Het Verval van het Parlementarisme Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor cd door dc Landbouwers Dringend Bericht Economische Wereldconferentie Hulp aaa de Landbou wers», in Amerika. Vergeet niet Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven Magazijnen en Bureelen gesloten ZONDAG 9 JULI-1933 Frfl» 25 centiem 15de JAARGANG Nr 758 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O, CAUDRON. Bureel en Redactie s De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Alle standen en klassen der samen leving zouden in gilden of syndikaten vereenigd worden, niet volgens hun politieke denkwijze of volgens hun eigenlijken stiel, maar wel volgens het bedrijf waarin zij werkzaam zijn. Zoo zouden de boer, de hovenier, de landbouwleeraar.de landbouwingenieur, de veldarbeider, de handelaar in land bouwproducten, door de wet zelf, in één syndikaat vereenigd worden. Een werktuigkundige, werkzaam in een brouwerij, zou deel uitmaken, niet van een vereeniging van werktuigkun digen, maar wel van het syndikaat der brouwnij verheid. Elke corporatie zou haar eigen afge vaardigden naar de Kamer sturen al dus zou men komen tot een corporatief parlement, dat de sociale en ekonomi- sche vraagstukken behandelen zou, bui ten alle politiek en buiten eiken klassen strijd om, in een geest van onderlinge verstandhouding en van nationale sa menwerking. Dr Elias, wiens stelsel hiermede veel overeenkomst biedt, zou hierbij den Senaat vervangen door een Tweede Kamer, die enkel over de politieke vraagstukken zou beslissen en waarin de verschillende geestelijke stroomin gen hun activiteit zouden doen gelden. Om een juist oordeel over deze nieu we opvattingen van het parlementa risme te kunnen vellen, moet men na tuurlijk over meer uitgewerkte bijzon derheden beschikken toch kunnen wij van nu af reeds verklaren dat het nieu we stelsel in belangrijke mate het tegen woordige met al zijn gebreken zou over treffen en heel zeker te verkiezen valt boven een echte of een verkapte dicta tuur. Onze persoonlijke opvatting in deze aangelegenheid kunnen wij als volgt samenvatten Een corporatief wetge vend lichaam, hoe degelijk het ook we zen moge, zal in geen handomdraai ver wezenlijkt worden ingrijpendeen diep gaande hervormingen op maatschappe lijk gebied, die veel tijd vergen, zullen daarvoor noodig blijken. In afwachting kan men het huidig stel sel merkelijk verbeteren en in zijn vroe ger aanzien herstellen, niet door de pas genomen besluiten der kamercommissie, maar door het nemen van maatregelen, waardoor de wetgevers hun onafhanke lijkheid en hun gewetensvrijheid terug krijgen. Daarom is het noodig aan volksverte genwoordigers en ministers te verbie den beheerder te zijn van banken of nijverheidstrusten daardoor zou het nationaal belang boven het persoonlijk belang gesteld worden. Dit is een onderwerp waarover in de laatste jaren heel wat geschreven en betoogd werd en dat ook voor ons, landbouwers, van overwegend belang is. Wij willen, tot voorlichting onzer lezers, ons standpunt in deze aangele genheid doen kennen, zonder nochtans onze opvatting als een onfeilbare leer te willen opdringen. Dat het parlementarisme in zijn hui- digen vorm uitgediend heeft en dat het gansch machteloos staat tegenover de actueele sociale en economische vraag stukken, daaraan zal wel niemand meer twijfelen. De wetten worden niet meer gemaakt in het algemeen belang 'en volgens het geweten der volksvertegenwoordigers zij worden gedicteerd door de groot- financie en door de nijverheidstrusten, die door de macht van het geld alle gewetensbezwaar aan banden leggen en aldus de grootste wanorde stichten in de economie van de landen afzonderlijk en, door tegenstrijdige belangen, in deze van gansch de wereld, ofwel onder den druk van syndikaten of groepee ringen. In Brussel vergadert thans de Com missie tot herziening van het kamerre glement, om zoogezegd het gehalte der parlementaire werkzaamheden eenigs- zins te verhoogen maar bedoelde com missie durft de eigenlijke wantoestanden niet aan en haar besluiten vormen nog geen pleister op een houten been. Door verscheidene naties werd de redding gezocht in de dictatuur of ab solute alleenheerschappij, waardoor, volgens de woorden van Lloyd Georges, de beschaving meer dan twee eeuwen achteruit gedrongen wordt. Ook wij bedanken voor de praktijken van een Hitier, omdat zij gesteund zijn op ruw geweld, omdat zij alle mede zeggenschap van het volk uitsluiten en geen vertrouwen inboezemen voor den vrede onder de volkeren. Onder de talrijke studies, die wij aangaande deze kwestie onder het oog kregen, lijken ons de "Verwezenlijking van het Corporatief stelsel in België,, door Alfons Zimmer en het meer be knopte "Anti-Parlementarisme,, door Dr H.J. Elias, heel zeker de beste. De plaats ontbreekt ons om hier deze beide verdienstelijke uiteenzettingen breedvoerig te bespreken. Toch willen wij bondig uiteenzetten wat, in het al gemeen, door een corporatief stelsel verstaan wordt. Een kandidaat-volksvertegenwoor diger zou, evenals een ambtenaar, een bewijs van een zekere bekwaamheid en geestesontwikkeling moeten geven daarmee zou er in de Kamers met wat meer kennis van zaken en dus ook met beter oordeel gesproken en gestemd worden. Nu hoort men er soms dwaas heden uitkramen, die een schooljongen zouden beschaamd maken. De jaarwedde moest afgeschaft en vervangen worden door aanwezigheid- penningen dan zou het niet meer ge beuren dat belangrijke wetsontwerpen besproken worden, terwijl meer dan honderd afgevaardigden te lui of te ge makkelijk zijn om de zittingen bij te woneji. Geen werk, geen loon moest hier streng toegepast worden. Voor nationale vraagstukken van groote aangelegenheid diende men de volksraadpleging of referendum in te richten, zooals dat in Zwitserland be staat, "Vox populi, vox Dei Wanneer men met deze wenken wil de rekening houden en daarbij de ban ken en nijverheidstrusten onder strenge staatskontrool stelde, zoodat de politiek niet meer de slaaf blijft van de groot- financie.dan zou de wetgeving tot ieders genoegen, veel gezonder en doelmatiger werken en merkelijk aan gezag en de gelijkheid winnen. Wil men ondertusschen werken aan de corporatieve inrichting, dat valt juist in de lijn van ons boerensyndikaat R.U.Z. ■bhhbs amnmaa wass BffiaaeKaHHB aan de inwoners van het Kanton Aalst Niettegenstaande de wet strenge straffen voorziet voor diegenen die ver- waarloozen de mannelijke hopplanten in hun eigendommen of gepachte lan derijen te vernielen, hebben wij op onze herhaalde inspectiebezoeken bemerkt,' dat op het grondgebied van de gemeen ten Aalst (Mijlbeek), Meldert, Moor- sel,Herdersem, Baardegem en Wieze, er veel wilde en half-wilde mannelijke planten voorhanden zijn in bosschen, hagen en kanten. Wij doen een allerlaatst beroep op al de inwoners van het Kanton Aalst om in voorkomend geval, zonder verder uitstel, ALLE wilde en half wilde hop planten uit te rukken. Wij durven dan ook verhopen, dat uw verantwoordelijkheidsgevoel groot genoeg zal zijn en dat er alzoo niet zal moeten overgegaan worden tot gerech- terlijke vervolgingen. Vergeet het niet, het gaat hier om de toekomst van de Aalstersche hop De Rijkslandbouwkundige, Coulier G. Op 11 Juli 's namiddags. Op 21 Juli 's namiddags. i BEKNOPT OVERZICHT DER VAN LONDEN. We willen hier nog geen bepaald relaas geven over de werkzaamheden der Conferentie, door Minister Cham berlain bijeengeroepen, want de berich ten zijn thans nog te onzeker om er een vast besluit uit te trekken. Alleen de eigenlijke werkzaamheden boezemen ons belang in. Daar die ech- ter in het geheim gebeuren en pas na j het sluiten der conferentie stilaan zullen i bekend geraken, moeten we ons beper ken tot oppervlakkige beschouwingen, i Alhoewel grootsch van opzet en voorbereiding, was de houding der Staatslieden eerder troebel en weinig belovend voor het wellukken der Con ferentie. i 66 Staten hebben hun toetreding ge daan, om zoogezegd het scheefloopend kraam der wereldeconomie op rechte pooten te zetten, maar van die 66 wa ren er voorzeker wel een 50-tal die weinig of niets in de pap te brokken hebben, Hen werd dan ook slechts de gewoonlijke 1 O-minuten toegezegd om officieel hun tegenwoordigheid aan te kondigen. j Van de overigen willen we er slechts vier op den voorgrond plaatsen, name lijk i de Vereenigde-Staten, Frankrijk, Engeland en Duitschland, dit om de belangrijkheid van het betalingsvraag- stuk. Immers, 15 Juni was een interna tionale vervaldag. I In zijn officieele nota aan Washing ton verklaarde Frankrijk zijn betalingen uit te stellen tot na de regeling van het schuldenvraagstuk. Volgden Frank- rijk's voorbeeld België, Polen en Joe- go-Slavië. Engeland daarentegen, even als Italië, Roemenië enTsjeco-Slowakije delgden een gedeelte hunner schuld, i Alles tezamen heeft Amerika slechts 8 °/o van zijn schuldenaars ontvangen. I Alhoewel de eerstgenoemde landen aan Amerika niet willen betalen, hou den zij er aan met hand en tand dat Duitschland, waarvan zij de schuld- eischers zijn, zou afdokken, en wordt de niet-erkenning der politieke schulden door Hitier, als een onwilligheid be stempeld. Overigens liet de rede van den Duit- schen Minister van Buitenlandsche Za ken von Neurath, aan duidelijkheid niets te wenschen over, wanneer hij zegde i Zoolang de huidige toestand be- 1 heerscht wordt door de ketens die het verleden gesmeed heeft, kunnen de Regeeringen hun verplichtingen niet 1 nakomen. i Geen politieke drukking maakt de schuldeischers vermogend schulden zijn geen politieke, wel financieele aangelegenheden. Onder de politieke drukking wil Duitschland niet gebukt gaan, maar zijn financieele verplich- tingen wil het nakomen Begrijpelijk heeft deze rede ontstem mend gewerkt op de gemoederen der schuldeischers-staten, al was het niet om hare onduidelijkheid. Na het sluiten der officieele conferen tie zullen nog onderhandelingen ge voerd worden door den president der Rijksbank, Dr Schacht. Alhoewel wij den afloop voorzagen van het vraagstuk der schulden, hadden we toch iets anders verwacht van die geloofshelden der internationale eco nomie. In plaats van tegemoetkomend te zijn hebben al de verschillende Staten een houding aangenomen der meest verwoede verdediging van nationale belangen. Ook Minister Litvinoff van de Sov jet-Unie was naar Londen afgevaar digd om er... de belangen van Rusland te verdedigen en niet om mee te helpen de wereldeconomie op beteren voet te stellen. Het standpunt dat hij vooruitzette, kunnen we hier in 't kort als volgt sa menvatten Opheffing door alle hier vertegen woordigde landen der maatregelen die aanleiding geven of zouden kunnen (Zie vervolg onderaan 4de kolom). Het is een fzit, waaraan totnogtoe te weinig aandacht werd verleend, dat in de Vereenigde-Staten van Noord-Ame- rika de landbouw veel vroeger door de crisis werd getroffen dan welken ande ren tak van de Amerikaansche economie. Hoe is dat mogelijk Om reden dat de landbouw zich met de andere nijverheidstakken op denzelf den voet van uitbating had gezet. Gelijk de auto-nijverheid b.v. die steeds maar nieuwe credieten aanvroeg en hare pro ductie boven alle palen en perken op joeg, zoo volgde de landbouw dezelfde gevaarlijke methodes, vergetende dat er tusschen beide een enorm verschil bestaat. Gelijk de groot-nijverheid is het ook voor den landbouw mogelijk gedurende langen tijd van de bekomen credieten gebruik te maken om zich steeds maar moderner in te richten en de productie te doen stijgen. Maar wat de landbouw niet kan, gelijk de nijverheid, is nieuwe nooden scheppen, nieuwe uitvindingen verwezenlijken, betalingsgemakkelijk heden toestaan om het verbruik in de hand te werken. Menschen die niet rijk zijn rijden niettemin per auto, jong gehuwde menschen, die niets dan hun gezondheid bezitten, stellen zich rijkelijk in, radio's en grammofoons vinden hun weg overal bij middel van kleine ter mijnbetalingen. Maar dit terrein kon de landbouw niet betreden. Daarom brak voor den landbouw de crisis vroeger uit. Een paar cijfers zullen duidelijk uit wijzen dat in 1926 de daling reeds anor- male wendingen aannam. De gemiddelde prijs van de tarwe op de beurs te Chicago was 1925 1926 1927 1928 1929 166 cents, 155 cents, 137 cents, 131 cents, 123 cents. De suiker was in 1927 4 cents 73 ge- [coteerd, in 1928 4 cents 21, in 1929 3 cents 60. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor met de koffie, de rijst, het koren, de ka toen, enz. enz. Voor den Amerikaanschen land bouwer, was dus lang voor 1929 de tijd gekomen dat de prijzen tot een lager peil terugvielen dan Ze voor den oorlog bereikten en dus niet meer loonden. Maar niettemin moest hij datgene dat hij voor zijn verbruik noodig had duur der betalen dan voor den oorlog. Volgens onlangs gepubliceerde sta tistieken bekwam de Amerikaansche landbouwer slechts 55 van hetgeen hij voor den oorlog van den verkoop zijner goederen maakte en moest hij 140 °/o betalen voor hetgeen hij noodig had. In de veronderstelling dat een land bouwer niet meer voortbracht gelijk voor den oorlog, waren zijn inkomsten met 45 °/o geslonken en zijn uitgaven daarentegen met 40 gestegen. Stelt daartegenover den fabriekar- ■aBBHEB asaaaaaaaa a mmmmm aaaaas geven tot boycotteering der pro- dukten uit vreemde landen. Het was voor iedereen duidelijk dat Litvinoff den Engelschen boycott tegen de Russische producten bedoelde Ook Kanada heeft zijn eigen voorstel ingediend... omdat het er voordeel bij zag. Zijn afvaardiging pleitte voor een gevoelige vermindering der invoer- ten in de Europeesche landen. Immers, Kanada heeft nog een overvloed van landbouwprodukten, vooral graan, aan den man te brengen, wat in de huidige omstandigheden, gezien de hooge tol muren der Europeesche landen, onmo gelijk is. Nog eens te meer eigenbaat. Om de kroon op 't werk te zetten, of anders gezegd, om ons het laatste beetje vertrouwen te doen verliezen dat we stelden in deze conferentie, hebben we de rede van den Amerikaanschen afge vaardigde Cordell Huil. Zijn rede bleef bij vage algemeenheden en het opsom men der reeds van ouds gekende oorza ken der krizis beider, die volgens andere statistieken, zijn inkomsten zag stijgen met 75 en ge kunt u voorstellen dat het lot van den Amerikaanschen landbouwer niet schitterend was. En jaar na jaar verergerde dien toe stand. Het kwam zoover dat de land bouw, nochtans een essentieel element van de Amerikaansche economie, zien- deroogen te niet ging. De landbouwer werd weer wat hij vroeger geweest was op zichzelf aangewezen, zonder in staat te zijn iets te koopen. In andere woor den minstens 1/3 van de bevolking had alle koopkracht verloren. De verkiezing van Roosevelt, die in de landbouwmiddens zijn warmste aan hangers telde, werd dan ook met uit zinnige vreugde begroet. Ook was het eerste werk van Roosevelt er naar ge richt om den toestand der landbouwers te verlichten en de bijzonderste maat regelen te dien einde getroffen liggen in de FARM RELIEF BILL samengevat. Nimmer is er in de Vereenigde-Sta ten een wet uitgevaardigd die in de bestane toestanden zoo diep ingrijpt. Ze verleent aan den Staatssecretaris voor den landbouw schier dictatoriale machten. Ze verstrekt hem 1° De machtiging om voor 2 milliard dollar federale grondpandobligaties uit te geven. De dragers van landbouw- hypotheken waarvan de rente de 4 °/o overschrijdt moeten die hypotheken, die grootendeels niets meer opbrengen, tegen die obligaties met een rente van 4 °/o uitwisselen. De landbouwers van hun kant moeten aan den Staat 4,50 uitbetalen en krijgen 15 jaar tijd om hun hypotheekschulden te vereffenen. 2° De tweede bepaling in de Farm- Bill vervat, is van veel ingrijpender aard. Ze verleent aan den Staatssec retaris van den landbouw het recht de landbouwproductie te rationaliseeren, het is te zeggen te beperken. Zoo kan hij verbieden een zeker soort graan voort te brengen indien er overproduc tie dreigt. Nochtans worden de land bouwers voor de opgeloopen schade vergoed. Het doel daarvan is de ophoo ping der stocks, die in de laatste jaren zoo zwaar op de prijzen drukte te keer te gaan, Verder controleert de Staats secretaris al de verkoopsorganismen van landbouwproducten zoowel voor het binnenlandsch verbruik als voor den uitvoer. Het voorgaande, hoe schematisch ook, toont duidelijk aan dat in dit enor me land van 120 millioen inwoners er diepgaande innovaties, bijzonder op landbouwgebied zijn ingevoerd. Nu rijst de vraag Zal Roosevelt er in gelukken het "mirakel,, van de eco nomische hervatting te bewerkstelligen? Zal hij de vraag en het aanbod weer in evenwicht kunnen brengen Het is onmogelijk nu reeds daarop een afdoende antwoord te geven. Nochtans, een paar cijfers zullen uit wijzen dat hij op die eenige maanden reeds een merkbare verbetering in den schier-hopeloozen toestand heeft ge bracht. Tusschen begin Januari 1933 en be gin Mei is de prijs van het koren met 35 °/o gestegen de prijs van de suiker met 57 °/o de prijs van het katoen met 15 °/o de prijs van het maïs met 13 Wij moeten natuurlijk rekening houden met de waardevermindering van den dollar die in dezelfde tijdspanne 14 °/0 heeft verloren. Niettemin blijft er dus een merkelijke prijsverbetering vast te stellen. De laatste dagen werden nog aanzienlijke prijsverhoogingen waar genomen. Zonder buitensporig optimistisch te willen zijn moeten we toegeven dat er zich een kentering ten goede in de grondstoffenprijzen heeft voorgedaan, die de revalorisatie van de stoks voor gevolg heeft en een vermeerdering van de koopkracht der landbouwers mee brengt. Vlaanderen's hoogdag te vieren. De dag der groote herinneringen, «tlI II II I moet vooriederenrecht- I /ULI geaarden Vlaming een HOOGDAG zijn i BMiaBEa in in in in in

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1