ALLERZIELEN S' Martens-Jaarmarkt Duitsche Toestanden Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Ontwapeningsconferentie haar einde nabij Allerheiligen - Allerzielen. ZITDAG Ontledingen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 29 OCTOBER 1933. Prijs 25 centiem 15de JAARGANG Nr 774 ïtte. alle sac aar- tot lijke cht, uwe Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Traag en treurig bromden de klokken in den toren van de nede rige dorpskerk en zonden door de grauwe Novembermist hun droeve toonen. Grijs was de dag, en grijs waren de gedachten van vele menschen. De boomen langsheen de nat tige weiden stonden als te droo- men over hunne vervlogen zomer- pracht en een voor een vielen de blaren in de slijkerige aarde. De i weiden, de velden, de struiken en heesters waren als stom en loom in de stilte van den droeven na- j middag. Bamisblommen stonden nog hier j en daar in de hoven en voor de huizen der boeren en werklieden en lieten hun koppen zakken als waren ze beschaamd nog te staan prijken wanneer heel de natuur aan treuren ging. Dorpelingen kwamen langs klei ne wegen en elzen kanten aange stapt naar de groote baan die naar de kerk leidde, stil en traag als gingen ze achter de lijkbaar van een overleden familielid. In zwarte mantels en rouwklee- ren kwamen gansche familiën, zwijgend en denkend, en als te- neergedrukt door de droeve klan ken der klokken. van toekomstplannen en lucht- kasteelen. De zomer volgt, met zijn ko mende en rijpende vruchten, met zijn drukkende zorgen, zijn genot en zijn kommer. Met volle teugen j wordt er gedronken aan de levens bronnen van liefde en zaligheid, of wordt men overgeleverd aan rampen en kwellingen. Alle lieden kennen de zomer nietvoor vele gaat hij door als een kille regendag, zonder zonne schijn, zonder leven, zonder blij heid En dan... de herfst des levens die ons grijze haren en stramme beenen brengt, de mistige tijd die ons stilaan naar den winter leidt. Herfst, die blonde en zwarte lokken doet vergrijzen die fris- sche wangen doet verrimpelen door 't nadenken en den druk van j allerlei leed en kommer die jeugd en gloed verkracht door de killig- heid van uwen alles verlammenden adem. Herfst des levens die de zonne wegstopt achter donkere grauwe wolken van leed en miserie en ons stap voor stap naar 't graf brengt, het einddoel van al ons stoffelijk pogen. ;rk- lor- est. :ck- Die dag van grauwe mist en stille verlatenheid, die dag van doodsklokken en vallend zomer- goud, scheen alle menschen tot nadenken te stemmen. Hoevelen keken terug in de vervlogen maanden of jaren toen ze hun naastbestaanden zagen wegdragen onder den zwarten mantel Wie verloor geen dierbare va der, geen lieve moeder, geen bloedverwant of vriend Hoevele ouders snikten niet bij de gedachte aan een verloren kind dat hen zoo dierbaar was en hen zoo wreedaardig werd ontrukt Dag van doodsklokken en ba mistreurnis, hoe stemt ge tot na denken en hoe roept ge al de pijnlijke stonden van 's menschens leven in de verbeelding op Wie denkt niet na op dien dag van treurnis en wie bidt niet voor deze die ons voorgingen en sinds lang aan den schoot der aarde werden toevertrouwd Wie denkt niet aan het uur dat ook zijn beurt komen zal om vaarwel te zeggen aan al wat hem dierbaar is, en rekening te gaan geven bij den grooten Mees ter Dag van droefheid en van na denken, dag van herfstkilte en herinnering, hoe pijnlijk en toch hoe sterkend werkt ge op ons gemoed 1 Na de lente kwam de zomer en na de zomer de herfst. Zoo ook komen lente en zomer, gevolgd van de herfst, in 's men schen leven. Lente is jeugd, vrolijkheid, on bezorgdheid de tijd dat men met volle teugen van 't leven geniet zonder het zelf te weten. Lente is de tijd van kinderlijke blijheid, van rozeknoppen en minnedroomen Bamisklokken klept"traag en treurig zendt uw vermanende toonen in de dorpen en de steden, in de kasteelen, in de hofsteden, in de hutten. Zegt aan de rijkaards, wier eenig levensdoel bestaat in het opstapelen van geld en goed, dat ook hunne beurt zal komen om evenals de minste onder de ster velingen in den grond te kruipen. Zegt aan de boeren, aan de werkers en de wroeters, dat ze niet alleen moeten zorgen voor het stoffelijke, maar dat ze van tijd tot tijd hunne oogen moeten richten naar het onsterfelijke. Dat ze niet tegenstaande al hun last en kom mer, hun werken en zorgen, toch den moed moeten hebben ook eens naar omhoog te kijken gezien ze het evenbeeld zijn van God en de broeder van den kasteelheer. Zegt aan allen, arm en rijk, dat ze hun overdreven zorgen en kom mer een oogenblik zouden ver geten, om te denken aan de din gen die komen moeten, aan de eeuwigheid en het lot aan iedereen beschoren. Klokken luidt traag en spreekt op Allerzielen tot het hart van de menschen. DE Dc sinds den wapenstilstand uiterst talrijke internationale vergaderingen en conferenties hebben het menschdom weinig baat en weinig vreugde gebracht. j j Ontgoochelingen hebben elkander j onafgebroken opgevolgd en men staat j verstomd bij de hardnekkigheid waar mede de bevolking blijft hopen op ver betering of op een uitkomst. Dit bewijst eens te meer dat het een eigenschap is van het menschelijk wezen te hopen tegen alle hoop in Toen de ontwapeningsconferentie aanving waren alle oogen op Genève gericht omdat de volkeren weten dat de bewapeningskoorts hun geestelijke en economische krachten uitput en de ge zonde ontwikkeling hunner levens kracht in den kiem doodt. Doch de duistere macht van de groot- flnancie die teert op de winsten der bewapeningsindustrie bleef niet werke loos en heeft eens te meer de pogingen tot verstandhouding tusschen de volke ren verijdeld. Want tenslotte zijn de staatshoofden in de handen van bedoelde macht maar werktuigen hoe zij zich ook inspannen om met prachtige leuzen voor den dag te komen. Duitschland komt zich terug te trek- ken uit de internationale ontwapenings- conferentie en heeft tevens zijn lidmaat- schap bij den Volkerenbond opgezegd. Het hoeft geen betoog dat hierdoor beide internationale instellingen voor Hoog in den toren daar luiden de klokken, Klagen hun lied door den droef-grijzen dag Gaan bij den rijke, gaan bij den arme, Gaan in elk harte, en menig zegt ach Ach, 't is voor vader dat luiden de klokken, Ach, t is voor moeder, ook reeds in den dood Ach. 't is voor zusters, voor broeders, voor vrienden, Wis hunne zielen zij hebben nog nood Deurkens gaan open, en ouden en jongen Gaan langs de straten in somber gedacht. Menigeen zegt in gemoede o, dierbren, k Hoor in de klokken uw smeekende klacht Draagt men nu bloemen naar treurende graven, Doet men 't met liefde, 't is schoon en 't is goed Toch zijn geen bloemen zoo schoon als gebeden Gedaan voor ons dooden met rouwig gemoed Fons Van de Maele. Want wraakroepend en hemeltergend is het dat, terwijl millioenen menschen bij gebrek aan arbeid in ellende gedom- I peld zijn, men toch miljarden en miljar den vindt voor oorlogsdoeleinden en ten slotte voor de vernietiging der hui dige beschaving Want daartoe zou een nieuwe oorlog onvermijdelijk leiden. Wraakroepend ook is het dat enke lingen welke uit gewetensovertuiging opkomen voor hun vredesideaal en de daad bij het woord voegen, door de ueiue internationale instellingen voor I °Penbare machten als gewone misdadi- een ruim deel hunne doelmatigheid heb- 0ers w°rc'en behandeld en in de kluis- Zooverre is dus onze hedendaagsche beschaving gedaald, omdat zij allen ze- j delijken grondslag mist. Want de diepe oorzaak van de mis lukking der ontwapeningsconferentie zooals van de andere internationale con ferenties is dat de betrokken staatslie den zich laten leiden door loutere mate rialistische en ikzuchtige overwegingen, hierbij uitgaande van dit standpunt hoe worden de politieke en economische betrachtingen van mijn landgenoten het best gediend door de beslissingen van de internationale conferentie, in plaats van zich de vraag te stellen hoe wordt het heil van het menschdom bevorderd door bedoelde beslissingen. Er ontbreekt aan de internationale vergaderingen de zedelijke macht, wel ke alleen uitslagen kan opleveren. Deze hooge zedelijke macht wordt op de wereld vertegenwoordigd door Zijne Heiligheid de Paus van Rome. Het groote euvel is dat men deze hoog ste zedelijke macht uit de internationale vergaderingen heeft uitgesloten, dan wanneer de Pausen de gedachte van den Volkerenbond en van het interna ben verloren. Duitschland beweert dat het op de internationale ontwapeningsconferentie verongelijkt wordt doordat de andere landen er niet in toestemmen hunne ontwapening onmiddellijk op een zelfde peil door te voeren als hij zelf en als voorwaarde van hunne ontwapening de instelling eischen van een internationale toezichtscommissie welke gedurende een proeftijd van vier jaar hare taak moet waargenomen hebben alvorens de betrokken landen de beperking hunner bewapening werkelijk kunnen door voeren. Tegenover deze eischen stelde de Duitsche Regeering dan haar standpunt van gelijkberechtiging en vroeg het recht om zich dezelfde wapens aan te schaffen als deze in bezit van de andere landen. j Inplaats van ontwapening zou aldus de conferentie geleid hebben tot ver- hooging der bewapening wat zeker niet het doel was der conferentie. Men zal licht begrijpen dat de andere landen niet geneigd zijn dadelijk geloof te echten aan de vredeslievendheid van Duitschland en aan zijn beweringen j,, i uen v oiKerenoona en van net interna dat het volgens de bepalingen van het tionaal scheidsgerecht tusschen de eer vredesverdrag(van Versailles de ont- sten hebben verkondigd en gesteund wapening heeft toegepast na de tallooze ye^euno. smnaflSBMHaBasMSBSH Groote Vermaarde Op 11 November te Aalst, Houtmarkt. militaire parades die dagelijkschen kost zijn sinds Hitier aan het roer is gekomen en de voortdurende ophitsing van de nationalistische passie bij jong en oud, welke de bijzonderste taak schijnt té zijn van het Hitler-regiem. De Duitsche Regeering heeft hierdoor een atmospheer van wantrouwen ge schapen bij de andere volkeren en Duitschland afgezonderd in de wereld. Bijzonder het optreden van de Hit- leriaansche agenten tegenover het klei ne Oostenrijk heeft aan Duitschland veel symphatie doen verliezen bij de andere volkeren. Na het uittreden van hun land uit de ontwapeningsconferentie en uit den Volkerenbond, gaan de Duitsche Re- geeringshoofden voort met hunne vre desgezindheid te verkondigen, wellicht met de hoop dat deze verklaringen het uitgangspunt zullen zijn van nieuwe onderhandelingen welke Duitschland op een betere positie zouden stellen te genover de andere partijen. Of zulks wel degelijk het geval zal zijn valt echter te betwijfelen. Intusschen heerscht de meest kwel lende onzekerheid over het lot der vol keren en blijft de bewapeningsfurie voortwoeden met zijne onmetelijke geldverspillingen. erkondigd en gesteund. De tweede groote oorzaak van de mislukking der internationale ontwape ningsconferentie is dat het volk, met wiens bloed er wordt gesjacherd, dom blijft toezien alsof het hem niet aanging, in plaats van de staatslieden te dwin gen de levensbelangen van de gemeen schap te stellen boven deze der natio nale en internationale bewapenings kapitalisten. In de huidige omstandigheden kan men toch opnieuw zeggen dat het volk op een vuurberg danst. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 12 November van 10 tot 3 uur. We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. De strijd tegen de werkloosheid. Groot is de nood... Het is aan de oplossing van het be angstigend werkloozenvraagstuk dat de nieuwe Rijksregeering haar beste krach ten wijdt. Tijdens de verkiezingscam- pagne en bij de aanvaarding van het bewind hebbende Nationaal-Socialisten aan het hongerende volk hemel en aarde beloofd. En nu het uur geslagen is om hun woord eer aan te doen, laten ze geen middel ongebruikt. Ze weten het immers maar al te goed dat hun politiek zal geoordeeld worden naar de uitsla gen, niet op politiek maar op sociaal en economisch terrein bevochten. Midden September werd door Dr Goebbels een nieuw groot offensief in gezet. In de Troonzaal van het propa- gandaministerie deed hij een pathetisch beroep op het solidariteitsgevoel en de samenhoorigheid van de Duitsche be volking, opdat in de komende winter maanden in geen enkel Duitsch gezin brood en kolen zouden ontbreken. "Het rijk heeft twee millioen men schen werk verschaft, riep hij uit, en zal verder zorgen voor werk daar waar het kan...,. Maar wat hij niet zegde was dat de financiën van het land niet langer de zware lasten van de werkloozenonder- steuning kunnen dragen. Zij die aan het werk gebleven zijn moeten het als een plicht aanzien te zorgen voor diegenen die geen werk meer hebben, en verder moeten gemeenten, naar best vermogen de hongerlijdenden bijstaan en voort helpen. Op de subsidies en de leeningen die de Staat hen vroeger toestond,moe ten ze niet verder rekenen. In de ko mende wintermaanden zullen de ge meenten en de gemeenschap alleen staan om den nood en de ellende van miljoe nen werkloozen te verlichten. Hoe het daarbij zal vergaan is licht te raden. In de zomermaanden reeds namen de gemeenten draconische maat regelen om het getal werkloozen te verminderen. In sommige stadjes wer den de vreemde arbeiders ontslagen om plaats te maken voor stadsgenooten. In de landelijke gemeenten werden de werkeloozen aan de landbouwers op gedrongen als onbetaalde knechten. Binnen afzienbaren tijd echter komt er ook aan den landarbeid 'een einde en komen de "landhelfers,, naar het dorp terug. Hoe zullen de gemeenten het bol werken om aan die hongerige lieden voedsel te verschaffen, zonder de steun van de Regeering Dat vragen vele menschen, die met het lot der arme lieden begaan zijn, zich angstig af... en in het nieuwe Duitsch land zien honderdduizenden werkeloo zen de wintermaanden met angst tege moet, gelijk nooit te voren. Maar ook voorde arbeiders, die aan het werk gebleven zijn, is de toestand niet rooskleurig. 1 otnogtoe bestond de werkverschaf fing van het Rijk hoofdzakelijk in afwe rende middelen ten opzichte van de nij- >133 Kon trorlnrAn tCTS QcklookCQ. De?e gekende vee- en viggenmarkt, met bij- gaande tentoonstelling van allerlei landbouwma' chienen, belooft dees jaar bijzonder belangrijk te zijn." De markt zal beginnen om 8 ure de prijskamp- pen voor de bekalfde vaarzen en melkvee om 10 u. De dieren moeten vóór 8 ure ter markt zijn en zullen door den veearts streng nagezien worden bij den eenigen ingang langs de Brusselsche- straat Alle kooplieden, landbouwers en liefhebbers worden tot deze belangrijke Jaarmarkt uitgenoo- digd. HET BESTUUR s H. Van de Putte; A* Renneboog; C. De Coen; F* Clinckaert; G. De Bruecker; O. Caudron*

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1