Voor al uw Stikstofbemestiogen Ammoniaksulfaat 1 Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE OF. LA OENORE Vernieuwingen van Boomgaarden. De kleine W inte rvlinder eischt het COMPTOIR 1 1 stikstof 20 Wenken over verpakking van fruit Yoor aï awe baakbewerkingen m geldpiaatsingen Zondag 16 Oct. 1932. De Herfst is slechts eenige dagen in het land of gansch de natuur begint reeds de sporen van rijn aanwezigheid te dragen. De bladeren der boomen ver krijgen een koperkleurige tint en wach ten nog naar een flauwe rukwind of een lichte vorst om afscheid te nemen van vader boom die ze nu kaal gaan zetten nadat ze zijn kruin gansch den zomer door zoo weelderig groen hadden ver sierd. De boom gaat rusten en terwijl hij in zijn diepen slaap zal gedompeld lig gen, is het gunstige oogenblik aange komen om hem de groote heelkundige bewerking te doen ondergaan namelijk het ontplanten of het planten. Vast en zeker vertoeven er nog in menigen boomgaard fruitvariëteiten waarvan de opbrengst in klinkende munt tot het verleden behoort of andere spe cimens nog die door ouderdom of ziekte versleten of in hun groeikracht fel on dermijnd zijn. In beide gevallen dient er ingegrepen, want op de plaats waar zoo een boom staat, kan een jongere weel derig tieren of een meer gezochte han delsvariëteit een andere afgedankte ver vangen. Ten gevolge van de snelle uitbreiding van het vervoer en het in gebruik bren- i gen van koelwagens en koelschepen heeft de internationale fruithandel een i belangrijke wijziging ondergaan. Zoo schijnt de vraag naar vroeg Belgisch fruit van jaar tot jaar te verminderen in I de landen die pas eenige jaren geleden nog onze beste afnemers waren. Op het oogenblik dat onze vroege fruitvariëtei ten, die over 't algemeen slechts een geringe waarde hebben, op die markten verschijnen, ondergaan ze reeds dé me dedinging van andere, betere soorten uit vreemde landen, beter gelegen onder opzicht van klimaat en die op de mark ten door die moderne vervoermiddelen zoo frisch aankomen als de onze die pas van de boomen getrokken zijn. Om dit door een voorbeeld klaarder te maken, laat ons zeggen dat het hoog tijd wordt geen nieuwe aanplantingen meer te doen van de Bruine Xriekpeer, de Koolstokken, de Cooremans, de Bon Présent en andere vroege, minderwaar dige fruitvariëteiten dat zelfs beplan tingen met Clapp's Favorite, Bonne Chrétien William, Calebasse a la Reine dienen beperkt te worden. Indien de eerstgenoemde verscheidenheden reeds een zekeren leeftijd hebben gehad, dan ware het voorzeker wenschelijk ze uit te roeien en te vervangen door nieuwe meer gezochte handelsfruiten als Legi- pont, Doyenné de Cornice, Louise bon ne d Avranches, Conférence, Beurié Durondeau, Nee plus Meurice enz. Zijn de boomen integendeel nog jeugdig en vol groeikracht dan kan men ze afen- ten en er de laatstopgesomde variëteiten opsteken. Voor de laatste bewerking is 't nu te laat, men kan de aanstaande Lente af- enten om ze dan met schietend oog toe te passen. Wanneer we nu tot ontplanting en herplanting overgaan of wanneer we een nieuwen boomgaard wenschen aan te leggen, dan neemt men bij voorkeur kleinere vormen als struik, pyramide liever dan hoogstammige boomen. De struikvorm is zelfs te verkiezen omdat hij gemakkelijk te vormen is en bijgevolg voor landbouwer of fruitliefhebber hoe genaamd geen moeilijkheden oplevert, zelfs het jaarlijksch snoeien tot een klei nigheid herleidt dat men eerder sleunen heet. Of het wegnemen van takken die gedeeltelijk de toetreding van licht en lucht afsluiten. Op deze struikvormen wint men schooner fruit, grooter van stuk, beter gekleurd en zuiverder. Deze boomen zijn bovendien gemakkelijker te bereiken voor het inzakken der vruch ten, voor 't uitdunnen, 't plukken en 't bestrijden van allerlei ziekten. Wat nu de opbrengst betreft is menig tuinbouwer van oordeel dat fruitboomen in struikvorm evenveel opbrengen als hoogstammige boomen doordat de, boo men dichter staan, het fruit grooter is, men minder afval of beschadigd fruit heeft. Wanneer we nu den grond gedurende de eerste tien jaren tusschen de boomen bewerken en beplanten met allerlei groenten, dan kan men dergelijke boom gaarden dubbel doen opbrengen. De boomen ondergaan den heilzamen in vloed van het jaarlijksch keeren van den grond, waardoor licht en lucht toe gang vinden tot den ondergrond, waar door de warmte beter in den grond dringt, het water beter doorzijpelt en zoo aan de wortels toelaat meer te genieten van de voedende bestanddeelen in hun bereik gebracht. (Cheimatobia Brumata). Het insect dat wij hier beschrijven i draagt zijn naam met rechtde winter- j vlinder komt bijna uitsluitend voor inde j wintermaanden October tot Maart. Op den tijd van het verschijnen is het weder van grooten invloed. Zacht najaarsweer doet de vlinders uit den grond kruipen, waarin zij zich als pop eenigen tijd heb ben opgehouden. Strenge vorsten ver hinderen het verschijnsel, en wanneer het aanhoudend vriest, ziet men de vlin ders pas in Januari te voorschijn komen. Tusschen den mannelijken en vrou welijken vlinder bestaat, wat de vleugels betreft, groot verschil. Het mannetje bezit flink ontwikkelde, maar dunne, teere vleugels, bruingrijs gekleurd en van donkere golflijnen voorzien. De achtervleugels zijn veel lichter dan de voorvleugels. Bij de wijfjes zijn slechts de vleugelstompjes aanwezig, waardoor zij niet kunnen vliegen. Des te beter kunnen zij echter kruipen. De rups is 20 tot 25 mm. lang, geelachtig-groen met een donkere ruglijn en drie witte lijnen op elk der zijden. Het aantal mannelijke vlinders is steeds grooter dan dat der wijfjes. Deze kruipen langs den stam omhoog en gaan in de boomkroon hun 200 of 300 eitjes leggen, in kleine hoopjes. Voor het leg gen der eitjes wordt de voorkeur gege- I ven aan knoppen, wondranden en i schorsspleten. Beginnen de knoppen uit te loopen, dan komen ook de rupsjes te voorschijn. Deze kunnen groote schade teweeg brengen aan de vruchtboomen en struiken kersen, appel- en pere- boomen, kruisbessen, enz. Zoowel blad als bloemknoppen worden afgevreten, waarbij de rupsen de knoppen en de te voorschijn komende blaadjes door een dun spinsel aaneenhechten. In de aldus gevormde schuilplaats kunnen zij onge stoord hun vernielingswerk voltooien. Later tasten zij de jonge blaadjes aan, waarin zij gaten vreten. Vervolgens moeten het de kleine vruchten bekoo- pen, waarin zij gaten booren, maar nochtans de kern ongeschonden laten. Dit geldt echter niet voor de kersen, waarvan niet alleen een gedeelte van het vruchtvleesch, maar ook de nog zachte steen vernield wordt. Is de eene vrucht op dergelijke wijze beschadigd, dan wordt eene andere aangetast, waardoor de kleine rupsjes in een kersenboom gaard zeer nadeelig kunnen worden. Pitvruchten worden ook beschadigd de rupsen vreten aan de jonge vrucht, en op de aangetaste plaats groeit deze niet meer, maar wordt hard het gevolg is dat de vruchten gansch vervormd worden en niet als handelsfruit kunnen verkocht worden. Einde Mei, begin Juni zijn de rupsen volwassen en laten zich aan een spin seldraad op den grond neer. Zij ver poppen op geringe diepte. u Het merk van het «COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. De Bestrijding van den kleinen Wintervlinder. Bij gedeeltelijke vernieuwing van den boomgaard zal men ronde putten graven van 2 tot 2,50 m. doormeter en de aarde roeren tot op een diepte van 50 tot 60 cm., wel zorgdragende de aarde voort komende van de onderlaag terug onder in den put te brengen en de meststoffen in de bovenste laag lichtjes onder te werken. Na de planting legt men rond de boomen nog wat langen mest om de koude af te sluiten en het hergroeien te bevoordeeligen. De bestrijding van den kleinen win tervlinder is afgeleid uit zijne biologie of levensleer daar de wijfjes,om hun eitjes te leggen op de boomkroon, langs den stam moeten opkruipen, heeft men be sloten dit te beletten door het aanleggen van een hinderpaalde lijmband. De wijfjes moeten ofwel terugkeeren, ofwel blijven zij aan de lijm kleven. Lijmban- den bestaan uit vetdicht papier, waarop rupsenlijm wordt gestreken. Wanneer in September de poptoe- stand geëindigd is, kruipen de wijfjes op de boomstammen, om na de paring, wel ke op den boom plaats vindt, hun eitjes te leggen op de boomkroon. Er moeten verdftillende punten wor den in t oog gehouden bij het aanleg gen der lijmbanden, welke wij in ons volgend nummer zullen bespreken. RtsaHinsi EBHUiËüa jsüfmia voor de inlandsche markt Dikwijls worden klachten geuit door de fruitkweekers die bij verkoop in de hallen of op de markten de prijzen niet behalen waarop ze meenen aanspraak te mogen maken. Niet zelden is de oor zaak hiervan toe te schrijven aan een niet behoorlijk verzorgen der producten. Algemeene Opmerkingen s Enkele beginselen dienen steeds door de betrokken kweekers in het oog be houden. 1Er naar streven eerste klas waar voort te brengen, wat gemakkelijker bereikt wordt met normale opbrengsten dan wanneer men de planten te veel laat dragen. Overvloedige oogsten geven veelal minderwaardige producten. Het kost niet meer, goede waar te plukken, te verpakken en te verzenden dan slecht te en het gebeurt al te dikwijls dat de verkoop van slechte waar niet genoeg opbrengt om de kosten te dekken. 2. Het plukken en behandelen der vruchten dienen met bijzondere voor zorgen gedaan om alle kneuzingen te vermijden. Voor sommige fruitsoorten, zooals de peren, de appels, de beste pruimen, de kersen en de aardbeziën, moet de stengel aan de vrucht blijven andere soorten, zooals de perziken, de gewone pruimen en de tomaten, mogen zonder stengel verpakt worden. 3. Goed inpakgoed gebruiken volgens den aard van het product en de eischen der markt. Benevens het eigenlijke in pakgoed kist of mand is het ge bezigde papier ook van belang. In geen geval mag dagbladpapier of ander oud papier gebruikt worden. Het gaat hier immers om den verkoop van eetwaren en zindelijkheid is een vereischte. 4. Volle gewicht leverenen het ge- j wicht duidelijk aangeven. 5. Goed sorteeren soort bij 'soort, nooit minder goed bij beter van onder in de kisten dezelfde waar leggen als boven, dus niet paleeren. Goed sorteeren geeft vertrouwen en vertrouwen is noodig wil men vlotten afzet bekomen. Elke kwaliteit wordt steeds op dezelfde wijze geteekend b.v.b. papier (roos, geel, wit, blauw) of num- mers (1, 2, 3, 4). Het aanteekenen met cijfers is evenwel te verkiezen boven het bezigen van verschillende kleuren pa pier, omdat niet alle vruchten zich bij een bepaalde kleur aanpassen. 6. Een handelsmerk bezigen. Hier voor gebruike men liefst twee of drie letters (verkortingen van zijn voor- en familienaam b.v.b.). Dit merk zal men dan op al zijn inpakgoed bezigen. Het j geeft vertrouwen en het laat toe de eerlijke verkoopers te onderscheiden. Na een zekeren tijd wordt er enkel op het merk gekocht zonder dat de waar j dient onderzocht. De afzet wordt erdoor vergemakkelijkt en dus ook worden voor die producten betere prijzen be taald. Zelfs in jaren van overvloed, of van plotselingen overtolligen aanvoer, be- halen de gunstig erkende merken dik wijls nog bevredigende prijzen. De koo- pers zullen altijd eerst de waar opkoo- pen van diegenen in wie ze vertrouwen hebben. 7. Het aantal verpakkingsmodellen zooveel mogelijk beperken. en van BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 2 Oct. tot 9 Oct. Getal besmette hoeven provincie Oost-VlaanderenMiddel burg 1 stal; provincie Henegouwen: 1 stal; prov. Luik 78 stallen; provin. Lu xemburg 11 stallenprovincie Namen 1 stal; Totaal92 stallen. Vlaamsch Economisch Verbond. V.E.V. Berichten. De V.E.V. Be richten der maand September openen met een artikel van den heer Constant Van Steenkiste over "Economie en Vaderlandsliefde in verband met de Vlaskwestie,,. De heer Richard, Lie. in Soc. en Pol. Wet., behandelt "De Bel gische Politiek van de Volkswoning,,. Mej. J. Van den Bruel spreekt over "De Sociale Dienst in de Nijverheid,, en de heeren Mters De Weerdt Rondou behandelen de rubriek Recht en Rechtspraak,,. Het nummer bevat verder een zooals altijd lezens waardige brief van zijn Nederlandsche correspondent over het verslag Weiter. Verder is het nummer gevuld met de belangwekkende rubrieken over "Wet ten en Besluiten,,, "De Arbeidsmarkt in België,,, "Export,, en "Handelsberich ten,, en voorts met een aantal mede- deelingen die een kijk geven op het economisch leven, zoowel hier als in den vreemde. De Filmen der Ijzerbedevaart. Beginnen wederom een rondreis van grooten bijval in Vlaanderen. Men weet en honderden gemeenten bij ondervinding dat het werk der Ijzer bedevaart over twee prachtfilmen be schikt tot het inrichten van zulke mooie avonden "Met onze Jongens aan den Ijzer,, in 6 deelen, of de gruwelijke Ijzer tragedie in al zijn naakte weekelijkheid gaan de van 1914 tot 1918 met de laatste moorddadige aanval enden "Oogst,, der miljoenen kruisjes- De tweede film is deze der "Ijzerbede vaarten,, in 6 deelen, vanaf de eerste tot de XIIT waarbij het schenden en j verbrijzelen der Heldenhulde-zerkjes, de bouw van den Toren en vooral de j laatste hulde aan Joe English en het overbrengen der 8 Vlaamsche gesneu velde IJzeridealisten, een der aangrij pendste stukken film van al de vaarten Voor speciale muziekaanpassing kan gezorgd worden. Waar geen Kinema is beschikt het secretariaat over toestel met operateur. Waar reeds een filmavond gegeven werd, kan men een gansch nieuw pro gramma bezorgen aangevuld met Vlaamsche gebeurtenissen b.v. en de laatste Ijzerbedevaart, enz. Talrijke aanvragen kwawen reeds binnen, men wachte nietVraag in lichten Cl. De Landtsheer, Wilford- 16, Temsche. Telefoon 134. De oprichting van een Vlaamsche Veeartsenijschool. Ingevolge eene beslissing van den Ministerraad zal dit jaar aan de Veeartsenijschool te Cure- gem eene Vlaamsche afdeeling gevoegd worden. Deze maatregel is echter maar voorloopig, daar binnen een tijdperk van hoogstens twee jaar, volgens de eischen der materieele inrichting, bet Vlaamsch hooger diergeneeskundig on derwijs naar Gent zal worden overge bracht. Deze oplossing komt tegemoet aan de eischen van de Vlaamsche intellec- tueele middens, zooals van de Vlaam sche universitaire kringen en van het Hoogstudentenverbond. Als aanvulling van het Hooger Vlaamsch onderwijs hoort hetVlaamsch V eeartsenijkundig onderwijs inderdaad best thuis in de onmiddellijke nabijheid der Rijkshoogeschool te Gent. Alles hangt nu verder af van de aan werving van degelijke leeraars en daar voor heeft de heer Minister van Land bouw herhaaldelijk beloofd te zullen zorgen. De Fransche tolrechten op den in voer van paarden. De bestuursle den van de syndikale kamer ter verde diging van de belangen van het Bel gisch trekpaard werden onlangs ontvan gen door den heer Van Dievoet, minis ter van Landbouw, in tegenwoordigheid van Senator Mullie en van den heer Suetens bestuurder van den dienst der handelsverdragen bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De afvaardiging vestigde de aandacht van den minister op den hachelijken toe stand waarin zich onze paardenkwee- kers bevinden, tengevolge van de toe passing der nieuwe tolrechten door Frankrijk. Het is hoofdzakelijk ons land dat door deze tolmaatregelen getroffen is, aangezien nagenoeg 90 t. h. der in Frankrijk ingevoerde paarden uit België afkomstig zijn. De heer Van Die voet heeft zijn vol- ledigen steun in deze kwestie toegezegd en de syndikale kamer verzocht zelf twee deskundigen aan te duiden die zul len deel uitmaken van de officieele com missie welke eerlang naar Parijs ver trekt, om er onderhandelingen aan te knoopen omtrent dezen pijnlijken toe stand. De werkeloosheid in ons land. 173 kassen voor verzekering tegen wer keloosheid groepeerende 855.876 leden telden op 3 September 1.1. 165.596 vol ledig werkeloozen hetzij 19,3 t.h. van hun ledenaantal. Deze verhouding was 19,6 t.h. de vorige maand en 9,9 t.h. in Augustus 1931. Bovendien waren 168.818 leden ge deeltelijk werkeloos, hetzij 19,7 t.h. tegen 20,3 t.h. de vorige maand en 16,8 t.h. in Augustus 1931. De Regeering heeft op den laatsten Kabinetsraad beslist een commissie in te stellen welke voor opdracht heeft de bestaansmiddelen der ondersteunde wer keloozen te onderzoeken. De geesel der werkeloosheid over de wereld. De statistieken van het Internationaal Arbeidsbureel wijzen voor de maanden Juni, Juli, Augustus en September een bestendige toename uit van de werkeloosheid in vergelijking met de overeenstemmende periode van het jaar 1931. In zekere landen zelf, zooals England, Holland en Denemarken groeide de werkeloosheid aan in vollen zomer. Ziehier enkele cijfers Duitschlaud telde in September 1932: 5.261.000 werkeloozen tegen 4.214.765 in September 1931. Oostenrijk269,179 in September 1932 tegen 196.321 in September 1931. Engeland en Ierland 2.946.808 in September 1932 tegen 2.813.163 in Sep tember 1931. België: 341.326 in Juli 1932 tegen 167.287 in Juli 1931. Denemarken94.868 in September j 1932 tegen 35.314 in September 1931. i Nederland161.026 in September 1932 tegen 70.479 in September 1931. j Zwitserland87.162 in Juli 1932 tegen j 46.843 in Juli 1931. Tsjecho-Slowakije186.046 in Augus tus 1932 tegen 82.759 in Augustus 1931. Zweden: 75.622 in Augustus 1932 tegen 46.180 in Augustus 1931. Volgens de statistieken der Vakbon den is het percentage in de Vereenigde- Staten tijdens de drie laatste maanden nog gestegen van 31 tot 34 t.h. terwijl het in Augustus 1931 slechts 26 t.h. be- Bede- reikte. FRANKRIJK De verbittering der Fransche land bouwers naar aanleiding der gewel dige prijsdaling van de tarwe. Na een vergadering van de gemeentever tegenwoordigers hebben 97 burgemees ters van de arrondissementen Dreux en Chateaudun hun ontslag ingediend bij den prefect van het departement d'Eu- re-et-Loire. Tot heden hebben 200 bur gemeesters van dit Departement ge zamenlijk hun ontslag ingediend op de 426 gemeenten van genoemd Departe ment. Dit voorbeeld werd gevolgd door 17 burgemeesters van Midden-Frankrijk. Door deze handelwijze willen de bur gemeesters de aandacht der Regeering vestigen op de geweldige crisis waar onder de landbouw lijdt ingevolge de prijsdaling der tarwe en protesteeren tegen de onvoldoende maatregelen door de Regeering getroffen tot valorisatie der tarwe. Anderzijds heeft de Vereeniging der landbouwers van de Somme op hare algemeene vergadering besloten door opstapeling tenminste den verkoop van een tiende van hunnen oogst te verdagen tot aanstaande jaar, de bezaaiingen te verminderen en alle doeltreffende maat regelen te nemen om aan de landbouwers het bestaan te verzekeren. Verder heeft dezelfde Vereeniging bij eenparigheid van stemmen besloten de betaling van alle belastingen te staken j indien binnen de maand de graanprijzen niet hooger zijn dan 138 fr. het kwin taal. Uit voorgaande blijkt dat de eischen der Fransche boeren heel wat ernstiger zijn dan deze van onze landbouwers en dat onze zuiderburen die eischen door energieke maatregelen wenschen te doen zegevieren. De Fransche maatregelen tegen vreemde arbeidskrachten. Frank rijk weert niet alleen de vreemde koop waren doch ook de vreemde arbeids kracht door strenge maatregelen. Zoo is het noodzakelijk dat de vreem de werklieden volledig in regel zijn met de voorschriften van den arbeidsdienst alvorens zich naar Frankrijk te begeven. De Minister van Arbeid heeft thans bijzondere maatregelen getroffen om te verhinderen dat de landbouwwerklieden overgaan naar de nijverheid. Slechts voor landbouwwerklieden en inzonderlijk voor seizoenarbeiders wor den uitzonderingen toegestaan op de al gemeene regeling. De aanwerving van seizoenarbeiders voor den landbouw ge schiedt door bemiddeling van den Dienst voor Landbouwarbeidskracht gevestigd te Parijs Las Casesstraat 21zulks voor al met het oog op den beetenoogst. De voorkeur wordt hierbij gegeven aan de Belgische landarbeiders. ENGELAND De Engelsche Regeering en de landbouw. Volgens het dagblad Sunday Dispatch zal M. Elliott, minister van landbouw, benevpns contingentee- ringsmaatregelen tot beperking van den invoer van vleesch, aan het parlement een ontwerp voorleggen een stelsel in voerende tot bevordering van den afzet van inlandsch vleesch tegen behoorlijke prijzen voor de voortbrengers op de binnenlandsche markt. Bovendien zullen bijzondere bureelen wendt U tot d« H 4 4 4 4

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3