Wat onze Landbouw van de nieuwe Regeering verwacht TERUGBLIK Landbouwweekblad Landbouwstudiekriog Herzele* Abonnementen ZONDAG 8 JANUARI 1933, Prfla 25 eenliess 15de jAAMSAHa N* 732 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRA AT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De verklaring afgelezen door den Heer de Broqueville, Eerste Minister, namens de nieuwe Re geering bij de opening van de wetgevende kamers, is als pro gramma van werking verre van konkreet. Ze schijnt opzettelijk opgesteld in algemeene en vage bewoordin gen om de groepen der wankelba re meerderheid van meetaf niet te ontstemmen en de goedkeuring van de motie van vertrouwen niet in gevaar te brengen, 1 Daarin schijnt zij dan ook ge slaagd vermits de motie van ver trouwen werd gestemd met ICO tegen 80. De hoofd brok van de Regee- ringsverklaring werd besteed aan het herstel van de staatsfinanciën over wiens noodzakelijkheid al de partijen het eens zijn. De middelen echter om dit herstel te verwezen lijken 2ullen reeds binnen korten tijd aanleiding geven tot vinnige debatten tusschen de parlementai re groepen en de Regeering kwa de uren doen beleven. Over hare inzichten inzake het economisch beheer van het land deelt de nieuwe Regeering heel weinig en zeker niets nieuws mee. Over hare politiek ten opzichte van den landbouw lezen wij in de Regeeringsverklaring enkel vol gende zinsnede"De economische crisis, die al de klassen der bevol king teistert, heeft in de laatste tij den onze landbouwers zwaar ge troffen. De Regeering zal niets on verlet laten om hier hulp te bie den,,. Dus een algemeene belofte zon der eenige aanwijzing betreffende de voorgenomen maatregelen tot steun en bevordering van de land bouwbelangen die weinig om het lijf heeft. Over hare inzichten betreffende het algemeen economisch beleid lazen we verder een zelfde laco- nische mededeeling"De belgische economie vergt ruime vrijheid op handelsgebied. De Regeering zal deze politiek voortzetten en trach ten ze buiten onze grenzen de overhand te doen behalen, echter zonder te verzaken aan de uitzon derlijke maatregelen die zouden geboden worden om de levensbe langen onzer nationale markt te vrijwaren,,. Verraadt deze spaarzaamheid aan woorden bij de nieuwe Re geering een gemis aan een bepaald economisch programma inzonder- lijk wat betreft den landbouw, of is de nieuwe Regeering van mee ning dat het in de huidige omstan digheden doelmatiger is daden te stellen zonder veel woordenom- haal De naaste toekomst zal ons inlichten. Intusschen schijnt het ons on misbaar nu reeds de gansch bijzon dere aandacht te vestigen van de nieuwe Regeering op enkele bij zondere punten wisr degelijke op lossing als een levensbelang wordt aanschouwd door de landbouwers massa. Als dusdanig dienen vernoemd 1° Dringende afkondiging van een doeltreffende wet tot beper king van de pachtprijzen. Er dient zonder uitstel een einde gesteld aan de schandige woekerprijzen die sommige schraapzuchtige eige naars opleggen aan talrijke pach ters. Het achterwege blijven van de wettelijke regeling der pachtprij zen heeft voor gevolg dat deze hardvochtige eigenaars, zich be roepende op den verplichten ter mijn voorzien door de pachtwet, deze wet als een wapen gebruiken om de ongelukkige pachters voor langen tijd onder het juk te hou den. Aldus wordt de pachtwet die in hoofdzaak moest dienen tot be scherming der pachters tegen hen een middel tot verlenging der verdrukking. 2° Het behoud van de bestaande contingenteeringsmaatregelen tot beperking van den overtolligen invoer van landbouwprodukten uit den vreemde en zoo noodig af kondiging van nieuwe invoerbe perkingen tegen abnormale vreem de concurrentie, wanneer deze vereischt zijn om belangrijke tak ken onzer inlandsche landbouw- voortbrengst tegen den ondergang te vrijwaren. Onze landbouwers eischen ook afdoende maatregelen tegen de misbruiken en bedriege- lijke praktijken, die voor doel heb ben de bestaande con tingen teerin gen te ontduiken zooals tegen den invoer van melkroom uit Holland, welke de contingenteering der bo- ter in hare uitwerksels grootelijks verlamt, evenals de georganiseer de massa smokkelhandel van vee aan de Nederlandsche grens. 3° De stemming van een dege lijke wet op het onderhoud der niet bevaarbare waterloopen. Se dert jaren werden te dien einde menigvuldige wetsontwerpen en wetsvoorstellen ingediend. Het is dan ook meer dan tijd dat de Wet gevende Kamers aan de behande ling van dit vraagstuk een plaats gunnen op het agenda van hunne werkzaamheden.Daar een behoor lijke ruiming der niet bevaarbare waterloopen niet kan verzekerd worden onder de verouderde wet welke nog steeds van toepassing is, ondergaat onze landbouw jaar lijks millioenen schade. 4° De afkondiging van een doel treffende wet tot beteugeling der wildschade, die in sommige stre ken zoo aanzienlijke verliezen be rokkent aan onze boeren. 5° De aanpassing van de ver- voertarieven aan de noodwendig heden van het landbouwbedrijf en organisatie van het vervoer met het oog op de belangen van onzen landbouw. 6° Gelijken eerbied voor de landbouw- en voor de nijverheids belangen bij het afsluiten van han delsverdragen met het buitenland en rechtvaardige vertegenwoor diging van den landbouw in de organismen die beslissen over de richting onzer economische poli tiek. In dit opzicht kan het econo misch akkoord van Ouchy tus schen Nederland en België de goedkeuring onzer landbouwers niet verwerven als strijdig met hunne belangen. 7° Uitbreiding en verbetering van het land- en tuinbouwonder- wijs onder al zijne vormen en vol ledige gelijkheid van behandeling tusschen het landbouw- en het nijverheidsonderwijs. De beroeps ontwikkeling onzer boeren is steeds, doch vooral in de benarde economische omstandigheden wel ke wij doormaken, een levens- vereischte. Wij vernemen uit de Regee ringsverklaring dat het landbouw onderwijs voor wat betreft zijne subsidieering door de openbare besturen thans gehecht is aan het Ministerie van Openbaar Onder wijs en verhopen dat dit Departe ment bij de verdeeling der toela gen zich enkel zal laten geleiden door beschouwingen van billijk- heid en bevordering van de land bouwbelangen. Indien de nieuwe Regeering bij j haar optreden blijk geeft dat zij I een landbouwprogramma wil uit voeren gesteund op voorgaande princiepen, kan zij op onzen steun rekenen. Indien zij echter werke loos toeziet of hare werking be- j paalt bij enkele uiteenloopende maatregelen zonder behoorlijk doordacht plan, zullen wij niet na- laten haar ten gepaste tijde vrij en I vrank de waarheid te zeggen, zoo als wij het steeds in het verleden hebben gedaan. «üsasid# ES®£S«ÏS? SBKüHBtSIKaH BHIMMM j III. Naar Nieuwe Wegen Door plaatsgebrek wordt dit artikel tot volgende week ver schoven. Het jaar 1932 is zooals zooveel andere naar d'eeuwigheid gegaan. Eiken dag bracht zijn nieuwigheid, zijn wel en wee. Menschen kwa men en menschen gingen den eeuwigen slaap in der vergetel heid. Het vergankelijke en brooze van alles wat hier op aarde be staat: leven, geluk, voorspoed, fortuin, wordt nog eens te meer bewezen in het afgeloopen jaar. Hoevelen die gezond en wel varend waren bij het begin van 1932 liggen nu ziek of geknakt, of zijn reeds lang naar den dooden- akker gedragen Hoevelen waren gelukkig die nu diep rampzalig zijn tengevolge van een simpel gebeu ren in den loop der vervlogen maanden Het vergankelijke van dees aardsche goederen teekent des te scherper de eeuwigheid af, en de grootheid van de Godheid voor wie we allen minder dan stof zijn. Vandaag allen naar Herzele, Het bestuur van onze studie kring doet een laatste oproep aan alle leden om vandaag 8 Januari de zeer leerrijke voordracht bij te wonen over "Hoe kunnen we de leg bij onze kippen vermeerderen door Dr Martin, Staatsveeteeltkundige. De belangrijkheid van dit on derwerp kan geen enkel vooruit strevende kiekenboer of landbou wer onverschillig laten. Dus allen als een man naar de vergadering. We houden onze vergadering in ons gewoon lokaal "'t Hof van Weenen,, om 5 uur. Dagelijks bereiken ons talrijke klachten van leden die met Nieuw jaar hun blad niet hebben ont vangen. Deze onregelmatigheid is geens zins aan ons te wijten maar wel aan de postbediende die geen kwijtschrift ter vernieuwing van het abonnement heeft aangeboden. Vraag aan uwe vrienden en kennissen of ze hun blad hebben ontvangen en zeg hen dat ze hier van de magazijnier verwittigen of zich rechtstreeksch tot ons wen den. ze steeds als heden de steun en de trots weze van onze flinke Vlaam- sche boeren. 1932 behoort tot het verleden, het nieuwe jaar geve ons nieuwe moed om nog meer te werken tot ons aller ideaalde grootwording van onze vrije vereeniging REDT U ZELVEN. Voor Redt U Zei ven was het jaar 1932 niet slecht, en we mo gen met genoegen terugblikken op de afgeloopen tijdspanne. Onze verkoops- en aankoops- afdeeling heeft de crisistijd ten beste doorgemaakt, en alhoewel de algemeene zakengang minder was als in de vette jaren, was de zelve toch zeer bevredigend. De verkoop van vetten en voe ders, gezien de lage prijzen der landbouwprodukten was gevoelig verminderd, doch niet in de mate van de algemeene verslapping der handelszaken. Plantgoed werd buiten alle ver wachting goed gekocht, zoodat we in de streek het leeuwenaan deel wegkaapten van de te leve ren partijen. Onze Spaar- en Leenbank ging haar gewonen gang. Er werden meer leeningen toegestaan dan vroeger jaren, terwijl er minder werd gespaard. Hier voelt men de rechtstreeksche gevolgen van de landbouwcrisis. De landbouwers verdienen niets, terwijl velen moesten beroep doen op onze leengilde om zich uit moeilijke toestanden te helpen. De landbouwcrisis liet zich scherp voelen in de terugbetalin- gen van geleende gelden. Tiental len van landbouwers die regelma tig moesten afbetalen bij onze Spaar- en Leenbank kwamen uit- jj stel vragen, wat hun regelmatig j werd toegestaan, gezien de uitzon- l derlijke toestanden. Onze technische dienst werkte goed. Verscheidene groote en kleine draineeringswerken werden uitgevoerd en een paar hofsteden gebouwd. Onze garage die vroeger alleen voor ons eigen gebruik werkte, werd opengesteld voor het publiek. Op een paar weken waren we verplicht ons personeel aanzienlijk te vermeerderen. Ons hangend proces tegen de stad Aalst werd ten onze voordee- le gewonnen.We bekwamen voor de gebouwen der oude bureelen de som van fr 254.300. We verkregen in het verloopen jaar toelating tot het lossen van schepen vóór onze magazijnen. We bestelden dan ook een zelf werkende losinstelling die eerst daags wordt geplaatst. We bouwden een moderne bergplaats voor onze auto-wagens en deze der kliënteel van de gara ge in de Vilanderstraat en zijn nu bezig met den bouw van een groot magazijn voor meststoffen aan de Zeebergkaai. In de afdeelingen werden 6 ma gazijniers vervangen en 5 nieuwe magazijnen werden ingericht. Onze Jeugdvereeniging groeide fel uit en een welgeslaagd congres werd den afgeloopen zomer te Kester gehouden. Ons blad De Koornbloem werd in 1932 meer gelezenen zijn waar de als landbouwblad is met den tijd vermeerderd. Onze propagan da werd als voorheen doeltreffend gevoerd en honderden voordrach ten over allerlei landbouwvraag stukken en techniek werden ge geven. De Koornbloem weerde zich fel om op ieder oogpunt de belangen der landbouwers te die nen en dezelve te verdedigen waar het paste. Orize rechtskundige dienst hielp de meest moeilijke gevallen oplos sen en blijft een kostbare steun voor onze leden. In de maand September werd te Herzele eene landbouwtentoon stelling gehouden, welke ten beste lukte. De witloofverzendingen hadden in October en November 1932 een buitengewoon karakter door het feit dat alleen een deel in Frank rijk werd aangenomen. Onze trou we leden maakten groote prijzen en ondervonden eens te meer het nut der samenwerking. Onze strijd voor de boeren is dees jaar bijzonder werkzaam ge weest. Inzake hulpverleening aan de hoppekweekers mogen we ge rust verklaren dat het dank was aan onze herhaalde pogingen dat het ministerie eindelijk iets voor de hoppeplanters deed. We deden verder ons best om de toelagen niet totaal onder vriendjes en kozijntjes te laten verdeelen. Ten voordeele der pachters werd een bijzondere strijd ingezet. Zeven regionale vergaderingen werden gehouden waar de klach ten der pachters die overdreven pachten betaalden, werden opge- teekend. In tientallen van gevallen traden onze diensten als bemidde laars op om pachtverlaging te be komen, meestal met goed gevolg. Zoodat 1932 voor onze ver eeniging als gelukkig mag heeten niettegenstaande de harde strijd, en de moeilijke krisistoestanden. Het jaar 1933 stelt zich ten beste aan. Er komt voor de land bouw een lichte schijn van ver betering, evenals voor de alge meene zakengang. Hopen we dat het stilaan betert voor onze diepbeproefde boeren, voor wie er noch steunkas, noch sociale wetgeving bestaat en die het moeten beproeven door harder werken en zuiniger leven de twee eindjes van t jaar aaneen te knoo- pen. Hopen we eveneens, dat onze vereeniging als voorheen groeie en bloeie en hare werking beter en verder moge uitbreiden, opdat De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hu» bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1