De Komedie der Pachtprijzen De Algemeene Vergadering der S. M, Redt U Zeiven Vrijhandel Landbouwweekblad f V m%1 s ZITDAG ÏM Öepslag üan den Qeheeppaad Öepslag öan den ToeziQhtspaad iZONDAG 2 APRIL 1933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 744 c eerst loorten yersch Arbeid Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DB VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Landbouwers mmm bloes* nd. Gedurende de kiesperiode werd ons langs alle zijden stellig beloofd tocht de hangende kwestie der over- nachiti dreven pachtprijzen onmiddellijk na de bijeenroeping der Kamer te at 22, rELL ie tie re rej tdekki or Gt :vet tan de neerdet iter in IS strijd i 1931 genaai as, gt nt 19 en eo lienstt lorde. f -na,' regelen, nodellt Op die heilige belofte wachten 1 betel we steeds. y Dit zoo belangrijk punt staat nu eindelijk op de dagorde der Kamer en zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen wet worden en doorgaan als de eerste sociale wet ten voor deele van den land- 1 j| .bouw. &J,1 We denken er echter anders over en meenen dat het wets voorstel geen de minste hulp aan den landbouw zal bieden ten minste toch zooals het thans is opgevat. En kortom, om de eenvoudige reden dat langs den weg der "procedure,,, zooals het voorstel Van Dievoet-Masson het voor schrijft, weinig of geen recht te bekomen is. Zij die het voorstel opgemaakt hebben moeten wel heel goed het landelijk karakter van onze boeren kennen om de vermindering van pacht afhankelijk te maken van een nederige aanvraag, een soort smeekbede zouden we zeggen vrijwillig te richten eerst aan die heeren landeigenaars en dan aan de heeren vrederechters, voorwien ze van hunne voorvaderen een heilige schrik geërfd hebben. En om talrijke redenen van goe de verstandhouding, dikwijls fami liezaken of andere verplichtingen zullen vele huurders aarzelen een pachtvermindering aan te vragen en niet minder twijfelen de eige naar hiervoor voor het gerecht te brengen. En zoo zullen velen zich wel wachten gebruik te maken van het gerecht uit schrik voor opzeg van wege den eigenaar of uit vrees voor andere nadeelige invloeden van zijnen twege. Daarom zou de wet de ver plichtende aanvraag tot vermin dering van pacht moeten voor schrijven en alhoewel deze vorm onwettelijk schijnt zou hij toch aan iedereen toelaten meer vrij te handelen. Nogwel dat uit het vroegere voorstel Van Dievoet die machia vellistische paragraaf weggelaten is, waardoor aan de eigenaars het recht werd toegezegd in betere landbouwtijden de pachtvermin dering terug te eischen. We gelooven niet dat iemand een meer arglistige kunde kan aan den dag leggen om de voordeelen welke uit de wet kunnen voort spruiten naderhand nietig te ma ken. Dit komt nagenoeg overeen in dien de wet op den Werkeloo- zensteun zou zeggen Ge zult geen vergoeding ont vangen omdat ge lange jaren een rijkelijk loon verdient hebt dat U toeliet goede besparingen te doen, zoodat ge thans geen behoefte kunt hebben, of... betere dagen staan U te wachten Wij zullen U tijdelijk ondersteunen indien ge ons uwe behoeftigheid kunt be wijzen, ge moet dan later alles maar terugbetalen Te betreuren is het dat derge- ven orfje \LS1 lijke maatregelen tertijde door den Minister van Landbouw zelf ver zonnen werden. Daardoor bewees hij hoe nauw hem de belangen van de noodlijdend? landbouwersklas se aan het hart lagen. Ook wordt de bevoegdheid van den vrederechter, die onherroepe lijk beslist, fel besproken. En met allen eerbied voor hem zeggen we ook dat hij de rechte man niet is om over zulke belang rijke zaken, waaraan in elk geval de voorspoed of de ondergang van een landbouwersgezin afhangt, alleen te beslissen, omdat hij eer stens gewoonlijk zelf groot-eige naar is. Daarbij zou volgens uw oordeel ook niet, geachte lezer, zijn beslissing niet een weinig beïnvloed worden moest hij een geval te slechten hebben tusschen een groot grondeigenaar mis schien al een politieke vriend die hem in zijn zetel geholpen heeft en een schamel boerken Daarom meenen we dat de her ziening der pachtprijzen aan een paritaire commissie van huurders, eigenaars en landbouwkundigen zou moeten toevertrouwd worden die na grondig onderzoek aan den vrederechter hun beslissing zouden voorleggen die ze dan uitvoert. Ook zou in het voorstel een be paling moeten voorzien worden dat de huurder niet aan de wille keur van den eigenaar overgelaten wordt. De mistevredenheid van deze over vermindering van pacht zal naar alle waarschijnlijkheid hem ertoe drijven zich zoo gauw mo gelijk van zijn huurder te ontmaken. Van zulke drijverijen moet de huurder gevrijwaard blijven door de wet en van rechtswege zou de pachttermijn in deze gevallen moe ten verlengd worden. Zonder dit zal menig landbou wer uit vrees opzeg te ontvangen voor zijn landerijen die zijn brood winning en het leven van zijn gezin uitmaken van de wet geen gebruik durven maken. En ten slotte zou het programma van ons Syndicaat nopens pacht prijzen nog de beste oplossing bieden met een vermenigvuldiger vast te stellen voor elk kanton. Deze vermenigvuldiger kan op tweeërlei manier opgemaakt wor den 1° In vergelijking met de pach ten betaald in 1912-1914. 2° in vergelijking met den index der landbouwprodukten. Deze oplossing zou het voor deel hebben AL de pachten op een redelijke wijze te regelen zon der kosten van procedure en al de veeten die hieruit onvermijdelijk zullen voortspruiten wegcijferen. Het ware te wenschen dat men het deze week in de Kamer met de landbouwers eens goed meen de. Maar we vreezen... En als het voorstel, zooals het thans is opgevat, wet wordt is de pachtvermindering een louter "Pa- rademarsch We zullen dan toch met fier heid mogen terugblikken. mers :wijls r va 11 van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 April van 10 tot 3 uur. De vergadering die telkenjare ruim driehonderd aandeelhouders samen brengt, was dit jaar ook zeer goed ge lukt. Om 2 3/4 uur werd de zitting geopend door den heer B. SCHOCKAERT, voorzitter, die de aanwezigen als volgt toesprak MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Het is me een aangename plicht U allen van harte te danken voor Uwe talrijke opkomst. Het is voor de veertiende maal dat ik deze achtbare vergadering voorzit en telkenmale zie ik dezelfde goede leden en vrienden voor mij, die, niettegen staande de vele pogingen van talrijke vijanden, hunne maatschappij getrouw zijn gebleven. Heden dat de strijd harder om harder wordt, roep ik U allen op om Uwe vereeniging met hand en tand te ver dedigen. Ik wijs vooral op het gevaar der geheime lasteraars die in 't open baar niet durven opkomen, maar die achter den rug en in den donkeren onze leden aanzetten de gelden die ze in onze maatschappij hebben geplaatst terug te halen. Ze weten dat er tot hiertoe geen geweld heeft geholpen om onze ver eeniging te vernietigen en beproeven dit laag middel als laatsten troef. Ik hoop dat geen enkel overlooper noch verrader in onze rangen zal wor den gevonden en dat we hand in hand verder zullen werken tot meerderen bloei onzer geachte vereeniging. De heer CL. RUYSSINCK, afge vaardigde-beheerder, gaf daarna lezing van het MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Weer is een jaar verloopen en werden de rekeningen opgemaakt, over dewelke we heden verslag willen uitbrengen. Het jaar 1932 is wel het moeilijkste dat we kenden. Niettegenstaande de lage stand der producten zijn vele nog in prijs gedaald, zoodat het langs om moeilijker bleek normale winsten te ver wezenlijken. Verders waren de verhan delingen zeer verminderd gezien de landbouwers zeer weinig hebben ge kocht. Als eerste oorzaak van dit verschijnsel mag vooral gelden het feit dat de rog- geprijs zeer laag stond en aardappelen niet te verkoopen waren. Verder wa ren beeten- en rapenoogst buitenmate gelukt. Voeg daarbij de algemeene crisis in den landbouw. We leden in het afgeloopen jaar groo- te verliezen door de schuld van de werken aan de Zeebergbrug. Vele on zer goede klanten konden onze maga zijnen niet bereiken en kochten elders. De groote omweg voor het lossen op statie, evenals voor onze reizen, kostte ons dagelijks veel geld. We mogen de geleden schade op minstens 100.000 frank schatten. Tengevolge van hoogergenoemde toestanden is het ons niet gelukt tot een behoorlijke winst te komen, die toch een brutto-bedrag van 1.009.112,45 fr. bereikte tegen 1.237.809,77 fr. in 1931. We hebben dan ook zonder meedoo- gen verscheidene uitgaven stopgezet of verminderd. Onder meer kunnen we wijzen dat we de zware autovervoerkos ten-post de laatste maanden zeer ver minderden door in onze garage werk aan te nemen voor derde personen en de auto-begeleiding af te schaffen. De afdeeling, die ons tot dan toe veel geld kostte, zal van heden zijne kosten kunnen dekken. Verder hebben we in alle diensten de verste besparingen toe gepast. De Spaar- en Leenbank gaf ons een verkeerd resultaat. Door valsche ge ruchten waarvan we de daders niet konden ontdekken kwamen vele landbouwers hun spaarcenten wegha len om ze soms in zeer slechte handen te plaatsen of ze in den grond te steken. Zoo betaalden we in 1932 circa 700.000 frank terug. Die handelwijze gaat naar radicale vernietiging onzer instellingen, die uit sluitend kan bestaan wanneer de leden ons getrouw blijven en ons de kapitalen die we zooveel jaren als goede huisva ders hebben bewaard, in handen laten. We wijzen op het gevaar dezer ver keerde handelwijzen en drukken op de plicht der goede en klaarziende Redt U Zeivers om onze vereeniging te ver dedigen. De waarde onzer prachtige en kostbare eigendommen is de grootste borg voor de spaarders. We betaalden aan interesten van spaargelden en kasbons 393.604,34 fr. De algemeene onkosten beliepen op 456.325,66 fr. ongeveer 120 000 fr. min der dan verleden jaar. Afschrijvingen werden voor 135.651 fr. gedaan, wat de totale som der doodingen op 1.013.621.36 fr. brengt. Onze reserven beloopen heden 243.869,48 fr. Onze eigendommen werden vermin derd door de onteigening van onze oude bureelen en vermeerderd met den bouw van een groote autobergplaats in de Vilanderstraat en van een nieuw magazijn aan de vaart. Onze losinstal- latie wordt een dezer dagen geplaatst. Hierdoor zullen we nog groote bespa ringen op onze algemeene onkosten kun nen verwezenlijken. Onze eigendommen staan geboekt voor 3.079.324,70 fr. Alhoewel we eerst hadden besloten geen intresten te betalen, stellen we toch voor eene kleine winstverdeeling te doen van 2 °/o netto. Het zijn niet de 10 en 12% die we in de vette jaren betaalden, toch, als men de interesten neemt der 13 jaren van ons bestaan, ko men we tot een middelmatige verdee ling van meer dan 8.5 °/o netto per jaar. We vragen voorgestelde balans met winst- en verliesrekening goed te keu ren en tevens uwe goedkeuring te ver- leenen aan den Beheerraad tot het in waarde stellen van onze bouwgronden te Aalst, Siesegem. We bezitten hier 1 Ha. eigendom door dewelke nieuwe straten worden voorzien. Deze eigen dom die we kochten om in kleine bouw gronden te verkoopen moet ons een groote winst geven voor dees en vol gende jaren. Zooals ge ziet heeft het Beheer niets onverlet gelaten om de zaken te doen opbrengen. In de naaste toekomst kun nen we op goede oogsten rekenen. Het nieuwe jaar werd ten andere ten beste ingesteld en belooft zeer goed te zijn. Met de steun van onze trouwe leden kunnen we de toekomst hoopvol tegemoet zien. DE BEHEERRAAD B. Schockaert, Voorzitter C. Ruyssinck, Afgevaardigde-Be heerder M. Meert, A. Possemiers, Fr. Wy- nant, C. Van den Hautte, Fr. Cop- pens, Leden. O. Caudron, Bestuurder- De heer BAETEN droeg vervolgens het verslag voor van den Toezichtsraad in volgende termen op 14 Maart 1933. MIJNHEEREN, Gelijkvormig aan het art. 40 der standregelen hebben wij de eer en het genoegen, als toezichters, verslag te ge ven over het onderzoek dat wij deden gedurende het verloopen dienstjaar. Wij onderzochten achtereenvolgens de boeken en geschriften der maat schappij met al hare onderafdeelingen, geen enkele onregelmatigheid hebben wij bestatigd. Wij hebben ook de reke ningen, die het actief en het passief van het tegenwoordig bilan uitmaken, na gezien en juist bevonden. Wij stellen voor de winst- en verliesrekening, ge lijk ze U voorgelegd wordt, goed te keuren. (get.) Van Bockstael Fr., Moens Aug., Baeten Em., Vermoesen Fr., Schollaert Gust. De heer CAUDRON gaf hierna le zing van het uitgebreid bilan, waarvan we hier de bijzonderste posten zullen meedeelen Het bezit der maatschappij aan on roerende goederen (gronden, gebouwen, magazijnen, huizen enz) bedraagt 3.079.324,70 fr. Samen met de roerende goederen (maalderij, drukkerij, garage, bureelge- rieven, autos, witloofmaterialen enz.) maakt dit een totaal van 4.635.492,93 fr. Koopwaren in hoofd- en hulpmaga zijnen komen in de balans voor 2.116 570,64 fr. BeschikbaarhedenGelden in kas, postcheck, bank, en tegoed voor leve ringen aan klanten en afdeelingen 780 343,76 fr. De Spaar- en Leenbank leende uit voor3.089 563,90 fr. Het Kapitaal bedraagt 1.070.850 fr. De Reserven beloopen tot 243.869,48 fr. Afschrijvingen en doodingen voor sleet en waardeverminderingen op ma terialen, gebouwen enz.1.013.621,36 f. Geldplaatsingen werden bij ons ge daan als volgt Op 5 jaar en kasbons 3.370.332,15 fr. Op 1 jaar 3.770.952,67 fr. Opzicht 975.512,07 fr. Leveraars en verschillende hebben een tegoed van 659.818,39 fr. Winstsaldo bruto 1.009.112,15 fr. Na afbetaling van interesten aan kasbons en spaar boekjes 393.604,34 fr. algemeene onkosten 456.335,66 fr. doodingen 135.651,fr. blijft een saldo netto 36.829,20 fr. Er werd een winstverdeeling van 2 °/0 netto voorgesteld. Na lezing en uitleg der balans wordt dezelve met algemeene stemmen goed gekeurd alsmede de verdeeling der winst. De heer Caudron geeft vervolgens een algemeen overzicht van het afge loopen jaar. Hij wijst op de wijze manier waarop de maatschappij werd beheerd, op de prachtige eigendommen, aange kocht en opgetrokken met de gelden onzer leden, en die een zekere borg zijn voor de vastheid van ons fortuin. Hij wijst erop hoe de ons toevertrouwde gelden werden gebruikt en hoe deze gelden werden omgezet in eigendom men, koopwaren, materialen, leeningen, enz. Hij stelt de aandeelhouders en al de leden op hunne hoede tegen het ver spreiden van valsche geruchten, door personen die het doen uit eigenbelang of met een berekend doel van vernieti ging onzer instellingen en zegt dat Redt U Zeiven alleen kan worden teniet ge daan dodr de eigene leden, wanneer deze hun vertrouwen niet meer schen ken aan de leiders en hunne gelden terugvragen. Hij doet verder een beroep op het gezond verstand en eendrachtige samen werking van alle Redt U Zeivers. Deze rede werd geestdriftig toege juicht, waarna de zitting werd gesloten met de uitbetaling der winsten. Onze Regeering heeft het goed ge vonden de invoerrechten van vreemde auto's op eene ongehoorde manier te verhoogen. Zoo betalen auto-vracht wagens wat ten slotte geen luxe artikel isvroeger 4.80 fr. per kilo, NU 11,50 fr. Een vrachtwagen van 5 ton draag vermogen weegt gemiddeld 4500 kilos en zal dus aan invoerrechten belast zijn met4500X 11.5= 51.750 FRANK! Wie zal het betalen De belgische kooper natuurlijk. En ten voordeele van wie Van eenige inlandsche fabrikan ten natuurlijk. We mogen hier volgende bedenkin gen neerschrijven 1) Het is niet aanneemlijk dat onze inlandsche auto-industrie door zulke middelen moet rechtgehouden worden. 2) Het verschil van behandeling tus schen nijverheid en landbouw wordt hier eens te meer bewezen. Voor den landbouw een paar centen, voor de nij verheid tienduizenden. We zoeken verder tevergeefs naar een protest der Antwerpsche Handels kamer, die met haar vrijhandelspolitiek iet de i vana De medewerkers zjjn verantwoordelijk voor ban bijdragen. Ongeteekende 3tukkea worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ag en 327 m Dt 144, •re mam iweg 'raet, F :rop C ze, all breuki 52, t< maaga ie <j'E en van JDE we ta n van er Brt ellen ilkvccn irt en i ver# :den tellen 1 inner en zeki IGEN aadpli snasniKM#ae «fifl

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1