Beschouwingen over de Krizis De Steun aan de Roggeteelt zitdag"""" ten see 'bor ene Arbeid ac lelt. Landbouwweekblad Voor en door dc Landbouwers Dc groote Tentoonstelling der Duitsche Landbouwmaatschappij ■■■II ien fel mïï Orgaan der Landbouwcrsvereeniging Redt U Zeiven Over 't algemeen en voor België. ZONDAG 11 JUNI 1933 Prils 25 centiem 15de JAARGANG Nr 754 en pai ij Pett erlee ïrmojl Prijs, IthandJ I in te Hi m. bo Vi'1 Ni( Zich nr e ma; zondj San; rders acbin soort ttels genv 1. 111 Aal; ■■Hl s. wei ■aai naain jnen Duits >p ku an a rs bel Aals! en Pil lick van igeloc waa: e dm bestai Ma waa: ksels. arscl yes. )uwm arbor: 172. uren :ons BER( 20 jaa t^aan 1 diss aatijze ede: 7 m, 2 m, 5 m. i olie Ie ai' depot rollen hienei erhoue ielan{ jen neii 135. ot koopt nd lagn 3t flt' k ui chtê- tigin ucoi 842, Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De mei verantwoorc b ie werkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In menig financieel blad wil men het doen doorgaan of het einde der krisis reeds in een min of meer verwijderd verschiet te ontwaren is. Als reden worden opgegeven eengrootere activiteit op de beurs, een sobere heropleving in sommige nijverheidstakken, het opnemen van zilver door Amerika waardoor een zekere hoeveelheid goud zou vrijkomen. Om te zien in hoever deze hoop of liever deze voorspelling gewet tigd is, moeten we de oorzaken der krisis nog eens uitpluizen, en nagaan in hoever dezelve wegge nomen of aan 't verdwijnen zijn. De groote en wel de voornaam ste oorzaak der krisis is, volgens het maandblad der NationaleBank, het gemis aan koopkracht van den verbruiker genoemd blad zal daarin wel overschot van gelijk hebben. Die koopkracht werd in de overwonnen landen tot een mini mum teruggebracht door de her stelbetalingen. De groote Engelsche staatsman Lloyd Georges, die zelf het Ver drag van Versailles hielp verwe zenlijken, erkent thans volmondig de dwaasheid der overdreven her- stelbelastingen.endezeis trouwens j maar al te duidelijk gansch Mid den-Europa heeft er zich aan doodgebloed de koopkracht van deze volkeren is op de wereld markt bijna vernietigd, en de zoo gezegde overwinnaars helpen thans ook, door de gevolgen hier van, het gelag betalen. De binnenlandsche economische politiek in België schijnt daaren boven de koopkracht van den verbruiker totaal te negeeren. Zoo heeft de Regeering der Volmachten door haar laatste wetsbesluiten de loonen, de fami lietoelagen, de ouderdomspensi oenen en werkeloozensteun met 600 miljoen verminderd. Wij zijn de eersten om de afschaffing der misbruiken op alle gebied goed te keuren doch hier gaat het niet alleen om misbruiken, het geldt hier gedeeltelijk machtsmisbruik, aangezien er 600 miljoen gespaard wordt op de kap der armen, ter wijl men van de rijken maar een opoffering van 70 miljoen vergt en talrijke nuttelooze uitgaven on aangeroerd laat. Sommige landbouwers verheu gen zich in deze onberedeneerde bezuinigingen, omdat zij er de ge volgen niet van inzien. De koop kracht der massa wordt in één slag met 600 miljoen verminderd en daarvan zal de landbouwer, en hij misschien eerst en vooral de nood lottige gevolgen dragen. Het doel der Regeering is het reeds goedkoope leven nog op lager peil te brengen en zulks kan alleen nadeelig voor ons werken. Wanneer de werkman veel geld verdiende en er veel verteerde, waren het ook voor ons goede tijden. Oplossing der krisis langs dien kant is dus uitgesloten. Voegen we daaraan toe de meer om meer drukkende belas tingen, met de herschattingen van kadaster, waarbij den landbcuw het laatste levenssap wordt uitge- pompt, gezien deze vooral drukken én op de landbouwgronden én op het verbruikswezen. Een geweldige hinderpaal voor de heropleving in landbouw en nijverheid zijn de steeds hooger opgetrokken tolmuren, de tarie- venoorlog en de schepping van afzonderlijke economische blok ken, zooals er een geschapen werd in de Angelsaksische landen door de Conferentie van Ottawa, zooals Frankrijk er een heeft met Algerië, Marokko en Indochina, zooals er sinds jaren een bestaat in de Unie der Sowjetrepublieken. Die verschillende economische blokken trachten een wereld op zichzelf te vormen en voeren een zelfzuchtige handelspolitiek, zon der zich om de rest van het menschdom te bekommeren. Kleine landen, zooals België, Holland en Denemarken, die bij zonder op den uitvoer aangewezen zijn, worden de grootste slacht offers van dit nieuw en eng wereldinzicht. Daarbij komt voor onze land bouwers nog het euvel dat onze wetgevers geen echte landbouw politiek voeren durven, en dat is het noodlot der algemeene poli tieke partijen. De nijverheid staat hier steeds op hefc'voorplan meer dan eens hoorden we in eenzelfde Kamer zitting de bescherming der nijver heid verdedigen en de bescherming van den landbouw bekampen. Hier ligt echter de fout aan de landbouwers zelf, door hun onver schilligheid en door hun meeloo- pen met menschen die ons eigen belangen verraden. Stonden we op dit oogenblik vereenigd in een machtig boeren- syndikaat, dan konden we even als de grootnijverheid met meer klem en gezag onze standsbelan- gen verdedigen. Dit is dan ook ons belangrijkst streven voor de onmiddellijke toekomst: een mach tig boerensyndikaat gesticht niet tegen de andere klassen der sa menleving, maar tot verovering van ons eigen levensrecht... Een lichtpunt in de heerschen- de duisternis wordt door velen ge zien in de eerstkomende ekonomi- sche conferentie te Londen. Daar komen een zestigtal staten bij mekaar, zoogezegd om een einde te brengen aan de huidige anar chie in de handelsbetrekkingen der volkeren. Zal deze conferentie in haar doel slagen en leniging brengen in het lijden der menschheid? De gedachten hieromtrent zijn zeer verdeeld. De zwartkijkers bewe ren dat de conferentie ingericht wordt door de hevigste protectio- nisten, dat deze er het hooge woord zullen voeren en dat ze, gedurende de voorbereiding der zoo belangrijke vergadering, in eigen land steeds met nieuwe in voertarieven voor den dag komen. Laten we zoo verstandig zijn de (Zie vervolg onderaan 3de kolom). In onze twee vorige bijdragen hebben wij onze aandacht gewijd aan het vraagstuk der valorisatie van de inlandsche tarwe. Wij hebben vooreerst aange- toond dat valorisatiemaatregelen noodzakelijk en ten volle gewet tigd zijn in 't belang van onzen landbouw en daardoor ook van de algemeene welvaart waarvan de landbouw een hoeksteen vormt. Wij hebben vervolgens uiteenge zet op welke wijze de tarwevalo- risatie naar onze meening doel treffend kan worden doorgevoerd. Een vraagstuk dat nauw ver band houdt met de valorisatie van den tarweoogst is de steun aan de roggeteelt. In sommige landbouwstreken is deze laatste immers de bijzonder ste graankultuur. Zelfs voor het gansche land overtreft zij in belang de tarwe- cultuur, daar de met rogge bezaai de oppervlakte in 1932, 227.464 hectaren bedroeg tegen 156.188 hectaren besteed aan de tarwe- teelt. De verkoopprijzen der inland sche rogge zijn even ongunstig, zooniet ongunstiger dan de tarwe prijzen. In Maart 1933 bedroeg hat indexnummer betreffende den verkoopprijs der rogge slechts 335 punten ten opzichte van de voor- oorlogsche prijzen, dit der tarwe 398, terwijl het index-cijfer der voortbrengstkosten in het land bouwbedrijf nog boven 700 steeg. Deze verhoudingen bewijzen ge noegzaam welke zware verliezen de roggeteelt thans oplevert. Hoe dient nu de valorisatie van de inlandsche rogge opgevat en doorgevoerd? Naar onze meening dient de methode tot valorisatie te verschillen van deze toe te passen voor de tarwe om reden van de verschillende doeleinden waar- BKSBaaa asesaa aan bhbmm -tasieaa gebeurtenissen niet voorbij te loo- pen en verhopen wij hec beste. De deelnemende landen moeten im mers begrijpen dat het nu of nooit tijd is om het mes in de wonde te zetten en dat, in plaats van weken lang mooie redevoeringen te hou den, er kordate besluiten moeten genomen worden om de mensch heid in het algemeen, en het dood zieke Europa in 't bijzonder, van den ondergang te redden. Mocht de Engelsche Minister van F'nanciën, de heer Chamber lain, door collega's uit andere lan den niet teveel tegengewerkt wor den, dan zou er wel een verande ring ten goede in den algemeenen toestand kunnen komen. Zijn pro gramma voor de conferentie is samengevat in drie hoofdpunten 1° herstel van het prijsniveau 2° regeling der valuta3° uit den weg ruimen van de abnormale handels hinderpalen. Worden deze zoo belangrijke kwesties opgelost, dan zal er vast en zeker een zucht van verlichting, uit alle deelen van de ekonomisch zieke wereld, opstijgen. De Conferentie van Londen wordt dan ook, sedert het sluiten van den wapenstilstand, de voor naamste gebeurtenis in de geschie denis der volkeren. (Wordt voortgezet) voor beide graansoorten worden geteeld en aangewend. Terwijl de tarwe vooreen aan zienlijke hoeveelheid wordt ge teeld voor de bakkerij dus voor de menschenvoeding, wordt de rogge hoofdzakelijk geteelt voor dierenvoeding en dient dus als grondstof in het landbouwbedrijf. De maatregelen tot valorisatie der inlandsche rogge moeten dus ver mijden de prijzen op te drijven voor de landbouwers die rogge moeten aankoopen voor de nood wendigheden van hun bedrijf. Om deze reden schijnt de pre mie op de bezaaide oppervlakte ons een minder geschikte oplos sing, indien de premie ten minste zou moeten uitgekeerd worden bij middel eener verhooging van tolrechten op den invoer van uit- heemsche rogge. Bovendien moet opgemerkt worden dat de Regee ring de handen niet vrij heeft bij de verhooging der tolrechten om reden dat ons land met verschil lende landen invoerders van rog ge handelsverdragen heeft afge sloten, waaraan slechts na voor- afgaandelijke onderhandelingen wijzigingen kunnen gebiacht wor den. Een betere oplossing schijnt ons dan ook de onrechtstreeksche va lorisatie, namelijk het treffen van maatregelen voor doel hebbende een voldoende verkoopprijs te verzekeren aan de diersoorten tot wier voeding rogge vooral wordt gebruikt. Zulks is bijzonder het geval met zwijnen en zwijnen- vleesch. De Regeering beschikt hiervoor over het passend middel namelijk de contingenteering. De tot over enkele weken toegepaste contingenteering was echter niet doeltreffend, daar zij enkel betrek king had op versch varkens- vleesch, terwijl gezouten en toe bereid varkensvleesch in buiten gewone hoeveelheden vrij werd ingevoerd. Het Koninklijk Besluit versche nen in het Staatsblad van 21-23 Mei 1.1. waarvan wij den inhoud hebben meegedeeld in ons nummer van 4 Juni 1.1. heeft deze gebreken van het vroegere stelsel wegge ruimd. Onze Regeering en onzen Mi nister van Landbouw beschikken dus thans over de noodige midde len om de prijzen van de inland sche zwijnen en van hetinheemsch varkensvleesch op een loonend peil te brengen door het afweren van abnormale vreemde concur rentie. Aldus handelende zullen zij tegelijkertijd aan onze roggeteelt den onmisbaren steun schenken welke zij noodig heeft. Wij verwachten dat onze Re geering op dit gebied hare plicht ten volle zal begrijpen en vervul len. Als tolk der landbouwers zullen ons blad en onze Vereeniging niet nalaten al hare tekortkomingen te dien opzichte onmiddellijk aan te klagen en te bestrijden. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 Juli van 10 tot 3 uur. Berlijn staat thans voor de tweede keer dit jaar in het teeken van den land bouw. In Januari hadden we hier de jaarlijksche tentoonstelling der groene week, thans is er een tentoonstelling georganiseerd van een omvang zooals dat nog niet vaak plaats gevonden heeft. Deze tentoonstelling op land bouwgebied is een z.g. reis-tentoon- stelling, elk jaar vindt zij in een andere stad van het Rijk plaats. Thans is ze voor het eerst na den oorlog in Berlijn ondergebracht en ko men nu twee grootheden tezamen die beiden een reusachtig bezoek veroor zaken. I en eerste dan de grootste or ganisatie op landbouwgebied in Duitsch- landen ten tweede de grootste verbruik- ster van landbouwproducten in Duitsch- land. Berlijn met niet minder dan vier millioen inwoners, d w z. de helft van onze bevolking in één stad bijeen. De grootste producent en grootste consu ment te samen. Het bezoekers-aantal is thans nog niet te schatten maar is zonder twijfel veel grooter dan tijdens de z.g. groene week. De geheele stad is vol met be zoekers van het geheele land en de tentoonstelling is ondanks haar opper vlakte van 45 Ha. eveneens overvuld. Dat een dergelijke tentoonstelling menschen trekt ook uit andere steden blijkt uit het feit, dat zij o.a. in Hamburg 500.000 bezoekers trok, in Hannover in 1931 375.000 en in Mannheim in 1932 296.000. Wie de beteekenis en ontwikkeling van den Duitschen landbouw en haar aanverwante industrie wil leeren kennen kan daartoe geen betere gelegenheid vinden dan op deze jaarlijksche reis- tentoonstelling. Alles wat in het afgeloopen jaar in de studeerkamers der deskundigen op landbouwgebied uitgevonden is. alles wat daarna in de fabrieken geconstru eerd is en in verschillende proeven ge probeerd is. dat alles wordt hier ver toond in een overzichtelijk geheel. Eveneens het beste fokvee, paarden, koeien, schapen, varkens, pluimvee en bijen worden vertoond dit jaar onge veer 4000 stuks. Natuurlijk trok ons allereerst de af- deeling pluimvee, maar daarnaast zijn er zooveel andere zaken die een bezoek aan deze tentoonstelling en aan de wereldstad Berlijn belangrijk en interes sant maken. De nieuwe richting in Duitschland is immers thanseen gezonde boerenstand is de basis waarop de geheele natie moet steunen, de stad verbruikt menschen. de boerenstand levert voor stad en in dustrie den aanvoer van gezonde, sterke me schen. Een gezonde boerenstand moet in staat zijn de Duitsche bevolking zelf te voeden. De industrie welke voor den export op de wereldmarkt werkte zal zich moeten gaan toeleggen op de produktie van wat de weer opbloeiende boerenstand zal noodig hebben. Voor eens en vooral moet afgedaan worden met den droom dat de vroegere export mogelijkheden van de industrie weer terug zouden keeren. Duitschland moet tot zich zelf, tot zijn eigen bodem als de voornaamste steun voor zijn maatschap pij terugkeeren. Onder deze nieuwe leuze heeft de boerenstand zich in groote massa's op gemaakt de tentoonstelling in Berlijn te bezoeken en ik zou haast zeggen alles werkt mede tot een groote propaganda- veldtocht voor deze nieuwe gedachte. Wie als buitenlander al het vertoon van vlaggen en uniformen ziet, zal op het eerste oogenblik er eenigszins van terug deinzen maar heel spoedig leert men de bedoeling kennen. Ook op de tentoonstelling zelve wordt propaganda gevoerd voor de nieuwe ge dachte. Als nieuwtje op deze tentoon stelling is in het centrum op de reus achtige weide waar de landbouwwerk tuigen gedemonstreerd worden en waar 6000 menschen plaats vinden, een soort kermistheater opgericht, waar 's mid dags vertoond wordtGundula en hare zeven vrijers Reusachtige luid- S, VOO intra :n Eeci Dorp, IBHI BMtiaa

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1