Een en ander over het ;De Pachten io Natura f}ct jjCwaren van Groenvocdcr Landbouwbedrijf in Rusland Landbouwweekblad ZITDAG Propaganda i ZONDAG 4 DECEMBER 1932. Frf)* 25 eeatien 15de1?)AAMGANG Ni 727 Arbeid Abonnementsprijs i 12,00 frank 's jaars. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Voor en door adelt Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Verantwoordelijke Opsteller Aankondigingen volgens akkoord, ORTAIRE CAUDRON, Aalst. de Landbouwers Over de realisatie van het vijf jaren plan in U. R. S. S versche nen reeds vele berichten zoowel op industrieel als op landbouwge bied die meerendeels elkander hef tig tegenspraken nopens de ver wezenlijking van het voorgeno men programma. Of de realisatie van deze stout moedige opvatting Een baken in zee is of een schip op het strand zooals H. Onnes in zijn studie over de Mechanisatie en ar beidsorganisatie in de collectieve landbouwbedrijven in Rusland het Sovjet stelsel noemt, zullen we geen uitspraak doen omdat we in de zaak zelve weinig belang stel len. Van grooter belang is misschien voor ons de economische ontwik keling van Rusland en vooral op landbouwgebied uit het Russische Plan de geest van samenwerking en de organisatie te bestudeeren. De gegevens welke wij hier aanhalen zijn ontleend aan DrOtto Schiller, die jarenlang agronoom in Rusland was en thans land- bouwattaché bij het Duitsche ge zantschap in Moskou, uit zijn Die kollektivbewegung in der Russischen Landwirtschaft en aan Prof. Otto Auhagen Die Russische Landwirtschaft im }ahre 1931-32. Andere zijn ontnomen uit Sovjet-publicaties en uit de studie van H. J. Onnes, van wie we reeds melding maakten, uit het "Landbouwkundig Tijdschrift,, en uit de Economische statische berichten van Nederland. Organisatie der werkzaamheden in de collectieve bedrijven. Voor de arbeidsorganisatie zegt Onnes worden de leden van de collectieve staat in Brigades ingedeeld, om deze kleine groepen een bepaalde arbeidskracht te kunnen toewijzen met verantwoor delijkheid voor dat deel. Elk lid moet een werkboekje hebben waarin de leider der bri gade minstens eenmaal per week de presteerde werkuren moet aan- teekenen. In het algemeen bestaat er een enorme verkwisting van arbeids kracht. In 1930 waren volgens opgave van het Instituut voor den Collec tieven Landbouw, de werkkrach ten zelfs in het voorjaar en in den zomer slechts voor 66,8 °/0 bezig. In verband met dit overschot aan werkkracht zouden in 1931 2 mil- lioen 600,000 leden voor fabrieks- en ander werk bestemd worden. Dit plan is echter bijlange niet verwezenlijkt. De verspilling van menschelijke arbeidskracht komt ook daarin tot uitdrukking dat een onevenredig groot deel van de "dagwerken,, voor rekening komt van het be sturende en bediende personeel Tatajev vermeldt gevallen waar deze niet onmiddellijk productieve arbeid 30 tot 40 van alle dag werken vergoed kreeg. Ook in de arbeidsbrigades gaan nog veel meer manswerkuren ver loren. Volgens de opgave van Tata jev bleek, dat bij een collectieve 8 van de zoogenaamde arbeids duur zoek ging met de voorberei ding om het veld in te trekken, 20 met ontbijten en middageten en 1aiet uitrusten. Het langdurig rondlummelen en slenteren der arbeidscolonnes voor het begin van het morgenwerk moet een typisch verschijnsel zijn in de collectieve bedrijven. De mistoestanden die in den ge- socialiseerden landbouw heersch- ten, hebben dan ook al gauw tot ingrijpende hervormingen geleid. Verder werd ingezien dat er in de staatsbedrijven en meer nog in de collectieve bedrijven met de boekhouding en de arbeidsorga nisatie allerdroevigst uit zag. Thans geldt de zeer strenge re gel Wie niet werkt zal ook niet eten Het leven moet precies naar arbeidsduur berekend wor den met inachtneming van de zwaarte van het werk, het belang ervan en de geschooldheid van den arbeider en de kwaliteit van zijn prestatie. De Mechanisatie. Volgens het model contract van 13 November 1930 worden de overeenkomsten thans door de tractorsstations niet meer met in- dividueele boeren afgesloten, maar ook met de collectieve bedrijven. Als vergoeding voor de beschik baarstelling der tractors en aan hangmachines, verder voor het leveren van stook en smeerolie, voor het uitvoeren van [reparaties en bovendien voor het beschik baar houden van hooger ontwik kelde bedrijfsleiders en technisch personeel moet aan het tractor station 1/4'van den graanoogst in natura afgedragen worden (oor spronkelijk 1/3) op zich zelf is dat geen uitbuiten van de boeren. De staat compenseerde dit ech ter doordat volgens het contrakt, de collectieve (tot einde 1932) verplicht was het restant van de opbrengst dadelijk na den oogst aan het station te leveren tegen regeeringsprijs. Dit was een zuivere last voor het collectieve bedrijf, aangezien de prijs ver onder het algemeen indexcijfer lag. Oorspronkelijk zouden de boe ren trouwens over deze 75% ook reeds het vrije beschikkingsrecht houden, zooals nu weer is toege staan. In het oorspronkelijke contract beperkte zich de inmenging van het station tot de voorstelling van het zaaiplan (vruchtafwisseling). Thans moet de collectieve land bouw, wanneer het station dit eischt, alle mogelijke verbeterin gen zoowel in de cultiveering als op ander gebied aanbrengen. Het Tractor-station is aldus het belangrijkste instituut van het rayon geworden voor de bevorde ring van de landbouwtechniek. Nu moet het resultaat daarvan voorloopig niet overschat worden. Ook wanneer het station over flinke landbouwbedrijfsleiders zou beschikken, kunnen zij slechts hier en daar 3ucces hebben gezien hun arbeidsveld van circa 50.000 Ha. Zie vervolg onderaan 3e kolom. We hebben verleden week er op gewezen dat de valorisatie- prijs der tarwe geenszins in acht kan genomen worden voor de regeling der pachtprijzen in na tura. De algemeene Belgische Maal- dersvereeniging geeft hieromtrent volgende inlichtingen De prijs van 85 fr. de 100 kg. tarwe vertrek, waarmede de maalders, aangesloten bij de Algemeene Belgische Maalders- vereeniging, zich verbonden hebben een veranderlijke hoe- veelheid inlandsch graan van den oogst 1932 in hun gemaal te verwerken, bevat ten laste van den verkooper de ladings- onkosten op kamion, wagon of boot, de overdrachttaks 2,2 en de winst van den tusschen- persoon op den verkoop. Deze prijs kan slechts beko- men worden voor tarwe welke minstens 74 kilo per hectoliter weegt, deze welke maar 73 kilo weegt wordt slechts tegen 73,15 fr. de 100 kilo betaald. Tarwe welke aan deze voor- waarden niet voldoet kan geens- zins in aanmerking genomen worden voor de voordeelen van de valorisatie. Het komiteit van de Alge- j meene Belgische Maaldersver- eeniging verklaart onder meer dat de hoeveelheid welke thans in het gemaal der maalderij ver- bruikt wordt onvoldoende is om j de gansche oogst te verbruiken en bijgevolg een aanzienlijke hoeveelheid voor de vrije markt zal overblijven, waar de prijzen tot heden schommelden tusschen 65 en 77 fr. Ingevolge meent het komiteit der Algemeene Belgische Maal- dersvereeniging dat de prijs der tarwe-overeenkomst geenszins tot basis kan dienen voor het berekenen van de pacht gezien de schommelende waarde der tarwe en ook rekening dient ge- houden te worden met de on- kosten en de prijs welke men op de vrije markt betaalt. Algemeene Maaldersvereeniging De Voorzitter, (get.) Vankan. £89£g!i£l'<?iSaWBi8fê&3aB£agr*«!ïi£gi!3S Wie van onze lezers is niet bij machte een vriend of kennis aan te raden een abonnement op De Koornbloem te nemen. Stuur ons zijn adres en we zenden hem gratis tot nieuwjaar ons blad. aanmats sgssssB flKB&jfjsassEasBB van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 11 December van 10 tot 3 uur. En Schiller concludeert Voor een regeering die met bui tengewone energie haar doel na streeft en die er in geslaagd is in 3 jaar tijds 15 millioen boeren zonder zeer groote desorganisatie tot een nieuwe arbeidsorganisatie te bren gen, zal het waarschijnlijk niet onmogelijk zijn de momenteel be staande moeilijkheden in den loop der jaren te overwinnen, zoolang zij sterk genoeg blijft en zoolang zij daarin niet door de invloeden van buiten wordt verhinderd. Het bewaren van groenvoeder blijft steeds een zeer belangrijk punt in de veevoeding. Het vermeerderd gebruik van silo's bewijst dat de landbouwers meer en meer belang stellen in de voordeelen van bewaard groen voeder. Het bewaren van groenvoeder geschiedt tot nogtoe op zeer ver schillende wijzen volgens de plaat selijke gebruiken. Thans wordt in Finland een nieuwe werkwijze toegepast, n.l. de methode van Virtanen, waar over Dr C. K. Van Daalen on langs een mededeeling maakte Deze methode werd tot stand gebracht door den Fin Dr A. I. V'rtanen en wordt naar hem de A.I.V.-methode genaamd. De werkwijze bestaat hierin, dat aan de te verduurzamen massa zoutzuur, vermengd met een kleine hoeveelheid stof, die het schimme len tegengaat, wordt toegevoegd. Nieuw is het princiep allerminst. In 1917-TS zijn door den Deen- schen Staatsconsulent Pedersen verschillende zuren o.a. zoutzuur voor dit doel gebruikt en zelfs heeft Fingerling, die omstreeksch 1925 met zoutzuur proefnemingen deed, op zijne ervaringen patent heeft genomen. De verdienste van Virtanen is, de methode zoodanig te hebben uitgewerkt, dat ze geschikt is voor de praktijk, wat volgens Gerlach en Richardson niet van die van Fingerling gezegd kan worden. Het is bekend dat de verliezen in voederwaarde bij het maken van ingekuild voeder niet gering zijn en de Nederlandsche berei dingswijze van zoet persvocder vormt volgens de onderzoekingen van Dr Brouwer geen uitzondering in dit opzicht. Bij de koude inkuiling volgens Völtz, zijn de verliezen veel ge ringer. Hierbij moet men echter over een water- en luchtdichte silo kunnen beschikken. Virtanen voegt zooveel zoutzuur toe dat de P.H. waarde onder 4 komt, waar bij met betrekkelijk geringe hoe veelheden zoutzuur kan worden volstaan. Daardoor werd het af breken van het eiwit voorkomen en worden de ademhalingsverlie- zen volgens Völtz met 80 ver minderd. In gewoon kuilvoeder wordt het eiwit voor een niet gering deel afgebroken, waarbij zelfs ammo niak ontstaat. Tot 30 van de stikstof kan in dien vorm aanwe zig zijn, ook in zuur voeder. Bij het Virtanen-voeder blijft het eiwit praktisch onveranderd. Rotting wordt bij goed werken voorkomen en beschimmelen zeer beperkt. De hoeveelheid zoutzuur is af hankelijk van het vochtgehalte der massa, van de plantensoort enz. Het is merkwaardig dat het zoutzuur voor de voeding later geen bezwaren oplevert. De asch is niet zuur. Voor alle zekerheid wordt wel wat krijt en soda aan het Virtanen voeder toe gevoegd. Op het oogenblik worden proe ven genomen met een vaste stof, die het zoutzuur in het gebruik kan I vervangen. In korten tijd heeft de Finsche methode talrijke aanhangers ge vonden. In Finland werd ze in den afgeloopen winter op 10.000 be drijven toegepast. Dit is allerminst te verwonderen, aannemende dat de beschouwingen van Virtanen, waaraan de gegevens uit dit op stel zijn ontleend, juist zijn. Hakselen is onnoodig, zelfs bij grof-stengelige producten. De ver liezen beperken zich tot 1—5 t.w. door ademhaling 0—2 door proteolyse 0%, door sap- verlies 1 —3 en verder bij de juiste toepassing der voorschriften ten hoogste 2 door schimmel vorming. Doordat het eiwit onveranderd blijft, wordt bij gebruik van jong, eiwitrijk gras het aankoopen van krachtvoeder geheel of voor een groot deel overbodig. De hoeveelheid azijnzuur, die in het persvoeder wordt gevormd, bedraagt slechts 0,3 tot 0,4 melkzuur 0,5 tot 0,8 der ver- I sche massa. Boterzuur is afwezig. Dit maakt het Virtanenvoeder geschikt voor de voeding van vee waarvan de melk tot Edammer of Goudsche kaas wordt verwerkt en waarvoor ander kuilvoeder tot nogtoe on geschikt wordt geacht. De invloed op de melkgift is gunstiger. De boter krijgt de kleur en consistentie van grasboter, de vitaminen worden niet vernietigd. Jammer genoeg mag het buiten land Virtanen niet navolgen om dat de boter-exportvereeniging Valio, die alle onderzoekingen financiert, ook het proefstation waarvan Virtanen de leider is op zijne werkwijze patenten heeft aangevraagd. Duitschland heeft een eigen Finsche methode welke door Kirsch en Hildebrandt is aange geven.Deze heeren hebben in Fin land getracht zonder betaling de geheimen van de bereidingswijze te weten te komen. Ze schrijven het gebruik van de Defu oplos sing voor, welke bereid wordt door de Duitsche Butterkonser- vierung-gesellschaft te Verden a. d. Aller. De Siloringen d. z. door verschillende kamers van land bouw in Duitschland voor dit doel i opgerichte vereenigingen, deelen de vloeistof uit. Het Reichssiloverein is bezig de nieuwe methode grondig te on derzoeken. Kirsch en Hildebrandt gebrui ken naast het zuur in sommige gevallen eene geringe hoeveelheid melasse wat door Virtanen onjuist wordt geacht. Aan de verbreiding der nieuwe methode wordt in Duitschland allerwege hard gewerkt. Virtanen schrijft het gebruik van eenvoudige houten silo's voor met of zonder bodem, benevens een soort houten opzetstuk voor het tot boven toe te vullen. De kosten zijn in ieder geval veel la ger dan bij gebruik van lucht- en waterdichte silo's. De medewerkers zjjn verantwoordelijk voor hue bijdragen Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1