Landbouwweekblad deffl. WEEST BEREID! Wal bracht ons bet oude jaar? Welke vooruitzichten biedt het nieuwe fr.- fr, 1 fr, m Naar nieuwe Wegen De Pachtprijzeoregeliog ZONDAG 15 JANUARI i933 Sh-fJ» 25 centiem 15de jAAK&AKQ Ni 733 WMmMBHMtmamiiKimam/aum tmmamMtÊmÊÊÊMOÊMmtmmmaaMMmK&ttmMm Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers AG raap tot 15 >r Uit onze twee vorige bijdragen en uit de Nieuwjaarsklokken van onzen geachten medewerker is maar één besluit te trekken we moeten komen tot een sterke, doelbewuste vereeniging, die da den stellen durft en deze stellen zal, wanneer het ons goed recht - geldt. Maar er zijn verscheidene )ttoy 9roote en machtige landbouwers- ddaar vereenigingen in ons land, die over t. tientallen van duizenden leden en NK&-N over een kapitaal van honderd tallen miljoenen beschikken, en wat komt er van in huis? zal wel licht menig lezer opwerpen. Zeer juist gezien en goed ge- redeneerd! Vergeet echter niet dat de mees- van te van die vereenigingen politieke idene en financieele belangen te verde- hand djgen hebben, die met het welzijn van den boer geen uitstaans heb ben, ja, die lijnrecht indruischen tegen ons bestaan. Met de miljoe nen uit de zakken van de boeren worden banken en nijverheden in 't leven geroepen, niet alleen in 't binnenland, nwiar ook in vreemde streken, waar petrolbronnen zeer ontvlambaar zijn, die niets gemeens hebben met den landbouw of ons bekampen. Daarbij wie aan poli tiek doet, moet de geit en de kool sparen, die kan of mag de rechte lijn niet volgen. Verre van ons, te beweren dat die inrichtingen hoe genaamd geen nut afwerpen, maar niemand kan op fatsoenlijke wijze twee meesters dienen. Juist daarom werd R.U.Z. ge sticht. Onze vereeniging doet aan geen politiek en is niet betrokken in nijverheden die vreemd zijn aan den landbouwzij dient enkel en alleen onze belangen Landbouwers De tijden zijn ernstig elk van ons voelt het aan den lijve Komt bij ons Doet uw plichtWeest mannen Strijdt aan onze zijde, opdat we een macht vormen, die zeggen kan we bedelen niet meer om een broksken rechtWe willen, we eischen het Landbouwers, kijkt rondom u Leest de dagbladen ziet wat hier en elders gebeurt en weet er naar te handelen Verleden week werden tal van levensmiddelen en gebruiksvoor werpen zwaar belastde taks op de koffie, die toch iedereen drinken moet, wordt van 115 op 250 fr. gebrachtEn de vreemde lènd- bouwvoortbrengselen of de pro- dukten die ons concurrentie aan doen Niets Ja toch de rech ten op de margarine werden met 4,50 fr. per 100 kg. verhoogd! Denkt eens na4,50 fr.Is het om met de boeren te spotten of om hun uit te dagen. En wat zeggen van de aardappelen die totaal on verkoopbaar zijn, die aan spot prijzen worden geleverd en nog sluit men de grenzen niet voor vreemde concurrentie Lamme Goedzak, Goede Lamzak, hoelang nog? In Frankrijk meende de regee- ring onlangs de rechten op de vreemde tarwe aanzienlijk te ver minderen. Men had echter buiten den waard gerekend De land- ■"«o bouwers staan daar geweldig sterk vereenigd zij dienen de politiek nietde politiek dient hen Twee honderd vijftig burgemeesters van landelijke gemeenten dreigden on middellijk met hun ontslag En ziet, het voorstel werd ingetrok ken de boeren wonnen het pleit Hebt ge eindelijk begrepen, landbouwers Weet ge dat ook gij wapens in de hand hebt, die ons de overwinning verzekeren Wanneer wij vijftien tot twintig duizend boeren vereenigd krijgen, dan worden nieuwe tijden inge luid Wat zou de Regeering doen in dien, om een enkel voorbeeld te noemen, die vijftien of twintig duizend standsbewuste mannen zegden "Goed, Mijnheer de Mi nister. gij laat ons aan ons lot overwij meten U met dezelfde maatWe betalen dit jaar geen cent belasting en dit houden we vol tot ge ook eens iets ernstigs voor ons doet Meent ge, landbouwers, dat men geen notitie nemen zou van zulke daad, of, dat men die dui zenden karaktervolle mannen "uitspannen,, zou Geen spraak van Onze zaak ware in éen slag gewonnen Daarom, wroeters en zwoegers en delvers van Moeder Aarde, schaart u rond ons, met den kop- pigen en onverzettelijken wil, waarmede ge in 't zweet uws aanschijns, den grond omwoelt en vruchtbaar maakt. Schraag uwe vereeniging met de innigste overtuiging van uw eigen wezen, met uw persoonlijke propaganda en met een klein, zeer klein beetje geldelijken steun. We vragen niet veel, maar koken moet kosten zonder geld kunnen wij niets. Koopt in R.U.Z. en speelt uw centen niet in handen van inrichtingen, die ze weten te veranderen in steenen die op uw eigen hoofd nedervallen. Boeren, leert solidair naast el kander staan zooals het werkvolk, zooals dokters en advokaten, zoo als alle standen dit doen. Nu of nooit is het tijd om ons bestaans recht af te dwingen Legt onze werking uit aan geburen en ken nissen 1 Werft leden aan Ont breekt nooit op de vergaderingen van onze vereeniging Uw plicht is daar en niet elders Wordt een echte Redt U Zeiver Wordt een echte syndikalist Klagen hebt ge lang genoeg gedaanklagen baat nietEr moet gehandeld worden Landbouwers, zijt ge bereid Durft ge een verklaring teekenen dat ge in alles en voor alles naast ons staat en uw leiders volgen zult? Zoo ja, dan komen we in af- zienbaren tijd tot het sterke boe- rensyndikaat van Redt U Zeiven Weest bereid Voorwaarts ®s?SifaE8.S9ii!B*ïs m VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. WAARDE REDACTIE, Graag zag ik deze regelen opgenomen in uw blad De Koornbloem Mijn dank van harte. Ettelijke malen hebt gij de schandelijke en talrijk bestaande mis bruiken op het gebied der op dit oogen- blik geldende pachtprijzen aan de kaak gesteld. Eerst stond ge alleen. Eerst was uw stem een roep in de woestijn. Daarna werd ge uitgescholden voor twist- en ruziestokers woorden die aan uw adres vroeger weieens meermaals werden gericht, als ge vrij, vrank, niet- gebonden de boerenstem dierft laten hooren. Later nog klonk het ietwat zachter en waart ge nog slechts menschen die een gemakkelijk succes beoogden en nog later, nu.... en spreekt men liever niet meer van het uw zoo kloek-opgenomen initiatief Waarom Wij weten het. En we hopen dat alle boeren die van dichtbij en nauwlettend de actie van Redt U Zeiven hebben gevolgd, het ook gezien hebben. Het begint te gisten en te roeren in de boerenrangen Ondanks de verdere prijsverminde ring der vruchten van den akker, ondanks de waardevermindering der landbouwgronden, noodzakelijk volgen de op de prijsvermindering der produc ten, ondanks de nood scherper, nijpender begint te worden in vele onzer kroost rijke Vlaamsche pachtersgezinnen, heeft de overgroote meerderheid der grondeigenaars nog altijd niet tot een rechtvaardige aanpassing der landhuur- prijzen aan de huidige omstandigheden, besloten Al het gebazel over vrijwillige pacht prijsvermindering. die wel, en in niet weinige gevallen, door sommige grond eigenaars werd doorgevoerd, maar zel den in voldoende mate, zal daar niets aan veranderen. Hoogstens zal het links of rechts wat buitenstaanders, die de werkelijkheid niet kennen, wat zand in de oogen kunnen werpen. DAAROM STEVIGER HET VERZETEn bijzonder aanhoudend De door onze actie gedwongen evo lutie van anderen heeft men de vaste overtuiging gegeven dat volledige vol doening op gebied der pachtwetgeving tot de mogelijkheden behoort, en dan wel binnen een afzienbare tijd, de naaste toekomst. Ik meen echter even vast dat de taak die wij zullen te vervullen hebbenHEEL GROOT is. Misschien NIET zoozeer rechtstreeks. Dat hoeft ook niet. Wij zullen echter te beletten hebben dat er weer eens een lapmiddel-oplossing wordt geboden, van het gekende merk dat gestempeld staat op alles wat voor den landbouw in België in 't verleden werd gedaan. We moeten echter een oog in 't zeil houden. Onze lezers weten dat de gewezen Minister van Landbouw, Heer Van Dievoet, de voorbije parlementaire zit tijd een wetsontwerp zgz. ter aanpas sing der overdreven pachtprijzen neer legde ter Kamer. Door de Kamerontbin ding verviel het, lijk de andere wets voorstellen. Naar we vernemen zou ge noemd voorstel terug ingediend worden. Destijds hebben we de groote leem ten van dit ontwerp in 't licht gesteld. We weten niet of er verbetering werd gebracht en zullen ons gereed houden om alle schijnreddingsmethode met kracht tegen te werken. Onze pachters vragen een redelijke en radikale maatregel die hen zou bescher men en alle misbeuiken zou den kop in- drukke:n. Een halve maatregel ware slechter als niets en de hedendaagsche toestan den der pachters eischt eene wet die waarlijk recht geeft en steun aan de zwakke partij. Het recht van leven is het eerste recht. Pachters houdt U gereed om met ons ten strijde te trekken, indien het in te dienen wetsontwerp eene ontgoocheling mocht zijn. Het verzet der huurboeren moet eensgezind zijn. We strijden voor brood en leven Huurboer. Een terugblik op het verloopen jaar kan niet anders dan 't mensch- dom tot sombere en bittere stem ming brengen. Van de drie jaren tijdens de welke de economische crisis zich deed voelen, was 1932 ontegen sprekelijk het jaar dat de grootste kommer en ellende meebracht voor de massa der bevolking. De wereldhuishouding schijnt gansch ontredderd. De wereldhan del is volgens betrouwbare statis tieken gedaald tot ongeveer de helft van de normale verhande lingen tijdens voorspoedige jaren. Deze verlamming van den in ternationalen handel veroorzaakte onvermijdelijk de ontreddering der voortbrengst Deze is gezonken van 35 tot 55 t.h. in hare bijzon derste takken. Van daar dan de uitgebreide werkeloosheid die millioenen arbeiders in de ellende dompelt en volgens de jongste statistiek van het Internationaal Arbeidsbureau het schrikwekkend cijfer bereikt van 30 millioen. Elk land voelt de zware gevol gen van deze internationale de pressie aan den lijve, doch inplaats van rechtzinnig door onderlinge verstandhouding met de andere landen naar den wortel van het kwaad te zoeken en hem uit te roeien, wil het aan de economische crisis ontspringen door maatrege len van het ergste ikzuchtig na tionalisme. Deze maatregelen, in plaats van den [internationalen handel te bevorderen, eenige bron van welvaart en rijkdom, hebben voor gevolg hem verder te wur gen. Och ja, de beschaafde landen hebben tijdens het verloopen jaar menigvuldige conferenties belegd die allen tot bittere ontgoochelin gen voor het menschdom hebben geleid en tot wanhoop stemmen. Door mooie redevoeringen heb ben de staatslieden de solidariteit tusschen de volkeren geprezen, doch nauwelijks in hun land te ruggekeerd hebben zij daden ge steld die het tegenovergestelde waren van de heerlijke princiepen door hen verkondigd. Zoo hadden we de Ontwape- ningskonferentie van Geneve,wel ke naar de algemeene verwachtin gen de volkeren moest bevrijden van den drukkenden last der on vruchtbare militaire uitgaven. Zij is tot heden uitgeloopen op een zware mislukking, met het treurig gevolg dat, terwijl millioenen menschen ellende lijden bij gebrek aan arbeid, de zoogezegde be schaafde landen jaarlijks nog 147 milliard frank vergooien aan le- geruitgaven, leidende tot massa moord. Tot geldelijke gezondmaking van Europa hebben de Verbon den landen te Lausanne de Duit- sche herstelbetalingen kwijt ge scholden onder voorbehoud eener minnelijke regeling van hun eigen oorlogsschulden met Amerika. Dit laatste land dat de Europeesche Staten had aangespoord tot deze gunstige behandeling van den Duitschen schuldenaar, is thans hardvochtig genoeg gebleken om van zijn eigen schuldenaars volle dige betaling te eischen. De eco nomische toestand is door deze houding nog onzekerder en slech ter geworden. Op gebied der internationale handelspolitiek heeft het verloo pen jaar een sterke toename ge kend van het protectionisme en van de beperkingen van het han delsverkeer tusschen de volkeren. Engeland dat ten slotte door de omstandigheden verplicht was den vrijhandel prijs te geven is met de conventie van Ottawa verder den weg van het protectionisme opge treden. De conferentie van Oslo tot verbetering der economische be trekkingen tusschen de volkeren is op een mislukking uitgeloopen. België en Nederland hebben een flinke poging tot economische toenadering gedaan bij afsluiting van het verdrag van Ouchy. Daar echter de andere landen zich tot heden afzijdig hielden,kan bedoeld verdrag geen tastbare uitslagen geven tot economische ophelde ring en behelst het door zijn een zijdig karakter voor onzen land bouw niet te onderschatten ge varen. De zware moeilijkheden welke het jaar 1932 op internationaal gebied kenmerkten hebben zich insgelijks voorgedaan in de econo mie der verschillende landen De slechte gang der zaken in nijver heid, handel en landbouw hebben de staatsinkomsten merkelijk ver minderd, terwijl de uitgaven door de omstandigheden verzwaard werden. De Staat ziet zich aldus verplicht, om zijn begrooting in evenwicht te houden, den belas tingsdruk merkelijk te verhoogen in omstandigheden die reeds zoo hard vallen voor de bevolking. Het somber beeld dat wij hier boven hebben gegeven van den algemeenen economischen toe stand geldt ook voor den land bouw, onderdeel der economische bedrijvigheid. Onze nationale landbouw heeft schier in al zijne takken tijdens het verloopen jaar met verlies gewerkt. Na de gewel dige inzinking der verkoopprijzen van de plantaardige produkten is ook een aanzienlijke prijsdaling gekomen voor de produkten van de veeteelt. De oorzaken van de zen toestand zijn eenerzijds de in voerbeperkingen toegepast door de vreemde landen op onze pro ducten waardoor onze uitvoer grootelijks werd geschaad en an derzijds de abnormale mededin ging onze voortbrengers aange daan door de landen die zich aan overproductie hebben bezondigd. Officieele maatregelen tot be perking van dezen overtolligen vreemden invoer waren dan ook onmisbaar om onzen landbouw van den ondergang te redden. De ze maatregelen waren enkel ge wettigd zelfverweer dat spijtig ge noeg niet altijd tijdig werd uitge oefend. Het nieuwe jaar biedt voorals nog weinige lichtzijden. Wel ver* toonen de economische gebeurte nissen in ons land deze laatste maand eene zekere stabiliteit en is de werkeloosheid eenigszins afge- ■■■■■EHBHMBMflMpmKta TOP t raam MMMHMNBi MMNMnMHMNMi ^*ac*«*«Hrj%aBi De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bydragca. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. t i» i»

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1