ONS LEVENSRECHT I Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG f ALICE NAHON De Landbouw en de Werkloosheid De Regeering der Volmacht aan het werk Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ;en ■■■■■■«■■■■■■■HflMHflBaami ZONDAG 28 MEI 1933 Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 752 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. ïngen, goede Smet, ua ten anten, 201, k- ên enten- erghe, :abak- Nuf- voor i goe- e Hel witte 1 ras, e-kui- mppe, In maatschappelijke vraagstuk- :hool- ^en van verschillenden aard, spreekt men nogal dikwijls eens p een van het levensminimum, dat is het ogène strikt noodige dat aan een gezin °edbeer" onmisbaar is, om op menschelijke u er wijze door de wereld te komen, im in Daarin is dus niet alleen begrepen elpen, een normale voeding, maar ook ilst. een fatsoenlijke huisvesting, een behoorlijke kleeding, een degelijke j°'l7 opvoeding voor de kinderen, het genot van rust en uitspanning. In debatten en redevoeringen werd dat levensminimum voor ambtenaars, bedienden en werk lieden meermaals nauwkeurig be rekend en in cijfers omgezetmaar voor zoo ver het ons heugt is er, :n aan zelfs in de Wetgevende Kamers, rijzen, over het levensminimum van den °rDedne landbouwer nooit spraak geweest Hone wc' wer£Ien zijn spaarzaamheid en uiten, zuinigheid hemelhoog geroemd, 3 uur, maar al te vaak werd vergeten imet- dat die spaarzaamheid en zuinig- tert heid ons uit noodzakelijkheid des middels afgedwongen worden, en aldus weinig bijdragen tot bijzon- Meren welstand en algemeene ze- lelijkheid. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. onmis- mieke ansch ilsook mu' ima i en maai onder ima De landbouwer laat zich nog te rs en gemakkelijk paaien met schoone bines, woordenwanneer hij door knzis orten en tegenslag niet meer weet van s en wat hout pijlen maken, dan troost a van nren hem in een radiopraatje met de verzekering dat hij zich, niette- 1 genstaande alles, toch wondergoed lalst, Uit ^en trc^t— ^en kinderhand is gauw gevuld Dat in vele lagen der samenle- ie ving het levensminimum over- van schreden wordt, zien we dagelijks in het café, in bioscoop- en too rn» neelvoorstellingen, in feestjes van zerk- maatschappijen, in inrichtingen roor- voor volksvermaak, op wandelin- ïeck- ®Cn en uitstaP)es' waar bet geld ■p, h soms °P onverantwoordelijke wij ze wordt weggesmeten. Wij be kennen echter gaarne dat het ver teer altijd aan iemand ten goede comt. Ons doel is alleenlijk te on- lerzoeken in hoever de landbou wer het levensminimum benadert itsch en wat hem overschiet voor genot kunt en uitspanning. Voeding geen enkel werkman )rg zou zich tevreden stellen met het alle regiem van den boer alhoewel uitstekend voor de gezondheid is 'eurs. iet toch gekenmerkt door gebrek aan afwisseling en door overdre- ven soberheid. Hoeveel kleine 1st- landbouwers zijn er niet, die zich zelfs 's zondags geen stukje rund- lan- v'eescb mogen jonnen. Wij ken nen er genoeg die de beste voe dingsmiddelen van eigen gewin I moeten verkoopen om pachten en «belastingen te kunnen betalen. Neen, smeren en verteren behoo- Iren bij den boer niet thuis. Kleeding: van alle standen is de landbouwer wel het eenvoudigst gekleed het zijn wel de boeren vrouwen die meest tijd besteden aan het verstellen van kleederen en aan het stoppen van kousen, m Elk stuk wordt gedragen zoolang I zulks eenigszins mogelijk is. Huisvesting en komfortschoo ne meubels en luxueuse inrichting zijri bij den doorsnee-landbouwer ver te zoeken. We zijn reeds zeer 9 ver te HUM tevreden zoo we ons het bare kunnen aanschaffen. Opvoeding en vakopleiding on zer kinderen alhoewel de land bouw een doelmatige opleiding en een degelijke ervaring verefscht, zijn onze middelbare landbouw scholen de minst bevolkte van al le onderwijsinrichtingen. Verschei dene onder hen worden met on dergang bedreigd. De reden slechts enkelen onder ons kunnen de kosten van een geschoolde vor ming op zich nemen. Het genot van rust en uitspan ning bij gebrek aan moderne uit rusting, door de geweldige ver brokkeling der bedrijven en door de lage prijzen onzer produkten is er van een beperkten arbeidsduur geen spraak. De landbouwer werkt zoolang de dag en het weder zulks toelaat. De laatste statistieken hebben bewezen dat België in drankver- bruik of misbruik al de andere lan den verre overtreft. We zouden wel eens willen weten hoeveel het aandeel van den boer in deze aan gelegenheid bedraagt. Het is dus klaar en duidelijk dat de landbouwer met al zijn arbeid en al zijn zorgzaamheid het noodi ge levensminimum niet bereikt zelfs hij, die een eigen bedrijf uit baat, kan het tegenwoordig moei lijk benaderen. En daaraan kunnen alle beschouwingen van ministers en "boerenverdedigers,, niets ver helpen. Tegenwoordig vergaderen onze ministers bijna dagelijks. En iede- ren avond luisteren we met aan dacht naar de radioberichten, om toch iets te vernemen over het groot belang, dat die vroede hee- ren in den landbouw stellen. Vóór de kiezing hebben ze immers zóó veel beloofdMaar eilaas, de landbouwkwestie schijnt de minste hunner bekommernissenmen ver neemt er niets over. Nochtans, de Regeering staat voor een belangrijke keuze ofwel de boeren aan hun lot overlaten en, bij een eventueele herleving in de nijverheid, het platte land zien ontvolken om elders een ge makkelijker bestaan te zoeken.Tot welke rampzalige gevolgen zou zulke politiek aanleiding geven Ofwel een werkelijke landbouw politiek voeren,die rekening houdt met de algemeene belangen van het land, maar ook met het levens minimum van den boer. Wij twijfelen er echter aan of onze bewindslieden het vraagstuk aldus durven beschouwen en er hun handelingen naar richten. We verwachten in elk geval meer van onze eigen syndikale werking in Redt U Zeiven. Eens dat we 3terk genoeg zijn om die groote slapende meikevers op de pootjes te duwen, zullen ze wel de vleugels openslaan en vlie gen om aan den druk te ontsnap pen. ■31 van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 Juni 10 tot 3 uur. van Alice Nahon. de gekende Vlaamsche dichteres is op Zondag 21 Mei over leden in den ouderdom van 37 jaar. Het Vlaamsche volk verliest in haar de fijngevoeligste dichteres, de zachte schepster van de meest teere gedichten, van fijne en gemoedelijke zangen. Van haar verschenen drie dichtbun dels "Vondelingskens,, "Op zachte Vooizekens,, en "Schaduw,,. Vele dicht jes zijn nog niet uitgegeven. Terecht noemde men haar de zoet gevooisde zangeres, de nachtegaal die droomen doet in stille Meinachten. Hier geven we eenige dichtregels, hoe schoon, hoe waar, hoe diep gevoeld. Hoort hoe ze de droomerigheid af beeldt van den avond op een stil hof stedeken In de hagen, daar begon zachtjes iets te spreken..., Wat niet anders wezen kon dan een wind-gebeêken... Over 't oude hofke viel, Wat geen zang kan zeggen..., Wat een avond in uw ziel Zelf moet nederleggen... Om een wiegske vlocht een vrouw Zaal'ge douwdidouwkes..., Aan der heem'len verre gouw Blomden wat kersouwkens... en En hoe diep gevoeld is hare VERGIFFENIS. Ik wil U schoon vergeven Omdat ik wonder schoon bemin Vergiffenis in liefde Weet ende noch begin. Ik wil U schoon vergeven, Omdat ik bij mij zelve weet De zwakheid van mijn herte De diepte van uw leed. Ik wil U schoon vergeven. Omdat ik in mijn groot gemis U toch niet meer kan schenken Dan wat vergiffenis. Ze was Vlaamsch door en door, hier geven we het slot van FANTASIA. De Vlaamsche meeuwen vlogen, Hun vleuglen juichten meê, Met heel die zee van blommen, Den kreet van "Storm op Zee,, En toen de zonne gloeide Op klank- en kleurgeschreeuw, Die zee van rouw en glorie Hief aan De Vlaamsche Leeuw Hoort hare gedempte klacht AAN 'T VERRE DORPKEN. Waar de hei te bloeien staat Speelde ik eens als kind k Lachte en zong er, vroeg en laat Stoeide er met den wind. Och, k en wist geen leed, geen zucht Vlocht maar erica's Boven mij hing heel de lucht Vol lobelia's. Waar de hei te bloeien staat, Knielde ik, liefste mijn, 's Avond, in mijn nachtgewaad Vóór mijn beddekijn k Bad, dat ge me lieven mocht, jongen van m'n ziel. Want m'n ziel de uwe zocht Wijl er de avond viel. Waar de hei te bloeien staat, 'k Wist geen woorden toen Bloeide er op mijn jong gelaat De eerste liefdezoen Zachtjes over 't dorpekijn Zong wat avondwind "Gauw zult ge vergeten zijn Blond idylle-kind,,. Waar de hei te bloeien staat, Slapen liefde en wee t Lied, dat door de bloemkens staat, Zingt m'n ziele mee... 't Leven lokt en liegt en lacht "Kom..., mijn weg is breed Heidebloemkens zingen zacht "Kind, vergeet..., vergeet Ze was heilig en hare verheven schreef de nederigheid, de gedweë derwerping in STERVENS-PIjN. Daar hangt wat adem in m'n ziel Op iederen weg, in ied're bloem Daar blijft een beetje van mijn hart In al de namen, die k vernoem. En 'k voel m'n oogen stil verwant Aan ieders wee..„aan elks verblijen..., Gij, die me lieven hebt geleerd, God, leer me schreien. M'n God, ik kan..., ik kan nog niet Daar woont in mij geen stervensrust M'n ziel is nog niet uitgezeid, M n mond heeft niet genoeg gekust... Zie, in m'n kijkers fonklen nog Te lang verkropte, jonge lusten... Gij, die me hunk'ren hebt geleerd, God, leer me rusten... Onder m'n voeten reuz'len stil Verdroogd' en bruin' oktoberblaan Neem Gij m'n handen, God, ik kan. Ik durf er haast niet overgaan... M'n zwier'ge tred is niet gewend Te trappen op illusiescherven... Gij, die me "leven,, hebt geleerd. God, leer me sterven. God, leer me sterven Het is gebeurd haar hart dat zooveel schoons en liefs omvatte, hare lippen die van kussen droomden, zijn stilgevallen. Ze is heengegaan, de schoone droomster van de werkelijkheid en zooals ze zei "daar woont in mij geen stervensrust,,,en zooals ze vroegGod, leer me rusten is de dag gekomen waarop de rust haar wiegde in de eeuwigheid. Ze liet aan haar volk een schat van herinneringen hare gedichten moeten een erfdeel zijn waarvan ieder Vlaming en Nederlander zijn deel zal willen op- eischen. Alice Nahon is heengegaan. Ze zal niet sterven in Vlaanderen. Dat ze in Vrede Ruste bij den Heer naBBan a»ea«iB seaaasB mzaa sa Reeds veel commentaar is er gemaakt rond de kwestie der werkloosheid en veel meeningen werden erover uitge drukt. En nochtans, hoe weinig gewag wordt er gemaakt over den grooten dienst die de werkloozen zouden kunnen bewijzen aan onzen landbouw. Het is maar logisch dat, in ruil voor den steun die de werkloozen van de gemeenschap ontvangen, ze iets van waarde teruggeven. Gaat U maar even in een werklieden- wijk en U zult ze daar zien staan, de "doppers,, samengeschoold neven een muur, triestig en moedeloos. Volgaarne willen ze werken doch ze kunnen niet. j Reeds verschillende malen heeft men ons verweten dat wij, boeren tegen den werkloozensteun waren. Deze bewering houdt geen steek, want wij, meer dan iemand anders, weten wat armoede is en met hoeveel verlangen de arme som tijds zit te wachten naar een weinig hulp. Alleen eischen we dat alle misbruiken streng zouden worden beteugeld. Wij misgunnen de werkloozen hun steun niet, integendeel. Maar wat we wel bekritiseeren is, dat zooveel duizen den arbeidskrachten niet gebezigd wor den, daar waar ze groote diensten zou den kunnen bewijzen. Wij verwijten zulks niet aan de ar beiders, maar aan onze Regeerders. Zij zijn het die er voor te zorgen hebben dat de geest van al die menschen niet verloren gaat in den kolk van algemeene moedeloosheid die demoraliseerend werkt op hun gemoederen. Er heerscht soms groote verbittering bij de werk loozen, die wel eens in baldadigheden zou kunnen overslaan. Ze eischen werk en brood 1 Waarom geeft de Regeering hen zulks niet Waarom blijft ze doof voor dat aan houdend geroep om recht Of kan ze misschien het gevraagde werk niet ver schaffen Maar, er is toch immers werk in overvloed Waarom het voorbeeld niet gevolgd van de Duitsche en Italjaansche Re geeringen Daar ook zijn werkeloozen die door den Staat hoeven gesteund en echter heerscht er onder hen die groote verbittering niet als hier bij ons. Waarom, zult ge vragen. I en en Hij die trouw de gebeurtenissen der laatste maanden in voornoemde Staten gevolgd heeft, weet dat Mussolini in Italië gansche strekenffmoerassen bosschen heeft doen droogleggen ontginnen en omzetten in vruchtbaar akkerland. En dit door de werkloozen in ruil voor het ontvangen steungeld In dat land tracht men ten minste de lieden werk te geven, inplaats van aal moezen. Men weet ook dat de Duitsche Re geering zinnens is, als steun aan den landbouw, een vergunning toe te ken nen aan ieder landbouwer die een werk- looze als knecht in dienst neemt. Het loon van deze laatste zal bestaan uit de som die bem anders zou toegekend wor den als leegloopende werkman en die hem nu door den landbouwer zal uit betaald worden. En waarom zou onze Regeering zulks ook niet kunnen Of is België voor den landbouwer misschien het Land van Belofte waar niets kan worden ver beterd Als eenig antwoord noodigen we U uit op een wandeling in een of ander landelijk dorp. Daar zult ge U kunnen overtuigen van den wraakroependen toestand waarin zich de wegen onzer boerendorpen bevinden, hoe slecht de waterloopen zijn onderhouden. En als men dan nagaat hoeveel ar beidskrachten er verloren gaan, terwijl er zulke groote verbeteringen en nuttige werken kunnen uitgevoerd worden, zou men dan niet geneigd zijn te geloo- ven dat wij boeren, hier in België, trots alle lofzangen onzer vertegenwoordi gers, tóch als tweederangs-burgers wor den aanzien Zoo de Regeering wilde, hoeveel goeds zouden de werkloozen onzen landbouw niet kunnen bewijzen Halen we hier enkele verbeteringen aan die hoogergenoemde zouden kunnen doen Het maken, vernieuwen, verbeteren van alle landelijke wegen, zoowel de veldbanen als de dorpswegen. Het rei nigen, verbreeden of scheppen van de waterwegen, zooals grachten, beken en rivieren. Het verbeteren van moeras sige of zandgronden door afwatering of bevochtiging, enz. enz. De Regeering kan tevens de kwestie onderzoeken de werkloozen bij de land bouwers te laten arbeiden, mits over eenkomst van loon en toelagen. Dit en veel ander gebruik van den werklooze in den landbouw zou niet al leen de boer, maar heel de natie ten goede komen. Het stoffelijk, zedelijk en ekonomisch nut van deze maatregel zou een algemeenen, gunstigen invloed heb ben op gansch de gemeenschap en vooral op het volk, de landman en de werkman zelve. De Ministerraad, in uitvoering der volmacht haar verleend door de meer derheid der Wetgevende Kamers, heeft een oproep gericht tot het land waarbij zij de stellige belofte aflegt niet te doen aan inflatie of waardever mindering van den frank noch aan ge dwongen omzetting der staatsrenten. Zij gaat de verbintenis aan alle mis bruiken te beteugelen en het evenwicht in de begrooting te herstellen door in krimping der staatsuitgaven. Verder verzoekt zij de belastingsplichtigen hun belasting te betalen vóór het verstrijken van den wettelijken termijn. Alhoewel de maatregelen welke de Regeering voornemens is te treffen tot saneering der staatsfinanciën nog niet gekend zijn. heeft de Ministerraad alreeds langs de pers meegedeeld dat 1) Nieuwe strafmaatregelen dadelijk zullen getroffen worden om bedrog op alle gebied te bestrijden. 2) Dat al de op de begrooting inge schreven kredieten behoudens deze voor wedden zullen verminderd worden met 20t.h. 3) Dat de toestand der inbeschikbaar- heid gestelde ambtenaren zal herzien worden onder meer door de thans gel dende tijdsbepalingen met de helft te verminderen. 4) Dat een commissie binnen de 15 dagen de vermindering van het aantal •••i

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1