Een nieuw Ministerie Landbouwweekblad De Contingenteering en de Verdediging van den Landbouw Belasting en Kommunisme ZONDAG 7 MEI 1933 Prijs 25 centiem 15 '^JAARGANG Nr 749 Arbeid Abonnementsprqs t 12,00 frank 's jaara. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren, adelt Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktle: DB VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor ea door de Landbouwers De contingenteering bij den in voer is eene economische politiek welke over 't algemeen als de grootste hinderpaal wordt be schouwd voor het herstel van normale handelsbetrekkingen tus- schen de volkeren en van de al- gemeene welvaart. Op de inter nationale conferenties wordt deze politiek dan ook, tenminste in theorie, streng veroordeeld en de vrijhandel als eenig stelsel vooruit gezet om de wereld te redden uit den benarden toestand waarin zij is gesukkeld. In feite echter moeten wij vast stellen dat de staatslieden, eens in hun land teruggekeerd, de mooie theoriën van den vrijhandel prijs geven en vasthouden aan het noodlottig stelsel der contingen- teeringen. Hoe is deze tegenstrijdige hou ding te verklaren Naar ons oor deel dient de uitleg gezocht in het feit dat de contingenteering een kwaad is dat niet op zichzelve is ontstaan, doch zelf het noodlottig gevolg is van een veel grooter kwaad n.l. de ongebreidelde op voering der voortbrengst zonder redelijke verhoudingen tot de mo gelijkheden bij het verbruik. Vandaar een totaal gemis aan evenwicht tusschen vraag en aan bod en wanorde bij de verdeeling der goederen. Landen die aan bepaalde pro ducten een te groote voortbrengst hebben voor het binnenlandsch verbruik en voor een normalen afzet op de vreemde markten waarvan zij door hun ligging en door de vroeger gevestigde eco nomische betrekkingen de leve raars waren, zijn verplicht zich ten alle prijze van hun overtollige voorraad te ontdoen in andere landen waarop hunne productie niet was aangewezen. De voortbrengers dezer landen worden aldus van de eigen markt veidrongen en met ondergang be dreigd. Ze eischen dan ook van hunne Regeering afdoende maat regelen tot vrijwaring van hun bestaan tegen de overdreven vreemde mededinging. De contingenteeringen zullen dan ook enkel verdwijnen nadat het evenwicht is hersteld tusschen voortbrengst en verbruik en nadat de onderscheiden volkeren zich opnieuw zullen toeleggen op de productie van die goederen welke zij door de natuur en de vaardig heid hunner inwoners op de voor- deeligste wijze kunnen voortbren gen. Voorbeelden van wat we zoo even schrijven zijn er met de vleet Zoo hebben de Vereenigde-Staten zich overgegeven aan onberede neerde productie van tarwe,katoen en tabak met het noodlottig gevolg dat op een bepaald oogenblik de afzet dezer produkten nog enkel mogelijk was tegen zware verlies- prijzen. De Amerikaansche Re geering heeft dan getracht door stockeering gesteund op reusach tige credietverleening de prijzen op een loonend peil te brengen. Doch wijl de voortbrengst in an dere landen niet werd stopgezet of beperkt, heeft deze stockeering geen uitslag opgeleverd en enkel een enorme massa geld opgeslorpt. Nu eerst wordt door de Regee ring der Vereenigde Staten ernstig gestreefd naar de beperking der voortbrengst op eigen grondge bied en in de wereld door over eenkomsten met de concurreeren- de landen. Om maar een voorbeeld in Europa te nemen kunnen wij ver wijzen naar Denemarken waar de veeteelt zich insgelijks op over dreven wijze had uitgebreid. Ook dit land was verplicht 25,000 koei en van de hand te doen om de productie te verminderen. Tusschen de landen welke het eerst hunnen toevlucht namen tot de contingenteering dienen ver meld Frankrijk. Dit land heeft ten allen tijde een beschermingspoli- tiek gevoerd ten voordeele van zijn eigen voortbrengst. Men zou dan ook niet kunnen beweren dat al de contingenteeringen door de Fransche Regeeringen ingevoerd onmisbaar waren tot vrijwaring van het bestaan der inlandsche voortbrengers. België echter is tot het laatste toe getrouw gebleven aan de be ginselen van den vrijhandel.Slechts wanneer de overtollige invoer van vreemde produkten de prijzen der wijze had neergedrukt dat onze landbouwers door ondergang be dreigd werden, is onze Regeering er toegekomen, meestal laattijdig, onvolledige maatregelen te treffen tot verdediging van de eigene voortbrengst. Zoo werden con- tingenteeringsmaatregelen getrof fen op den invoer van vleesch, boter en suiker. De toegelaten invoer was in deze gevallen dan nog zoo ruim dat de belangen der verbruikers den doorslag gaven en dat de boeren enkel prijzen bekomen wel ke amper de voortbrengstkosten dekken. Vele contingenteeringsmaatre- gelen waren dan nog niet eens volledig en daardoor ook niet gansch doeltreffend. Zoo bijv. was in de contingen teering van de vreemde boter niet begrepen de beperking van den invoer van room en melk. De contingenteering van den invoer van vreemd vleesch strekt zich niet uit tot het gezouten vleesch wat ten slotte niet redelijk is. Zoolang bij onderlinge over eenkomst tusschen de volkeren er geen regeling tot stand komt tot behoorlijke organisatie van de voortbrengst kan ons land er niet aan denken de contingenteeringen te verlaten anders gaat onze land bouw onvermijdelijk ten onder. Veeleer heeft onze Regeering als plicht de bestaande regeling van den invoer te volmaken en waar het onmisbaar blijkt tot verdedi ging van het bestaansrecht onzer boeren zelfs nieuwe contingentee- ringsmaatregelen in te voeren. Vrijhandel is een prachtig ideaal dat enkel in werkelijkheid kan worden omgezet wanneer al de landen het rechtzinnig aankleven en de economische verhoudingen opnieuw gezond worden. Zal de aanstaande economische (Zie vervolg onderaan 3de kolom). We hebben in ons landeke tal van Ministeries, met aan het hoofd een weledele heer Minister. Zoo noemen wede Ministeries van Landsverdediging,Geld wezen, Sociale Voorzorgen, Arbeid en Onderwijs, Koloniën, enz. enz. We zouden er graag nog een ministerie bijlappenhet Ministerie van Landbouw-verdediging. Dit Ministerie dat tezelvertijd de rol van landsverdediging (wie is er meer te beschermen als den landbouwer) zou vervullen, ten aanzien van een groot deel der staatsburgers, en van sociale voor zorg voor dezelfde klasse men- schen, zou als bijzonderste taak de bewaking op het leven onzer boeren worden opgedragen. Het welbekend en machtig Komiteit der Nij veraars van België,, weet met alle middelen de belangen der nijverheid te behartigen en te verdedigen. Met behulp van het Ministerie van Nijverheid en de Regeering worden hooge tolrechten gehe ven op de nijverheidsprodukten uit andere landen, ten einde aan deze laatste de weg naar onze markten te versperren. Zagen we niet dat voor de autovoertuigen bijvoorbeeld de rechten onlangs bijna verdriedubbeld werden En zoo waken die heeren op ieder tak van onze inlandsche nijverheid en trachten door alle middelen de leefbaarheid ervan te verzekeren. Voor de landbouw echter voer de men steeds een lamme-goed- zakkenpolitiek en meestal werden de belangen ervan geofferd ten voordeele van de nijverheid. Men ziet slechts dat er iets ha pert als het te laat is, en men neemt doorgaans maatregelen als het kalf verdronken is. Worden er eens reglementen uitgevaardigd dan wordt de uitwerking bijna onmiddellijk te 'niet gedaan door zijdelingsche middelen en uitwe gen. Een voorbeeld de hollandsche boter werd ten deele verboden. Men behoefde een invoervergun ning wat alleen door sommige handelaars werd bekomen. Die kerels wonnen eenige tientallen millioenen, terwijl de uitslag bijna zero was voor de boeren. Ten andere vond men rap een middel om de wet te ontduiken door den invoer te doen van room, die met alle mogelijke middelen en in volle vrijheid de grens werd overge bracht, om hier tot boter te wor den verwerkt. En zoo kregen we dagelijks heele karrevrachten hollandsche boter binnen, die onder de vorm van room onze inlandsche voort brengst kwam verdringen en dan nog zonder de minste rechten te betalen Hetzelfde gold en geldt voor de vee-beschermingswet. Terwijl de invoer door de wet werd beperkt kwamen duizende en nog duizende stuks vee de grens over als smok kelwaar, onder het waakzaam oog der grenswachten en de onver- wereldconferentie ons deze dub bele oplossing brengen Dit is het gewichtig vraagstuk waarvan de oplossing door de wereld met angst wordt verwacht. schilligheid der gendarmen die van hun Minister van Landsverdedi ging geen opdracht kregen de vee smokkel te beletten. Is dat alles niet echt belgisch en is het niet schandalig hoe men de belangen van het land en inzon derheid van de landbouwers met de voeten treedt? En zoo worden alle weken nieu we toestanden geschapen inzake invoer van vreemde produkten, beperkingen of verbod van uit voer onzer landbouwvoortbreng- selen, toltarieven, binnenlandsche toestanden en zooveel belangrijke vraagstukken die een levensbelang hebben voor onze boeren. Daarom dient er een organisme tot stand gebracht dat als eenig doel heeft te waken op het leven onzer landbouwerseen ministerie van landbouwverdediging. Honderde cn nog honderde mil lioenen worden uit de algemeene kas genomen voor de landsverde diging, voor de oorlogsgod die eens onze jongens zal opeischen om als slachtvee in het vuur te worden gedreven. Honderde millioenen worden gebruikt voor allerlei sociale voor zorgen, pensioenen, steun alhier en steun aldaar, en waarvan de landbouwers bijna niets kunnen genieten. We vragen slechts eenige tien tallen van millioenen om een nieuw organisme te scheppen dat het le ven onzer boeren zal weten te be schermen. Groot zijn de gevaren voor de inlandsche landbouw, en gering de middelen die worden aangewend om dezelve op te weren. Menigvuldig zijn degene die onze produkten op inlandsche markten willen verdringen en de toegang tot het buitenland verhin deren. Nieuwe moeilijkheden en geva ren zijn mogelijk, zijn bijna zeker. Ziet maar hoe slecht onze eier- handel er voor staat, nu dat bijna alle vreemde markten voor dees produkt gesloten of onmogelijk zijn. Wat zal er gebeuren met onze toekomstige aardappel- en fruit oogst Hoe worden onze kwee kers van bloemen en sieraadplan- ten geholpen in hunne moeilijkhe den voor uitvoer En wat zal men doen voor onze hopkweekers, ta bakplanters, witloofkweekers Het is hoog tijd dat er eenige bekwame, vrije en krachtdadige personen worden aangesteld om de dagelijksche toestanden te vol gen en onze verdediging onmid dellijk op te nemen. Daarom is het noodig dat naast de bestaande ministerieseen nieuw wordt geschapen, aan wier hoofd een man wordt geplaatst die de handen vrij heeft en alleen de be langen van den landbouw dient, geholpen door bekwame landbou wers als raadgevers. Dit organisme moet ons verde digen bij in- en uitlandsche aan gelegenheden en het leven ver zekeren van twee millioen perso nen wier bestaan heden in gevaar is. Welke politieke groep in de Kamer durft het aan hoogerge- genoemd droombeeld in werke lijkheid om te zetten Het woord kommunisme doet den landbouwer den schrik om het hart slaan en wellicht met re den. Die naam spiegelt hem eerst en vooral de verdeeling van den eigendom voor den geest maar de boer denkt er niet aan dat hij hier altijd onder een soort kommu nisme geleefd heeft, waarvan hij zelf, bijna onmerkbaar maar des te lijdzamer, het slachtoffer was. Wanneer onze politiekers zeg gen "landbouwers, hier bij ons gaat alles goed en bij andere vol ken gaat alles slecht,,, dan wordt dat maar al te gemakkelijk geloofd. Wie echter eens ernstig nadenkt zal gemakkelijk ervaren dat hier, zoowel als in Rusland, de aanslag op den eigendom voorzien is. Wij willen dat ook door een voorbeeld bewijzen. Wanneer ge een stuk grond koopt, betaalt ge hiervoor 18% aan onkosten. Een uwer kinderen erft dien grond van u en betaalt 7 tot 8 erfenisrechten. Is dat kind nu verplicht dien grond te verkoopen om zich elders te vestigen en daar zich andere landerijen aan te schaffen, het be taalt nogeens 18 van hetzelfde kapitaal aan onkosten. Zoo komt het dat, met de grondlasten inbegrepen, al onzen eigendom, van grootvader tot kleinzoon, naar den Staat over gaat. Is dat kommunisme of is het er geen Waar ligt de oorzaak van die onrechtvaardigheid In het feit dat onze wetgeving den kleinen en middelmatigen landbouwer te veel aanziet als een soort kapitalist, als een eigenaar van landerijenongelukkiglijk ver geet diezelfde wetgeving dat dit kapitaal, d.i. die landerijen, enkel het middel daarstellen om er in noesten arbeid een schamel stuk brood op te verdienen en om er zich op te kreveeren. De werkman ook heeft dat kapitaal in den vorm van fabriek of werkplaats, die hem zijn dag huur verzekert zonder risico en zonder gevaar van mislukking der vruchten. Voor dat kapitaal betaalt de werkman noch erfenis- noch re gistratierechten. En dat is maar billijk ook, maar wat recht is voor een reeks burgers, zou het ook moeten zijn voor de andere. De landbouwer is van natuur spaarzaam, zuinig en onafhanke- lijkheidsgezind. Onlangs nog heeft men in den Senaat die hoedanig heden van den boer hoog ge roemd. Waarom hem dan zoo uit geperst, wanneer hij door zijn zuur gewonnen spaarcenten en dikwijls ten koste van groote ontberingen, er toe komt een stukje grond te koopen Is dat geen onrechtvaar dige taks op de spaarzaamheid van rechtzinnige menschen die voor zichzelf weten te zorgen, ter wijl duizenden door den Staat be zoldigd en onderhouden worden Om dat alles eischen wij met kracht de uitbreiding van het recht op vermindering van registratie rechten voor den landbouw. Wij eischen dat dit recht verruimd worde voor alle landerijen die we zelf uitbaten. Het Landbouwerssyndikaat Redt U Zeiven, De medewerkers zgn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. 'ei opgenomen handschriften worden niet ternggegeven.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1