(■■■I Het Wetsontwerp tot Ver mindering der Pachtprijzen DE VOLMACHT Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers borg Belangrijk Bericht De Valorisatie der Tarwe Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 21 MEI] A933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 751 :ie van werk- voor- ntrest, Eeck- orp. 1, Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. n alle De Kamer keurde het hiernavolgende wetsontwerp goed. De Senaat zal het denkelijk een dezer dagen doen. We geven hierna de tekst der wet zooals ze door de Kamer werd goedge keurd en zonder kommentaar Art. 1. De pachter bij eene vóór 1 Januari 1932 gesloten pachtovereen komst, kan een vermindering aanvragen van den bedongen pachtprijs, indien deze buiten verhouding is met de econo mische omstandigheden ten tijde van de vraag. Worden met de in het vorig lid be doelde pachten gelijkgesteld, de pachten die vernieuwd of verlengd werden, zelfs onder nieuwe voorwaarden, na 1 Januari 1932, doch vóór de bekendmaking van deze wet. Art. 2. De rechter doet uitspraak naar billijkheidom de gegrondheid van de vraag te beoordeelen en om de ver mindering van den pachtprijs te bepalen, houdt hij rekening "zoowel met den toe stand van den landbouw in 't algemeen als met den bijzonderen toestand van de hoeve of van de perceelen waarop de vraag betrekking heeft, en met alle an dere gegevens die tot een billijke regeling van het geschil kunnen bijdragen. Art. 3. De door den rechter ver leende vermindering van pacht is van toepassing op het pachtjaar tijdens het welk de vraag wordt ingediend. Zij kan van toepassing zijn op het reeds verloo- pen pachtjaar, indien het verzoekschrift waarvan sprake in artikel 6, op de griffie werd overgelegd binnen de drie maan den die volgen op het verstrijken van het pachtjaar. Zij is van toepassing op de nog te loopen jaren, tot het einde der pacht. Veranderen de economische omstan digheden, die tot de vermindering aan leiding gegeven hadden, dan kan de ver pachter vragen dat de verminderde pachtprijs zou verhoogd worden, ofzelfs dat de vroegere pachtprijs zou verhoogd worden, of zelfs dat de vroegere pacht prijs zou worden heringevoerd. Het vonnis heeft zijn uitwerking in dezelfde voorwaarden als het vonnis waarbij een vermindering van den pachtprijs werd verleend. Art. 4. Zoodra het verzoekschrift tot minnelijke regeling, dat de vraag tot vermindering van den pachtprijs vooraf gaat, ter griffie werd overgelegd, kan de rechter elke uitzetting wegens niet-beta- ling van den prijs doen schorsen, met inbegrip van de uitzetting voorzien bij artikel 11 der wet van 25 Maart 1876 op de bevoegdheid in burgerlijke zaken. Van hetzelfde oogenblik af, moet elke rechtbank, bij dewelke een vordering aanhangig is tot betaling van de pacht der jaren waarvoor vermindering ge vraagd wordt, haar uitspraak schorsen totdat er, betreffende de vraag tot ver mindering, een vonnis bestaat dat kracht van gewijsde heeft verkregen. Art. 5. De vrederechter van het kanton, waar het pachtgoed gelegen is, neemt kennis van al de geschillen,waar toe deze wet aanleiding geeft, welk ook het jaarlijksch bedrag van den pachtprijs weze, en zelfs in geval van betwisting omtrent den titel. Indien het pachtgoed in verschillende kantons gelegen is, wordt het bevoegde rechtsgebied bepaald door het gedeelte, waarvan het kadastraal inkomen het hoogste is. Het vonnis is in eersten of in laatsten aanleg, naar gelang de gevraagde ver mindering of vermeerdering, de som van 400 frank per jaar al dan niet te boven gaat. Art. 6. Geene op deze wet ge steunde vraag tot vermindering of ver- meerdering van den pachtprijs is ontvan- kelijk zonder dat vooraf de eischer bij 1 den vrederechter een verzoekschrift heeft ingediend, om den verweerder tot een minnelijke regeling te doen oproe pen. Het verzoekschrift, dat op ongeze geld papier mag geschreven zijn, wordt ter griffie overlegd, en de griffier verleent daarvan een ontvangstbewijs. Het verzoek kan ook mondeling wor den gedaanin dit geval maakt de grif- fier daarvan proces-verbaal op Binnen acht dagen na het indienen van het verzoekschrift, roept de vrede rechter de partijen op door een verwit tiging op ongezegeld papier, overge maakt onder een ter post aangeteeken- den omslag. Er wordt proces-verbaal opgemaakt van den uitslag der poging tot minnelijke regeling. Komt een accoord tot stand, dat vermeldt het proces-verbaal de ter men daarvan. De uitgifte van het proces verbaal wordt voorzien van de formule van tenuitvoerlegging. Komt er geen akkoord tot stand, dan stelt de rechter een datum vast voor de pleidooien en voor de uitspraak. Hij zal partijen bij aangeteekenden brief oproe pen, daarbij een termijn van minstens vijftien dagen latende. De vermindering mag aangevraagd worden hetzij in hoofdzaak, hetzij door middel van exceptie, op een eisch tot be taling vanwege den verpachter, en dit zelfs na het verstrijken van den bij artikel 3, eerste allinea, bepaalden termijn. Art. 7. Het beroep wordt aange bracht vóór een rechter, lid van de rechtbank van eersten aanleg, door den Koning aangewezen, en uitspraak doen de zonder tusschenkomst van het Open baar Ministerie. Het ambt van de pleitbezorgers in beroep is facultatief. Hunne honoraria worden niet in de begrooting van de kosten begrepen. De dagvaardingen voor de rechtbank van eersten aanleg, uitspraak doende in beroep, in zake pachtprijzen, moeten geen andere vermeldingen inhouden dan die voorgeschreven door artikel 61 van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering. De gedaagde in beroep wordt gedag vaard overeenkomstig het eenig artikel, paragraaf 3. allinea 3, der wet van 25 October 1919, verlengd door de wetten van 20 Juli 1921, 9 Augustus 1922, 7 Augustus 1924 en 21 Augustus 1925. Indien de gedaagde in beroep, die geen pleitbezorger heeft aangesteld, niet verschijnt op de terechtzitting welke door de dagvaarding werd bepaald, of op een latere terechtzitting naar dewelke zijn zaak mocht verzonden zijn, zal de rechter in beroep niet bij verstek kunnen uitspraak doen, tenzij de gedaagde in beroep door den griffier der rechtbank opgeroepen werd. Deze oproeping geschiedt bij een ter post aangeteekenden brief, portvrij ver zonden, ten minste vijf dagen vóór den datum der terechtzitting en inhoudende de aanduiding van plaats, dag en uur der verschijning. Art. 8. I. Bij de geschillen waartoe de toepassing van de tegen woordige wet mocht aanleiding geven, zullen al de akten van rechtspleging, de vonnissen en de exploten betreffende de ten itvoerlegging dezer vonnissen, zoo wel in eersten aanleg als in aanleg van beroep, op straffe van nietigheid, gesteld worden 1° In de Nederlandsche taal, wanneer de verwerende of de in beroep gedaagde partij woonachtig is in eene gemeente als Vlaamsche gemeente aangeduid bij de Koninklijke besluiten genomen ter uitvoering van het eerste artikel der wet van 3 Mei 1889 betreffende het gebruik van de Nederlandsche taal in strafzaken, gewijzigd bij de wetten van 4 September 1891 en 22 Februari 1908, en samenge- ordend bij Koninklijk besluit van 16 September 1908: 2° In de Duitsche taal, wanneer de verwerende of de in beroep gedaagde partij een der gemeenten bewoont, ver meld bij artikel 2 van het Koninklijk be sluit van 4 October 1925. De exceptie van nietigheid moet, op straffe van vervallenverklaring, worden ingeroepen vóór elke andere exceptie, zelfs van bevoegdheid, en vóór de be handeling van den grond der zaak. 2. Partijen mogen, bij overeen komst of voorafgaand akkoord, afzien van het voorrecht der bepaling van pa ragraaf I. (Zie vervolg onderaan 3de kolom). Wanneer men goed op de hoogte is van het gekonkelfoes dat de volmacht voorafging, dan beseft men al te wel hoe laag de demokratie, de parlementaire zeden en de eerbied voor de grondwet in ons landeke gevallen zijn. De dragers van het gezag, die de zuivere beginselen hoog dienden te houden, sleuren dat gezag en die be ginselen door het slijk. De droeve financieele politiek sedert jaren in ons land gevolgd, geeft ons daarenboven een juist denkbeeld van de bekwaamheid en het beleid van onze "groote mannen,,. Na den wapenstilstand werden hier naar het schijnt een paar miljard mar ken uit Duitschland binnen gesmok keld en door den Staat, met de in om loop zijnde biljetten aan 1,25 fr. uitbe taald. De toekenning der gelden voor oor logsschade was een echt schandaal. Met de sekwestergoederen werd de schatkist voor ettelijke miljoenen be drogen. Zeepbarons en andere groote smok kelaars werden zooveel mogelijk gerust gelaten. Bij de herstelwerken werden honder den miljoenen weggegooidDuitschland ging ze toch moeten betalen De buitenlandsche leeningen werden dikwijls aan onverantwoordelijke voor waarden aangegaan. De boeten van de benzolbarons ble ven onbetaald. In 1926 werden, door het geknoei der geldmannen en onverantwoordelijke autoriteiten, de zes zevenden van het bezit der kleine spaarders verbeurd onder den welluidenden naam van sta bilisatie. Miljarden werden en worden nog weggesmeten langs deuren en vensters. Én bewonder nu, vaderlandslievende landbouwers, het machtig tooverstokje onzer ministers. Opeens had men geld te veelmen wist niet meer wat er mede aan te vangen immers, men deelde driehonderd miljoen uit aan 2400 rijk aards, door de afschaffing van de super taks. Daarbij werd het jubeljaar 1930 een echt kermisjaar. Er werd op staatskos ten gefuifd,gebanketteerd en champagne gezopen, dat het een plezier was om... er bij te zijn Jarenlang werd met mil joenen gegoocheld alsof het peulschillen waren. Reizen van prinsen, ambassa deurs en diplomaten werden gefinanci- eerd of het niet meer op kon En dan opeens... krak 't Baksken is leeg en men schreeuwt moord en brand Lezers, ik vraag het u, ware het niet billijk dat zekere ministers en ambte naars ter verantwoording opgeroepen werden In schijn om het boeltje min of meer wat op te knappen, maar in werkelijk heid om met de demokratie en het toe- iimiimsRiiRgiimiiiiiiii Deze bepaling moet niet worden toe gepast, indien de pachtovereenkomst in de Fransche taal was gesteld. 3. De in het Nederlandsch of in het Duitsch aangevangen rechtspleging wordt in de Fransche taal voortgezet, indien de verweerder zulks aanvraagt op de terechtzitting waar de zaak wordt ingeleid. Vóór de rechtbank in beroep, zal ge bruik gemaakt worden van de taal, aan genomen voor de rechtspleging vóór den vrederechter. Art. 9. Deze wet is niet van toe- passing op de pachters van vreemde na tionaliteit, behalve indien, in hun land van oorsprong, een wet bestaat, die aan de aldaar als pachters verblijvende Bel gen gelijke voordeelen verleent als die, welke uit deze wet voortvloeien. Art. 10. Geene op deze wet ge steunde vraag mag ingediend worden na 1 Januari 1935, uitgezonderd de aan vragen gesteund op alinea 2 van art. 3. Art. 11. Overgangsbepaling. De rechter kan de bepalingen van deze wet toepassen voor de pacht van het jaar 1932, mits het bij de artikelen 3 en 6 bedoelde verzoekschrift ter griffie wordt neergelegd binnen de twee maan den volgende op de bekendmaking van de wet in den Moniteur beige. zicht van het parlement op te ruimen, neemt men nu zijn toevlucht tot Hitler-praktijken. De pogingen daartoe liepen van geen leien dakje. Sommige volksvertegenwoordigers stribbelden in den beginne nogal wat tegen. Er was een ziekte van den Eersten Minister noodig om tijd te winnen, als ook een dineetje om het geweten van sommige parlementsleden in slaap te sussen. ver- En nu zien we het ongelooflijk schijnsel dat 92 volksvertegenwoordigers een wet stemmen, waarbij zijzelf plechtig verklaren dat ze onbekwaam en er niet meer noodig zijn ge geven hun zelf een verlof van drie maand,maar zullen zeker niet weigeren hun maandwedde op te strijken. Zoo krijgen we een nieuwe serie staatsrenteniers. Maar daarmede hebben we toch een volmacht De tijd zal leeren wat heil of onheil ons dezelve zal hebben ge bracht. We zijn benieuwd te weten of de vol macht met haar bezuinigingen gaat tegen de ambtenaars van allen aard met hun inkomsten van meer dan honderd duizend frank,tegen deze die drie en tien posten met ne keer bekleeden, tegen de miljarden van de forten en andere mili taire uitgaven, tegen de fabelachtige verkwistingen van allen aard, ofwel tegen de bestaansmiddelen van werk man, boer en neringdoener Wij gaan akkoord dat de misbruiken inzake werkloozen en anderen steun streng worden beteugeld, doch verheu gen wij ons niet in het feit dat de dag huren, de gezinsvergoedingen, de pen sioenen en de werkeloozensteun te zeer zouden omlaag gedrukt worden. En ziehier om welke redenen De prijzen van onze landbouwproduc ten algemeen genomen staan tegenwoor- diger 25 °/0 lager dan het peil van 1912, terwijl de produktiekosten merkelijk hooger zijn. Wat gaat dat worden in dien men de koopkracht van den werk man en den bediende nog aanzienlijk vermindert Geen verkoop meer en een zedelijke aanmoediging tot roof en diefstal Voeg daarbij dat'de belastingen steeds zullen klimmen, dat van vele maatschap pelijke wetten voorloopig geen spraak meer is, dat de kredietvoorwaarden hoe langer hoe moeilijker worden, dat het toezicht op de daden der Regeering uitgesloten is, dat men, in de memorie van toelichting op de wet van volmacht, zelfs dreigt de pers te muilbanden, dan wordt de volmacht ook voor de boeren een vergulde pil, vol bitterheid en vergift. Maar drie maand is toch niet lang en daarna gaat alles weer zijn gewonen gang, zeggen de optimisten Zoo lee ren de ketters, maar zij dolen. In Duitschland ook vroeg rijkskanse lier Brüning een volmacht met beperkte strekking en voor bepaalden tijd men schonk ze hem het gelukte hem echter niet orde in de Duitsche zaken te brengen hij effende slechts de baan voor Hitier en voor de diktatuur. Waarom zou het hier anders gaan, wanneer de groote banken en zelfs ze kere staatsmannen van een volstrekte diktatuur droomen En de schoone kiesbeloften, wat is er van geworden Welke staatsman was het weer, die verklaarde dat kiesbelof ten niet moeten gehouden worden Landbouwers, we worden gefopt 1 Meer dan ooit wordt het tijd om eens gezind op te rukken en den strijd aan te vatten tegen de talrijke vijanden van ons volk. De belanghebbenden welke wenschen Mr Coulier, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 10 tot 12 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Koornaard, 7, te Dendermonde. Wij staan dicht bij den nieuwen oogst en nog steeds is er door de Regeering geen bepaalde regeling getroffen, om aan de voortbrengers van inlandsche tarwe een prijs te waarborgen die ten minste de voortbrengstkosten dekt. Te gen de maatregelen tot valorisatie der tarwe wordt in menige middens hard nekkig verzet gedaan om verschillende redenen, waarvan wij hier enkel de bij zonderste in oogenschouw willen nemen: 1' opwerping. Het is onzinnig de tarwekultuur door zware geldelijke of fers in leven te houden, wanneer het buitenland ons ruimschoots kan bevoor raden tegen prijzen die een derde of meer lager zijn dan de voortbrengstprijs der inlandsche tarwe. Zij die aldus redeneeren begrijpen niets van onze landbouwstructuur. De tarweteelt is als wisselcultuur de grond slag van ons landbouwbedrijf, bijzonder in de groote en middelmatige uitbatin gen in de meeste streken van ons land. Het gaat zoo maar niet ineens deze teelt uit te schakelen en aan onze land- bouwvoortbrengst een gansch andere richting te geven. Zulks is in de huidige omstandigheden zelfs totaal uitgesloten, daar de internationale handel door aller lei belemmeringen is gekneveld. Waar toe zou het immers baten de gespeciali seerde teelten uit te breiden bestemd voor den uitvoer wanneer deze door onvoorziene maatregelen, getroffen in den vreemde, wegvalt of aanzienlijk wordt ingekrimpt De huidige omstandigheden bewijzen integendeel dat de weerstand aan de crisis het best wordt uitgeoefend door de verscheidenheid in de voortbrengst en de inrichting van deze laatste zooveel mogelijk volgens de behoeften der bin- nenlandsche markt. Zij die voormelde bezwaren inbren gen tegen de valorisatie der tarwe zou den dezelfde houding moeten aannemen ten opzichte van de regeeringsmaatre- gelen tot valorisatie der prijzen van de Belgische steenkolen. Het is een feit dat het buitenland ons voldoende steenkolen kan leveren tegen prijzen welke merke lijk lager zijn dan de voortbrengstkosten onzer mijnen. Dit is te wijten aan natuurlijke oor zaken zooals grootere rijkheid van den bodem in sommige landen, gemakkelij ker en min kostelijke uitbating van som mige koolputten, voordeeliger vervoer en andere. Nochtans denkt geen rede lijk persoon eraan onze steenkoolnijver heid prijs te geven aan de buitenland sche mededinging omdat zij het midden punt en de basis vormt van gansch ons nijverheidswezen. Welnu wat de koolmijnen zijn voor onze nijverheid is de tarwecultuur voor onzen landbouw. Vergeten wij bovendien niet dat de tarwecultuur op zich zelve een niet te onderschatten economisch belang biedt, daar zij een oppervlakte beslaat van 100.000 Ha. verdeeld over verschillen de streken en over groote, middelmatige en zelfs kleine landbouwbedrijven. De inlandsche voortbrengst dekt bovendien ongeveer het vierde van het nationaal verbruik wat volstaat om een zekeren invloed uit te oefenen tot regu- larisatie der prijzen. 2' opwerping. De valorisatie der tarwe heeft voor noodzakelijk gevolg den prijs van het brood op te drijven. Deze opwerping moet vooral dienen om de massa tegen de valorisatie in 't harnas te jagen. Wij ontkennen niet dat het brood als eerste artikel der volksvoeding zoo goedkoop mogelijk moet zijn, doch wil len doen opmerken dat talrijke nijver- i heidsproducten zooals schoenen, kleeren, linnen, kolen enz. even onmisbaar zijn voor het levensonderhoud als brood. Nochtans worden op deze producten zware tolrechten geheven waardoor het aan de vreemde mededinging onmogelijk wordt gemaakt aan de bevolking deze waren te bezorgen tegen voordeeliger prijzen dan de inlandsche nijverheid. J Indien men uitsluitend de belangen der verbruikers op 't oog heeft moet men 's lands grenzen openzetten voor alle artikelen. Daar de vreemde landen hetzelfde stelsel niet zouden toepassen, juppe,

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1