Landbouwweekblad De Tarwevalorisatie Waarom wordt de grond ontsmet Geidverhaadelioqen WERKHUIZEN ZITDAG De Maalders komen buiten I ZONDAG 18'DECEMBER 1932. fttjê 23 ceniicta 15de JAAJtSANQ N* 729 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Buree! en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRÖN, Aalst. Voor en door de Landbouwers In ons hoofdartikel van 23 Ok tober 1.1. hebben wij onze ziens wijze uiteengezet betreffende het stelsel der verplichte inmenging van inlandsche tarwe in het ge maal, ingevoerd door het ministe rieel besluit van 15 September 11. Wij hebben in ditzelfde artikel gewezen op de ernstige gebreken van dit stelsel welke trouwens door de latere gebeurt?nissen grootendeels zijn bewezen. Zoo als wij toen"schreven - is een der ernstige schaduwzijden van be doeld stelsel de verplichting waar in talrijke landbouwers zich be vinden hunne tarwe te verkoopen ten alle prijze, omdat zij niet kun nen wachten naar hettijdstip waarop het hen zal mogelijk zijn hunne tarwe aan de maalderijen te leveren tegen de vastgestelde prijzen. Deze verplichting doet zich des te scherper gevoelen daar er in België geen officieel warran- teeringstelsel bestaat waarbij het mogelijk is aan onze landbouwers krediet of voorschotten te beko men op de tarwe door hen in voor raad gehouden. Thans wordt het gebrek aan dergelijk warranteeringstelsel on der den druk der omstandigheden sterk gevoeld en naar wij onlangs door de pers vernamen hebben de katholieke landbouwgroepen van j Kamer en Senaat over het vraag stuk beraadslaagd en aan eene commissie opdracht gegeven deze aangelegenheid te bestudeeren om eene oplossing voor te leggen. Naar onze bescheiden meening vertoont de financeering van den I oogst twee uitzichten namelijk het stockeeren van den oogst en het warranteeren. Het stockeeren van het graan door daartoe opgerichte coöpera tieven of vereenigingen zou toe laten de beschikbare voorraden te groepeeren volgens de hoedanig heid der granen, den geregelden afzet over gansch het jaar moge lijk te maken en diensvolgens te voorzien in de behoeften van de maalderijen over een veel langere tijdruimte. Aldus zou het tevens de prijzen regulariseeren en namelijk de lage prijzen verhinderen gedu rende het tijdperk onmiddellijk na den oogst (Augustus-September) welke toch alleen te goede komen aan de speculatie. Het stockeeren zou vooral voordeel opleveren aan de kleine landbouwers die gedwongen zijn vroeg en goedkoop te verkoopen om zich de noodige geldmiddelen aan te schaffen. De vereenigingen van graanverbouwers voornoemd moeten natuurlijk kunnen beschik ken over silos om den graanvoor raad te bergen. Deze silos zouden gebouwd worden met geldmidde len hun verschaft door de aange sloten graanverbouwers, de toela gen der openbare besturen en kre dieten tegen matigen interest voor geschoten door de Spaar- en Lijf- rentkas. De bijdrage der aangesloten graanverbouwers zou matig moe ten zijn, doch tevens voldoende om na een zeker aantal jaren aan de vereenigingen den eigendom van de silo's te verzekeren. De silo's voor graanbewaring zouden onze landbouwers ontslaan van een groot deel der lasten en ongemakken welke het bewaren van het graan op eigen zolders veroorzaakt. Immers het verlies zal minder aanzienlijk zijn in de silo's dan op den zolder, bovendien zal de verkoop door tusschenkomst der vereeniging gemakkelijker en winstgevender zijn dan door eiken landbouwer afzonderlijk. Het feit alleen dat de vereeniging over aanzienlijke partijen goed gesor teerde zuivere en drooge tarwe zal beschikken is hier van over wegend belang. Het bijzonderste voordeel van het stockeeren is dat de oogst op doeltreffende wijze kan gefinan- ceerd worden door voorschotten op de beschikbare hoeveelheden. Het warranteeren van den oogst. Om voorschotten of krediet te kunnen verleenen op den graan voorraad welke voor den verkoop bestemd is, doch niet onmiddellijk kan worden afgezet is het nood zakelijk de beschikbare hoeveel heid nauwkeurig vast te stellen, f Dit schijnt ons zeer bezwaarlijk te S kunnen geschieden wanneer het graan bewaard blijft door afzon derlijke landbouwers, omdat er geen toezicht mogelijk is, noch op de hoeveelheid, noch op de hoe danigheid van den aangegeven voorraad. Indien integendeel de voorraad door de bedoelde vereeniging van graanvoortbrengers wordt be waard in silo's kunnen kredieten met alle noodige waarborgen toe gestaan worden. Welk organisme nu de kredie ten zal toestaan, kan nader onder zocht worden. Onze voorkeur gaat naar een bijzonder fonds dat de noodige gelden zou bekomen van de Regeering ingevolge een bijzondere wet en deze gelden te gen zeer lagen interest zou uitlee- nen aan de graanvoortbrengers. Naar onze meening dient het stelsel der stockeering en warran- teering van de graanvoorraden eerstdaags eene oplossing te be komen, daar het onafscheidbaar is van de verplichte inmenging der inlandsche tarwe in het gemaal, indien men ten minste verlangt dat deze inmenging nuttige uitslagen oplevere. Zelfs met een ander stelsel van tarwevalorisatie zou de stockeering der graanvoorra den nog nuttig zijn tot regularisa- tie der graanmarkt. De stockeering blijft dus in elk geval eene onmisbare factor bij de doeltreffende inrichting van onze graanpolitiek. Het blijft immers waar dat de tarwecultuur niet kan uitgeschakeld worden uit on zen landbouw. BMHtËiHMiiBHBneaeiAffiixiiHisnniiiHMaiis Van alle kanten wordt ons ar tikel van verleden week, hande lend over de maatregelen inzake tarwevalorisatie, druk besproken. Het schijnt dat we geenszins overdreven hebben en dat de mis bruiken talrijk en schreeuwend zijn. Het schijnt eveneens dat som mige maalders die het goed mee- nen op de duimen geklopt hebben van de personen die zoo willekeu rig de tarweleveringen regelden. Een nieuw schrijven uitgezon den door de vereeniging der Bel gische maalders in date van 15 December meldt, dat, gezien er vele personen niet in de gelegen heid werden gesteld tarwe te le veren, het procent gebruikte in landsche tarwe dat heden 10 is, zal gebracht worden op 20 Ze verschoonen zich verder in hetzelfde schrijven over de "on volmaaktheid,, van hun manieren van toepassing, zonder te willen erkennen dat kozijntjeswinkel en voorkeurhandel een gemeene rol speelden. Ze beklagen zich over de kri tieken door sommige personen en bladen uitgebracht en durven be weren dat, zonder hunne tusschen komst de inlandsche tarwe slechts 50 fr. zou hebben gekost Dit laatste is waarlijk wat bij het haar getrokken, wanneer men weet dat op dit oogenblik gemee ne vreemde tarwe 65 tot 70 fr. geldt, en het geweten is dat onze inlandsche producten steeds hoo- ger in prijs worden verkocht ge zien hunne hoedanigheid. Laat ons eerlijk bekennen dat de prijs op de vrije markt voor onze inlandsche tarwe 70 a 75 fr. zou zijn, zoodat de maatregelen 10 a 15 fr. premie daarstellen. Een feit is kenschetsendde maalders komen buiten, ze wor den gewaar dat de toestand drei gend wordt en dat het hoog tijd is dat ze het eens goed meenen met onze inlandsche tarwevoortbren- gers. Dat het hoog tijd wordt dat ze niet langer dulden, dat bevoor rechte en toevallige handelaars, de tarwe opkoopen aan spotprij zen bij landbouwers die ten einde geld te maken, verplicht zijn aan elke prijs te verkoopen. Het is een schreeuwende on rechtvaardigheid dat in deze aan gehaalde gevallen de tarwevalo risatie terecht komt in de zakken der kozijntjes-opkoopers terwijl er voor den voortbrenger niets van overschiet. Maalders, het is hoog tijd dat deze wantoestanden ophouden der S. M. Redt U Zeiven. De Sam. Maatschappij REDT U ZELVEN vergoedt volgende intresten aan hare spaarders Spaarboekjes op zicht 3 °/0 netto. op 1 jaar 5 °/0 netto. op 5 jaar 5 1/2 netto Kasbons op 5 jaar 5 netto. ONTLEENINGEN tegen borg op korten termijn. ONTLEENINGEN tegen hypo- theek op goede panden.groote en kleine kapitalen beschikbaar. der S. M. Redt U Zeiven, de Vilanderstraat, Aalst, voor het herstellen van auto-vracht wagens en autorijtuigen. Onze werkhuizen doen van af heden alle herstellingen, revisies, autogeen- lassching, vervaardigen van remorquen, verzwaringen, alle veranderingen. Wij leveren alle wagens en banden. Alles ter trouw. Onze werkhuizen zijn zeer modern ingericht en in staat alle moeilijk werk te doen draaien, schaven, lasschen enz. Men werkt ook voor garagisten. Het ontsmetten van den grond heeft voor doel het dooden van alle schadelijke organismen, 't zij plantaardige of dierlijke, die de planten kunnen benadeelen in groei en ontwikkeling. Grondont- smelting is een zeer lastig vraag stuk, en het is dan ook daarom, dat wij het nuttig achten hierover een uitgebreide studie te laten verschijnen. Geldt het slechts kleine hoe veelheden grond, bijv. bij zaai- bedden of tabletten van een serre, dan is de ontsmetting goed om doen, maar in open veld en in den landbouw kan grondontsmetting slechts in uitzonderlijke gevallen worden toegepast. Het ontsmetten van eenige hectaren grond, bijv. tegen vlasbrand, of van een bee- tenland, aangetast door wortel aaltjes, is niet zoo eenvoudig, en gaat steeds met groote onkosten gepaard. Daarbij komt, dat grondont smetting alleen de schadelijke or ganismen mag dooden, doch nim mer alle leven uitroeien, want dan zouden ook zeer nuttige organis men, bijv. de bacteriën, die de stikstof-verbindingen voor de plant opneembaar maken, worden ge dood. Gelukkig geschiedt dit laat ste zelden, daar deze sporenvor- mende bacteriën minder spoedig gedood worden, dan de planten- parasieten, zoodat, na een grond- ontsmetting, wel de laatste, doch niet de eerste zijn opgeruimd. De Engelschen spreken van een "par tial sterilisation (gedeeltelijke sterilisatie). Grondontsmetting wordt nog toegepast, om de vruchtbaarheid van den grond te verhoogen, en om den algemeenen gezondheids toestand te verbeteren. Wat is Grondontsmetting Het is het vermengen van de teeltaarde met droge stoffen ofwel begieten met vloeistoffen, die de schadelijke parasieten moeten dooden of onderdrukken. Hoe wordt de Grondontsmetting gedaan 1 De ontsmetting van den grond kan geschieden op verschillende wijze. Het doelmatigst deelt men deze methoden in twee groepen. Men kan te werk gaan met 1Chemische stoffen 2. Hooge temperaturen. Wij moeten nog onderscheiden I twee verschillende doeleinden in de grondontsmetting 1. Ontsmetting tegen dierlijke parasieten mollen, muizen en kleine insekten mijten, duizend- pooten, wormen, larven 2. Ontsmetting tegen plantaar dige zwammen en bacteriën. Het is voornamelijk dit tweede punt, dat wij hier heden zullen be handelen, dus de grondontsmet ting met chemische middelen tegen zwammen en ziekten. Vroeger werden reeds proeven gedaan ter bestrijding van bodem schimmels, door droge stoffen met den grond te vermengen. Er werd beproefd zwavel, vooral tegen aardappelziekte. Er moest zooveel worden gebruikt, om een doel- treffenden uitslag te bekomen, dat de onderneming niet meer winst- I gevend was (tot 1500 kg. zwavel per hectare). Kalk wordt meer gebruikt en geeft goeden uitslag tegen knol voet bijLool. De zwam wordt weliswaar door de kalk niet ge dood, maar de levensvoorwaarden worden hem ongunstig gemaakt, zoodat de aantasting minder is. Ook op andere plantenparasieten heeft kalk een zekeren invloed. Kalkstikstof (cyanamide) heeft den laatsten tijd bewezen dat door toepassing van deze meststof, een goeden uitslag kan verkregen worden, bijzonder ter bestrijding van de knolvoetziekte (tol) op de raapvelden. Ook kopersulfaat is gebruikt geworden, vooral in Holland, ter bestrijding der zoogenaamde ont ginningsziekte. Men strooit 50 kg. per hectare droog uit. De grondontsmetting kan ook gedaan worden door vloeistoffen, die voor de bestrijding van zwam men beproefd zijn. Een groot be zwaar is voor het gebruik vloei stoffen, dat men er veel van noodig heeft, om tot voldoende diepte door te dringen. Zwavelkoolstof wordt soms aanbevolen, maar is beter werk zaam tegen dierlijke parasieten dan tegen zwammen. In Amerika werd zwavelzuur gebruikt, om wegsmeulen van zaailingen te beletten, maar deze methode schijnt minder aanhangers te vinden. Ook wordt kopersulfaat als middel tegen wegvallen vermeld, nochtans is het gevaarlijk te veel kopersulfaat te gebruiken op zaai- bedden. Meer toepassing vindt kopersulfaat in combinatie met kalk, als bordeausche pap dit middel is reeds lang gekend om zijn zwamdoodende eigenschap pen. Nochtans zijn resultaten van eenige beteekenis nog niet ver kregen. Er wordt meer gesproken over formaline, waarvan een min of meer sterke oplossing wordt ge bruikt, gewoonlijk 30 percent. De behandeling is dan zeer kostelijk, de formaline-dampen zijn zeer schadelijk voor jonge planten,zoo- dat dit alleen kan worden gebruikt eenige weken voor het zaaien. Sublimaat is een middel, dat niet zonder succes tegen bodemzwam- men werd beproefd. Nochtans wordt dit middel door officieele dienst niet gepropageerd, omdat het een gevaarlijk gift is, waarvan het niet gewenscht is, dat men er overal gebruik van maakt. Den laatsten tijd wordt meer gebruik gemaakt van Uspnlun, een kwikzilver-preparaat T(chloor- phenolkwik) dat uiterst werkzaam is, doch veel minder giftig en /niet schadelijk voor de planten. |||||j Uspulun is een wit poeder dat tweevoudig/kan gebruikt worden. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 8 Januari van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Ab. te raadplegen over landbouwzaken, kunnen hem iede- ren Zaterdag in ons lokaal "De Koorn- bloem van 10 tot 12 uur spreken, De medewerkers zfln verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongetcekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1