ONS KONGRES Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor cn door dc Landbouwers Bij de Fons Van de Maele-hulde ZITDAG KONGRES ZITDAG Hoe kan men onze Landbouwers ter hulp komen Broedertrouw Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 20 AUGUSTUS 1933 Prlja 25 centiem 15de JAARGANG Nr 764 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Slot). De Belgische Regeering heeft bijna rechtstreeksch het tegenovergestelde bewerkstelligd. Zij schafte n,l. in 1929 de supertaks af, die in grootste mate de groote in komsten belastte. Dat de Regeering nu een daad van moed stelle en inplaats van elk bedrijfs- inkomen, hoe miniem ook, te slaan met een speciale krizisbelasting, op de in komsten boven de 50.000 fr. bv. 5 °/o speciale krizistaks legge, op die boven de 60.000 6 0/o, op die boven de 70,000 7 °lo enz. Dan nog kan in zekere mate het la gere inkomen belast worden, met vol komen vrijstelling echter van een vol doend levensminimum. Verondersteld nog maar dat dank zij dit systeem op de belastingen die op den landbouw slaan dezelfde vermenig vuldigen. tegenover de vooroorlogsche belastingen, kon worden toegepast als die welke de voortbrengstprijzen heb ben, dat zou reeds een geweldige weer slag hebben. Op een landbouwuitbating waarin vóór den oorlog 100 fr. belastingen werden betaald (ALLE belastingen te- zaam) is er nu 1400 fr. verschuldigd. Moest deze verhouding evenredig met die van de voortbrengstprijzen worden gebracht dan ware de huidige belasting slechts 444 frank, of een ver schil van 956 frank Wat denken de boeren van dit ba gatelletje Ze mogen nu niet meenen dat der gelijke verlichting als een kadeautje mocht worden beschouwd, wij zouden in dien zin nog verder gaande nood maatregelen voorstaan zonder een sik kepit aan demagogie te doen. We kunnen dat best becijferen langs het landbouw-indexcijfer, dat zooiets als een balans voor onzen landbouw mag worden geheetenhaar evenwichts- stand weerspiegelt nagenoeg een nor male toestand voor den landbouw. We zeggen dat het index-cijfer der productiekosten in Mei 684 is. In hoe verre de prijzen der veevoerders en meststoffen kunnen verlaagd worden, kunnen we niet berekenen. Een rechtvaardige aanpassing van belastingen en pacht alleen, zou den index der voortbrengstkosten naar onze berekening met 106 punten verlagen en dus brengen op 578 Dit cijfer gebouwd op haast niet betwistbare gronden zegt meer als ellenlange artikels en urenlange rede voeringen. Dan nog en dat moeten we toege ven ware het evenwicht niet bereikt. Dan nog zou de landbouw niet gered zijn. Dat alleen is geen doelmatige hulp. Zonder echter eenig RECHT te na te komen zouden de boeren iets TAST BAARS hebben gekregen. We onder lijnen Zonder eenig of iemands recht te na te komen Want noch de grond eigenaar, noch de Staat heeft het recht op voet van de waarden de huidige gede- valoriseerde landbouwproductiemidde len te belasten. De eigenaar zal mis schien als hij dat niet doet, ook in eeni- ge mate voelen dat de tijden min goed zijn, hij zal er zich echter niet moeten om te kort doen. De Staat zal misschien kariger en nauwlettender met het ge meenzaam goed de Staatsfinanciën moeten omspringen maar dat is zijn plicht. Zijn plicht is op te ruimen met vol strekt overdreven uitgaven van een verspillende administratie. De haren rijzen ten berge als men hoort dat nu, als het al besparing en besnoeiing is wat de klok slaat, de heer Minister Devèze, op kosten van de Staat voor de versiering van zijn minis- terieel bureau op één maand, aan bloe- men, alleen, 1600 fr. uitgaf; als men weet dat aan enkele hooge ambtenaren j met een minimum-bezoldiging van I 75.000 fr. een extra-vergoeding van 1 millioen 600.000 frank werd gegeven, om, naar verklaring van den Minister, voornoemde bezoldiging... aan te vul len 1 De plicht van den Staat ware niet minder alle onproductieve uitgaven vol komen te schrappen. Spijtig genoeg doet men weeral het tegenovergestelde in België. Lands- verdeding blijft jaarlijks met ruim 2 milliard (twee duizend millioen) frank loopen gaan blijft 33 centiemen van eiken frank belastingen opeischen Aanpassing der pachtprijzen en der belastingen staatskontrool op de fa bricatie en verkoop van scheikundige meststoffenzoo mogelijk nog meer rationeele uitbating van ons bedrijf naar de eischen, niet alleen van de laatste technische procédé's, maar ook naar de behoeften van den afzet. Dat zijn allen verwezenlijkbare maatregelen die op Nationaal plan sterk heelend kunnen toegepast worden. Geen enkele internationale toestand kan daarop in vloed hebben. Dat degenen die de macht hebben toonen dat ze tenminste een poging willen doen in die richting, en, ondanks alles, zullen we hen dankbaar zijn. Dat de boeren ook niet aarzelen van kordaat achter degenen te staan die het opnemen voor hun onmiddelijke belan- genverdediging. Maar dat ze ook niet aarzelen van hun actie in te schakelen in een algeheele maatschappelijke hervormingsbeweging die de instelling van een rechtvaardig loon wil voor ELKEN productieven arbeid, en in de mate van het mensche- lijk-mogelijke door het herstel van 'n maatschappelijk saamhoorigheidssys- teem elk individu doet meehelpen voor het gemeenschaps-welzijn en daardoor op de beste wijze, voor elks individueel aardsch geluk Toekomende week willen wij een artikel geven over het tweede hulpmid del, even noodzakelijk, maar moeilijker toe te passen de valorisatie der land- bouwvoortbrengselen. Het is toch spijtig dat er nog altijd geen officieel landbouw-indexcijfer aan den bevoegden dienst der Statistieken van het Ministerie van Landbouw wordt opgemaakt. Wanneer (Aan Eduarden Frans Van Raemdonck Herdacht bij de 14e Ijzerbedevaart, op 20 Augustus 1933. Der zullen geen klokken luien (Fr. Van Raemdonck). I Er hebben geen klokken geluid Bij hun tocht door dien loeienden nacht, Toen de Dood zijn granaten en schroot Liet gieren in razende jacht Toen de Dood in donker en rood Er danste met grijnzenden lach. Wijl het aanschijn geheven naar God Daar stervend een jongeling lag. Er hebben geen klokken geluid Nadien tocht, toen een jongen daar liep. Die zijn broeder vermiste en die bang Door den nacht om zijn broeder riep Die huilend van striemende smart Terug uit de loopgraven sprong. Daar het spervuur waar schreeuwend [hij liep Een bulderend zegelied zong. Er hebben geen klokken geluid Toen later hun lijken men vond... Geen mond heeft het tragisch geheim Van dien gruwelijken nacht verkond; Maar zij lagen, gelaat naar gelaat, Twee kindren van eender Vrouw, En zij hielden elkander omarmd In hun trouw die niet sterven wou. PIETER DE BOER, gewezen brankardier. Fonske Van de Maele, werd te Erem- bodegem, den 22 Januari 1874 geboren. Zijn vader was diender bij een met selaar en had alle moeite om met zijn schamele loon te voorzien in de nood wendigheden van zijn groot gezin. Als Fonske drie jaar oud was, ging hij naar de bewaarschool bij de zusters en vandaar naar de stille dorpsjongens school, waar hij leerde lezen en schrij ven. Lang duurde zijn schoolgaan niet ternauwernood negen jaar oud, moest hij reeds bij tusschenpozen wissen gaan vellen bij een meester-mandenmaker. Den derden dag na zijn Eerste Com munie stond hij voor goed op de fabriek. De vader van Fons, alhoewel een sim pele werkman, had toch enkele boeken, waaruit hij bij lange winteravonden, in huiselijken kring, voorlas Baekelandt, Jan de Lichte, Jan Clercker of de laatste Binders van Vlaanderen, Ourson en Valentijn, Florus en Blancefloer, enz. Gretig luisterde Fons naar deze verha len en nam soms zelf al eens een boek in handen. De dag kwam, dat zijn broeder loten moesthij trok een slecht nummer, werd soldaat. Dit was een noodlottige gebeurtenis in het gezin van vader Van de Maele, dat daardoor in gevoelige nood geraakte, maar het was een geluk voor den kleinen Fons. In zijn garni- zoenstad nam broer-soldaat een abon nement op De Vlaamsche Illustratie en zond deze elke week naar huis op. Hierin was het, dat Fons zijn eerste dichtjes las. Hij vond sommige dezer zoo schoon, dat hij ze uit het hoofd leerde en dikwijls bij zich zelf opzeide. Lang duur de het niet of hij vatte het gedacht op ook dichtjes te maken... Welke dichtjes dit waren en hoeveel taalfouten er in voorkwamen, zoudt ge hem zelf moeten hooren vertellenMet veel zelfonderricht en veel goeden wil ging het toch van langsom beter en eens was hij stout genoeg een verzeken naar een weekblad van Aalst in te zenden, 't Werd aangenomen... en Fons was in den hoogsten hemelEen tweede, een derde, een vierde werden geweigerd. Een vijfde werd weer aangenomen. Zoo ging het enkele jaren. Ondertusschen kwam Fons in kennis met E.P. J. Fleer- ackers, die hem wat onderricht gaf en hem eenige boeken schonk om te lezen. Fons dankt aan dien goeden pater heel veel. Door dezes tusschenkomst heeft hij zelfs zijn eerste verzenbundel kunnen uitgeven. Een paar jaar later verscheen er een tweede bundel. Beiden kregen reeds een tweede uitgaaf voor den oor log. Na den oorlog liet hij verschijnen Nog Verzekens voor ons Volk bundel IIIidem IVidem V. Deze drie laatste bundels zijn ook uitverkocht. Pas een maand geleden verscheen een zesde bundel "Nieuwe verzekens voor ons Volk,,. Deze bundel kan men bij hem zelf, Erembodegem, Holleweg 42, of in de Standaard-Boekhandel, Brussel, ver krijgen tegen 12,50 fr. Aan deze korte levensschets mogen wij nog bijvoegen dat Fons Van de Maele heel zijn leven een simpele, een eenvoudige werkman is gebleven der tig jaar nam hij 's morgens den trein naar Brussel en keerde hij 's avonds na een dag van zwaren arbeid, naar zijn dorpke weder terug. Gedurende nage noeg twintig jaar heeft hij te Aalst op de fabriek gearbeid. Menig zwart stuk brood heeft hij dan gegeten. Zijn over tuiging week er echter niet voor. Steeds bleef hij de moedige, Vlaamsch-kristene werkman. Onlangs heeft Z.M. de koning Fons, om zijn verdiensten als dichter te be- loonen, de gouden palmen der kroon orde verleend. Om deze onderscheiding en ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag zal Fons nu op 3 September e.k. te Aalst door zijn vrienden worden gehuldigd. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 September van 10 tot 3 uur. Vrijdag 8 September wordt een be langrijke mijlpaal in de geschiedenis van Redt U Zeiven. Evenals het com munisme gesproten is uit de sociale ellende der Russen onder het slaven- regiem van het czarisme, evenals het nationaal-socialisme in Duitschland zijn levenskracht vond in de ekonomische inzinking van dien staat, evenzoo zullen overal in ons land vrije landbouwsyn- dikaten tot stand komen, die ten slotte zullen verbroederen in één machtig organisme. De onverschilligheid onzer regeeringen en de verarming onzer lan delijke bevolking zullen de meest on verschilligen onder de boeren wakker schudden. Werd de nijverheid gevoelig in haar wezen getroffen door oorzaken die overgenoeg bekend zijn, toch zijn er nog talrijke naamlooze vennootschappen die jaarlijks miljoenen aan dividenten uit- keeren en de werklieden worden van den ondergang gered door allerlei tege moetkomingen en voorzorgsmaatrege len van staatswege de landbouwers daarentegen worden, op kleine lapmid deltjes na, aan hun lot overgelaten en velen zijn de grootste miserie nabij, spijts slavenwerk jaar-in, jaar-uit en spijts de grootste zuinigheid, die toch niet vermag onzen harden arbeid loo- nend te maken. Zij die een halve eeuw lang roemden op de macht van eenen almachtigen Boerenbond, de miljoenencijfers dezer maatschappij met voldoening bewon derden en er met zulke overtuiging over redekavelden, alsof zij zelf de interesten mochten opstrijken, zullen thans wel tot de meening komen dat het niet altijd raadzaam is met groote heeren kerzen te eten. Want wat hebben de landbouwers tenslotte aan de banken, aan de kolo niale uitbatingen van dezen machtigen trust? En met wiens centen zijn al die dingen verwezenlijkt? In deze armzalige tijden valt daar wel eens over na te denken en men kan moeilijk inzien welk belang de boeren hebben bij al deze rijkdommen. Daartegenover of daarnaast, zoo men wil, staat de kleine doch krachtige ver- eeniging van Redt U Zeiven, die zich niet tot doel stelde miljoenen te verza melen of politieke macht te ontwikkelen, maar die, met al de middelen waarover zij beschikte, dag aan dag zwoegde om de landbouwersbelangen te verdedigen, zonder politieke of financieele neven bedoelingen en die de landbouwers per soonlijk en collectief hulp en raad ver leende, overal waar zulks mogelijk was. Wij werden bekampt en belasterd, maar dat belette ons niet te groeien en sterk te worden met fierheid mogen we op ons jong verleden en op het afge legde werk terugzien, dank zij ons ijve rig Bestuur en al zijn medewerkers, dank ook aan de trouwe leden, die van af het eerste uur aan onze zijde stonden en zich nooit lieten verleiden ons in den steek te laten. Sterk worden vraagt tijd en moed Nu echter hebben wij het moeilijkste achter den rug en niettegenstaande kri- zis en slechten tijd zijn we zeker van de toekomst en hopen we vast ons doel te bereiken de zedelijke en stoffelijke ver heffing van den boerenstand. Om dat doel te bereiken houden we op Vrijdag 8 September, een groot landbouwerslcongres. Het programma dat de belangrijkste vraagstukken van aktueel belang omvat en dat door bevoegde personen inge studeerd werd, vindt men hier onderaan. Doet U de moeite, landbouwers, dit programma te bezien Zijn er niet een of meer punten die U persoonlijk aan belangen Is er één enkel bij dat U onverschillig kan zijn Ziet ge in dat Redt U Zeiven zijn zending in vollen ernst opneemt Zoo ja, dan begrijpt ge ook wel dat het be stuur alleen, niettegenstaande al zijn inspanning en goeden wil, niets ver mag, dat het moet kunnen rekenen op de trouw en de medehulp van al zijn leden. Daarom, Redt U Zeivers, syndikalis- ten, leden onzer Jeugdvereeniging, uw plicht is, niet enkel naast de plaatselijke voorzitters, secretarissen en magazij niers, ons congres bij te wonen, maar van nu af eiken dag, rondom u, ook niet-leden, onze werking en ons streven uit te leggen, de zwartkijkers en onver schilligen te bekeeren en met een groote schaar vrienden op Vrijdag 8 Septem ber op te rukken waar de plicht u roept. Met eeuwig te klagen en tevens on verschillig te blijven aan iedere poging tot gezamenlijk verweer is er even weinig te verwezenlijken als met veel geschreeuw zonder daadwerkelijke ak- tie. Wat wij behoeven is de stille, maar vastberaden medewerking van eenieder; daardoor alleen kunnen en zullen we redding brengen in den huidigen hache- lijken toestand. Geen gewone reden weegt zwaar genoeg om u op 8 September afzijdig te houden't gaat immers om uw hoogste belangen Komt talrijk luisteren naar het woord uwer leiders en maakt zelf uw aanmer kingen bij de besproken kwestiesuit de wisseling der gedachten vloeit de wijsheid. Dien dag vindt ge in ons ruim lokaal een massa vrienden, die vastberaden den strijd opnemen en voortzetten voor een beter bestaan en die niet rusten zullen voor de eindzege behaald is. Op 11 Juli 1302 regende het Vla mingen te Kortrijk om te strijden voor hun levensrechtop 8 September moet het te Aalst boeren regenen om dezelfde reden der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven op 8 September 1933 Programma der Besprekingen: 1. Openingsrede door den Heer B. Schockaert, voorzitter der Maat schappij Redt U Zeiven. landbouwbedrijven en eigendommen, a) registratie- en erfenisrechten, b) belasting op 't kadastraal inkomen, door den heer O. Zeghers. 3. De Landpachten. Wettelijke re geling of Verzoeningskamer door den Heer Vranken, Algemeen Bestuurder van den Landbouwers- en Eigenaars- bond te Brugge. 4. Het pensioen voor den landbou wer, door den Heer A. Van den Broeck, landbouwleeraar. 5. a) In- en uitvoerpolitiek van ons land in betrek op den landbouw. b) Regeeringssteun aan den landbouw, door den Heer O. Cau- dron, Bestuurder der S. M. Redt U Zeiven. 7. Moties te zenden aan de Regee ring en de Pers. 8. Het afrollen van een paar zeer belangrijke landbouwfilmen. sessies*? ■■■■«■meen hbmss» hbhm De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag van iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bouwa angelegenheden. flBaKBReaunnminuunn VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. KOOR BBL OEM Het is onbegrijpelijk dat zonder een schijn van protest de boeren- vertegenwoordigers in 't Parlement de huidige toestanden op 't gebied der belasting laten voortbestaan Welk effect zou dan een vermin dering der voornoemde productie kosten hebben BHHBI SHBBëglBSR begin om 3 uur namid. zeer stipt. 2. De overdreven belastingen op 6. a) Onderhoud van landelijke wegen en waterloopen. b) Hergroepeering der land- bouweigendommen, door den Heer A. Van den Broeck.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1