Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De Grondbelasting en de Herziening De Nieuwe Wet van het Kadastraal Inkomen Ons Mengelwerk De Economische politiek Duitsche Rijksregeering De Zwijnenkeuring te Aalst Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Onze Landbouwers met reden misnoegd WROETERS.- ZONDAG 2 JULI 1933 Prijft 23 centiem 15de JAARGANG Nr 757 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De me verantwoorc b iewerkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2de Bijdrage.) In onze twee vorige nummers hebben wij achtereenvolgens een beknopte toe lichting gegeven over de wetsbepalin gen betreffende de vaststelling van het kadastraal inkomen en de heffing der grondbelasting en de gegronde bezwa ren uiteengezet welke onze landbouwers inbrengen tegen de herziening van het kadastraal inkomen. Thans hebben wij het over de ernstige klachten onzer landbouwers tegen het overdreven bedrag der grondlasten en aanverwante taksen alsook tegen de gebrekkige invordering van gezegde belastingen. Het bedrag der grondlasten en aanverwante taksen. De grondbelasting bedraagt thans 7 °/o van het kadastraal inkomen voor de gebouwen en 8 voor de onge bouwde eigendommen of gronden. Voegt men daarbij1) De provinciale en gemeentelijke opcentiemen wier aan tal niet meer beperkt is door de wet. 2) De wegenistaks welke door al de gemeenten geheven wordt op het ka dastraal inkomen en welke volgens de wet mag gaan tot de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en tot de helft van be doelde hoofdsom voor de ongebouwde eigendommen. 3) De krizisbelasting thans bedragen de 1,5 t.h, van het kadastraal inkomen dan komen wij tot den verbazenden uitslag dat de grondbelasting voor de gebouwen schommelt tusschen 23 en 26 en voor de gronden tusschen 22 24 °/o van het kadastraal inkomen. Nu de herziening het kadastraal in komen merkelijk heeft opgevoerd, is dergelijke belasting een drukkende last welke eenigzins gelijkt op een gedeelte lijke onteigening langs wettelijke wegen. Onze landbouwers kunnen zich dan ook niet neerleggen bij de schreeuwende onrechtvaardigheid die begaan werd bij de heffing der crisistaks. Immers, deze treft de inkomsten der onroerende eigendommen terwijl de in komsten van actiën, obligaties en an dere geldbeleggingen werden vrijge steld. Men roepe niet in dat laatstgenoemde inkomsten reeds zwaar genoeg zijn ge troffen door de cedulaire belasting op roerende zaken. Deze laatste belasting bedraagt toch niet meer dan 24,2 t.h. op de inkomsten van actiën of aandeelen, 16,5 t.h. op de inkomsten van obligaties, leeningen, schuldvorderingen en gelddeposito's, 6,6 t.h. op het gedeelte der inkomsten van acties of aandeelen dat evenredig overeenstemt met de winsten bepaald en belast in het buitenland, alsmede voor alle overige inkomsten van buiten- landschen oorsprong, 2,2 t.h. op de in komsten van Belgische openbare fond sen. Voorgaande gegevens bewijzen dui delijk dat de onroerende eigendom hoofdbestanddeel van het landbouwbe drijf, in ons huidig fiskaal stelsel veel zwaarder getroffen wordt dan de roe rende kapitalen. Welnu, dergelijk stelsel noemen wij een schreeuwende onrechtvaardigheid, waartegen wij namens de gansche land bouwbevolking hardnekkig verzet aan- teekenen en zullen blijven voeren. De invordering van gezegde belastingen. Nogmaals herhalen wij hier ons pro test dat wij reeds op ons congres van 1928 hebben uitgebracht tegen de toe lating door de belastingswetten verleend aan den eigenaar de grondbelasting te leggen op zijne huurders of pachters. De grondbelasting is uit haar aard en volgens de bepaling der wet zelf een belasting geheven op de inkomsten, voortspruitende uit den eigendom van onroerende goederen. Welnu, het is de eigenaar die het bezit heeft van het on roerend goed, hij moet logischer wijze ook de grondbelasting betalen. De huur der of pachter betaalt immers toch de bedrijfsbelasting en de belasting op het aangewend bedrijfskapitaal wegens de uitbating en op de opbrengsten van de uitbating van de gehuurde goederen. De betaling der grondlasten door den huurder geeft bovendien aanleiding tot zware misbruiken. Wij hebben er reeds één aangeduid in ons vorig nummer, waar wij meedeelden dat de eigenaar er geen belang bij heeft het kadastraal in komen te doen vaststellen in evenredig heid met het werkelijk inkomen van het onroerend goed, vermits de pachter toch de grondlasten betaalt, terwijl de pachter die de lasten betaalt niet eens geraadpleegd wordt over de uitslagen der herziening van het kadastraal inko men. Er zijn echter nog veel ergere mis bruiken voortspruitende uit het aange klaagd stelsel. Zoo is het ons menigmaal voorgekomen vast te stellen dat schraap zuchtige eigenaars voor grondlasten van hunne huurders hoogere bedragen eischten dan hetgeen zij werkelijk voor lasten hadden afgedragen aan den fiscus. Destijds heeft de heer Van Dievoet, de vorige Minister van Landbouw, in het parlement verklaard dat het weinig nut voor de pachters zoii opleveren in de wet de verplichting te schrijven voor de eigenaars zelf de grondbelasting te betalen, omdat de pachtprijzen toch in evenredigheid zouden verhoogd wor den. Hierop antwoorden wij dat het voor den pachter veel beter is voor klare toestanden te staan en te weten waar toe hij zich verbindt, dan in de meening te verkeeren dat hij huurt tegen een voordeeligen prijs, welke in werkelijk heid voor hem nadeelig is wegens de zware verhooging voortspruitende uit de grondbelasting door hem te betalen. Een treffend bewijs dat de betaling der grondlasten door den pachter on logisch en onbillijk is wordt trouwens gegeven door de wetsbepalingen be trekkelijk de crisistaks. Deze luiden dat de crisisbijdrage op de inkomsten van onroerende goederen, niettegenstaande alle andersluidende overeenkomst, niet mag ten laste gelegd worden van de huurders. Wat waar is voor de crsistaks geldt ook voor de grondbelasting. Onze boeren eischen dat zonder ver wijl een einde gesteld worde aan de wettelijke onrechtvaardigheid waarbij de eigenaars gemachtigd worden met behulp der fiscusambtenaren de grond belasting te leggen op den huurder of pachter. Onze landbouwers eischen ook dat opnieuw een wettelijk maximum worde bepaald dat de gemeenten en provinciën niet mogen overschrijden bij het heffen van opcentiemen op de grondbelasting. Sommige provinciën en gemeenten gaan werkelijk te grof te werk bij het vaststellen van bedoelde opcentiemen. Zoo worden soms bedragen bereikt die ongehoord zijn als b.v, 80 en nog meer gemeentelijke opcentiemen en 40 pro vinciale opcentiemen. Een ander nadeel is dat deze opcen tiemen dan nog geheven worden door den Staat voor rekening van de ge meenten en provinciën. De gekozenen dezer bestuurlijke lichamen vermijden aldus de onpopulariteit der hooge lasten en het toezicht der kiezers op hunne mandatarissen wordt erdoor verhinderd. Welnu, een gezond princiep blijft dat de gemeente- en provinciebesturen die de uitgaven stemmen ook zelf moeten zorgen voor de inkomsten tot dekking dezer uitgaven. Zij zelf en niit de Staat moeten dus instaan voor de invordering hunner belastingen. Ten slotte, en zooals wij het reeds breedvoerig hebben uiteengezet in onze vorige bijdrage, zijn onze landbouwers ook ten zeerste ontstemd over de voor- loopige vaststelling der grondbelasting voor 1933, omdat de herziening van het kadastraal inkomen nog niet voltooid is. De reden daarvan is, dat onze boeren door ondervinding geleerd hebben dat de regularisatie van de aanslagen (Zie vervolg onderaan 3de kolom). op de verkoop van zaadgoed, vetten, voeders, enz. De wet van 15 Juni 1933 regelt de verkoop van hoogergemelde grodukten. ZADEN EN PLANTEN zullen moeten voorzien zijn van etiketten (we veronderstellen dat het de zakken alleen zullen zijn, nota van de redaktie) met adres van verkooper, juiste benaming, kiemkracht, oorsprong, samenstelling voor mengelingen. MESTSTOFFEN. - Elke zak moet een etiket dragen, vermeldendnaam en adres van verkooper, juiste benaming, aanduiding van den minimum inhoud aan vruchtbaarmakende bestanddeelen. Het zal verboden zijn te verkoopen a) Nitraat met minder dan 15 1/2 procent inhoud. b) Ammoniaksulfaat met minder dan 20 inhoud. c) Superphosphaat met minder dan 13,5 °/o inhoud. d) Minerale phosphaten die minder dan 90 °/o fijnheid hebben door de zeef nr 100. Samengestelde meststoffen moeten minstens 12 inhouden van vrucht baarmakende bestanddeelen. VEEVOEDERS. - Elke zak met veevoeders moet een etiket dragen met vermelding van 1) naam van fabrikant of verkooper 2) juiste naam der waar; 3) inhoud van eiwit en vet (afzonder lijk) of van suiker, zout en voor sommige produkten. Verder bevat de wet vele bepalingen, te lang om weer te geven, over de ma nier van toepassing, facturen, straffen, staalnemingen en ontledingen, gewicht, sorteeringen, enz. enz. De wet treedt in voege op 1 Juli voor sommige bepalingen.de rest na 2 maand. DE WET is er, en we hopen dat ze zal worden toegepast, op eene manier dat de belangen der koopers gewaar borgd zijn, zonder echter te veel nutte loos gesleur op te leggen aan de ver- koopers. We hopen dat dezelve prac- tisch uitvoerbaar maar tevens streng zal wezen. 1 e lang duurt de sluikhandel in ons land waar alleen zekere personen baat bij hebben ten nadeele van een heele bevolking. sgesgasaiEsiEas «■■■■■■■BiSHsiiBB We trekken de aandacht onzer acht bare lezers en lezeressen op ons prach tig mengelwerk, van de hand van onzen medewerker B. Putteman, en getiteld Het is een brok uit het leven onzer Vlaamsche arbeiders en boeren die jaarlijks naar Frankrijk de campagne gaan doen. Volgt het met aandacht en houdt de nummers van ons blad. KBKgaSHaMSMHBUHHa BBBBBB bijzonder wanneer zij te veel betaald hebben met talrijke en moeilijke pleegvormen gepaard gaat tot vervul ling derwelke onze boeren noch den noodigen tijd noch de vereischte fiscale kennissen bezitten. Ons besluit van deze reeks bijdragen is het volgende. Het is werkelijk niet het oogenblik, nu onze landbouw door een zware crisis wordt geteisterd, den belastingsdruk nog steeds te verzwaren. Dat de Regeering het tekort der schatkist dekke door ernstige besnoei ingen op de legeruitgaven welke ons telkenjare boven het miljard komen te staan, in plaats van zooals het thans geschiedt nieuwe belangrijke uitgaven ter beschikking te stellen voor de in richting van eene hulp-gendarmerie. Dat de Regeering verder kordaat op trede bij de bestrijding van de talrijke misbruiken welke in vele ministerieele departementen voortwoekeren en van de niet gewettigde cumuls waarvan tal rijke hooge ambtenaren profiteeren. Rechtvaardigheid blijft immers de grondslag van eiken staat. Zonder rechtvaardigheidszin zullen zelfs de vol- machtswetten den Staat van den onder gang niet redden. DER Toen over enkele maanden de tegen standers van het huidig regiem in Duitschland, beweerden dat het voor Hitier niet zoo moeilijk zou zijn van de macht te veroveren, dan wel, eens de macht bereikt, aan de verwachtingen van het volk te voldoen, dan hadden ze vast en zeker gelijk. Immers, het Duitsche volk bevatte in zijn schoot 6 millioen werkloozen Hitier beloofde werk Duitschland ging, evenals vele andere landen, gebukt on der de bepalingen van het onzinnige Pact van Versailles. Hitler zeiGeef me de macht en ik zal redding brengen. Hij heeft nu de macht voor het volbren gen zijner beloften, en laten we nu eens even nagaan in hoever zijn economische politiek haar invloed heeft op de Duit sche samenleving. Daar hebben we vooreerst de vrij willige arbeidsdienst. Men maakt er zich in Duitschland geene illusies van dat die dienst het einde der werkloos heid zal inluiden, of haar zelfs gevoelig verlammen. Volgens Dr Hierl, leider van den Arbeitsdienst in een artikel van de Münchener Völkischer Beobachter verklaart, bestaat die dienst als werk middel van den Staat tot volvoering van een aantal plannen die gedurende tien jaar 800,000 tot 900,000 sterke werkers zal eischen. Wat die plannen betreft, kunnen we ze in korte woorden samenvatten voor wat aangaat den landbouwIn het Oosten van het Rijk is de bevolking weinig talrijk en de grond bestaat er uit bosch en heide. De aangeworven man- nen zullen feitelijk dus dat gedeelte van het land te coloniseeren hebben en den woesten heidegrond moeten omzetten in vruchtbaar akkerland. Een ander belangrijk problema is dat der werkverschaffing. In zijn 1 Meirede heeft Hitier de partikulieren aange- j spoord om alle mogelijke verbeteringen te laten doen als middel voor werkver schaffing. Daar dit echter slechts zeer weinig de werkloosheid zal verminde ren, dienden er andere middelen aange wend, Het programma van Minister Seldte voorziet een krediet van anderhalf mil liard mark, waarmee gedurende een jaar werk zou kunnen verschaft worden aan 470.000 tot 700,000 werkloozen. Dit beteekent echter nog niet 1 /8 van het gansche totaal. Dus kan dat feitelijk ook geen red ding brengen er moet dus nog meer gezocht worden. En dat meer denken de Nationaal-Socialisten gevonden te hebben in den opbouw van het produc tiestelsel. Ze zijn van meening dat een werk, dat door menschenhanden kan gedaan worden en nu verricht wordt door de machines, alleen door die men- schenhanden mag gedaan worden en ze verklaren zich dan ook formeele tegen standers van het machinisme. Wat zal daarvan het gevolg zijn De voortbrengstkosten zullen natuur lijk verhoogen, alsmede de verkoops prijzen. Als eerste "gevolg van die ver hooging van productiekosten heeft men de uitschakeling der Duitsche producten op de wereldmarkt. Immers, als men bij een ander land voordeeliger kan koopen dan bij Duitschland, en is de kwaliteit evengoed, dan zal men zulks natuurlijk niet nalaten. Dat stelsel is dus enkel practisch mo gelijk wanneer Duitschland zich volledig onafhankelijk kan maken van het buiten land. Daarom is men nu bezig met van den landbouw een groote nationale industrie te maken die volledig kan voorzien in de behoeften van het volk. In hoeverre echter dit systeem van strijd tegen het machinisme zijn vruchten zal dragen, valt af te wachten. Want de Duitsche ingenieurs, die feitelijk de grootste uitvinders zijn op gebied van machinisme, zullen zij zich laten kort wieken? Afwachten. Het is echter de eerste maal in de wereldgeschiedenis, hoe paradoxaal het ook moge klinken, dat een aanzet tot een nieuwen tijd gebaseerd is op den terugkeer tot het verleden. (Vervolg). Daar ook in 't varkensfokken net zooals bij runddieren en paarden de kweekers zich moeten schikken naar het motief "Vraag en aanbod,, zijn zij ver plicht materiaal aan te schaffen, die aan de eischen hunner klienteel voldoet, en rassen te kweeken die tezelvertijd ook winstgevend zijn. Zoodat men slechts mag fokken met dieren van productieve afkomst, tevens rekening houdend met de vroegrijpe dieren met een groot weerstandsvermogen tegen ongunstige uitwendige invloeden en die aan de eischen der vleeschmarkten voldoen. De ligging der woonplaats van den kweeker en of hij over veel afvalspro- ducten van eigen verbouw beschikt, zijn natuurlijk van een niet te versmaden belang, alhoewel de methode van 't droog voeden daarentegen veel heeft verholpen. Het komt er dus op aan een zwijn te kweeken dat aan de vereischten der tegenwoordige vraag voldoet. Het on derzoek heeft uitgewezen dat een var ken, opdat het veel mager vleesch en schoon doorregen spek zoude leveren, aan de volgende eischen hoeft te vol doen. 1) Een dikke diepe zijde en korte schenkels wanneer de schenkels kort zijn, heeft het varken meestal mager vleesch en goed gevulde hespen. 2) Een noch te lange noch te korte kop. Indien de kop te lang is, heeft het dier meestal meer beenderen dan ge- wenscht. Indien de kop kort is, is het voorste gedeelte in het algemeen te zwaar. 3) Een lichte nek en schouders. Van voor mag het niet breeder zijn dan van achter. De deelen van de zijde die de laagste prijzen opbrengen, zijn im mers nek en schouders. 4) Een diepe borst en goed gebogen ribben. 5) Dikke lendenen. Goede lendenen zijn in het algemeen een teeken van goede constitutie. 6) Stevige dijen beteekenen een in de hammen goed ontwikkeld varken. 7) Lang en zijdeachtig haar en fijne beenderen. Varkens met flink haar heb ben een goede constitutie en geven der halve mager vleesch. 8) Lang en breed kruis, dikke vleezige heupen, lichte schouders en die vooral veel mager vleesch hebben. Men heeft dus de keuze van fokma- teriaal te doen. Deze zal onderworpen zijn aan den eisch der afnemers eerste hoedanigheid vleesch voort te brengen zoowel voor wat het uitzicht als den smaak betreft. De eigenschappen die men nastreeft kan men in twee groepen indeelen al Deze die helpen de hoeveelheid vleesch te vergrooten. Die hoeveelheid wordt beïnvloed door de vruchtbaar heid en het zoggevend vermogen der moederdieren (dus veel ten minste 12 en goed ontwikkelde tepels)door de vroegrijpheid en het groeivermogen door een sterk lichaamsgestel en weer- standbiedende rassen tegen ziekten en ongunstige weersinvloeden. b) De factoren die inwerken op de hoedanigheid van het productde ver houding op het percent vleesch van eerste hoedanigheid, de verhouding tusschen spieren (mager vleesch) en vet, de aard en de verdeeling van deze twee bestanddeelen in het lichaam. Opdat al deze factoren zouden vol daan zijn is het noodzakelijk de keuze te richten naar een ras dat groot kan uitgroeien. Onder deze zware rassen die ook meest moeten ontwikkeld zijn op de plaatsen waar de 1ste kwaliteit vleesch gelegen is heeft men het "Groot-Yorshire,, of "Large White- varken,, (ook nog het Groot-Wit var ken genoemd), en het groote Keltische varken dat in Duitschland werd ver edeld en sindsdien het "Verbeterd Duitsch Landvarken,, genoemd. De eerste schijnen wat meereischend voor wat de voeding en de vruchtbaar heid van den bodem gedurende de op- fokperiode betreft, wijl de laatste goede verwerkers van ruwvoeders zijn en bo vendien zeer vruchtbaar. Juist zooals een vooruitstrevend rund-

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1