Is voor Amerika het einde der crisis nabij Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Hoe kan men onze Landbouwers ter hulp komen De Balans van onzen Landbouw in 1932 LANDBOUWERS, Groepreis naar Nederland Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 6 AUGUSTUS 1933 Prfls* 23 eentiea 15de JAARGANG Nr 762 \bonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons artikel van verleden week "Hoe kan men onze landbouwers ter hulp komen deelden we onze lezers reeds mee dat we zouden trachten enkele gedachten te ontwikkelen die, naar onze meening, zoo ze met stoute durf werden uitgevoerd, DOELMATIGE hulp voor den landbouw beteekenen. We wezen er reeds op dat, hoe noodzakelijk sommige in Belgie reeds toegepaste maatregelen ook zijn, de stukken-en-brokken landbouwpolitiek der Regeering door het volstrekt gemis aan eenige samenhang geen afdoend effect gaan hebben, of hebben kunnen, ook niet voor die uitbaters wier speciale bedrijvigheidstak begunstigd geworden is met een of andere rechtstreeksche of onrechtstreeksche staatstusschenkomst. Een van de meest elementaire be ginselen der huishoudkunde zegt dat de toestand van een zaak niet gezond kan zijn als de uitgaven hooger zijn dan de inkomsten. Om daarvan een actueel en bijzonder sprekend voorbeeld te geven hebben we maar den toestand van 's lands financiën op dit oogenblik te bekijken. Dat geldt ook voor onzen landbouw. Het zou weliswaar zeer moeilijk zijn nauwkeurig-juist uit te cijferen met welk deficiet of boni de landbouw een "maatschappelijk jaar,, sluit. Door de veelzijdigheid der bedrijven, veelzijdig heid inzake teelten, oppervlakte, vrucht baarheid en andere zeer wisselvallige en veranderende productiefactoren, wordt dat haast een onbegonnen werk. Wel kan voor enkele afzonderlijke bedrijven nagenoeg juist de winst- en verliesre kening worden gemaakt, aan de hand van een regelmatig bijgehouden land bouwboekhouding. Interessanter is het, ons dunkens, een algemeene en bekende basis van ver gelijking te vinden om een gedacht te vormen van de algemeene toestand der landbouwuitbating. Daarvoor gebruiken we het land- bouw-index-number. Het zegt ons dat het indexcijfer der akkerbouwproducten 303 is dit van de veeteelt 509 wat de index ,voor al de landbouwvoortbrengselen brengt op 444. Het indexcijfer der productiekosten is 684. Dat wil zeggen 1) dat wanneer in de maanden Mei van 1909- 14 gemiddeld 100 vooroor- logsche franks werden ontvangen voor al de voortbrengselen van een door snee-landbouwbedrijf, in Mei 1933, 444 huidige franks werden betaald, welke slechts de waarde hebben van 64 vooroorlogsche franks; 2) dat wanneer er in de maanden Mei der jaren 1909 tot 1914 gemiddeld 100 vooroorlogsche franks uitgaven werden gedaan aan productiekosten, er in de maand Mei van dit jaar 684 huidige franks besteed werden, die een waarde hebben van 99 vooroorlogsche franks. Men ziet onmiddelijk het oneven wicht. Hetgeen de boer ontvangt is tegen over vóór den oorlog met 36 i gedaald, hetgeen hij uitgeven moet voor de landbouwproductie slechts met 1 °/0 j Op het eerste zicht zouden oninge- wijden uit deze vaststelling wellicht nog slechtere gevolgtrekkingen halen als dit reeds hoeft. Iedereen weet dat de vooroorlogsche levensstandaard onzer boerenbevolking reeds zeer, zeer bescheiden was, om niet meer te zeggen, en dat die bijgevolg be zwaarlijk in dezelfde mate als voor noemde cijfers het laten veronderstel len, naar omlaag kon worden gedrukt. Dat is ook niet. Volledigheidshalve en om der waar- heidswille moet gezegd dat bij de bere kening van het landbouw-indexcijfer nog geen rekening wordt gehouden met 1 de hoogere opbrengst per Ha, die een meer rationeele uitbating, dank zij ma- chines en andere verbeterde uitbatings methodes, heeft meegebracht. De weer slag die deze tegenover vóór den oor log ietwat hoogere productiecapaciteit op het budjet van den boer bracht js echter zeer miniem, en breekt in bijna niets de gebrachte wanverhouding tus- schen voortbrengstprijzen en voort- brengstkosten, waarvan de aangehaalde cijfers een sprekend beeld geven. Het evenwicht moet hersteld. Het is klaar het eerste werk ter saneering hoeft te zijn het gebroken evenwicht tusschen wat de boeren ont vangen en uitgeven herstellen. Het zijn heel zeker groote problemen, veel grooter dan de meeste boeren den ken, die hier gesteld worden. Het is ons doel niet die problemen van sociaal- ekonomischen aard in heel hun om- vang en hun diepte in deze regelen te behandelen, omdat ze toch buiten het bestek liggen van een onmiddellijk hulpplan, dat ons nu bezighoudt, omdat het met haast en spoed dient uitgewerkt om vele zinkende schepen der "boeren- vloot terug vlot te krijgen. 1 erloops merken we dat echter aan omdat we later wel eens daarop breed voeriger hopen terug te komen. Er moet getracht worden, ofwel de uitgaven te verlagen, ofwel de inkom sten te verhoogen door een valorisee ring der productieprijzen. Ofwel dient op beide wijzen ingegre pen wat onze meening is. De uitgaven verlagen. Naar onze meening zijn er hier voor al 3 afzonderlijke posten van uitgaven die een verlaging kunnen ondergaan, zonder te spreken van wat gebeurlijk een mogelijke doelmatiger uitbating van sommige bedrijven zeker kon meebren gen. Die drie posten zijn 1) de pacht. 2) de meststoffen en veevoeders. 3) de belastingen. De Pacht Reeds ettelijke malen is er in dit blad gewezen op het te hoog peil der huidige pachtprijzen. In voornoemd landbouw-indexcijfer wordt als afzonderlijke index voor de pachten 620 aangegeven. Lijk we vroeger reeds zegden kunnen we ons daarmee niet vereenigen. Cijfers uit verschillende landbouwstreken ver zameld, brengen ons tot de slotsom dat deze index minstens 750 is. Tevens op grond van boekhoudingen van ver schillende hoeven meenen we dat de factor pachtprijs in de productiekosten niet 20 °/o van het totaal dezer laatste bedraagt, maar minstens 30 Verondersteld dat de pachtprijs aan de momenteele waarde der landbouw producten (de werkelijke waardemeter der gronden) aangepast wordt. Dit zou een verlaging brengen van de pacht-index van 620 444 1 76 punten. Zoo we aanvaarden dat slechts 21 °/0 der productiekosten pachtprijs is, zou die aanpassing of lOOfr. uitgaven van een doorsnee-landbouwbedrijf een vermindering brengen van 6 frank. Voor een uitbating waar jaarlijks 10.000 fr. globale productiekosten zijn, zou dergelijke aanpassing 600 frank in de kas van den boer brengen. Naar onze vooropzetting (indexcijfer pachtprijs 750 en in de productie kosten 30) zou de aanpassing een ver mindering brengen van 12 frank op 1000 frank uitgaven, en op een uitbating met 10.000 frank jaarlijksche kosten een verlichting brengen van 1200 frank. Men ziet dat in beide veronderstel lingen een algemeene aanpassing van den pachtprijs op het budget onzer landbouwers een zeer gunstige weer- slag hebben zou. Met opzet schrijven we budjet onzer landbouwer omdat de aangegeven cijfers slaan op een doorsnee-landbouwbedrijf, dus niet uit sluitend huur-uitbatingen op het oog hebben. We hebben weinig betrouwen in de pachtwet die uit de parlementaire palabers zal te vooi schijn komen, voor wat redelijke aanpassing der prijzen betreft. Meer als ooit staat het vast dat het systeem der maxima-pachtprijzen, vast gesteld naar de waarde der landbouw voortbrengselen alleen de meest doel matige oplossing brengen. In onverminderd tempo moet daar voor gestreden wordenI (Vervolg toekomende week). Economisch Overzicht I. Akkerbouw. Onze landbouw heeft zich door het jaar 1932 heengeworsteld met al de zwarigheden die hij bij de aanhoudende overdreven prijsdaling zijner produkten en de internationale uitbreiding der protectionistische politiek heeft onder vonden. Men kan de wijze waarop hij aan deze moeilijkheden het hoofd biedt, niet in alle oogpunten vergelijken met de gevolgde politiek in het meerendeel van onze buurlanden. Deze hebben, met den steun hunner Regeeringen, in- landsche markten tot stand gebracht waarop de prijzen kunstmatig ver boven het peil der internationale markten werden gehouden, maar daardoor ook den kostprijs der landbouwprodukten aanmerkelijk verhoogd. De industrie immers genoot denzelfden kunstmatigen steun. Of een dergelijke politiek een afdoende oplossing brengen kan van de finantiëele landbouwvraagstukken, als de hypothecaire lasten en het pacht wezen, valt te betwijfelen. In België is de toestand in menig op zicht minder ongunstig. Maatschappe lijk is de landbouw er beter georgani seerd. De kleine en middelmatige cultu ren zijn er in overwicht. De landman eigenaar en de kleine pachter genieten het voordeel bijna uitsluitelijk op eigen j krachten te moeten rekenen, hetgeen i de groote uitbaters, werkende met loon trekkende arbeiders, dit niet altijd met volle zekerheid vermogen te doen. Van finantiëele zijde is de toestand ook ge zonder, doordat er maar zeer weinig hypothecaire lasten op onzen landbouw drukken. In zijn geheel genomen bezit hij zelfs reserven die, afgaande op de geldbeleggingen, vrij hoog beloopen. Daarentegen zijn er ook wel landbouw- uitbatingen die in de schoone jaren met ontleende fondsen werden opgericht en thans in een moeilijken toestand verkee- ren. De akkergrond is, in 't algemeen gesproken, vruchtbaarder dan in de naburige landen, terwijl de technische kundigheden en de organisatie op tal rijke gebieden als zeer bevredigend mogen beschouwd worden. Niettegenstaande dit alles kon de dreigende nood niet afgewend worden en werd in de landbouwmiddens de staatstusschenkomst menige malen op geroepen. Ten overstaan van den ernst der wereldcrisis en de algeheele ont reddering van de internationale mark ten hebben zij, sedert een paar jaar, en kele goevernementeele beschermings maatregelen bekomen de tarievenre- geling, verhooging der invoerrechten op de haver, een invoerrecht op de vreemde bieten enz. Eindelijk kwamen ook de contingenteeringen en de ver plichting voor de bakkers een zekere proportie inlandsch tarwemeel te ge bruiken deze laatste maatregelen dag- teekenen vooral van 1932. Of deze staatstusschenkomst altijd een gelukkig resultaat heeft opgeleverd Laten wij dit even onderzoeken. Vast en zeker, de tot hiertoe gevolgde poli tiek had voor doel nieuwe prijsverla gingen der waren te voorkomen ofwel de Belgische markt te behoeden tegen overvloed van import-waren wegens het sluiten van vreemde grenzen. Wat de granen en bieten betreft, werd hier door toch een lichte prijsstijging beko- Zijt gij tevreden over de werking van R.U.Z. Begrijpt ge dat er in deze moeilijke tijden voor ons geen uitweg is dan door sterke samenwer king Komt dan talrijk op, naar het landbouwerscongres op 8 SEPTEMBER, dat uitsluitend voor het belang onzer boeren ingericht wordt. men. In 't algemeen echter mag gezegd worden dat een algemeen herstel van de prijzen, zooals men het beoogde en zoo als men in den vreemde wel heeft weten te bewerkstelligen, niet werd bereikt. Het economisch uitwerksel is zeer ge ring gebleven, ten bewijze hiervan dat de prijsdaling op de wereldmarkt aan houdt. Zie vervolg 2de blz. 1'" kol.) ■■■■■■aam Lees op de tweede bladzijde over deze nuttige en aange name studiereis. II. Gelijk we het de vorige week in het eerste deel van dit artikel lieten uitschijnen is de achteruitgang der prij zen op de Amerikaansche beurzen slechts van korten duur geweest en het pessi misme dat zoowat overal tot uiting kwam, werd gelukkiglijk niet bewerk stelligd. Integendeel.Dit achteruitloopen der prijzen, midden de hervattingsperi ode, heeft heilzame gevolgen gehad.Het overdreven optimisme, waaraan de Amerikanen zich bezondigden werd tot juistere afmetingen teruggebracht en de speculatieve strooming, die heel het herstelplan dreigde mee te sleuren, werd tegengehouden. Zoo is de kortstondigheid van die crisis die over een paar weken losbrak en slechts enkele dagen duurde, het beste bewijs dat de verhoogingsbe- weging niet van louter speculatieven aard is en daarmee krijgen we een ont kennend antwoord op de vraag waar mede we verleden week ons artikel sloten is de economische hervatting in Amerika slechts een kortstondige op flakkering Weliswaar valt het niet te loochenen dat er in de hervatting verschillende factoren van voorbijgaanden aard aan te stippen zijn. Zoo heeft bv. het voor uitzicht op een mislukten oogst in Ame rika en Canada er veel toe bijgedragen om de prijs verhooging der tarwe te bewerken. Voor de nijverheid was de vrees voor een verdere waardevermin dering van den dollar de bijzonderste reden waarom er in den loop der eerste maanden van het Presidentschap van Roosevelt zoo koortsig werd gearbeid. Maar men mag niet vergeten dat de waardevermindering van den dollar en schuldenvermindering voor de land bouwers en de nijveraars voor gevolg hebben gehad een verhooging der bij zonderste grondstoffenprijzen, zoodat ze terug in staat werden gesteld hun acti viteit te hervatten. Het is haast overbodig er op te wijzen dat in geen enkel land, nijverheid en landbouw, onder zulke zware lasten als gebukt gingen, omdat er nergens zoo onbezonnen met de credietverleeningen werd omgesprongen dan juist in Ame rika. En het mag zijn dat de dollar ste vig en vast stond, de toestand van de bevolking was er slechter dan ergens anders. Geen enkel groot land heeft zich na den oorlog kunnen terug opwerken zonder de waarde van zijn munt te ver minderen en in laatste instantie heeft Amerika daar ook zijn toevlucht moeten toe nemen. En dit is een feit van beteekenis. De waardevermindering van den dollar heeft de prijsverhooging in de hand ge werkt en daardoor is de koopkracht, bijzonder bij de landbouwers, merkelijk verbeterd. Merken we terloops aan dat 50 °lo van de Amerikaansche bevolking rechtstreeks of onrechtstreeks van den landbouw leeft. Voor Roosevelt het bewind in handen nam bekwam de Amerikaansche land bouwer amper 50 °/o van hetgeen hij voor den oorlog van den verkoop zijner producten maakte. In Mei, dus in het begin van de herstelperiode, was dit procent reeds met 12 gestegen. Sinds dien is de toestand er gestadig op voor uitgegaan. Van nu af aan kunnen we dus de prijsverhoogingen der grondstoffen als vaststaande beschouwen, te meer daar Roosevelt het onder banken noch stoe len steekt, dat hij daarvoor bereid de dollar in twee te snijden. Nu wordt er wel beweerd dat de nij verheid onmogelijk het hoofd zal kun nen bieden aan de zware loonsverhoo- gingen die haar door de National Re covery Act werden opgelegd. In schijn is dat waar. Maar als we dan nagaan dat de nijverheid een schuldenkwijt schelding voor 30 van het totale bedrag heeft gekregen dan mogen we aannemen, dat ze in compensatie het herstelplan van Roosevelt in de hand kan werken. Daarbij indien het mocht bewezen worden dat de opgelegde las ten te hoog zijn, is Roosevelt bereid de schulden verder kwijt te schelden. Zoodra dus de nijverheidskeuren zul len toegepast worden zullen millioenen arbeiders een hooger loon genieten en zal het leger der werkloozen met ette lijke honderdduizendtallen verminderd zijn. Voeg daarbij de menschen die hun geld in acties hadden belegd die sinds de hervatting voortdurend in waarde stijgen. In Juni reeds bedroeg de ver meerdering der gecoteerde waarden ruim 15 milliard dollar. We weten het wel dat die vermeerdering voor velen slechts een vermindering van de vroe ger opgeloopen verliezen daarstelt, niet temin is daardoor het moraal verbeterd en daar de beste nijverheden weerom dividenden beginnen uit te keeren is ook werkelijk de koopkracht van een deel der Amerikaansche bevolking ver beterd. Nu stelt zich de vraag Heeft Euro pa belang bij die hervatting, of ware het beter voor haar dat het Amerikaan sche experiment spaak liep In Frankrijk werd dien wensch wei eens geopperd uit vrees dat de waarde vermindering van den dollar ook de fransche frank zou meesleuren. Die vrees echter schijnt ongegrond. Maar daartegenover staan de voor- deelen die Europa uit de Amerikaan sche hervatting heeft getrokken. Kijk de prijzen na van koper, katoen, rubber enz. en de coteeringen van de vooraan staande industrieele waarden op de beurzen van Londen en Parijs om u daarvan te overtuigen, de vermindering van de private en openbare schulden tegenover Amerika niet meegerekend. Verder wordt in bijna al de landen een vermindering van het getal der werk loozen genoteerd, het zekerste bewijs dat de nijverheid herpakt. Het staat buiten kijf dat bij een grootere Ameri kaansche hervatting de voordeelen voor Europa zullen vermeerderen. Zoodus is het voor die landen die het regiem van den gouden standaard kun nen verdragen van groote beteekenis dat het herstelplan van Roosevelt ge lukt. Een fiasco zou de chaos over de wereld in hooge mate verhoogen zonder dat er ook iemand voordeel zou uit halen. We konden dus gerust zijn indien ons niet zekere geruchten bereikten die er op wijzen dat een comiteit van nijve raars een plan bestudeert om de dum ping van Amerikaansche goederen wettelijk in te richten. De Amerikanen vreezen terecht, dat gezien de loons- verhoogingen die ze invoerden, hun producten op de uitvoermarkten zullen verdrongen worden door andere landen waar de 48 urenweek invoege blijft en minder loon wordt betaald. Roosevelt zou bereid zijn opofferingen te doen om dit euvel tegen te gaan. Daaruit zou ge wis een verscherping van den interna tionalen toestand kunnen voortspruiten. Dit is wellicht het grootste gevaar dat ons van uit Amerika dreigt. is

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1