. De gepaste hoeveelheid en den aard der meststof voor alle gevallen bepalen bij het optreden van deze ziekte is niet mogelijk maar steeds blijft toch dat de aan tasting rechtstreeksch evenredig is met de uitwisselbare zuren in den grond aanwezig of hoe kleiner de p.H. toestand van den grond is. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekecdc stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. »sia

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1