Brief van Nonkel Wisius Dringende Oproep Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De wijzigingen gebracht aan het Ouderdomspen sioen d<H>r de besluitwetten Beschouwingen omtrent de Economische Unies Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 1 OCTOBER 1933 frija 25 ««uties» i5de JAARGANG Nr 770 \bonnementsprijs 12 fr, 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het ovarnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ja, beste lezers, U zult zeker wel verwonderd zijn nog een briefje te lezen van uwen grijzen filozoof Nonkel Wisius Wellicht waart ge in de meening dat mijn versleten karkas al langen tijd onder de groene deken lag, en dat de pieren zich hadden doodgevochten om mijn beende ren te mogen afknagen Ge zijt natuurlijk mis, want evenals Tijl Uilenspiegel de on sterfelijke ziel van Vlaanderen is, zoo is uw Nonkel de ziel van de Waarom zooveel zorg beste den aan de hoedanigheid der goederen, alswanneer het volk alleen goedkoop vraagt Toen de Romeinen onder Nero riepen Brood en cirkusspelen heeft de sluwe keizer zijn volk seffens voldoening geschonken, al wist hij ook dat juist die spelen hun ondergang verhaastten. Gij ook moet in dezen tijd uw volk voldoening geven. Ge moet ten allen koste modern zijn, dus goedkoop. Ge moet maar de mid- vrije boerengedachte, met dat ver- 1 delen gebruiken om lijnmeel te schil dat Tijl een flinke Nele bezit maken die minstens 5 of 10 fr. min- en dat ik steeds alleen op aarde ronddool met mijn leed en mijn lief, met mijn vreugde en mijn smart.MaarevenalsTijl voel ik dat de plicht me roept om U wakker te schudden uit uw droomen en U te zeggen past op, waakt en bidt, want uwe vijanden staan gereed om U aan te vallen Ik bedoel natuurlijk de bekam- pers van de vrije boerenvereeni- ging van Redt U Zeiven. Ze zijn talrijk de vijanden. Er zijn groote en kleine, machtige en machtelooze, maar allen spannen samen en droomen van U den nek om te wringen. Eenigen voeren een openlijken der kost als lijnkoek, gezien wa ter, stof, afval en andere produk- ten ter uwe beschikking zijn Ge moet zemelen koopen die zeker 10 fr. minder kunnen ver kocht worden, als deze die ge heden in magazijn hebt, al gelij ken ze ook aan zagemeel, dat heeft geen belang goeiekoop moeten ze zijn En waarom uw verstand steken in het koopen van al die schoonen maïs, terwijl ge derde of vierde klas kunt krijgen die 5 of 10 fr. minder kost 't Is toch ook maïs, en hij is bovendien modern, dus goedkoop. Weest dus menschen van uwen strijd en dit zijn de minst gevaar- tijd, geeft uw volk wat het vraagt lijke. Anderen werken in den don keren, lasteren en liegen achter den rug. Die soort menschen zijn een echt vergif, want niemand kan hun woorden weerleggen, nie mand kan hen op heeterdaad be trappen in hun laf en gemeen be drijf om hen de kinnebak te kraken, en juist daarom zijn zij "de wormen die knagen aan de schoone vrucht,,. Hoe staat de strijd van Redt U Zeiven nog frisch in mijn geheu gen, die kamp tegen alle vijanden van ons boerenvolk, die ten allen tijde zoo flink, zoo vrij en zoo hardnekkig werd gestreden Ja, Redt U Zeiven heeft den goeden strijd gevoerd, Redt U Zeiven telt generalen die vergrijs den in den kamp voor de boeren- zaak En daarom wil ik niet dat dit alles zou verloren gaan of verlamd zou worden door de zen zelf voor wie zooveel werd gedaan. Daarom wil ik U voor lichten en U vlak af zeggen wat er op mijn lever ligt. Ziehier Redt U Zeiven die steeds aan de spits staat inzake moderne vooruitgang, gaat heden, volgens mijn bescheiden meening, niet mee met zijn tijd. ja, ik zeg het vlakaf dat de Bestuurder en bestuursle den van onzen bond mannen zijn van den ouden stempel Die menschen dweepen nog steeds met goed doen, rechtvaar dig zijn, de beste waren koopen voor hun leden, als wanneer alle menschen roepen en tieren en zin gen en fluiten Wat scheelt het ons uw strijd en uw hulp, we vra gen alléén goedkoope waren. I Hoedanigheid heeft voor ons geen tel meer, 't is krisis en we willen ten allen koste goedkoop, goed- kooper, nog goedkooper En als het volk aldus roept, waarom dan afkomen met die flauwe komplimenten van prima- lijnmeel, beste maïs, extra zemelen, prima en speciaal en het zal u loven en verheffen Er zal u een standbeeld worden opgericht om het volk gediend te hebben met goedkoop Hoedanigheid, prima, extra, zijn woorden van den ouden tijd, lie- kens die lang uitgezongen zijn steekt ze uit uwen ouden grijzen kop en gaat met de nieuwe tijden mee 2de Bijdrage. In ons laatste nummer hebben wij aangetoond op welke wijze de bijzon derste jaarlijksche inkomsten worden berekend inzake de toekenning van den ouderdomsrentetoeslag ingevolge de besluitwetten. Ter aanvulling van deze bijdrage nog het volgende 1) Wanneer de pensioenaanvrager, zijn echtgenoot of een der personen waarmede de aanvrager in gemeen schap leeft, in den loop van de tien jaar die zijn aanvraag voor den ouderdoms rentetoeslag voorafgaan, ten bezwa- renden titel of anderszins zijne roerende of onroerende goederen heeft afgestaan, dan wordt het inkomen dezer goederen berekend zooals aangeduid in onze vo rige bijdrage alsof de aanvrager de goe deren nog in zijn bezit had en zulks op grondslag van de werkelijke waarde der goederen op het oogenblik van den afstand. 2) Wanneer het personen betreft an dere dan echtgenooten die samenwonen of wier inkomsten zijn samengebracht, dan worden de vrijstellingen bij de be rekening van de bestaansmiddelen ver meld in onze vorige bijdrage slechts een maal toegepast op het gezamenlijk be drag van de inkomsten het overschot wordt alsdan gedeeld door het getal dier personen en de aldus bekomen uit slag dient als grondslag voor het bepa len van het bedrag van den toeslag die aan den aanvrager zal worden toege past. Uit voorgaande uiteenzetting blijkt dat de besluitwetten twee beperkingen hebben ingevoerd 1de beperking tot een strikt minimum der toekenning van rechtswege van den ouderdomsrentetoeslag voor al de ver zekerden 2) de verlaging der inkomsten boven dewelke de toeslag geweigerd wordt. De besluitwetten behelzen nog een l derde en vierde beperking: au ,ADT I De derde beperking is dat de ouder- Alles MOET goedkoop zijn en domsrentetoeslag geweigerd wordt zoo goedkoop dat de wereld meer en meer verzinkt in de krisissen, dat de fabrieken gesloten worden omdat men niet goeiekoop genoeg kan fabrikeeren, dat de werklieden hierdoor op straat loopen ten koste der gemeenschap en dat daardoor de koopkracht van de massa te niet gaat, dat de boeren in alle landen der wereld hun waren moeten verbranden of la ten rotten, omdat de prijzen zoo laag zijn dat ze de onkosten van vervoer niet kunnen dragen. Goeiekoop is armoe voor alle man, maar het is modernhet volk wil het. "Vox populi, vox Deï de stem des volks is de stem van God, zegt een eeuwenoude spreuk. Daarom, oude en verouderde droomers van Redt U Zeiven, mannen van prima en extra, gaat met uwen tijd mee of verdwijnt Luistert naar mijn woorden en stelt U niet langer in 't gevaar de misnoegdheid en afkeer van het volk op U te trekken. Goeiekoop, goeiekooper, nog lager, en dan nog 5 fr. onder die prijs Kwaliteit is van den ouden tijd De groeten aan allen van Nonkel Wisius. Nota van de Redactie We geven hiervoren den brief van Nonkel Wisius zooals hij ons toekwam. Toekomende week zul len we onzen grijzen filosoof te woord staan en het standpunt van Redt U Zeiven klaar en dui delijk uiteenzetten. aan de personen die zekere kenteekenen van welstand vertoonenDeze beperking was reeds voorzien door de wet van 23 juli 1932 doch is nog verscherpt door de besluitwetten. Daaronder komen onder meer voor a) zij die aangeslagen zijn voor de betaling der aanvullende personeele be lasting b) zij die een dienstbode of een ande ren persoon in hun persoonlijken dienst hebben c) zij die een autorijtuig voor hun eigen gebruik gebruiken d) zij die een huis bewonen waarvan het kadastraal inkomen hooger is dan 2200 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners 2800 fr. in de gemeenten van 5000 tot 29999 inwoners 4000 fr. in de gemeenten van 30.000 inwoners en meer. De gemeenten worden in reeksen ge- S rangschikt volgens de regeling invoege bij de toepassing der belastingswetten op het inkomen I e) zij die in den loop der vijf jaren die de indiening van hun aanvraag vooraf- gaan a) In bun nijverheids- handels- of landbouwonderneming hetzij de mede werking van een loontrekkende of be zoldigd persoon, hetzij een bedrijfskapi taal van minstens 25.000 fr. hebben be nuttigd. Er wordt rekening gehouden met de loontrekkenden of bezoldigden die als voordeelhebbers worden beschouwd van een normale vergelding met het oog op de toepassing der bedrijfsbelasting. d) Zij die op normale wijze beroepen hebben uitgeoefend of lastgevingen of diensten hebben vervuld. e) Zij die gedurende bedoeld tijdperk van vijf jaren geen enkele bedrijfsbezig- heid hebben uitgeoefend, alhoewel zij niet door arbeidsonbekwaamheid zijn aangetast. Hier wordt echter uitzondering ge- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) Door de laatste verordeningen van het Ministerie van Land bouw is het onmogelijk plantgoed naar willekeur in te voeren. Er zal slechts kunnen ingevoerd worden voor zooveel er aan vragen der leden zijn. Vele afdeelingen zijn nog achteruit in het inzenden hunner inschrijvingen. We doen een dringenden oproep aan de leden die plantgoed begeeren, hun aanvragen regelmatig te doen door middel van het bulletijn op de derde bladzijde van dit blad. Wie niet inschrijft zal geen planters kunnen bekomen Zooals we verleden week bekend maakten zullen de planters met kleine sorteering en gekeurd met cijfer 9 circa 75 a 80 fr. kosten. Grootere sorteeringen en cijfer 9 zullen 15 a 20 fr. goedkooper ko men te staan. Schrijft dees week nog in en zendt uw bulletijn aan de zaakvoerders of aan onze bureelen. In den Zomer van 1930 werd, op een landbouwconferentie te Warschau, overgegaan tot de stichting van het Midden-Oost-Europeesch landbouw- blok,, tusschen de volgende landen Bulgarije, Estland, Hongarije, Lithua- wen, Polen. Roemenië, Tcheko-Slowa- kijen en Yougo-Slavië. Begin Juni j.l. hielden de vertegen woordigers der aangesloten landen een algemeen Kongres te Boekarestdrie volle dagen duurden de werkzaamheden. In zijn openingsrede verklaarde M. Mironescu, Minister van Roemenië, dat om tot een blijvende welvaart te gera ken, Europa moet hervormd worden tot één enkele economische federatie, die later kan uitgebreid worden tot gansch de beschaafde wereld. Volgens den Minister bestaat er, buiten dat middel om, geen mogelijkheid de volke ren vrede en brood in de toekomst te verzekeren. Om dat einddoel te verzekeren moet men, naar zijn meening, beginnen met afzonderlijke economische vereenigin- gen, die later zullen samensmelten, om het gewenschte geheel voor een nieuw wereldbeeld met bestendige welvaart op te bouwen. Het Midden-Oost-Europeesch land- bouwblok, dat gegroeid is uit de drie landen der Kleine Entente is daarvan een levend voorbeeld. Dit kan volstaan voor onze beschou wingen van heden. Dat, met het huidig protektionisme der groote landen, waaraan de kleine noodgedwongen meedoen, de economie van gansch de wereld ten onder gaat, zijn wij met de heeren van Boekarest volkomen eens maar dat de bescher- mingsblokken van twee of meer landen, die volgens de kontrakteerende partijen wel nooit tegen een andere natie gericht zijn, tot wereldovereenkomst en vrede moeten leiden, en dat zij iets anders zijn dan doodgewone protek- tionistische uitingen, dat kunnen we zoo maar niet als klinkende munt aan nemen. Vroeger jaren ging de economische strijd, in gematigd tempo nochtans, van land tot land en toen was die strijd langs weerskanten vol te houden se dert de vorming der blokken of groepen echter, wordt de economie een warboel, waar niemand voordeel uit haalt en die noodlottig tot werkelijken oorlog leiden moet. Iedereen voelt en weet dat van we reldvrede, of zelf maar van een Euro- peesche overeenkomst in de verste verte nog geen spraak is dat werd im mers al te duidelijk bewezen door de mislukking der conferentie van Londen, waarop nochtans zooveel hoop en zoo veel goede vooruitzichten gebouwd werden. Nog steeds belegt men conferentie op conferentie, om toch een uitweg te vinden die uitweg kan met de tot he den gevolgde methoden echter niet ge vonden worden, omdat de groote mo gendheden van slechten wil zijn. Zoo is men thaDS in officiëele Fran- sche kringen weer bezig met de studie over de verscherping der kontingentee- ringen, die volgens de persberichten tot op één vierde zouden verlaagd worden, uitgenomen voor die landen, welke zich met lijf en ziel aan Marianne willen binden. Frankrijk heeft nochtans altijd den mond vol over wereldvrede en zendt zijn afgevaardigden met den grootsten ernst naar alle conferenties. Kan men zich een ellendiger comedie voorstellen en zullen wij, Vlaamsche landbouwers, die onvermijdelijk in den eerstkomenden oorlog voor Frankrijk zullen mogen oprukken, niet de eerste slachtoffers zijn van het steeds verder doorgedreven protektionisme onzer minnelijke Zuiderburen Langs het Westen Amerika en de Ottowalanden, aan onze onmiddellijke grens het Fransche imperialisme, in het Oosten weer een nieuw economisch blok, dat zijn de werkelijkheden, die ons langzaam maar zeker wurgen. En dan leest men in talrijke democra tische bladen dat het kleine België, voor wat de landbouwproducten be treft, den vrijhandel zou moeten huldi gen en, zonder rekening te houden met de werkelijkheid, doen ze daarbij een paar lapmiddelen aan de hand om de boeren te helpen maar, diezelfde bla den vertellen aan hun lezers niet, hoe de nijverheid hier beschermd wordt, noch hoe de boer zich moet ruineeren door het prijsverschil tusschen land bouw- en nijverheidsproducten. De prachtige uiteenzetting van onzen geachten heer Bestuurder op het jongste kongres van R.U.Z., over de stiefmoe derlijke behandeling van den landbouw tegenover de nijverheid in ons land, sprak daaromtrent boekdeelen. Wij willen nochtans geen dubbelzin nigheid wij beseffen zeer goed de ver derfelijkheid van alle protectionisme in't algemeen maar wij, Vlaamsche land bouwers, willen niet doodgaan aan vrij handel, terwijl alle volkeren van gansch de wereld tegenovergestelde praktijken aan den dag leggen. Wij zijn even democratisch en vre desgezind als bovenbedoelde bladen en wij zeggen hen enkel ditwij eischen alleen voor den landbouw wat gij goed keurt voor de nijverheidwij willen gelijke lasten en plichten voor alle stan den der bevolking, maar wij willen eveneens gelijke rechten. Wij eischen dat wij door onzen noes ten arbeid, door zoovelen misacht en miskend, recht hebben op een fatsoen lijk bestaan. Om zulks te veroveren werdt R.U.Z. gesticht en daarom moet ons syndikaat een macht worden. Landbouwers die dat niet willen be grijpen, hebben geen reden tot klagen» 141 IT M ri /V« A M H* AM Ir AM rJ M - J 4 4 W

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1