Over Klemveeteelt Voor al uw Stikstof bemestingen Ammoniaksulfaat Heel. de Wereld rond BANQUE CENTRALE DË LA DENORE ÜH Denken we aan onze Weiden, eischt het "COMPTOIR„ 20-21 stikstof. mmmnmmmmmmmmmm KOLEN ¥oor al uwe bankbewerkingen m geldplaatsingen Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Voor uw Keuken gebruikt Zonda^3NoVjJ9^ 3 den. 60, 71, 96.0 101.1 68, 79, 88, De Huisvesting van Konijnen (2ste vervolg) Hoe ge U zelf een hok bouwen kunt. Waarom moeten we daar nu over schrijven In den handel kunt ge U immers hokken koopen van alle vorm en grootte, gemaakt in beton, eterniet of hout, al naar uw keus of goedvinden. Die hokken beantwoorden daarbij ge woonlijk min of meer aan de vereischte voorwaarden. Wat vraagt ge meer Maar als een simpele konijnenkwee- ker moet beginnen met zich zoo n mo- delhok aan te schaffen, dan zal 't zeker wel in meer dan een geval gebeuren, dat de onkosten door zijn mager budget bezwaarlijk zullen gedekt worden. Zulke hokken kosten gewoonlijk te duur. Met wat goeden wil, enkele winterdagen werk, en weinig kosten naaakt ge U zelf een hok. We gaan U zeggen hoe ge het kunt doen. In vorige uiteenzettingen gaven we algemeene vereischten ter beschouwing, waaraan alle hokken moeten voldoen. We nemen die vereischten in acht, en we werken op de volgende manier... Met een kleintje beginnen, en niet verder springen dan on»en stok lang is, is zeker niet dom. Daarom zullen we ook ons werk aan vangen met 't maken van een Gewoon hok voor één dier. Zeggen we eerst, dat dergelijke hok ken voorbestemd zijn, meest voor ram melaars en jonge konijntjes. Als ge nu om te beginnen, eens een héél gewoon hok hebben wilt, zonder veel moeite en geen kosten, neem dan een gewone houten kist of bak die zoo wat 60 a 70 cm. hoog, lang, en breed is. De ruimte is voldoende voor een gewoon konijn. Den voorkant van de kist moet den verluchtingskant zijn maak hem van houten latjes van 1 a 1,5 cm. dik en 2 a 3 cm. breed. Sla die latjes in vertikalen zin zoodanig dat tusschen elk latje een ruim te blijft van een tweetal centimeter. Dat latwerk kunt ge evengoed vervan gen door gevlochten ijzerdraad waarvan de traliën 1,5 a 2 cm. ©pening hebben. Het deksel kunt ge maken uit een paar latjes die met een scharnier of stukjes leer verbonden zfjn, en zoo op en neer kunnen draaien, al naar gelang ge het deksel ope«en af sluiten wilt. We zouden nu nog een bodem moe ten hebben waardoor het mest, vooral het vloeibaar bestanddeel, gemakkelijk verdwijnen. Te dien einde kunt ge in den bodem enkele gaten boren. Zoo is uw hok gemaaktheel een voudig, en min of meer toch reeds be antwoordend aan de noodige vereisch ten. Dergelijk hok kan tegen een muur gehangen worden of op pikkels gezet, op 50 cm. boven den grond of. wat nog eenvoudiger is, op 4 baksteenen neergezet. Iedere kweeker zou, ten minste, der gelijke hokken moeten bezitten 1 Minder kan het toch niet, en minder mag het ook niet, of anders komt van de ver eischte gezondheidsregels niets meer terecht. Zulke hokken stellen reeds een merkbaren, grooten vooruitgang daar, als we de donkere, ongezonde, vuile hokken van vroeger daartegenover zien. Doch, we mogea nog zoo gauw niet tevreden zijn Als we voor 't bouwen van ons hok, nog wat meer tijd en ge duld overhebben, kunnen we dat wel in- eenkrijgen op zulke wijze, dat het aan de regels van gezondheid zou beantwoor den, en terzelfdertijd practisch en doel matig zou ingericht zijn. Vergeet het niet, eens dat zoo'n hok gemaakt is, is 't voor lang En een paar franken meer aan onkosten, met wat geduld bij 't bouwen, zouden ons later aan gemak en voldoening honderdmaal weergegeven worden. We zullen zoo samen eens nagaan, hoe zoo n "modelhok,, in elkaar kan gezet worden. Een hok, dat bestemd is voor een konijn van middelbare grootte, mag 1 m. lang zijn, en 60 cm. breed en hoog. Als men het hok voorbestemt voor "reuzen- konijnen dan moeten die afmetingen overschreden worden, en integendeel voor kleinere rassen, moogt ge de af metingen verminderen. Zijkanten en achterkant van het hok kunt ge maken in hout. De plankjes die ge ertoe gebruikt moeten goed geschaafd zijn en vast ineenzitten (klikken) om geen reten te laten. Ge kunt ook zink nemen, beton- of eternietplaten. De bodem dient goed verzorgd te worden, want 't zal aan zijn goeden bouw te danken zijn of de verwijdering der uitwerpsels al of niet naar behooren gebeurt. De bodem is dubbel. De bovenste bestaat uit een raam in hout of in ijzer (ijzeren staaf geplooid) waarop ge gevlochten ijzerdraad stevig openspant de traliën van den draad mogen niet te groot zijn, en toch groot genoeg ®ta de vaste uitwerpsels gemak kelijk door te laten. Dat net in ijzerdraad kunt ge vervangen doer houten latjes of stokken die 1 cm. van elkaar liggen. Dat raam dat dus den bovensten bo dem uitmaakt moet kunnen uitgenomen worden voor een goede reiniging en ontsmetting. De tweede bodem zit zoowat 5 cm. onder den eersten. Ge moogt hem een helling geven van 8 tot 10 cm. om aan de pis een regelmatigen afloop te verze keren. Hier mag geen hout gebruikt worden, dat verstaat ge wel. Neem zink, eterniet, beton of glas. Ge maakt dien bodem in vorm van schuif. Dan kunt ge hem naar believen uittrekken en de uitwerpselen verwijde ren alles is in een oogwenk gedaan. j De voorkant van het hok moet ge ook naar uw beste gemak voor later ineensteken. Ge kunt er een deurtje van maken dat j opendraaitge kunt er een raam van maken dat ge in- en uitneemt en kunt i vastzetten. Kunt ge u voor het hok geen geraam- te in licht T-ijzer aanschaffen Dan is het raam zoo gemakkelijk geschikt voor 't inlasschen van uw voorraam, uw be tonnen of eternieten zijstukken en uw j bovendeksel tezaam Denk daar eens overNatuurlijk gaat u zoo 'n geraamte in ijzer wat duurder kosten, doch ge zult er ook nooit geen omzien meer naar hebben Zoo weten we nu hoe ons hok in elkaar moet gezet worden. We spreken in een volgende bijdrage hoe ge u een hok kunt bouwen dat ge schikt is voor voedsters hoe ge kunt tewerk gaan als ge een gemeenschappe- lijk hok wilt ineenzetten. En dan moeten we ook nog een en ander zeggen over de inwendige inrichting van konijnen hokken. 3 a Hauw Weldra zal het vee de weide verlaten, om den Winter op stal door te bren gen denken we eraan dat het gepaste oogenblik zal aanbreken enkele verbe teringen aan onze weiden aan te brengen. Eenige beschouwingen over twee voorname onder deze I. Het Kalken. De grassoorten der weiden wijzigen zich naar gelang den kalktoestand van den grond, zoo zien we dat goede gras soorten in een weide, die sedert langen tijd niet gekalkt werd, stilaan onderdrukt worden, en dat hun plaats ingenomen wordt door minder goede variëteiten en onkruid. Willen we dus de goede gras soorten en de klavers in onze weide be houden, dan zijn we verplicht onze grond regelmatig van kalk te voorzien. Immers er gaat elk jaar veel kalk verloren, van daar dus de noodzakelijkheid die in onze gronden terug te brengen. Daarom mogen we in algemeenen regel aanraden in lichtere gronden om de drie jaar 2000 kg. in zwaardere, om de vier tot vijf jaar 3000 kg. landbouw- kalk per Ha. toe te dienen. Het beste oogenblik om een weide te kalken is het najaar, zoodra het vee de j weide verlaten heeft. II. Het verdeelen in perceelen. Eens dat de beeten binnengehaald zijn, en de zaaitijd voorbij is, moet men 1 de periode van minder werk te baat nemen, om de weide in perceelen te ver deelen. Iedereen heeft toch al gehoord van de nieuwe, de intensieve manier der weideuitbating. Verschillende proeven in ons land zelf aangelegd hebben bewijzen gele verd, en de stoutste verwachtingen over- j troffen. Zeg nietdeze methode kan ik niet volgen, omdat mijn weiden te klein zijn i om deze in zes tot zeven perceelen te I verdeelen, of het past niet wegens de watervoorziening. Wie niet in staat is deze methode volledig toe te passen, verdeele zijn weiden naar gelang de mo gelijkheid, in vier, of desnoods in drie perceelen. Het doel isveel, jong en malsch gras voort te brengen dat rijk is aan eiwit. Het duur eiwit der krachtvoeders uit den handel zoo veel mogelijk door eiwit rijk gras te vervangen. Zooveel dieren mogelijk op de kleinste oppervlakte een natuurlijk voedsel te verschaffen. Als ge maar een weide hebt voor uw vee, verkeert ge ongeveer in het zelfde geval als moest ge heel uw voorraad beeten of hooi ineens ter beschikking uwer dieren stellen Als ge maar een weide hebt, daar ook moet er veel voedsel verspild worden een deel van het gras wordt t- oud een ander deel wordt vertrappeld. Hoe kunt ge uw weide aldus verzorgen, drek openwerpen, graspollen afmaaien en een herbemesting met stikstof toedienen Immers, het ammoniaksulfaat dat ge in 't voorjaar toegediend hebt, kan niet heel de weideperiode zijn uitwerking doen gevoelen, en nochtans wilt ge, en dat kunt ge, uw vee in de weide van voedsel voorzien gedurende heel het seizoen. Daarom dus is het noodig over ver schillende perceelen te beschikken, de melkkoeien die de "volle beet,, moeten hebben, te laten voorgaan op versche weiden, die daarna door het jong vee worden kortgegraasd. Deze nu moeten verzorgd worden en een nieuwe bemes- Het merk van het "C0MPT01R» is een waarborg der rijkheid. ting ontvangen. Door de stikstof aange wakkerd zal het gras snel heropschieten, en opnieuw ter beschikking van uw vee zijn. Zoo krijgt men niet alleen meer, maar vooral veel voedzamer gras, en men is in staat merkelijk meer dieren op dezelf de oppervlakte te voeden. awüïsi s*»aaa;s®€;<»#sa«?si«9 ssna®® BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 30 Oct. tot 6 Nov. Getal besmette hoeven prov. Henegouw: 6 stallen; prov. Luik: 4 stallenTotaal10 stallen. De contingenteering der kolen. Ingevolge de geweldige prijsstijging der huiskolen had de ministerraad op een zijner laatste vergaderingen beslist de contingenteering der kachelkolen op te heffen in zooverre de internationale overeenkomsten zulks mogelijk maken. Deze maatregel had voor gevolg dat een afvaardiging der mijnbestuurders zonder verwijl een onderhoud aanvroeg aan de Minister van Nijverheid en Ar beid om de Regeering op haar besluit te doen terrugkomen. Tijdens dit onder houd gaf de afvaardiging de verzekering dat de bevolking tijdens het wintersei zoen ruim zal voorzien zijn van huisko len. De maandelijksche productie zal 643.000 ton bedragen rekent men daarbij den invoer dan bedraagt de hoe veelheid waarover maandelijks zal kun nen beschikt worden 753.000 ton welke volgens de statistieken ruim voldoende is. De mijnbestuurders verbinden zich ook de prijzen niet te verhoogen. Minister Heyman beloofde aan de afvaardiging de zaak voor te leggen op den eerstvolgenden kabinetsraad. In- tusschen blijkt het reeds dat de opheffing der contingenteering beslist door den jongsten kabinetsraad voor eenigen tijd zal geschorst worden. Wij vinden het heel logisch dat onze koolmijnen hunne belangen krachtig verdedigen. De inschikkelijkheid welke de Regeering hen betoont, wenschen we echter ook gedeeld te zien door onzen landbouw telkens wanneer een beslis sing getroffen wordt over aangelegen heden die hem aanbelangen. Tot heden werden de landbouwers spijtig genoeg met dezelfde voorkomend heid behandeld. De landbouwbelangen en de Kat holieke Unie. Het kiesprogramma van het Katholiek Verbond behelst volgende punten inzake landbouwpoli tiek. Vanwege de openbare besturen ge lijke behandeling van den landbouw en van de andere nationale nijverheden n.l. in zake verdediging tegen vreemde dum ping. Wet tot vermindering van de overdreven pachtprijzen. Verbetering en uitbreiding van het land- en tuinbouw- onderwijs in alle graden. Hervorming van de wetten op het onderhoud der niet-bevaarbare waterwegen, de polders en de wateringen. Doeltreffende wetgeving op het ver nietigen van de dieren die schadelijk zijn voor den landbouw. Uitbreiding van Fransch landbouwprotectionnisme is de contingenteering van den witloofinvoer. Daar ongeveer 85 °/0 van ons witloof naar Frankrijk wordt uitgevoerd is deze maatregel voor onzen tuinbouw van ge wichtig belang. Onze totale uitvoer bedroeg in hon derd kilogrammen 1929: 299.250 1930: 388 584 1931 378.018. Daarvan nam Frankrijk af in 1929:240.056 1930:315.262 1931:305.417. De Fransche contingenteering zou vastgesteld zijn als volgt 175.000 kg. per 10 dagen voor October. 905.000 kg. per 10 dagen voor Novem. 1.840.000 kg. per 10 dagen voor Decern. Bij vergelijking met onzen invoer tij dens deze maanden over de jaren 1929- 1930 en 1931 dient vastgesteld te wor den dat de toegelaten invoer neerkomt op 89 t. h. van onzen uitvoer naar Frankrijk in 1929, 102 t. h. van dezen in 1930 en 71,5 t. h. van dezen in 1931. De weerslag van deze contingentee ring op den verkoop van deze groente is nog niet uitgemaakt. AMERIKA De laagste graanprijzen sedert 300 jaar. De Chicago Tribune stelt vast dat de tarweprijzen leveringen te doen in December - gevallen zijn tot 41 cent 7/8 en de maïsprijzen tot 23 cent 3/4. Dit is het laagste peil dat voor de tarwe werd vastgesteld sedert de 17de eeuw en voor de maïs sedert 1896, Deze enorme prijsdaling werd veroorzaakt door het nieuws van een overvloedigen oogst in Canada, Argen tinië en Vereenigde Staten. De onverschilligheid der Regeerings- kringen tegenover deze instorting der graanprijzen hebben groote teleurstel ling verwekt in de landbouwmiddens. President Hoover zal daarvan wel licht de gevolgen ondergaan bij de thans aan gang zijnde presidentverkiezingen. CANADA Een ramp voor den appeloogst. Tengevolge van een sterk on weder dat verscheidene dagen duurde werd de helft van den appeloogst vernietigd ter waarde van een half millioen dollar. RUSLAND Nieuwe landbouwmethoden in Rusland. De proefnemingen met het zaaien uit de lucht werden dit jaar in Rusland ijverig voortgezet door de Aka- demie voor Landbouwwetenschappen. Over het algemeen werden gunstige uitslagen bekomen. In 't bijzonder wat het vlas betreft, leverde het zaaien per vliegtuig betere uitslagen op, dan de gewone werkwijze. Een vliegtuig kan tien hektaren be zaaien per uur, en daarenboven kan daartoe vroeger dan anders worden overgegaan. Dezelfde vliegtuig-methode schijnt insgelijks met veel bijval in praktijk ge bracht te zijn voor de verdelging op groote schaal van sprinkhanen en veld muizen. EUROPA. De Europeesche zwijnenhandel gedurende de eerste drie maanden van 1932: Duitschland voerde 32,500 stuks uit meestal naar het Saargebied en voerde 12700 stuks in voor het grootste gedeel de voordeelen der sociale wetten (sociale te herkomstig uit Litauen verzekeringen, gezinsvergoedingen enz.) tot de landbouwers en landbouwwerk- lieden en daarbij inachtneming van hun specialen toestand. Als nu daden gesteld worden in over eenstemming met dit programma is het perfekt. Doch dit is de groote kwestie Aardappeluitvoer. Gedurende de 8 eerste maanden van dit jaar beliep het overschot van uitvoer op invoer van aardappelen 161.000 ton met een waarde van 80.000.000 fr. Onze bijzonderste af nemers zijn de Vereenigde Staten met 45 p.c., Frankrijk met 36p.c. en Duitsch land met 12 p,c. Nederland blijft steeds een goed leve raar met 72.000 fr. of 78 p.c. van onzen bruto-invoer. FRANKRIJK Contingenteering van den witloof- invoer. Een nieuwe uiting van het België. Onze netto-uitvoer bedroeg 8.500 stuks. Frankrijk. De totale invoer bedraagt 83.600 stuks. Engeland. Engeland voerde 175.000 stuks is meestal uit Ierland. Ierland voerde 177.800 stuks uit bij na uitsluitend voor de U. S. A. Nederland. De Nederlandsche uit voer bedroeg 21.000 stuks bijna uitslui- voor België bestemd. Oostenrijk. De invoer bedroeg 223.000 stuks afkomstig uit Yougoslavië (35 p. c.) Hongarië (25 p.c.) Polen (21.5 p.c.) Roemenië (17 p.c.) Polen. Polen voerde 62.000 stuks uit waarvan de 4/5 voor Oostenrijk bestemd waren. Tsjechoslowakije. Dit land voerde 65.000 stuks in meestal gekocht in Roe menië en Yougoslavië, Hongarije voerde 63.000 stuk uit meestal naar Oosterrijk. Of Tijl dood is Een goede lezer van ons blad zendt j ons dees week een briefje met de vraag Is Tijl dood of wat is er gebeurd Ja, Tijl heeft op dool geweest, op zoek naar rust en kommerlooze stonden die hij ongelukkiglijk niet heeft kunnen vinden. Kommer en zorg hadden het hart van 1 ijl bijna verteerd, en toen hij zekeren stillen octoberavond in zijn eenzaam hui zeken bij het geluw lamplicht een pijp- ken rookte en zijn gedachten liet gaan over de wereld, over Vlaanderen, over ons dorpkens en boeren, was het er niet beter om De eene zucht na de andere kwam de stilte storen van dien stillen avond, terwijl de tabakrook van zijn pijpke dansende schimmen teekende op den witten muur. Zijn gedachten gingen over de broos heid van 's menschen geluk en de ein- delooze eeuwigheid, het gaan en komen van geslachten en de gedurige herha ling van de meest dwaze streken van de menschenkinderen. Oorlogen woedden en keerden weer, volkeren werden door andere volken uitgeroeid, en zoo bracht de eene mensch steeds ellende en dood aan de andere. En de wereld overziende met zijn vredes- en oorlogsconferenties, zijn hui chelarij en drijverij, zijn fabrikanten van oorlogsmateriaal-financiers endaar- naast de massa, het door betaalde pers mannen opgezweepte oorlogsvee en kanonnenvleesch, zag hij ook dicht rond hem. Peer weet veel kwaad te zeggen van Pol en zoo gelukkig zijn als er hem een groot ongeluk overkwam. De luiaard benijdt de werker omdat deze meer welstand heeft, terwijl de wroeter met afgunst naar den leeglooper op kijkt omdat deze mag luieren. De vrouw van den notaris is jaloersch op deze van den brouwer, omdat deze laatste schoo ner is en rijker. En zoo maken de menschen zich zelf ongelukkig en voeren in hun hart een oorlog op leven en dood tegen hun broeders. Wantrouwen en verdachtmakingen worden rondgestrooid door nijdige lie den of door deze die er zoeken profijt uit te trekken. En een oogslag werpende op Redt U Zeiven, moest hij met droefheid besta- tigen dat er steeds menschen zijn die zich laten op sleeptouw nemen door personen die ze beter den rug zouden toekeeren. Dat er nog zooveel landbou wers zijn die ziendeblind verloren loo- pen en zich stoffelijk en geestelijk laten aan banden leggen. Hoe pijnlijk artikels te lezen als van dat slim boerken van Haeltert met zijn fritpataten, en van zoo duizende boer- kes in Vlaanderen die zich maar laten vangen in de spinneweb en als een on- noozel vliegsken door de spin worden uitgezogen. En wat helpen goede woorden, wat tellen nog de vele goede daden en voor beelden van 't verleden en het heden, wanneer ze slechts gehoor geven aan de inblazingen van kwade lieden o[ wanneer ze gevangen zitten in een spinneweb En zóó ontbrak het aan Tijl den moed om steeds te schrijven. Tijl, de eeuwige vreugd, was droef en teneerge- slagen door de handelingen van kwade menschen en pijnlijk getroffen door de verkeerde en onbedachte daden zijner eigen vrienden. En nu dat 't pak van 't hart is zal Tijl weer frisch worden en zijn oude leutigheid herwinnen. Ja, Tijl was ziek, maar niet dood. Tijl de ziel van Vlaanderen sterft niet Tijl. Landbouwers, werft nieuwe abonnenten aan» Dienst van Verkoop 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. wendt U tot ds 3i Rolniiö BEEKWGEfl

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3