HET LOT DER VLAAMSCHE BOEREN De XIV* Ijzerbedevaart KONGRES Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Nederlandsche Laodbouwbeschermiog De Wet tot Beperking der Pachtprijzen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zelven ZONDAG 27 AUGUSTUS 1933 Fr(J« 23 eentien 15de JAARGANG Nr 765 \bonnementsprijs 12 fr. 'sjaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. een Op De landbouwers der zand gronden en der lichtere leemgron den van Vlaanderen, Antwerpen en Limburg zijn verplicht een deel of uitsluitend rogge te zaaien, om dat deze gronden voor tarwe niet geschikt zijn. De zandgronden vooral kun nen slechts rogge en aardappe len voortbrengen het zijn de ar me streken van ons land, waar de gronden zeer ondankbaar zijn en het lot der boerkes dubbel hard. De dikke boeren der Brabant- sche en Waaische leemgronden zijn verre bevoordeeligd, zelfs in gewonen tijd. Hunne gronden geven hooge opbrengsten van allerlei vruchten, vooral tarwe en suikerbeeten zijn de hoofdvruch ten. Hun lot is minder hard en ze gaan met halve last en arbeid door 't leven. Ze verdienen dus minder steun vanwege de Minister van Landbouw, veel minder dan de arme boerkes der magere zand- en lichte leemgronden. Maar deze die de haver verdie nen krijgen ze t minst, zegt oud spreekwoord En Minister Sap schijnt akkoord te zijn met de termen van die oude maar droeve spreuk en geeft alle voordeelen en bescherming aan de vette boeren. Hij beschermt de haver ook een produkt der vette gronden met 21 fr. per 100 kilos. Hij geeft eene premie aan de planters van suikerbeeten, in zooverre dat die mannen veel geld verdienen met hunne beeten. Hij geeft nu nog eene premie van circa 20 fr. per 100 kilos aan de tarweverbouwers en doet onze tarwe 10 fr. in prijs stijgen door de invoerpremie op de vreemde tarwe, zoodat de kweekers in feite 30 fr. premie zullen ontvangen. Zoodat we gerust mogen zeg gen dat de dikke boeren langs den goeden kant zijn, wat we hen ten slotte best kunnen gunnen. Maar, wat gaat onze heer Mi nister doen met de magere boer kes der zandgronden, met de ver bouwers van rogge en aardappe len De rogge aan 40 fr. en de aard appelen aan 10 fr. de 100 kilos Of denkt onze heer Minister dat de magere zandboerkes, die niet zoo hard kunnen schreeuwen als de vette leemboeren en die nog wat te veel slavenbloed in hun aderen hebben, ook niet dienen geholpen Of denkt hij dat die zwijgende zwoegers, zelfs al zou den ze liever kreveeren dan hun kop omhoog te steken, ook geen hulp verdienen Het is tijd dat onzen Minister van Landbouw klaar ziet in den toestand en het voorbeeld volgt van Holland waar de tarwe be schermd wordt met 14,50 fr. en de rogge met 58 fr. de 100 kg. We geven hier verder den express-brief, die door ons gezon den werd aan den heer Minister op 10 Augustus en waarop we spijtig nog geen antwoord ont vingen. We vragen alleen Recht voor alle landbouwers en eerst en vooral voor de misdeelden, voor de zandboeren. De hooge be scherming van rogge en aardap pelen zijn het eenige middel om deze ongelukkigen te helpen. Het woord is aan den heer Sap, Minister van Landbouw. 10-8-1933. Den Heer Minister van Landbouw, Brussel. Hooggeachte Heer Minister, Mogen we zoo vrij zijn nogmaals Uwe welwillende aandacht te vestigen op den toestand onzer roggeteelers. Naar we vernemen zullen speciale vergoedingen worden gegeven aan de tarweverbouwers. De haver werd reeds gesteund door invoerrechten, alleen de roggekweekers der zandstreken bleven aan hun lot overgelaten. We hopen dat Ued. deze landbou wers eveneens zult gedenken en zult steunen gezien de roggeprijzen buiten gewoon laag zijn gevallen (circa 40 fr.) We bieden U, Geachte Heer Mini ster, met onzen voormaligen dank, de verzekering onzer Bijzondere hoogachting. der Landhouwersvereeniging Redt U Zeiven 8 September 1933 Programma der Besprekingen 1. Openingsrede door den Heer B. Schockaert, voorzitter der Maat schappij Redt U Zeiven. landbouwbedrijven en eigendommen, a) registratie- en erfenisrechten, b) belasting op 't kadastraal inkomen, door den Heer O. Zeghers, rechts kundige. 3. De Landpachten. Wettelijke re geling of Verzoeningskamer door den Heer Vranken, Algemeen Bestuurder van den Landbouwers- en Eigenaars- bond te Brugge. 4. Het pensioen voor den landbou wer, door den Heer A. Van den Broeck, landbouwleeraar. 5. a) In- en uitvoerpolitiek van ons land in betrek op den landbouw. b) Regeeringssteun aan den landbouw, door den Heer O. Cau- dron, Bestuurder der S. M. Redt U Zeiven. 7. Moties te zenden aan de Regee ring en de Pers. 8. Het afrollen van een paar zeer belangrijke landbouwfilmen. Dringende oproep We doen een laatste en dringende oproep tot het bijwonen van ons Kon- U van Redt Zeiven en der Jeugdvereeniging Alle Voorzitters en Bestuursleden der plaatselijke bonden Alle Magazijniers zijn ten zeerste gehouden tegen woordig te zijn op ons Kongres, teneinde er het gedacht der landbouw bevolking in deze meest actueele vraag stukken te doen kennen. Alle leden van Redt U Zeiven en vooral deze die voelen en weten dat er iets hapert moeten tegenwoordig zijn. Ons Kongres is de plaats om de grie ven en klachten der landbouwers te onderzoeken en de middelen te vinden om verandering te brengen. Op ons Kongres moet er gepraat worden en moeten de klachten en wen- schen worden opgesteld, ten einde de zelve aan de overheden over te maken. Landbouwers, Redt U Zeivers, doet uwen plicht, komt allen als één naar ons Kongres op 8 September. man Onze Noorderburen schijnen het wel te meenen met de landbou wers aldaar. Hier volgen de nieuwe invoer rechten op vreemde granen. Onze lezers zullen zien dat onze regeer ders nog veel te leeren hebben aan de naburige staten. In Frank rijk zijn de rechten op tarwe heden circa 90 fr. en op alle andere pro- dukten zijn ze niet minder hoog. Ziehier voor Nederland (men bemerke de speciaal hooge be scherming voor rogge) Rechten op tarwe, gerst, maïs, rijst, bakkerijafval, molenafval en gedenatureerde rogge 1 Florijn. Op niet gedenatureerde rogge 4 Flor. Op haver 3 Flor. Op gort3 Flor. Op havermout8 Flor. 1 Florijn14,50 franken.) Wanneer de gevraagde vermindering 1000 fr. per jaar overschrijdt kan door den pachter of den eigenaar beroep worden aangeteekend bij de Rechtbank van eersten aanleg, bij dagvaarding door deurwaarder op bepaalden dag en uur, na een termijn van acht volle dagen, desnoods verhoogd wegens den afstand. Het beroep wordt gevonnisd door een alleensprekenden rechter. Het beroep om ontvankelijk te zijn moet ingespannen worden binnen de 40 dagen vanaf de beteekenis van het eerste vonnis. Bij uitzondering is de tusschenkomst van een pleitbezorger niet verplichtend doch de partijen mo gen er een aanstellen. In geval van verwijzing der zaak naar een latere terechtzitting, moeten de par tijen die geen pleitbezorger hebben aan gesteld en niet aanwezig waren bij de uitspraak van het vonnis van uitstel, voor elke nieuwe dagvaarding, door den griffier verwittigd worden van dag en uur waarop de zaak vóór den rechter wordt opgeroepen. Deze verwittiging geschiedt dan bij aangeteekend schrijven postvrij verzon den ten minste 5 dagen vóór den datum der verschijning. De wet bepaalt dat de vermindering van pachtprijs ook mag aangevraagd worden bij wijze van exeptie of tegen stelling voor elke rechtbank waarbij een rechtsvordering tot betaling door den verpachter of eigenaar werd ingediend en zulks in dezelfde voorwaarden als deze hierboven uiteengezet onder I en II. 1) Op bewijs van de indiening van het verzoekschrift of de aanvraag tot vermindering, ofwel van de beteekening van het exploot van dagvaarding daar op volgende, worden geschorstelk vonnis gewezen op een vordering tot betaling van den pachtprijs waarvan de vermindering wordt aangevraagd als ook elk vonnis tot uitzetting wegens wanbetaling van dien pachtprijs. Nochtans heeft de rechter het vermo gen in dit geval bij voorraad den pach ter te veroordeelen tot de betaling van het deel van den vervallen pachtprijs dat niet ernstig door den pachter wordt betwist. Hij kan ook de uitzetting uit spreken wegens wanbetaling van het niet ernstig betwist gedeelte van den pachtprijs. De schorsing waarvan hooger sprake houdt op wanneer uitspraak gedaan is over de aanvraag tot pachtvermindering door vonnis dat niet meer voor hooger beroep vatbaar is. (Zie vervolg 2e bladz. onderaan le kol.) Verleden Zondag is het weer een historische dag geweest in de geschie denis van Vlaanderen. Ruim 175.000 Vlamingen hebben er aan gehouden hun dooden te gaan her denken in de IJzervlakte. Reeds van 's Zaterdags voormiddag bracht de trein honderden en honder den bedevaarders naar Diksmuide. Van iederen trein die het kleine stationetje van Diksmuide binnenstoomde, drum den gansche benden door de straten aiover de Groote Markt naar de Ijzer- vlakte toe, waar, majestueus, de Ijzer- toren zijn kruin verheft boven de lage landen der vlakte, waar de Ijzer, "de bloedstroom,,, rustig en gemoedelijk vloeit. De tram die de bedevaarders naar Steenstrate voerde, naar de plaats waar de beide broeders Van Raemdonck den dood vonden en daar dien dag zouden herdacht worden, was proppensvol. Op de plaats waar ze gevonden zijn, verheft zich een 5-meter hoog monu ment, opgetrokken met de betonstukken voortkomende van den onderstand van het Stampkot. dus van de stellingen die in dien nacht ingenomen werden. Het monument heeft den vorm van een onderstand en in het bovenste ge deelte staat te lezen A V V K V 26 Maart 1917 Hier sneuvelden in eikaars armen na een aanval op het Stampkot de gebroeders, oorlogsvrijwilligers Edward en Frans Van Raemdonck uit Temsche, beiden sergeanten in de 6e Kompagnie, 24e linie "En als ik val, dan eerst voor Vlaan- deren,, (Frans.) De plechtigheid wordt geopend door den heer J. Platteau die op een roeren de wijze, het gedicht voordraagt, ge schreven door Frans Van Raemdonck Het Lied van den Dood,,. Spraken vervolgens de heeren oud strijders Dambre en oud-luitenant De Ketelaere. De heer De Ketelaere, een der leiders van den aanval, verhaalt dan de tra gische geschiedenis van den raid op het Stampkot. Na zijn rede, die diepen indruk maak te op al de aanwezigen, dankte de heer De Muyter-Van Raemdonck namens zijn familie. Hiermee was deze roerende plechtigheid geëindigd. Stilaan viel de avond toen we naar Diksmuide terugkeerden. Het Kruis van Heldenhulde was schitterend verlicht en bood een groot- sche aanblik aan de honderden bede vaarders, die ingetogen stonden te luis teren naar het indrukwekkende "Vaar wel mijn Broeder», het "Doodenlied,, en de "Piu Jesu,, uitgevoerd door een kinderkoor van Antwerpen. Daarna begeven de duizenden bede vaarders zich ter ruste, in afwachting van den grooten dag... Zondagmorgen... De dag verrijst in een nevel van wol ken. Een frisch ochtendkoeltje waait, en langzaamaan ontwaakt Diksmuide. Autobussen en treinen spuwen een zee van volk de straten in, naar de IJzervlakte toe. Van alle kanten van Vlaanderen zijn ze opgekomen om de dooden te komen eeren En altijd door komt een massa volk aangedrumd, vijf zes uren lang. Half elf voormiddag. De IJzervlakte vult zich met de toe gestroomde bedevaarders. We gaan even uit den weg om de auto van de filmmaatschappij "Fox-Moviëtone Actualités Parlantes,, door te laten. Deze Fransche maatschappij gaat het verloop der plechtigheid op de filmband vastleggen. Plots bazuingeschal en klokkengelui de plechtigheid neemt een aanvang. Ontroerende stilte De H. Mis wordt door Pater De Bock, oud leger-aalmoezenier van het 24' linie, gelezen aan den voet van het Kruis. Na de H. Mis hoort men door de luidsprekers, de forsche stem van Pater Cailewaert "Laat ons bidden...,, Grootsch en aangrijpend is het oogenblik waarop de eed van trouw aan Vlaanderen, door die 175.C00 Vla mingen hernieuwd wordt "O, land van roem en rouwe, van liefde en lijdensnood, Gij wordt weer vrij en groot. Wij zweren houwe trouwe U, Vlaanderen, tot den dcod Daarna nemen de spreekbeurten een aanvang. Namen achtereenvolgens het woord, de heeren Dr Filip De Pillecyn namens de V.O.S., waarna, onder het zingen van "Vlaanderen,, van Veremans, de internationale bloemenhulde plaats heeft. Spreken verder een Engelsche en Duitsche oud-strijder, waarna Dr Prof. Daels het woord neemt in naam van het Bedevaartkomiteit. Na deze rede wordt, onder het groe ten der honderden vlaggen en het zin gen door Mr Van Schoor "Het Lied van den Dood,,, het gedenkteeken ont huld. Men kan zich voorstellen de ontroe ring van Moeder Van Raemdonck en van al de bedevaarders op dezen plech- tigen stond. Na de onthulling verhaalt de heer Dambre het verloop van den tragischen nacht. We vatten zijn rede in 't kort samen 26 Maart 1917, 3 uur 's morgens. De kompagnie kreeg bevel een raid uit te voeren op het Stampkot, de Duit sche eerste linie, een 250 meter over de IJperlee. „De gebroeders Van Raemdonck wer den met nog twee andere sergeanten aangeduid om de aanvalsploegen te leiden. Op dat oogenblik hebben ze niet veel woorden verspild, maar diep in hun hart herhaalden ze den aan elkaar gezworen eed"te saam vereend in vreugd en nood, als d'eene sterft, de andere dood,,. En het uur van den aanval sloeg Zwoegend kruipen de mannen vooruit, gewapend met dolken, revolvers en granaten, tot op één sprong van het Stampkot. Eenzelfde drang jaagt allen op en vooruit.de Duitsche loopgracht in. De Duitschers zijn in hun schuil hokken gevlucht revolvers knallen, granaten bonken er in. Een vloeken, kermen, reutelen. Ward Van Raemdonck staat pijl recht, roekeloos op de schans. Hij roept zijn mannen moed in terwijl Frans diep in een loopgracht vecht. Plots knalt een vuurpijl in twee roode botten open nood- en stormsein van den vijand, waarop een veelkleurige eigen fusee het teeken tot den aftocht geeft. Doorheen een regen van schroot en staal wordt de terugtocht aangevan gen een hel van wereldeinde. Frans Van Raemdonck moet de laatste uit het Stamkot vertrokken zijn, gekwetst, en moest schuilen in een gracht, achter het struikgewas. De anderen kwamen tot aan den IJzeroever, ook Ward die met angstige stem vroeg naar Frans. Hem niet vin dend, weigerde hij verder te gaan en verdween weer, onder het afgrijselijke kanonnenvuur, in de richting van het Stampkot... Wat is er toen gebeurd Dat blijft het geheim van dien vree- selijken nacht en van het niemandsland. We weten alleen dat niets den trouwen Edward heeft kunnen weerhouden, doorheen hetschrikkelijkste moordvuur, te zoeken naar zijn broeder... Achtien nachten nadien vond men beiden in eikaars armen, gesneu veld terug Vervolgens spreekt de heer Dr M oi ler, lid der Tweede Kamer, namens Noord-Nederland, dat ook dit jaar sterk vertegenwoordigd is. Na het zingen van nog een paar liederen noodigt het Komiteit de Vla mingen uit tot de volgende Bedevaart op 19 Oogst 1934, waarna de plechtig heid gesloten wordt onder het geest driftig zingen van "De Vlaamsche Leeuw,,. in ons lokaal te Aalst, Groote Markt begin om 3 uur namid. zeer stipt. 2. De overdreven belastingen op 6. a) Onderhoud van landelijke wegen en waterloopen. b) Hergroepeering der land- bouweigendommen, door den Heer A. Van den Broeck. gres. Alle Bestuursleden ■SSBSBS tëBtaW «HNBfil «SSISSSfil (Vervolg). B) Proceduurin beroep. C) Rechtspleging tot stopzetting van rechtsvorderingen ingespannen door den verpachter tot betaling van achterstalligen pachtprijs.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1