De Valorisatie der Tarwe De Zuurgraad van den Grond Landbouwweekblad ZITDAG Hare gevolgen voor onzen Landbouw ZONDAG 23 OCTOBER 1932. Prijs 25 centiem 14de |AAft<SANG Nf 721 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft la op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redakjtle: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRQN. Aalst. Voor en door de Landbouwers In ons nummer van 2 OktoberII. gaven wij een beknopte samen- vatting van het ministerieel besluit van 15 September 1.1. betreffende de valorisatie der tarwe. Wij be loofden tevens op deze regeling terug te komen in een volgend nummer van ons blad. Dit is het doel dezer bijdrage. Duidelijkheidshalve herinneren wij eraan dat voormeld besluit volgende bepalingen bevat 1) De maalderijen zijn verplicht tot nader bevel 10 t.h. inlandsche tarwe te mengen in het gemaal van tarwe bestemd voor de broodbak kerij. 2) Zoolang de verplichte inmen ging bestaat, zullen geen invoer vergunningen door de Regeering afgeleverd worden voor zachte tarwe van vreemde herkomst, welke kan verward worden met tarwe van Belgischen oorsprong, noch voor meel van vreemde her komst. Wat te denken van deze rege ling en van hare gevolgen voor onzen landbouw f Rekening houdende met den prijs van 85 fr. de 100. kg. welke het verbond der maalderijen bereid is te betalen voor de inlandsche tarwe van bepaalde hoedanigheid, zal de verplichte inmenging het verlies der tarwevoortbrengers verminderen met 450 tot 500 fr. per hectaar. Deze uitslag willen wij geens zins onderschattenniettemin blijft het waar dat de officieels regeling op verre na niet volstaat om den tarweprijs te brengen tot een peil dat toelaat de voortbrengstkosten der tarwe te dekken. Deze werden door bevoegde landbouwspecia- listen berekend op 115 tot 120 fr. de 100 kg. Holland heeft heel wat breedere maatregelen genomen tot verze kering van een behoorlijken prijs aan zijne tarwevoortbrengers. De ze ontvangen een prijs van onge veer 170 Belgische Fr. de 100 kg. De Fransche tarwevoortbrengers zijn op het huidige oogenblik ten zeerste misnoegd omdat de tarwe dezen laatsten tijd gedaald is on der 113 Fransche Frs de 100 kg. en hebben de Reg eering een soort ultimatum gesteld de noodige maatregelen te treffen om den prijs zonder verwijl boven dit bedrag te brengen. Onze landbouwers moeten zich dus met heel wat minder tevreden stellen. Sommige bepalingen der valo risatie geven aanleiding tot ge gronde kritiek in de landbouw- middens Zoo werd aanvankelijk door het verbond der maalderijen enkel een prijs van 85 fr. de 100 kg. toe gezegd voor tarwe wegende 75 kg. den hectoliter. Dit gewicht wordt echter dit jaar maar bereikt bij uitzondering door inlandsche tarwe. Volgens de jongste berichten verschenen in de pers, zou dit be zwaar thans grootendeels wegge ruimd zijn, daar de maalderijen er in toegestemd hebben dit stan daardgewicht ter ug te brengen tot 74 kg. per hectoliter. Verder zou den de maalderijen de inlandsche tarwe enkel wegende 73 kg. per hectoliter aankoopen mits vermin dering van den prijs met 1 t.h. Bevoegde landbouwers ver klaarden ons dat het minimumge wicht van 74 kg. per 100 kg. nog te hoog is en hierdoor slechts 30 tot 35 t.h. van den tarweoogst zou kunnen verkocht worden te gen den bepaalden maximumprijs van 85 fr. de 100 kg. De grens van het gewicht zou moeten teruggebracht worden tot 73 kg. per hectoliter.Talrijke land bouwers verkeeren in scherpen geldnood en stellen zich met angst de vraag wanneer zij hunne tarwe zullen kunnen afleveren aan de maalderijen en wanneer zij zullen betaald worden. Er bestaat in België geen offi cieel warranteeringstelsel waarbij het mogelijk is aan onze landbou wers krediet te bekomen op de tarwe door hen in voorraad ge houden. Bij gebreke aan de noodige geldmiddelen, waren reeds land bouwers verplicht hunne tarwe te verkoopen tegen prijzen onder deze officieel vastgesteld. De maalders mengen wel is waar lOp.h. inlandsche tarwe in hun gemaal welke zij ongeveer 18 fr. duurder betalen dan de uitheem- sche tarwe, hetzij 1,80 fr. meer per 100 kg. bloem. Doch anderzijds is dé prijs der zemeleg dadelijk ge- j stegen met 8 tot 10 fr. de 100 kg. Daar nu een zak tarwe bij het malen 30 kg. zemelen geeft, levert deze prijs verhooging der zemelen aan de maalders een meerdere- opbrengst van 2,4 of tot 3 fr. of een winst van fr. 0,60 tot 1,20 fr. Onze landbouwers verliezen al- aus een gedeelte der prijsvermeer- dering voortspruitende uit de va lorisatie door het betalen van hoogere prijzen voor de zemelen. Teneinde te voorkomen dat vreemde zachte tarwe hun als Belgische tarwe zou worden aan geboden en zij aldus voor die vreemde tarwe een prijs zouden te betalen hebben boven de we- reldprijzen, hebben de maalders geeischt dat de invoer van uit- heemsche zachte tarwe zou wor den geschorst, tot wanneer de in landsche tarwe zou verbruikt zijn. Het ministerieel besluit heeft voldoening geschonken aan de eischen der maalderijen. De vraag dient hier gesteld of dit invoer verbod geen nadeel zal opleveren voor de talrijke landbouwers die voor de dierenvoeding en vooral voor hunne hoenders groote hoe veelheden tarwe moeten aankoo pen. Het invoerverbod van zachte tarwe belet immers deze landbou wers de tarwe te koopen tegen de prijzen der wereldmarkt. Om dit euvel te voorkomen heeft men in Duitschland en Hol land met goed gevolg de ontaar ding der vreemde tarwe toege past. Dit stelsel bestaat hierin dat een zekere hoeveelheid per zak ingevoerde tarwe gedompeld wordt in eene chemische oplossing die de graankorrels rood kleurt en hen tevens onschadelijk laat voor de dierenvoeding. Dit stelsel der ontaarding zou alle bedrog voorkomen voor de maalders en tevens toelaten dat onze boeren welke tarwe als grondstof voor hun bedrijf noodig hebben, ze kunnen aankoopen tegen de voordeelige prijzen der wereldmarkt. Wij vragen ons af om welke redenen de Regeering de voorkeur heeft gegeven aan het invoerver bod van vreemde zachte tarwe Wat nu den prijs van 85 fr. be treft, betaald door de maalders voor de eerste hoedanigheid van inlandsche tarwe, valt te noteeren dat deze niet netto in handen komt der landbouwers. Daarvan moeten afgetrokken worden de overdrachttaks, de vervoerkosten, de interest op het kapitaal vertegenwoordigd door de tarwe welke de landbouwer een zekeren tijd in voorraad moet j houden, zoodat de tarwe voort- brenger hoogstens 80 fr. de 100 kg. j zuiver zal ontvangen. Het stelsel der verplichte in menging heeft nog een andere schaduwzijde, n.l. dat het enkel te goede komt aan de tarwevoort brengers en geen hulp biedt aan de voortbrengers van rogge en andere graansoorten. Onze lezers weten dat wij in onze vorige bijdragen ons partij gangers hebben verklaard van een algemeene valorisatie der granen, door het stichten van een hulp fonds dat zou gevoed worden door een bijzondere taks op de in gevoerde tarwe, fonds waaruit aan de landbouwers een premie zou worden betaald in verhouding van de oppervlakte besteed aan de teelt der verschillende graan soorten Het stelsel der verplichte in menging van inlandsche tarwe laat deze algemeene hulpverlee ning aan de voortbrengers van andere graansoorten dan tarwe niet toe. Het is dan ook billijk dat aan deze laatsten op een andere wijze onrechtstreeksche steun worde verleend zooals door verscherping van de contingenteering op den invoer van vreemd vleesch en slachtvee. Daar de andere soorten hoofd zakelijk worden aangewend voor de veevoeding en de huidige con tingenteering niet heeft verhinderd dat het inlandsch slachtvee tegen gevoelige verliesprijzen voor onze landbouwers moet afgezet wor den, zou een verscherping van de huidige contingenteering een rechtvaardige maatregel zijn die tevens onmisbaar is om onzen landbouw van den ondergang te redden. Het besluit onzer uiteenzetting is dat de officieele regeling tot valorisatie der tarwe wel eeniger- mate de bedrijfsverliezen onzer tarwevoortbrengers verlicht, doch niet kan gelden als doeltreffende en algemeenen hulpmaatregel voor onzen geteisterden landbouw. Zij is een bewijs te meer dat het onze Regeering mangelt aan een flink doordacht algemeen plan van steun aan onzen landbouw, die trots alles de eerste nijverheid blijft van het land en tevens de onmisbare factor tot herstel der algemeene welvaart. Bij de aanvang van hunne we tenschap, leerden de scheikundi gen de vloeistoffen in neutrale, zure en loodzoutachtige te onder scheiden. In andere woorden, zij rangschikten de vloeistoffen vol gens hunne reactie. In den beginne gingen zij voort op den smaak. Daarna maakten zij gebruik van de eigenschap dat het uittreksel van lakmoes bezit, over te gaan tot rood door de zuren, tot blauw door de loogzouten. Van hunne zijde, erkenden de biologen reeds bij hunne eerste nasporingen van de levensver schijnselen, de nauwe betrekkin gen, die er bij de dieren.de planten en de micro-organismen bestaan tusschen deze verschijnselen en de reactie der vloeistoffen, waarin zij zich ontwikkelen. Alle organische vloeistoffen hebben voor hunne eigenschappen eene volstrekt be paalde en zelfstandige reactie. Alhoewel dit belangrijk punt sedert zeer lang vastgesteld was, bleef het begrip van den aard der reactie zeer vaag en zeer slecht ge kend. Het is slechts in de jongste jaren dat de scheikundigen en bio logen eindelijk er in gelukt zijn een stap vooruit te komen en dit voor naamste punt op te helderen. Zij nemen nu aan, dat in het water een zeer klein onderdeel der moleculen geplitst is in een atoom waterstof, met positieve electrici- teit beladen, en een tweede onder deel, gevormd door een atoom waterstof en een atoom zuurstof, beladen met negatieve electrici- teit. Deze met electriciteit beladen onderdeelen noemt men ionen. De vloeistof is zuur indien er meer po sitieve dan negatieve ionen zijn. In het tegenovergesteld geval is de vloeistof loogzoutachtig zij is neutraal, indien de positieve en negatieve ionen in dezelfde ver houding aanwezig zijn. De wetten der scheikunde laten toe, de reac ties te berekenen die plaats heb ben, wanneer men bij water de meest verschillende scheikundige verbindingen voegt. De tusschen- komst der electriciteit in den bouw der ionen heeft, anderzijds, de grondstof geleverd van eene recht- streeksche bepaling, langs electri- schen weg, van de verdichting van positieve en negatieve ionen, zelfs in de meest met water aangeleng de vloeistoffen. Deze nieuwe ge gevens brengen eene echte weten schappelijke omwenteling teweeg, die onberekenbare gevolgen zal hebben voor de studie der levens verschijnselen. Zij hebben reeds hun invloed doen gevoelen in het wetenschap pelijk onderzoek der gronden. Weinige jaren geleden konden tal van landbouwkundigen, zelfs de meest befaamde onder hen, het bestaan van zure gronden niet aannemen, 't is te zeggen van gronden, die aan het water meer positieve dan negatieve ionen af staan. Volgens hen waren het gronden die veel van hunne op losbare zouten verloren hadden. Dank aan de nieuwe methode is het vastgesteld dat er wezenlijk zure gronden zijn. Het bestaan van een zure reac tie, in den grond, is in vele op zichten van groot belang. 5 Ten eerste, er dient rekening mede gehouden, dat de eischen van verschillende plantensoorten zeer uiteenloopen, wat betreft de reactie van den bodem waarin zij moeten wortelen. Wij weten dat sommige planten zooals de heide, de gewone den, de rotsstruik, in gronden groeien die bepaald zuur zijn, ja zelfs, zich enkel goed ontwikkelen in zulke gronden, en iedereen heeft het hoefblad krachtig zien groeien op de hoopen van schuimkalk der suikerfabrieken, dat waarschijnlijk nog vrije kalk bevat. Maïs en ha ver groeien in nog niet bebouwden grond. De beet daarentegen, die afkomstig is uit de zoutachtige gronden der zeekusten, schijnt niet in staat te zijn zich te ontwik kelen bij de aanwezigheid van de minste sporen van zuur. Het vlas integendeel, vreest een loogzout achtige reactie en kan zelfs schade lijden door de werking van de soda achtergelaten door eene be mesting met sodanitraat. In zulke omstandigheden kan er geen twijfel bestaan dat de reactie der bemesting voor zekere planten moet in acht genomen worden, alhoewel zij voor andere planten geen schadelijken invloed kan hebben. Het zijn niet alleenlijk de hoo gere planten die zeer bepaalde eischen stellen wat betreft de re actie van het midden. Zulks is ook het geval voor de micro-organis men die in den grond werken aan de ontbinding der bewerktuigde stof om de voedende bestand- deelen, daarin bevat, ter beschik king te stellen van den planten groei. De verrotting van deze or ganische stof, en de achtereen volgende omzetting van hare stik stof in ammoniak, in salpeterig zuur en in salpeterzuur, al ver schijnsels die onontbeerlijk zijn voor den groei, eischen een neu trale of zeer zwakke loogzoutach tige reactie van den bodem. Dat is ook het geval met de microben die de stikstof vastleggen van de lucht, of zij samen leven met de vlinderbloemigen, of afzon derlijk leven zooals de Azotobac- ie r. Het zoo wonderbaar werkzaam leven, dat zich in een normalen bodem ontwikkelt en dat hoofd zaak is voor den plantengroei, wordt dus onmogelijk in zuren bo dem. In zulke voorwaarden kan een plant die, zooals haver, een zekeren zuurgraad niet vreest, nochtans in hare ontwikkeling lij den, door gebrek aan eene onvol doende bevoorrading aan stikstof, tengevolge van een vertraagde stikstofzoutenvorming. Bij het inkuilen van groen voe der is die zoo belangwekkende in vloed van het zuur midden op de ontwikkeling der micro-organis men ten zeerste nuttig. Men laat de massa die moet ingekuild wor den, zoolang verzuren tot de zuur graad de ontwikkeling tegen houdt der verrottingsmicroben. ■bbb aatai£B£9anHBB8iaBnBMMM van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 November van 10 tot 3 uur. mmnpHHHni De medewtrkcrs zj)n verantwoordelijk voor hun hijdragen. Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1