Landbouwweekblad Dc nieuwe Belastingswetten tof Dc Verdeeling onzer Landbouwproducten Q Landbouwstudiekring Herzele ZONDAG 29 JANUARI 19^3 bij A nicuwj •oer, Si •n vocj oen has rijs, bi ade. ssen zot iels- Ha- en toe- nal.alle: 3e prijs -Redaj en voc: m. 7 cni en voo! LlOm rt goe< ne ij 2?. :nstraai ten, zen gen bi aat, 57 ardt tei roeden l, fruit- [en wit- 't grooi ijs; bij stellis ;vraag<j )te vat ;unnea- Wam. Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 735 wmSf Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers De wet tot herstel van het 4) Wat betreft de inkomsten evenwicht in de Staatsbegrooting j van onroerende eigendommen gestemd door de Kamers tot slui- i wordt zij geheven tezelvertijd en ting van het jaar 1932 zal voor de op dezelfde wijze als de grondbe- massa der bevolking alles behalve lasting van het dienstjaar 1933 op een aangenaam nieuwjaarsge- het kadastraal inkomen. Ze mag schenk zijn. Zij behelst onder an- in geen geval zelfs niet bij an dere een merkelijke verhooging dersluidende overeenkomst ten :en en Occa- 13. Al- oachie- gekend e Clip- degem, iheden, Julien 'straat goede n aan- voor- rrshuis t. Te dolen- :pe- der ans óór an ute ge en. ren een der fiscale lasten. Door haar artikel 1 heeft de wet van 30 December 1932, hier bedoeld de Regeering gemachtigd voor het jaar 1933, twee nieuwe belastingen te heffen, namelijk de crisisbijdrage en de taks op de uitzonderlijke winsten verwezen lijkt door de houders van invoer vergunningen. Verder heeft de Regeering door dezelfde wet volmacht bekomen, om bij Koninklijke Besluiten aan genomen door den ministerraad, de opbrengst der bestaande belas tingen te verhoogen met 450 rnil- lioen frank verdeeld als volgt Registratierechten 45 millioen. Successierechten 70 millioen. Zegelrechten en gelijkgestelde taksen 85 millioen. Belastingen op het inkomen en bijzondere taksen 50 millioen. Aanvullende personeele belas tingen op het totaal inkomen 100 millioen. laste van de huurders of pachters worden gelegd. I C) Bedrag der Crisisbijdrage 1) Op de loonen, wedden, pen sioenen van an ie re personen dan werklieden en bedienden van Openbare Besturen. De crisisbijdrage is vastgesteld als volgt Wanneer bet inkomen lager is dan 15.000 fr. 1 °/o. Voor inkomsten van 15.000 tot 24 999 fr. 1,50 Voor inkomsten van 25.000 tot 49.999 fr. 2 Voor inkomsten van 50.000 tot 99.999 fr. 2,50 Voor inkomsten van 100,000 tot 149 999 fr. 3%. Voor inkomsten van 150.000 fr. I en m?er 4 2) Op de bezoldigingen en pensioenen van het personeel der Openbare Besturen en de netto inkomsten van zelfstandige be drijven wordt het procent der De besluiten tot uitvoering van crisisbijdrage hooger aangeduid deze nieuwe fiscale maatregelen verhoogd met 0,50 fr. Dus als zijn verschenen in het Staatsblad 5 volgt een van 15 Januari 1.1 We geven hier vooreerst beknopte samenvatting der bijzon derste bepalingen van de nieuwe fiscale regeling en zullen er nadien onze meening over uitdrukken I. De nationale Crisisbijdrage A) Aard der belasting De nationale crisisbijdrage is een uitzonderlijke klimmende be- Onder 15.000 fr. 1,50 15 000 tot 24 999 fr. 2 25 000 tot 49.999 fr. 2,5 50.000 tot 99 999 fr. 3 100.000 tot 149 999 fr. 3,5%. 150 000 fr. en meer 4 3) Op de inkomsten van beleg de kapitalen en van onroerende eigendommen. Op deze inkomsten bedraagt de 'ilan- lasting geldend, behoudens ver- crisisbijdrage lenging. enkel voor het jaar 1933. 1 t.h. wanneer het inkomen la- Ze treft alle winsten of inkoms- ger is dan 25 000 fr. 2 t.h. wanneer het inkomen gaat van 25.000 tot 49.999 fr. 3 t.h. wanneer het inkomen gaat j van 50.000 tot 99.999 fr. 4 t.h. wanneer het inkomen 1C0.000 fr. bereikt en meer ten van welken aard ook die een zeker bedrag overschrijden. Zij wordt aldus gevestigd J) Op de loonen, wedden, pen sioenen en alle inkomsten met een vast karakter. 2) Op de winsten van vrije be- D) Wijze van invordering der roepen en van alle andere zelf standige bedrijven. 3) Op de inkomsten van beleg de kapitalen en van eigendommen. B) Grondslagen der Crisisbijdrage Crisisbijdrage 1) Op bezoldigingen van allen aard, pensioenen en inkomsten met een vast karakter wordt de crisisbijdrage afgehouden op elke betaling afzonderlijk. Er wordt 1) Wat betreft de loonen, wed- j naderhand geen regularisatie meer den, pensioenen en inkomsten gedaan naar verhouding tot het met een vast karakter, wordt zij totaal bedrag der inkomsten ge- geheven op het bruto-bedrag dat trokken door den belastingsplich- normaal moet uitgerekend worden j tige. vanaf 1 Februari 1933. Door bru- Bij afwijking van het bedrag to-bedrag dient verstaan het be- der crisisbijdrage hooger aange- drag na aftrek van de pensioen- duid voor de bijzonderste bezoldi- bijdragen door zonder vooraf- ging, worden alle bijkomende gaandelijke aftrek der werkelijke j bezoldigingen wegens bijkomende of forfaitaire bedrijfslasten. bezigheden, vergoedingen, gratifi- 2) Wat betreft de winsten van j caties enz. eenvormig aangeslagen vrije beroepen en van zelfstandige tegen 1 t.h. van hun bruto- bedrijven zooals van landbouwers, handelaars enz. wordt zij geves tigd op het netto-bedrag der in komsten dat als basis dient voor bedrag wat het ook zij. 2) üp de netto-inkomsten van zelfstandige beroepen en bedrijven wordt de crisisbijdrage geïnd op de toepassing der bedrijfsbelasting dezelfde wijze als de bedrijfsbelas- - ze >en n over het dienstjaar 1933. 3) Wat betreft de inkomsten van belegde kapitalen, wordt zij geïnd op het bedrag dat normaal dient uitgekeerd met ingang van 1 Februari 1933 en volgens de zelfde modaliteiten als de belas ting op roerende zaken. ting. 3) Op de inkomsten van beleg de kapitalen wordt zij bij de uitbe taling afgehouden op dezelfde wijze als de belasting op roerende zaken. 4) Op de inkomsten van onroe rende eigendommen wordt zij in gevorderd op dezelfde wijze en te gelijkertijd met de grondbelasting. E) Inkomsten vrijgesteld van de Crisisbijdrage. Volledige vrijstelling wordt toe gestaan voor de volgende inkom sten 1Invaliditeitspensioenen toege kend aan de zware oorlogsver minkten 2. de vergoedingen aan de ouders van overleden militairen 3. de renten toegekend aan de oorlogsweezen 4. de pensioenen van de oor logsweduwen en daarmede gelijk gestelde niet hertrouwde personen: 5. de frontstreeprente 6. de ouderdomspensioenen 7. de toelagen aan de geboren- gebrekkelijken 8. de werkloozensteun 9. de gezinsvergoedingen of kin dertoelagen verleend voor elk kind ten laste van de belastingsplichti- gen tot een bedrag gelijk aan dit door den Staat verleend aan zijn personeel 10. de renten toegekend aan de militairen voor onderscheidingen in de nationale orden 11. de toelage tot terugbetaling van werkelijk gedane uitgaven bij de uitoefening van hst bedrijf. F) Minima vrijgesteld van de crisisbijdrage. Benevens de onder E vermelde volledige vrijstellingen van de cri sisbelasting, worden de andere in komsten ook vrijgesteld wanneer hun bedrag volgend minimum niet overschrijdt 1) Voor de bruto-bezoldigingen en pensioenen die blijven onder 10,000 fr. voor niet-gehuwden 12,000 fr. voor gehuwden, we duwnaars en uit den echt geschei- denen met kinderen ten laste. 2) Voor de winsten of netto inkomsten van zelfstandige bedrij ven en beroepen die blijven onder: 8.000 fr. voor niet-gehuwden 10,000 fr. voor gehuwden, we duwnaars en uit den echt geschei- denen met kinderen ten laste. Zoodra de inkomsten het hier boven bepaald minimum overtref fen wordt de belasting op gansch hun bedrag geheven. Het vrijgesteld minimum geldt alleen voor de voornaamste of normale bezoldiging. G) Andere bepalingen. De crisisbijdrage mag in geen enkel geval als bedrijfslast in aan merking komen bij de heffing der belastingen op het inkomen. De provinciën en gemeenten mogen geen opcentiemen of andere soort gelijke belasting heffen op de na tionale crisisbijdrage. ('t Verv.) Het is geen geheim meer dat het stil aan begint te gisten in de rangen van de Redt U Zeivers. We werden lang ge noeg gemuilband. In onze vereeniging is een syndikaat aan 't groeien dat met kracht ieder van onze belangen zal weten te verdedigen. Een uiteenzetting daarover geeft ons den Heer Van den Broeck op de Ge westelijke Vergadering welke we te Herzele houden op 5 Februari a.s. De vergadering wordt gehouden in ons gewoon lokaal "'t Hof van Wee- nen„ om 4 uur. Mannen uit 't Herzeelsche, U wordt de gelegenheid gegeven te toonen dat ge lang genoeg de Lamme Goedzak hebt uitgehangen. Het wordt hoog tijd dat ge uit uw schelp komt. Daarom allen op 5 Februari naar de vergadering In het Bulletin d'Information et de Documentation van de Natio nale Bank van België (November nummer 1932) behandelt Prof. F. Beaudhuin met gezag een paar "Problema's van verdeeling,,. Dui delijker omschreven wil dit zeg gen hoe de voortgebrachte ver- bruiksartikelen aan den verbruiker worden ter hand gesteld. Aange zien zijn bewijsvoering bijna uit- sluitelijk verband houdt met de meest verspreide en ook meest noodwendige landbouwproduk- ten, zal het voor onze boeren niet van belang ontbloot wezen uit dit interessante betoog het bijzonder ste te lichten, dat ons ongetwij feld een klaren kijk zal geven op de goederenverdeeling ten huidige dage. Historische Terugblik. Naarmate de wereldeconomie vorderingen maakt, krijgt de goe derenverdeeling meer belang.Eer tijds handelde de voortbrenger rechtstreeks met den verbruiker, zonder tusschenpersoonde afzet bare hoeveelheden waren niet groot en de afstanden gering. De handel werd eerst dèn noodzake lijk wanneer men met vreemde landen begon te ruilen. De aangroei der productie en de gemakkelijkheden van verkeer hebben natuurlijk hieraan verande ring gebracht. De handel is thans eene eerste noodzakelijkheid ge worden. Er zijn er zonder twijfel nog die hem beschouwen als woe ker of als een bedrijf dat de waar de der produkten niet het minst doet stijgen. Dit laatste kan slechts voor waar gelden wanneer de tus- schenpersonen volstrekt nutteloos j geworden zijn. Het ijs der pool- streken heeft zeker geen waarde, i maar krijgt er eene als de handel i het 's zomers in de verbrutkscen- tra zou weten in te voeren. Zoo i ook heeft een lOton wagon losse suiker eene kleinere economische waarde dan 10,000 pakjes van 1 kgr. omdat deze direkt in 't be reik liggen der huismoeders. In den loop van den tweeden helft derXIXe eeuw zag de hande laar zich verplicht zijn winst pro centueel te verlagen, dank zij de groote magazijnen en de winkels met hulphuizen die zich met een kleinere winst, gezien hun groot zakencijfer, konden vergenoegen. Doch, sinds een kwart eeuw en bijzonderlijk sinds de laatste tien jaren is een nieuwe factor naar voren getreden de snelle voor uitgang der mecanisatie en der rationalisatie. Deze heeft de pro ductie in de fabrieken niet weinig doen stijgen zonder het personeel in dezelfde verhouding te moeten vermeerderen. Van den anderen kant heeft de handel, die de voort gebrachte goederen moet verdee- len, in zake rationalisatie niet de zelfde vlucht genomen. Daarbij komt nog het feit dat wegens de algemeene loons- en inkomsten vermeerdering de verbruikers kies keuriger zijn geworden en langs om beter willen bediend worden. Nemen we een voorbeeld aan Het Brood. Vroeger werd het brood, met uitzondering voor de steden van eenig belang, door de gezinnen zelf gebakken en niet zelden voor een veertiental dagen. In de centra verscheen de bakker één tot twee maal per week en geriefde de klan ten op straat. Tegenwoordig zijn de gezinnen die geen "bakkers brood verbruiken, zeer zeld zaam. Iedereen verlangt nu versch brood, alle dagen dikwijls eischt men dat het nog warm weze.Daar- bij begeert men het ten huize te ontvangen, zonder last, al woonde men op de vierde verdieping. Dit echter heeft voor gevolg dat de fabrikatie in zeer groote massa be perkt blijfc en de bestellingskosten langs om grooter worden. Zoo komt het dat te Brussel sommige huizen de kosten van de thuisbe- stdlingop 45 centiemen per kilo schatten (hetzij 30 van den ver koopprijs), alswanneer de bloem per brood slechts 75 centiemen kost. Men kan insgelijks het voor beeld aanhalen van De Melk waarvan de prijs tusschen de hoe ve en den verbruiker tot een dub bel stijgt. Tegenwoordig wordt de melk aan den boer ongeveer 80 centiemen betaald, soms nog minder, terwijl de stedeling tot 1,60 fr. betaalt. Nemen de tus- schenpersonen een overdreven winst? Dit is moeilijk uit te maken: het bijeenzamelen van de melk,het vervoer naar de stad, het bestel len van deur tot deur vergen veel tijd een gespan kan toch maar dagelijks een zeer beperkte hoe veelheid aan den man brengen. Maar zeer waarschijnlijk kan toch dit overschot verminderd worden door centralisatie van aan- en ver koop. Deze beide voorbeelden van melk en brood duiden aan welke belangrijke factor de distributie der producten, ten aanzien der bij komende kosten, is geworden. Het zwaartepunt schijnt op onze dagen te liggen veeleer in de rationalisa tie der verdeeling dan in deze der voortbrenging. Benevens de ratio nalisatie der verdeeling zou men deze van den aankoop moeten achterhalen. Wij behoorenniet tot hen die aanstoot hebben aan de eischen van het publiek of die lamenteeren omdat men het leven gemakkelijker opneemt dan eertijds onze voorouders. Dit is het leven of liever dit is de vooruitgang. Wij willen dus niet beweren dat men ongelijk heeft nieuwbakken brood te eten, aan de deur besteld, al betale men het ook duurder. Maar wij komen krachtig op tegen ouderwetsche eischen of tegen zulke die oorzaak zijn van absoluut onevenredige prijsverhooging. Waar zit De Kwaal Een der plagen van den dienst der goederenverdeeling is het thuisbestellen van bespottelijke hoeveelheden. Dit brengt onkosten mee absoluut zonder tegenwaarde. Het is onaannemelijk dat men een auto groote afstanden doe afleg gen om een pond koffie of een kinderspeelgoed af te leveren. Het publiek zou moeten begrijpen dat de belangen van den leverancier ook de zijne zijn en dat fataal de noodeloos veroorzaakte onkosten op zijn schouders terecht komen. Het zou zijn aankoopen moeten groepeeren om de onkosten van de thuisbestelling te verminderen, ÜSSWBWilSigX 1— I» WHMii.lliiill.'jmHmHMnpMHIHMaMHH WWMMBTmWTlilTi De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hua bijdragee OngeteeKende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. fuwr- ake 4.75 4 25 3.75 3.25 2.75 in 1 1 1 1 AO O 1

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1