n Vrijstelling en vermindering van Grondbelasting Nog iets over de Tarwevalorisatie Landbouwweekblad De Waarde van het Leven mp De Algemeene Landbouwnijverheid Propaganda tea arzen, bij d« nr 44, le vee, :rnard nweg, e kin- rt. ledrijf, borgd ïnkele i 500 veinig ,ange- Oscat 3etru dag H] qoe vloot Leg Bol- egem Fort sbold alleen n, bi pe. elzea straat tapen :r, bii Kep oonst elare- strooi ievra- op jkken igten, elec aan Clip- bode UIT- soor- e- en ;n, bi :rt, te aan- ECK droo ls er e- meid, ^alst van iiljen bren- ZONDAG 27 NOVEMBER 1932, PrSja 25 ccudera 15de /AAMGANG N* 726- Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers J van eigen :ssen goed- Alhoewel wij ten gapasten tijde reeds in vorige bijdragen de rede nen hebben uiteengezet die aan leiding geven tot vrijstelling en vermindering der grondbelasting, ger de grondbelasting betaalt, het zij dus door den eigenaar die zijn eigen huis bewoontdoor den huurder die de grondlasten voor rekening van den eigenaar betaalt achten wij het nuttig hier nogmaals door den eigenaar die de grond- een beknopte samenvatting te ge- lasten betaalt op een huis dat hij ven der wetsbepalingen betreffen- verhuurt aan een kroostrijk gezin de dit onderwerp. We zijn van dat aanspraak heeft op de vermin- meening dat onze leden niet ge- dering van belasting, noegzaam gebruik maken van de Het bedrag der vermindering rechten hen door de wet toege- op verzoek bekend te maken door den ontvanger der belastin- Het is immers een feit dat in de gen mag in dit laatste geval meeste gevallen de vrijstelling of door den huurder afgehouden de vermindering der belasting door worden bij de betaling van den de belanghebbenden dient aange- huurprijs. vraagd. 'De eigenaar moet maar tijdig iusschen de vrijstellingen of het noodige doen om te genieten verminderingen van grondbelas- j van de vermindering der grond- ting zijn er van bestendigen en belasting, wil hij voorkomen dat van tijdelijken aard de huurder zijn recht uitoefent te Vrijstellingen van Bestendigen zijnen nadeele door afhouding der aard' vrijstelling op het bedrag van den 1) Vrijstelling van grondbelas- huurprijs, ting wordt toegestaan ten opzichte De formulieren voor aanvraag van onroerende goederen, welke der vermindering kunnen bekomen door een niet winstnajagend eige- worden bij den ontvanger der naar worden aangewend voor de rechtstreeksche belastingen, uitoefening van een openbaren Wie de vrijstelling reeds be- eeredienst, voor de inrichting van kwam voor 1930 en 1931 moet hospitalen, godshuizen, klinieken, j geen nieuwe aanvraag doen voor dispensaria of andere gelijkaardige 1932. Hij moet enkel aan den ont- liefdadigheidswerken. Een dubbele voorwaarde is dus vereischt a) dat de eigendommen niets opbrengen aan den eigenaar b) dat zij worden aangewend voor een der doeleinden hierbo ven opgesomd. vanger de veranderingen in zijn gezinstoestand kenbaar maken die wijziging brengen aan de vermin dering der grondbelasting. 5) Vermindering ten bedrage van 20 t.h. wordt toegestaan op de grondbelasting betreffende het woonhuis betrokken door groot- Deze vrijstelling moet aange- j oorlogs invalieden die de voor- vraagd worden aan den Provinci- j deelen genieten voorzien door de met ma- rgens en te 'S :te alen Bestuurder der Rechtstreek sche Belastingen in de hoofdplaats de-r provincie. De vrijstelling blijft behouden zoo lang de voorge schreven voorwaarden vervuld zijn. 2) Vrijstelling of vermindering van grondbelasting wordt ver- 1932 leend indien het kadastraal inko men, vastgesteld door den fiscus en waarop deze de grondbelasting '>erekent, tenminste een tiende iooger is dan het werkelijk inko- èui-lmen voor verhuurde goederen of var|dan het vermoedelijk inkomen voorgoederendoorden eigenaar 1 ige bewoond of uitgebaat. De belastingsplichtige die in dit geval verkeert moet de vrijstelling of vermindering aanvragen aan 1 den Provincialen Bestuurder der Belastingen en bewijzen dat het kadastraal inkomen overdreven is, in verhouding van minstens een iende bepaald door de wet. Het is geraadzaam het bezwaar schrift aan den Provincialen Be stuurder in te dienen onder aange- eekenden omslag. 3) Vrijstelling of vermindering van grondbelasting wordt toege- men' staan op woonhuizen wegens kinderlast. Kunnen daarvan ge nieten de hoofden van gezinnen iWaar ten minste drie kinderen in refli Ven Zi^n tegelijkertijd inleven geweest zijn. Deze vermindering bedraagt 7 per kind ten bate van het gezinshoofd op 1 Januari van het belastingsjaar, zonder dat ie vermindering evenwel 200 fr. >er kind moge overschrijden. Zij noet aangevraagd worden door len persoon die aan den ontvan- wet van 13 Mei 1929. Deze ver mindering kan samengaan met deze verleend wegens gezinslasten en dient eveneens aangevraagd aan den ontvanger der belastin gen. 5) Woeste of niets opbrengen de gronden die tot landbouwgron den of bosschen worden herscha pen blijven belast op het kadastraal inkomen van vóór de ontginning tot tien jaar na deze laatste, in geval akker of weide werd ge maakt, en tot 20 jaar ingeval be- boscht werd. De aanvraag om vrijstelling dient gedaan aan den Bestuurder der Rechtstreeksche Belastingen in de hoofdplaats der provincie. Vrijstellingen van tijdelijken aard Voor een termijn van tien jaar wordt vrijstelling van grondbelas ting verleend op nieuwe woningen in de volgende voorwaarden a) De bouw moest aangevan gen zijn na 31 December 1927 en de woning moest betrokken zijn vóór 1 Januari 1932. b) Het kadastraal inkomen der woning mag het maximum niet overschrijden vastgesteld door de wet en verschillend volgens het bevolkingscijfer der gemeente waar gebouwd wordt. In de mees te buitengemeenten bedraagt dit maximum 1500 fr. voor de eigen lijke woning en 500 fr. voor de bedrijfsgebouwen. De vrijstelling kan niet gepaard gaan met de staatspremie voor goedkoope woningen en wordt niet toegestaan voor huizen die als drankslijterij worden aangewend. Zie vervolg onderaan 3"e kolom. Er zijn Amerikaansche geleer den die getracht hebben uit te re kenen, hoeveel het leven waard is in dollars uitgedrukt. Zulfen wij ons hier ook met dat ekenspelletje bezig houden, en in Belgische frankskens becijferen hoeveel wij allemaal, den eenen door den anderen, waard zijn Daarvoor is "De Koornbloem„ een veel te ernstig blad en zijn lezers veel te serieuze menschen, daarvoor is het leven een veel te gewichtige zaak. En toch is het maar al te duidelijk dat véle men schen zoo roekeloos met hunne gezondheid, met hun leven, met hunne veiligheid omspringen, dat men werkelijk zeggen zou het leven heeft voor hen geen waarde. Ze hollen met moto's over de baan, ze wagen zich op het ijs en j in het water, ze voeren allerlei halsbrekerstoeren uit. Voorzich tigheid wordt belachelijk geacht, en goed voor oude menschen. De waarde van het leven Vader en moeder werkten en slaafden op het veld en in de stal len. De kinderen groeiden op naar hunne toekomstmet zorg, kom mer, arbeid, spaarzaamheid werd ze betaald. Wat heeft een kind reeds gekost, ook in een landbou- j wersgezin, wanneer het de lagere school verlaatDan begint voor velen de echte leertijd duur leer geld in middelbare- of vakschool. Voor andere kinderen begint dan de tijd van werken en leeren wer ken. En als vader dan op leeftijd is gekomen en de kinderen zijn groot, wat een kapitaal van arbeid, ken nis, ondervinding, betrekkingen hebben zich in elk van die men schen vastgezet De toekomst der kinderen is werkelijkheid ge worden. De waarde van het leven, de waarde van het leven van een fa miliehoofd Daar zijn geen cijfers voor, dat is niet te bereken, dat is niet uit te drukken in cijfers, maar het is wel uit te drukken in woor den De levenswaarde van een fami liehoofd, van een familievader Dat is tenminste de toekomst van het gezin. Wij zeggen "ten minste,, omdat wij niet kunnen beoordeelen wat sommige menschen dan nog be- teekenen voor hun ouders, broe ders, zusters, familieleden,vrienden en de maatschappij. Dat is de waarde van het leven. Is dat niet het verzekeren waard Verzekeringsgroep Noordstar-Boerhaave Af deeling "Redt U Zeiven,,. Deze vrijstelling kan ook ver leend worden voor krotten of on gezonde woningen die na 31 De cember 1927 grondige wijzigingen hebben ondergaan. De aanvraag dient gedaan op een formulier te bekomen bij den ontvanger der belastingen of bij den landmeter van 't kadaster en aan deze terug te bezorgen samen met een bewijs van het bescher- mingskomiteit der goedkoope wo ningen dat het nieuwe gebouw voldoet aan de eischen van hygie ne en bewoonbaarheid vastgesteld door bedoeld komiteit. In een vorige bijdrage hebben we met cijfers bewezen dat de prijs van inlandsche tarwe geen de minste invloed had op de prijs van de bloem en dat de maalders een willekeurige prijs betaalden voor het graan dat slechts steeg naar mate de voorraad verminderde. De maalders uie de valorisatie zelf geregeld hebben om een lasti ge taak aan oud minister Van Die voet te sparenen dus niet gezorgd hebben voor het welzijn van den landbouwer maar wel voor hun eigen zak hebben gezorgd. Ze konden niet meer dan 85 fr. betalen om aan den goeden gang van hun eigen zaken niet te scha den en omdat de broodprijs al ge noeg zou verhoogen. De broodprijs is nu eenmaal niet verhoogd en de maalderij maakt goede zaken. Wij laten hier enkele cijfers vol gen van bilans welke uit het Staats blad geknipt zijn voor het dienst jaar '31 en '32. Fabrieken Remy, Wijgmaal, kapitaal: 150,000,000; winst 27,000,000 fr. Molens Rypens, Boom, kapitaal 3,500,000 winst 2,631,000 fr. (1931); 1,842,000 fr. (1932). Molens Van Orshoven, Leuven, ka pitaal 800.000 winst550,000 fr. Molens Trois Fontaines Vilvoor de, winst: 9,730,000; (1932) 8,236,560 fr. Nieuwe Molens, Gent, kapitaal 21,113,000 winst4,285,000 fr. Molens Hungaria, Leuven, kapitaal 3,5000.000 winst 1,474,000 fr. Molens te Marchienne, kapitaal 5,720.000 winst 1,645,000 fr. Molens te Beez, Namen, kapitaal 2,609,5000 winst300,812 fr. Molens La Royale Chatelineau, kapitaal1,300,000 winst: 3,400,000 (1929) 2,640,000 fr. (1930). Molens van Deinze, kapitaal 3,200,000 winst 2,877,700 fr. Arme maalders En ten slotte zouden we graag vernemen hoeveel quintalen tarwe reeds in de maalderijen zijn aan gekomen en hoe hoog de zuivere prijs beloopt voor deze bekomen. Wij zijn ook benieuwd te ver nemen hoeveel quintalen tarwe afkomstig zijn uit Vlaanderen en hoeveel uit Wallonië om te be- statigen wie van de maatregelen profiteert Technische Indeeling. De landbouwnijverheid is een uitbating zooals elke andere indus trie. Zij bestaat in de bebouwing van den grond, d.i. den arbeid en de zorgen die men er aan besteedt om hem productief te maken. De landbouw wordt gewoonlijk in twee hoofdtakken verdeeld 1° de veeteelt, die op zich zelf reeds een vertakking is van de algemeene dierenteelt; 2° deei^en- liike landbouw of de teelt der planten, zoowel nijverheids- als voedingsgewassen, die op haar beurt een onderdeel uitmaakt van de algemeene landbouwkunde. Omdat de productiemiddelen en de aard der productie zelve in de landbouwindustrie zóó verschil lend zijn van deze der gewone nijverheidsondernemingen, wordt hier dan ook meest gesproken van landbouwbedrijf. De tuinbouw bestaat in een be perkte kuituur, meestal met de spade, schoffel en rijf beoefend. Deze behelst de bloemen- en moesteelt. Hierbij dienen nog ge voegd de fruitboom- en de sier plantenteelt. De bebouwde kultuurgronden krijgen, in meer uitgebreiden zin, de beteekenis van min of meer uit gestrekte oppervlakten die met grof landbouwalaam of -machines bewerkt worden. De boschbouw werdt, om reden van de uitge strektheid dezer uitbatingen; bij den akkerbouw ingedeeld, terwijl de wijnbouw deels als tuinbouw, door de zorgen aan de planten, deels als akkerbouw, door de be- i werking van den grond, moet be schouwd worden. Als verdere vertakkingen die nen nog vermeld de kunstmatige vischteelt, de zijdeworm- en de bijenteelt, als onderscheidene on derdeden die insgelijks thuishoo- ren bij de algemeene landbouw kunde. Het kultuurstelsel van elk dezer bedrijven staat in nauw verband met het economisch leven van de streek. Wat de akkerbouw in 't al gemeen betreft, onderscheidt men twee kuituurmethoden 1° de ex tensieve of uitgebreide, wanneer ze geschiedt op groote oppervlak ten en zonder groote kosten dit is evenwel slechts mogelijk in nieuwe of dunbevolkte gebieden waar de grond goedkoop is2° de intensieve of deze mét hooge kos ten maar dan ook met de grootst mogelijke productiviteithet is de strijd van den man tegen de aarde die uitgevochten wordt in die streken waar de akkergronden duur geworden zijn. Onder het oogpunt van exploi tatie wordt de akkerbouw inge deeld in 1° groote bedrijven wan neer de uitgestrektheid 50 Ha. te boven gaat, 2° gemiddelde wan neer deze tusschen 50 en 10 Ha. beslaan, 3° kleine als ze minder dan 10 Ha. omvatten. Men heeft aan de kleine kuitu ren wel eens het verwijt gericht dat ze een hinderpaal zijn voor een betere uitbating van den bo dem, vermits de groote bedrijven, al naar men beweerde, er alleen op aangewezen zijn de grootsch opgevatte exploitatiemethoden met vrucht te kunnen aanwenden. Doch deze bewering zal ook wel spoedig ongegrond blijken wan neer de kleine landman, die ontegensprekelijk waardevolle eigenschappen bezit van sober heid, taaiheid en spaarzaamheid, het noodige onderricht en de onmisbare vakkennis zal heb ben opgedaan om in zijn bedrijf met oordeel en doorzicht op te tre den. 't Begrip van rationalisatie en controle ontbreekt bij hem voor- loopig nog, maar eens dien ouden sleur afgelegd, zal hij dadelijk het groote nut inzien van een econo mische orienteering en de waarde weten te schatten van zijn veel vuldige belangen, die des te beter zullen gevrijwaard blijven naar ge lang de samenhoorigheid in den schoot zijner beroepsvereeniging. Wie van onze lezers is niet bij machte een vriend of kennis aan te raden een abonnement op De Koornbloem te nemen. Stuur ons zijn adres en we zenden hem gratis tot nieuwjaar ons blad. De medewerkers zOo verantwoordelijk voor hua bijdragen, Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. I i i i t s y uciddl! oers, B9BR ■■SügBSsHHHBBaiBSKifiaglËBnaiBHH

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1