Reisindrukken uit Nederland ONS KONGRES VAN 8 SEPTEMBER """"zitdag"""" j Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers RECHTMATIGE EISCHEN op te stellen en aan de Regeering bekend KSoppen! Kloppen! De Nieuwe Taksen Autovervoer De Economische Hervatting in Duitschland Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 SEPTEMBER 1933. Frljt 23 eentleai 13de JAARGANG Nr 766 \bonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst, De mei verantwoorc bi lewerkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Na een aangename kennismaking met verscheidene medereizigers en een warmen groet aan de vrienden, ver trekken we aan ons lokaal, Groote Markt, in twee mooie autocars, een twintigtal minuten over vier uur. De reis gaat door onder de leiding van de heer Caudron, Bestuurder van Redt U Zeiven. Mr Van den Broeck, landbouwleeraar, steekt een handje toe als leider der tweede car. De heeren Haelterman, Schepene, Paelsterman, Gemeenteraadslid, en Mermans, Bankbestuurder, maken de reis mede als afgevaardigden der stad Aa'st. We bemerken onder de medereizi gers de heeren Coulier, Staatsagro- noom, Van der Schueren, Veearts, Mej. Van der Biest, Bestuurster der Provinciale Huishoudschool te Qua- trecht, Mej. Strens, lacdbouwregentes, de heeren Haems en Haentjens, land- bouwleeraars, verscheidene onderwij zeressen en onderwijzers, enkele voor aanstaande kieken-, zwijnen- en groen- tenkweekers. Snel vliegen we in de duisternis voorwaarts. Binnen in de bussen het gemoedelijk gepraat en de blijde verwachting voor dedingen die komen zullen buiten het langzaam ontwaken van een heerlijken zomerdag, die ons naar 't onbekende voert. 7 uur de Hollandsche grens even uitstappen voor het douane-onderzoek. De mannen proeven hun eerste schie- dammetje of het smaakt I Over Breda naar den Moerdijk tot hiertoe biedt het landschap nog veel overeenkomst met de eigen heimat alleen de huizen doen netter en smaak voller aan, in de stilte van den schoonen morgen. Aan de Moerdijk rijden beide auto cars op dezelfde veerpont en we varen over het Hollandsch Diep. Van op het bovendek heeft men een heerlijken aan blik op de omgeving en op een spoor brug met dertien lange bogen. Een korte rit brengt ons te Dordrecht waar we voor de tweede maal insche pen. Deze overtocht duurt maar enkele minuten en we komen aan wal in eene streek met onafzienbare weiden en zwer men bonte koeien en geen enkel plekje akkerland. Hier wordt niet meer aan landbouw gedaande veeteelt is er echter ontzaglijk. We stoomen in volle vaart naar Rotterdam, de eerste haven van Nederland en een der voornaamste van gansch de wereld. Hier schijnt de krizis min fataal in te werken dan te Antwerpen, te oordeelen naar de ze nuwachtige beweging in de stad en naar het lossen en laden op de kaaien. Rot terdam moet een bezoek overwaard tijn, doch heden ontbreekt ons de tijd voor alle oponthoud. Hier ontmoeten we den gemoedelij- hen heer Devries, Landbouwingenieur, die zoo vriendelijk is ons verder tot s te dienen. Wederom gaat het langs onmeetbare vlakten van vruchtbare weilanden. Wat prachtig vee 1 Zulke exemplaren krijgen we moeilijk op onze Belgische markten. En hoe gewetensvol worden de dui tenden waterloopen en wegen hier ver zorgd. Geen gracht of beek die niet ten volle aan haar doel beantwoordt. We krijgen hier onmetelijke vette polders te zien, die vroeger waterplas sen waren en nu door kunstmatige af damming en het uitpompen van het overvloedige water, in vette weilanden werden herschapen. Sommige dezer lig- gen tot 5 meter onder den zeespiegel. De Hollanders moeten meesters zijn op gebied van wateringen, om dit alles in goede orde te houden. De wegen, ook op de verst afgelegen dorpen, zijn echte rollebaantjes. Wat een plezier daarover te glijden en wat enorm verschil met de erbarmelijke wegen en modderpoelen in Vlaanderen 1 Tien uur. Gouda 1 De beroemde kaas- en biggenmarkt Volk, rijtuigen en kramen Een verward kluwen waar oen met moeite doorkomt Dc vrienden van deii heer Devries wachten ons op en leiden ons rond. •en vriendelijke boer laat ons zijn echte Gouda-kaas proeven s't is effenaf lek ker De biggenmarkt Zooiets krijgen we alle dagen niet te zien de meeste biggenmarkten van ons land beteekenen niets, wat het aantal stuks betreft, in vergelijking met deze plaats. De soorten Weinig zuiver ras toch herkennen we hier en daar het groot Yorkshire, het veredeld Duitsch land- varken en het Large Black. Wat hier vooral de aandacht van den vreemdeling treft, is het eigenaardig en langdurig in-elkanders-handen klap pen, bij het zakendoen, tusschen kooper en verkooper. Wij vinden dat heel aardig en denken ieder volk heeft zijn eigen zeden en gebruiken... Een brok geëten bij de lafenis van een Hollandsche pint bier en weer zijn we de baan op 1 Nu gaat het naar Haestrecht, een klein maar moei boe rendorp, in de buurt van voornoemde stad. Een reismakker merkt onderwege op, aat we in gansch het land nog geen enkel verwaarloosde woning of boerde rij gezien hebben en dat de huizen, zonder een enkele uitzondering, zoo smaakvol geschilderd zijn. Op hetzelfde oogenblik passeeren we een zeer groote hofstede zij wekt met haar uiterst ver zorgd strooien dak, haar bloemrijk tuintje voor 't huis en haar rijkgekleurde vensterruiten aller belangstelling. Uitstappen korte voetwandeling voor een bezoek aan een hoeve, waar we door de eigenaars met de meeste beleefdheid en voorkomenheid ontvan gen worden. In de aanpalende Moeide loopen de 42 koeien van den pachter en de var kenshokken verleenen plaats aan een honderdtal viervoeters. In een reusach tige Engelsche mijt zijn tien hectaren hooi geborgen. Onder de leiding van Mr Devries en van de vriendelijke pachteres bezoeken we eerst de koestal, die gedurende de zomermaanden tot een kaasmakerij herschapen is. Wat al netheid Wie zou veronderstellen dat we hier op de plaats zijn, waar 's winters 42 koeien liggen te herkauwen Zolder, vloer en wanden glimmen van de reinheid, en in de voederij ligt nu een malsch tapijt op den grond. De boerin geeft ons op aanschouwe lijke wijze klaren uitleg over de kaas bereiding. Zij die zich met het vak bezighouden, worden door de wet verplicht twee maal per dag kaas te maken dit om te beletten dat de melk eerst afge roomd wordt. De kaas moet gemid deld 48% vet bevatten, om het staats regel te kunnen verwerven. Het strem men der melk, hei snijden en afscheppen wordt ons duidelijk gemaakt. Daarna zien we het persen, het zouten in een groot pekelbad, waarin de kazen lig gen te drijven. Tot aller verwondering vernemen we dat de kaaswei nog geboterd wordt en een betrekkelijk groote hoeveelheid boter geeft, weiboter genoemd, die zes tot zeven centen beneden den prijs van gewone boter verkocht wordt. Wij hebben de weiboter geproefd men moet kenner zijn om ze van gewone boter te onderscheiden. Door de woonkamer met groote Hollandsche schouw, waar een schuif gordijn voorhangt, daarna door de slaapkamer der eigenaars, trekken we naar de kelderkamer, waar de kazen liggen te drogen. Deze drie plaatsen blinken uit door het sobere mobilier en door een onvergelijkelijke netheid. Zelfs de vloeren, uit gebakken tichels, zijn met olieverf geschilderd en de voegen in 't wit getrokken. In de droogkamer liggen een massa kazen op planken. Alle fabrikaat is niet even goed door met de platte hand op I de rechtstaande kazen te pletsen, hoort men of het product van zeer goed of min goed gehalte is. (Slot Zondag a.s.) van Rechtskundige Dienst wordt ge- houden op Zondag 3 September van 10 tot 3 uur. om in We doen een laatste oproep aan alle vooraanstaande leden groot getal op te komen naar ons Kongres. Daar is het de gepaste plaats en oogenblik om onze te maken. Doet uw plicht I Komt vooruit voor uw recht I Helpt ons mee om verbetering te bekomen in deze lastige tijden I- We zullen niet rusten vooraleer recht zal geschied zijn aan onze roggeverbou- wers. Schepen en nog schepen vreemde rogge komen in Antwerpen aan en worden tegen spotprijzen verkocht. De Poolsche roggebloem wordt aan geboden aan dumpingprijzen en alleen onze peperkoekfabriekanten en sommi ge bakkerijen profiteeren van deze toe- j standen. Dat moet ophouden. Onze rogge, welk een slecht veevoeder is, moet vooral voor lekkerkoek, alcohol en broodmenging worden gebruikt en aan behoorlijke prijzen aan den man ge bracht. We hebben de Heer Minister van Landbouw andermaal lastig gevallen en hopen dat hij aan dezen toestand ten spoedigste verandering zal brengen. Hier volgt ons schrijven 31-8-1933. Hooggeachte Heer Minister, Mogen we zoo vrij zijn ons schrijven van 10-8-33 te herinneren en nogmaals Uwe welwillende aandacht trekken op de toestand onzer roggekweekers Het zal U wel bekend zijn dat de Nederlandsche regeering vooral deze teelt steunt en 4 flor. invoerrechten heeft geheven op de rogge en slechts 1 flor. op de tarwe. Verders moet het U be kend zijn dat er vanwege Polen dum ping wordt gedaan door de roggebloem te leveren aan 49 frs. cif Antwerpen I Wanneer onze maalderijen de inland- sche rogge vermalen, gekocht bij onze boeren aan den spotprijs van 40 frs., zou de roggebloem nog aan 60 frs. komen te staan. Dezen toestand dient zonder vertoe ven veranderd, te meer daar roggebloem een luxeartikel is bestemd voor lekker koek welke dus beter dan het brood kan worden belast. We hopen, achtbare Heer Minister, dat de rogge zal worden gesteund én door tolmaatregelen én door het toeken nen van eene premie als voor tarwe. Met onzen voormaligen dank en volkomen hoogachting. Den Heer Minister van Landbouw, Brussel. ÜHaa!B5aaMBaUS938gB@93EiES!B& OP HET Onlangs vonden onze Regeerders het noodig een buitengewoon hooge taks te heffen op het vervoer langs de baan per autocamion. Niettegenstaande de reeds bestaande hooge lasten en in voerrechten op auto's en oliën wil men het vervoer totaal stremmen en dit alles en alleen om de ouwe pruik "onze spoorwegen,, in 't leven te houden. Beter ware het dat dat Middel- eeuwsch organisme zich aanpastte aan de tijdsomstandigheden, dan zoude het beter dan iemand den strijd kunnen volhouden. De daad der regeering mag oprecht onrechtvaardig en wraakroepend wor den genoemd, en zeker zal het hierbij niet blijven en zullen de duizende lie den aan wie het brood uit den mond wordt genomen dit niet zoo goedzakkig laten gebeuren. Hier volgtlreeds een protestschrijven van het Antwerpsch Syndikaat voor het vervoer langs de baan, protest waarbij wij ons ten volle en met alle kracht aansluiten. De Regeering heeft het recht niet een deel harer burgers te broodrooven om andere te helpen vetmesten. Dit is tegen alle rede en tegen alle begrippen van burgerrecht in. Hier het genoemd protest Mijnheer de Eerste Minister, Brussel. Spijts herhaald aandringen en de energieke protestaanteekening van ons telegram van 12 Januari en de daarop volgende, toelichtende brieven, spijts den min of meer geruststellenden toon van uw geëerd schrijven van 30 Maart 1.1., worden ons door laatste kon. be sluiten steeds meer en meer belastingen opgelegd. Niet tevreden met heffing van fr. 1,53 per liter benzine, 7 op luchtbanden voor vrachtauto's, enorme verhooging der invoerrechten op vreemde autos, verhooging taks der rijplaat 2 1/2 °/0, overdrachttaks op nieuwe en oude ca mions brengen de bovenvermelde be sluiten de overdrachttaks camions op 7 de rijplaat op honderd, honderd vijftig en twee honderd frank per hon derd kilogr., verhoogen der prijs der luchtbanden met 9 en belasten het autovervoer in zijn geheel nog eens met 20 zegelrecht. Het Syndikaat van het Autovervoer, Provincie Antwerpen, teekent met ver ontwaardiging protest aan tegen deze ongerijmde, steeds stijgende verhooging die tienduizenden betrokken personen met ondergang bedreigen voorziet het stilvallen van het groot ste deel der vervoerbedrijven, daar ernstige vervulling der hen opgelegde plichten thans uitgesloten is kan, afgezien van het feit dat de toe komst van tienduizenden geheel ver woest wordt, niet begrijpen hoe in deze tijden van gespannen internationale verhoudingen, die het voortdurend klaar houden van de nationale verdedi gingsmiddelen vergen, dat een factor, zoo belangrijk is voor de landsverdedi ging als het autovervoer, op zulke fla grante wijze verwaarloosd en ten voor- deele der nationale spoorwegmaat schappij stelselmatig benadeeld wordt, daar waar bijvoorbeeld civiel vliegwe- zen met alle middelen ondersteund en aangemoedigd wordt betreurt dat de les der geschiedenis, waaruit ten overvloede blijkt dat iedere belemmering van de technische voor uitgang steeds fatale gevolgen na zich sleept, ook hier in den wind dreigt ge slagen te worden en aan het vervoer per auto blijkbaar dezelfde historische moeilijkheden in den weg gelegd wor den die eens het vervoer per spoor hier en elders ondervond, temeer daar in onderhavig geval het ten gevolge der moderne techniek sterk evolueerend autobedrijf het spoorwegbedrijf slechts gedeeltelijk kan maar zal verdringen dringt aan op het treffen van doel matige maatregelen om aan dit protec tionisme een einde te stellen en dit on rechtvaardig toegepast belastingsysteem in te trekken heeft besloten niet te rusten alvorens aan dit gerechtvaardigd verzoek is vol daan verzamelt al zijn krachten om deze uitsluitend in te spannen ter bestrijding van deze draconische maatregelen met haar noodlottige gevolgen voor ons nationaal-transportbedrijf zal de openbare meening trachten te overtuigen van de ongerijmdheid van bedoelde maatregelen, sterk bewust dat geen regeering de verantwoordelijkheid kan op zich nemen van een besluit waardoor een van 's lands vitale bedrij ven met wissen ondergang wordt be dreigd. Overtuigd door dit rekwest minder private dan wel staatseconomische be langen te dienen, gesterkt door het be wustzijn dat de expansieve kracht onzer natie slecht kan gebaat zijn door de maximale ontwikkeling van het ver keerswezen in al zijn vormen en over tuigd dat deze waarheid ook u kan noch mag ontgaan, bieden wij u, Mijnheer de Minister, de verzekering van onze ver trouwende en hoogachtende gevoelens. De Voorzitter, (get.) G. Van den Audenaerde. De Secretaris, (get.) R. De Ruyter. aasseas ■BBSHseeasansaaBHBaHB Vermindering der werkloosheid Gelijk we het in een vorig artikel hebben gezien, bracht de nationaal- socialistische "revolutie,, in Duitsch land een diepgaande verandering te weeg in den politieken toestand, zon der echter de gevestigde economische orde, door haar zoogenaamde "socialis tische,, tendenzen grondig te beïnvloe den. Niettemin wijzen de Duitsche pers berichten aanhoudend op het feit dat, sinds Hitier het bewind in handen nam, Duitschland's economischen toestand er merkelijk is op vooruitgegaan. De statistieken omtrent de bedrijvigheid der Duitsche nijverheden bewegen zich bijna allen in klimmende lijn. De dage- lijksche verbruiksartikelen en de textiel- waren vooral verheugen zich in bijzon der gunstige hernemingsvoorwaarden. Maar ook de ciment-, de kool-, de auto-, de ijzer- en de staalnijverheden vermeerderen gestadig hun productie. De industrieele bedrijvigheid, die sinds Juli 1932 tot Juni 1933 in Engeland met 6 en in Frankrijk met 22 toenam, vermeerderde in Duitschland met 30 °lo. Om slechts een voorbeeld aan te halen de autonijverheid bezigt op dit oogenblik 50 meer werkvolk dan in 1932. Nochtans is dezelfde bedrijvigheid niet waar te nemen in de fabrieken die bijzonderlijk voor den uitvoer werken. De machienbouwnijverheid biedt ons desaangaande een typisch voorbeeld. De bestellingen uit het binnenland zijn weliswaar met 11 gestegen, maar orders uit het buitenland verminderen in dezelfde tijdspanne met 40 zoodat de totale voortbrengst met 13% is afgenomen. We zouden nog vele cijfers kunnen aanhalen, maar waartoe zouden ze dienen Dat in Duitschland, evenals hier bij ons, het hoogtepunt van de crisis ach ter den rug is en dat er zich een ge deeltelijke hervatting heeft voorgedaan, zal niemand meer betwijfelen. Wat ons echter van meer belang toeschijnt is de ontleding der karakteristieken die met die hervatting gepaard gaan. In de eerste plaats moeten we dan opmerken dat de hervatting binnen- landsch is, en wel in zulke mate dat de binnenlandsche navraag niet enkel de inkrimping van den uitvoer neutrali seert, maar ze zelfs overtreft. En ten tweede dat die zuiver binnenlandsche hervatting grootendeels door den Staat bewerkstelligd wordt. Gelijk Roosevelt in de Vereenigde Staten heeft Hitler in Duitschland een geweldig plan ter uitvoering van open bare werken ontworpen. Een crediet van 1 milliard mark werd te dien einde in de nieuwe begrooting uitgeschreven. De waargenomen verbeteringen in de

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1