Het Probleem der Graanproductie Landbouwweekblad Hoop op Verbetering? De Strijd tegen de Werkeloosheid Meelt U Z.elven en de Landbouw* Wij leenen geld Gewone Algemeene Vergadering Ontsmetting van bietenzaad* Goede Lektuur I Landbouwstudièkring Herzele ZONDAG 19 MAART 1933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr .42 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie; DE VILAN DERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers ®De tarwevalorisatie is, in de laatste tijden, het voorwerp ge weest van een veel besproken vraagstuk. Het schijnt maar niet te willen vlotten. Inderdaad, het ware al te simplistisch deze kwes tie in een handomdraai te willen oplossen. De administratieve maat regelen, die men te haren gunste in ons land heeft getroffen, blijken ontoereikend om onze landbou wers ook maar de geringste vol doening te schenken. De prijzen blijven beneden het normaal peil en de exploitatie is, zelfs bij zeer bevredigende opbrengst, niet ren- deerend. Het probleem der graanproduc tie mag echter niet in een enge opvatting worden gesteld. De staathuishouding van een land wordt zoo maar niet beredderd binnen zijn eigen grensmuren, de wijl zij zich niet kan losmaken van tal van landen waarmede zij in economische bedrijvigheid gewik keld is. Dit is ook het geval voor de graanproductie. Werpen wij hier omtrent een blik op de toestanden in de buitenwereld en dan wordt het misschien mogelijk in de toe komst te lezen. Vóór eenigen tijd reeds werd er gezegd dat, zonder rekening te houden van gebeurlijke slechte oogsten in de bijzonderste graan-voortbrengende landen, de voorraden welke thans opgesta peld liggen niet kunnen verminde ren tenzij door een grooter ver bruik ofwel door een verminde ring van productie door beperking van den graanbouw. Welnu, een vermeerdering van vraag is door de verhooging der toltarieven on mogelijk geworden en de beper king van den graanbouw is voor alsnog een ijdel voorstel aangezien elke belanghebbende staat zich uit alle krachten inspant om de graan prijzen zooniet te doen stijgen dan toch te behouden met het doel zijn eigen landbouwers te helpen. De laatste berichten brengen dienaangaande geen enkele hoop op verbetering in den toestand. Op dit oogenblik kent men reeds de uitslagen van de oogsten in het zuidelijk halfrond zij overtreffen ruimschoots de gestelde vooruit zichten. De cijfers zijn zelfs hooger dan deze van het voorbije jaar voor Argentina boekt men 6 mil- lioen 300.000 tot 6.600.000 ton tegen 6.000 000 ton in 1932 voor Australië 5.440.000 tegen 5 mil- lioen 150 000 ton. Wat den ver koop betreft, werd er vastgesteld dat van Juli tot half December 1932 de bijzonderste landen on geveer 1.500.000 ton minder heb ben uitgevoerd tengevolge van de goedgelukte Europeesche graan oogsten van verleden jaar. Als we nu nog aannemen dat de behoeften in betrekkelijke mate zullen verhoogen in de zes eerste maanden van dit jaar, dan zullen zij zeker niet meer dan 10.875.000 ton bedragen, terwijl de voorraad die op den uitvoer te wachten ligt, het hooge cijfer van 32.750.000 ton bereikt voor Zuid en Midden Amerika en Australië. In de Vereenigde Staten is de landbouwtoestand bijzonder ern stig. De schuldenlast der boeren wordt er geschat op ongeveer 14.000.000 dollars en werd ver wekt door de waardevermindering hunner producten in den loop der drie laatste jaren. Dit groote land doet een krachtige poging om de oppervlakten,gewijd aan de graan- cultuur, te beperken, overtuigd als het is dat deze maatregel vast en zeker leniging zal brengen in dien zorgwekkenden toestand. Maar van den anderen kant, volgt Frankrijk op dit oogenblik het Amerikaansche voorbeeld niet. Integendeel. Daar werd op 26 Ja nuari 1933 de wet op de bescher ming van de graanmarkt afgekon digd. Deze laat den Minister van Landbouw toe graan te koopen en te bergen tot een bedrag van 300 millioen frank. De Minister van Financiën op zijn beurt is gemach tigd aan de nationale Landbouw- kredietkas voorschotten toe te staan ten beloope van 3.000.000 fr., om den afzet van den oogst 1932 te bevorderen. Daarenboven werden nog andere credieten toe gekend, namelijk een crediet van een millioen frank om door proef nemingen na te gaan of het graan niet tot andere doeleinden dan de voeding en de alcoholfabrikatie zou kunnen gebruikt worden. Zooals men ziet is er in Frank rijk geen spraak van beperking, noch van den graanbouw, noch van de productie. Het probleem der graanproduc tie wordt thans gekenmerkt door twee verschillende stroomingen. De uitvoerlanden Vereenigde Staten, Canada, Argentina, Austra lië overwegen de beperking van de oppervlakte graanvelden als eenig middel tegen de crisis en stellen zich te weer om dit te be werkstelligen. De landen integen deel, die gewoon zijn in te voeren, zooals deze van West-Europa, spannen al hun krachten in om den graanbouw uit te breiden en zoo veel mogelijk in eigen noodwen digheden te voorzien. Deze politiek verzwaart vooral den toestand der overzeesche graanverbouwers. Maar van den anderen kant is het duidelijk dat de gevolgen onafwendbaar over Europa zullen neerkomen, al zij het slechts door een nauwer toe halen der grenzen of andere ver- weermaatregelen. Zou de redding niet liggen in een onderlinge a<etie tusschen de uit- en invoerlanden om den nor malen afzet der oogsten en voor raden te herstellen Een gezonde politiek kan te dezer zake, in een klein land als België, vele zorgen voorkomen, maar het wereldprobleem van de graanproductie is nog niet op gelost. seaawfta vHBügHneassBB Spaar- en Leenbank Redt U Zeiven op hypotheek tegien redelijken intrest op vaste goederen, af betalen naar belie ven. Samenwerkende Maatschappij AALST. S De Heeren Aandeelhouders worden i vriendelijk uitgenoodigd tot de welke zal gehouden worden ten lokale De Koornbloem Groote Markt, op Zondag 26 Maart 1933 om 2 1/2 uur namiddag. DAGORDE Verslag van den Beheerraad. Verslag van den Toezichtsraad. Goedkeuring van de balans en der winst- en verliesrekening. Ontlasting te geven aan Beheer ders en Kommissarissen. Toelating te geven aan den Be heerraad tot het in waarde stel len, verdeelen en verkoop van circa 1 hectaar bouwgron den gelegen te Aalst. Allerlei. Om tot de algemeene vergadering te worden toegelaten, moet men voorzien zijn van zijn aandeelboekje. Namens de Maatschappij De Voorzitter, De Bestuurder, B. Schockaert. O. Caudron. 1. 2. 3. 4. 5. 6. aatfuasa 5a#i38«8SKBa Zondag 19 Maart 1933 Groote Gewestelijke Vergadering. DAGORDE Uiteenzetting van het programma van het Syndikaat. Plaatselijke stichting en aansluiting van leden. We vragen dringend aan onze leden ook andere landbouwers naar de verga dering mede te brengen want iedereen is welkom. Voorkomt het optreden van schim~ meiziekten en zwartwortel (kanker 't zwart). Jaarlijks richten deze ziekten groote verwoestingen aan in de beeten- velden. Eerst zijn het de schimmelziek ten, die de jonge kiemen aantasten met het gevolg dat de opkomst zeer onregel matig is en vele planten wegblijven. Later is het de zwartwortel, die honder den plantjes doet sterven. De bladeren krijgen een geelkleu rige tint en worden slap. Trekt men de jonge plant uit dan blijkt dat de wortel weinig ontwikkeld is en gekleurd. In erge gevallen sterven de plantjes in groot getal af maar ook bij geringe aan tasting kwijnen de plantjes en willen slecht doorgroeien. Holle plekken in de beetenvelden zijn er het resultaat van. De nageplante beetjes leveren nooit een redelijke opbrengst. Men kan zich tegen deze nadeelen absoluut vrijwaren door de bietzaden te ontsmetten met Germi- san of Ceresan. s -sastaca ♦♦♦«sbbbbbbbbbbb Een abonnement op De Koornbloem verschaft U wekelijks EEN GOEDE LEKTUUR en geeft U bui ten de politiek een onzijdige beschouwing over de ver schillende landbouwtoestan- den, daarbij nog talrijke bij dragen over Landbouw, Tuinbouw en Kleinveekweek. Per postabonnement kost het slechts 23 centiem per nummer. Zeg mannen een pint minder in de maand en een abonnement op De Koorn bloem De ernstige economische crisis welke de wereld doormaakt heeft ons land niet gespaard. Eene der rampzalige gevolgen ervan is de uitgebreide werkloosheid welke duizende arbeidersgezinnen in armoede dompelt. De Staat komt de meeste ge zinnen ter hulp door uitkeering van werkeloozensteun Er dient echter opgemerkt dat het crisisfonds zijne toelagen alleen voorbe houdt aan de arbeiders die het vooruit zicht hadden zich aan te sluiten bij een wettig erkende verzekeringskas tegen werkeloosheid. Er zijn echter nog tal van werklieden vooral op de buitengemeenten, die deels bij gebreke aan vooruitzicht, deels om dat zij leefden buiten den werkkring der werkliedenvereenigingen verwaarloosd hebben lid te worden van een verzeke ringsorganisme. Voor dezen heeft de voortdurende werkloosheid nog ergere gevolgen daar zij voor onderstand uit sluitend aangewezen zijn op de Com- missiën van Openbaren Onderstand wier tusschenkomst over 't algemeen volstrekt onvoldoende is. In deze ar beidersgezinnen heerscht dan ook bitte re ellende. Wij keuren tenvolle de hulpmaat regelen goed getroffen door den Staat ten voordeele onzer beproefde arbei dersbevolking, slachtoffer van de eco nomische depressie waaraan zij geen schuld heeftde angstwekkende vraag die zich voor de toekomst stelt is echtec of de gemeenschap, wanneer geen ver betering intreedt in den toestand, bij machte zal blijven de zware uitgaven te dragen welke de werkloozensteun ver oorzaakt. Om deze droeve gebeurlijkheid te voorkomen is het in 't belang zelf der werkloozen vereischt dat alle misbruiken bij de uitkeering van de staatshulp ten strengste worden beteugeld. Meer en meer dringt zich nochtans de vraag op bij economisten en sociologen of het niet wenschelijk is den steun van de gemeenschap aan de werklooze arbei ders in te richten op andere grondsla gen dan tot heden werden genomen. Het is een feit dat de honderden mil- lioenen tot heden besteed aan den werk loozensteun geen rendeerende uitgaven zijn, bijaldien zij in de meeste gevallen enkel het hoogst noodige bezorgen aan de arbeidersgezinnen. Het gebrek aan arbeid demoraliseert den arbeider en brengt hem op den duur tot opstand tegenover de samenleving welke hem de middelen op een eerlijk bestaan ont houdt. Een veel betere oplossing ware dan ook de werkeloozen arbeid te verschaf fen tegen betaling van een redelijk loon. Indien daartoe ruimere geldmiddelen door den Staat dienen bijeengebracht, zullen de uitgaven ten minste vrucht baar zijn omdat zij de uitrusting van het land zullen verbeteren. In alle gewesten van het land zijn er ongetwijfeld belangrijke werken van openbaar nut voorhanden wier uitvoe ring aan de werkeloozen onder leiding van enkele specialisten kan worden toe vertrouwd. Als dusdanig kunnen worden ver meld het herstel der wegenis, de ruiming der waterloopen, de versteviging der dijken, de afbraak rond sommige steden van de buiten dienst gestelde forten waardoor een aanzienlijke oppervlakte kostbare bouwgronden zou beschikbaar komen voor de uitbreiding der steden. Voor de techniekers zou er ook ar beid kunnen gevonden worden in de moderniseering en de verbetering van de verkeersmiddelen, de uitbreiding der electrificatie en andere nuttige werken. Meer speciaal op landbouwgebied kunnen talrijke werkloozen arbeid vin den bij het herstel der gemeentewegenis en ontginning van bosch- en heide gronden. Indien de meeste staatswegen en pro vinciewegen tijdens de laatste jaren dank zij het wegenisfonds in behoorlijken staat zijn gebracht, kan hetzelfde niet worden gezegd van de gemeentewegenis. Onze landbouwers ondergaan be langrijk nadeel door den erbarmelijken toestand der meeste gemeentewegen. Nochtans is het vervoer van kiezel, grint of aarde, het effenen en ophoogen der wegen, de ruiming der grachten langsheen de wegenis om de afwatering te verzekeren, handenarbeid waarvoor elke gezonde werkman kan in aanmer king komen. Tot verwezenlijking van dit pro gramma is er geld noodig waarover de meeste gemeenten niet in voldoende mate beschikken. Daarom is er overleg en verstandhouding noodig tusschen den Staat en de gemeenten teneinde aan deze laatsten de vereischte kredieten te bezorgen voor bekostiging dezer wer ken. Sommige steengroeven stellen wel eens grint en kiezel kosteloos ter be schikking van de gemeenten. Deze moeten enkel het vervoer bekostigen van de groeve tot de statie der gemeen te Jammer genoeg zijn sommige ge meenten niet in staat deze vervoerkos ten te betalen. Waarom neemt de Nationale Maat schappij van Spoorwegen dit vervoer niet op zich of bekostigd de Staat het ter aanmoediging van het herstel der kleine wegenis over het geheele land Voor het vervoer van de statie naar de wegen zouden de gemeenten hoeven te zorgen en daarbij de werkeloozen kun nen arbeid verschaffen. Inzake ontginning van gemeente- braakgronden en heide kan er ook nog een massa nuttig werk verricht worden. Vele gemeenten en sommige andere openbare besturen in de provinciën Limburg, Antwerpen en elders beschik ken over uitgebreide oppervlakten woeste en heidegronden die na ontgin ning of afwatering kunnen herschapen worden tot geschikte landbouwgronden. Bij de valorisatie van deze gronden zouden een massa werkeloozen arbeid kunnen vinden. Mits behoorlijke technische leiding kunnen deze ontginningswerken uitge voerd worden door alle gezonde arbei ders. De aldus voor den landbouw beschik baar gekomen gronden zouden mits kredietverleening op langen termijn en tegen lagen interest kunnen verkocht worden aan de landbouwers of aan de arbeiders die zich op den buiten willen vestigen. Benevens het economisch nut dat bedoelde werken zouden opleveren zou hun maatschappelijk nut door de overbevolking der groot-steden 'kte ver minderen aanzienlijk zijn. Op de vraag waar het noodige geld gevonden om al deze werken te bekos tigen, antwoorden wij dat het beter is zelf een belangrijke leeqing op langen termijn uit te schrijven voor werken van openbaar belang met blijvend nut, dan zooals geschiedt, verder millioenen te blijven uitgeven als steun aan de werk loozen. De werkloozensteun zooals hij thans wordt toegekend, is een verloren uit gave, terwijl de sommen besteed aan werkverschaffing voor de werkloozen, de economische uitrusting van het land verbeteren en het in staat stellen in de beste voorwaarden zijn welstand te heroveren zoodra de economische crisis opklaart. Mussolini, de Italiaansche Eerste Minister, heeft met zijn helderen staats mansgeest alras ingezien dat arbeids- verschaffing de eenige gezonde oplossing was tot bestrijding der werkeloosheid. Door drooglegging der moerassen, ontginning der woeste gronden, het aan leggen van nieuwe wegen, het verbete ren der verkeersmiddelen en waterwe gen ontwikkelt hij op groote schaal de uitrusting van zijn land, tevens maakt hij van den landbouw het middenpunt der Italiaansche economie. Dit voorbeeld moge door onze Re geerders met aandacht overwogen worden en nageleefd van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 April van 10 tot 3 uur. Oe medewerkers z{Jn verantwoordelijk voor hen bijdragen, Ongeteekende stekken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 393SWIB HBiaHM IHIiSfiSliB ZITDAG

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1