Bij de Aardappelvoortbrengers Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor co door dc Landbouwers De economische Revolutie in Amerika De Besluitwetten der Regeering Een Prachtboek Orgaan der Landbouwcrsvcrccniging Redt U Zeiven ZONDAG 16 JULI 1933 Pfljs 23 centiem 15de JAARGANG Nr 759 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Naar aanleiding van een Vergadering te Mechelen en van een rede van Minister Sap. Op Zaterdag 8 Juli werd door den Boerenbond van Leuven een vergade ring belegd voor deaardappel voortbren gers uit het Mechelsche. Niet zonder reden beloofde het er te "stormen,,. Als er ergens gewettigde misnoegd heid bestaat, dan is dat wel bij de Mechelsche vroege-aardappelverbou- wers. De laatste weken schommelde de prijs van de vroege aardappelen op de markt van Mechelen van 5 tot 10 fr. de honderd kg. Er werden er zelfs verkocht aan 3 frank ...en vele boerkes mochten daarenboven hun "patatten,, mee terug naar huis voeren. Het dient niet gezegd dat zoo n toe stand onhoudbaar is, en dat tengevolge daarvan er iets begon te roeren bij de aardappelverbouwers van het Mechel sche. Er zou vergaderd worden om elk toe te laten "zijn gelegenheid,, te zeggen. De ruime zaal van "Het Volksbelang,, liep haast vol. De belangstelling was dus groot, en de spanning niet min. Onaangekondigd ten minste voor de boerenis ook de heer Gustaaf Sap, de huidige Minister van Land bouw op de vergadering verschenen. Na een inleidend woord van den voorzitter, heer Coainx, gaf de heer Rammelaere, bestuurder der Mechelsche Verkoopafdeeling van den Belgischen Boerenbond, een uiteenzetting over het aardappel vraagstuk. Daarna kwamen de tongen los. Ver schillende aanwezigen verlangden het woord om hunne meening te laten ken nen en hun standpunt uiteen te zetten. Lijk dat fataal gebeuren moet met geïmproviseerde uiteenzettingen, werd door sommige woordvoerders wel n keer den bal misgeslagen. We willen bv. voor onze rekening niet nemen, de bewering dat de huidige Regeering te veel uitgeeft aan het uitvoeren der so ciale wetgeving. Het is verkeerd zulks te beweren. Integendeel moest gezegd dat de sociale wetgeving moet ver ruimd worden, zóó, dat ze ook meer de schutse was van den kleinen boeren stand, van al de minderen van de ge meenschap, 't is gelijk tot welke be- drijfsstand ze ook mogen behooren. In scherpe taal werd echter ook de algemeene landbouwpolitiek van Re geering en Leuvensche Boerenbond gehekeld. En dat waren, in groote mate althans, nagels met koppen. Kordaat werd er opgekomen voor het stichten van een landbouwkrizisfonds met ver ontwaardiging werd er gewezen op de houding van den Minister van Land bouw in het pachtvraagstuk, van den Leuvenschen Boerenbond die in groot ste mate schuld heeft aan het niet op lossen daarvan. Deze kranige boerentaal, van de ver schillende vrije woordvoerders, raakte het hart der aanwezigen en een stormregen van daverende toejuichin gen begroette ze. De Minister zou antwoorden. Hij zou trachten, den neger wit te wasschen... hij zou "trachten,, De Minister gebaarde van kromme- naas, en zegde met het onschuldigste gezicht ter wereld dat hij heel verwon derd was te hooren dat er landbouwers zijn welke durven beweren dat de Re geering voor den landbouw niets doet. Als bewijs van het tegenovergestelde haalt de Minister de contingenteering van verschillende landbouwprodukten aan die, naar zijn bewering, den land bouw een kadeautje geeft van 2 miljard en half. De Minister had het verder over de huidige toestand onzer aardappelteelt Zeker, die toestand is weinig roos kleurig. En eerlijkheidshalve moeten we er aan toevoegen dat de oplossing niet al te gemakkelijk is. We staan met een geweldige binnen landsche productie, die door de Bel gische markt niet kan opgeslorpt wor den en afzet Doodig heeft in het buiten- land. Frankrijk heeft nu zijn grenzen ge sloten... la bonne France Engeland eveneens. En ondanks een akkoord met Duitsch- land afgesloten, wordt de invoer daar ook fel bemoeilijkt, haast onmogelijk j gemaakt. J De Minister kondigde aan dat als verweermaatregel daartegen hoogst i waarschijnlijk op Maandag 10 Juli maat regelen door de Regeering zouden wor- 1 den genomen om den vreemden aard appel-invoer te kontingenteeren. Op het oogenblik dat we dit schrijven heb ben we nog van geene definitieve be slissing gehoord. Hoe men ook om princieps-redenen tegen belemmering van vrijen ruilhan- del mag gekant zijn die noodmaatre gel, alhoewel hij zeker weinig meer ef- fekt zal hebben als een plaaster op een houten been, dringt zich op. Dat is onze meening. De heer Sap sloot zijn uiteenzetting met de gewone litanie van de hoop op een betere toekomst. Het applaus dat de Minister te beurt viel was eerder povertjes-mager. I Hoe hij ook getracht heeft al de moeilijkheden, waarmee onze landbouw op dit oogenblik op leven en dood wor stelt, op den rug te schuiven van de universeele economische krizis, de aan- j wezigen heeft hij niet kunnen uit den kop praten dat de huidige Belgische Regeering en de vroegere Regeeringen in verre na niet gedaan hebben wat ze konden doen om de SCHERPTE daar van jjoor onze boeren te verminderen. Bewaarheid wordt, wat wij steeds hebben voorgehouden gebruik te ge- pasten tijde, als we daartoe gedwongen worden, het middel van economische verdediging aan de grens, maar meen in Gods naam niet dat daarvan alle heil is te verwachten. De Minister zegde, en het is zeer waar, en de aanwezigen te Mechelen waren het daarmee eens, dat geen en- 1 kele grensmaatregel, gezien de huidige i omstandigheden, de aardappelverbou wers aan loonende prijzen kon helpen. Waarom dan niet getracht met alle middelen en er zijn er verschillende j de productiekosten te verlagen. In de motie welke bij 't einde der j vergadering te Mechelen aangenomen werd, wordt zeer terecht gewezen op de hooge huurprijzen, de drukkende grond belasting e. a. Moeten we herhalen wat we dien aangaande reeds honderden malen heb- j jen geschreven en herschreven We meenen van niet. Men kent wel ons standpunt te dezer zake. Aan die drukkende last heeft de economische crisis niet de minste schuld, dat is geen vraagstuk dat op internatio naal plan moet geregeld worden, daar voor is alleen Nationale GOEDE WIL noodig. En daar ontbreekt het ons aan. We zullen niet schrijven wat onlangs door een Waalsch landbouwblad werd gedaan, dat de boeren uit het FEIT van de klassenstrijd, uit het FEIT van de strijd der bevoorrechte groot-grond eigenaars en kasteelheeren tegen de kleine krotboerkens, hebben af te leiden, dat alleen door een reageeren van de boeren in denzelfden zin, voor hen maatschappelijk recht is te verwachten. Zoover willen we niet staan. Maar het staat vast, en de gemoedsstemming der vergadering te Mechelen sterkte ons nog meer in die overtuiging, dat de boeren met recht en reden zoo verbit terd zijn, dat ze bij blijvend talmen der Regeeringsmenschen een gemakkelijke prooi zullen zijn voor extremistische stroomingen en bewegingen. Als de heer Sap dat te Mechelen niet gezien heeft, en den Boerenbond even min, kunnen we dezelve als ziende- blinden betitelen. We wenschen hier aan bij te voegen dat de Minister diende in te grijpen van het oogenblik dat het bleek dat onze oude aardappeloogst niet te verkoopen was, dus vanaf einde 1932. Redt U Zeiven zond te dien einde aan den bevoegden Minister een drin gend schrijven. "De Koombloem schreef op 4 Fe bruari 1933 Zal de Minister eindelijk ingrijpen Een dringend schrijven werd van wege Redt U Zeiven aan den heer Mi nister van Landbouw gericht, hem vra gend om onmiddellijk de grenzen te sluiten voor den invoer van vreem de aardappelen. Het is een ware schande hier over rompeld te worden door vreemde pro- dukten aan spotprijzen, terwijl onze aardappeloogst totaal onverkocht blijft. Zal de heer Minister verstaan dat de boeren, evenals de voortbrengers van kolen, sulfaat en andere nijverheidspro- dukten, recht hebben aan een redelijke contingenteering, ten einde hunne wa ren, al ware het nog aan ZEER LAGE PRIJZEN aan den man te brengen. Onze aardappelen dienen ver kocht om pachten en belastingen te betalen, zoo hij er niet in lukt dezelve op de markt te brengen, zal de landbouwer noch pachten, noch belastingen kunnen betalen l Dit geven we den heer Minister van Landbouw dringend ter overweging. Had de Minister op dat oogenblik ingegrepen, dan was een groote ramp gespaard geweest voor onze boeren. Er komt geleidelijk meer klaarte inde toepassingsmodaliteiten der economi sche hervormingswetten, om hun ingrij penden aard meermaals als revolutio nair bestempeld, die President Roose velt ter bestrijding van de crisis in Ame rika doorvoert, zoodat het allengskens mogelijk wordt zich desaangaande een bepaald oordeel te vormen. Omtrent de Industrial Recovery Act die de groot-nijverheid onder directe staatscontrool plaatst, zullen we een der volgende weken uitvoerig berichten. Merken we, niettemin, van nu af aan reeds op dat inzake industrieele voort- brengst er enkel spraak is van toezicht en niet van beperking. Roosevelt is de overtuiging toegedaan dat de lage prij zen voor de gemanufactureerde goede ren enkel en alleen te wijten zijn aan de onbezonnen mededinging die de produ centen zich zonder genade onderling aandoen. In plaats van aan de vrije concurrentie de zorg over te laten de verkoopsgrenzen af te bakenen, gelijk het totnogtoe gebeurde, zullen de nij verheden aan zekere bepalingen voor wat de loonen, de werkuren en de prij zen aangaat, moeten voldoen. Al die bepalingen zullen in zoogenaamden codes van loyale mededinging wor den vastgelegd. Omtrent de Farm Adjustment Act, echter, is meer geweten. Hier is geen spraak van controol, maar wel degelijk van voortbrengstbeperking, vooral voor wat delbijzonderste landbouwproducten betreft. Immers in den landbouw doet de toestand zich geheel anders voor dan in de grootnijverheid. Hier bestaat er werkelijk overproductie. Hier over schrijdt de voortbrengst de afzetmoge lijkheden. Niemand zal het betwisten dat er te veel tarwe wordt voortgebracht, te veel katoen, te veel koffie, te veel caoutchouc, te veel maïs enz. Gelijk het evenmin niemand zal betwisten dat de wereld prijzen voor al die producten ontvangen niet meer loonen. Eenige cijfers zullen dit ten andere klaar aantoonen in 1926 Maart 33 Juni 33 Tarwe 150 cent 47 cent 78 cent Maïs 73 23 47 Caoutchouc 48 3 6 En zoo is het ook met de andere pro ducten gegaan, in zooverre dat onlangs gepubliceerde statistieken uitmaken dat de Amerikaansche landbouwers in de (Zie vervolg 2de blz. 1"' kol,) (lste Bijdrage Over de algemeene strekking der maatregelen getroffen door de Regee ring tot herstel der staatsfinanciën heb ben wij in onze vorige nummers enkele inlichtingen verstrekt. In deze en vol gende bijdragen zullen we achtereen volgens een beknopte toelichting geven over de besluitwetten welke onze land bouwers aanbelangen en nadien onze meening uitdrukken over het werk der Volmachtsregeering. De eerste maatregel welke onze land bouwers aanbelangt is de wijzigingen gebracht door het Koninklijk Besluit van 31 Mei aan de crisistaks. De gewijzigde Crisistaks Aan de crisistaks waarover wij den vereischten uitslag hebben verschaft in ons nummer van 29 Januari 1.1. worden volgende veranderingen gebracht. Bedrag en Aanslagbasis A) Op wedden, loonen, bezoldigingen en pensioenen. In algemeenen regel wordt de crisis taks met een half procent verhoogd met ingang op 1 Juni 1933. Zij zal dus voortaan bedragen volgens het belang der inkomsten lager dan 15.000 fr. 1,5 van 15.000 tot 24 999 fr. 2% van 25.000 tot 49.999 fr. 2.5 van 50.000 tot 99.999 fr. 3 van 100.000 tot 149 999 fr. 3,5 150.000 en meer 4 °/0 Afwijkingen 1) De verhooging der crisistaks is niet van toepassing op de loonen en bezol digingen van het personeel van den Staat en van de openbare besturen daar hierop echter vroeger reeds een half procent meer werd geheven is sedert 1 Juni 1.1. het bedrag der crisis taks eenvormig voor alle bezoldigingen. Ook de pensioenen uitbetaald door den Staat en de voorzorgskassen zijn vrijgesteld van de verhooging der cri sistaks en blijven onderworpen aan het vorig procent gaande volgens het bedrag van het pensioen van 1 tot 3,5 2) De bijkomstige bezoldigingen, de vergoeding wegens bijkomstige bezig heden enz., uitbetaald door eenzelfden werkgever, worden zooals vroeger aan geslagen op voet van 1 van hun bruto-bedrag welke dit ook weze. Deze taks is sedert 1 Februari 1933 van toepassing. Geldt het evenwel bezoldigingen uit gekeerd door verschillende werkgevers dan moeten de sommen door elk hunner uitbetaald afzienderlijk beschouwd wor den en is de gewone progressieve cri sistaks hooger vermeld, van toepassing. Dit laatste zal namelijk het geval zijn voor wie verscheidene afzonderlijke be zoldigde bedrijven of beroepen uitoefent. 3) Wanneer het samengevoegd be drag van de bijzonderste en bijkomende bezoldigingen toegekend of betaalbaar gesteld in den loop van het jaar 1933 minstens 35.000 fr. bereikt, dan zal de fiscus in 1934 overgaan tot de regulari- satie of de herziening der taks welke dan wordt berekend op grond van de verhoogde procenten op het totaal be drag van voormelde inkomsten toege kend tusschen 1 Januari en 31 Decem ber 1933. De bezoldigingen van het staatspersoneel alsmede de pensioenen betaald door den Staat en de Voor- zorgskassen zijn echter aan de regulari- satie der crisistaks niet onderworpen deze uitzondering dient vermoedelijk als vergelding voor de toegepaste vermin dering van 5 t. h. op de wedden en pen sioenen van het personeel der openbare besturen. De grondslag tot heffing der crisis taks blijft zooals voorheen het bruto- bedrag van de bezoldiging, dit is na af trek der pensioenstortingen doch zonder voorafgaandelijke aftrek der werkelijke of forfaitaire bedrijfslasten. De minima-bezoldigingen vrijgesteld van de crisistaks blijven vastgesteld zooals voorheen op 10,000 fr. voor niet-gehuwden 12,000 fr. voor de gehuwden, de we duwnaars of uit den echt gescheiden personen met kinderen ten laste. B) Op netto-winsten van landbouw-, nijverheids- en handelsbedrijven en van vrije beroepen. Hier ook werd de crisistaks met 1/2 procent verhoogd. Zij zal dus bedragen voor het dienst jaar 1933 en op de netto-winsten van 1932: Lager dan 15,000 fr. 2 °/o van 15,000 tot 24,ó99 fr. 2.5 van 25,000 tot 49,999 fr. 3 van 50.000 tot 99,999 fr. 3,5 van 100,000 tot 149,999 fr. 4 °/o van 150,000 en meer 4,5 °/o De basis tot heffing blijft het netto bedrag der inkomsten dat als grondslag dient voor de toepassing der bedrijfs belasting op de winsten behaald in 1932. De vrijgestelde minima blijven bepaald op 8000 fr. voor de niet-gehuwden 10.000fr. voorde gehuwden.de weduw naars en uit den echt gescheiden perso nen met kinderen ten laste. C) Op de inkomsten uit onroerende eigendommen. Hier ook wordt de crisistaks met 1/2 procent verhoogd en zal dus bedragen Lager dan 25.000 fr. 1,5 t. h. van 24.999 tot 49.999 fr. 2,5 t. h. van 50.000 tot 99.999 fr. 3,5 t. h. van 100.000 fr. en meer 4,5 t h. Grondslag tot heffing der taks blijft het kadastraal inkomen van het dienst jaar 1933 dat insgelijks als basis dient tot inning der grondbelasting. D) Op de inkomsten uit belegde kapitalen. Op de inkomsten uit belegde kapitalen toegekend of betaalbaar gesteld vanaf 1 Juni 1.1. wordt de crisistaks verhoogd met 1/2 procent. De taks is dus vast gesteld als volgt, vanaf 1 Juni 1.1. lager dan 25.000 1,5 °/0 van 25.000 tot 49.999 fr. 2.5 van 50.000 tot 99.999 fr. 3,5 van 100.000 en meer 4,5 °/o Als inkomen uit belegde kapitalen wordt bedoeld de dividenten of winst- aandeelen toegekend aan niet werkende vennooten in andere maatschappijen dan deze op aandeelen die rechtsper soonlijkheid bezitten zooals aan com manditairs of geldschieters. Worden dus niet getroffen de in komsten uit actiën, obligaties, intresten van schuldvorderingen, leeningen en andere geldplaatsingen. De crisistaks wordt geheven aan de bron en op dezelfde wijze als de belas ting op roerende zaken. Inkomsten vrijgesteld van de Crisistaks Zooals voorheen blijven gansch vrij gesteld van de crisistaks de volgende inkomsten 1) Invaliditeitspensioenen toegekend aan de zware oorlogsverminkten. 2) De vergoedingen aan de ouders van overleden militianen. 3) De renten toegekend aan de oor logsweezen. 4) De pensioenen der oorlogswedu wen en daarmee gelijkgestelde niet hertrouwde personen. 5) De frontstreeprente. 6) De ouderdomspensioenen. 7) De toelagen aan de geboren-ge- brekkelijken. 8) De werkloozensteun. 9) De gezinsvergoedingen verleend voor elk kind ten laste tot een bedrag gelijk aan dit verleend door den Staat aan zijn personeel, 10) De renten aan militairen toege kend voor onderscheidingen in de na tionale orden. i 11) De toelagen tot terugbetaling van werkelijk gedane uitgaven bij de uitoefening van een bedrijf. Een verzameling der laatste dichtjes van Fons Van de Maele werden in een fraai pak gestoken en door Standaard- Boekhandel uitgegeven. lederen lezer van ons blad kent de 3choone dichtjes waarvan vele reeds in "De Koornbloem,, verschenen. Ze zijn waardig van herlezen te wor den en bewaard in onze boekenkasten. Daarom zal iedereen het prachtig werk in groot formaat en fraaie om slag koopen, Te bekomen bij den dichter te Erem- bodegem, in de meeste boekwinkels of op de bureelen van Redt U Zeiven, j Prijs: 12,50 frank. BHHÜSÜ SSBHBS van onzen Medewerker Fons Van de Maele

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1