CONCURRENTIE Amerikaansche Toestanden ZITDAG ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De scherpe nood onzer Vlaamsche Handelsbloemisten Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 5 NOVEMBER 1933. Prijs$25 centiem 15de JAARGANG Nr 775 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O CAUDRON. Bureel en RedactieDe Vilanderstraat, 4, Aalst. De mei verantwoorc bi iewerkers zijn elijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De crisis welke oozen landbouw in schier al zijne bedrijfstakken heeft ge troffen blijkt bijzonder zwaar onze Vlaamsche bloemisten te hebben ge teisterd die hunne teelten met het oog op den uitvoer hebben ingericht. Een onderzoek dat we onlangs deden in de bloemenstreek heeft ons daarvan stellig overtuigd. Al de bloemisten waren het eens orn te verklaren dat hun bedrijf nog nooit zulk een slechten tijd had gekend. Vóór den oorlog waren er bijwijlen ook slechte verkoopprijzen, doch deze betroffen een of andere soort van bloe men of planten waarvan er overproductie was. Deze crisis was echter maar tijde lijk maar over 't algemeen bleef het be drijf loonend. Tijdens den oorlog was de toestand wel niet rooskleurig, maar toch bestond er nog mogelijkheid, alhoewel tegen verminderden prijs, de productie uit te voeren naar Holland, Duitschland.Scan- dinavië, Oostenrijk, Zwitserland en de Vereenigde Staten en zelfs langs de onzijdige landen naar Frankrijk en En geland. Onmiddellijk na den oorlog ging het de bloemisterij niet naar den wind, doordat de Vereenigde Staten hunne grenzen sloten voor alle tuinbouwpro ducten, zoogezegd om redenen van phyto-pathologischen aard. De voorgewende maatregelen tegen de verspreiding van besmettelijke plan tenziekten waren echter in werkelijkheid uitingen van zuiver protectionnisme. Een derde van de afzetgebieden ging aldus voor onze bloemisten verloren. Nadien verbood ©ok Duitschland allen invoer van tuinbouwprodukten, wat aea nieuw verlies beteekende van nog een derde als afzet. In 1924 kwam er echter kentering in den toestand doordat Duitschland op nieuw zijne grenzen opende. Een periode van algemeenen bloei trad in, welke zijn hoogtepunt bereikte in het najaar van 1928. Einde 1927 be reikten de begoniabollen prijzen van 50 tot 55 fr. de 100 stuks en in 1928 betaalde men tot 20 fr. en meer voor een gewone driejarige azaleaplant in de vroege soorten, De groote prijsdaling trad echter in tijdens October 1929, werd algemeen in 1930, en is sindsdien steeds toegeno men, zoodat thans nog enkel spotprij zen van 1 tot 3 frank worden geboden voor de azaleas 1 Het komt zelfs voor dat er geen liefhebbers zijn. Als oorzaken dezer prijsinstorting die nen vermeld Vooreerst de nog steeds toenemende invoerbelemmeringen toegepast door de afzetlanden, zooals zware tolrechten en strenge invoercontingenteeringen. Zoo heeft Engeland achtereenvolgens zijne tolrechten merkelijk verhoogd. Dit is ook het geval voor Duitschland en Zwitserland. Dit laatste land hefte vroe ger geen invoerrechten op den invoer van bloemen en planten en past thans een recht toe van 15 fr. Frankrijk, dat volgens het handels verdrag zijne rechten geconsolideerd had, contingenteerde in strenge voor waarden. Thans is er buiten Spanje geen enkel land meer waar de invoer van ^planten nog vrij is. Holland, dat tusschen 1929-1932 nochtans de tuinbouwbalans in zijn voor deel totaal deed overhellen, kontingen- We vernemen met spijt dat sommige onzer leden, niettegen staande al de genegenheid die ze voor Redt U Zeiven voelen, hunne waren elders bestellen of koopen. De reden is naar het schijnt, dat sommige waren goedkooper zijn bij de concurrentie. Vooral maïs en lijnmeel. We zijn verplicht hier met open kaarten te spelen en aan deze leden hst volgende in overweging te brengen 1) Hebt U wel degelijk de hoedanigheid onderzocht der waren die men U aanbiedt of welke U krijgt en ze in strenge vergelijking gesteld met deze van Redt U Zeiven Alhoewel dit voor de meeste waren enkel door ontleding kan vastgesteld worden, is het verschil gewoonlijk met het bloote oog te bemerken. 2) Er is middel om bij Redt U Zei ven altijd en alle waren BETERKOOP te koopen dan elders, wanneer de leden zich de moeite willen getroosten onzen raad te volgen. Van twee tot vijf frank vermindering kan er worden bereikt door bestelling met wagon door de afdeelingen. Verders kunnen groote koopers of eenige leden samen die een zekere hoeveelheid begeeren, altijd vermindering bekomen, mits de prijzen te vragen direct in het bureel te Aalst. Op de tweede als op de eerste manier veranderen de prijzen soms zeer gevoelig. En indien de leden koopwaren van tweede of derde klas begeeren, dan zullen we hen berekenen hoeveel deze minder zullen kosten. In de maïs is het verschil soms tot 5 fr. de 100 kilos tusschen prima en deze met reuk. In haver is het verschil soms grooter. In lijnkoeken zit al een verschil van vele franken, terwijl het lijnmeel aan alle prijzen kan worden gemaakt. Zoo is het met alle voeders, nog meer met vetten en ieder VERSTANDIG landbouwer moet weten dat in opzicht van hoedanigheid het zeker meer dan 5 of lOfr. zal verschillen. Redt U Zeiven kan zich echter niet bezighouden met gemeen goed, daar het overgroot getal de'r leden er vooral op uit zijn prima waren te koopen, welke altijd nog de goedkoopste zijn. Voor gelijke waren kan niemand beter dan wij. Alles wordt op groote schaal gekocht, met gansche schepen vervoerd, op moderne manier gemalen en opengevoerd. Dat de leden het vast in hun hoofd zetten Wie bij Redt U Zeiven koopt zal GOED EN GOEDKOOP GEDIEND zijn. We zeggen aan de twijfelaars Overweegt en ziet scherp toe, en U zult overtuigd zijn van de waarheid van hoogergemelde beweringen. teerde de niet-houtvormige siergewas sen, de azaleas-indica en de hortensias. Een tweede oorzaak is dat de buiten landers deze laatste drie jaar hier meer en meer jonge plantjes opkoopen om verder in hun land op te kweeken. Hier door wordt het bloemistenbedrijf eenigs- zins overgeplaatst naar Duitschland, Frankrijk en Denemarken. Een derde oorzaak is de overdreven specialisatie door het kweeken van een enkele plant gedurende de bloeiperiode 1924-1928. Verleden jaar werden de azaleas op groote schaal meer gekweekt dan de andere planten en geraakten als groene planten op verre na niet uitverkocht. Elke bloemist deed wat hij kon om zooveel planten mogelijk in zijn kassen te bewaren tot het vroegjaar. Van die planten zijn een ontzaglijk getal in bloei gekomen die verkscht moesten worden ten allen prijze. Verleden jaar ging ongeveer eenmil- lioen azaleas naar Duitschland. Dit land verhoogde plots in het voorjaar zijne invoerrechten tot 40 mark per 100 kg. en sedert 4 September tot 80 mark. Deze rechten beloopen aldus tot het dubbele van de waarde van de plant zelf. De prijzen vielen tot lager dan 1,50 fr. het stuk. De gewone afnemers bleven weg en de planten werden opgekocht door vreemde leurders die ze gingen verkoo- pen in Holland en Duitschland. Om aan dezen scherpen noodtoestand te verhelpen is een doordrijvende actie der Regeering dringend vereischt. Alhoewel de bloemenkweek slechts een gewestelijke kuituur is, is de tus- schenkomst der Regeering volkomen gewettigd, om reden van de belangrijke kapitalen welke met den ondergang van het bloemistenbedrijf zouden verloren gaan. Onze Gentsche bloemisten hebben door hunnen taaien arbeid, hunne lang zaam vergaarde beroepskennis den roem van onzen Vlaamschen tuinbouw in het buitenland gevestigd. Dit werk van twee tot drie generaties mag de Regeering door de huidige ten slotte toch tijdelijke economische de pressie niet laten vernietigen. De maatregelen welke dienen getrof fen tot hulp aan onze zwaar getroffen bloemisten zijn grootendeels niet van financieelen aard, zoodat zij zelfs in de huidige moeilijke tijden voor 's lands schatkist kunnen worden toegepast. Wij vernoemen als dusdanig 1) Een ernstig toezicht op den han- del in bloemen en planten, door het verhinderen van den leurhandel en van den uitvoer van te jonge planten. 2) Goed voorbereide en flink doorge- j voerde propaganda met behulp van de j staatsdiensten in binnen- en buitenland, tot bevordering van den afzet onzer j planten en bloemen. 3) Onderhandelingen in het bulten- j land om verzachtingen te bekomen aan de thans geldende overdreven tolrech- j ten en contingenteeringsmaatregelen, zich hierbij steunende op de afzetmoge lijkheden welke ons land biedt voor de bijzonderste producten van de betrok ken landen en gelijkwaardige voordee- len eischende voor onze nationale pro ducten. 4) Aanpassing der productie van de verschillende soorten planten en bloe men aan de afzetmogelijkheden van het oogenblik. Hiertoe is de voorlichting vereischt van bevoegde tuinbouwagen- ten in het buitenland alsmede bestendige voeling tusschen de kweekers en de betrokken openbare besturen. 5) Snel en aangepast vervoer voor de producten van onzen tuinbouw alsmede vermindering van alle fiscale lasten tref fende het bloemistenbedrijf. Wij verhopen dat de Regeering hier zonder verwijl handelend zal optreden, de nood is immers zoo scherp dat de ondergang voor de deur staat indien geen spoedige hulp opdaagt. MHHUaaiaaBBailBSigflllMHHBBflaMHB Ontevredenheid onder de Landbouwers Nieuwe monetaire maatregelen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 12 November van 10 tot 3 uur. Landbouwers, werft nieuwe abonnenten aan. In vorige artikels hebben we herhaal delijk uitgewijd over de complexiteit van Roosevelt's herstelplannen, die niets minder beoogen dan een gansch nieuwe economische en sociale structeur op te bouwen, en uit verschillende zich op volgende en in elkaar passende deelen bestaan. Het eerste deel begon korts nadat Roosevelt het bewind in handen nam, met den val van de Amerikaansche munt waardoor een merkelijke verhoo ging van de bijzonderste grondstofprij- zen bekomen werd daarop werd de productiecontrool in de nijverheid en de productiebeperking in den landbouw doorgevoerd, om te eindigen met de aanvaarding van de arbeidskeuren door minstens twaalf honderd takken van de nijverheid. Deze periode, die over vijf maand loopt, bracht verlichting in den erg ge troffen landbouwersstand en bezorgde in de nijverheid, aan ongeveer drie mil- lioen werkloozen een loonende bezig heid. Weliswaar ging ze gepaard met een geweldige speculatiebeweging, die, meer dan eens, de herstelbeweging belem merde en in gevaar bracht. Roosevelt behaalde de bovenhand, en zonder van overdrijving beschuldigd te kunnen worden, mag men zeggen dat het eerste deel van zijn experiment schitterend verliep en het optimisme het Amerikaansche volk in de uiteinde lijke overwinning van de crisis ten volle gewettigd was. Het tweede deel werd op 20 Septem ber 1.1. ingezet met reusachtige optoch ten in al de steden van de Vereenigde Staten onder de leuze KOOP NU De nijveraars hadden zich, om zich te gedragen naar de voorschriften van de "arbeidskleuren,,, allerhande opofferin gen moeten getroosten, zoodat het bil lijk was dat de Staat voor hen iets deed. Het werd derwege den Amerikanen op het hart gedrukt, dat ze hun aankoopen niet langer mochten uitstellen, maar onmiddellijk zich alles aan te schaffen hadden dat ze in de komende herfst- en wintermaanden zouden noodig hebben. Deze oproep viel echter grootendeels in onvruchtbare aarde. De arbeiders, die aan het werk gebleven waren, en de burgers schijnen, daar waar hun bewij zen van vertrouwen, anders dan in woorden, worden gevraagd, niet ge neigd die te geven. Gelijkloopend met deze poging zette Roosevelt alles in het werk om de ban- kiers te bewegen kwistig met hun ere- dieten voor de nijverheid om te springen. I Dit gelukte hem al even min. Het gevolg daarvan was dat de nij- 1 verheid in den loop der daaropvolgende j weken teekenen van verslapping ver toonde, en de prijzen der landbouw- i producten even achteruit liepen. Meer was er niet noodig om de te hoog gespannen verwachtingen van het Amerikaansche volk een geweldige deuk te geven. Het zijn echter de landbouwers, die door hun geweldige protestactie in 24 j Staten gelijktijdig doorgevoerd, aan Roosevelt op dit oogenblik de meeste zorgen berokkenen. Stilaan geworden ons van uit Ame rika statistieken, die ons toelaten een eigen en nuchter oordeel te vellen om trent de periode van heropbloei, en dan moeten we toegeven dat de verbeterin gen in den landbouw slechts gedeeltelijk hebben stand gehouden. Zoo waren b.v. de prijzen die de landbouwers voor hun graan ontvingen op einde September 3 lager dan op einde Augustus en 6,5 lager dan op einde Juli. Eerlijkheidshalve, moeten we hier aan toevoegen dat ze nog ruimschoots beter zijn dan in Mei en dat, tegenover ver leden jaar, de toestand van de landbou wers fel verbeterd is. De Amerikaansche landbouwers ne men er echter geen genoegen mee. Gezien de frissche drang waarmede de herstelbeweging in haar eerste perio de werd doorgevoerd, en verblind door onverantwoordelijke kiesbeloften, dach- i ten ze dat einde 1933-begin 1934 de i crisis, met al haar treurige gevolgen, tot het verleden zou behooren. Het wordt hun dag aan dag duidelij ker dat hun wenschen bedrogen zullen uitvallen. De landbouwers hebben, trouwens, een tweede reden om mistevreden te zijn. In zijn vele kiesredevoeringen had Roosevelt beloofd dat spijts de verhoo ging der loonen en de vermindering van den arbeidsduur in de nijverheid, de prijsverhooging der gemanufactureerde goederen gelijken tred zouden houden met de waargenomen verbeteringen in den levensstandaard van arbeiders en landbouwers. Dit is echter niet gebeurd. Integen deel. Steunende op zeer betrouwbare cijfers mag men aannemen dat tusschen half Juli en einde September deze prijzen met minstens 15°/0 zijn gestegen, terwijl de prijzen der landbouwproducten met 6,5 °/o verminderden. Volgens de landbouwers is dit te wij ten aan den dollar die nog steeds te hoog is, en eischen met klem dat Roo sevelt, het eenigste middel dat een einde aan hun miseries kan stellen, zou toe passen, namelijkINFLATIE Zal Roosevelt aan dien eisch toe geven Nooit is er een maatregel van Roose velt op zulke groote schaal afgekeurd geworden. Dat Wall-Street er zich zou tegenkanten, was op voorhand geweten. Wall-Street kant zich tegen iedere staatsinmenging. Maar ook de landbou wers aanzien hem als een lapmiddel. Naar ons inzien hebben én de ban kiers én de landbouwers ongelijk. Dat de crisis onmogelijk met gekruis te armen kan opgelost worden is sinds lang een uitgemaakte zaak. De Libera len gelooven het zelfs niet meer dat er nog eens een tijd komt dat de vraag en het aanbod in overeenstemming zullen komen, zonder dat daartoe ingrijpende middelen worden aangewend. Maar ook de landbouwers hebben het mis voor indien ze denken dat door monetaire manipulaties de crisis kan van de baan geholpen worden. En in het feit dat Roosevelt, uit po litieke berekening, in dien zin, tot over ijlde maatregelen zijn toevlucht zou ne men, schuilt dan ook een zeer groot gevaar. Het lijdt geen twijfel dat het Ameri kaansche volk, dat terug op den weg van de welvaart voortschrijdt, geneigd is om tot roekelooze daden zijn toevlucht te nemen. Het wordt ongedurig. En daar is geen reden toe. Het Amerikaansche volk dat vier millioen werkloozen minder telt tegen over het verloopen jaar, heeft alle re denen om tevreden te zijn, al blijven er nog tien millioen werkloozen, die angstig den winter tegemoet zien. Staat en gemeenschap zouden zich de hand mowten reiken om die ongelukki- gen, naar best vermogen, door de streng heid van den winter heen te helpen. En met de nieuwe lente komt nieuwe hoop Daartegen hebben de getroffen maat regelen ten volle hun resultaat afgewor pen, en timmert men voort, met kennis van zaken, aan den verderen heropbouw van de economische welvaart. Ook hier is het spreekwoord toepas selijk Haast en spoed Is zelden goed De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag van iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bou wa angelegenheden *3 BrïSSISRStflJSElgEBBnBBEaiBBKStïiSfflg®

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1