Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor co door de Landbouwers Hoe kan men onze Landbouwers ter hulp komen LANDBOUWERS, De Ijzerbedevaart Groepreis naar Nederland De Economische toestand in Duitschland De mislukking der Economische Conferentie van Londen en zijne gevolgen voor onzen Landbouw. Orgaan der Landbouwersverecniging Redt U Zeiven ZONDAG 13 AUGUSTUS 1933 Prfla 25 eenfieest 15de JAARGANG Ni 763 \bonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het moet wel gezegd dat de veevoe ders en meststoffen de laatste tijden op een betrekkelijk laag prijspeil staan. Echter werd over veertien dagen in ons blad nog gewezen op de gevaarlijke toestand die de meststoffen-trusts steeds scheppen, gevaar verscherpt nog door de invoerbelemmering welke mee wer ken zal als de machtigste geldmagnaten der chemische-meststoffen-industrie dat verlangen. Te meer daar deze wel we ten dat de Staat hen met een bijzondere voorliefde behandelt, omdat ze aange wezen zijn om in tijd van oorlog - en ook van gewapende vrede stikgas sen en ander moordmateriaal voor het vaderland te fabriceeren. Ten andere, we gaan geleidelijk weer naar hoogere prijzen voor de meeste scheikundige meststoffen. Wij spreken ons ondubbelzinnig uit voor een controle van de gemeenschap op zulke hooge productiemiddelen. Het moet niet zoo heel moeilijk zijn de productiekosten te berekenen van de verschillende scheikundige meststoffen, en het kon dan wel verhinderd worden dat de winstmarge van de aandeelhou denden wat al te hoog oploopt op den rug der verbruikers. We hebben al vaststelling gekend der prijzen van landbouwvoortbreng- selen, wat heel wat minder te recht vaardigen is. Waarom zou in deze krizisomstan- digheden niet een einde worden gesteld aan de abnormaal-hooge winsten welke sommige uitbatings-maatschappijen der meststoffen-industrie zelfs nu nog op strijken? De staatscontrool op de groote pro ductiemiddelen alsook op de groote krediet- en bankinstellingen doet in geenerlei mate inbreuk op het privaat eigendomsrecht. Het gaat er alleen om de mistoestan den welke een onrechtvaardig uitoefe nen daarvan wel eens meebrengt, te keer te gaan, en het privaat eigendoms recht ondergeschikt te stellen aan het sociaal belang, wat alleen zijn blijven voortbestaan wettigen kan. Er is een geweldige strooming te onderscheiden, die wel is waar in ver schillende actieprogramma's bedding zoekt, welke streeft naar het uitroeien van de onrechtvaardige toestanden door het kapitaal-overwicht van individu's of individu-groepeeringen, dat vrij- onbelemmerd werken mag, geschapen. In deze hebben de boeren ook een standpunt in te nemen, omdat deze niet het minst op velerlei gebied slachtoffer zijn geweest van hun lagere kapitaal krachtigheid, en ook niet het minst be lang hebben bij een minder individueele en meer sociale ordening van het alge- heele bedrijfsleven. De eerste stap daartoe zal heel zeker wel zijn de controle van de gemeen schap, door de onderscheidene bevoegde belangengroepen, dus niet alleen meer van deze die de winsten op het oog hebben, ook van deze die zich de pro- duktie moeten aanschaffen, op de voort- brengstmiddelen van grooten omvang. Op dit oogenbiik toegepast op de productie van scheikundige meststoffen kon die controol een zekere en onmid dellijke prijsverlaging doen intreden, en bracht daardoor weeral zonder an dere belangen te schaden, omdat deze niet onredelijk mogen bevoorrecht wor den, 'n zekere hulp de boeren ten goede. De Belastingen. De verschillende belastingen welke op den landbouw drukken zijn tegen- over vóór de.i oorlog niet met minder dan 1 4 vermenigvuldigd. I In een afzonderlijke bijdrage zullen wij aantoonen hoe we tot dit cijfer zijn gekomen. i De grootste stoot hierin wordt wel gegeven door de grondbelasting, die i lijk we dat in vroegere speciale bijdra gen reeds schreven 26 bedraagt van het kadastraal inkomen der be bouwde eigendommen, en 24 °/0 der onbebouwde eigendommen. We hebben daaraan toe te voegen dat deze kadastrale inkomsten door de jongste herschatting, waaraan op dit oogenbiik, voor wat de onbebouwde eigendommen althans betreft, welke meest belang hebben voor ons, nog geen bepaald definitieve uitslagen zijn be kend, toch in gevoelige mate gaan op gevoerd worden. Het is een princiep der kristelijk- sociale leer dat inzake heffing van be lastingen het beginsel der"verdeelende„ rechtvaardigheid moet gehuldigd wor den. Verdeelende rechtvaardigheid is niet het takseeren van kwantitatief-verschil- lende inkomsten volgens eenzelfde voet, wat volgens de huidige invoege zijnde wetgeving veelal gebeurd. Waarom niet Het blijkt toch klaar dat wanneer iemand die 10.000 frank jaarlijksche in komsten heeft daarop 5 °/0 belasting moet betalen, veel hooger getakseerd is als iemand die 100.000 frank inkomen heeft en er ook 5 0/o hoeft van af te dragen aan belasting- De 500 frank belasting die de eerste daardoor te betalen heeft beteekent voor hem evenzooveel besparen op het primair levensnoodzakelijke, op de voe ding, op het algemeen levensonderhoud van het gezin. De 5000 frank die de tweede aan be lasting treft zal deze nog niet eens ver plichten enkele dagen minder aan de zee, of aan de Cöte d'Azur te ver blijven, en zeker in niets zijne normale behoeften-bevrediging beletten. De hooge inkomsten moeten opdat de verdeelende rechtvaardigheid worde toegepast met een hooger procent belast worden, progressief vorderend naarmate de inkomsten in stijgende lijn gaan. Het is niet minder als wraakroepend dat de boerkens met een lapke grond als ze dit onmiskenbaar deficitair uit baten zulk een hooge grondcijns aan den Staat hebben af te dragen, als van den anderen kant de hooge inkomsten in 't algemeen niet volgens hun feitelijk betaalvermogen belast zijn, en daaren boven zoovele volstrekt belasting-vrij zijn. Is het niet wraakroepend dat, om deze schreeuwende mistoestanden te laten blijven bestaan, de landbouwuit- bating onder een 14-maal vooroorlog- sche belasting gebukt gaat. 't Is krizis, overal. Ook 's lands huishouding lijdt daar ongetwijfeld onder. De inkomsten van het land verminderen, omdat de zaken minder goed gaan. nijverheid, handel en landbouw slabakken, en vele bronnen van belastingen brengen daardoor veel minder op. Van den anderen kant verhoogen de uitgaven van het land. De sociale wet geving slorpt meer op. Juist dan is het noodig dat de meer begoeden meer als in normale tijden, bijdragen in 's lands uitgaven. (Vervolg toekomende week). Zijt gij tevreden over de werking van R.U.Z. Begrijpt ge dat er in deze moeilijke tijden voor ons geen uitweg is dan door sterke samenwer king Komt dan talrijk op, naar het landbouwerscongres op 8 SEPTEMBER, dat uitsluitend voor het belang onzer boeren ingericht wordt. De leden van Redt U Zeiven of van de Jeugdvereeniging zullen dees jaar geene speciale reis naar Diksmuide in richten. Iedereen wordt vriendelijk verzocht zich aan te sluiten met een of andere groep als V.T.B. of andere om de be devaartreis te ondernemen. We doen een oproep aan alle leden om niet na te laten deze plechtige doo- denhulde bij te wonen. Het is een plicht van erkentelijkheid en een huldeblijk aan onze gevallen broeders. Wanneer krijgen we eene Regeling der Graankwestie De graanvelden werden gezaaid, ze groeiden en bloeiden. De rijpende oog sten kregen een goudgele kleur en wer den door noeste werkers gemaaid en geschuurd. Op sommige plaatsen is het dorschen begonnen en gansche wagenladingen tarwe werden reeds op de beurs ver handeld. Van een bepaalde graanregeling kan "natuurlijk,, nog geen spraak zijn Wel kwamen maalders met onzen Mi nister van Landbouw meermaals in langdurige besprekingen, maar... van een oplossing was nog geen spoor. Nog eenige weken, maanden mis schien. wanneer de boerkes, moe ge wacht en in dringenden geldnood, hun graan aan spotprijzen zullen verkocht hebben, zullen de groote mannen van Brussel, uitgerust van de vermoeienissen der zomervacanties, er een speldeken aansteken. En dan Ja dan zal het naar de kommissiën worden verzonden. Maal- ders en kweekers zullen zuren en zagen, en ten slotte komt er iets uit de plooien! Mogen we onzen achtbaren Heer Minister van Landbouw attent maken dat alle landbouwers dienen geholpen zoowel de roggekweekers der magere zandgronden als de tarwe- en beet- planters der vette leemstreek Gelijkheid voor iedereen is hier ge boden Belangrijk Door onvoorziene omstan digheden werd de datum ge steld op Donderdag 24 Oogst. (Zie verder 2de bladzijde). ■■■■■Bi *KS» De menschen zijn meestal geneigd de verovering van het bewind in Duitsch land door de Nationaal-Socialisten als i een zuiver politiek feit te aanschouwen en ze vergeten te licht, dat het de econo- mische doelen zijn, die de nazis het hon- gerende volk voorhielden, die den door slag hebben gegeven. De macht van j het Nationaal-Socialisme is gegroeid naargelang de ellende en de werkloos heid toenam. Het Duitsche volk heeft zich in zijn keus laten leiden door de economische en sociale punten uit Hitiers programma, de nationale oog merken heeft het er bijgenomen omdat het niet anders kon. In den geest van een groot aantal menschen in Duitschland, laat ons zeg- gen van den doorsnee-mensch burger, klein handelaar en landbouwer, was de nationaal-socialistische revolutie in de eerste plaats gericht tegen de groot industrie en tegen de groote banken. De arbeiders van hun kant waren de mee ning toegedaan dat eindelijk de tijd was aangebroken om hun "socialistische,, eischen door te zetten. In hoever ze gelijk gehaald hebben is niet gemakkelijk uit te maken uit de be richten die ons uit Duitschland desaan- gaande bereiken. Nochtans kunnen we (Zie vervolg 2de biz. Is" kol.) De conferentie van Londen is docd, niettegenstaande de diplomaten maar niet kunnen besluiten het overlijden vast te stellen. De verdaging waartoe on langs werd besloten is ten slotte toch de verbloeming van de radikale mis lukking van de conferentie. Deze laatste heeft aldus, zooals de tallooze voor gaande internationale vergaderingen, doch op nog meer brutale wijze, de verwachtingen van het menschdom op eene uitkomst uit den huidigen econo- mischen chaos beschaamd. In plaats van orde heeft zij nog meer wanorde ge bracht in de internationale verhoudin gen Hoofdschuldigen van de mislukking zijn ontegensprekelijk de Vereenigde- Staten van Amerika. Dit schijnt overi gens bij dit land een traditie te zijn tel kenmale zij door de Europeesche landen ter hulp worden geroepen tot beredde ring van den internationalen toestand. Een der Vaders van het Verdrag van Versailles was president Wilson. Welnu door uiteenrukking van het Oosten- rijksch-Hongaarsch Keizerrijk heeft het verdrag van Versailles in Oost-Europa tal van kleine staten geschapen die elk afzonderlijk economisch niet leefbaar zijn en moeten in stand gehouden wor den door financieele hulp van de groot mogendheden, terwijl zij gegroepeerd in het vorig Oostenrijksch-Hongaarsch staatsverbond met elkander normale economische betrekkingen onderhielden en een zekeren welstand hadden ver worven. Nu reeds trachten sommige dezer landen zooals Oostenrijk en Hongarië zich op economisch gebied te groepee- ren om te komen tot een economische federatie der Donaustaten, wat wel degelijk den misgreep van het Verdrag van Versailles uitwijst. Indien het idee der voormelde fede ratie zich slechts langzaam ontwikkelt, dan is zulks te wijten aan het verzet om politieke redenen vanwege sommige staten zooals de Kleine Entente gerug steund door Frankrijk. Verleden jaar kondigde President Hoover een algemeen moratorium af der oorlogsschulden zoogezegd om Duitschland te redden uit zijn financi- eelen en economischen nood, doch in werkelijkheid om de belangrijke Ame- rikaansche kapitalen in Duitschland be legd van het totaal verlies te redden. Onder ingeving van de Vereenigde Staten scholden de Europeesche landen aan Duitschland zijne oorlogsschulden kwijt onder voorwaarde dat de Veree nigde Staten tegenover hen hetzelfde gebaar zouden doen. President Hoover liet immers dit gebaar voorzien, doch toen Duitschland op ingeving van Pre sident Hoover voldoening had beko men, weigerde het Congres der Veree nigde Staten den President te volgen en Amerika eischte betaling vanwege de Europeesche landen die het om den tuin had geleid. België en Frankrijk en nog enkele landen weigerden te betalen. Aangaande de economische confe rentie van Londen verkondigde de hui dige president Roosevelt in mooie rede voeringen de prachtigste verwachtin gen. Doch toen de conferentie aanvang nam, trof hij een maatregel die van meetaf den uitslag dezer vergadering in gevaar bracht, namelijk het verlaten door den Amerikaanschen dollar van den goud-standaard. Hoe kan er immers sprake zijn van den internationalen han del op vaste basis herin te richten wan neer het betaalmiddel geen vaste waarde heeft. Dit werd trouwens ook ingezien door de deskundigen, afgevaardigd ter conferentie door President Roosevelt, die zich op een zeker oogenbiik uitspra ken voor stabilisatie van den dollar, doch 's anderdaags verloochend wer den door Roosevelt. Nadien kwam het eng nationalistisch egoïsme der Vereenigde Staten nog klaarder tot uiting in het standpunt ver dedigd door de Amerikaansche afge vaardigden in opdracht van President Roosevelt. Dit standpunt beoogde in werkelijk heid te komen tot een algemeene verla ging der toltarieven inde andere landen om bij middel der depreciatie van den den dollar de buitenlandsche markten met Amerikaansche produkten te kun nen overstroomen en tevens de landen die den goudstandaard hadden bewaard te bewegen deze prijs te geven om den Amerikaanschen dollar op de finan cieele markt niet in een minderwaardige positie te brengen. Deze bedoeling werd trouwens in werkelijkheid omgezet door een on- voorzienen aanval op den Hollandschen gulden welke mislukte na korten tijd dank zij de verstandhouding der landen met goudstandaard bij de verdediging der waarde hunner munt. President Roosevelt liet trouwens duidelijk blijken dat hij de conferentie van Londen in werkelijkheid niet be schouwde als een middel tot bevorde ring der internationale economische solidariteit doch als een middel tot her stel der Amerikaansche welvaart, toen hij verklaarde dat het herstel van den welstand voor elk land een binnenland- sche aangelegenheid is welke het moet regelen met zijn eigen methoden. Deze woorden zijn het vertrekpunt van de Conferentie van Londen in- plaats van herstel van den internatio nalen handel en van de internationale economische solidariteit doel der con ferentie, verscherping der autarchie of het economisch nationalisme. Elk land zal volgens het precept van Roosevelt zich met eigen middelen trachten te redden. Daaruit zal voort vloeien een algemeene verhooging der toltarieven en een geleidelijke toename der invoercontingenten en beperkingen, omdat elk land zal trachten zijn handels balans in evenwicht te houden om den uitvoer van goud te vermijden en zich tevens zal willen verdedigen tegen den invoer uit landen met gedeprecieerde munt of tegen den wisseldumping. Wat België betreft, ons land zal nog meer dan voorheen blootgesteld zijn aan den massalen invoer uit den vreem de, tenware de Regeering tijdig de ver- eischte afweermaatregelen treffe. Wij verwachten dit met nadruk, daar het er meer dan ooit op aankomt de binnen- landsche markt voor de nationale voortbrengst te behouden en zulks zoowel voor onzen diep beproefden landbouw als voor onze nijverheid. Benevens de organisatie van de in- landsche markt zal er voor onze natio nale productie de uitkomst blijven van handelsovereenkomsten met bepaalde landen wier voortbrengst de onze niet in den weg staat. Zoo moet België groote hoeveelhe den grondstoffen en voedingswaren be trekken uit het buitenland welke als basis kunnen dienen voor het bekomen voor het bekomen van afzetgebieden voor onze nationale productie. Bij het afsluiten van dergelijke han delsverdragen eischt onze landbouw dat onze Regeering voortaan beter dan in het verleden het oog houde op de le vensbelangen van onzen landbouw en deze niet offere in 't belang van de nijverheid. De Regeering dient hier zich te laten leiden door de gedachte van de solida riteit tusschen den landbouw en de nijverheid. Het is omdat deze solidariteit ge krenkt werd, dat wij alsmede de be voegde landbouwmiddens ons vroeger uitgesproken hebben tegen de akkoor den van Oslo en Ouchy. Hier ook treedt onze vroegere eisch op den voorgrond dat bij de onderhandelingen met andere landen, onze landbouw beter dan in het verleden vertegenwoordigd weze door bevoegde specialisten en zulks in verhouding met zijn aanzienlijk economisch belang. (Vervolg). De Veevoeders ert Meststoffen ftwavaa sasasffi ssfsegia bhbe ssbs tës aan VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt,

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1