RISISMIJMERINGEN Rol van het Jonge Meisje op het Platte Land Landbouwweekblad 3 tOND AG. 162 APRIL 1933 Prija 25 centiem 15 e JAARGANG Ni 746 :n vooi eeuw sterki an ver men i iderliji kt naai lilleerj It ool! le Prij> Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers Zoot kLST. Duwen De hedendaagsche verwarring n de wereld-economie stemt wel :enstot zwartkijkerij en tot ernstig ïadenken. De moeielijkheden in de i eenSchillende landen zijn groot en HIEN waar Huis ming, Ti umer. ver- vaar- g tot ïlijke acht, ruwe IN ling, g de ïees- 5113 vijf spe- van tden i en -nik met ag menigvuldig en ieder natie tracht jich op zijn best uit den slag te rekken. De meeste nemen hunnen oevlucht tot de beperkingen van A n-en uitvoer, sommigen zoeken heil sn andere geneesmiddelen. Ons klein landeken, met zijn ^AFfdichie bevolking en zijn belangrij ken uitvoer van nijverheids- en van andbouwvoortbrengselen is zeer jenadeeld door de handelingen zijner machtige buurstaten die wei swaar beroep doen op ons bloed a en leven, of zich roemen op de goede betrekkingen, maar ons in- tusschentijd in hunne vriendschap banden de keel toenijpen. Het ligt niet in mijne rol noch kunde in deze internationale poli tiek de lijn te trekken die onze regeerders kunnen volgen, alleen kan ik wel zeggen dat ze wat meer mannen fierheid zouden kunnen toonen, waar ze zich nu gedwee neerleggen bij de knoeierijen hun ner buren. Maar in ons eigen landeke is veel, heel veel te doen om de kri- sis te keer te gaan. Zoo is het prin ciep van de belgische verkoopswe- ken goed, maar te weinig gevolgd door de handelaars die alléén zien naar de stoffelijke voordeelen en van hunne ergste vijanden zullen koopen als er maar eenige centen mee te verdienen zijn. Er moet door de Regeering met doeltreffende en scherpe middelen worden gewerkt om de bevolking en in eerste plaats de handel ertoe te verplichten onze inlandsche waren te verkiezen boven de vreemde, zelfs al kosten ze meer en zijn ze minderwaardig, uitzon deringen daargelaten. Zoo kunnen we in eerste plaats spreken van de aardappelen, die hier te lande omtrent 20 fr. de 100 kilos werden verkocht, een zeer lage prijs dus, om niet te zeg gen een spotprijs. Het was de plicht van onze regeering, gezien de overvloedige oogst en lage prijzen, de invoer van vreemde aardappelen te verbieden of met een hoog invoerrecht te belasten. Er diende meer gedaan het in- landsch verbruik van aardappelen was in geenendeele bij machte zelfs het derde deel van deze voortbrengst te verbruiken, met de overtollige knollen kon men alcohol laten maken, die als brand stof kon worden verkocht. Om de verkoop van die brandalcohol mo gelijk te maken was er een simpel middel de verplichte inmenging tot een zeker procent in de benzine voor autoverbruik. Resultaat minder invoer van essence, werk in de stokerijen, werk voor handelaars en centen voor ons boeren. Het land had er veel bij gewonnen en niemand was benadeeld. Zoo zijn er tientallen van mid delen die onze regeering kan ge bruiken om zonder slag noch stoot veel te verbeteren, om de krisis te keer te gaan en de toestand voor de verschillende klassen der maat schappij te verbeteren. Maar hiervoor zijn gezonde re deneering en een onafhankelijke en sterke wil noodig. Of onze re geerders die gaven bezitten betwij felen we sterk. Een vraagstuk dat een heel an der wendig zou moeten nemen is dit van den werkloozensteun. Zooals wij het meermaals neer penden zijn we de eerste om te vragen dat de onvrijwillige werk- looze zou gesteund worden, maar niet op de manier zooals het heden gebeurt. Heden deelt men almoezen uit, wat ten slotte vernederend is voor den eerlijken werkman. Deze laat ste vraagt geen almoesmaar werk Het is dus aan de regeering deze lieden werk te verschaffen en de middelen te zoeken om ertoe te komen. We zullen zoo vrij zijn eenige middelkens op te sommen die ge heel of gedeeltelijk, dadelijk of op termijn toe te passen zijn 1. Verwijdering uit de werkhui zen, fabrieken, bureelen, scholen, magazijnen enz. van de getrouwde vrouw. De getrouwde vrouw heeft nuttig werk in haar huisgezin en het is de man die moet werken, niet de vrouw. Door die maatregel zal men be komen a) veel meer gelijkheid onder de bevolking, gezien er nu huisge zinnen zijn waar man en vrouw allebei werken en in andere huis gezinnen geen van beide. De eer ste hebben geid te verkwisten, de tweede dienen gesteund op de kosten der gemeenschap b) tienduizende mannen aan het werk c) gezonder toestanden onder zedelijk en sociaal oogpunt. Getrouwde vrouwen dienen al leen toegelaten wanneer er geen jonge zijn om 't werk te doen, dus bij gebreke aan personeel. In het tegenovergestelde geval hebben ze het recht niet aan jongeren te beletten te werken, gezien de man tot plicht heeft voor het huisgezin te zorgen. 2. Vermindering der werkuren in fabrieken en werkplaatsen waar dit practisch mogelijk is en waar men met ploegen kan werken, het werk zou aldus verdeeld worden per dag of per week en sommige lieden zouden het arbeiden niet verleeren. Ook zou deze gedeelte lijke bezigheid ten goede komen aan de totaal werklooze die aldus meer inkomen zou hebben. 3. Het aanleggen, maken, uit voeren van allerlei herstellings en nieuwe werken van algemeen nut. Wat is er al niet te doen aan nut tige werken in ons land Water werken, steenwegen, en meer, het bouwen van werkmanshuizen, on derhoud en verbetering der wege- nissen op den buiten. Op dit laatste punt willen we vooral drukken gezien den erbar- melijken toestand onzer wegen op de buitengemeenten. Hier vindt men doorgaans weg slechte paden met putten en hobbels, wat men in geen enkel land aantreft. Is het niet droef dat een voerman of autorijder op sommige oogen- blikken onmogelijk door de mod derpoelen geraakt en dat op de (Zie vervolg onderaan 3de kolom). Ieder mensch heeft rechten en dusdanig ook plichten zoo ook het boerenmeisje. Zij is niet in het ouderlijk huis om te genieten en toe te laten dat alles voor haar ge daan wordt. Niemand heeft het recht te verbruiken zonder voort te brengen. Zij heeft het recht van de liefde harer ouders te genieten, indien ook zij haar genegenheid schenkt. Zij moet ontvangen, maar ze moet ook keren geven. Bespreken we eerst de taak die het jonge meisje te vervullen heeft aan den huiselijken haard 1. Ze helpt moeder in het op voedingswerk. 2. Ze moet het hare ertoe bij dragen om den stoffelijken wel stand van de familie te verbeteren. 3. Ze heeft plichten tegenover de dienstmeisjes van de hoeve. Eerst en vooral als de zus van hare broers, is zij de aangewezen persoon om een verzachtenden in vloed uit te oefenen op hun soms ruwe doenwijze. Zij is de midde lares tusschen hunne begeerten en den wil der ouders. Zij moet haar gezag durven gebruiken, maar niet wachten tot de broers haar op dracht geven, want ze zijn te fier om uitwendig te laten blijken, dat ze zich door hun zus laten leiden. Het jonge meisje moet moeder ook helpen in het lichamelijk en zedelijk opvoeden der kleinen. Ze leert hen braaf en liefjes zijn en kweekt in hen de hoedanigheden aan, die men later in een flinken boerenzoon of dochter zou willen aantreffen. Hier geldt de spreuk "Woorden wekken, maar voor beelden trekken Het meisje moet dus in alk opzicht een voorbeeld zijn. Zij moet er het hare toe bijdra gen om den smaak van de andere zelfde gemeente honderden werk- loozen met de armen gekruist moeten staan Strijdt dat niet tegen elke ge zonde redeneering en is dit niet echt wraakroepend En daar weten onze regeerders geen remedie tegen of durven ze het niet aan de massa te doen wer ken in plaats van aalmoezen uit te deelen Ongelooflijk Een andere toestand die mee helpt om de crisis in ons land te verscherpen is de manier waarop ieder inwoner wordt uitgeperst door de drukkende belastingen, rechtstreeks en onrechtstreeks. Vooral de overdrachttaksen en de andere verbruikslasten, vallen re gelrecht op de volksmassa en ver duren het leven in hooge mate. En zeggen we ronduit dat al die afgeperste centen voor het groot ste deel worden gebruikt om nut- telooze uitgaven, waar we op de eerste plaats de militaire bloedzui ger noemen. Verders worden tal van hooge posten voor allerlei leegloopers geschapen en vet be taald en wordt langs alk kanten het geld langs deuren en vensters buitengegooid Men zou beginnen te gelooven dat somorge lieden belang hebben de wantoestanden te behouden en de krisis te helpen verscherpen in plaats van de middelen te zoeken om hem op te lossen. ba- huis het een huisgenooten te vormen. Onge lukkig genoeg, beantwoordt de woning van den landbouwer niet altijd aan hare bestemming. Als er een nieuw huis moet gebouwd worden, dan willen ook de boeren een statig hoog huis hebben, zoo als de stadsmenschen, instee van het net landelijk huisje met de typische eigenaardigheden van de streek te behouden. Het jonge meisje moet zooveel ze kan aan dit heuvel verhelpen. Ook het inwen dige van de boerenwoning moet beantwoorden aan zekere eischen, 't is niet noodig dat een plaats weelderig ingericht weze, opdat ze gezond, gemakkelijk en aan trekkelijk zou wezen. De boeren dochter mag hier haar invloed laten gelden. Op kiesche wijze kan zij ervoor j zorgen dat de vensters goed ver- j sierd zijn, dat de meubelen goed geordend staan. Als er nieuwe moeten aangekocht worden, zal j zij ervoor zorgen dat er geen nale leelijke voorwerpen in komen, welke niet passen in kader der boerenwoning. In pachthof moeten we eenvoudige, sterke meubels hebben een goede plaats moet de bemeubeling voor- deelig doen uitkomen. Aan de muren enkele schilderijen, mooie zichten en voorstellingen van lan delijke tafereelen op de tafel een fraaien bloemenruiker of een wel verzorgde kamerplant zullen aan het geheel iets liefs en aantrekke lijks geven. Het meisje maakt op deze wijze het huis gezellig en aangenaam en zonder dat ze het misschien ten volk beseft, draagt ze er grootendeels toe bij om den familiegeest te verhoogen, om vader en broers thuis te houden. Als deze thuis gezelligheid vinden, als alles daar netjes, ordentelijk en aantrekkelijk is, zullen ze de be hoefte niet gevoelen zulks op een ander te gaan zoeken. Het jonge meisje moet steeds opgeruimd en blijgezind zijn. Ze moet een zonnetje zijn aan den huiselijken haard. De anderen moet ze kunnen opbeuren en ver maken. Het meisje moet altijd blij zijn, de vreugde strak immer op haar gezicht. Al heeft ze te tobben over moeilijkheden, tegenslag en teleurstelling, al schijnt het leven troosteloos keg, toch moet zij welgezind blijven. .Zij dient het sieraad te zijn dat het hart harer ouders verblijdt. Het boerenmeisje moet het lan delijk leven liefhebben en hoog achten. Bij haar broers en zusjes moet ze die liefde inprenten, opdat geen van hen onder die categorie jonge lieden zou vallen, die het landelijk leven verafschuwen en het landwerk ontvluchten als iets minderwaardigs, als iets slaafs aanzien. De boerendochter is de hulp huishoudster, dus berust ook op haar de zorg, de voeding van den landbouwer te verbeteren. Zij moet moeder een helpende hand uitsteken bij 't bereiden der spijzen en bij 't klaar zetten van het menu. Het meisje moet ervoor zorgen dat de voeding krachtig, gezond en afgewisseld zij. Ook moet zij de noodzakelijkheid van het sierlijk opdienen der spijzen en van het netjes dekken der tafel inzien; deze twee punten worden dikwijls on der voorwendsel dat er geen tijd is, verwaarloosd en nochtans ze zijn van zulk groot belang. De bezigheden van de boeren dochter houden haar voor het grootste gedeelte van den dag op de hoeve, wat toelaat een menigte kleine profijten te doen, wanneer de som op de jaarlijksche begroo ting volstrekt niet te versmaden va't. Een doelmatiger inrichten van den moestuin, welke heden slechts een verloren plek schijnt te zijn. Hoeveel hoeven treft men im mers niet aan, waar niets anders dan kooien en wortelen groeien, met uitsluiting van alk andere groenten. Het overlegd verzorgen van het neerhof, het bestuur van de melkerij zijn evenwel middelen die het jonge meisje voor de hand liggen om de inkomsten van de boerdeiij te vermeerderen. De boerendochter moet ook haar invloed uitoefenen op de werkmeisjes van de hoeve, wan neer ze werkelijk in den dienst zijn van de boerderij, of zelfs wanneer ze in hun eigen huis zijn. Het is daarom niet noodig dat zij een saaie zedenpreekster of een lastige moei-al weze maar een woordje van aanmoediging, een blijk gene genheid, een daad van hulpvaar digheid en belangstelling, het voor beeld bij zonder,dit alles raakt diep het hart van het werkmeisje. Hiermee is de rol die de boeren dochter te vervullen heeft aan den huiselijken haard in groote trekken geschetst. Bespreken we nu hare taak in de maatschappij. Niets hebben de landbouwers meer van doen, als wederzijdsch dienstbetoon, het meisje moet dus waar ze kan en waar 't noodig is, de geburen een helpende hand toe steken, heel vriendelijk en voorko mend zijn. .Zijn er zieken of armen in de buurt, dan past het wel, dat zij die een bezoek brengt en een opbeurend woord voor die onge- ukkigen overhoudt. De boeren dochter mag niet bekrompen van geest blijven, ze moet zich een werkkring scheppen buiten de be zigheden van de hoeve. Een vrouw, dus een jong meisje, is een sociaal wezen, het moet doen aan sociale actie. Het zichzelven van de vrouw ontplooit zich in socia len arbeid, zoodra hij uit liefde ge schiedt en liefde beoogt. Waaruit men kan besluiten een vrouw of meisjesziel zonder sociale liefde verschrompelt en verkwijnt. Tegenover de andere boeren meisjes heeft zij ook plichten. Ze moet hen als voorbeeld dienen, kan hen aanzetten met hen mee te ijveren voor een of ander sociaal werk. Als er onder hen zijn die door ij delheid en grootzinnigheid gedreven hunkeren naar het stads leven en den boerenstand als iets laags naar den grond aanzien, mag zij er wel op wijzen, dat zij ver keerd oordeelen zij kan trachten in hun ziel in te prenten, de liefde en de fierheid van hun stand, de vereering van de landelijke schoonheid, de eerbied voor de landelijke traditie, de overtuiging van de zedelijke rijkheid van hun arbeid, de tevredenheid met de landelijke eenvoudigheid en vreug de. Zooals U ziet, is den invloed van het jonge meisje niet over het HI ■»1 OU! Dp V De medewerkers zjjn verantwoordelijk voor hun btidragen. Ongeteekende stokken worden niet opgenomen, k 'et opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. kËMmi Vel- 33ter oris- )en- riof- teer, lent, vol- Pas- hie- ing. ien, im- 1 ilen ud- of sta die aar en. 3tgt en, ote eid IJS D- B!lBSË£3i|gïKii£HHMS«B@aB

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1