De Interpellatie over de Landbouwvergunningen De Verdeeling onzer Landbouwproducten Landbouwweekblad Belangrijk Bericht Regeeringssteue voor Aardappelen in Nederland WERKHUIZEN ZONDAG 12 FEBRUARI 1933 15de JAARGANG Nr 737 centiem Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren, Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Verleden week Dinsdag inter pelleerde de socialistische volks vertegenwoordiger Doms de Mi nister van Landbouw over de vergunningen. Spreker verwijt den Minister aan landbouwprotektionisme te doen en dit in tegenstrijd met zijn verklaringen en deze van de Ka tholieke Landbouwgroep, vrijhan- delsgezind te zijn. Hij vraagt dan nog aan den Minister wie de economische po litiek van het land leidt, ofwel de Regeering ofwel den Belgischen Boerenbond. Socialist Doms heeft het vooral gemunt op de contingenteering der boter waardoor de prijs kunst matig hoog gehouden wordt, j Hij vraagt daarom aan den Mi nister onverwijld aan het schan daal der vergunningen een einde te willen stellen. In andere woorden, hij zou wil len dat de vreemde boter onze in- landsche markt kwam overrompe len om de prijzen van onze boter ver beneden den kostprijs te druk ken en de strijd (om het bestaan voor onze boeren nog lastiger te maken. De Minister van Landbouw heeft dan ook aan den heer Doms de gegrondheid van dezen maat regel doen inzien en met cijfers be wezen dat de invoer een dumping was en het levensbestaan van on ze landbouwers bedreigde. Men hoeft geen lange bereke ningen te maken om te bewijzen dat de huidige prijs voor de boter verkregen, weinig of geen winst aan de landbouwers laat en de getroffen maatregelen dus niet hoeven^geschorst. We zijn allen voorstanders van het goedkoope leven, maar het geldt het bestaan van een volk en tenslotte is de bestaande maatregel dezelfde als de socialisten voor het bestaan der mijnwerkers hebben gevraagd. We moeten nochtans met hen bekennen dat het huidige stelsel, zooals het thans wordt toegepast, een onredelijk stelsel is omdat het aan de invoerders van het verleden seizoen alleen het voorrecht geeft vergunningen aan te vragen. Het is onrechtvaardig dat deze invoer ders een woekerwinst van 6 fr. per kilo ingevoerde boter opstrij ken wat hen een bestaan verze kert van meer dan 12 millioen per jaar. De houders van deze vergun ningen hebben geen recht op deze ontzaglijke winsten en 't is hoog tijd dat de Regeering maatregelen treffe om deze schandelijke mis bruiken te doen ophouden. Geen wonder dus dat in de bu- reelen van 't Ministerie valsche vergunningsbrieven opgemaakt worden en dat er rond de slacht huizen handel in vergunnings brieven gedreven wordt. Heer Chalmet stelt zijn collega Doms in 't gelijk voor de afschaf fing der vergunningen omdat deze in sommige gevallen aan de boeren geld kosten en verklaart daarbij dat indien de boeren zelf meststof fen konden invoeren, ze in Holland meststoffen kunnen koopen tegen 18 fr. minder per 100 kg. dan in het land. Maar de Belgische Boerenbond wil dat men bij hem koope opdat hij het voordeel zou kunnen op strijken. Hij zegt verder dat er geene extra-belastingen op de vergun ningen dienen gelegd, omdat dit geld in de staatskas gaat maar zegt hij Sticht een crisisfonds voor de boeren dient uwe pachtwet terug in. Harde woorden voor de land bouwgroep en de verdedigers van den Belgischen Boerenbond maar. groote waarheden. Op aandringen van een paar franschsprekende kamerleden wordt het debat gesloten. De laatste vergadering van ver leden Dinsdag bracht weinig aar de aan den dijk. De Minister besloot dan maat regelen tot gezondmaking van het stelsel te treffen en legale verleden Donderdag een wetsontwerp neer dat door de bevoegde kamerkom missie reeds goedgekeurd werd. Wij laten hier de medledeeling volgen De bevoegde Kamerkommissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp van den h. .Sap be treffende den invoer vai ti land bouwproducten, wetsontwerp dat een einde moet stellen aam thans zoo zeer geraakte stelsel der in voervergunningen, hield T )onder- dag namiddag een nieuwe ver gadering. De minister van Landbc >uw en Middenstand was aanw» tzig en deelde de vergadering me de, dat hij vanwege de vertegen woordi- gers van den bond van bojterhan- delaars een schrijven had ontvan gen waarin zij hem lieten, weten dat zij volkomen bereid w; wen een veranderlijke taks bij den. invoer te betalen welke van a acid zou wezen om het verschil tusschen den prijs in buiten- en hunnenland te vereffenen en een redelijken prijs voor de binnenland sche pro ductie te handhaven. De boterhandelaars, verre van protest aan te teekenen tegen, het nieuwe ontwerp, zijn dus .spon taan bereid om de veranderlijke taks te betalen en bekennen dat een einde moet worden g esteld aan de uitzonderlijke winsten, waarvan het bedrag voortaan in de staatskas zal terecht komen* De kommissie J/ceurde vervol gens het ontwerp igoed met 1 stem men (3 kath. plus 1 VI. Nat.J* tegen 3 (soc.) en een o nthoud'ng (de lib. heer Baelde, due op een vorige vergadering hf ;t ontwerp had be streden,). i&Hsani nasi» s. «kot&ssb bbbbbb r mmm ss» Xjr^S,kelanghebbe,ad£tn welke wenschen Mr Caulier, Staats landbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kuc - nen hem gratis spreken in het lokaa 1 Paviljoen,,, Groot e Markt, te Aalst, op den eersten en deirden Zaterdag vat i elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogei zij gemelden heei ook per brief raadp legei i, met te schrij- ven aan zijn adres t Koornaard, 7, te Dendermonde. Qpief Gcm den ^feep (Dinistep Oon ItondboucD - We zonden volgend schrijven aan den Heer SapMinister van Landbouw Geachte Heer Minister j Mogen we zoo vrij zijn uwe welwillende aandacht te trekken op de speciale toestand der aard- appelmarkt hier te lande De aardappelen zijn voor het oogenblik niet te verkoopen door I de geweldige aanvoer van Hol- landsche koopwaar die hier aan j spotprijzen worden aan den man gebracht. Kan er geen maatregel worden getroffen om de vreemde over vloed hier weg te houden teneinde aan onze landbouwers de gelegen heid te geven een deel van hun nen oogst ten gelde te maken In onze streek is de aardappel- oogst een bron van inkomsten. Heden, door hooger vermelde omstandigheden, zijn de landbou wers in een uiterst pijnlijken toe stand gebracht. Mogen we verhopen, Heer Mi nister, dat aan deze onhoudbare toestand een einde wordt gesteld Op uwe bereidwilligheid reke nend, bieden we U, Heer Minis ter, onze voorbarige dank. Met de meeste hoogachting, O. Caudron. Volgens de Nederlandsche bla den krijgen de boeren aldaar steun voor hun aardappelen en zal de aardappelhandel in handen komen van een centraal organisme dat de prijzen zal regelen. Een goed nieuws voor de Hol- landsche en niet minder voor onze boeren, gezien dit een gunstige terugslag zal hebben op onze markten, die heden omlaag wor den gedrukt door de bespottelijke hongerprijzen der Nederlandsche invoerders. We veronderstellen dat het als dan zal uit zijn met de aardappelen te verkoopen aan spotprijzen de helft van de voortbrengings- kosten en dat het organisme prijzen zal houden die minstens een kleine winst zullen laten aan de voortbrenger. We hopen dat dit zoo rap mo gelijk zal gebeuren en dat we een opslag zullen kunnen waarnemen op de aardappelmarkt. der S. M. Redt II Zeiven, de Vilanderstraat, Aalst, voor het herstellen van auto-vracht wagens en autorijtuigen. Onze werkhuizen doen van af heden alle herstellingen, revisies, autogeen- lassching, vervaardigen van remorquen, verzwaringen, alle veranderingen. Wij leveren alle wagens en banden. Alles ter trouw. Onze werkhuizen zijn zeer modern ingericht en in staat alle moeilijk werk te doen draaien, schaven, lasschen enz. Men werkt ook voor garagisten. (Vervolg) De vraagstukken die betrekking hebben op de verdeeling der pro ducten, werden onderzocht door een commissie ingesteld door den Heer Heyman, toenmalig Minister van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg. Deze com missie die sinds twee jaar bestaat, heeft zeker niet zooals men er van verwacht had formeele maatrege len voorgesteld. In feite was dit echter beter want,inzake kleinhan delsprijzen, zijn vruchtbare bemid delingen tot hiertoe onmogelijk gebleken. Het ware nochtans overdreven te beweren dat deze commissie van geen nut is ge weest. Door hunne debatten en de publiciteit die men er aan gaf, werd menig punt opgeklaard de aandacht van het publiek werd wakker geschud en spoedig volg de een zedelijke drukking op som mige kleinhandelaars, die wat al te traag de afslagbeweging volgden. Een der vraagstukken door de commissie bestudeerd, was dit van Het Brood Het publiek verwonderde er zich over dat de prijsdaling van tarwe en meel niet een gelijkloo- pende prijsvermindering van het brood voor gevolg had. Te meer nog om de groote verschillen die men op een zelfde oogenblik van stad tot stad kon vaststellen. Waarom immers is het brood duurder te Antwerpen wanneer de vervoerkosten van het meel daar tot een minimum herleid zijn Men betaalde op hetzelfde tijdstip het brood 1,70 fr. te Antwerpen en te Brussel en 1,40 fr. te Oostende het verschil was nooit kleiner dan 0,20 fr. Waaraan dit toe te schrijven Nemen de bakkers een overdreven winst Dit schijnt niet het geval. De verbruikers betalen echter wél de algemeene kosten voor vervoer en thuisbestelling, die voor een bakker met beperkte kliënteel tot een aardig sommetje beloopen. Het is geen uitzondering in de stad een kamion met geleider, hetgeen zoo wat op 90 fr. per dag neer komt, slechts 200 kg. brood te zien uitdeelen. Becijfer maar eens de netto-winst met zulke gege vens En hierin ligt het voordeel van sommige streken,zooals Oost ende en omliggende, waar de be volking op het fluitjessignaal hun brood komt afhalen op straat. Op die wijze kunnen er per dag tot 700 en meer brooden uitge deeld worden. Het brood kost er ook sinds vele maanden slechts 1,20 fr. per kg. en er zijn brood- voerders die er tot 1000 per dag aan den man brengen. Een ander niet minder belang rijk vraagstuk, dat door de com missie onder oogen werd geno men is dat van Het Vleesch Tegenwoordig verbruikt de Belgische bevolking ongetwijfeld ieder jaar voor 4 milliard vleesch, terwijl de uitgaven aan brood geen 2 miljard bereiken. Het publiek mag er met reden over verwon derd zijn dat het vee levend 4 a 5 fr, per kilo wordt verkocht en het braadvleesch van 16 tot 20 en 22 fr. kost. Zeker, wij weten allen dat de fijne brokjes raar zijn en dat zekere kwaliteiten, het vet o.a., tegen spotprijzen moeten afgezet worden. Maar het verschil van prijs blijft niettemin verstommend. De commissie van de levens duurte vaardigde eenige zijner le den af naar Luxemburg, waar, naar men beweerde, het vleesch goedkooper niettegenstaande het vee levend niet duurder was dan in België. Het verslag door dit comité neergelegd was afdoende het vleesch was inderdaad in het Groot Hertogdom merkelijk goed kooper het verschil ging van 20 tot 25 p h. Daarenboven stipte men nog aan dat de beenhouwe rijen in 't algemeen veel beter wa ren ingericht dan in België, vooral wat betreft de bewaringsinstal- laties. Waarin ligt nu de oorzaak van dit prijsverschil? Het aantal been houwers in t Groot Hertogdom is kleiner dan in Belgiëzij kunnen dus een talrijker bevolking bedie nen en hunne algemeene onkosten alsook hunne winst op een grooter debiet verdeelen. En 't eene brengt 't andere mee dank zij de lage vleeschprijzen is er het verbruik per persoon grooter, wat weder om een voordeel is én voor den beenhouwer én voor de veeteelt. Ziehier trouwens eenige cijfers. Te Luxemburg is er 1 beenhouwer op 700 a 800 inwoners in het overige gedeelte van het Groot Hertogdom schat men 1 op 1000 inwoners. In België is het juiste getal niet bekend, maar de resulta ten der volkstelling van 1930 ge ven ons toch een en ander. Te Schaerbeek is er 1 beenhouwer op 430 inw.te Namen 1 op 410 inw.; te Aarlen 1 op 510 inw.te Aalst 1 op 346 inw. en niet zelden zijn de gemeenten waar er 10 zijn op 1000 inwoners 1 Zooals men ziet laat dit onder zoek omtrent De oorzaak van de kwaal geen twijfel bestaan er zijn te veel beenhouwers in ons land en aangezien elk leven moet van een te klein debiet is hij verplicht een winst te nemen die economisch niet valt goed te praten. Het mis bruik van de concurrentie, die men niet aantreft bij den bakker, ont moet men dus wel bij den been houwer. Dit bedrijf vergt geen groote kapitalen, zoodat de been houwer-op-stiel gemakkelijk na een korten leertijd voor eigen re kening kan vestigen. Bestaat er een geneesmiddel voor dezen staat van zaken Het zou gewaagd zijn iets vooruit te zetten. Beenhouwerijen oprichten met een groot debiet, zal men zeg gen. Misschien wel. M. Bernier, beheerder van de koolmijnen van Maurage, heeft de proef gedaan en bekwam een waar succes. Hij is er in geslaagd, door het vleesch aan maximum 14 fr. te verkoopen, 4000 fr. te halen op een rund dat 3000 fr. had gekost. Is 1000 fr. zuivere winst per rund niet reeds een aardig profijtje BESLUITWij zullen aan dit zakelijk betoog geen verdere be schouwingen vastknoopen. Alleen zeggen we dithet huidige ver- deelingsstelsel getuigt, wat de landbouwprodukten betreft, van gemis aan rationalisatie waarmee de landbouw niet wordt gediend, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen, Ongeteekcnde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. BMMtaKinSiBBBBB SiSfiW3a«SR Ü3HBBHW

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1