De Aardappelkwestie Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De wijzigingen gebracht aan het Ouderdomspen sioen door de besluitwetten Het Economisch Herstel in Amerika op een dood punt Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 24 SEPTEMBER 1933 23 eentiesa 13de JAARGANG Nr 769 \bonnementsprijs 12 fr, 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onderzoek van de Toestanden De maatregelen getroffen door de Nederlandsche Regeering in zake prijsbepaling der eet- en pootaardappelen hebben een heele verandering gebracht in de aard appelkwestie. Vooreerst werd aldaar de prijs der eetaardappelen bepaald op circa 45 fr. aan den kweeker. Deze prijs wordt vervolgens verhoogd met een taks voor even tueel onverkochte stocks, met de eetaardappelen. Intusschen moeten we het vol gende besluit trekken We hopen dat onze aardappe len dees jaar zullen verkocht ge raken en aan een redelijke prijs.Op de Beurs te Brussel op Woensdag 20 September werden ze reeds aan 25 fr. verhandeld en de markt scheen hooger te willen loopen. We zullen dan ook best doen voor 't volgend jaar nieuw plant- onkosten van verzending naar de goed aan te koopen. stad en de winst der tusschen- handelaars zoodat de eetpatatten in de winkels 0,80 tot 1.00 fr. de kilo worden verkocht. Door die hooge prijs in Hol land wijkt voor ons alle gevaar op invoer van dien kant. We kun nen dus zeggen dat we in ons land om zoo te zeggen "baas,, zijn. Voegen we daarbij de 5 fr. rechten welke onze Regeering deeligste prijzenT heeft gesteld op alle invoer, dan mogen we gerust hopen dat de OPGELET land hoo- Dit goed zullen we aanschaffen waar het het best en het goed koopst is in Nederland, Polen of België. We moeten dus zonder verwijl INSCHRIJVEN De planters zullen door ons worden geleverd in de beste voor waarden en zooals alle voorgaan de jaren, prima goed aan de voor- eetaardappelen in ons gere prijzen zullen bereiken. Volgens het gedacht van enke le zakenmenschen kunnen deze tot 30 a 40 frank komen. De Nederlandsche stelde ook een prijs vast voor pootaardappelen. Deze voor waarden zijn voor alleman gelijk gesteld, ook voor elke provincie. Zoo kosten de planters in Fries land dezelfde prijs als deze in Zee land. Deze laatste zullen echter veel goedkooper kosten door het groote verschil aan voervracht. Deze prijzen werden bepaald van 48 tot 72 franken volgens keu- ringscijfer, sorteering, soort enz. Daarbij komen voervrachten in Holland en België, taksen, douane 5 fr. invoerrechten enz. De Hollandsche planters zullen dus kosten van 60 tot 85 frank de 100 kgr. per wagon in België ge leverd. Deze prijzen zijn voor 't oogen- blik voor ons land fel overdreven zullen alléén redelijk zijn als Op de 3e bladzijde van ons blad zullen de leden een inschrijvings- bulletijn vinden. We dringen aan om ten spoe- Regeering digste mogelijk de inschrijvingen in te zenden, opdat we ten ge paste tijde zouden kunnen hande len, want de invoer van plantgoed is evenals de eetaardappelen aan contingenteering onderworpen. Het is dus dringend noodig van heden af de aanvragen te doen, willen we de toelating krijgen om plantgoed in te voeren I Alleen wanneer we zul len gekocht hebben, kunnen de juiste prijzen worden gegeven. Dringende oproep aan de plaatselijke magazijniers en zaakvoerders Wacht niet langer uwe ronde te maken en de noodige bekend makingen te doen voor de in schrijving van plantgoed. We re kenen op uwe onmiddellijke wer king. Neder- el- we en onze eetaardappelen tot 30 a 40 frank komen te staan. Gezien de duurte der landsche planters hebben ders uitgekeken. Poien, het land vanwaar we jaren lang slecht verzorgde waar kregen, zal dit jaar met een groot kwantum goedgekeurde industrie en andere soorten op de markt komen. Zoo we goedgekeurde en ver zorgde planters in Polen kunnen koopen aan veel goedkoopere prijzen als in Nederland, zullen we ons tot dit land moeten richten, te meer daar de geselectionneerde industrie van Polen als de beste kan worden beschouwd. Verder bestaan er reeds eenige keurvelden in de Ardennen. De proeven die we verleden en dees jaar namen met ardeensch plant goed waren niet buitengewoon schitterend, doch schijnt het dat men daar vooruitgang maakt op gebied van Selectie. We zullen de zaak verder instudeeren. Ziedaar een algemeen overzicht van de toestanden inzake poot- en suaHassaKii 2de Bijdrage. Zooals uiteengezet in onze vorige bijdrage kunnen onze landbouwers, zelfs diegenen die als verplicht-verzekerden moeten storten voor het ouderdomspen sioen, den ouderdomsrentetoeslag op 65 jarigen leeftijd enkel bekomen indien hun jaarlijksch inkomen niet hooger beloopt dan 2800 fr. voor niet-ge- huwden, 4200 fr. voor gehuwden, 2100 fr. voor de aanvragers levende in ge meenschap met andere personen dan hunne echtgenoote, ascendenten of af stammelingen. Van belang is het thans te weten op welke wijze het jaarlijksch inkomen wordt berekend inzake toekenning van den ouderdomsrentetoeslag ingevolge de besluitwetten. Zooals onder de wet van 23 Juli 1932 komen ook onder de besluitwet in prin ciep alle inkomsten van den aanvrager en van zijne echtgenoote in aanmerking, welke ook hunne aard en oorsprong weze. Nochtans wordt uitzondering ge maakt voor sommige inkomsten welke buiten rekening worden gelaten en waarvan wij hier de bijzonderste op sommen 1° De bedrijfsinkomsten van de loon trekkende handen- en geestesarbeiders en in voorkomend geval deze van hun echtgenoote ten beloope van 4200 fr. 's jaars indien de aanvrager gehuwd is. 2800 fr. indien de aanvrager niet gehuwd is. 2100 fr. indien de aanvrager samen woont met andere personen dan zijne echtgenoote, zijn ascendenten of afstam melingen, of zijn inkomsten met die van deze personen samenbrengt. Onder de wet van 23 Juli 1932 werd het loon van den handarbeider en zijne echtgenoote gansch buiten rekening ge laten, de wedde van den bezoldigde geestesarbeider werd buiten aanmerking gelaten tot beloop van 6000 fr. De besluitwet stelt dus thans handen en geestesarbeiders gelijk, wat maar billijk is, doch zij heeft tevens de vrijge stelde bedragen grootelijks verminderd. 2° De bedrijfsinkomsten van de zelfstandige arbeiders, zooals landbou wers en middenstanders en van hunne echtgenoote ten beloope van 2800 fr. per jaar indien de aanvrager gehuwd is. 2100 fr.'s jaars indien de aanvrager niet gehuwd is. 1400 fr.'s jaars indien de aanvrager samenwoont met andere personen dan zijne echtgenoote, zijn ascendenten of afstammelingen of zijn inkomen met dit van deze personen samenbrengt. Hier ook is het vrijgesteld bedrag dat onder de vorige wet 4000 fr. be droeg, aldus merkelijk ingekrompen. Is de pensioenaanvrager in de geval len onder 1 en 2 hierboven, de echtge noote van een verzekerde onder de 65 jaar oud, dan worden de hierboven voorziene vrijstellingen enkel toegepast op de bedrijfsinkomsten van den be langhebbende en slechts tot beloop van 50 t. h. ot de helft. De onder 1 en 2 hierboven voorziene vrijstellingen kunnen niet samen geno ten worden. 3° Tot een beloop van hoogstens 1000 fr. in de gemeenten van minder dan 5000 inwoners. 1500 fr. in de gemeenten van 5000 tot 29 999 inwoners. 2000 fr. in de gemeenten van 30.000 inwoners en meer. Het inkomen van het huis dat de aan vrager of zijn echtgenoote betrekt op voorwaarde dat zij geen eigenaars of medeeigenaars zijn van een ander huis en voor zooverre het kadastraal inko men de volgende bedragen niet over schrijdt 1200 fr. in de gemeenten van minder dan 5000 inwoners. 2000 fr. in de gemeenten van 5000 tot 29.999 inwoners. 2800 fr. in de gemeenten van 30.000 inwoners en meer. Deze buitenrekeningstelling wordt echter niet toegepast wanneer het huis onderverhuurd wordt. Is het huis gehypothekeerd, dan wor den de interesten der hypotheekleening toegestaan aan den aanvrager voor den aankoop of den opbouw van zijn huis afgetrokken van het kadastraal inko men, in zooverre het huis minstens tien jaar voor den datum der indiening van de aanvraag om den kosteloozen ouder domsrentetoeslag was gekocht of ge bouwd. 4° De opbrengst van de ongebouwde eigendommen of landerijen welke de pensioenaanvrager of zijne echtgenoote in bedrijf heeft of genomen heeft, voor zoover de jaarlijksche opbrengst bere kend zooals verder gezegd niet meer be draagt dan 500 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners 750 fr. in de gemeenten met 5000 tot 29,999 inwoners 1000 fr. in de gemeenten met 30,000 inwoners en meer. De inkomsten van gebouwde en on gebouwde eigendommen mogen enkel samengenoten worden, wanneer hunne totale opbrengst de hierboven bepaalde maxima voor gebouwde eigendommen niet overtreft. Voor de toepassing der pensioenwet worden de gemeenten gerangschikt in de categoriën vastgesteld door het Mi- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) Nieuwe monetaire Maatregelen in het verschiet Het herstelplan van President Roo sevelt schijnt momenteel op een dood punt te zijn uitgeloopen. De groote schuld ervan wordt de bankmagnaten aangewreven, die weigeren zich geree- delijk te gedragen naar de "raadgevin gen,, van Generaal Johnson. Ze stellen geen vertrouwen in den uiteindelijken uitslag van de "revolutionaire,, politiek van Roosevelt, en zetten zich deswege schrap. De nijverheid snakt naar kre dieten, maar de groote banken, deeenig- ste die geld beschikbaar hebben, ont sluiten hun geldkoffers enkel wanneer hen soliede waarborgen in de plaats worden gegeven. Dit is natuurlijk hun goed recht. Niettemin ligt er in hun houding een groot deel dwarsdrijverij. Ze weten immers permentelijk dat, ingeval de plannen van Roosevelt met succes be kroond worden, het met hun heerschap pij, om geen erger woord te gebruiken, amen en uit is. We kunnen ons hier in Europa geen gedacht vormen van de macht, die de groote banken in Amerika hebben we ten te veroveren door allerlei slinksche middelen, zoodat men zonder overdrij ving gewagen mag van de "dwinglandij van het geld,, eD het gezegde dat "de wetten voor bankiers niet gemaakt wor den,, volledig verantwoord is. Het ware wellicht interessant, bij een volgende gelegenheid, die macht van het geld eens van naderbij te beschouwen en de manier na te gaan waarop de grond slagen van die ontzaglijke fortuinen ge legd werden. De velen in Europa die de Amerikaansche milliardairs als ge- nies aanzien zouden ongetwijfeld er een ander gedacht op nahouden. Onder de Regeering van Hoover waren het de geld- en nijverheidsmag naten die de feitelijke regeerders van het land waren. Niettegenstaande hun politiek Amerika zoo nabij den afgrond bracht, toonen ze zich niet bereid van taktiek te veranderen of van hun macht afstand te doen. Iedereen die met de Amerikaansche toestanden iets of wat vertrouwd is stelt 2ich dan ook op het huidig oogen- blik de vraag Zal Roosevelt er in ge lukken die macht te breken Tot nog toe had het er den schijn niet naar. De handelingen van Roosevelt wekten meer den indruk dat hij den strijd ont week. Nu, echter, dat het welgelukken van zijn herstelplan van de medewerking der groote banken afhangt kan hij niet ver der achteruit. Er moet klare wijn ge schonken worden. En de drukke be sprekingen die op het huidig oogenblik in de omgeving van Roosevelt gevoerd worden hebben geen ander doel dan een strijdplan tegen de banken te formulee ren. Alles laat voorzien dat de Regeering niet zal terugschrikken voor harde maat regelen. Het blijkt zelfs waarschijnlijk dat, in dien de banken in hun wederstrevige houding volharden, de Regeering, voor het flnanceeren van de nijverheid, zich in hun plaats zal stellen, door middel van Reconstruction Finance Corpora tion. Deze instelling zou kapitalen ter beschikking stellen van de banken en hypotheekmaatschappijen, die aan ze kere voorwaarden, voor wat hun solva biliteit aangaat, voldoen, aan een intrest van 3 Io* De banken zouden op hun beurt het geld voortleenen aan de han delaars en nijveraars, die bij de N.I.R.A. zijn aangesloten, tegen een jaarlijksche rente van 5 °/o. De waarborgen door de ontleeners te leveren zouden bestaan uit hypotheken op onroerende en zelfs roerende goederen zooals machienen en materieel, waarop totnogtoe niemand geld voorschoot, of op grondstoffen en afgewerkte goederen. Het gevolg zou zijn dat er een soort herverdeeling of decentralisatie van het crediet zou plaats vinden ten nadeele van de groote banken. Er wordt nog een andere oplossing vooruitgezet die er in zou bestaan het kapitaal der kleine en middelmatige banken, die hun medewerking aan de herstelactie hebben toegezegd, te ver- hoogen. Die kapitaalsverhooging zou door de R. F. C. onderschreven worden, en zou uitsluitend dienen om aan de nij verheid de nieuwe credieten, die ze noo dig heeft, te bezorgen. Totnogtoe zijn dit enkel vooropzet tingen. Niemand weet met zekerheid te zeggen wat er morgen gebeuren zal. Roosevelt hangt zijn oordeel gewoon lijk niet aan het klokzeel. Slechts één zaak staat vast het is Roosevelt ernst ook de groote banken voor zijn herstelwagen te spannen, en, in geval van weigering, geen middel onverlet te laten om hun invloed te breken. We kunnen ons inde eerstkomende weken aan een bitsigen strijd verwach ten, want de groote bankiers zijn man genoeg om zich niet goedschiks het gras onder de voeten te laten wegmaaien. We mogen echter niet vergeten dat de kansen ongelijk staan, en ditmaal niet in het voordeel der bankiers, gelijk totnogtoe meestal gebeurde. Roosevelt heeft een vreeselijk wapen de Inflatie. Het herstelplan van Roosevelt, dat we niet willen goedpraten noch ver- oordeelen, omdat het goede en kwade kanten heeft, is momenteel stilgevallen. Maar stilstand is achterstand, dat weet ook Roosevelt. Een nieuwe monetaire actie is alleen bij machte om de herstel beweging terug in gang te zetten, dit maal geen artificieele gelijk over 150 da gen, maar een fiduciaire inflatie. Het is onze overtuiging dat Roosevelt op dien weg vele moeilijkheden en vele ontgoochelingen te wachten staan. Hij kan echter niet meer terug. Het opge zweepte volk jaagt hem verder. Inflatie! Inflatieanders hoort men niets, en daartoe zal het ook komen, onvermijde lijk gelijk de dag van morgen. Dat daarbij de groote financiers har de klappen zullen oploopen is echter de minste onzer zorgen. Ze hebben het gezocht en ze verdienen het. Uit den grond van ons hart hopen we dat Roo sevelt de dwingelandij van het geld klein krijge. Immers, het zijn de geldpoten- taten, die iedere regeling van het eco nomisch vraagstuk naar een rechtvaar dige sociale oplossing in den weg staan. Ze houden vast aan hun prerogatieven als de duivel aan een ziel, en bekom meren zich niet om het leed en de ar moede van millioenen arbeidersgezin nen. We zijn niet tegen het kapitaal als het rechtvaardig wordt benut, en het is onze onwrikbare overtuiging dat alleen de richtlijnen van de Pauselijke ency clieken beternis in den economischen, socialen en politieken warboel zullen kunnen teweeg brengen, en daarom volgen we de experimenten in Oosten rijk met spanning. Maar we zijn tegen het groot-kapi- talisme, tegen de heerschapij en de dwinglandij van het geld, dat zich in enkele handen heeft vastgezet, en dat door zijn onzinnig winstbejag de we reld zoo na bij den afgrond bracht. Indien Roosevelt het kan bedisselen dat er in Amerika aan die heerschappij een einde komt, dan kunnen we niets anders dan hem toejuichen, want dan is de schoonmaak, die noodzakelijkerwijze moet gedaan worden vooraleer de economische orde en de politieke en so ciale rust kan weerkeeren, reeds meer dan half weg. We kunnen en mogen de actie van Roosevelt niet met een schouderophalen beoordeelen en veroordeelen, gelijk het maar al te dikwijls gebeurt. Dat hij daarbij zoogezegde economische wetten onder de voet loopt is niet zoo erg. Laten we ze van nabij volgen en trachten te begrijpen, en niet vergeten, dat bijzon der voor het arbeidende volk, er veel op het spel staat.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1