■■m Is voor Amerika het einde der crisis nabij Goedkoope Verklaringen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Hoe kan men onze Landbouwers ter hulp komen Een plaatselijke kermis of een vrien denbezoek mag geen reden zijn om Vrijdag 8 September niet vrij te houden. ZONDAG 30 JULI 1933 Pïfli 23 cecities 15d* JAARGANG N.» 761 Abonnementsprijs 12fr. 's janrs. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O CAUDRON Bureel en Redactie De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunue bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Er is in België een belofte gehouden We geven den keizer wat den keizer toekomthet is die van den heer Minis ter van Landbouw, Sap, op de verga dering der aardappelverbouwers te Mechelen, waarvan we in een vorig nummer gewag maakten, gedaan. In het Staatsblad van 14 Juli ver scheen een Koninklijk Besluit waardoor, vanaf Zondag 16 Juli, de invoer van vreemde aardappelen afhankelijk wordt gesteld van het overleggen eener bij zondere machtiging, door den Minister van Landbouw en Middenstand af te leveren. In feite dus contingenteering. In welke mate die beperking van den invoer zal worden ingesteld wordt door dit besluit nog niet uitgemaakt. De Minister kan elke invoerder 'n machti ging tot import van aardappelen ver- leenen en in dit geval beteekent het getroffen K.B. natuurlijk niets anders als een eenvoudige formaliteit te meer, die hoogstens den invoer wat belemme ren zou. We willen echter gelooven we moeten niet altijd te zwartkijkend zijn, noch te achterdochtig dat de Minister van Landbouw, dat de Regee ring het met het verleenen dezer "li cences,, zoo aan boord zal leggen dat daaruit een kontingenteering in genoeg zame mate volgen zal. Kontingentee ring die op het noodzakelijke oogenblik onze markt, zij het niet van over-aanbod, dan toch van volledige overrompeling vrijwaren zou. We ontveinzen het echter niet en het moet hier ook gezegd met aandrang dat de opgeworpen vraagstukken [in zekere mate het logisch gevolg zijn, hoe tragisch het ook moge wezen, van den huidigen internationalen toestand, die, het kan schreeuwend paradoksaal klinken, maar het is de brutale waar heid, de meeste landen van de weTeld protecticmaatregelen doet nemen om de eigen economie te redden, en die werkelijk een momenteel kunstmatig heropleven meebrengen, maar daardoor andere landen gevoelig treffen, en ook daardoor de internationale economie n slag te meer toebrengen die zich overal voelen laat, geen enkel land uit gezonderd, ook met die welke de hoog ste tolverschansingen hebben opge worpen. Het kan op het eerste, oppervlakkig zicht moeilijk blijken den omvang te meten van de nationalistische, de pro tectionistische maatregelen welke een of ander land treft. We willen daarvan ook niet de mathematisch-juiste draag kracht berekenen. Het volstaat volgende redeneering te volgen. Verondersteld dat zeker land voor het binnenlandsch verbruik 10 millioen kg. aardappelen noodig heeft. (We heb ben de offlcieele statistieken van België niet onder dc hand en baseeren ons dan maar op fictieve cijfers wier verhouding nagenoeg de werkelijkheid voor België weergeeft). Laat ons verder veronderstellen dat 15 millioen kg. aardappelen gewonnen worden. Er zijn bijgevolg 5 millioen te veel. Kwantiteit die ook haar pro ductiekosten, haar arbeid heeft gevergd. Factoren die enkel door een of ander nuttig gebruik van het voortgebrachte goed als productief kunnen bestempeld worden, wat ze natuurlijk hoeven te zijn. Om dat te bereiken zijn er 2 oplos singen. Ofwel het inlandsch verbruik aanpas sen aan de productie (en dan de moge lijkheid van buitenlandschen toevoer uitschakelen) wat, voor wat het aardap- pelverbruik in België betreft, op dit oogenblik niet mogelijk is(men beschou- we verhouding productieverbruik, die deze is van vorenvermelde denkbeeldige cijfers), daar de marge tusschen ver bruik en productie wat al te groot, wat al te sterk is. De andere mogelijkheid is de te-veel productie van het binnenland naar an dere verbruikslanden exporteeren. Practisch is ook deze tweede moge lijkheid uitgesloten, door de tolmaatre- gelen onzer normale afzetlanden. Wat heeft nu België te doen Men kan beletten dat de binnenland- sche overproductie nog verhoogd wordt door uitlandsche toevoer. Dat is wat de laatst-getroffen kontin- genteeringsmaatregelen misschien doen zullen, Klaar ziet men nu echter dat zulks niet in verre na volstaan zal om de bin- nenlandsche markt te ontlasten en aldus de prijzen loonend te maken. Er moet verder gezocht. Men spreekt van verplichtend ver bruik van inlandsche aardappelen in het leger. Dat is nog iets. Maar evenmin in verre na voldoende om het vraagstuk 'n doelmatige oplossing te verschaffen. Zeker zullen beide middeltjes een gunstige invloed hebben op de aardap pelmark t, en zoo ze in genoegzame do sis worden toegepast, een voelbaar- gunstige reactie brengen op de prijzen. Niemand zal echter het gevaar ont kennen dat de grenssluiting zou met zich brengen. Hoe gerechtvaardigd misschien ook, van ons standpunt uit beschouwd. I zullen producenten van andere landen zich daardoor getroffen gevoelen, en in feite ook getroffen zijn, vermits de toe stand daar gelijkaardig kan zijn met de onze. Verweermaatregelen zullen daar, onder druk van dezelfde mistevredene geest welke in ons land werkte en mis schien wel eens onder invloed van een bekrompen en slecht begrepen egoïsme, niet uitblijven. En zco zullen die landen welke het meest aangewezen zijn op ruil met het buitenland, waaronder eerst en vooral België, als slachtoffer vallen van deze machtspolitiek. Het is meer dan ooit waar, en het blijkt klaarder dan ooit ook voor diegenen welke zich ettelijke malen op een economisch-militaristische ideologie blind staarden waar ergens geschre ven werd "men weet waar men met protectionisme begint, maar men weet niet waar men er mee eindigt,,. Men interpreteere dit niet verkeerd we denken er niet aan de kontingentee ring van den invoer der aardappelen te verwerpen, we waren misschien van de eersten om ze te vragen, Evenmin als het scheppen van een atmosfeer van onaantastbaar geloof in de grens-muur beslist verwerpelijk is en tevens gevaarlijk, gaat het niet op onder druk van momenteele omstandigheden, de inlansche voortbrengers te laten rui neeren, schermende met de noodzake lijkheid van den vrijen ruilhandel die zoo vierkant-mooi wordt genegeerd door die landen welke een machtige stoot konden geven om hem in eere te herstellen. We wilden alleen er op wijzen dat de boeren geen te hooge verwachtingen mogen stellen in het wat wij noemen lappeke voor het bloeden, dat in de offlcieele terminologie kontingentee ring heet, Er moet wat anders worden gedaan. W e hebben geen saneerings-plan van den economischen boel op zak... spijtig ijenoeg niet. Toch meenen we enkele gedachten te hebben die met het oog op een stout-grootscheepsch reparatie-plan de aandacht verdie nen van de landbouwers en van de openbare meening. Verleden week reeds wezen we op den invloed der drukkende productie kosten, en op de noodzakelijkheid en kele punten daarvan, welke abnormaal hoog zijn, te verlagen. In een volgend artikel willen we trachten te becijferen welke verlichting dit voor de voortbrengers zou zijn, en ook een zeer bescheiden poging doen om enkele richtlijnen voor een groot- scheeptxhe hulp-politiek voor de boeren aan te duiden. sasHü ssnanBaaaBMi De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag va a iedere maand, van 11 tot 12 uur. Del •eer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bouwa angelegenheden. Het Amerikaansch experiment door President Roosevelt ingezet en daad krachtig doorgevoerd, om de kwijnende Amerikaansche economie terug op de j been te helpen, niet zonder hotsen en j botsen weliswaar, noopt ons steeds te rug onze aandacht te vestigen op het geen er langs den anderen kant van den grooten plas gebeurd. Ook de man van de straat is er mee begaan en we hooren het iederen dag in onze omgeving vragenGaat Amerika j naar het einde der crisis Vooraleer daarop te antwoorden is j het noodig dat we eerst, duidelijkheids- I halve, het gedacht van Roosevelt aan gaande de oorzaken van de crisis uit eenzetten en in dat licht de genomen maatregelen onderzoeken. President Roosevelt is de overtuiging toegedaan dat de crisis bijzonder haar oorsprong vindt in een ongecontrolleer- de en onbeperkte productiezucht en in de slechte verdeeling der daaruit voort spruitende winsten. In de na-oorlogsche vette jaren heb ben de nij veraars de reusachtige winsten die ze opstreken niet genoegzaam onder het volk gebracht, hetgeen de consom- matie zou ten goede zijn gekomen, maar ze gebruikt om hun fabrieken beter uit te rusten, het is te zeggen dat ze steeds maar nieuwe kostbare machienen bij- kochten die de productie vermeerderde en tevens het aantal arbeiders vermin- derde, zonder dat en dit kan niet genoeg onderlijnd worden zonder dat de prijzen der gemanufactureerde goe deren achteruitliepen. Inzake landbouw deed de toestand zich anders voor. Hier liet de overpro ductie zich tastbaar gevoelen op de ver koopsprijzen. Dit komt omdat de ge manufactureerde goederen kunnen ge stockeerd en zoo noodig de productie er van kan stopgezet worden. Met de landbouw gaat dat niet. Al brengt de landbouw weinig winst op, toch wordt het volgend jaar het land weer be bouwd, zoodat op het einde de stocks op de markt drukken en de prijzen steeds verder naar omlaag halen. Verder zijn er producten die niet lang goed houden en van de hand moeten worden gedaan hetzij gelijk aan welken prijs. Denk even aan de prijs die de landbouwers op dit oogenblik hier bij ons voor de aardappelen bekomen. Uit dien hachelijken stand van zaken, zoo voor de nijverheid als voor de land bouw, trok Roosevelt de volgende logi sche conclusies, die hij dan ook met al de middelen die hem ten dienste staan doorzet om aan de crisis een einde te stellen In de eerste plaats moeten de prijzen der landbouwproducten terug loonend gemaakt worden, zoodat de landbou wers terug hun oude koopkracht her winnen in de nijverheid en den handel daarentegen moeten de loonen der werklieden en der bedienden verhoogd worden en de werkuren verminderd, omdat er meer arbeiders [een bezigheid zouden vinden, zonder dat de prijzen der gemanufactureerde goederen in de zelfde mate stijgen dan de landbouw producten. De nijverheid moet hare winsten zoeken, niet in een prijs verhoo ging, maar in een verruiming der ver koopsmogelijkheden die zullen bekomen worden door de vermeerdering der koopkracht van de arbeiders en de land bouwbevolking. De eerste bezorgdheid van President Roosevelt na zijn verkiezing ging dan ook naar de landbouwers, niet zooals kwade tongen beweren, omdat hij zijn verkiezing aan hen te danken had, maar omdat de nood er het grootst was. De Farm Adjustment Act kwam in voege voor de Industrial Recovery Act. Stippen we enkel aan dat het door voortbrengstbeperkingen beoogt de vraag en het aanbod in overeenstem ming te brengen, en dat het reeds goede resultaten heeft afgeworpen uit zui ver Amerikaansch standpunt gezien, natuurlijk daar verschillende land bouwproducten tusschen een paar maan den en nu 50 °/0 verhooging boeken. (Zie vervolg 2de biz. Is" kol.) Dien dag rukken alle zelfbewuste boeren op naar Aalst, om openbaar protest aan te teekenen tegen het eeuwig onrecht waarvan wij het slachtoffer blijven Nu de landbouwcrisis van dag tot dag toeneemt, nu het op veel plaatsen zelfs niet meer mogelijk is een enkel zaksken aardappelen van de hand te doen, werd er door de landbouwers, zoowel als door anderen, met belang stelling naar de heropening van het parlement uitgezien. De interpellaties over de volmacht zouden wellicht wat nieuws aanbrengen en misschien het bewijs leveren dat onze Ministers, nu ze zoolang vrijelijk mochten werken voor het welzijn hunner onderdanen, zonder door de politiekers gestoord te worden, ook eens hun aandacht aan de ellende der boerenbevolking zouden wijden en aldus hun prachtige kiesbe- loften van November j.l. inlossen. Niets van dat alles een teleurstelling over heel de lijn de kamerzittingen brachten ons eigenlijk geen nieuws en de rede van den heer Jaspar, minister van Financiën, maar in feite de chef van heel de ministerieele ploeg, had voor ons niet het minste belang. Toch willen we even. tot stichting onzer lezers, er drie punten van bijko menden aard uit bespreken. Ten eerste wist de achtbare Minister te vertellen dat wij veel minder door de krizis getroffen werden dan[de naburige landen. Die verklaring kan waar zijn voor den persoon van den Minister zelfmet een inkomen van zeventig duizend frank, zonder van de staartjes te spreken, kan men de moeilijke tijden op een zeer aangename manier doormaken en zich zelfs nog een kostelijke vacantiereis permitteeren maar dat onze landbou wers er slechter dan slecht voor staan, dat schijnen onze wetgevers niet te willen inzien dat de landbouwers in Frankrijk nog altijd goede zaken maken, dat Holland eo Denemarken hun land bouwers steunen door premiën en toe lagen, en dat anderzijds onze buiten- menschen doodgedrukt worden door vreemde concurrentie zonder de minste hulp van staatswege, dat alles bewijst maar al te duidelijk dat wij het beter, veel beter hebben dan onze geburen van Zuid en Noord. Moesten de Mi nisters en Volksvertegenwoordigers leven met de opbrengst eener kleine boerderij, ze zouden allicht een ander liedje zingen. Ten tweede bracht de Minister ons het verheugend nieuws dat dank zij het wijselijk bestuur het leven in België spotgoedkoop is en dat de index nog immer daalt. Of dat wel zulk een enorm geluk voor de natie is, kunnen wij zeer moeilijk vatten. Immers toen alle waren op een normaal prijspeil stonden bloei den landbouw, handel en nijverheid en iedereen kon gemakkelijk leven, terwijl nu overal maar bijzonderlijk in het boe renbedrijf met verlies wordt gewerkt. Goedkoop levenDe aardappelen aan 10 fr. en de onmisbare stikstofmes- ten, zooals het Sodanitraat aan 110 fr.. dank zij het zoowel gekende schandaal der stikstoftrusten. En toch willen veel boeren nog niet inzien boe ze door de zoogenaamde boerenvertegenwoordi- gers verraden worden. Wij stellen aan den Minister van het goedkoope leven voor, twee nieuwe indexlijsten te laten opmaken een van de waren die de boer koopen moet en een van de produkten die hij op de markt kan brengen, met een uiteenzet ting erbij over de reden van verschil tus schen de cijfers der twee lijsten, daar mede zou de hooggeleerde heer Mini ster weten wat zijn goedkoop leven voor de boeren beteekent, en wij zelf zouden zeer zeker op beide knieën val len om hem te bedanken, voor de gunst van op een goedkoope manier geruï neerd te worden. Een derde meldenswaardige uitlating was deze dat de bestuurskosten van ons aller vaderland sedert het jaar 1930, met een anderhalf miljard verminderd werden. Een zeer loffelijke daad, die voorzeker niet te vroeg komtMaar zij bewijst toch ook dat de heer Jaspar en zijn waardige voorgangers vroeger met de miljarden nogal licht omspron gen waar geen miljoen te veel uitge geven wordt, zou het immers nogal moeilijk vallen anderhalf miljard op de uitgaven te sparen. Dat het met de besparingen in de staatskas niet zoo heel ernstig gemeend is, bekende de Minister zelf, wanneer hij, op de aanmerking van een kamer lid, verklaarde dat een wedde van ne gentig duizend frank niet te hoog is om de diensten van zekere ambtenaars te vergoeden. Geleerde en gezaghebbende econo misten zijn nochtans van oordeel dat zelfs de hoogst-geplaatste ambtenaar het gemakkelijk met vfjftig duizend frank kan stellen. Waarom dan het geld aldus vermooschen aan enkelen, waar tien tallen anderen gereed staan om het zelfde werk te leveren aan een veel redelijker loon Tevergeefs zochten wij in de uiteen zetting van den Minister naar de ver wezenlijkte besparingen op militair ge bied 't is nochtans daar vooral dat veel miljoenen kunnen bezuinigd wor den, zonder aan iemand schade te be rokkenen aan "das militar,, mag echter niet getornd worden voor de legeruit- gaven is het nooit krizis. De volksver tegenwoordigers en de Ministers heb ben hun eigen wedde ook niet vermin derd Ondertusschen wordt er een loopje genomen met de wet op de landpachten ze trekt van de Kamer naar den Senaat en van den Senaat naar de Kamer om. God weet wanneer, in orde te geraken en dat voor het plezier van de heeren Sap en Van Dievoet, die [over enkele bepalingen niet akkoord geraken. Uit al het voorgaande is voor ons maar een besluit te trekken of we ge regeerd worden door een parlement, ofwel door een volmacht, 't blijft alle maal hetzelfde, zoolang we zelf geen sterke macht vormen. S De heeren uit Brussel denken aan alles en aan allen, behalve aan de boe ren, tenzij om ze te helpen foppen. Denken we slechts aan de aangena me herschattingen van het kadastraal inkomen met de daarbij komende ver hooging van grondlasten, waardoor ons boerkens tot op het vel zullen ge pluimd worden. Daarin komt nooit of nooit verande ring, of de boeren moeten leeren klaar zien en zich eensgezind en strijdvaardig scharen onder de vlag van eene vrije boerenvereeniging, f^rriT^nrrt iniffiftgmir rfl t

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1