■v;- Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor co door de Landbouwers Een kijkje in den vreemde Amerikaansche ZITDAG «OSKAVRI», Toestanden. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven 15de JAARGANG Nr 772 \bonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ons werk voor den komenden Winter Met den oorlog en de daaropvolgende gebeurtenissen werd een oude bescha vingsperiode voorgoed afgesloten de democratie, waarvan zooveel, om niet te zeggen het onmogelijke verwacht werd, is in de vervulling van haar doel stellingen te kort geschoten het parle mentarisme in zijn huidigen vorm is uitgeloopen op een misselijke jacht naar persoonlijke voordeelen, ten koste van het algemeen nutde sociale wetgeving werd niet aangepast aan den vooruit gang der techniek en werd zelfs door deze laatste met reuzenschreden voor- bijgeloopen het vertrouwen in de betaalmiddelen der natiën werd gevoelig geschokt. Uit dat alles ontstond een maatschappelijke en zedelijke verwar ring, waarvan het einde nog niet vol ledig is te overzien. Vooral de landbouw werd door al deze storende factoren aanzienlijk ge troffen en de moedeloosheid in de boe- renmiddens is algemeen. In verscheidene landen echterwerden de oude en versleten opvattingen over de economie en de politiek reeds opge geven en de overgangsperiode naar een nieuwe beschaving ontwikkelt er zich langzaam maar zeker. Opvallend is dat in de huidige rich ting, of ze nu min of meer dictatoriaal of min of meer volksch gebleven is, men veel meer belang aaa den landbouw is gaan hechten. In Rusland en in Duitschland werkt men zooveel mogelijk de uitwijking van de stad naar den buiten in de hand, wat ginder feitelijk noodzaak geworden was. De landbouw wordt er door alle mo gelijke middelen aangemoedigd en be schermd. In dit laatste land schrikt men op dit gebied ook niet terug voor zeer radicale maatregelen. Zoo is er over een paar dagen een wet verschenen waarbij meer dan een half millioen landelijke eigen- j dommen erfelijk verklaard werden 1 d.w.z. dat die goederen, bij verandering 1 van eigenaar, onverdeeld moeten over- gemaakt en uitgebaat worden. Dit is zeker een wijze maatregel om aan de talrijke nadeelen van een te overdreven kaveling te ontsnappen. Italië spant echter de kroon voor de praktische oplossing der landbouw vraagstukken het heeft in de laatste jaren ontzaglijke hoeveelheden barre gronden tot vruchtbare velden herscha pen de landbouwproducten, die uitge voerd worden, moeten van allereerste hoedanigheid zijn of ze worden voor de verzending geweigerd, teneinde de na tionale faam niet in het gedrang te brengen de "deelpacht,, onlangs inge voerd, voorziet in het nijpend vraagstuk der landarbeiders (hierover geven we later meer uitleg in een afzonderlijke bijdrage)het leger en alle staatsinstel lingen zijn verplicht zooveel mogelijk producten uit eigen land voor het ver bruik aan te koopen. Hoewel wij met de algemeene poli tieke lijn dezer landen niet akkoord gaan, moeten wij toch erkennen, dat de landbouw daar werkelijk aanzien wordt als "de eerste nijverheid der natie,,. Ook Holland, met zijn democratisch regiem, komt langzaam aan de grootste moeilijkheden op agrarisch gebied te boven. Een sterke boerenorganisatie, waarbij in den laatsten tijd fel gestreefd wordt naar meer eenheid in aktie, geeft daar den doorslag en dwingt de Re geering met de eisc'nen der landbouwers rekening te houden. Is het niet opvallend dat de hoeveel heid aardappelen die Holland naar Engeland mag uitvoeren, reusachtig is in vergelijking met de hoeveelheid die wij er mogen aan den man brengen In ons middelmatig landeken men Gods water over Gods akker pen wat wij voor de boeren zien ver wezenlijken is maar een pleister op een houten been dat hun belangen in goede handen zijn, wanneer een of andere politieke orga nisatie maar goed floreert. Waarom dan zouden de wetgevers zich om die brave menschen bekommeren Voor hen die beter weten is er maar een mogelijke uitweg het in leven roe pen eener vrije en sterke vereeniging onzer boeren zooals in Holland en in Frankrijk reeds werd gedaan. j Dezen Winter richt R.U.Z. een reeks nieuwe voordrachten in. Het be- iang daarvan mag niet onderschat wor den te veel nog is de Vlaamsche boer gehecht aan oude gewoonten en niets opbrengend slameur van vroegeren tijd. Dat hebben zij die de studiereis naar Holland medemaakten, overvloedig kunnen vaststellen. In het uitbaten onzer hoeve moeten we ons richten naar de Amerikaansche spreuk "Doe nooit zooals uw vader, maar wel gelijk uw zoon Dit gezegde nogal brutaal uitgedrukt, beteekent en kel ditGaat steeds met den voomit- gang mede. Ontwikkeling en voorlichting zijn dus broodnoodig. Daarnaast zeggen we organisatie en verspreiding van den syndikalen geest moeten hoofdzaak zijn. Als men nagaat wat er in andere lan- den gebeurt en wat moeite de boeren zich daar getroosten om hun eigen zaak te dienen en te steunen, dan is het niet te verwonderen dat men ons hier, waar zooveel onverschilligheid heerscht, aan hooger hand blijft miskenneifc Daarom kloppen we en blijven we j kloppen totdat de onverschilligen wak ker worden en mede oprukken in den eenigen strijd die ons werkelijk aanbe- langtde verdediging en de verovering van een menschwaardig bestaan, zooals onze bedrijfsgenooten dat in den vreem de verworven hebben. Daarom niet afzijdig gebleven van onze vergaderingen, maar medegewerkt aan den groei en bloei van R.U.Z. Opstappen in de rij van onze syndika- listen, de mannen van durf en van de daad Waar R. U. Z, u roept, daar is het uw plicht aanwezig te zijn sssaea ussiest bb BiagRiHaM tegen de crisis. j Laten we, als slot van dit artikel, een paar suggestieve resultaten onderlijnen, ons voorhoudende er toekomende week breedvoeriger op weer te komen. Gedurende tientallen jaren werd er geijverd door tracten, sermonen, rede voeringen, wetten zelfs, een einde te stellen aan den onteerenden kinderar beid, bijzonder in de fabrieken der zui delijke staten. Vergeefsche moeite. Roo- sevelt neemt het op zich de kinderarbeid af te schaffen en Johnson krijgt bevel er de hand aan te houden. En de kin derarbeid behoorde in Amerika tot het verleden. Voorden vrouwenarbeid kan het zelfde gezegd worden. Gedurende de crisis was de levens standaard van den Amerikaanschen ar- beider in vele fabrieken beneden alle menschelijk-toelaatbare grenzen ge daald. Geen wet was bij machte geble ken daar verandering in te brengen. Op een paar maanden hebben Roosevelt en Johnson het gebolwerkt gekregen dat de loonen weer tot een normaal peil zijn gestegen. De groot-nijveraars hiel- den voor dat ze die loonsverhoogingen nooit zouden kunnen dragen. Gelijk I simpele recruten werden ze door John- son op hun plaats gezet. Hij wil niet de nijverheid aan de ar- beidende klas opofferen, noch omge keerd. Hij werkt een rechtvaardige ver deeling van de inkomsten in de hand, zoodat beide partijen er hun voordeel in vinden. Oorlog tegen de crisis. Generaal Hugh Johnson. Van hier uit, en met onze begrippen over oorlog en generaals, valt het ons bijzonder moeilijk die samenkoppeling van woorden in tegenstelling te plaatsen i met de economische crisis. Er bestaat tusschen beiden geen verband. En toch zijn zij hier niet als beeldspraak bedoeld. Door de gratie van President Roose- j velt is Generaal Samuel Hugh Johnson, in den echten zin van het woord, "op- perbevelhebber,, benoemd over de ver- eenigde krachten van gansch Amerika die den strijd tegen de crisis hebben aan gebonden. En zijn militaire roeping en vorming getrouw heeft Generaal John son een op militaristische voet geschoeide beweging in het leven geroepen. Hij heeft zijn hoofdkwartier te Was hington, wordt bijgestaan door een ge nerale staf, generaals en colonels bestu ren de belangrijkste diensten, en zijn leger bestaat uit millioenen Amerikanen, die een positieven oorlog voeren tegen de crisis en de werkeloosheid. In de gegeven omstandigheden zal het dan ook niemand verwonderen dat de aangewende middelen niet de algemeene goedkeuring wegdragen. Hoe zou dat trouwens kunnen Generaal Johnson handelt als een opperbevelhebber in oorlogstijd. Iedereen moet zwichten voor zijn wil. Dit gaat niet zonder hot sen en botsen. Hij weet echter dat het bestaan van Amerika van het wel- of nietlukken van zijn grootscheepsche po ging afhangt, ...en verder is hij er de man niet naar om de duimen te leggen. Zijn populariteit groeit niettemin met den dag, en dat is een verheugend tee- ken. Zijn naam ligt op alle lippen, en zijn portret wordt dagelijks in duizend kranten afgedrukt. Indien hij er mocht in gelukken de overwinning te bevech ten, dan ware het vergeefsche moeite in de geschiedenis van alle landen en alle tijden een generaal te zoeken die roemrijker uit den slag is gekomen. Deze generaal past niet op de ver overing van nieuwe gebieden. Zijn oog merken zijn humanitairaan minstens zes millioen werkloozen arbeid ver schaffen, en om dit te bereiken een be tere verdeeling tusschen kapitaal en arbeid tot stand brengen. Generaal Johnson is geen politieker. Hij staat buiten en boven de partijen. Hij bekommert zich slechts om een zaak: zijn gedachten in daden omzetten. Al de middelen zijn hem daarvoor^ goed. Alleen het eindresultaat heeft voor hem belang. Op het eerste zicht heeft Generaal Johnson veel weg van een bokser. Hij is sterk en ineengedrongen. En indien we de vertellingen, die op zijn rekening worden rondgestrooid mogen gelooven, dan schrikt hij ook niet terug voor "doorslaande,, argumenten. Het gebeurde onder den oorlog. Iemand zei hem dat de organisatie van het Amerikaansch leger veel te wen- schen overliet. De man, zoo schijnt het, ontwaakte vele uren later in een hos pitaal. Maar zijn vrienden kunnen hem niet genoeg loven om zijn rechtschapenheid, zijn eerlijkheid, en zijn liefde voor het werk is door heel Amerika spreekwoor delijk. Generaal Johnson heeft een onwrik baar vertrouwen in den uiteindelijken uitslag van de herstelaktie van zijn President en hij heeft heel zijn vurige persoonlijkheid als inzet gesteld voor den goeden afloop. Als men zijn rede voeringen leest dan voelt men achter die korte, kernachtige zinnen een ijzeren wil en een geloof, waarvan de Heilige Schriftuur zegt, dat ze bergen verzet. Het kan dan ook niemand verwon deren dat heel het Amerikaansche volk achter hem staat. Het steunt zich daar bij niet enkel op beloften maar op fei ten. Want veelis er in Amerika tenig initiatief of een grootsch opzet van Rechtskundige Dienst wordt ae- 9°ede veranderd sinds Roosevelt en m ons voordeel moeten we van de ui urge Johnson hun krachten hebben samenge- Regeering niet verwachten, omdat zoo- op Z,ondag 5 November van voegd in een onverbiddelijken strijd velen van onze vakgenooten meenen 10 tot 3 uur j (Zie vecvolg onderaan 2de kolom). k In het kort willen we in dit artikeltje trachten U zoowel de oorsprong als de goede hoedanigheid van de Standaard- voederkern "Oskavri,, te schetsen. De laatste paar jaren werden hier door de varkensfokkers en mesters be langrijke verliezen geleden. Des te er ger drukten die verliezen, omdat ook de andere deelen van het veehouders- bedrijf geen winst meer afwierpen. Aangezien hier echter de laatste kwart eeuw geweldig op intensiveering van het bedrijf was aangestuurd kon men er moeilijk toe overgaan de var kenshouderij en pluimveehouderij een voudig aan kant te zetten, daarmede zou gepaard gaan een geweldig verlies aan bedrijfskapitaal in den vorm van gebouwen en dergelijke en een nog grooter overkompleet aan arbeids krachten. Met dergelijke groote verliezen wer- ken was eveneens onmogelijk, en is men dus met man en macht gaan zoeken om door verbetering in het bedrijf te trachten de verliezen te beperken, en zoo mogelijk tot productiviteit terug te j keereD, Hieitoe was slechts één weg n.l. be- i beperking van kosten in eiken vorm, en, aangezien speciaal voor varkensfok- en mesterij en de pluimveehouderij de grootste kosten bestaan uit de intensieve voeding, moest allereerst in die richting worden gezocht. Onze firma die in nauw contact staat met de veehouderij, voelde daar dus danig de noodzakelijkheid van, dat zij op haar reeds bestaande bedrijven te Haastrecht en Bolnes, onder zeer des- kundige leiding overging de nieuwste j theoretische voedingswetenscbap aan j de praktijk te toetsen en zooveel moge- lijk te verbeteren. Na zeer langdurige en enorm uitge- breide proeven zijn wij tot een voe- dingsmethode die momenteel het var kens fokken en mesten weer winstge vend maakt, en zijn we er toe overge gaan de belangrijkste sleutel tot die methode, n.l. de Standaardvoederkern "Oskavri„ in den handel te brengen, "Oskavri,, bestaat uit de meest werk zame dierlijke eiwitten, waarvan door uitgebreide dierproeven is komen vast te staan, dat zij in de verhouding door ons gemengd, en in de hoeveelheden door ons voorgeschreven, voor elke categorie in de aangegeven gewichts klasse of leeftijd, het hoogst mogelijke nuttige rendement afwerpt. In "Oskavri,, zijn tevens alle stoffen waarin voorkomen de voor een goede groei benoodigde vitaminen, terwijl er eveneens een 10-tal mineralen in ge mengd worden die onontbeerlijk zijn voor goede fonctioneering van het organisme, de opbouw of de productie daarvan, en te zorgen voor een goede gezondheid en een minimum vatbaar heid voor besmettelijke ziekten. "Oskavri,, is dus de motor van elk samengesteld voeder. In juiste verhou ding gemengd met de zetmeelrijke granen, geeft het een snelle doch boven al productieve groei, want niet alleen het aantal per week gegroeide kilo grammen is maatgevend, doch wel de kostprijs daarvan, terwijl eveneens de minimum kans op ziekten door het krachtige gezonde gestel der dieren een maximum kans van winst geeft. Hetzelfde kan gezegd worden van de kern die gebruikt wordt voor het legmeel voor hoenders. Op ons proefbedrijf houden wij een 20C 0-tal kippen waaraan wij de eisch stellen van een zeer hooge productie met daarnaast een goede constitutie en een minimum van sterfgevallen. "Oskavri,, wordt gefabriceerd in 4 nummers t.w. nr 1 voor varkens van 7 weken tot 50 kg., en wordt hiervan 10°/o bij de voorgeschreven granen gemengd, nr 2 voor varkens van 50 tot 100 kg., moet gemengd worden met 8 °/o om te voorzien in een juiste be hoefte, terwijl de nr 3 voor varkens boven de 100 kg. wordt gegeven in een doceering van 5 °/o. De nr 4 voor het pluimvee wordt al naar gelang de streek en de intensiviteit van het bedrijf met 15of20°/oin het mengmeel voorge schreven. Het eene nummer is onder geen beding door het andere te vervan gen, omdat zij allen onderling, zoowel in samenstelling van de eiwitten als vitaminen en mineralen zeer sterk ver schillen, en alle nummers speciaal wor den gefabriceerd voor de groep en in de hoedanigheden waarin zij worden voorgeschreven. Op ons bedrijf verschaffen we aan ieder inzicht van het door ons gebruikte proefmateriaal en kan men naar het aanzicht der dieren de juistheid van on ze beweringen controleeren. Regelmatig ontvangen wij van Oska- vri-gebruikers. ongevraagd, mededee- lingen van gunstige groei en productie uitkomsten. Speciaal in Zuid-Holland zijn echter de meeste varkensmesters die "Oskavri,, gebruiken zoo doordrongen van de goede hoedanigheden van ons artikel, dat ze de moeite van wegen en controleeren er niet meer voor over hebben. Onze deskundigen zijn daarenboven ten allen tijd bereid hun theoretische zoowel als praktische kennis ten dienste te stellen van de Oskavri-afnemers en j kunnen wij, omdat wij naast de proeven die speciaal op perfectioneering van "Oskavri,, werken, ook regelmatig proeven nemen, om het voordeeligst volledig rantsoen te krijgen en de waar de van de granen onderling te vergelij ken, praktische zoowel als voordeelige rantsoenen voorschrijven. Wij zijn er van overtuigd dat "Os kavri,, in een lang gevoelde behoefte voorziet, en vinden de onderstreping daarvan in onze regelmatig stijgende omzet. Ieder die gemakkelijk en economisch wil voeren gebruike "Oskavri,, als kern en is van succes verzekerd, want "Os kavri,, geeft voordeelige groeicijfers en de allerhoogste slachtwaarde. J. D. V. Kweeker en samensteller van "Oskavri,,. Uitvoering van werken aan Slooten langsheen de Wegen Het Koninklijk Besluit van 7 Septem ber 1933 en afgekondigd door het Staatsblad van 20 September volgende heeft grondige wijzigingen gebracht aan de verouderde besluiten van 29 Februari 1836, 12 Mei 1840 en 9 Juli 1842 betreffende het bouwen, verande ren, het onderhouden en ruimen van duikers of andere werken door de aan gelanden aangelegd of aan te leggen op de slooten of grachten langsheen de wegen. Daar dit nieuw Koninklijk Besluit talrijke onzer lezers kan aanbelangen, geven wij hieronder de toelichting van zijn bijzonderste bepalingen Artikel 1 bepaalt dat enkel de slooten of grachten langs de Rijkswegen of staatswegen onder de toepassing vallen van de nieuwe schikkingen. veranderen van werken Geen enkel werk op de slooten of grachten langsheen de Staatswegen mag voortaan gebouwd of veranderd wor den zonder dat de aanpalende eigenaar daartoe voorafgaandelijk toelating heeft verkregen van het Ministerie van Openbare Werken of zijn gemachtigde. Zoolang het toegelaten werk in stand wordt gehouden is de aanpalende eige naar verplicht het in goeden staat te bewaren, het geregeld te ruimen en in alle geval de ruiming te doen op elke vordering van den Dienst der Bruggen en Wegen van het gebied. Het werk of de duiker, welke ook de bouwstoffen en de vorm wezen, moeten waterdicht zijn en zoo aangelegd dat alle inzijpeling in den grond van den weg wordt vermeden. De bodem van den duiker of andere werken moet aan gelegd worden in overeenstemming met den bodem der slooten of grachten zoodat het water voortdurend kan weg vloeien. Verder moeten de duiker of andere werken voorzien zijn van een geschikt toestel om het bovengrondsch water der wegen op te vangen en af te voeren, alsmede om het ruimen te ver gemakkelijken. Vervolg toekomende week). xasi 5 - «ra .o ci in Amerika ten Welke slooten zijn aan de nieuwe reglementeering onderworpen De bijzonderste voorschriften betreffende het aanleggen of

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1