iak aat De zoogezegde inferioriteit onzer Landbouwers De eerste Aalstersche Braderij ZITDAG a Landbouwweekblad m ste 1W PS r. 6* Het lot der eerste inge bruikneming van een Landeigendom in geval van verkoop in de Kattestraat rmmtt an .an je- ?ze en d I 'er- che ote als ren :n). en. ;r k JON DAG 13 NOVEMBER 1932. Prija 25 eentleea 15de JAARGANG Nr 724 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12-00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers De hardnekkige voorstanders /an den vrijhandel doch alleen n/anneer het landbouwproducten letreft bewijzen hunne groote >elargstelling voor den landbouw loor allerlei raadgevingen die het maatregelen treffen tot bestrijding onzer landbouwproducten op de inlandsche markt thans een belang rijke ruggesteun is voor onzen landbouw, indien de openbare besturen ten minste de gepaste lenige voordeel bieden dat ze kos eloos zijn. Anders zijn zij zoo on- jeredeneerd, zoo onlogisch dat zij >nkel het product kunnen' zijn van snbewusten of onwetenden. Zoo wordt door deze vurige vrijhandelsgezinden herhaaldelijk iet thema ontwikkeld van de min derwaarde onzer landbouwers. Kijkt naar Holland, zeggen zij, Jaar genieten de landbouwers schier geen bescherming en toch gelukken zij erin door doelmatige ipecialiseering der voortbrengst :n door flinke organisatie van den De opsomming van enkele der erkoop hun bedrijf winstgevend bijzonderste hulpmaatregelen ge sa lie. 'S ling- i ge- beb- ;trus den, jaar be- 17, ctor ada- •nge ran- :en- ken ten. lec- aan llip- ide- IT- >or- en bij te an- nd- >er- De sen ns- u., u., ie- van vreemde dumpingspraktijken. Niettegenstaande dit alles blijft het waar dat de Nederlandsche landbouw beter gewapend is dan de onze om de huidige economi sche moeilijkheden te doorwors telen. De oorzaak hiervan is echter niet te zoeken in de innerlijke meerder waarde van den Neder- landschen landbouw, doch in de uitgebreide en doeltreffende be zorgdheid welke hem door de openbare besturen wordt betoond. :e houden. Waarom gaan onze boeren ook lezen weg niet op in plaats van tan de Regeering steeds bescher- aings- en contingenteeringsmaat- ■egelen te vragen die het leven luur houden Wie eenigzins op de hoogte is Ier landbouwtoestanden in Neder- and kan bij dergelijke beweringen :nkel glimlachen. Wij zullen niet ontkennen dat len Hollandschen landbouw ons /oor is bij de rationneele voort- srengst van enkele landbouwpro- lucten en bij de inrichting van len verkoop voor den uitvoer. jDoch dit cijfert niet weg dat onze andbouwers weer op ander ge wed, zoo bv. voor den paarden- kweek, de druivencultuur, hunne noorderburen overtreffen. Het gaat overigens niet op een vergelijking te maken tusschen de wee landen daar de landbouw er zijn productie en zijnen afzet wendt varkensvleesch en spek van 6 gul- troffen door de Hollandsche Re geering ten voordeele van den landbouw zal onze boeren afguns tig maken met de karige kruimeltjes die hen van de Regeeringstafel worden toegeworpen. Ziehier dus enkele staaltjes van de bescherming welke de Regee ring den Hollandschen landbouw verleent. Sedert 1 Januari 1932 werden de invoerrechten op talrijke land- bouwprodukten aanzienlijk ver hoogd en werden nieuwe tolrech ten ingevoerd. Het invoerrecht op rundsvleesch werd verhoogd van 10 t.h. op 20 t.h. ad valorem dit op het paar- denvleesch van 10 t.h. op 12,5 t.h. ad valorem. Het tolrecht op bevroren vleesch is gestegen van 6 gulden (86,40 Belgische frank) tot 7,5 gulden (108 Belgische frank) de 100 kg. Verhooging van het tolrecht op voerrecht van 2,40 gulden op ge raffineerd suiker hetzij fr. 34,56 de 100 kg. Bovendien wordt aan de planters voor den oogst van 1932 een premie toegekend van 8,25 g. of 118,80 Belgische frank per ton. De wet van 1 Juli 1932 heeft de wettelijke herziening der pacht prijzen ingevoerd. De wet van 10 Juni 1932 heeft een bijzonder stelsel afgekondigd tot valorisatie der zuivelproducten. Dit stelsel heeft voor doel aan de voortbrengers van melk, boter en kaas, een verkoopprijs te verzeke ren welke de voortbrengstkosten dekt en de voortbrengers tegen verliezen vrijwaart. De prijs der melk is thans be paald op 0,72 fr. den liter en deze der boter op 23,10 den kg. Bij middel van uitvoerpremiën worden loonende prijzen bij den uitvoer van zuivelproducten gewaarborgd aan de voortbrengers. Een gelijkaardig stelsel werd in gevoerd tot valorisatie van het varkensvleesch. Uit voorgaande opsomming blijkt dat de Nederlandsche Re geering naar waarde het econo misch belang schat van den in- landschen landbouw en niets on gedaan laat om zijn bestaan te vrijwaren tegen vreemde mede dinging. Het Hollandsch Staats bestuur, in strijd met wat in Bel gië geschiedt, behandelt den land bouw als 's lands eerste nijver heid niet alleen in woorden doch ook. IN DADEN Op daden wachten onze boeren sedert jaren, doch nog steeds vruchteloos naar verschillende richtpunten. De Hollandsche landbouw heeft sedert ruimen tijd zijn voortbrengst gespecialiseerd met het oog op den uitvoer terwijl de Belgische landbouw verschillende teelten beoefent vooral met het oog op den verkoop in het binnenland. Welke methode in de huidige den (86,40 Belgische frank) tot 7,5 gulden (108 Belgische frank) de 100 kg. Het invoerrecht op snijbloemen werd vermeerderd van 0,30 gulden (fr. 4,32) tot 0,40 gulden (fr. 5,75) den kg. Op de paarden werd een in voerrecht geheven van 12,5 gul- economische omstandigheden de den (180 fr.) per stuk. beste is valt gemakkelijk uit te ma ken. Denemarken dat zich vooral heeft toegelegd op de productie van vleesch en boter voor bevoor rading van de Engelsche markt, verkeert thans in zware moeilijk heden tengevolge den val van het Engelsch pond en de invoerbe perkingen afgekondigd door En geland en Duitschland. Alhoewel in mindere mate voe len de Hollandsche landbouwers Ook de contingenteering werd op ruime schaal toegepast door de Nederlandsche Regeering De invoer van boter is beperkt tot de gemiddelde hoeveelheid in gevoerd tijdens de jaren 1928, 1929-1930. De invoer van vleesch is vast gesteld op 60 t.h. van den gemid delden invoer tijdens de jaren 1929, 1930-1931. Aan de vlasvoortbrengers heeft de Regeering een toelage verleend van duchtig de zware gevolgen van de Van 960.000 gulden of 13.824.000 invoerbelemmeringen sedert enke- Belgische frank tot valorisatie van len tijd toegepast door Engeland, den oogst 1932. Duitschland en Frankrijk op de boter, de kaas, het vleesch en sommige groenten. Zonder te beweren dat sommige bedrijfstakken van onzen land bouw aangewezen op den uitvoer insgelijks niet zwaar getroffen worden door bedoelde beperkin gen van het buitenland, meenen Daar de vlascultuur ongeveer 6000 hectaren beslaat, bedraagt de aldus toegekende premie 750 frank per hectaar. Ook de valorisatie der tarwe is niet vergeten. De Hollandsche tarwevoortbrenger ontvangt on geveer 170 Belgische frank de 100 kg., hetzij 85 fr. meer dan de wij te mogen zeggen dat de diver- Belgische landbouwer, siteit onzer landbouwvoortbrengst De suikerbeetteelt wordt onder en de afzet van de grootste massa steund door de heffing van een in- Luidens het nieuw artikel 1774 2 van het Burgerlijk Wetboek (art. 6 van de wet van 7 Maart 1929) mag de duur van de pacht, niettegenstaande elk strijdig beding of gebruik, niet minder zijn dan negen jaar wanneer het een eerste in gebruikneming geldt. Een twistpunt aangaande dit artikel betreft de vraag of bij verkoop van het verpachte goed, in den loop van de eerste ingebruikneming, de kooper onder elk beding gehouden is den termijn van negen jaar te eerbiedigen. In aansluiting bij deze eerste vraag stelt zich een tweede nopens een punt waarop de wetgever eveneens bijzonde ren nadruk heeft gelegd, n.l. de vergoe dingen waarop de pachter bij eventueele uitzetting kan aanspraak maken. Deze studie heeft ten doel een beschei den steentje bij te dragen tot de oplossing van dit vraagstuk. Drie hypothesen kunnen in beide ge zegde opzichten worden beschouwd 1) De huur is authentiek of heeft vas ten datum 2) De huur is niet authentiek of heeft geen vasten datum 3) De authentieke huur of de buur met vasten datum behelst een beding uitzetting. 1. De huur is authentiek en heeft vasten datum. Wanneer de kooper van een verpacht goed staat tegenover een pachter gewa pend met een huur welke authentiek is of vasten datum heeft moet hij de pacht eerbiedigen, (art. 1743 B.W.) De koo per is in dit geval gesubrogeerd aan de verplichtingen van den verpachter. Het spreekt derhalve vanzelf dat wanneer d^ verkoop geschiedt in den loop van de eerste ingebruikneming, de kooper ook het wetsbeding betreffende den duur van negen jaar moet naleven. Het vraagstuk der vergoedingen le vert onder deze voorwaarden geen moei lijkheden op. De kooper treedt ook te dien aanzien in de plaats van den oor- spronkelijken verpachter. 2. De huur is niet authentiek of heeft geen vasten datum. De regeering heeft niet willen raken aan het recht van den eigenaar zijn goed te verkoopen, niet aan het beginsel dat "verkoopen boven verhuren gaat,,, dit wil zeggen dat de verkoop einde maakt aan de pacht indien deze niet authentiek is, indien zij geen vasten datum draagt of indien zij het recht van uitzetting voorbehoudt. Het ontwerp eerbiedigde dus het be staande art 1742 B.W., waardoor de kooper van een verhuurd goed den pachter kan uitzetten en een einde stel len aan de pacht wanneer hem niet een authentieke huur of een huur met vasten datum wordt tegenovergesteld. Men weet dat in beginsel de rechthebbende ten bijzonderen titel niet gebonden is door de verbintenissen van zijn recht- gever aangaande de overgedragen zaken of rechten, wanneer de verbinte nis een persoonlijke schuldeisch tot voorwerp heeft. Hierop maakt artikel 1743 een merkwaardige uitzondering zoodat de kooper, alhoewel rechtheb bende ten bijzonderen titel, toch gebon den wordt door de pachtverplichting van den verkooper, doch alleen in de gevallen voorzien door de wet nl. wan neer de pacht authentiek is of vasten datum heeft. Wettelijk wordt door art. 1743 de kooper gesubrogeerd aan den verkooper. Het verslag schrijft dit feit minder ge lukkig toe aan een toepassing van het princiep "verkoop gaat boven verhuren,, Vrijwel algemeen toch wordt aangeno men dat de stelregel, door Loisel gegoten in zijn spreuk "vendage ou achat passe louage,,. door artikel 1743 werd omge keerd, zooals Planiol zegt (Droit civil, T. II, n° 1742). De koop wijkt thans voor de pacht. Dit is de regel, ingevolge de uitzondering van art. 1743. Dat de koop opnieuw de bovenhand krijgt wanneer de pacht niet authentiek is of geen vas ten datum heeft is minder te wijten aan een herleving van de oude stelregel dan aan het gemeen recht vervat in art. 1328, waarbij de akte zonder vasten datum niet tegen derden kan worden ingeroepen. Hoe nu ook, in deze hypothese heeft de pachter geen recht op een eerste in gebruikneming van negen jaar. Weliswaar werd aan den kooper van een landeigendom onder deze omstan digheden, het recht ontzegd den pach ter onmiddellijk uit te drijven, (art. 1748 B. W., nieuw lid 2). Hem werd de ver plichting opgelegd den feitelijken toe stand in zooverre te eerbiedigen dat hij de pachter met dergelijke huur twee jaar tijd moet gunnen tot oprnimen. Maar wat den kooper betreft, staat deze ver plichting volledig buiten de pachtover eenkomst. Zij zetelt louter in de wet. Zij beteekent voor hem niet erkenning van de pachtverbintenis maar van een feite lijken toestand. De kooper blijft derde persoon ten opzichte van het pachtcon- tract. Deze vaststelling heeft ook haar belang met betrekking tot de vergoedin gen. Dat de pachter recht heeft op ver goedingen kan ten overstaan van de geest van de wet van 9 Maart 1929 be zwaarlijk worden in twijfel getrokken. De vraag is echter wie^ ze verschuldigd is. De pachter kan vooreerst schadever goeding eischen van den verpachter die zijn verplichting, gedurende negen jaar het gebruik van het vprpachte goed te verzekeren, niet naleeft (Laurent, T. 25, nr 391 Van Dievoet-Rondou Ons Pachtrecht, bl. 81.) De kwestie is meer ingewikkeld met betrekking tot werken, beplantingen en gebouwen en tot vergoeding voor stroo, navetten enz. De oplossing ervan schijnt ons samen te hangen met de andere be langrijke vraag betreffende de verhou ding tusschen kooper en pachter tijdens de twee jaar van de opzegging. Welke kan deze verhouding zijn De wetgever geeft aan den pachter het recht nog twee jaar te blijven, vermoedelijk niet om zijn bedrijf stil te leggen maar verder voort te zetten en af te wikkelen overeenkom stig de bestemming van het goed en de eischen van de uitbating. De pachter heeft een recht van gebruik, een soort wettelijke pacht, waarop naar onze mee ning de grondregels van de pachtwet, mutatis mutandis kunnen worden toe- j gepast. ('t Vervolgt.) Wat is me dat, een Braderij Dat hebben zich veej lieden van stad en buiten afgevraagd. Jef meende dat men er biefstukken braadde, en Colette dacht dat het kie kens waren Zoo was iedereen benieuwd en de massa was Zondag zoodanig toege stroomd in de Kattestraat dat verschei dene vrouwen en kinderen bescherming moesten zoeken in het gedrum. En toen was het voor iedereen klaar dat het een algemeene reklaamverkoop was, waar de verschillende stieldoeners dier straat hun waren aan de deur te koop aanboden aan speciaal lage prijzen. Geen wonder dat de verkoop op sommige kramen overgroot was, want menigeen wou van de gelegenheid ge bruik maken. Die braderij ofte reklaamverkoop was op touw gezet door de dekenij der Kattestraat. LI moet weten dat vol gens oud Vlaamsch gebruik deze wijk een gilde en ook nen hoofdman of deken bezit, en die is noch min noch meer dan de symphatieke heer Jozef Arys, handelaar in visch en konserven. Geholpen door zijn raadsleden waar onder de heeren Kelders, Borms, Van der Vorst en andere, heeft de deken de eerste braderij in 't leven geroepen. De opening, alsmede het aansteken van de electrische straatverlichting werd op officieele manier gedaan door de d.d. Burgemeester Bastiaens en de Sche penen De Neve en Philips, waarbij tal van leden van de gilde en van de feest- kommissie en eenige notabelen der stad, alsmede de plaatselijke pers aanwezig waren. Een kleine zitting had plaats in de feestzaal van het jongensweezenhuis, waar de gelegenheidstoespraken gehou den werden door de heeren Arys, Bastiaens, De Paepe en Kelders. Nadien bezochten deze heeren de verschillende stieldoeners, waar hen ge woonlijk een hartelijk onthaal te beurt viel. De massa verdrong zich tot in. den nacht en de zaken gingen zeer vlot, Speciale standen zooals van You- ghourt Nutricia en Groentenkonserven A. K. I. lokten veel belangstelling, De pantoffelcentrale van Mr Boter- bergh, de wol en schaapsvellen van Mr Keldershet Blanca Water, bieren De Gheest, autos F. N. van de garage Van Lierde, kruidenierswaren van het Moleken. Kleerstoffen der firma's Elias en Francois. De fijne porceleinen en huis- houdartikelen der firma's De Groot en De Motvulpennen en lederartikels VanBiesen en De Wever. Photos en projecties D'Haese. Ellegoederen van Renoncourt, Callebaut, Klein Brussel, enz. enz. De belangstelling was zeer groot en Maandag heel den dag ging de verkoop buiten verwachting. De eerste Aalstersche braderij mag als buitengewoon gelukt bestempeld wor den. Ze bracht nering en tering wat met onze dagen van krisis een raar verschijn sel is. Eere aan de inrichters en medewer kers. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 December van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Alb. te raadplegen over landbouwzaken, pachtwet en pen sioenen kunnen hem iederen Zaterdag in ons lokaal "De Koornbloem„ van 10 tot 12 uur spreken. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. bin der 300 ven p—iii« »w miin w imjMtMMnMWWMiiiiiwin BBSifflBMiBSBBQKBSlfll De medewerkers zQn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. oek, eke, li an pc. SBIIWPS uc ccu luciöyc vciiccnu ■HBI IBRHHRt

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1