Reisindrukken uit Nederland Onze Nieuwe Voeders Arbeidadelt. Landbouwweekblad Voor en door dc Landbouwers De Economische Hervatting in België* Fons Van de Maele gehuldigd. Belangrijke Proefnemingen De Wet betreffende de Vermindering der Pachtprijzen wms W fes Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 10 SEPTEMBER 1933 PrQs 25 testles 15de JAARGANG Nï 767 Ws *5^ I \bonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg.) Op deze hoeve hebben we veel ge zien en veel geleerd en 't is met de warmste dankbetuigingen dat we van deze gedienstige menschen afscheid nemen. De heer Devries brengt ons naar een sierlijk restaurant, waar, in een ruime zaal, een kosteloos ontbijt keurig is op gediend. Hij verwelkomt ons hier nog maals in hartelijke bewoordingen, geeft den noodigen uitleg over het door hem op de markt gebracht nieuw voederproduct Oskavrie waarvan we reeds het gebtuik waar genomen hebben en waarvan we de praktische uitslagen straks nog beter zullen vaststellen. Hij wijst verder op de noodige verstandhouding tusschen Vla mingen en Hollanders en toont door zijn hoffelijke rede dat hij niet alleen een goed zakenman, maar tevens een voor komend gastheer is. De heer Caudron, bestuurder van R.U Z., drukt dan onze beste dankbe tuigingen uit over het gul onthaal, legt den nadruk op het nut dezer aangename en leerzame reis en hoopt dat ook bij ons nieuwe wegen zullen opgegaan worden op gebied van voeding. Schepene Haelterman spreekt even eens een korte dankrede uit en verklaart dat het stadsbestuur van Aalst niet langer onverschillig kan staan tegen over de boerenbelangen en dat het in de toekomst een wel bestudeerde land bouwpolitiek voeren zal. De drie sprekers worden warm toe gejuicht en nu doet ieder zich te goed aan het lekker ontbijt. 't Is reeds een eind over middag wan neer we terug instappen om een kwee- kerij van stamboekzwijnen te gaan be wonderen. De practische aanleg onzer Noorderburen komt hier bijzonder uit één enkel man verzorgt de twee honderd varkensgeen slameur van koken, geen strooisel. De dieren zit ten op betonnen vloeren, in ruime, luchtige hokken, meest alle voorzien van een buitenloop. Zulke inrichting is zeer eenvoudig en hoegenaamd niet kostelijk. Het geweekt rantsoen, dat maar tweemaal per dag toegediend wordt, bestaat uit een mengeling van verschil lende melen met bijvoeging van Os kavrie, een product dat zeer rijk is aan eiwit, vitaminen en mineralen. Of het voeder uitstekend is Dat ziet men gemakkelijk aan den uitslag geen enkel dier met zwakke pooten, geen overtollig vet, maar vaste en gevleesch- de lijven. Het beste bewijs voor de degelijkheid der voedermethode is een hok "drijvers,, voortkomende van mislukte en ziekelijke nesten, die met het Oskavrievoeder totaal opknapten en een zeer gezond en flink voorkomen hebben. Of deze voedingswijze wel winstge vend is Zelfs nu, bij uiterst lage ver koopprijzen, verklaarde ons de verzor ger, is er nog een netto-winst van 14 tot 15 cent (circa twee frank) per kgr. gekweekt vleesch te verwezenlijken, We bezichtigen nog een andere fok kerij, waar we dezelfde vaststellingen doen en snorren dan, langs de buiten wijken van Den Haag, naar 's Grave- zande. Nu komen de serren aan de beurtbij duizenden glinsteren ze onder de stralen der reeds dalende zon. De inrichting die we bezoeken en waar we, zooals trouwens overal, met de meeste gulheid ontvangen worden, is wel het bezien waard. In elke van de achttien serren hangen, voor zoover ze nog niet gesneden zijn, gemiddeld 2800 kg. druiven te rijpen.De eerste vruchten verkocht men reeds einde Meionder de late variëteiten wordt nu nog ge stookt. Wat een weelde van sappige vruchten 1 Trossen van een paar kilo gram zijn geen buitengewone zeldzaam heid. Perziken en tomaten worden ins gelijks met sukses onder glas gekweekt. We moeten natuurlijk de druiven proeven en menig reiziger neemt er, tegen billijken prijs, een doos mede voor de huisgenooten. Via Den Haag naar Scheveningen 1 Wat een juweel is Holland's hoofdplaats Overal ruimte en licht, waarin men vrij kan adem halen. De moderne bouwtrant is hier bijna algemeen ingevoerd en het wordt hier een echte kunstuiting. Sober van lijn en uiterst smaakvol doen deze hui zencomplexen, die in al hun verschei denheid een prachtig geheel vormen, toch zoo rustig en aangenaam aan. Het overbekende Vredespaleis, met zijn prachtig park, trekt aller aandacht. Langs een met boomkruinen over welfde laan, wier omgeving veel gelij kenis biedt met Ter Kamerenbosch, rol len we naar Scheveningen, de Holland- sche badstad. Wijd en grootsch ontrolt zich de deinende Noordzee voor onze bewonderende blikken. Hoe jammer dat we hier niet een paar uren kunnen vertoeven Een korte wandeling langs het strand met zijn rijkelijke hotels, een kijkje op de zwalpende visscherssloepen en op een paar zware booten aan den hori zon, en we stappen in voor de terug reis. Nu moeten we vaststellen dat ons programma overladen was. Het bezoek aan de haven van Rotterdam, evenals de bezichtiging van een paar kieken- kweekerijen was, gezien het late uur, onmogelijk. Iedereen was evenwel tevreden over hetgeen hij had gezien en genoten en blijgemoed werd de terugreis aangevan gen, na evenwel in Rotterdam nog een goed glaasje te hebben geproefd. Rijden gansch den nacht Iedereen is ten uiterste voldaan, maar ook wat vermoeid, immers de reis heeft juist 24 uur geduurd, 't Wordt dag als we thuis binnenstappen. Slotbeschouwing. Naar Neder land reist men niet voor het overwel digend natuurschoon 't is immers het land der vlakke weiden en der verre gezichteinders, maar 't is toch het reis- land bij uitnemendheid voorden Vlaam- schen boer. Geweldig veel hebben we erteleeren en nochtans, we voelen er ons thuis. Daar spreekt men u in de groote steden niet aan met een onverstaanbaar "kes- kejevoe,,, maar men hoort er de eigen zoete klanken, die we als kind uit moe ders mond leerden daar is de taal van den arme ook deze van den rijke. Al de deelnemers die we naderhand ontmoetten, drukten dan ook volmondig hun tevredenheid uit en spraken met lof over het initiatief van onzen Bestuur der. Meer dan een vroeg tevens: Waar heen toekomend jaar I. De Nijverheid. De economische hervatting in België kan onmogelijk vergeleken worden met de geweldige verbeteringen die zich in de Vereenigde Staten en in Duitschland op dit oogenblik voordoen, waar in strijd tegen de crisis, reusachtige her stelplannen onder de stuwing van den Staat, worden uitgevoerd. Niettemin wijzen hier ook vele tee kenen op een gestadige productiever- meerdering der bijzonderste nijverheden. In het "Bulletin d'Information et de Documentation,, vinden we desaan- gaande vele belangrijke gegevens. In de beperkte ruimte van dit artikel zullen we trachten, aan de hand van voor melde studie, een algemeen overzicht te geven van den EcotTomischen toestand van België op het huidig oogenblik. De waargenomen verbeteringen zijn niet indrukwekkend, niettemin zijn ze de belangrijkste die sinds het ontstaan van de crisis waargenomen werden en al is het onmogelijk uit te maken of ze duurzaam zullen blijken, toch laten ze ons toe de toekomst minder duister in te zien. Om te beginnen moeten we doen op merken dat de hervatting verre van al gemeen blijkt te zijn. In de glasnijverheid, die twee jaar lang tegen den dood vocht, doet zich sinds een paar maanden een verheugen de verbetering voor. De prijsverhooging van het glas in Engeland laat ons toe met de Engelsche waren op de Engel- sche markten te wedijveren en belang rijke bestellingen weg te halen. De waargenomen verbetering die heel waarschijnlijk slechts tijdelijk is, oefent echter weinig invloed uit op de werke loosheid in dien nijverheidstak daar de fabrikanten eerst hun overvloedige stocks van de hand doen. De cimentnijverheid, die tijdens het bouwseizoen altijd verbeterd, is in 1933 bloeiender geweest dan in 1932. Er doet zich op dit oogenblik een0 zeer verheu gend verschijnsel voor. Totnogtoe was de verbetering steeds een gevolg ge weest van de verhooging van de binnen- landsche vraag, de uitvoer bleef steeds even lastig. Nu schijnt het dat de uit voer gestadig toeneemt en wel naar Ierland, dat ons dit jaar vijf maal meer bestelde dan het vorig jaar. Ook de steen- en marmergroeven zetten meer af, bijzonderlijk aan Hol land. De textielnijverheid, die over eenige maanden aan minstens 8000 werkloozen terug werk verschafte, heeft dien gun- stigen toestand niet kunnen handhaven. De wolnijverheid gaat er ook gestadig op vooruit en de productie is steeds stijgend. Het Bulletin d'Information et de Documentation merkt hier aan dat de wolnijverheid, sinds eenige jaren, neiging toont om zich van het Waalsch gedeelte naar het Vlaamsch gedeelte van het land te verplaatsen. Zoo hebben groote huizen uit Verviers nieuwe fa brieken geopend te Diest, Mechelen, Eecloo. De jutenijverheid is waarschijnlijk de eenigste waar de werkeloosheid onbe kend is en op volle krachten arbeidt. De kleergoed-schoen en handschoen nijverheden evenals de leder- en borstel nijverheden, die haar afzetgebieden on geschonden heeft behouden, deelen in de economische opflakkering. Er zijn echter ook verschillende nij verheden die nog altijd even zwaar door de crisis worden getroffen. Noemen we in de eerste plaats de koolnijverheid in de Borinage, die wellicht nooit meer (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) Onze Vriend en Medewerker Fons Van de Maele werd verleden Zondag op waardige en gemoedelijke wijze te Aalst gehuldigd. Om 3 uur was de feestzaal van het Stadhuis volgeloopen met vrienden en kennissen. Onze Fons en zijne achtbare wederhelft zaten aan de eeretafel, om ringd van de heeren Van Schuylen- bergh, Volksvertegenwoordiger De Neve en D'Haese, Schepenen der stad Aalst. Verscheidene letterkundigen en ge leerden waren opgekomen. We bemer ken onder meer Ernest Claes, Pater Mortier, Jan Grauls en andere. Verscheidene redenaars o.a. Pater Mortier, Schepene D'Haese, Volksver tegenwoordiger Van Schuylenbergh, namen het woord om den feesteling te huldigen. Zangers en declamators droegen ge dichten voor van Fons en ook de ge huldigde zelf vertelde een en ander over eigen leven. Hij vertelde hoe hij van jongs af naar de fabriek werd gebracht en hoe later in hem de lust tot dichten ontstond. Veel eer werd den braven werkman- dichter aangedaan, wat hij tenvolle ver diende. De Koornbloem het blad van Fons, het blad wiens kolommen steeds voor hem openstonden en waarin alle landbouwers met genoegen de heerlijke, welgemeende en ongekunstelde dichtjes van onze Fons met gretigheid lezen, sluit zich volmondig aan bij de eerbe wijzen van Zondag 3 September. Lang moge hij leven en dichten. Lang mogen we van hem de schoone versjes krijgen, die steeds met dezelfde vriend schap zullen worden opgenomen. Nog vele jaren wenschen we onze Fons, ten bate van het schoone, van het goede, van het ware. Ingevolge onze studiereis naar Nederland hebben we de hand kunnen leggen op de uitslagen der laatste proeven op gebied van voeding der huisdieren. We bereiden een dezer dagen eene nieuwe mengeling voor zwijnen en kiekens, gesteund op de bevindingen van herhaalde vergelijken op gemelde dieren. Het is de vrucht van jarenlange studie die we ten nutte kunnen maken. We berichten onze achtbare leden en kweekers dat we be reid zijn met onze nieuwe voeders voederproeven aan te leggen op zwijnen en kiekens en dit in gansch voordeelige condities voor de kweekers. Wie stelt een lot zwijnen of kiekens ter onzer beschikking Wie wilt profiteeren van deze eenige gelegenheid om de nieuwste wegen van den vooruitgang op te gaan Men schrijve of melde zich aan op onze bureelen te Aalst. Na in onze vorige bijdragen een uit voerige toelichting gegeven te hebben over de bepalingen der wet tot beper king der overdreven pachtprijzen, past het dat wij onze meening herhalen over de waarde van de wet. Wij zeggen herhalen, daar we in "De Koornbloem,, van 23 en 30 April de arme gebreken van het wetsontwerp dat na lichte wijzigingen wet is gewor den hebben aangetoond en tevens de oplossing hebben verdedigd die naar onze meening doeltreffende hulp moest bieden aan onze zwaar beproefde pachters. Welnu, van wat wij toen schreven kunnen wij geen letter terugtrekken. Het grootste gebrek der wet is dat het geen collectief recht op pachtver- mindering behelst, doch den pachter die prijsverlaging wenscht verplicht zijn eigenaar voor den rechter te brengen in verzoening of bij gebreke daarvan na dagvaarding bij deurwaarder. De wet brengt aldus den pachter die de zwakke partij is in botsing met den eigenaar de sterke partij. Welnu uit vrees voor de opzegging die als het zwaard van Damocles hen boven het hoofd hangt, zullen talrijke pachters die aan hun landbouwbedrijf houden er tegen opzien hunnen eigenaar voor den rechter te roepen om de ver mindering van den pachtprijs te beko men. Voor talrijke pachters zal de wet al dus een doode letter blijven. Wij blijven bij ons standpunt dat om doeltreffend te zijn de wet maxima- pachtprijzen had moeten voorzien, vast te stellen per landbouwstreek door be voegde commissiën. Aan de aldus vast gestelde gewestelijke barema's der ma xima-pachtprijzen zouden beide partij en bij beslissing van den vrederechter in uitzonderlijke wel bepaalde gevallen nochtans afwijkingen kunnen bekomen (zie voor nadere uiteenzetting van ons stelsel De Koornbloem van 30 April 1933). Onze oplossing verzekerde aan de pachters een collectief recht op prijs vermindering met een minimum van proceduur. Het tweede gebrek der wet is de pro ceduur of pleegvormen waartoe zij aan leiding geeft. Wij weten dat de pleegvormen door de wet vereenvoudigd zijn, niettemin blijft dat sommige kleine landbouwers, wegens onvoldoende geleerdheid of doordat zij er niet aan houden met het gerecht in aanraking te komen, er zullen tegen opzien de voorgeschreven pleeg vormen te vervullen. De pachters kun nen beroep doen op advokaten of spe cialisten om hunne belangen te verde digen Doch iedereen weet dat dit verre van goedkoop is en dat de pachters er op voorhand niet zeker van zijn dat de kosten, welke zij aldus zullen oploopen, zullen opwegen tegen de toegestane pachtvermindering. De vrederechter des kantons. De alleen oordeelende rechter van eersten aanleg in beroep zal volgens de wet moeten uitspraak doen over de aan gevraagde pachtvermindering. Welnu op welke gegevens zullen zij zich steunen om hunne beslissing te treffen De meesten dezer rechters zijn toch geen landbouweconomisten. Velen on der hen zijn stadsjongens die niet in voeling hebben geleefd met de land- bouwmiddens en zijn dus niet voldoende op de hoogte van de voorwaarden van voortbrengst en verkoop der landbouw producten om met kennis van zaken over het bedrag der pachtprijzen uit spraak te doen. Wat nu de zelfstandigheid betreft der rechters, zonder te beweren dat zij met vooropgezetten wil partijdig zullen optreden, blijft het toch waar dat zij zich moeilijk zullen kunnen onttrekken aan de invloeden van het midden waarin Zij leven. Welnu, het is een gekend feit dat de vrederechter doorgaans in nauwe be trekking is met de invloedrijke familiën van eigenaars van zijn kanton, indien hij zelf geen groot eigenaar is. Wat de rechters van eersten aanleg betreft, velen onder hen hebben de mentaliteit van stadsmenschen die door gaans weinig vatbaar is voor sympa thie ten opzichte van onze boeren. Doch wezen wij nu eens sterk opti mist voor wat aangaat de uitwerking der nieuwe wet. Nemen wij aan dat onze pachters, flink stappende over de bezwaren hooger aangehaald, hunne aanspraak op pachtvermindering in massa doen gelden voor de bevoegde rechtbanken. Welnu dan stellen we de vraag waar de vrederechters den noo digen tijd zullen vinden om na behoor lijk onderzoek binnen een normaal tijd bestek uitspraak te doen over de talrijke aanvragen tot vermindering der pacht prijzen welke hen zullen worden voor gelegd. In afwachting dezer gerechtelijke uit spraak zal de toestand gedurende rui men tijd uiterst gespannen zijn tusschen eigenaar en pachter. Ten slotte nog: Waarom de vreem delingen uitsluiten van de toepassing der wet behoudens in het geval dat onze landbouwers in den vreemde worden behandeld op gelijken voet als de vreem de onderdanen Deze bepaling der wet kan voor ge volg hebben dat de voorkeur der eige naars gaat naar pachters van vreemde nationaliteit en onze pachters worden uitgesloten, omdat de eigenaar dan tegenover de vreemden alle vrijheid bezit om de voorwaarden van het con tract te bedingen. Wij kunnen het hierbij laten Het kan volstaan om te bewijzen dat de wet tot beperking der pachtprijzen verre van volmaakt is, en niet beantwoordt aan de verwachtingen onzer landbouwbe volking. Niettemin geven wij aan onze pach ters den raad om uit de wet te halen wat mogelijk is tot vrijwaring hunner levensbelangen 1 Onze diensten zijn gansch te hunner beschikking om hen hierbij behulpzaam te zijn.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1