EEUWIG HETZELFDE A Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG ij De eenige weg De Grondbelasting en de Herziening van het Kadastraal Enkomen Herdersem De Zwijnenkeursng te Aalst Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zelven Onze Landbouwers met reden misnoegd ZONDAG 25 JUNI 1933 Prijs 25 cent Icq: 154e JAARGANG Nr 756 1 *$Uy' Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De besluiten der Regeering van Vol machten hebben nogmaals op den rug van de boeren een grooten last gewor pen door de stichting van het Krizis- fonds, waarin ook de landelijke ge meenten hun aandeel zullen betalen, om de nijverheidsgemeenten, de provinciën en den staat te ontlasten. In hoever is die maatregel redelijk en gewettigd In de jaren van voorspoed stonden de nijverheidsgemeenten in een bijzonder voordeelige positie, door het groot inkomen waarover zij beschikten aan belastingen op de fabrieken en op de verbruikte kracht. Vele dezer gemeenten permitteerden zich in dien tijd allerhande weelde-uit- gaven, alsof het niet meer opkon, ter- wijl de echt landelijke besturen zelfs de noodige middelen niet bezaten om de dringenste werken aan wegen, water- loopen en openbare gebouwen te doen uitvoeren. Maar nu de kaart gekeerd en het boeltje gansch in de war gestuurd is, moeten de landbouwersgemeenten maar bijspringen om den krakenden wagen uit de gracht te helpen. Zoo blijft de oude spreuk "De boer zal t al betalen,, steeds waar. Een Waalsch blad protesteert krachtdadig tegen deze onrechtvaardigheid en met reden. Hierbij maken wij van de gelegen heid dan ook gebruik om onze syndika- listen, die deel uitmaken van een ge meenteraad, te verzoeken nauw toe te kijken en kontrool uit te oefenen op al de gemeentelijke uitgaven. Want protesteeren op papier alleen vaagt niets uit. De werklieden en be- j dienden nemen hun zaak veel ernstiger op heden Zondag zullen tienduizenden staats- en gemeentebedienden, zonder onderscheid van kleur of politieke denk wijze, door de straten van Brussel trek ken en door hun indrukwekkend getal toonen dat ze zoo maar niet klakkeloos aan hun rechten laten tornen. Wanneer zullen de landbouwers ein delijk eens begrijpen dat ze denzelfden weg opmoeten, dat is de weg van een- dracht en samenwerking, indien zij niet eeuwig de melkkoe willed blijven van de samenleving. Ziehier nog een bewijs van de ge negenheid der Regeering voor de land bouwers terwijl wij bezig waren aan het opstellen van een wetsontwerp tot verlaging van de registratie- en erfenis rechten ten bate van landelijke goede ren voor eigen gebruik, komt ons het bericht toe dat, door de volmachtswet- ten, diezelfde rechten aanzienlijk ver hoogd worden. Weerom is het de landbouwer vooral die hier het kind van de rekening wordt, omdat hij noodgedwongen spaarzaam leeft en een beetje eigendom hem veelal onmisbaar is tot instandhouding van hun bedrijf. Dus weeral 't zelfde liedje de boer zal t al betalen en dit spijts de politieke macht en de miljoenen van den Belgischen Boerenbond. Onlangs lazen we in een flnancieblad het bilan van een groote* naamlooze vennootschap aan de aandeelhouders werd veertig millioen aan dividenden uitbetaald, en dit spijts de slechte tijden en de krizis. Ware het niet billijk dat de staat hier een greep in de miljoenen deed en de kleinen wat meer ontlastte Waarom zijn het altijd de landbou wers en de kleine spaarders die eerst opgevallen en gepluimd worden Hier rijst nu vanzelf de vraag kri tiek is gemakkelijk hoe staat het met e werking van Redt U Zelven en hoe zullen wij er toe komen meer rekening met onze eischen te doen houden Het antwoord op die vraag hebben wij maar aan de feiten te toetsen. Wij hebben er ons niet bij beperkt mistoe standen aan te klagen en bij de wetge vende lichamen onze belangen te ver dedigen neen spijts talrijke moeilijk heden in het begin, syndikeerden wij in het kort tijdbestek van enkele weken verscheidene honderden landbouwers tijdens de zomermaanden, de maanden van het overvloedig werk, van de ker missen en van het duivenspel, schorsen we voorloopig onze plaatselijke propa ganda, omdat we geen mislukte verga deringen of geen nuttelooze uitgaven kunnen dulden doch de innerlijke wer king en organisatie worden ijverig door gedreven en binnen korten tijd beleg gen we een belangrijke vergadering te Aalst zelve, om dan met nieuwen ijver de plaatselijke propaganda te hernemen. De honderden van heden moeten dui zenden worden voor morgen en met de eerstkomende Kerstmis zullen we in verscheidene afdeelingen reeds sterk genoeg staan om zelf de pachtkwestie op te lossen. En wanneer we zoo in talrijke gemeenten gevestigd zijn, dan zullen we ook ander en belangrijker kwesties kunnen aanpakken. Voor de twijfelaars en de onverschil ligen weze de machtige betooging der staatsbedienden van heden Zondag te Brussel een aanmoediging en een les. Zij ook zijn met enkfele leden begonnen en hadden in het verleden met veel moeilijkheden en tegenwerking te kam pen vandaag staan ze met de macht van tienduizenden te Brussel om hun belangen te verdedigen. Voor ons landbouwers is er ook geen andere keus meer ofwel door lamlen dige onverschilligheid en politieke volg zaamheid de spreuk De boer zal 't al betalen nog meer kracht bijzetten om aldus gansch ten onder te gaan en onze kinderen naar de fabriek te jagen, of naar de werkeloozensteun- kassen ofwel met kracht en geweld het voor beeld der werklieden en geestesarbei- ders volgen. Wij ook moeten binnen afzienbaren tijd met duizenden op de straat kunnen komen toonen dat we niet meer zijn de lammelingen van vroeger, maar wel de werkers, de Redt U Zeivers van heden en morgen, die weten wat ze wil len en willen wat hun toekomt. Alle politieke geschillen, alle onder linge wrijvingen moeten onder de land bouwers verdwijnen, om plaats te ma ken voor echte solidariteit en om een machtig front te vormen dat ee< sgezind oprukt in den strijd voor een redelijk bestaan en voor de toekomst onzer kin deren. Slagen moeten en zullen we Aan de ongeloovige Thomassen zeggen we en kel dithet is zeer gemakkelijk en on gevaarlijk de kastanjes door anderen uit het vuur te laten halen en te hopen dat, wanneer het bij de geburen regent, ook bij hen zal druppelen. Spijts die enkele kleinhartigen reke nen we op duizenden anderen die ons begrijpen en een betere toekomst wenschen. Van nu af, onverpoosd bij vrienden en kennissen aan t werk voor ons eerst komend offensief. Er moet en er zal een eind komen aan het gedoe van eeuwig hetzelfde HSBÊES2 saaima stama mmammm nmaasia Te Herdersem werd verleden Zondag op den kerksteen afgelezen dat de huur ders der goederen van het weldadig heidsbureel, die hun pachten voor 1932 nog niet betaalden, vanaf 15 dezer de intresten der achterstallige sommen moeten betalen. Dat men zulk een maatregel neme voor menschen van slechten wil is best te begrijpen; maar dat men, in deze moeilijke tijden, tot zulke practijken zou overgaan bij landbouwers die niet beta len kunnen, schijnt ons wat al te kras voor een Weldadigheidsbureel dat over genoegzame fondsen beschikt. Moesten er van onze leden in het laatste geval verkeeren, dat zij dan ge rust bij ons komen en wij zullen hun belangen trouw verdedigen. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat- \Cr rR?iLRedt Zelven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. (2^ Bijdrage.) Na de uiteenzetting in ons vorig nummer van de wettelijke bepalingen betreffende de heffing der grondbelas ting onderzoeken wij thans de gegronde bezwaren welke onze landbouwers in brengen tegen voornoemde belasting. Deze bezwaren hebben een dubbel karakter 1) Betreffende de vaststelling van het kadastraal inkomen, basis der grond belasting. Betreffende het bedrag der grond- belasting en aanverwante taksen en de j wijze van invordering der zelfden. 1) De vaststelling van het kadastraal inkomen. Hoe ongelooflijk, hoe onbillijk het ook moge schijnen, werd bij de jongste herschatting het kadastraal inkomen van sommige hofsteden verhoogd tot het dubbele, ja het vierdubbele van zijn vorig bedrag. En nochtans doorwor stelt onze landbouw een zoo scherpe crisis dat schier al zijn bedrijfstakkeu aanzienlijke verliezen opleveren. Hoe is dergelijke wantoestand mo gelijk Vooreerst de gebrekkelijke be palingen van de wet zelve Zooals gemeld is in onze vorige bijdrage wordt het kadastraal inkomen vastgesteld bij vergelijking met eigen dommen van gelijken aard en gelijke opbrengst welke als model worden ge nomen en met inachtneming van het huurinkomen, de handelswaarde of het gemiddeld bedrag van de huuropbrengst. Welnu, de eigendommen welke als vergelijkingstype worden gekozen ver- eenigen schier nooit dezelfde hoedanig heden als de goederen waarvan het kadastraal inkomen dient bepaald. In strijd met de eigendommen gelegen in de steden, kan een hofstede, eene landerij wegens dea aard van den bo dem, den staat der verkeerswegen, de afwatering en tal van andere factoren dikwerf een gansch andere uitbatings- waarde bezitten dan een andere eigen dom gelegen in dezelfde gemeente en zelfs in de nabijheid. Wat het criterium der huurwaarde betreft, dat is voor het oogenblik vol strekt te verwerpen, omdat in de meeste gevallen de huidige pachtprijzen schro melijk overdreven zijn en volstrekt niet in verhouding zijn met het opbrengst- vermogen der landelijke goederen. De onlangs door de Kamer van Volksvertegenwoordigers gestemde wet tot beperking der pachtprijzen hoe onvolmaakt zij ook moge wezen is toch wel het bewijs dat de huidige pachtprijzen niet beantwoorden aan de werkelijkheid. Wat de handels- of verkoopswaarde der goederen betreft, ook deze basis is niet de juiste tot vaststelling van het kadastraal inkomen, omdat de openbare verkooping welke vóór de landbouw crisis plaats hadden ingevolge het ge brek aan beschikbare hofsteden en lan derijen hebben geleid tot prijzen boven de werkelijke waarde, terwijl in sommi ge gevallen de openbare verkoopen welke thans in volle crisis plaats heb ben, uitslagen opleveren blijvende onder de normale verkoopswaarde. De geschikte basis tot vaststelling van het kadastraal inkomen ware te vinden in de oplossing welke wij hebben voorgestaan tot wettelijk regeling der pachtprijzen n.l.het vaststellen door bevoegde commissiën waarin de land bouwers behoorlijk vertegenwoordigd zouden zijn van de officieele gewestelij ke barema's der pachtprijzen met ver mogen voor den pachter of eigenaar die gewichtige redenen kan inroepen om afwijkingen te bekomen aan bedoel de barema's. Mits toepassing op de aldus vastgestelde pachtprijzen van een behoorlijke vermindering voor onder houdskosten, ware het mogelijk netto-huurwaarde te bepalen dat kadastraal inkomen zou uitmaken. Wij weten dat de landbouwers het recht hebben bezwaar in te dienen of de het schatting van het kadastraal inkomen, dat te hunner kennis diende gebracht door de landmeters van 't kadaster en zulks binnen een tijdperk van een maand. In werkelijkheid gebeurde het in me- nig geval anders. Volgens de wet moest het kadastraal inkomen der eigendom men herschat zijn vóór 1 Januari 1932. Welnu begin 1933 waren voor talrijke eigendommen de schattingsverrichtin gen nog niet gedaan en daar nu de grondbelasting volgens de wet diende gevestigd op het herschat kadastraal inkomen, heeft de Minister van Finan ciën eenvoudig beslist de grondbelasting te doen heffen op de voorstellen van de landmeters, zelfs al werden zij niet aan vaard door de eigenaars noch te hunner kennis gebracht. Het gebeurde ook dat landbouwers die bericht kregen van den landmeter van t kadaster aanmerkingen maakten of tegenvoorstellen indienden binnen de maand, maar nu toch belast worden op het inkomen voorgesteld door den land meter van 't kadaster alsof hen dit j gansch welgevallig ware geweest. Wel heeft de minister beloofd dat de aldus getakseerde eigenaars zullen ge legenheid krijgen het herschat kadas traal inkomen te onderzoeken en te bespreken met 't kadaster en dat een speciale proceduur met uitstel van be taling van een gedeelte der grondbe lasting of van teruggave van het te veel ingevorderde bedrag te hunnen opzichte zou worden toegepast. Zulks is echter geen eenvoudige en geen doeltreffende regeling. De Minister meent waarschijnlijk dat al onze boeren fiskale deskundigen zijn en dat zij de pen zoo goed hanteeren als de belastingsklerken. Wat meer is, onze landbouwers heb ben bij ondervinding tot hunne schade geleerd dat de fiskus heel wat sneller optreedt wanneer het gaat om te ont vangen dan terug te geven, en dat het doorgaans veel tijd en moeite vergt om uit zijne klauwen iets terug te krijgen al heeft men nog de wet achter zich tot staving van zijne aanspraak. Er is nog een veel grooter bezwaar tegen deze zoo geprezen regularisatie van het kadastraal inkomen en van de grondbelasting namelijk waar het gaat over de betaling der grondbelasting door de huurders. Het misbruik toegelaten door de wet dat de huurder of pachter de grondbe lasting betaalt voor den eigenaar wordt op groote schaal toegepast. Welnu de herschatting van het kadastraal inko men wordt enkel aan den eigenaar en niet aan den pachter kenbaar gemaakt, alhoewel hij de grondbelasting betaalt en dus het bijzonderste belang heeft dat dit kadastraal inkomen naar billijkheid wordt vastgesteld. Het is licht begrijpelijk dat de eige naar, wanneer hem een herschat kada straal inkomen wordt meegedeeld dat overdreven is, tegen de moeite opziet de noodige voetstappen te doen om het te doen verbeteren omdat hij toch de grondbelasting niet betaalt. Wij staan hier dus voor den onrecht- vaardigen toestand dat de pachter die de grondbelasting betaalt niets te zeg gen heeft in de regeling waarbij deze belasting wordt gevestigd. Deze wantoestand pleit op treffende wijze ten voordeele van den eisch welke wij reeds hebben gesteld op ons congres van 4 Juni 1928 Uitsluitelijke betaling door den eigenaar van de grondlasten. In onze volgende bijdrage zullen handelen over de bezwaren van landbouwers tegen het bedrag grondbelasting en aanverwante taksen en tegen de wijze van invordering van gezegde belastingen. (Wordt voortgezet), j ««BaKiaMfiasaaBiMasaKBsaa&HHHs wij onze der opmerkingen te maken tegen de her- vau Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 Juli van Verleden week had de keuring, inge richt door het kantonaal Zwijnen- kweeksyndikaat Aalst, in het Slachthuis plaats. Heden is men begonnen met de zwijnenkeuring, juist zooals het geval is bij paarden en koeien, op bepaalde plaatsen en tijdstippen in te richten. Het doel bestaat hierin zoodoende zal men de beste dieren al te samen bijeen heb ben, de nieuwsgierigen en liefhebbers zullen alle noodige vergelijkingen kun nen maken en er de nuttige wenken ver nemen in welke richting zij hun fokkerij hoeven te stuwen en welk type zij moe ten kweeken. Vroeger werd er ter hoeve zelf ge gaan doch teneinde meer degelijk werk te verrichten is men tot het besluit ge komen dat men die keuring moest op werken tot een practische les van be oordeeling, en dit ten minste éénmaal per jaar. Als juryleden traden opDr Opziener- Veearts Vandenbergh en Dr J. Martin, Veeteeltconsulent voor Oost-Vlaande ren, bijgestaan door Dr Veearts A. Ren- neboog, de ijverige schrijver van 'tSyn- dikaat. Men bemerkte ook de tegen woordigheid op van Mr Callebaut, Burgemeester te Nieuwerkerken en Voorzitter van t Landbouwcomice Mr O. Caudron, Bestuurder van "Redt U Zelven,,; MM. De Vis A Burge meester te MeldertVan Nuffel, van Herdersem, bestuursleden van 't Syndi- kaat, enz. Vele liefhebbers der omlig gende gemeenten waren opgekomen, t geen een goede voorbode daarstelt voor de toekomst. Een vijf en twintigtal varkens waren ingeschreven. Volgende dieren werden in 't Syndi- kaat opgenomen en in 't stamboek op geschreven. Zij werden in 't rechter oor getatoueerd, dit alleen voor dezen die 80 punten en meer bekwamen deze van 70 tot 79 punten werden eenvou dig op de lijst van 't syndikaat inge schreven. BEEREN 1) Bewaringspremie Jan II - RO rechter oormerk) A 2 aan M. Jan Van Nuffel van Moorsel. Baron - A 3 aan We Cochez van Gijsegem. 2) Aangenomen voor 't stamboek Willem - A 45 aan Weduwe Van de Velde G. van Welle, 81 punten. Pol - A 39 aan M. De Meyst René van Herdersem, 80 punten. Rik - A 42 aan M. Van Nuffel J. van Moorsel, 80 punten. ZEUGEN: Liza - A 7 aan We Bruylandt van Aalst-Mijlbeek, 89 punten. Mina - A 44 aan We Bruylandt van Aalst-Mijlbeek, 80 punten. Astrid - A 40 aan M. Schockaert Aug. van Smetlede, 80 punten. Therese - A 41 aan M. De Gols Petr. te Moorsel, 80 punten. Liza - A 46 aan M. Rich. Caudron van Audegem, 80 punten. Belle - A 47 aan M. Rich. Caudron van Audegem, 80 punten. De andere bekwamen geen 80 punten. Nut dezer Keuring. De keuring mag als goed gelukt be schouwd worden, gezien de belangstel ling zoowel vanwege de eigenaars der aangeboden dieren als vanwege de var kenskweekers der omgeving, die talrijk opgekomen waren om te zien welke richtlijn zij moeten volgen. Voegen wij daarbij een tiental prima-varkens en de bijval was verzekerd. Het grootste nut dier keuring bestond in het feit dat het een onpartijdige be- oocdeeling gold door vakmannen. Bij ieder varken, dat aan de jury voorge steld werd, wierd aan de eigenaars en aan de toeschouwers medegedeeld waar om het goed of niet goed was voor het stamboek daar men nu een gansch ander model wil ten einde een plaats te ver overen op den wereldmarkt voor slacht- zwijnen. De beoordeelingswijze bestond in een practische kortbondige voor- dracht over de eigenschappen van een i goed vleeschvarken, over wat men moet trachten te bekomen en wat men moet doen verdwijnen. >1 ■hoi/4

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1