Beschouwingen over de Krizis De Grondbelasting en de Herziening De Jaarlijksche Wedstrijd Arbeid adelt Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De macht der Syndikaten WERKHUIZEN ZITDAG 9 Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven van het Kadastraal Inkomen Over 't algemeen en voor België. Onze Landbouwers met reden misnoegd Belgisch Trekpaard ZONDAG 18 JUNI 1933 Prijs 23 een item 15de JAARGANG Nr 755 Abonnementsprijs J2fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In onze vorige bijdrage hebben we als groote redenen der krizis de onzin nige herstelbetalingen en het overdre ven protektionisme aangeduid. Nog talrijke andere oorzaken hebben echter tot het huidig ekonomisch falliet bijgedragen. Na den oorlog heeft men niet opge houden te redetwisten over de noodza kelijkheid van een duurzamen vrede, terwijl de confereerende landen om het meest bewapenden en aldus hun weder- zijdsche begrootingen ontredderden door miljarden nuttelooze militaire lasten. Ook ons land heeft zich aan die dwaasheid bezondigd elk jaar wordt hier meer dan 1 miljard aan militaire uitgaven verkwist. Met die som kan men gemakkelijk al onze landelijke wegen, die nu veelal in een onbruikbaren toestand verkeeren, herstellen en verbeteren, aldus werk verschaffen aan duizenden arbeiders, en tezelvertijd toonen dat men ook iets voor den landbouw over heeft. Maar eer men dat hier begrijpen zal, moeten de landbouwers zelf meer voelen voor hun eigen belang en zelf hun stem ge biedend laten hooren door de vorming van een machtig syndikaat. Hij die daarom Redt Li Zeiven steunt, bevor dert dus zijn eigen zaak en ook den al- gemeenen vrede. Vroeg of Iaat moet men toch tot de idealistische wereldbeschouwing van Wilson terugkeeren en overgaan tot algemeene ontwapening, of het mensch- dom gaat een zekeren ondergang te ge- moet... Dat de beschaving en de wetenschap zelf hebben bijgedragen tot de lusteloos heid in het bedrijfsleven klinkt misschien wel min of meer vreemd, maar toch waar. Het bewijs hiervoor is gemakke lijk te leverenlanden als Engelsch In- dië, Egypte, Rusland en andere, bezaten vóór enkele jaren weinig of geen groot nijverheid en waren dus goede afzetge bieden voor de West-Europeesche in dustrie. Met den oorlog werd die toestand totaal gewijzigd Engelsch Indië bezit thans weverijen die met de beste instel lingen van Gent of Manchester kunnen wedijveren en Rusland heeft reuzen sprongen gemaakt in den vooruitgang van de metaalindustrie en van den landbouw. In Italië en in Egypte werden de laatste jaren honderdduizenden hectaren woeste gronden tot vruchtbare akkers herschapen aldus worden de invoer- landen van vroeger uitvoercentra voor heden. Ook ons land werd hierdoor zwaar getroffen en de schuld hiervan ligt na tuurlijk niet bij het landsbestuur maar het komt ons toch voor dat er wat meer geld zou mogen besteed worden aan het zoeken van nieuwe uitvoermo- gelijkheden, en wat min aan de koste lijke gezantschappen, die we in alle groote wereldsteden onderhouden. Wat baat hebben wij er bij de groote mo gendheid uit te hangen en daaraan mil joenen te verspillen, wanneer onze nij verheid en landbouw overal den pas worden afgesneden De vooruitgang der techniek, de ge weldige mekanisatie, het volledig uit schakelen van allen handarbeid zijn de groote faktoren der overproduktie. Zij die de gelegenheid hadden vóór den oorlog een spinnerij te bezichtigen en rich nu nog eens de moeite getroosten dergelijke inrichting te bezoeken, zullen gemakkelijk kunnen vaststellen dat, met een verminderd personeel en met gemo derniseerde machienen, de voortbrengst verdriedubbeld is. En zulks is het geval in bijna alle nijverheden. Wordt inkrim ping van den arbeidsduur hier nog maals geen noodzaak In Amerika en in Rusland heeft de mekanisatie van den landbouw gelijken tred gehouden met de uitrusting der nijverheid de uitgestrekte boerderijen in die landen zijn daar ook ten zeerste voor geschikt. In onze kleine bedrijven echter, waar de verkaveling der gronden zoo ver mogelijk doorgevoerd is, kan van een volledige mecanische uitbating geen spraak zijn. Daarin ligt dan ook de reden dat wij voor de gewone producten de concur rentie met hooger genoemde landen niet kunnen volhouden. In deze aangelegenheid zijn voor ons maar twee uitwegen de overgang tot gespecialiseerde kuituren of de her groepeering der landeigendommen, die we kortelings uitvoerig zullen bespreken. De inflatiepolitiek, door zooveel landen als een middel aanzien om zich door den bestaanden warboel heen te werken, heeft nooit het nagestreefde doel bereikt en zal nergens blijvende resultaten opleveren ze is immers ge grondvest op oneerlijke mededinging op de wereldmarktze schokt het ver trouwen der eigen onderdanen zoowel als dat der wereldopinie de voordee- len van het onmiddellijk oogenblik ver dwijnen na aanpassing van het algemeen prijsniveau. Inflatie is trouwens maar een verguld woord voor bedrieglijk bankroet en helpt ten slotte mede om de krisis te verergeren inplaats van ze te verlichten. Nog andere economische stoornissen zooals de vrouwenarbeid in de groot nijverheid, de verkeerde belastingsstel sels en het knechtschap van de politiek aan de grootfinancie zijn in onze maat- schappij te ontdekken we meenen echter dat de hooger besproken oor zaken reeds volstaan om aan te toonen dat het nog altijd zeer gevaarlijk is, zich op dit oogenblik aan voorspellingen nopens het einde der krisis te wagen, vermits de algemeene oorzaken verre van weggenomen zijn. Als deze regelen verschijnen zal de Conferentie van London reeds eenige zittingen gehouden hebben. Talrijke volksleiders en economisten hebben er al hun hoop op gevestigd. Vast en zeker kan er ons, met wat goeden wil van wege de deelnemers, veel leniging uit Londen gebracht worden maar dat al de moeilijkheden door die hooge ver gadering ineens zouden weggeruimd worden, dat kunnen we zoo gemakkelijk niet aannemen daarvoor liggen de oorzaken van het kwaad te 'diep en woedt het protectionisme der groote landen te hevig. Wij houden ons echter bij onze ver klaring van verleden Zondag, namelijk dat ook wij deze Conferentie met groote hoop begroeten. In benarde tijden, zooals wij er thans doormaken, is iedere stap op den weg van den economischen vrede reeds een verlichting en een aanmoediging tot verdere overeenkomst. We wenschen vooral Minister Cham berlain goed heil met zijn prachtig plan. SRgtëiSB sBsggsttg anan Bsaeaiaa ssa«Brajs Talrijke wetsbesluiten ten nadeele van werklieden en ambtenaars werden door de Regeering der Volmachten uitge vaardigd. Thans echter staat het reeds vast dat vele dezer besluiten zullen herzien of ingetrokken worden, omdat de syndi katen zulks eischen. Is dat geen les voor de landbouwers Ook voor ons zijn de tijden meer dan ernstig en de Regeering schijnt niet te beseffen dat er nog landbouwers bestaan tenzij om ze te laten uitbuiten. Zie wat de grondlasten, gepaard met de herschatting van het kadaster ons brengt. Wanneer zullen wij onze macht eens kunnen toonen en, evenals andere vak verenigingen, ons recht afdwingen t Gaat gemakkelijk genoeg als ieder van ons zijn plicht begrijpt en zonder talmen de onverschilligheid voor eigen belangen afwerpt Wordt zonder uitstel lid van ons syndikaat dat, op korten tijd en met zeer beperkte middelen, reeds een groot ge tal boeren gegroepeerd heeft. Begrijpt ge dien onverbiddellijken plicht niet, dan moogt ge niet meer jammeren over den slechten tijd le bijdrage. De belasting die onze landbouwers het meest aanbelangt is deze op de in komsten van onroerende eigendommen of de grondbelasting, omdat zij geheven wordt op den grondslag van hun be drijf namelijk hunne landerijen en hun ne hofstede. Duidelijkheidshalve past het voor eerst een oogslag te werpen op de wet telijke bepalingen welke den aard en de wijze van hefting van voornoemde taks op het huidig oogenblik regelen. De grondbelasting is gevestigd op het kadastraal inkomen van al de ge bouwde of ongebouwde grondeigen dommen. Dit kadastraal inkomen moet in princiep overeenstemmen met het ge middeld normaal netto-inkomen van het belaste goed gedurende één jaar. Door netto-inkomen dient begrepen de opbrengst van den eigendom na af houding van de onderhouds- of herstel lingskosten. Deze laatste kosten worden forfaitair door de wet bepaald a) op 1/5 van de opbrengst voor ge bouwen b) op 1/10 voorgronden of niet ge bouwde eigendommen. Van belang voor het landbouwbe drijf is de bepaling dat de vermindering van 1/5 voor onderhoudskosten van gebouwen toegepast wordt op het inko men verband houdende met de gebou wen en met de gronden of aanboorighe- den die gezamenlijk een enkel kada straal perceel uitmaken. Uit deze wetsbepaling spruit voort dat een vijfde voor onderhoudskosten mag toegepast worden op het kada straal inkomen der hofstede met tuin en aanpalende grond, indien zij één enkel kadastraal perceel vormen. V an overwegend belang is de wijze waarop het kadastraal inkomen of het normaal netto-inkomen der eigendom men wordt vastgesteld. De wet behelst desaangaande volgen de voorschriften Het kadastraal inkomen wordt per perceel vastgesteld door de beambten van 't kadaster (landmeters en toezich- ters van t kadaster) bij vergelijking met onroerende goederen van gelijken aard en van gelijke opbrengst gelegen in dezelfde gemeente of in de omliggende gemeenten, welke als modellen van schatting worden genomen. Onze lezers zullen al dadelijk inzien van welk groot belang het is dat de eigendommen welke als type of verge lijkingspunt worden genomen wel dege lijk de vereischte overeenstemming bie den met den eigendom waarvan de des kundigen van 't kadaster het kadastraal inkomen moeten bepalen. Is het vergelijkingspunt niet juist, dan is de schatting van het kadastraal in komen ook verkeerd. Daar nu ligt menigmaal de oorzaak van overbelas ting en benadeeling onzer landbouwers zooals wij in een volgende bijdrage zullen aantoonen. De wet zegt verder dat het kadastraal inkomen door de aangestelde ambte naren dient vastgesteld met inachtneming hetzij van het huurinkomen voor ver huurde goederen, hetzij van de handels waarde of van het gemiddeld bedrag van de huuropbrengst. De als modellen te nemen goederen worden gekozen hetzij onder die waar van het huidige huurinkomen gekend is door huurovereenkomsten of kwijtingen van normaal erkende huurprijzen, hetzij onder die welke onlangs werden ver kocht tegen een prijs die insgelijks als normaal is erkend. De wet behelst nochtans een correc tief tegen de vaststelling van het ka dastraal inkomen door de ambtenaars van t kadaster, n.l. dat kwijtschelding of vermindering van grondbelasting kan worden verleend naar verhouding van het verschil tusschen het kadastraal inkomen der goederen en hun werkelijk inkomen verkregen gedurende hun be lastingsjaar, in zooverre dit verschil ten minste 10 t.h. van h lijksch inkomen bereikt. in algemeenen regel worden de kadastrale inkomsten voor een termijn vaD 10 jaar vastgesteld. Bij overgangsmaatregel bepaalt de wet nochtans dat de Minister van Fi- nanriën vóór 1 Januari 1932 moest doen overgaan tot een algemeene perceels gewijze herziening van het kadastraal inkomen van alle vaste goederen. De aldus vastgestelde goederen gelden slechts voor 5 jaar en een nieuwe her ziening moet geschieden tegen 1 Januari 1937 op welk tijdstip de eerste normale termijn van 10 jaar een aanvang neemt. In den tusscbentijd van iedere alge meene herziening gaat het Bestuur van 't kadaster enkel tot de schatting van de nieuwe gebouwen, alsmede tot her schatting van de eigendommen die mer kelijke veranderingen hebben onder gaan, derwijze dat hun inkomen een vermeerdering of vermindering heeft ondergaan van ten minste een tiende. Nieuwgebouwde, herbouwde of aan zienlijk gewijzigde goederen zij op hun nieuw inkomen belastbaar vanaf 1 Ja nuari volgende op hun ingebruikneming of hunne verandering. Veranderde of verbeterde gronden of landerijen zijn op hun nieuw inko men belastbaar vanaf het jaar volgende op dit van de verandering of verbete ring. De woeste of ledige gronden na ont ginning herschapen in landbouwgron den worden enkel op hun nieuw inko men belast vanaf het tiende jaar na hun- j ne ontginning. Voor nieuw beboschte gronden wordt deze termijn zelf gebracht op 20 jaar vanaf de bebosching. In wat voorgaat hebben wij onze lezers een beknopt overzicht gegeven over de wettelijke voorschriften betref fende de vaststelling van het kadastraal inkomen dat de basis is voor heffing der grondbelasting. Nu nog een woord over het bedrag zelf dezer belasting Voor de eigendommen waarvan het kadastraal inkomen herzien werd be draagt de grondbelasting 7 t. h. van dit inkomen. Voegt men hierbij de gemeen telijke en provinciale opcentiemen, de wegenistaks geheven door schier alle gemeenten, de onlangs ingevoerde cri sistaks. dan mag men het totaal bedrag der belastingen op het inkomen van on roerende goederen normaal schatten op 26 °lo voor gebouwde eigendommen en op 35 °/o voor ongebouwde eigendom men. Dit aanzienlijke cijfer doet dadelijk beseffen welken zwaren druk de grond belasting uitoefent op de belastings- plichtigen, vooral wanneer zij op ge brekkige en onzedelijke wijze wordt ge vestigd. Dit nu is in talrijke gevallen bij onze landbouwers juist het geval. Wij zullen dit aantoonen in onze volgende bijdrage bij de hand van de wetsbepalingen waarvan wij hooger als inleiding een beknopte toelichting hebben gegeven. (Wordt voortgezet.) ssBBSsegaiMXBisgtHsaaBBag der S. M. Redt U Zeiven, de Vilanderstraat, Aalst, voor het herstellen van auto-vracht wagens en autorijtuigen. Onze werkhuizen doen alle herstel lingen, revisies, autogeenlassching, ver vaardigen van remorquen, verzwarin gen, alle veranderingen. Wij leveren alle wagens en banden. Alles ter trouw. Onze werkhuizen zijn zeer modern ingericht en in staat alle moeilijk werk te doen draaien, schaven, lasschen enz. Men werkt ook voor garagisten. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 Juli van VAN HET TE BRUSSEL 't Was de 44ste maal dat de Konink lijke Maatschappij "Het Belgisch Trek paard,, op 9/10/11 Juni 1.1. de paarden fokkers en nieuwsgierigen naar 't Jubel park lokte om er de wereldberoemste paardententoonstelling en prijskampen bij te wonen. Er waren 546 dieren ingeschreven, welke allen den dag te voren ter plaatse moesten zijn, teneinde te controleeren of ze wel voldeden aan de eischen der I categorie waarin ze verlangden mede te dingen, j Ook was er gansch de dag een onge hoorde drukte om dat groot getal dieren achtereenvolgens juist te meten en de tanden na te zien, daar er ditmaal bij zonder streng is opgetreden, teneinde al de voorschriften stipt na te doen leven en geen bedrog mogelijk te maken, 't Is maar rechtvaardig ook. Ook waren er reeds veel kweekers luidruchtig de kan sen hunner dieren aan 't wikken en we gen, 't geen natuurlijk 't rumoer nog vergrootte. Onder deze die de vorige jaren reeds kampioen geweest waren, bevinden zich "Espair de Queregnon,, aan Mme du Rot-Hazard van Fontaine-Valmont en "Carlo de la Maladrée,, aan Mr Four- nier van Zoningen, evenals de kam pioenmerries "Mina de Chaussée,, en "Verveine de Velm,, aan Mr Peten van Velm wijl onder deze die de vorige jaren in de hoogste categories den eersten prijs hadden behaald en dus om den kampioenfitel mogen medekampen bijzonder opvielen "Brillant de Mou- ligneau,, "Ecu d'Or,, en "Albion II d'Haubrouge,,. Die geweldige wedstrijd neemt drie dagen in beslag. DE JURY. Deze is voorgezeten door Prof. D' Hendrickx, dierenarts, bijgestaan door senator Limage. Aan zeven en twintig leden, onder veeartsen, kweekers en landbouwingenieurs gekozen, is de moeilijke taak der klasseering opgedra gen. Het lot beslist, even vóór den wedstrijd, in welke kategorie zij hun be oordeeling moeten doen. Iedere groep bestaat uit drie juryleden. Voorwaar hun taak kondigt zich niet gemakkelijk aan, gezien vele dieren tegen elkaar opwegen. EERSTE DAG. De Vrijdag worden alle groote kate- gories zoowel van merries als hengsten aan de Jury voorgesteld. De groote hall is in vier rings verdeeld, waar tege lijkertijd de rangschikking geschiedt, 't Is waarlijk een genot die prachtige dieren, blinkend van gezondheid, te be wonderen, ze te zien stappen en lenig te zien draven, niettegenstaande hun ge wicht dikwijls de 1100 kg. benadert en soms overtreft. Wat heeft het moeite en opofferingen aan onze kweekers ge kost om hunne dieren in zóó een vol maakten toestand te kunnen voorbren gen. En wat meer is om zoo dicht de volmaaktheid in het type, macht en le nigheid te benaderen. Vele nieuwsgie rigen, bewonderaars en mannen van 't vak zijn opgekomen. Er was mis schien zoo veel volk niet als vroeger, maar't waren de echte paardenliefheb bers en -kweekers die daar waren, zoo dat men zich een geschikte plaats kon uitkiezen om alles goed te bezien. Den eersten dag heeft men 't bezoek bestatigd van hooggeplaatste persona liteiten uit den landbouwwereld o. a. Mr Sap, minister van landbouw, die zich lang in de rings met de inrichters heeft opgehouden. Vele bekroonde die ren werden hem voorgesteld, terwijl hij met de eigenaars algemeene landbouw belangen besprak, eveneens liet hij zich inlichten over de wijze door de welke zij tot zoo een graad van volmaaktheid in 't paardenfokken zijn gekomen. Er waren ook bijzondere afvaardi gingen uit Holland, Engeland, Frank rijk, Duitschland, enz., en uit alle landen van midden Europa, tegenwoordig, ook waren er kooplieden uit verscheidene Amerikaansche republieken. De bijzonderste uitslagen van den dag «SSRBMMaHHaiBISaHBH

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1