f Voor al uw Stikstofbemestingen Ammoniaksulfaat zitdag""""" Heel de Wereld road Sij Sfnijtvmcie^ Bij Sinte Pieter* Het Overwinteren der Groenten eischt het "COMPTOIR,, 20-21 stikstof. BERICHT Bericht aan de fruitkweekers X KOLEN ¥oor al uwe baukbewerkiagen eu BANQUE CENTRALE DE LA OENORE Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel f Voor uw Keuken Zondag 25 Dec. 1932. 9 Als ik voor de poort zal komen, Waar Sint Pieter staat op wacht, Zal ik wel een beetje schromen... Met mijn levensvracht. Maar toch, na een beetje schrikken. Zal ik, een gebed gedaan, Even op de deure tikken... Sa wie klopt er aan Sinte Pieter, zal ik zeggen, Doe maar open beste man 1 Eerst uw boeksken openleggen, Net als allemaal Sinte Pieter wil gelooven Dat ik langs mijn levensbaan Altijd, met het hart naar boven, Recht ben doorgegaan... Van des Heeren tien geboden En de vijf der heil'ge Kerk Maakte in vreugde ik als in noode Steeds mijn eerste werk. 's Morgens met den trein naar Brussel, 's Avonds met den trein weerom, Zwoegde ik en het glasgeknutsel Was me nooit wellekom En zoo zal ik verder pleiten. En indien Sint Pieter zeit Als 't u blieft... of 't kon u spijten 'n Beetje needrigheid! 'k Zal dan zeggen Och genade Ben ik al eens zwak geweest, k Kom ik toch, al is het spade, Met berouwden geest Fons Van de Maele. ■■an&siSBsaieRaiiftjHipeaaHaaaMiijihisBt (vervolg) Is me dat een weder, zoo prachtig, zoo weldoeode warm. Ge ziet dat het praatje Op een heeten zomer, volgt een strengen winter volkomen uit de lucht gegrepen is. Daarom toch niet te veel vertrouwen stellen in de dagen die volgen zullen, want ik houd staan dat de vorst soms heel op t onverwachts en hevig intreedt. We sloten ons voorgaande artikel met het bewaren van kooien doch de wijzen waarop we de kooien overwin teren kunnen, waren verre van uitgeput. Zoo kan men de kooien nog bewaren door ze in een kelder of op een zolder waar het niet vriest, met den stengel omhoog te hangen. In Holland beschik ken de groote kweekers van roode en witte kabuiskoolen over koolschuren. Volledigheidshalve wil ik dan ook een beschrijving geven van deze koolschu ren, doch alvorens hiermede te beginnen wil ik er nog aan toevoegen dat een zolder evengoed als koolschuur kan be nuttigd worden. Men ontdoet de kooien van hun losse bladeren, steekt ze onder den kop af, bij droog weder en men zorgt dat de kooien zeer droog, goed 'gezond en zeer vast van kop zijn. Enkel deze laatste kunnen tot bewaring die nen. Men legt ze op den zolder op een droge plaats, ten hoogste een 4-tal lagen op elkander gestapeld, die men bij stren ge vorst afdekt, doch onmiddellijk bij dooiweder terug bloot maakt. Zooals ik hooger zegde wordt de be- waringswijze in schuren enkel toegepast in groote kuituurcentrums in Holland waar men tot April-Mei zeer groote hoeveelheden kooien bewaart. De af metingen van zoo'n schuur bedragen 12X8X6,25 m. Het bovengedeelte van deze schuur vormt een zolder, welke insgelijks dient om kooien te bewaren. De voor- en achtergevel van het gebouw zijn voorzien van een inrijpoort, de zij- vwanden van vensters op regelmatige afstanden van 2 meterdeze openen langs binnen en de luiken zijn er langs buiten aan vastgehecht. Op de hoogte van den zolder is er in voor- en achtergevel ook een dubbele deur en langs beide kanten van de deur ook nog twee vensters. Het algemeen uitzicht van het gebouw doet ons den ken aan een reusachtigen lichter met loodrechte zijwanden waarvan de kap beter gelijkt op een Fransch dak niet alleen op de voorzijde maar ook op de achterzijde aangebrachtin die Fran- sche kappen zijn ook op regelmatige afstanden dakvensters aangebracht. Hooger heb ik reeds gezegd dat alle kooien niet tot bewaring geschikt zijn de Deensche witte leent er zich nog 't best toe. Begin November, bij droog weder, worden de kooien met losse bladeren er aan onder den kop afgesteken en zoo geladen en naar de schuur vervoert. Vooraleer de schuur binnen te gaan worden ze ontdaan van al de losse bla deren en verdeeld in vier tot vijf klas- sen volgens de dikte van den kop. De v binnenruimte van de schuur is nu in twee Ideelen gesplitst. Langs beide kanten van den middenweg staat een houten 'schutselvan 2 meter hoog. Langs de zijwanden staan ook dergelijke houten schutsels op een 10 centimeter afstand van den muur. De leemte tusschen muur en houten schutsel wordt opgevuld met turf, kaf, leemen, vodden of iets derge lijks om zoo te vermijden dat het in de schuur vriest. Het opstapelen der koo ien is ook van geen belang en ervaring ontbloot. Men maakt gewoonlijk 4 hoo- pen, twee langs beide zijden van den middenweg en tusschen iederen hoop laat men nog een smallen gang. Aan de basis hebben die hoopen een breedte van omtrent 1,60 m. en men stapelt ze in tien lagen op. De vier onderste lagen zijn gewoon lijk gevormd van 6 kooien in de breedte geplaatst, de drie volgende van 5 en de drie bovenste van 4. Op die manier op- eengelegd schuiven ze niet gemakkelijk af. De snijwonde mag ook niet in aan raking komen met de onderliggende la gen, daarom plaatst men de koppen een weinig schuin naar den weg gericht. Ik meen hierdoor aan de lezers van "De Koornbloem,, al een gedacht ge geven to hebben overwat een koolschuur zooal is en waartoe ze dient. Men hoeft er nochtans op te waken dat de lucht bij gunstig weder ruimen toegang vinde tot de schuur want nog- eens, meer groenten gaan teloor door verstikking dan eigenlijk door de koude. In de Lente dan zal men de warmte zoo laag mogelijk houden om het her- groeien te beletten waardoor de koppen barsten zouden. Het spreekt van zelf dat alle drie tot vier weken de kooien eens moeten nage zien worden, daarom laat men aan de uiteinden een genoegzame ruimte om de kooien met gemak eens te kunnen ver leggen. Moesten sommige kooien reeds diep door verotting zijn aangetast dan worden deze verwijderd en als 't kan nog aan geringen prijs verkocht. Bij strenge vorst verwarmt men de schuren met petroollampen die aan de zoldering zijn vastgemaakt. De warmte door deze lampen voort gebracht is gewoonlijk voldoende om er de vorst uit te houden zonder aan de kolen schade te berokkenen. Wil men die kooien op deze manier tot in April-Mei bewaren, dan zal men vanaf Februari-Maart bij dage de lui ken dicht houden om de zonnestralen te beletten in de schuur te dringen en bij nacht deuren en vensters openen. Dit kan van groot belang zijn voor de opbrengst want dan is men juist op een tijdstip dat de vroege kooien er nog niet zijn en de liefhebbers er van gaarne een hoogen prijs betalen. Uit de kooien in deze schuren bewaard kiest men ook de zaaddragers uit, doch over de manier van deze zaaddragers te behandelen, wil ik een volgend artikel spreken. ('t Vervolgt). Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. Provinciaal Bestuur van O.- Vlaanderen Verbetering van het Paardenras Ingevolge de beslissing van de Be stendige Afvaardiging van den Provin cieraad, zal er een bijgevoegde hengsten- keuring gehougen worden te Gent (Nieuwe Beestenmarkt), op Maandag 9 Januari 1933 te 10 uur. De inschrijvingen moeten, tegen 2 Ja nuari 1933, gezonden worden aan het Provinciaal Bestuur. De onberispelijke voorstelling van het uitheemsch fruit heeft den verbruiker er toe geleid grootere eischen te stellen wat de kwaliteit van het inlandsch fruit betreft. In België bestaan er nog te veel va riëteiten, welke op de plaatselijke mark- ten een voldoenden afzet vonden zoo lang er geen sprake was van uitheemsch j fruit. Thans gaat de vraag naar het j product, welke dezelfde hoedanigheden bezit als dat uit den vreemde. Om die reden, is het noodzakelijk dat de keus van de te planten variëteiten beperkt weze, opdat de door de kliën- - teel verkozen variëteiten op de markt in handelshoeveelheden zouden te vinden zijn. Deze variëteiten moeten anderzijds voor den grond en het klimaat der streek waar men ze kweekt geschikt zijn. Het gebeurt dat sommige variëteiten welke in een bepaalde streek gedijen, elders hoegenaamd niet passen. Daar men in ons land, op dit oogen- blik, boomgaarden aanlegt, is het van groot belang met voorgaande beschou wingen rekening te houden zoowel waar het gaat om het door de markt gegeerde fruit als om de technische waarde der te kweeken variëteiten. Er wordt den belanghebbenden aan bevolen, voor nadere inlichtingen, be roep te doen op den Rijkstuinbouwcon- sulent hunner streek (zie lijst hierna). Lijst der Rijkstuinbouwconculenten 1. M. R. Peemans, 15, Zandstraat, St Andries-Brugge (voor West-Vlaand.) 2. M. V. Delbeke, 80, Gentschestraat, St Amandsberg (voor Oost-Vlaanderen). 3. M. E. Demeyer, Bonheyden-bij- Mechelen (voor prov. Antwerpen). 4. M. V. Verbelen, 205, Waversche baan, Heverlee (voor de prov. Limburg en de arrond. Leuven en Landen). 5. M. L. Seis, Kiliaenstraat, Duffel, voor de provincie Brabant (het arrond. Leuven niet inbegregen). 6. M. Evrard, 20, rue du Major, Montignies-s/Sambre (voor prov. He negouwen). 7. M. Chatelain, A. Bid Ernest Mélot, Namur (voor de prov. Namen). 8. M. Lecrenier, 67, Quai St Léonard, Liège (voor de provincie Luik). van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 8 Januari van 10 tot 3 uur. BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 11 Dec. tot 18Dec. Getal besmette hoeven: prov. Antwerpen 4 stallen; provincie Brabant: 1 stal; provincie West-Vlaan deren 1 stal; prov. Oost-Vlaanderen: Astene 1, Evergem 1, Grammene 1, Loochristi 1, Meerendre 1, Semmersae- ke 1, Vinkt 1, St Kruis-Winkel 1, Won- tergem 1 provincie Henegouw3 stal len provincie Luik 2 stallen provin. Limburg 3 stallen prov. Luxemburg 4 stallen provincie Namen 2 stallen Totaal: 29 stallen. Toestand van den Landbouw in November 1932 (volgens de verslagen der Rijkslandbouwkundigen).Dieren- kweek. De gezondheidstoestand van het vee is verbeterd en verschillige mark ten en jaarmarkten werden geopend. De verhandelingen werden dus gemakke lijker maar de prijzen bleven nagenoeg onveranderd, zoodanig dat de economi sche toestand van den runderkweek bij na dezelfde bleef. De toestand is iets beter geworden voorden zwijnenkweek. Toestand der markt. De verkoop van het meerendeel der landbouwpro ducten is lastig dit is vooral het geval voor de granen en de aardappelen. De prijzen van hop, biggen en vette varkens zijn verbeterd. Voor het hoornvee strek ken de prijzen tot daling en de paarden vinden bijna geen anderen afzet dan de slachtbank. Prijzen der bijzonderste landbouw producten (per 100 kg.) Tarwe 78-80 wintergerst 65-72 rogge 55-65 haver 80-85 paardeboo- nenlOO; chicoreiboonen 60vlas in stroo 30-70; aardappelen 15-25; voe derbieten 4-6 hooi van weiden 30-40, van klaver 40-45, van lucerne 50stroo 13-20; hop (per baal van 50 kg.) 700- 750 (Poperinghe)boter (per kgr.) 17- 22 eieren (per stuk) 0,80-1,10. Slachtvee per kg. levend gewicht vet vee, eerste kwaliteit 5-6 gewoon vet vee 3-5 vette kalveren 6-8 vette varkens 6-7,25 biggen (ongeveer acht weken) 150-200 per stuk ('t zij 9-11 fr. het kgr.). De goudvoortbrengst in Belgisch Congo. Volgens een telegrafisch be richt hebben de goudmijnen van Kilo- Moto tijdens de maand November een totale voortbrengst gegeven van 513 kg. 626. Gedurende de elf eerste maanden van 1932 bedraagt de totale productie 5571 kg. 391. FRANKRIJK De handelsbalans boekt een tekort van 9 miljard frank. Het Fransch tolbeheer heeft een statistiek gepubli ceerd betreffende de in- en uitvoerhandel gedurende de elf eerste maanden van het loopend jaar. Deze statistiek wijst een meer-invoer uit van meer dan 9 milliard frank. De uitvoer van druiven naar Duitschland. Sedert 1929 ondergaat de Fransch e druivenuitvoer naar Duitschland een gevoeligen achteruit gang. Voornamelijk de Italiaansche en Hongaarsche druiven verdringen de Fransche producten op de Duitsche markten. De degelijke inrichting van den drui venhandel beeft den uitvoer van Hon gaarsche druiven naar Duitschland fel ontwikkeld in 1930 bedroeg deze uit voer niet minder dan 100.000 pengo. ITALIË De richting der economische poli tiek, De Fascistische groote Raad heeft een motie aangenomen, waarin het volgende wordt verklaard 1) De tot dusver gevolgde politiek tot ontwikkeling van den landbouw zal worden voortgezet. 2) De noodzakelijkheid om het inter nationaal handelsverkeer te bevorderen wordt opnieuw bevestigd. Zoolang het normaal handelsverkeer evenwel niet hersteld is, moeten de noo- dige maatregelen genomen worden tot verdediging van de nationale belangen. 3) Aan het toltarief moet een zooda nige vorm gegeven worden, dat het zich beter aanpast aan de nationale behoef ten. 4) Bij de onderhandelingen tot het sluiten van handelsverdragen moet meer dan tot nü toe gelet worden op de we- derkeerigheidsbepalingen. 5) De ontwikkeling van den interna tionalen handel moet nauwkeurig ge volgd en onderzocht worden om het toebrengen van schade aan het econo misch leven van Italië te vermijden. Tenslotte verklaart de fascistische Groote Raad, dat een gedwongen om zetting der openbare schulden moet ge schieden. Uit voorgaande blijkt dat de Fascis tische Regeering onwankelbaar vast houdt aan de groote waarheid dat een bloeiende landbouw de hoeksteen vormt van gansch het economisch stelsel. De moderniseering van het ver voer. Tijdens den aanstaanden win ter zal een geelectrificeerde sneltreinlijn aangelegd worden van Salemo naar Napels hetzij op een afstand van 100 km. Deze spoorweg zal het tuinbouwge bied van de golf van Napels aan het Internationaal Spoorwegnet verbinden, en aldus groot nut opleveren voor den Italiaanschen tuinbouw. NEDERLAND De steun aan de tarweteelt. De Regeering heeft beslist op den tarwe oogst van 1932 een voorschot te beta len van 145 fr. de 100 kg. Zelfs wordt voorzien dat de tarwecentrale later nog iets zal bijbetalen. Wat zeggen daarvan onze fameuze vrijhandelsgezinden die er onze boeren zoo gaarne op wijzen dat de Hollandsche landbouwers zich met eigen krachten redden uit de huidige crisis SOWJET-RUSLAND Een nieuw vijfjarig economisch plan. Het nieuw vijfjarig economisch plan der Sowjetregeering loopende over het tijdperk 1933-1937 waaraan de staatsdiensten werken, zal eerlang on derworpen worden aan de goedkeuring van het Congres der Communistische partij. Het omvat volgende groote punten 1) Versterking der electrische centra- len. Oprichting op den Wolgastroom van een electrische centrale. 2) Vermeerdering tot het dubbele of driedubbele van de productie in den machienenbouw. Te dien einde oprich ting van nieuwe fabrieken in het Oeral- gebied. 3) Verbetering der verkeersmiddelen door het aanleggen van 30.000 kilometer nieuwe spoorwegen. Het bouwen van nieuwe locomotieven en wagens. Elec- trificatie van verschillende spoorweg- lijnen. 4) Vermeerdering tot het dubbele of driedubbele der petroleumproductie van 1932, en van de opbrengst der kool mijnen. Ontginning van nieuwe mijnen in het gebied van Karangada (Azië) aan te sluiten bij een der zijlijnen van den Transiberischen spoorweg. 5) Ontginnen van nieuwe kopermijnen in de omgeving van het Balchach-meer bediend door den ijzerenweg Turksib. 6) Ontwikkeling van de katoenteelt Vergeef me, beste vrienden, zoo ik U iets vertel uit de wreede oorlogsjaren, iets wat met Kerstdag 1916 gebeurde: Door witte straatjes, langs blanke velden, schuiven donkere gestalten voort, terwijl de klokken, van d'eene tot d'andere toren, haar bronzen gejubel boven de stille velden spannen. Stilaan vullen de donkere gestalten de grootsche tempel, 't zijn schier fa/ vrouwen, slechts hier en daar een oude man. Die nacht moest een nacht van diepe, innige vreugde wezen, doch drukte hangt in de ruimte, en noch het klok- kengejubel, noch het orgelspel, noch de gezangen vermogen er iets tegen. Traag verloopt de plechtigheid, want de celebrant is oudzeer oud. Eindelijk vlieden een na een de hon derden vrouwen, de enkele oude man nen, den tempel uit en trekken droome- huiswaarts. Voor 't kerstekribbeken blijven en kele vrouwen langer vertoeven, met diep gebogen hoofd en schokkende schou ders. En 't trouwe hart schreit z'n groote droefheid uit in 't aanschijn van het Kindeken van Bethleëm. De hel is open In de verte bulde ren de kanonnen. Nijdige vlammen slaan van horizont tot horizont de roode tong in den don keren nacht. De vuurmonden braken het moor dend schroot, dat sissend en huilend de lucht doorvaart en als een onafwend bare lawine van vuur en staal op de huiverende aardkorst neerkomt. In de vuurpoel sluipen, loopen, sprin gen en stuiken wezenlooze menschen... als opgejaagd wild, radeloos l Borsten hijgen, hoofden branden. Elk oog is een spiegel met vuur in. Als de dag klaart, komt er stilte. Al leen reutelt af en toe een stervende zijn afscheidsgroet... of vloek. Tegen een brok recht gebleven muur liggen eenige lijken, broederlijk door- eengestrengeld, in d armen van Pitje de Dood, onkennelijk en vreeselijk ver minkt 't Is 't laatste overblijfsel van n be schaving,.. Eenige weken nadien vertrekt de oude champetter van uit het gemeentehuis Hij heeft een tiental pakjes bij zich, en die pakjes wegen hem zwaar.„zij wegen zeer zwaar... Hier moet hij binnen...hij wacht wat... en dan met een diepe zucht hamert hij. Bij 't zien van den bezoeker schrikt de jonge vrouw... de oude man reikt haar een pakje en een omslag... en zon der een woord te spreken, niet kijken durvend, trekt hij voort met zijn last... Zenuwachtig wordt het pakje open gebroken. ....'n geldbeugel, 'n brieventasch, 'n pennemes, 'n uurwerk, dat was van den echtgenoot, en 't is alles wat er van overblijft. Hij ook stierf als een hond in dien vreeselijken nacht l Daarom wegen die pakjes zoo zwaar... Weer wekken de klokken de slapende kerstnacht. Waakt toch, menschen van goeden wil, Uw vijand, de haat, staat nooit stil Tijl. in Turkestan en oprichting van spinne rijen. 7) Uitbreiding der nijverheid tot fa- brikatie van voedingswaren. Dit is echter het theoretisch gedeelte. Dit plan echter uitvoeren is wat anders daar hiervoor reusachtige geldmiddelen en flinke techniekers noodig zijn. Beide factoren moet Rusland echter betrekken uit het buitenland. Het valt echter te bezien of dit laatste zal geneigd blijven Rusland bij te sprin gen tot het bereiken van het doel later het buitenland te ruineeren. 4^ 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. wendt U tot de Kmeoiff !BE£RWGEH

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3