Vraag en Antwoord Voor al uw Stikstof bemestingen Aminoniaksulfaat Heel de Wereld rond ♦BEERIJIGEH Gesprongen I landen BANQUE CENTRALE DE LA DENORE De Pachteo in natura. Het hoekje van de vrouw j eischt het "COMPTOIR,, 20-21 stikstof. ZITDAG X KOLEN foor al aio baiikbewerkingeii u geldplaatsingen Voor uw Keuken Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel R.U.Z.E. Vraag. Welke meststoffen kunnen best gebruikt worden voor fruitboomen, hoeveel, wanneer enz.ik zou ferzelver- tijd 't gras van mijn boomgaard willen bemesten. Het doet me waarlijk genoegen door deze vraag, in de gelegenheid gesteld te worden dit punt eens grondig te be spreken. Geloof me vrij tegen het vraagstuk der bemesting van fruit boomen, wordt er door onze meeste Iandbou wers-fruitkweekers grootelijks gezondigd. Zal ik er in gelukken de zen knoop gunstig door te hakken 't is mijn innigste wensch, doch ik vrees dat ik voor velen misschien in de woes tijn zal hebben gesproken, want onze landbouwers verzaken niet gemakkelijk aan den ouden slenter. Ze denken maar al te dikwijls dat om de gezondheid, de groeikracht en de vruchtbaarheid van de boomen te verzekeren, het voldoende is jaarlijks wat vloeimestenals beer, gier, enz. toe te dienen. Uit de gestelde vraag zou blijken dat we hier te doen hebben met iemand die fruit- en veekweek wil gepaard laten gaan. Ik zal dan ook mijn antwoord splitsen en 't eerste gedeelte bestemmen voor iemand die een nieuwen boom gaard wil aanleggen en het tweede deel toesturen aan iemand die reeds volwas sen fruitboomen bezit in een boomgaard met gras bezaaid. Bij de diepspitting die voor het aan leggen van nieuwe boomgaarden vol strekt noodzakelijk is, zal men overgaan tot de bemesting en zich eens wel volgen den stelregel in 't hoofd zetten Geeft, geeft veel, geeft rijkelijk en gij en uw nazaten zullen hondervoudig terugkrij gen wat ge thans uitgeeft. Want een boomgaard is een kapitaal dat niet on middellijk te realiseeren is, maar waar van ge een klimmenden interest zult ontvangen naarmate de boomen in op brengst toenemen en dit gedurende een gansch menschenleven als ge niet te zuinig met meststoffen bij de diepspitting zijt geweest. Zonder mp natuurlijk aan een be paalde meststofformuul te verbinden, wil ik er toch eene opgeven die voor zeker reeds haar proeven gedaan heeft. Ze bestaat voor 't meerendeel uit mest stoffen die zeer traagwerkend zijn en waarvan ook de prijs niet te hoog is. Wilt ge dus goede, sterke en veelop- brengande boomen bekomen geef dan per are (3 roeden en een kwart rond Aalst) 400 tot 500 kilo stalmest of 800 tot 1000 kilo straatmest. Het spreekt van zelf dat ge dezen mest in de boven ste bouwlaag moet onderwerken opdat de voedende bestanddeelen hierin bevat door de regenwaters langzamerhand in het bereik der wortels zouden doorzij pelen. Hier voegt men aan toe 20 tot 30 kilo ijzerslakken per are 5 tot 6 kilo chloorpotasch of zoo ge verkiest 20 tot 30 kilo kaïniet30 tot 40 kilo gebluschte kalk. De te gebruiken hoeveelheid kalk zal ook afhangen van de samenstelling van uw grond. In zand gronden die aan deze stof armer zijn dan kleigronden zal men de hoeveelheid kalk wat hooger opdrijven. Legt ge nu een boomgaard aan bijvoorbeeld uitsluitend met pruim- of perzikboomen dan zult u de hoeveelheid kalk nog wat verhoogen omdat deze steenfruitboomen meer de kalk noodig hebben dan appel- of pere laars. De handelsmeststoffen mag men boven aan de oppervlakte van den grond uitstrooien en lichtjes inrijven. Dit kan men doen bij de diepspitting die ge in October-November uitvoert of na de planting der boomen bijvoorbeeld in December of Januari. In de Lente hieropvolgende kunt ge dan uw gras zaaien alhoewel ik u fel aanraad gedurende de tien eerste jaren den grond tusschen de boomen te be werken, te bezaaien en te beplanten met groente of landbouwgewassen. Lucht en licht, warmte zijn toch zoo noodig aan jonge fruitboomen, al zoo noodig als het voedsel zelf. Nu, dit zal van uw goed vinden afhangen. Ik veronderstel nu dat ge reeds een boomgaard met volwassen fruitboomen bezit en ge bij de planting deze eerste bemesting hebt verwaarloosd. Let wel op dat ik er u geen verwijt zou over maken, de meeste onzer landbouwers verkeeren in uw toestand en hebben daarbij gewoonlijk nog hun boomen in putten geplant zonder diepspitting van den boomgaard. Het gras groeit reeds zeer weelderig tusschen uw boomen en ge zult door snelwerkende stikstofmes- ten aal, gier enz. Doch vergeet ook uw fruitboomen niet, want niet zelden ontvangen ze jaarlijks slechts- het overschot van wat het gras niet benuttigen kan. Ik zou dan jaarlijks rond de boomen op een 20 cm. buiten de kruin de graszoden uitsteken op een breedte van een halve meter en er jaarlijks wat ijzerslakken, potasch- mesten en kalk op uitstrooien en dan de graszoden weer inzetten om te schieten. Op die plaats bevinden zich de meeste vezelharen die de voedende bestanddee len naar al de deelen van den boom zul len voereH en nu geen tekort zullen heb ben aan vocht beladen met fosfoor, potasch en kalk, zoo noodig tot de rijp wording yan het hout, tot de kleur der vruchten, tot de vruchtbaarheid der boomen en zelfs tot meer suikerachtigen smaak. Laat ge koeien of paarden grazen op de weide dan is 't niet noodig nog vloei mesten toe te dienen doch niet verzaken, om geen enkele reden, aan de potasch-, fosfoor- en kalkbemesting. Op krachtig bebouwde weiden geeft men tot 1000 kgr. slakkenmeel en tot 200 kgr. chloorpotasch of driemaal zooveel sylviniet. Moest ge soms nog meerderen uitleg verlangen, ik ben altijd bereid u dezen te verschaffen. 2) V.D.E. Denderleeuw. Indien uwe vruchten lijden aan moni- lia besproeit dan de aangetaste boomen in den Winter met Bordeausche pap en in den Zomer na de vruchtspening met Californische pap. 3) XXX statie Lede. Bedragen over het aanleggen van lijmbanden verschenen in nummers van i 16 en 30 October. 4) Nr 165. De te gebruiken hoeveelheid koper- j sulfaat voor ontsmetting van zaaizaad is 1 per duizend en onderdompeling ge- durende twee uren. Thans gebruikt men meer Ceresan of Germisan. Vele boeren zijn thans angstig over de regeling welke zal getroffen worden voor het betalen van hunne pachten waarvan de meeste berekend worden op basis van de tarweprijs. Wij meenen en vele andere zijn het met ons eens dat de overeenkomst van de regeering met het maaldersverbond aangaande de tarweprijs geenszins tot basis kan dienen om de pachtprijzen te betalen. Immers de 2/3 van onze tarwevoort- brengst voldoet niet aan de strenge eischen door de maalders gesteld en moet dus noodzakelijk aan mindere prij- zen afgezet worden. Wij zouden het oneerlijk vinden van de grondeigenaars de pacht te berekenen t op de basis van 85 fr. j Sommige politieke groepen hebben ook reeds deze zaak onderzocht en vin den het noodzakelijk een gematigde prijs hiervoor vast te stellen. Er werd reeds een commissie benoemd welke gelast is dit probleem op te lossen, 't Wij wenschen dat de oplossing niet zoolang op zich zal laten wachten als de regeling der pachtprijzen zelf en dit om aan de misbruiken een kort einde te L stellen. Ontvlekken van kleederen Elke huisvrouw staat graag bekend als werkzaam, en ordelievend. Doch, daar hoeft zij zelf voor te zorgen. Vooral onze landbouwsters moeten hierom op veel punten letten. Een van die puntjes, en wel niet het geringste, is te zorgen dat gij zelf, maar ook man en kinderen, steeds zindelijk gekleed gaan. Niet gestadig nieuw of kostelijk, maar, soms al gelapt, en vooral, altijd "rein,,. Reine kleederen beteekenen kleederen zonder vlekken, en niemand is vrij, van hier of daar n vlekje te betrapen op z'n kleeren. Daarom moet moeder en de groote zus wel weten, hoe ze 't moet aan boord leggen, om elke vlek te verwijde ren. Mogen volgende regels haar daarin helpen Vooraleer elke vlek te verwijderen, zal men ze goed uitborstelen. Indien men donkere stoffen moet ontvlekken, doet men best, ze te omlijnen met een witte draad. Dit geldt ook wanneer men de vlek minder goed ziet. Aldus voorkomt men dat op reine plaatsen wordt ge wreven. Over't algemeen wrijve men niet fel op wollen stoffen, dit neemt de kleur of den glans weg. Volgens den aard der vlek behandelt men dan verder: Roestvlekkenbevochtigt men met koud water, wrijft er zurkelzout op en houd het gevlekte deel dicht bij het^vuur of in de warme zon. of boven den damp van kokend water. Men kan ook de natgemaakte vlek dompelen in water met zurkelzout, (1 koffielepel voor 1 tas water) en erin behouden tot de vlek ver dwijnt. Men kan ook deze bewerking doen terwijl het linnen te bleeken ligt. Men drage immers zorg na deze bewer king goed te spoelen, want zurkelzout is sterk bijtend, t Is ook een hevig ver gift, en moet bijgevolg met veel omzich tigheid gebruikt wordren. Inktvlekken. Indien ze nog versch zijn, overwrijft men ze men ze met een schijfje citroen of ajnin, ofwel houdt men de vochtige vlek in versche koken de melk tot ze verdwijnt. Oudere inktvlekken verwijdert men evenals roestvlekken. Inktvlekken op de handen verdwijnen zeer snel door ze te wrijven met rauwe tomaten. Het merk van het "C0MPT0IR„ is een waarborg der rijkheid. Wijnvlekken. Doet men verdwij nen door de vlek in kokende melk te dompelen, ofwel legt men gansch het stuk in verdund bleekwater. Fruitvlekken- Bevochtigt men met koud water, en houdt ze gespannen boven den damp van een brandenden zwavelstok. Na deze bewerking laat men ze met den gewonen wasch mee gaan. Vetvlekken. Wrijft men met naph- te op de donkere stoffen, met benzine op bleeke weefsels. Men kan ook wel gebruik maken van ammoniak of zwa- velether. Na het ontvlekken wordt na gespoeld, en liefst buiten gedroogd. Ver[vlekken. Verdwijnen dadelijk met ze dadelijk in te wrijven met terpentijn of petrool. Zijn ze echter bard geworden, dan maakt men ze eerst week met boter of glycerine, en behan deld ze verder als gewone. Kaarsvet krabt men eerst af met een mes en legt de vlek vervolgens tusschen twee kladpapieren, wijl men met een heet ijzer strijkt en telkens 't papier ver schuift, tot zoolang het vlekken ver toont. Melkvlekken wascht men eerst uit met koud, daarna met warm water. Chocoladevlekken, terwijl ze versch zijn wascht men ze met water en witte zeep, ofwel met zuiver warm water, en spoelt ze goed na. Koffievlekken. Versche vlekken wascht men met water en witte zeep en spoelt ze goed, om randen in de stof te vermijden. Is de vlek echter al oud, dan bestrijkt men ze eerst met glycerine en wascht ze daarna uit in zeepsop, gelijk voor ver sche vlekken. Suikervlekken van alle suikergoed, verwijdert men best met warm water. Bloedvlekken bevochtigt men met koud water en zeep, liefst bruine zeep, zoo de kleur niet snel zou aftrekken. Anders gebruikt men witte zeep. Zulke vlekken verdwijnen ook spoedig door er een paar druppels ammoniak te laten opvallen, Wagensmeer. De vlek wordt be streken met benzine, en aldus bevoch tigd, uitgewasschen in zeepsop en goed gespoeld. Teervlekken verwijdert men op de zelfde manier als wagensmeer. Teer vlekken op den vloer wrijft men uit met petrolie of terpentijn. Ioodvlekken, overwrijven met ammo niak, lichtjes uitwasschen in zeepsop en naspoelen met zuiver water. Schimmelvlekker, wascht men met zure botermelk, ofwel steekt men het gevlekt linnen in lauwe melk en men wrijft op de vlekken citroensap of zout. Men laat het bleeken en verder de ge wone wasch meedoen. ü'Ë.affleü* kxrm smaaatB «jKEtanm saasaa* BELGIË. Een wel geslaagde pluimveedag te Gent. Op Zondag 13 November 1.1. vergaderde de Algemeene Vlaamsche Pluimveehoudersvereeniging te Gent ter gelegenheid van de Eerste technische Pluimveetentoonstelling die den dag te voor in het Feestpaleis was geopend. Op deze vergadering waren de voor naamste bedrijfspluimveehouders uit alle Vlaamsche gewesten vertegenwoordigd. Dr. Willems van het Staatslaborato- rium voor veeartsenijkundig onderzoek te Kuregem gaf een lezing over Waar nemingen opgedaan in het Laboratorium aangaande hoenderziekten. Het mag als een heugelijk feit voor deze jonge Vereeniging worden aange stipt dat deze vergadering werd vereerd met de aanwezigheid van drie geleerden die op gebied van pluimveewetenschap wereldvermaardheid hebben verworven: Prof. Dr. Leynen (Kuregem) Dr. te Hennepe (Rotterdam) Prof. Dr. de Blieck (Utrecht). Zooals Dr. te Hennepe later in een toespraak mededeelde wordt het werk der algemeene Vlaamsche Pluimvee houdersvereeniging ook in het buiten land met belangstelling gevolgd. Het inrichten eener Technische Pluimvee- Zweden volgt met 21,2 Nederland met 21 Duitschland 18,7 Tsjeckoslowakije 18 Oostenrijk 15,5 Hongarijë 12,5 Lithauwen 12 Polen 11,4 Spanje 11,4 Yougo-Slavië 8,2 Vereenigde Staten 8 De gemiddelde wereldopbrengst be- mms van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 11 December van 10 tot 3 uur. A 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. tentoonstelling noemde hij een geheel nieuwe gedachte, waarvoor wel is waar de tijden rijp waren, maar waarvoor toch heel wat durf en initiatief noodig waren om deze nu ten uitvoer te bren gen de uitvoering noemde hij volkomen geslaagd en een daad van groote betee- kenis ook voor het buitenland. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 13 Nov. tot 20 Nov.Getal besmette hoeven prov. Antwerpen: 4 stallen; provincie Oost-VlaanderenBeirvelde 1Buggen- hout 1 stalprov. Henegouw6 stallen prov. Luxemburg: 2 stallen Totaal: 15 stallen. Retrospectieve Tentoonstelling. Van 20 November tot en met 12 De cember a.s. stelt Jul. De Lafortrie zijne kunstwerken ten toon, in de Beneden zaal van 't Belfort, Groote Markt, Aalst: De expositie zal voor het publiek toe gankelijk zijn op de Zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 19 uur. De Maan- Donder- en Zaterdagen van 14 tot 19 u. Ons land steeds aan het hoofd van den landbouw. In het teeltjaar 1931- '32 is ons land terug aan het hoofd met de grootste gemiddelde opbrengst gerste per hectare (22 zakken). droeg 14 zakken per hectare. Koeken. We voerden voor de eerste 8 maanden van dit jaar 90.245 ton diverse koeken in bestemd voor de voeding van het vee met een waarde» van 60.587.00%0 fr. Onze bijzonderste leveraars zijn Ne derland met 39.000 ton. Vereenigde Staten 34,7000 ton en Engelsch Indië met 15.780 ton. Frankrijk kocht bij ons 27.130 ton koek, waarvan 21.000 ton lijnkoek, met eene waarde van 27.382.000 fr. De europeesche baconmarkt gedu rende het eerste kwartaal. Duitsch- land. Netto invoer 19300 ton waar van 11000 ton uit Nederland en 6800 ton uit Denemarken. Denemarken. Uitvoer van 199.400 ton bijna uitsluitelijk voor Engeland bestemd. Engeland. Invoer van 294.000 ton waarvan 29100 ton uit Polen, 17300 ton uit Nederland en 11500 ton uit Zweden. Nederland. Uitvoer van 32,300 ton waarvan meer dan de helft voor de Vereenigde Staten bestemd was. VEREENIGDE STATEN De gemiddelde tarweprijs is op de beurs van Chicago gedaald tot 43 1/4 cents, per bussel (60 pond) een prijs die sedert 1860 niet meer gekend was. Deze prijs stemt overeen met 55,85 fr. per 100 kilogrammen en dus nog lager dan onze tarweprijzen voor de valori satie. Hé, dikke Lamme, wat is er aan de hand, ge ziet er uit alsof al de plagen van Egypte over u waren neergekomen. Och Tijl jongen, zie ne keer hier. 'k Heb daar weer de sjampetter thuis gehad en 'k moet nu nog twee keer te reke, naar Bommerskonte gaan stem men. 'n Lastige reis met 't konvooi, wat 'n armzalige tijd toch. En dat maakt u zoo futloos Lam me, man, onverbeterlijke lamlendige lamzak, ge moest kontent zijn dat z'u voor zoo'n serieuze kerel aanzien dat ge ook moogt kiezen wie ge voor u aan 't gouvernement wilt zien.Ai, uw gezicht doet me lachen dat m'n darmen over en weer slibberen. Luister Lamme De eerste Vlaming op de wereld was en is nog ne leutige en wilskrachtige kerel. Bezie me in 't wit van m'n oogen, dat ben ik en gij kwaamt na mij en ge trekt op mij gelijk nen schoenborstel op een driewielkar. Zet uw ooren zoo wijd open als 't gat van den tunnel onder de Schelde. Ik, Uilenspiegel Tijl, geboren te Damme, nog voor dat er huizen ston den, heb meer dan honderd duizend op roepingsbrieven voor de aanstaande kiezing gekregen, en 'k zit er niet eens verlegen mee. Bah, menschen van onzen ouderdom hebben al wat andere katten te geeselen gehad dan zoo'n papierken, en daarbij Lamme, 't is onze plicht van te stemmen. Ja ja, Tijl, dat wel, maar als ge al de manifesten leest, dan ziet ge dat het allemaal van de beste zijn en dat er geen enkele deugt. Ik ben er suf van Tijl, zoo suf dat m'n ziel percies op een honden- karreken rijdt. Dat zie'k wel dat ge suf zijt. Fei telijk waart ge nooit goed bij verstand. Als 't voor te drinken en te sloeberen is, dan is Lamme primus, maar moet de bovenkamer werken, dan ie 't gelijk met 'n verroeste horlogie, tik, tak... en 't spel ligt stil. Zie, zoo redeneert TijlTen eerste tracht geen volmaakten vertegenwoor diger te vinden, die is er toch niet. Ten tweede, zoekt tusschen al die onvol- maakten waar dezen staan die van uw familie zijn. Van mijn familie, 'k en heb ik nie mand van mijn familie die... Tut, zwijg Lamme, en luister. Zoek dezen uit die uw familie zijn. Maar Tijl, langs Adamskant... Zwijg Lamme. Van uw familie wil zeggen, deze die werken in den... Werken, Tijl, jongen, werken, neê... dat is te lastig 1 Lamme, 'k word gewaar dat mijn redeneering te hoog is voor u. We zul len het anders aanpakken. Van welk volk zijt gij Van 't vierde lanciers te p... Wacht Lamme, maak u niet moe. 'k Zal voor u antwoorden. Lamme is geboren Vlaming, maar hij w.eet het niet, hij voelt het niet. Zijn Vlaamsche overtuiging zit versmacht onder de el lenlange worsten en duimdikke schellen hesp die hij naar binnen speelde. Lamme is ne mensch, maar hij is het vergeten, en zijn ideaal is geworden zoo weinig mogelijk werken en zooveel mogelijk eten, drinken en rusten. Maar gelukkig- lijk, Lamme, is Tijl er nog. Tijl die klaar ziet, die volken en tijden kent, ziet ge boren worden en verdwijnen. Tijl die duizenden een ideaal geeft en krachtige geesten en sterke willen vormt. Tijl die Wroet dag en nacht in de diepe lagen van ons volk, om op te monteren die treuren, om te sterken die wankelen, ja, om nieuw leven in te pompen daar waar het levenssap is opgedroogd. Tijl die weet wat godshaterij en sa- belsleperij vermogen te vernietigen, Tijl die zegtVlamingen waakt, steekt geen schelpen voor uw oogen. Wacht u voor listen en bedrog. Verraadt of verlaat mij niet, uw Tijl, de geest van Vlaan deren, maar bevestigt luid, met onzen dichter onderpastoor Cyriel Verschaeve O land van roem en rouwe van liefde en lijdensnood, gij wordt weer vrij en groot. Wij zweren, houe troue UWlaanderen, tot ter dood. Dan wordt Tijl in Vlaanderen baas 1 Tijl. weer spoec/ig gaaf en zacht met wendt U tot de £B«iSIÏ5fi fiftiKaMttMSeKKKaRHMHBBHlMW Doos 4 cn l\'i Frank Tube 12 Frank. In alle Apotheken

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3