De Landbouwtragedie in de Vereenigde Staten Landbouwweekblad Maatregelen waarvoor we bedanken De Bodemmoeheid Propaganda ZITDAG Ontledingen ZONDAG 11 DECEMBER 1932. Prfjs 23 centiei» 15de "JAARÖAFI0 N? 728 Arbeid adelt Abonnementsprijs x 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren- Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Welke nuttige lessen onze Regeerders daaruit kunnen trekken. Dezen laatsten tijd hebben vooraanstaande economisten zoo als de Amerikaan Carr, de Frars- schen Marcel Chaminade en de Kercllis, na onderzoek ter plaatse, zeer belangwekkende studiën ge wijd aan de oorzaken en de inten siteit der zware landbouwcrisis die de Vereenigde Staten ven Amerika teistert. Het scheen ons niet van belang ontbloot hier de bijzonderste be schouwingen van deze economis ten zeer beknopt samen te vatten omdat zij zeer nuttige lessen be vatten die met vrucht overwogen kunnen worden door onze Re geerders. De heer Carr betoogt dat een der bijzonderste karaktertrekken van de Amerikaansche economie thans is het gebroken evenwicht lusschen de prijzen der nijverheids producten en deze der landbouw producten. Tijdens den wereldoorlog heeft de Amerikaansche landbouw zijne voortbrengst gestandardiseerd en zich schier uitsluitend toegelegd op de productie van graan, katoen, tabak, vleesch en andere produc ten waaraan de oorlogvoerende landen behoefte hadden. De oorlog heeft een einde ge nomen en de Europeesche landen met hunne koloniën zijn opnieuw aan den arbeid gegaan. De Amerikaansche landbouw verloor geleidelijk zijn bevoor rechte plaats voor den afzet zijner producten in de Europeesche lan den. Eens de voortbrengst in de Europeesche landen tot volle ont- plooing gekomen, veroorzaakte hare scherpe mededinging aan de Amerikaansche producten een ge weldige daling der prijzen. De Amerikaansche boeren in- plaats van hun productie aan te passen aan de nieuwe economische omstandigheden, hebben zich vastgeklampt aan hunne vroegere teelten, zoodat zij gansch afhan- kelijk zijn van de wisselvalligheden <j der wereldmarkt. Anderzijds moe- ten de Amerikaansche landbou wers zelf koopen op de inlandsche markt, waar een steeds toenemend protectionisme de prijzen der nij verheidsproducten heeft opge voerd tot een overdreven peil. De reusachtige ontwikkeling der nijverheid in de Vereenigde Staten was slechts mogelijk dank j aan de uiterst lage vergelding van de kapitalen belegd in den land bouw en het behoud in armoede van dertig millioen landbouwers. Thans is deze armoede verscherpt tot ellende en levert het kapitaal aangewend in den landbouw nog slechts zwaar verlies op zoodat i de koopkracht van een vierde der Amerikaansche bevolking totaal vernietigd is. Daar het nijverheidsprotection- isme der Vereenigde Staten ook beantwoord werd door tolbe- scherming vanwege de andere landen, heeft het verlies van koop kracht bij de landbouwbevolking tenslotte ook geweldig de nijver heid aangetast. Deze laatste ver keert thans in een zeer lastigen toestand en telt meer dan twaalf miljoen werkeloozen. De Heer Marcel Chaminade in het tijdschrift "Je suis Partout,, geeft enkele kenschetsende bij zonderheden over den ellendigen toestand van de Amerikaansche landbouwers. Ze zitten volop in de schuld, ze kunnen zelfs de interesten op hun schulden niet betalen, noch afkor tingen doen op den kostprijs van de machines, materiaal, meststof fen en andere nijverheids voorwer pen gekocht op krediet. Noch de staat noch de banken kunnen verder krediet toestaan, daar sedert lang de verkoops- waarde der panden merkelijk ge daald is onder het bedrag van de toegestane kredieten. In de land bouwdistricten zijn talrijke banken dan ook ten onder gagaan wegens het niet terug betalen der door hen toegestane landbouwkredieten. De banken zijn er stilaan toege komen af te zien van vervolgin gen tegen de in gebreke gebleven landbouwers, daar de gedwongen verkoop hunner eigendommen geen liefhebbers meer vond. In sommige staten zooals Kan sas en Oklahoma heeft men ware opstanden van de boeren zien los breken. Deze hebben er het werk stilgelegd, het graan op de straat geworpen of verbrand en hunne schuldeischers uitgenoodigd om zelf het graan te oogsten. Ver der verzetten zij zich met de wapens tegen het optreden der deurwaarders handelende in op dracht hunner schuldeischers. In het land van het uiterst mo dern mecanisme ziet men een mas sa landbouwers hunne landbouw machines en hunne tractoren op bergen en laten roesten om op nieuw gebruik te maken van paar den voor den landarbeid, omdat deze dieren graan eten en ten minste naphte doen uitsparen. In Californië vernietigen de voortbrengers hunnen perzikken- oogst en zelfs de boomen, omdat deze vernietiging hun minder kost dan het plukken der vruchten eii hunne verzending en dan het on derhoud der boomgaarden. De Heer de Kercllis betoogt dat de Amerikaansche landbou wer zijne taak heeft opgevat als een nij veraar, zich toeleggende op serievoortbrengst van enkele be paalde producten. De veelvuldige andere be staansmiddelen welke de landbouw oplevert zijn hem onbekend. Zoo komt het dat terwijl de schuren proppensvol zitten met tarwe en katoen, waarvoor geen afzet te vinden is, de groote boeren in talrijke streken gebrek hebben aan groenten, fruit, hoenders voor de bevoorrading van hun gezin. Hoe paradoxaal het ook moge klinken op hunne rijke akkers lij den zij aldus gebrek. Wij kunnen het bij deze bijzon derste zeer treffende gegevens la ten over de oorzaken en het uit zicht der Amerikaansche land bouwcrisis. Voor onze Regeerders en onze landbouwers behelzen zij volgen de nuttige lessen 1) Een bloeiende en gezonde landbouw blijft een onmisbare fac tor van de algemeene economi sche welvaart. Kwijnt de land bouw dan wordt gansch het eco nomisch leven ondermijnd, omdat het evenwicht verbroken is. Nij verheid en handel ondergaan dan op den duur de noodlottige gevol gen van de verarming van de land bouwbevolking. Deze wet geldt zelf voor rijke landen zooals de Vereenigde Sta ten welke nochtans de drie vijfden van den goudvoorraad over de wereld bezitten. 2) Het voorbeeld van de Ver eenigde Staten toont aan welk levensbelang er voor den land bouw verbonden is aan een doel matige richting van de voort brengst. De economische omstandighe den blijven niets onveranderd, zij zijn integendeel onderhevig aan tal van sterke wisselvalligheden. Een snelle aanpassing der voort brengst aan deze wisselvallighe den is dan ook een eerste ver- eischte om den landbouw bloeiend te houden. Deze aanpassing is enkel mogelijk wanneer de land bouwers een flinke beroepsont wikkeling hebben genoten en geor ganiseerd zijn in degelijkeberoeps- vereenigingen die bun tijdig de juiste richting kunnen aanwijzen en hen met raad en daad kunnen bijstaan bij de organisatie van hun bedrijf. 3) Het Amerikaansch voorbeeld leert ons ten slotte welk gevaar er verbonden is aan de eenzijdige in richting derlandbouwvoortbrengst met het oog op den uitvoer naar het buitenland. Wanneer er sto ringen voorkomen in het interna tionaal ruilverkeer zooals wij er thans beleven, doet zich de crisis spoedig gevoelen in al hare scherpte. Maatregelen getroffen door de Openbare Besturen binnen 's lands grenzen kunnen dan maar weinig hulp bieden, omdat de oorzaken van het kwaad buiten hun bereik vallen, daar zij een internationaal karakter hebben. In tijden van economische de pressie blijken de variatie van de landbouwvoortbrengst en hare inrichting in hoofdrang volgens de behoeften der inlandsche markt, kostbare factoren tot verhooging der weerstandskracht van den landbouw aan de moeilijkheden, voor zooverre de Openbare Be sturen de gepaste maatregelen treffen tegen overtollige en oneer lijke vreemde concurrentie. Ten allen tijde blijft het overi gens een veiligheidsmaatregel vooreerst voort te brengen voor de inlandsche markt die een zekere markt is en enkel in ondergeschik te orde te produceeren voor de vreemde markten die door onvoor ziene oorzaken kunnen wegvallen. Onze Belgische landbouw bezit deze twee groote hoedanigheden van gevarieerde voortbrengst en van productie in hoofdorde voor de binnenlandsche markt. Zijn weerstandsvermogen aan de crisis is dan ook gunstig indien onze Regeerders zijn economisch nut naar waarde schatten en hem de vereischte tijdelijke hulp bieden tegen overtollige vreemde concur rentie. We hebben reeds meermalen de aandacht van onze lezers getrok ken op het lapmiddel dat de tar- wevalorisatie is en niet geaarzeld de verantwoordelijkheid hiervan op onzen gewezen Minister Van Dievoet te leggen, die zooals we vroeger zegden ons aan de wille keur der maalders heeft overge leverd De tarwevalorisatie brengt bo vendien nog meer dan één land bouwer in verlegenheid voor wat het regelen van zijn pacht aan gaat, die op vele plaatsen volgens de prijs der tarwe berekend wordt. Is het dan nog niet ellendig ge noeg verplicht te zijn met verl'es te werken als wanneer zoogezegde steunmaatregelen ons nog dieper in den afgrond storten. De tarwevalorisatie zooals ze thans is opgevat blijft een ruineer middel voor onze boeren en hoe kan het ook andersimmers onze Minister vond niets beter dan de studie van de tarwewet aan de maaiders over te laten die natuur lijk voor hun eigen zak hebben gezorgd, om hun bilan nog met meer miljoenen te kunnen afsluiten, zooals we onlangs met cijfers heb ben bewezen. Maar daar blijft het ook niet bij. De wet is thans in voege en iedereen van ons die dacht dat het leveren van tarwe een gewo ne handelszaak zou worden, -le veren en betaald worden. Verre vandaar. We vernemen dat de licences die door het algemeen Belgisch Maaldersverbond aan de maalde rijen uitgereikt werden voor het opkoopen van tarwe, met groote spaarzaamheid uitgedeeld worden en dan voorbehouden blijven aan de kozijntjeswinkel. Inderdaad zijn er, naar het schijnt, hier en daar toevallige koopers van tarwe opgetreder», goede klantjes van een of andere maalderij (noblesse oblige) en deze kunnen tarwe leveren zoo veel ze maar willen. En zoo blijven de graanhande laars en de landbouwersvereeni- gingen met groote stocks tarwe zitten. Andere gaan nog verder. Ze vinden de leveringen per schip gemakkelijker en weigeren volstrekt deze per spoor aange boden. En het minst eerlijke van al blijft nog, zoo lezen wij in La Defense agricole Beige dat som mige maalderijen van het over vloedig aanbod profiteeren en tar we afnemen beneden den officiee- len vastgestelden prijs. De maalders. met het initiatief der tarwevalorisatie op zich ge nomen te hebben, gaan door als gentlemen en worden van geen enkel misbruik verdacht. Het wordt hoog tijd dat onzen nieuwen Minister van Landbouw maatregelen treft om de bestaan de misbruiken op te ruimen of zal bij ook den landbouw als zijn voorganger overlaten aan de goe de of slechte luim der maalders- bazen Bij zijne benoeming verklaarde hij toch plechtig dat hij zelf boer was, we verwachten dan toch dat hij voor zijn standgenoten in 't har nas zal springen en recht geven aan wie het toekomt. Het is een algemeen bekend feit, dat bij herhaalde teelt van een gewas op hetzelfde perceel, zich na korteren of langeren tijd afwijkingen van den nor malen groei voordoen, ziekten optre den waardoor de opbrengsten steeds geringer worden. Men betitelt dit ver schijnsel met den naam bodemmoe heid (bodemziekte, soil sickness in Engeland). Bij dit verschijnsel kan de oorzaak gezocht worden a) Gebrek aan voedende bestand- deelen, die door de plant in groote hoeveelheden uit den grond worden getrokkenbijv. stikstof voor blad gewassen, potasch voor knol- en wor telgewassen. Meestal ligt nochtans de oorzaak in iets anders b) Ophooping in de bouwlaag van dierlijke of plantaardige parasieten, die het verder gedijen eener plantensoort nagenoeg onmogelijk maken. Zoo is bewezen, dat een herhaalde teelt van kool, op den zelfden grond, gewoonlijk al spoedig moet worden opgegeven, door het sterk optreden van de knol- voetzwam (plasmodiophora brassicae). Wordt een akker enkele jaren achtereen bebouwd met ajuin, dan maakt het stengelaaltje (tylenchus devastatrix) deze teelt dra onmogelijk. De beeten- moeheid is toe te schrijven aan een sterke vermeerdering van het wortel- aaltje heter odera radicicola). Het kweeken van bollen, bv. tulpen of iris sen, brengt ieder jaar meer aantasting van de sclerotiënziekte (sclerotium tuli- parum). Dit laat zich gemakkelijk verklaren een herhaalde teelt van hetzelfde gewas, op een zelfde stuk grond, doet het aan tal schadelijke zwammen en dieren steeds toenemen naar gelang men sneller met een zelfde plantensoort op een perceel terugkeert, worden de levensvoorwaar den der parasieten, die bijzonder op deze plantensoort leven, steeds gunsti ger, waarvan een krachtige toeneming het gevolg zal zijn. c) Afscheiding van giftige stoffen door de wortels, die den bodem minder geschikt maken voor de teelt van dit gewas. Het beste middel om bodemmoeheid te voorkomen is een oordeelkundige vruchtafwisseling. Men verbouwedus geen planten vatbaar voor knolvoet, na kool enz. BBBBBB BBBBBB BBBteSBBanaBBBBflBB Wie van onze lezers is niet bij machte een vriend of kennis aan te raden een abonnement op De Koornbloem te nemen. Stuur ons zijn adres en we zenden hem gratis tot nieuwjaar ons blad. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 11 December van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Alb. te raadplegen over landbouwzaken, pachtwet en pen sioenen kunnen hem iederen Zaterdag in ons lokaal "De Koornbloem,, van 10 tot 12 uur spreken. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienstgebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven, awsimuK'atiiMBMWiii^ mi mmm i n tswwrwwsssiwï CVe.Stk.-'fK.VK:, De medewerkers zjjn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekcnde stukkeu worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. BBBBHIBEBniBffiiSBBBBBflBBBBBBBBBaB BBBBBBI

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1