OF HET GAAT? De nieuwe Belastingen Landbouwweekblad Landbouw vergunningen Een verdienstelijke loopbaan* ZONDAG 19 FEBRUARI 1933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 738 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers Dat is de vraag die verseheide- de belangen van den andere im- ne trouwe Redt U Zeivers ons j mers door hetzelfde werk, op den stellen over onze huidige werking, zelfden grond moeten wij allen ons over ons syndikaat. i bestaan zoeken. Moet de eerste We zijn niet gewend doekskes honger lijden, dan wordt de twee- rond ons antwoord te r doen, als men ons een vraag op den man af stelt, en dat doen we nu ook niet. 't Is echter nog te vroeg om een vast bepaald antwoord in deze ernstige zaak te verstrekken. In verscheidene afdeelingen oogstten we on ver wachten bijval en gaan we onvermijdelijk den zege tegemoet. In andere, min vooruitstrevende plaatsen, von den we toch een goede kern van bereidwillige mannen, die voor de propaganda zullen zor gen en ons trouw ter zijde staan, zoodat we ook daar het beste mogen verhopen. Dit kunnen we al vast zeggen lukken zullen we,zoo de ingeschre ven leden trouw blijven, voet bij stek houden en ijveren voor hun eigen zaak, Zoodra de landbouwers onze actie en ons programma kennen, moeten zij bij ons komen, daar kunnen -sz. niet uit of ze zijn ziende blind. De reeds aangeworven syndi- kalisten kennen dus hun taak aan vrienden en geburen de groote vraag uitleggen hoe en waarom Gij, landbouwers, naoogt op uw organisatie rekenen wij, bestuur en voordrachtgevers rekenen op u niet voor ons, maar voor uzelf, voor uw recht, voor uw brood. Eén voor allen, allen voor eén Dat onze werking inspanning kost en niet overal van een leien dakje loopt, is gemakkelijk te be grijpen maar wij vreezen geen in spanning de moeilijkheden schrik de geruïneerd Uit meer dan een gemeente kwamen ons klachten toe, omdat we in hun afdeeling nog geen ver gadering belegden. Weest geiust, vrienden, uw beurt komt ook Ge verstaat echter wel dat we tegenwoordig overlast zijn en dat we in een paar weken gansch het Vlaamsche land niet kunnen af- loopen. Doch gij zelf kunt veel bereidt de stichtingsvergadering goed voor, legt onze werking uit binnen korten tijd komen wij ook bij u. En gij allen, lezers van De Koornbloem gij moet rondom u de werpers wezen van het goede zaad. Zeg niet 't zal toch weer niet helpen Ditmaal zal het zeker helpen, zoo gij maar mee wilt Werpt de oude onverschillig heid weg Luistert niet meer naar afbrekers of flauwerikken. Opbou wers en mannen van de daad be- hooren aan onze zijde te staan. Schudt het menschelijk opzicht af. t Kan u weinig schelen wat meneer zus-of-zoo over u denkt, vermits hij toch de ware boeren- belangen met de voeten treedt. Ouders, denkt aan de toekomst uwer kinderen, die meer en meer bedreigd wordtKinderen, denkt aan den ouden dag van vader en moeder Landbouwers, groot en klein Moest de werkman zooveel uren slaven en wroeten voor zulk arm zalig loon als gij moest hij zoo sober gekleed gaan als gijmoest ken ons niet af, integendeel, wij hij zooveel afdokken als gij... mor beuken liever op een barden kas seisteen dan op een vooze raap. De onverschilligen van heden worden de ijveraars voor morgen Omver en erover naar ons recht, naar een deftig bestaan. Op een enkele plaats werd ons door een rijke vriend onder den neus gewreven dat we een syndi kaat van arme menschen zijn. Dat geven we graag toe en we bedanken onzen zegsman voor zijn openhartigheid. R.U.Z. kan geen millioenen uitdeelenzoo we dat maar konnen dan was onze zaak gauw gewonnen. We komen er echter zonder millioenen ook Wat ons aan geld ontbreekt vullen we aan door onzen onver- zettelijken wil om het einddoel te bereiken. Doch niet alleen de huurders, maar ook de welhebbende man, de kleine boer-eigenaar evenals de groote uitbater hebben alle be lang in en bij het syndikaat. Of moeten deze laatsten mis schien geen overdreven lasten be talen Wat brengt hen het kapitaal van hoeve en landerijen op Kunnen zij beter hun produkten verkoopen dan een huurder Zou een pensioen in den ouden dag hen ook niet welkom zijn Lijden juist zij niet meest onder de zware erfenis en registratie rechten De belangen van den eene zijn gen, neen, heden nog ware het de revolutie Wij vragen geen revolutie,maar wij WILLEN een fatsoenlijk be staan. Wij WILLEN dat de Re geering wete dat ook wij menschen zijn, die levensrecht hebben en die dat levensrecht veroveren zullen spijts alles Daarom, werkt mee I Waar een wil is, is een weg Wordt een echte Redt U Zeiver Sluit aan etteoiSDSAiBwatt ares De Socialistische Kamergroep en de We vernemen dat de socialis tische Kamergroep verleden Woensdag vergaderde om hare houding vast te stellen inzake het nieuwe wetsontwerp dat door den Minister van Landbouw werd in gediend. De groep besloot tegen het ont werp te stemmen en een amende ment in te dienen om de opbrengst van deze taks op de vergunningen j leveaden van roerende of onroerende te doen ten goede komen aan het Deze zijn thans vastgesteld alsvolgt knsisfonds voor den landbouw. (2de vervolg). In onze twee vorige bijdragen hadden wij het over de bijzonderste bepalingen 1 der nieuwe wet betreffende de crisis- i belasting, de zegelrechten en de met het zegel gelijkgestelde taksen, i Thans wenschen wij een oogslag te werpen op de wijzigingen gebracht aan sommige andere belastingen. I De personeele belasting. De personeele belasting ingevoerd door de samengeordende belastingen op het inkomen, ter vervanging der veel besproken supertaks, wordt door de nieuwe wetten eenigszins verzwaard 1) door verhooging van coëfficiënt toe passelijk op de teekenen van welstand 2) door verlaging van 150.000 tot 100 duizend fr. van de grens waaronder de teekenen van welstand of indiciën in aanmerking komen 3) door opname in het bedrag onderworpen aan de perso neele belastingen van de inkomsten voortgebracht door onroerende goede ren gelegen in het buitenland en door hypothecaire beleggingen 4) door ver hooging van 15 tot 20 t.h. van het maxi mum van het aanslag percentage; 5) door beperking op 2000 fr. van de vrijstelling per kind ten laste van belastingsplichti- gen wier gezin ten minste drie kinderen ten laste heeft geteld. Deze bepaling geldt echter maar voor de schatplichti- gen wier belastbaar inkomen 364.000 fr. overtreft. Daar de personeele belasting, zooals blijkt uit voorgaande, enkel wordt ge heven ten laste van personen met zeer belangrijke inkomsten die bij onze boe ren maar witte raven zijn, is het over bodig in meer bijzonderheden te treden. II. Bijzondere taks op de uitzon derlijke winsten verwezenlijkt door houders van invoervergunningen. Eene nieuwigheid nog van de jongste fiskale wetten is de bijzondere taks van 60 t.h. op de uitzonderlijke winsten ver wezenlijkt door de houders van invoer vergunningen voor gecontingenteerde produkten. Wordt als uitzonderlijke winst be schouwd dat deel van de baten welk minstens óiet 10 t.h. debedrijfsinkomsten overtreft verworven gedurende 1932 en des voorkomend gedurende 1931. De bijzondere taks wordt voor de eerste maal toegepast op bedoelde winsten verwezenlijkt in het tweede halfjaar van 1932 Wij kunnen het laten bij deze uiterst beknopte samenvatting ten titel van al gemeen overzicht, daar deze taks geen practisch belang opgelevert voor onze landbouwers. III. Registratie-, hypotheek- en grefïierechten. Deze verschillende rechten worden volgens hunnen aard op verschillende wijzen verhoogd. Het zou ons te ver leiden hier een opsomming te geven van het bedrag der nieuwe rechten, welke overigens onze landbouwers maar op beperkte wijze kunnen interesseeren. Vermelden wij enkel dat de registra tierechten op verkoop van onroerende goederen, op hunne ruiling, of elke an dere overdracht, thans 9 t. h. op de waarde der goederen bedragen. De overschrijvingsrechten ten hypotheek- kantore voor gemelde overdrachten be dragen thans 2 t. h. of samen 11 t. h. De nieuwe regeling zal de kosten der akten van aankoop van eigendommen merkelijk verzwaren. Een ander punt van belang is het registratierecht, dat voortaan zal toe passelijk zijn op de schenkingen onder Worden de artikelen van het wetsontwerp toch aangenomen, dan zal de Socialistische Kamer groep zich over het geheel ont houden omdat het nieuwe wets ontwerp toch de schandelijkste misbruiken uit den weg ruimt. Verder besloot de Groep de jj wetsvoorstellen betreffende de f beperking der pachtprijzen goed te keuren. 1) 5 t. h. op de schenkingen in rechte linie, met inbegrip van de boedelver- deelingen gedaan door de ouders bij akten onder levenden, op de schenkin gen onder echtgenooten met gemeene kinderen of afstammelingen en op schen kingen tusschen een aannemende en een aangenomene of dezes afstammelingen. 2) 15 t. h. op schenkingen tusschen echtgenooten zonder gemeene kinderen noch afstammelingen. 3) 20 t. h. op schenkingen tusschen broeders en zusters. 4) 24 t. h. op schenkingen tusschen oomen of moeien en neven of nichten. 5) 26 t. h. op schenkingen tusschen groot-oomen of groot-moeien en klein- neven of klein-nichten. 6) 28 t. h. voor andere schenkingen. IV. Erfenisrechten Het tarief der erfenisrechten en der rechten bij overdracht wegens overlijden wordt nogal merkelijk verhoogd bijzon der voor belangrijke nalatenschappen. Hierover enkele uittreksels van het nieuw tarief der erfenisrechten voor kleine of middelmatige nalatenschappen. Erfenissen in rechte linie, tusschen echtgenooten met gemeene kinderen of afstammelingen, tusschen den aanne mende en den aangenomene of dezes afstammelingen. Opsommen tusschen 1 en 10,000 fr. 1,25 fr. t. h. Tusschen 10,001 en 25,000 frank I,50 fr. t. h. Tusschen 25,001 en 50,000 frank 2 fr. t. h. Tusschen 50,001 en 100,000 frank 2,50 fr. t. h. Tusschen 100,001 en 500,000 frank 3 fr. t. h. Tusschen 500,001 en 1 millioen frank 3,50 fr. t. h. II. Erfenissen tusschen echtgenooten zonder gemeenschappelijke kinderen of afstammelingen. Op de sommen hooger vermeld wor den de rechten onderscheidelijk ge bracht op 1)6°/°; 2)6 3)6 4)6°/»; 5)7%; 6) 8%. III. Erfenissen tusschen broeders en zusters Op de breuk van het zuiver aandeel begrepen tusschen de sommen vermeld onder I worden hier de rechten ver hoogd tot 10 t.h.10 t.h.10 t.h.; 10 t.h.10 t.h.12 t.h. IV. Erfenissen tusschen oomen of j moeien en neven of nichten Hier zullen de erfenisrechten volgens de basis vermeld onder I bedragen 12 t.h. 12 t.h.12 t.h. 12 t.h.; 12 t.h. 14 t.h. V. Erfenissen tusschen groot-oomen of groot-moeien en klein-neven of klein-nichten Hier zullen de erfenisrechten onder scheidelijk bedragen 14 t.h.14 t.h. 14 t.h.14 t.h.; 14 t.h.14 t.h.; 16 t.h. VI. Erfenissen tusschen alle andere personen. De erfenisrechten zijn hier onderschei delijk vastgesteld 16 t.h.16 t.h.16 t.h.16 t.h.16 t.h.18 t.h. Zooals in de vorige wetgeving zijn sommige minima vrijgesteld van de erfe- nisrechten. Deze minima zijn 1) Voor wat betreft hetgene geërfd of jj verkregen wordt door een erfgenaam in rechte linie of tusschen echtgenooten 5 met gemeene kinderen of afstammelin gen, het zuiver aandeel van den erfge naam of den echtgenoot dat 7000 fr. niet overschrijdt. 2) Voor wat betreft hetgene geërfd of verkregen wordt door alle andere erfgenamen, begiftigden of legatarissen, de erfenissen waarvan het zuiver bedrag 3500 fr. niet overschrijdt. Een andere verzachting aan de heffing der nieuwe erfenisrechten is de vol gende Indien de goederen die reeds getrof fen werden door de erfenisrechten we gens een eerste overlijden het voor werp uitmaken van nieuwe erfenisrech ten wegens het overlijden van den voor deelhebbende der erfenis, binnen de zes maanden na het eerste overlijden, wor den de erfenisrechten verschuldigd we gens het tweede overlijden verminderd met een derde. De termijn tot betaling der erfenis rechten voorheen vastgesteld op vier maand, na het verstrijken van den ter mijn van 6 maand bepaald voor aan gifte der nalatenschap, wordt verkort tot twee maanden. Op de betalingen van erfenisrechten van minstens 100 fr. wordt een disconto toegekend van 6 t. h., wanneer deze betaling geschiedt minstens één maand vóór den gestelden vervaldag. ('t Vervolgt). i De heer Peiffer, die sinds vele jaren als agronoom in Dendermonde ten dien ste stond van den landbouw, heeft om ouderdomsreden zijn eervol ontslag aan gevraagd. Hij werd opgevolgd door den heer Caulier, landbouwingenieur van onze Vlaamsche Landbouwhoogeschool te Gent, die heden de streek van Aalst onder zijn bevoegdheid heeft. De Heer Alfons Peiffer, heden eere- hoofdrijksagronoom, werd benoemd tot adjunct-staatslandbouwkundige op 21° November 1893; dus heeft hij een schit terende loopbaan van negen en dertig vruchtbare jaren achter den rug. Van den beginne af bevond zich de streek van Aalst in zijn omschrijving, en hij is er werkzaam gebleven tot aan de be noeming van wijlen den heer staatsagro- noom Miserez in 1905. Na het vertrek van den heer staatsagronoora Bricout heeft hij er zijn vroegere taak met even veel begeestering hernomen. In den beginne van zijn loopbaan had de heer Peiffer met uiterst moeilijke voorwaarden af te rekenen, want her komstig van Hachy, een lief Luxem- burgsch dorpje, moest hij zich eerst en vooral onze Vlaamsche taal eigen ma ken. Dank zij zijn jeugdige wilskracht en zijn vluggen geest kon hij reeds na drie maanden studie en inspanning, een openbare voordracht houden te Meire. Ook was het in die jaren volop crisis in den landbouween crisis die nog erger en scherper was dan deze die wij nu hedendaags beleven. Toen ten tijde werd er op de markt van Aalst beste hop verkocht aan 20 fr. per baal en zelfs minder, groote zware bloemkoolen in de maand Oktober werden er aan 5 centiemen per stuk verhandeld Ook de opbrengsten der veldvruchten be reikten bijlange niet het huidige peil. Er heerschte groote armoede en ellende onder de boeren. Daarbij, toen moest er onmenschelijk hard gezwoegd en "ge slaafd,, worden door boeren en boerin nen en zelfs door de boerenkinderen,want landbouwwerktuigen zooals de heden- daagsche, waren uiterst zeldzaam in de streekalzoo werd de akker gespit, het graan met den vlegel gedorschen, het "botervat,, met de hand afgekamd, dus in een woord groote krachtinspanningen ontwikkeld om maar een geringe uitwer king te bekomen. Ook waren er de sa menwerkende melkerijen en de Raiffei- senkassen volstrekt onbekend. Zekere scheikundige meststoffen waren reeds in den handel te bekomen maar de meeste boeren wilden ze niet ofwel durfden ze niet of wisten zij niet te gebruiksn. Ook het bedrog was aan het orde van den dag en alzoo bekwamen natuurlijk veel landbouwers, in plaats van winstgeven de en voordeelige uitslagen, niets anders dan tegenslagen. De veevoeding was ook zeer verachterd en de stallingen erbarmelijk slechtpikdonker, bij uit zondering bevloerd, kortom overdreven gebrekkig ingericht. Zeer weinig land bouwers waren in het bezit van vee weiden, zoodat de dieren jaar in jaar uit op stal moesten gevoederd worden. Daarbij de hoedanigheid van den vee stapel bereikte het nulpunt, zoo bijvoor beeld moesten mestvarkens soms een jaar aan een stuk gehouden worden vooraleer zij gereed waren voor den verkoop. De andere vakken van het boerenbe drijf bevonden zich in denzelfden neteli- gen toestand. Daar moest natuurlijk aan verholpen worden een verbetering moet worden tot stand gebracht en de jeugdige, krach tige staatsagronoom, de heer Peiffer, was de aangewezen man. Die zware verbeteringstaak werd zeer bemoeilijkt door geldgebrek, maar niet te min werd ze moedig opgevat en krachtdadig doorgedreven. Zoo werden er door den heer Peiffer in korten tijd talrijke samenwerkende melkerijen rond om Aalst opgericht. Na de zaak door bijzondere bezoeken op de gemeenten voorbereid te hebben, gaf hij er dan een openbare voordracht, stichtte er een voorloopig comiteit om de zaak verder te bewerken, zorgde voor degelijke standregelen en verrichtte er het ver- eischte pionierswerk totdat de pasgebo ren vereeniging volledig in orde kwam en in gang geraakte. Vele melkerijen uit iiiiiiiii—m—Miiii mi mn mnu if thphiihii 'i De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hua bgdragen. Ongeteekesde stekken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1