Voor de bemesting uwer Weiden gebruik Mineraal Phosphaat B. Affligem in brand Notarieele Annoncen CHILI NITRAAT Nol DE NATUURLIJKE STIKSTOFMEST w Wanneer en hoe gebruikt men Solbar Over Wiaterbemesting De Hoenders en de Koude t Eigendom met Bouwgronden E E N HUIS Eer Een schoonen Eigendom Perceel Tuin en Land Schoon Burgershuis met Atelier EEI Eec I. In de Fruitteelt. a) Waterbehandeling. In den loop van den Winter, voor dat de groei] be gint, Februari tot /April, worden de boomen met 3 °/0 oplossing Solbar be spoten (dus 1 kilo Solbar voor 32 liter water). /Dit om meeldauw, fusicladium (schurft), monilia, schildluizen, enz., te bestrijden. De Wmterbehandeling met Solbar is noodig, om alle eieren en spo ren van parasieten, die overwinteren]op de schors der boomen, te vernietigen en alzoo een eerste aanval van insekten en ziekten in het voorjaar te voorkomen. b) Voorjaarsbehandeling. 1° Vóór het openen der botten moet men sproei en met 3 °/o Solbar-oplossing, tegen alle ziekten aangegeven in a), en tegen de kruisbessenmeeldauw. Daar op dit tijd stip de planten terug in werking komen, zijn alle eieren van insekten en sporen van ziekten zeer gevoelig en kunnen door de bespuiting met 3 0/o Solbar af doende bestreden worden. Indien men zieke deelen van den plant ziet, deze af snijden en verbranden. 2° Na de ont wikkeling der bladeren sproeien met 1 °/o Solbar-oplossing, tegen alle ziekten aangegeven in a), en tegen de krulziekte der perziken, ook tegen de bessenspan- rups en rupsen der kruisbessenbladwesp. c) Zomerbehandeling. De be sproeiingen met Solbar 1 worden nog een of tweemaal hernomen, voor zoo ver het noodig is, tegen alle ziekten en schadelijke insekten, en bijzonder dan wanneer de vruchten de grootte hebben van een noot. Het is bijzonder nood zakelijk bijtijds de tweede generatie van de kruisbessenbladwesp te bestrijden. Voor de verdelging der schildluizen kieze men den juisten tijd (einde Mei tot begin Juli), wanneer de jonge insekten ontlui ken. Voorderoode spin en de thrips, deze worden besproeid, zoodra men ze ziet. Ter gelijktijdige bestrijding van rupsen en schurft spuit men in de Lente en Zomer met 3/4 Nosprasit. II. In de Druiventeelt. In de serren wordt gesproeid met 3/4 tot 1 °/o oplossing, tegen Oidium (Meel dauw), thrips roode spin, in het voorjaar, en bij de vruchtvorming der druiven. Even ^na den Winter, even vóór de knoppen der druivenranken gaan zwel len, worden deze duchtig bespoten met eene 3 °/0 Solbar-oplossing. Het winter- omhulsel van zwammen en insekten- eieren wordt zachter, en door de Solbar- oplossing gemakkelijk gedood. De be spuiting moet zeer zorgvuldig geschie den alle deelen van de ranken moeten geraakt worden. Solbar 3 brandt niet, zoodat men kan spuiten zonder gevaar voor onderstaande groenten. De met 3% Solbar besproeide struiken zullen vrij blijven van spint (roode spin= grise). III. In den Tuinbouw. In 1 °/o oplossing te gebruiken voor de vlekziekte der tomaten, zoo in vrije veld als in warenhuizen, Solbar is een afdoend bestrijdingsmiddel voor de vlek ziekten der groenten en schadelijke in sekten, (thrips en schildluizen). IV. Voor Sierplanten. Men gebruikt een 1 Solbar-oplos sing (in serren 3/4 °/0) voor de bestrij ding van alle vlekziekten en insekten, 20 MENGELWERK Geschiedkundig Verhaal door JEF SCHEIRS Binnen in t huis van kommercie brandde lichtBolleke en zijn wijf zaten zwijgend bij den heerd waar een groote ketel over 't vuur hing. De schouw was krom en scheef ge metseld en scheidde uit, daar waar ze een der vensters bedekte... het heele venster waar 't glas was uitgeslagen diende als trekhol en de storm die dien avond geweldig opstak, brobbelde er vervaarlijk door en dreigde stuip aan stuip het heerdvuur uit te paffen. Bolleke zat gestadig met 'n ende hout te roeren in den ketel, waarin een meel achtige pap aan 't koken en aan 't brob- belen was. Hij was bezig met "brandwater,. te stoken, lijk ze toen genever noemden. Bier en brouwde hij niet en was er maar om krijgen in Aalst de enkele boeren die nog in de dorpen woonden, die brouwden maar voor hun eigen gerief en hadden geen te koop. Bol... roert rapper of 't brandt aan, zei 't wijf ineens. Is 't nog niet genoeg gekookt? deed Bolleke. Ba neen 't 1 Is 't ander brandwater al klaar Ja 't is goeie zulle, zei 't wijf gesmakelijk. als roode spin en thrips, bij azalea's, asters, cyclamen, hortensia's, rhododen drons, pelargoniums en voor schimmel ziekte of botrytis bij palmen, chrysan then, azalea's. V. In Boomkweekerijen. In 1 °/o oplossing voor bestrijding van Meeldauw bij eiken en andere boomen. Voor welke reden het zijn moge, slechte weersomstandigheden of spaar zaamheid, hebben vele landbouwers of veefokkers geen regelmatige herfstbe- mesting toegepast. De wintermaanden, als het weder het eenigszins toelaat, zijn uiterst wel ge schikt voor het uitstrooien en meststof fen op de weide. Zelfs in geringe hoe veelheden toegepast is de zode er dank baar om en het gras, van de eerste warme dagen af, zal een sappig en rijk voedsel opleveren. Steeds speelt de weide een gewich tige rol, daar het een dierenvoort- brengst is die nog eenige winst kan geven, als men de onkosten op een mi nimum brengt en de uitgaven voor krachtvoeder kan besparen. Dit kan alleen geschieden als men over weelderig en voedzaam gras be schikt en om er aan te geraken zal het voldoende zijn benevens stikstof en potasch eene genoegzame dosis Mine raal Phosphaat B of Bernard phosphaat te gebruiken. Zoodoende brengt men met het zeer gewenschte ï.J fosfoorzuur eene flinke hoeveelheid kalk bij Beste uitslagen bekomt men door toe passing van 400-600 kgr. (Ingezonden). Het hoenjs kouwelijk omdat men er sedert lang een huisdier van gemaakt heeft. Het is nochtans goed bestand tegen zware koude. Maar daarom is het wenschelijk dit dier geleidelijk tegen een buitengewoen strenge temperatuur te verharden. Alle hoenderkweekers weten dat het leggen bij vriesweer zooniet geheel op houdt, dan toch sterk vermindert. Men moet dus de hoenders den noodigen warmtegraad verzekeren en ze bestand maken tegen zware koude. Om het leggen gedurende f de vries- periode in stand te houden, is de voed- seltoediening der hoenders van zeer groot belang. Daarom moet in hun voe der een tamelijk groote hoeveelheid koolhydraten vermengd worden, en tusschen deze bekleedt de suiker, wier Krachtgevende werking zeer gewaar deerd wordt, zonder twijfel den eersten rang. Een goede voeding bestaat deels uit meelstoffen, deels uit zaden vergeten we ook het groen en de minerale stoffen niet. De meelstoffen bestaan uit een mengsel van maïsmeel, gerstmeel, haver meel en vleeschmeel. Aan dit mengsel moet men 10 gr. gekristalliseerde suiker per hoen en per dag toevoegen. Het is zelfs aan te raden een mengsel van 90 °/o meelstoffen en 10°/o suiker gereed te maken, en dit de hoenders voor te zetten om hen toe te laten er naar hartelust van te smullen. (Ingezonden). Studie van Notaris CAUDRON, te Erembodegem. Openbare Verkooping van te Erembodegem, Terjoden, nabij de statie van Haaltert, en land en bouwgronden te Erembodegem. De notaris CAUDRON zal ten overstaan van den heer Vrederechter van 't kanton Herzele, openbaar ver- koopen Koop een. Schoon en welgelegen eigendom, ge schikt voor alle handel en nijverheid, met boomgaard in vollen bloei te Erem bodegem, Terjoden, Geeraardbergschen steenweg, aan de statie van Haaltert, groot 92 a. 76 ca., verdeeld in 14 dee len. Eerste deelHandelshuis, hebbende kelder, gelijkvloers gang, eetplaats, salon, rookplaats, bureel, keuken en ruime verandah, op 't verdiep balcon met 4 kamers, zolder, groote inrijpoort met verdiep geschikt voor kamers, pe troltank van 500 hectoliters verbonden met onderaardsche buizen met de statie van Haaltert, 2 magazijnen waarvan een gewelfd, paardenstal, stalling, koer, moestuin en boomgaard Boomprijs 1600 fr. Gebruik 2 maand na verkoop. Tweede deel13 a. 80 ca. bouw- en nijverhe.dsgrond, komende aan de baan naar Nieuwerkerken, waarover de sta tie van Haaltert. De overige 12 deelen zijn bouw gronden, thans boomgaard, ieder van 5 tot 7 a. grootte en palen aan de baan naar Nieuwerkerken, het vierde deel op 8 meters, het veertiende op 11,56 m. en de andere ieder op 6 meters. Onmiddel lijk gebruik van al de bouwgronden. Al de voorgeschreven goederen zijn in gebruik bij Dame Albert Sonck,mede verkoopster. Koop twee. 63 a. 70 ca. beste land geschikt voor bouwgrond te Erembodegem, Groene weg, verdeeld in 6 deelen van ongeveer dezelfde grootte. In gebruik bij Mr Louis De Bruyn. Enkele Zitdag Zaterdag 31 December 1932 om 1 1 '2 uur nanoen, te Herzele. Vrede gerecht. Openbare Verkooping van te Erembodegem, Leuvestraat. De Notaris CAUDRON, te Erem bodegem, zal openbaar verkoopen Een welgelegen huis met stal en tuin groot Op kamer rapza Ver legen- tn elec Beu |Mullei Om te Erembodegem, Leuvestraat, groot l 3 aren 10 centiaren, sectie A nr 1512a des kadasters, palende noord M. Van Geit, oost Mr Leop. Permentier, zuid de straat en west Mr Alois Arys. In eigen- dom van Mr Jan-Baptist Meert-Arys, thans verhuurd. j Laatse Zitdag Dinsdag 27 December 1932, De om 4 i \alst, om 1 uur nanoen, Gemeentehuis. te Erembodegem 3 Studie van Notaris te Aalst. namer koope DE VIS, Openbare Verkooping van te Aalst, Brusselschestraat of Pontstraa De Notaris DE VIS, te Aalst, za namens de verkoopende maatschapj: gesticht der Arme Claren Coletienen i Aalst, openbaar verkoopen Stad Aalst. Een schoonen eigendom gestaan en gelegen te Aalst, Brusselschestraat o Pontstraat, zijnde het gewezen gestich der Arme Claren Coletienen, zeer goec Een winke Koolsl gekad groot 5 keuka lazen Op jers. Op :amer door Het doelmatig gebruik van CH1L1NITRAAT is een zekere en loonende geldplaatsing. geschikt voor alle bedrijven bijzondere goede ligging. Onmiddellijk beschikbaar. Enkele Zitdag Dinsdag 27 December om 4 uur namiddag te Aalst, Brussel schestraat in het café "In 't Gravenhof,, gehouden door Mr Petrus Kiekens. Vei Vo< irerlicl Bev ZnBerna Oni 1932 Openbare Verkooping van te Moorsel, Caelberg. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Gemeente Moorsel Een perceel tuin en zaailand, gelegen te Moorsel, Caelberg, gekend ten ka daster sektie D, nummer 700oC, groot 6 aren 80 centiaren. In Gebruik bij Mr. Louis Van den Steen. Tweede en laatste Zitdag Vrijdag 30 December 1932 om 4 uur namiddag te Moorsel, Beugem, ter herberg van de kinderen Moens. Bij verandering van Woonst Openbare Verkooping van een te Aalst, Nazarethstraat of Hoogstraat. De notaris DE VIS te Aalst zal ten verzoeke van Mr Jan Muller te Aalst, openbaar verkoopen Een nieuwgebouwd burgershuis met inrijpoort en groot atelier, gestaan en gelegen te Aalst, Nazarethstraat of Hoogstraat, gekend ten kidaster sectie A, nr 1681c ee 168ld, en deel van nr 1679e, groot 6 a. 79 ca. Begrijpende op gelijkvloers inrij poort, spreekkamer, salon met terras, eetplaats, keuken, bureel, waschhuis, (Zie vervolg 5de bladzijde). om 4 ge hou Perre, straat. te De namer koope Een te Gijs aan de groot 3 aren Frans Camie Remi Beg plaatst van pc electri Bev kaert. Om 6m 4 ter hei Meteen ging ze aan 't altaar dat vol huisgerief stond, bukte zich over een kuipke dat vuil zag van overgebrobbel- den gist, schepte er twee "Leerzekens„ uit, een voor haar en beiden proefden smekkend aan 't brandwater. Hij is redelijk klaar deze keer. En hij bijtlachte 't wijf. -Hij moet bijten of hij deugt niet, en Bolleke dronk;zijn]leerze leeg. 't Wijf begon voorzichtig het brand water uit het kuipke te scheppen in groote steenen kruiken waar ze vooraf een grepe koperen muntstukken insmeet, en als ze gevuld waren, deed ze er|nog suiker op en een snuifke peper. Als die getrokken heeft, zei/ze be- geerig... zal 't drankske zijn zulle met drij leerzen ligt ge op uw strooi spijtig dat er hier niemand meer|/binnenkomt als volk dat t pluimen niet weerd is. Dat we zoo alle weken' ne klant kregen gelijk dien boer daar van Lon- derzeel hé Die woog van 't geld, lachte 't wijfdat was 'n kanske, ja 't Anders ook... we konden hem ons twee moeilijk in den put krijgen, weet ge 't nog alzoo ne vent... lijk nen boom. Hier zie, en 't wijf stak een leerze- ke brandwater omhoog... hier zie, dat smijt boomen omver... en ze bloeden niet Dat is t plan 1... Ze eerst doen zat drinken dat ze in slaap vallen, en dan... wip... ne put in en toegedekt 1 Uitvaart en begraving in een rei- ze 1... Bol, nog;'n leers_? Geef maar hier Wij en zullen er zoo gauw van onzen stoel niet rollen En rollen we er af, we liggen zoo goed op den vloer als op onzen slaap zak We liggen op 't onze. Mardjie... we gaan hier nooit weg zulle de monniken laten 't spel liggen, en wij zitten hier goed en warm En heilig erbijlachte 't wijf. Er werd op de buitendeur geklopt. Laat bezoek, zei Bolleke... zeg, wijf, doe ne keer open. 't Wijf dronk eerst haar leerzeke brandwater uit, veegde haar mond af met 't averrechtsche van haar hand en ging dan openen. n Avond, mijnheer, kom maar in en warm u, zei 't wijf den bezoeker ver welkomend. Er tord een goed gewapend Spaansch soldaat binnen en Bolleke stond eer biedig recht en schoof met de gauwte een schoonen kerkzetel naar het heerd vuur... Zij gezeten, heer luitenant... zei Bolleke beleefd. Hebt ge wijn Nee mijnheer Ortes... niks als... brandwater 1 Ook goed... drinkt ge mee drij glazen marjanne De Spanjaard zette zich op zijn dooie gemakken in den kerkzetel, lei z'n knieën overeen en Bolleke bekijkend —-We vertrekken uit Aalst. Vertrekken??... Ja, overmorgen... We zullen u nog noodig hebben... 't is daarvoor dat ik hier bij u gekomen ben Altijd ten uwen dienste mijnheer... En mag ik weten waar ge naartoe gaat Naar Doornik Naar Doornik Zoo verre Terug bij 't leger 't Is hier uit met ons rijk Uit met uw rijk Voor nen tijd toch... We zullen weerkeeren Zijn er misschien groote veranderin gen teweeg, mijnheer Ortes Ja 't... Wij hebben nen anderen gouverneur, de Hertog van Parma en die heeft voor opdracht heel de Neder landen weer te onderwerpen... 't En zal niet gemakkelijk/gaan geloof ik,/daarom trekt hij heel de Spaansche legermacht bijeen rond Doornik en Namen... Van nu af worden we fatsoenlijk betaald en hebben kwijtschelding gekregen voor onze muiterij... Nu komt er weer orde, daar waar we meester zijn... en alle die ven en moordenaars worden opgeknoopt opgepast zulle Bolleke 1 tegen dat we weer komen 1 Eerlijke menschen moeten niet verlegen zijn mijnheer Waar zijn maar waar zitten die ievers... eerlijke menschen maar luister, ik heb niet veel tijd... dus we vertrek ken... en we moeten goed op de hoogte blijven van wat hier omgaat. Zij gerust... maar 't zijn de Geuzen die zullen komen. Dat is te bezien. De Geuzen liggen in ruzie. De Lalaing heeft zich afge scheurd met 'n honderd andere edelen, van Willem van Oranje en nu staan ze tegenover een... En gaan ze vechten Waarschijnlijk... en als ze mekaar afgetroefd hebben, dan komen wij om den vloer uit te vegen En waarvoor is die ruzie gekomen De geuzen branden en rooven ker ken en kloosters en knoopen de monni ken op... daartegen heeft de Lalaing ge protesteerd en daar Oranje er zijn broek aan veegde en om het te toonen dat hij het meende hier al de gronden der Affli- gemsche abdij in beslag nam, is het tot een breuk gekomen... En hebben ze al gevochten Nog niet... Ze probeeren om die twee partijen te verzoenen... Wij zijn goed op de hoogte... en 't en zal niet lukken... Oranje trekt troepen bijeen rond Brussel en de Lalaing heeft 'n acht duizend man bij zich tusschen Nijvel en Halle... Dat ze Aalst zullen bezetten als wij eruit zijn, is zonder twijfel... Wie... Geuzen of... Of malkontenten Zijn dat de mannen van de La laing... de malkontenten Ja 't... Wel, dat weten we ook niet wie van de twee Aalst zal bezetten... de malkontenten peins ik, want er zijn be wegingen die er op doelen. We hebben voorzorgen genomen om ze te ontwij ken Dus ge blijft hier in de streek en houdt ons op de hoogte van getal... plaats, en al wat gebeurt... Ge zult nu nog meer betaald worden dan vroeger. En moet ik naar Doornik komen Ja... Ge zijt hier met zessen die voor ons werken. Met zessen Wie zijn dat alle maal Bolleke, nu zijt ge te nieuwsgierig Dus 't is afgesproken hé (Wordt vervolgd). aan d< De namer coope Een gel i y ist 1 Cleme Baptis mand Beg plaats, trap. Op mers. Vei met el Bev fons fi Oni om 4 i weg, Frans t< De jei oe er de Ke nr 186 Vei Lot hebbe 5 metc Lot arpn 1 0 rpnH'arpn cortio A n1^1 O.» t wë De landbouwer moet, als hij zijn geld plaatst, goed weten wat hij doet. Hij moet zeker zijn dat hij het geld dat hij uitgeeft, dubbel en dik zal terugvinden. Het SODA NITRAAT VAN CHILI, op gelijk welke teelt gebruikt, geeft beslist goede uitslagen want zijn werking is aanhoudend, regelmatig en zeker. Het SODA NITRAAT VAN CHILI, waarvan de stikstof volledig en onmiddellijk opneembaar is, werkt altijd welke ook de vochtigheids- of warmtegraad van den grond wezen, of de natuur, de staat en de reactie van den bodem. V 3U W(

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4