De Pachtprijzenregeling voor de Kamer* n "Wij moeten de Spaarzaamheid betrachten,, Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor co door dc Landbouwers org dts, Orgaan der Landbouwcrsvereeniging Redt U Zeiven en n ZONDAG 14 MEI 1933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 750 maai- onder una rs en bines, orten Is en n van ialst. ande- 4 °/o Van Erpe, ■nas Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. aima- :n en uitsch kunt i alle beurs, alst. mieke anscb Isook mu il aan ijzen, onen. Drgde Hon- uiten, 3 uur, j imet' ltert. vaar ïg tot lelijke ïacht, euwe ÏN eling, ng de nees- 15113 vijf- spe- 15, van uden 3 en Luik met niet 't al dat van ging De Kamer heeft zich eindelijk met de pachtprijzen bezig gehou den En de heer Sap de huidige Minister van Landbouw is ook naar de bespreking komen luiste ren. Alhoewel we hem over een paar weken ten kwade duidden dat hij, wanneer de pachtkwestie toen op de Kameragenda werd gebracht, zich op de zitting niet vertoonde, haasten we ons nu om te zeggen dat het voor de boeren dood-spijtig is dat hij er nu ook niet is weggebleven. Heel de rede die hij van op de tribune afgestoken heeft op z'n Franseh, was één verwoede aan val op elke wettelijke pachtprij zenregeling, en meer bijzonder, één aftakeling van wat de heer Van Dievoet met het oog daarop aan de Kamer als voorstel had voorgelegd. We meenen de bedoeling van den heer Sap te gissen, hij heeft met alle kracbten het offensief ge blazen tegen het minst-ernstige ("De Koornbloem,, toonde dat klaar aan in vorige nummers) ont werp, hetwelk de pachters haast geen waarborgen biedt, om elke regeling als ondoelmatig te be stempelen, en tevens als gevaarlijk voor de pachters. De heer Sap zegt,.. dat de pachtprijzen fel overdreven zijn. Ocb, Mr Sap, we hebben te gemakkelijk om te toonen zulks beweren blijk geven is volkomen onverstand of van vol komen kwaadwilligheid. Toch reeds zoo dikwijls hebben we aan getoond welke de werkelijke toe stand is. Mr Sap, neem 'n keer het land- bouw-indexcijfer, gepubliceerd in "Onze Ploeg,, van April, in han den. Daarin wordt aangegeven dat tegenover 100 fr. vooroorlog sche pachtprijs, er nu gemiddeld ö50 fr. zou worden gevraagd. Dit cijfer is zeker op een schatting gebaseerd en we weten niet of daarvan vol doende betrouwbare gegevens voorhanden waren. Wij ook namen de laatste tijden links en rechts, over heel het Vlaamsche land, inlichtingen die ons tot de bestatiging brachten dat de pachtprijs op dit oogenblik nog 6 tot 10 maal hooger is als vóór den oorlog. Welnu, volgens het index-cijfer van "Onze Ploeg,, zijn de huidige prijzen der landbouwvoortbreng- selen en deze zijn de eenig goede waarde-meter der gronden tegenover 1909-1914 met slechts 5,24 vermenigvuldigd. Nemen we de gemiddelde pachtprijs door Onze Ploeg vooropgezet dan beteekent dat (in de veronderstelling dat de ver houding pachtprijs - prijs der landbouwvoortbrengst van vóór den oorlog rechtvaardig en rede lijk was) op elke 6,50 fr. huur prijs 6,50 fr. 5,24 fr. 1,26 fr. TE VEEL betaald door den huurder. Nemen we onze vooropzetting (de huidige huurprijs 8 maal hoo ger als vóór den ootlog) dan wordt voor elke 8 fr. huurprijs 8 5,24 2,76 fr. te veel be taald dat is 35 dat maakt op 1000 fr. pachtprijs 350 fr. Dat noemt Mr Sap weinig of niets De Heer Sap zegt ook... dat de pachtprijzen weinig of geen invloed hebben op het land bouwbedrijf. Dat gaan WIJ 'n keer bewijzen. We nemen 'n doorsnee-land bouwbedrijf in Vlaanderen. Het hoeft niet meer gezegd dat de overgroote meerderheid onzer Vlaamsche landbouwers het groot ste gedeelte hunner uitbating pach ten. Nauwkeurig-gedane bereke ningen, aan de hand van boek houdingen van bedrijven uit de verschillende landbouwstreken van 't Vlaamsche land, wezen uit dat minstens 30 der productie kosten van een doorsnee-land bouwbedrijf aan pachtpiijs worden besteed. In een landbouwuitbating met 6000 frank jaarlijksche be- drijfsuitgaven worden bijgevolg frank besteed '800 alleen aan pachtprijs. Als we veronderstellen dat met 35 verlaging de pachtprijs nor maal zou zijn (ons stavende op hiervoren-gegeven cijfers) dan be- teekende dat voor dit bedrijf een 35 X 1800 verlaging vanj^ö Nogmaals dat heet de heer Sap weinig of niets Een Minister kan er aldus over denken. Een boer niet 1 Er zijn vele goede eigenaars! Geen nieuwe ontdekking heer Sap. Altijd hebben wij er aan ge houden 'n oprechte dankhulde te brengen aan die eigenaars welke de huidige benarde toestand van onze landbouwers begrijpen en de huurders aan redelijke prijzen hun eigendom laten uitbaten, prijzen die de huurders toelaten er het leven van vrouw en kinderen op te winnen. Er zijn eigenaars die dat in alle tijden hebben begrepen en in deze speciale krisis- omstan digheden 'n uitzonderlijke huur prijsverlaging hebben toegestaan. Dat hebben we gezegd en wil len we volgaarne herhalen Maar... des te grooter is het schande dat zoovelen, et heel an dere praktijken op na houden. We bewezen dat hierboven Want er is geen sprake van uitzonderlijke wantoestanden algemeen is de mistoestand Juist door het feit dat er grond eigenaars zijn welke hun "sociale plicht,, hebben begrepen door het verhuren aan redelijke prijzen, dringt een wettelijk ingrijpen zich op om de anderen tot menschelijk handelen te verplichten. En de I goede grondeigenaars zullen de laatsten zijn om daar iets tegen te hebben. Het is ook niet voor de goede grondeigenaars dat Meneer Sap, met het serieuste gezicht van de wereld, om 'n beroeps-lijkbidder beschaamd te maken, moest zeg gen "Mevrouwen, Mijne Heeren, de pachter beschermen, dat is goed, doch men mag van tijd tot tijd er aan denken dat er eigenaars zijn die compassie verdienen,,. Mr Sap "durft,, Wat gebeurt er met de soci ale rechtvaardigheid» Mijne Heeren Dat mogen we wel eens in 't bijzonder aan den heer Sap vra gen. Terecht werd hem in de Kamer op een weinig malsche wijze naar het hoofd geslingerd dat hij scheen te vergeten dat het privaat-eigen domsrecht, waar we ook voor staan naar de leering der Pau sen sociale plichten heeft, t.t.z. dat de uitoefening van het privaat eigendomsrecht de algemeene ge- meenschaps-belangen niet mag schaden. Wat gebeurt bij het heffen van een te hooge huurprijs Men had er kunnen aan toe voegen, aan hem die blijkbaar zoo bekommerd is om het privaat ei- j gendomsrecht, dat het grootste gevaar daarvoor is het anti-maat schappelijk gebruik daarvan, dat de mistoestanden, welke er nu be- j staan, schept, en de radicale stroomingen en stelsels door ge wettigde maar toomelooze mis noegdheid en verbittering, in de hand werkt Daarover mocht de heer Sap eens goed nagedacht hebben Waar de Heer Minister ge- lijk heeft. De heer Sap beweerde dat niet alleen de vermindering van pach ten de huurders redden kan, maar vooral de bescherming van som mige landbouwprodukten. Hij zegt verder dat deze die het ergst hui len vcor den boer, hiertegen ge kant zijn. Hier heeft de Minister het goede eind vastEerst be scherming der produkten, opdat deze aan een behoorlijken prijs zouden kunnen verkocht worden, maar tevens redelijke pachtprijzen, opdat de pachter en niet de eige naar het voordeel der sociale be scherming zou boeken. Het opzet gelukt Wat er zal gebeuren met het ontwerp Van weten we, op het oogenblik dat we deze regelen schrijven, nog niet. Er is nog niet gestemd in de Kamer. Dan moet het nog besproken worden in den Senaat. Daar ook nog gestemd. Van den anderen kant zal de Regeering 'n volmacht vragen, en de Parlementsleden voor enkele maanden hun "bon,, geven. Wat er gebeuren zal weten we dus nog niet beslist zeker. Iets staat vastals we iets krij gen dan zal het de facade-wet Van Dievoet zijn En dat is volstrekt onvoldoende, het is NIETS En Sap's doel is bereikt En Van Dievoet's eer is gered 1 Wat de boeren onthouden moe ten het is de manier waarop 'n Minister van Landbouw in Bel gië over de landbouwbelangen spreekt. De heer Sap had den moed te verklaren dat nergens een Re geering zooveel voor de boeren gedaan heeft als de Regeering van dit land En wij die al sinds maand en dag niets anders doen als losdon- deren tegen de onverschilligheid (Zie vervolg onderaan 4de ko(om). Aldus luidt de twaalfde levensregel van den leergang in zedelijke opvoeding van oud-minister Destrée. En omdat de onderwijzers zeker niet zouden vergeten dien heiligen levens- regel in het verstand der kinderen te pompen, krijgen ze hieromtrent een paar malen in het jaar onderrichtingen van wege het Ministerie of van de spaarkas zelve. Maar eenige bladzijden verder lezen we in Destree's boeksken dat de waar heid veelzijdig en dikwijls moeilijk om vinden is. En met betrek tot het sparen geven we den ex-minister hierin volko men gelijk. Wij immers, met ons gewoon land bouwersverstand, kunnen maar niet snappen waarom we feitelijk moeten sparen. I De spreuk "Een duitje gespaard is een duitje gewonnen,, was misschien I wel degelijk voor de Oude Belgenmaar i in deze eeuw van verlichting, volksbe drog en inflatie, schijnt ze ons een enor me leugen. Dat dit niet alleen schijn, maar droe ve werkelijkheid is, willen we, tot groot ongenoegen van den Minister van Financiën, door eenige concrete geval len bewijzen. I. Een landbouwer uit onze omgeving verloor in 1913 zijn echtgenoote, met wie hij 24 jaar lang gewroet en gespaard had. Door oneenigheid met de kinderen werd weldra het voornaamste deel van het gansche bezit verkocht en zijn per soonlijk aandeel, 1950 goudfranken, werd aan de Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas toevertrouwd, als reserve voor zijn ouden dag. j De man sukkelde op zijn eentje voort het ging hem nu eens wel en dan eens slecht, tot hij in 1930 het werk moest opgeven, versleten en gekweld als hij was door hevige rhumathiek. j De man was zeer eenvoudig, eigen zinnig, leefde eenzaam, las weinig of niets, en zoo kwam het, dat hij drie jaar geleden naar de spaarkas trok, in de vaste overtuiging zijn kapitaal terug te krijgen aan de goudwaarde van 1913 en daarmede naar een klooster zijn oude dagen te gaan doorbrengen. Men betaalde hem natuurlijk negen tienhonderd vijftig gestabiliseerde, ge moderniseerde papierfranken aan 0,14fr. goudwaarde Zulke gevallen hebben zich bij dui zenden voorgedaan zijn ze daarom min tergend, min wraakroepend Waar heidshalve dient hier bijgevoegd dat niet rechtstreeks de spaarkas, maar wel het slecht financieel beleid onzer mini- Dicvoet-Masson »Kr! voot zulkc °°»dellikl! P"*» waarmee de landbouwbelangen door 's lands bestuur worden be jegend Wij die de pretentie hebben de heeren Regeerders euvel te duiden dat de Begrooting van Landbouw de eerste nijverheid van het land slechts de helft bedraagt I als de Begrooting van Gendarme- rie(de hoeveelste nijverheid is dat?). 1 Wij die de Regeerders nogal hardhandig aanpakten omdat ze stelselmatig schenen te vergeten dat de boeren ook wel mochten genieten van de voordeelen der sociale wetgeving, die toch geen klasse-wetgeving, maar wel een wetgeving voor alle minderen, voor alle kleinen van de maat schappij moest zijn Hebben wij dan zoo leelijk mis gekeken En is het dan allemaal inbeelding De heer Sap,Minister van Land bouw, moge weten dat we ons op die brutale manier niet zullen laten afschepen. Die tijd is voorbij Hij moge weten, de Minister van Landbouw, dat zijn aanval een tegenaanval brengt bij al de genen die het wel meenen met den boer l aansprakelijk is. II. Een boerken van M..., begonnen met niets anders dan een paar kloeke armen, deed verscheidene jaren de campagne in Frankrijk, en door noesten arbeid en geweldige spaarzaam heid gelukte hij er eindelijk ineen huize ken en een paar dagwanden land als eigendom te bemachtigen. Daar hij zoo wel vooruitziend als werkzaam was, stelde hij zich sinds jaren in regel met de pensioenkas en betaalde de nocdige bijdragen. Doodop gewerkt en met 't vooruit zicht van zijn pensioen, verkocht de brave man onlangs zijn boeltje, om wat rustiger te gaan leven na zooveel jaren van echte slavernij. Houd u nu goed vast, beste lezer, om het volgende behoorlijk te kunnen slik ken Op zijn aanvraag voor pensioen kreeg ons boerken als antwoord dat hem slechts een goede honderd frank het juiste cijfer is ons ontgaan per jaar werd toegekend De reden Hij bezat te veel fortuin En dit spijts een gansch leven van slavenwerk en ontberingen en spijts de stortingen in de pensioenkas. III. Terwijl de werkman een mensch- waardig bestaan leidt, een goeden pot pakt en over 't algemeen Gods water over Gods akker laat loopen, zonder zich veel om de toekomst te bekomme ren, wordt hij in geval van werkeloos heid door den staat onderhouden. Die ondersteuning keuren wij niet af; maar wat wij afkeuren is dat in een land, waar volgens de wet, alle burgers gelijk zijn, men voldoende bescherming verleent aan de werklieden, en in 't bijzonder aan de opdoeners in alle klassen der samenleving, en dat men zich anderzijds niet het minst bekreunt om hen, die door eigen werk en spaarzaamheid trachten in hun onderhoud te voorzienzelfs wanneer de landbouwers met den besten wil van de wereld, de twee eindjes van het jaar niet aan mekaar krijgen, is er van ondersteuning geen spraak. In vele gemeenten betaalt de landbouwer reeds krizistaks en hij zelf die veelal meest onder de krizis lijdt, kan van geen enkel fonds genietenBittere ironie bij de mooie redevoeringen onzer regeerings- mannen BESLUIT. En toch sparen we en willen we blij ven sparen, omdat de drang er van ons in het bloed zit, omdat we streven naar vrijheid en onafhankelijkheid en omdat we onze kinderen in eer en deugd willen opvoeden. Maar hierbij eischen we dat we met sparen die verschillende doel einden kunnen bevorderen dat onze spaarcenten ons niet ontnomen worden door een onverantwoordelijke finan- cieele politiek, door het geknoei der geldmachten of door overtollige belas tingen. Daarom willen we dat de Staat een nieuwe gezonde financieele politiek voert, die bezuinigt, niet alleen op den rug der kleinen, maar eerst en vooral op de kap van de geldwolven en van den militairen slokop. Dit artikel werd opzettelijk vandaag geschreven, omdat er op het huidig oogenblik in zekere middens weer over inflatie wordt gekonkelfoesd. Wij waarschuwen echter de belang hebbenden dat we ons ditmaal niet zon der verzet zullen laten pluimen zooals in 1926. Zoo de Regeering denkt dat inflatie een redmiddel is om den hopeloozen toestand der Staatsfinanciën gezonder te maken, dan dient ze ook in eerste plaats te zorgen dat de belangen der kleine spaarders gevrijwaard worden. Landbouw en nijverheid kunnen al leen voordeel trekken uit inflatie, gezien door dit feit grondstoffen en koopwaren die een goudwaarde hebben, evenredig zullen stijgen en gemakkelijker van de hand zullen gaan. Ook de eigendommen zullen hunne goudwaarde blijven be houden of dezelve zien vermeerderen. Alleen de kleine spaarders kunnen gevoelig worden getroffen. Aan de Regeering is het dus een groote plicht de middelen te zoeken om deze lieden te beschermen. De naaste toekomst zal ons de ont knooping brengen. MM Wei- koster Joris- Den- Hof- emeer, rrnent, D vol- i. Fas- Thie- kking ghlen, darm-

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1