Wetenschap_en_ Verdichtsel Nabeschouwingen over II November ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en c !oor de Landbouwers Een omstreden Vraagstuk Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 19 NOVEMBER 1933. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 777 Abonnementsprijs 12fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ook op Landbouwgebied. Niet alleen de wetenschap, maar ook de volksontwikkeling heeft de laatste veertig jaar een verbazende uitbreiding genomen. Waar een halve eeuw geleden slechts drie of vier dagbladen in een gemeente gelezen werden, treft men thans nog weinig gezinnen aan, welke het kunnen stellen zonder een of meer dag- en weekbladen. Ook de openbare bibliotheken hebben zeer veel aan be langstelling gewonnen en het is geen wonder meer een kostbaar vakboek in de handen van een eenvoudigen boer of werkman aan te treffen. Wij kunnen niet anders dan dit stre ven naar kennis toejuichen de geeste lijke ontwikkeling van een volk leidt immers tot welvaart en zedelijkheid. In deze eeuw van gewetenloos eigen belang en politieke twisten moeten wij onze lezers echter waarschuwen tegen ersatzwetenschap en verdichtsel, die veelal onder het mom van waarheid aan het publiek worden voorgeschoteld. Te veel schrijvers verkoopen hun talent en hun pen aan een of ander po litieke partij of aan de nijverheidstrus- ten aldus wordt de goedgeloovige massa, in zaken van openbaar nut om den tuin geleid en in handelsaangelegen heden de centen uit haar zakken geklopt. Lezen alleen volstaat dus nietmen moet daarbij kunnen oordeelen en het koren van het kaf weten te onderschei den. Om dit te staven geven we eenige feiten die als bewijs kunnen gelden. Nog niet lang geleden vierde men in gansch Nederland en ook op verschei dene plaatsen in Vlaanderen het vierde eeuwfeest van Willem den Zwijger, Prins van Oranje. Geschiedenisboeken en biografiën over dezen persoon zijn talrijk voorhadden. Doch niet alle beoordeelen hem op dezelfde manier vooral in de handboe ken onzer lagere en middelbare scholen zijn de opinies daaromtrent zeer ver deeld. Sommigen schilderen den Zwij ger af als een hoogmoedig en baat- j zuchtig revolutionnair, die enkel optrad en handelde uit eigenbelang anderen zien in hem den edelmoedigen redder van zijn volk en den "Vader des Vader lands,,. Wat moet hier nu gelden als waar heid en wat als leugen Voor menschen die iets of wat van geschiedenis afwe ten is het oordeel hier veel gemakkelij ker dan in menig ander gevalimmers, Oranje verloste zijn vaderland van de Spaansche dwingelandij, schonk het, met de medehulp zijner opvolgers, de volledige onafhankelijkheid, terwijl de Zuidelijke Provinciën nog eeuwen lang onder den hiel der vreemde verdrukkers geknecht bleven. Zij die de grootsche figuur van den Zwijger bezwadderen of zelfs er maar met minachting over spreken, stellen zich moedwillig aan als apostelen van de leugen en van de misleiders van het volk. Dit feit uit de geschiedenis is maar een voorbeeld onder duizende, want ook op ons eigen terrein, namelijk op landbouwgebied, wordt de wetenschap nogal eens uitgebuit en ontmoet men wel eens valsche profeten. Reeds meer dan een kwart eeuw ge leden werden, door zoogezegde weten- schapsmenschen, de meest gunstige re sultaten over het benuttigen van ultra- violetstralea de wereld ingezonden groenten en jonge dieren met deze stra len bewerkt, groeiden veel vlugger en kloeker op de bekomen uitslagen wa ren effenaf verbluffend. Deze nieuwig heid vond betrekkelijk snel weerklank bij de belanghebbenden en in meenige kweekerij werden de gewone ruiten door vitaglas vervangen. Twee Amerikaansche geleerden met wereldfaam, Tottingham W. E. en Moore J. G. hebben nu, na talrijke proeven, over deze kwestie een studie laten verschijnen die vast en zeker te vertrouwen is, zoowel om de ondervin ding waarop zij gesteund is, als om de naam van de schrijvers zelf. Welnu, in deze studie wordt ronduit verklaard dat de onderzoekingen met vitaglas tot hiertoe geen aanmoedigende resultaten hebben opgeleverd. Ook in Duitschland, het land bij uitnemend heid voor natuurkundige wetenschap pen, werden dezelfde negatieve resul taten vastgesteld. Is dan al hetgeen zekere halfgeleerden met zooveel schijn van waarheid daar over weten te verkondigen, geen hoon aan de wetenschap Maar ook veel dichter bij ons hebben we dagelijks de gelegenheid wetenschap en verdichtsel, waarheid en leugen van elkander te onderscheiden. Bij den aankoop van veevoeders, meststoffen, plant- en zaaigoed is het dikwijls toch zoo gemakkelijk zekere boeren om den tuin te leiden en hen, onder een wetenschappelijk etiket of een klinkend rtklaam, appelen voor citroenen te verkoopen. Het woordje goedkoop klinkt toch zoo welluidend en verlokkelijk in de ooren van vele men schen. Zoo vroegen we onlangs aan een landbouwer waarom hij zijn lijnmeel niet bij zijne vereeniging maar wel el ders kocht. Het antwoord was volgens zijn eigen meecing afdoende Zie eens hoe fijn en zacht en malsch dit lijnmeel is, en wat gezonden geur het heeftEn zes frank beterkoop dan in Redt LI Zeiven En de handelaar heeft bovendien nog gezegd dat wij het mogen doen ontleden Ik smijt mijn geld niet weg, man Wat konden wij tegen al deze goede eigenschappen van koopwaar en ver- kooper inbrengen Hoegenaamd niets wij vertikten het dan ook zooveel dwaasheid te willen weerleggen. Goed lijnmeel is immers niet fijn en malsch en zacht, maar ruw en hard en droog is het zulks niet, dan werd het vervalscht of bij het malen met water damp gedrenkt, waardoor het gewicht aanzienlijk verhoogt. En welke handelaar zal aan zijn klan ten zestig of zeventig frank ter hand stellen, om zijn lijnmeel te laten ont leden Woorden zijn geen oorden inde laboratoria moet men zich niet aanmel den om kosteloos bediend te worden daar, zoowel als elders, moet alle arbeid vergoed worden. Opsnijden is geen kunst, vooral niet bij oningewijden deze nemen verdicht sel voor wetenschap en leugen voor waarheid. Hoeveel geld wordt er ieder jaar door sommige landbouwers niet besteed aan plant- en zaaigoed, zonder eenigen waarborg van kwaliteit en herkomst Voor een verschil van enkele franken verkiezen ze het mindere en het onge kende boven het beste en het zekere, zonder zich om den uitslag te bekomme ren en zonder te overwegen dat het beste nooit te goed is en dat koopwaar van slechte hoedanigheid steeds duurder komt dan prima kwaliteit, die enkel in ernstige en betrouwbare inrichtingen te vinden is. i Hoe gewetensvol R. U Z. die zaken ter harte neemt, is vast te stellen in het feit dat wij het Oskavrivoeder eerst dan aan onze leden hebben aangeraden, nadat wij met eigen oogen, op een stu diereis, er den uitslag van waargenomen hebben. Het onderscheid tusschen echte we tenschap en verdichtsel, tusschen re- klaam en waarheid, zoowel in den han del als in wetenschappelijke uiteenzet tingen, leert men maar vatten door echte studie, door proefondervindelijk werk en door ervaring. j 11 November-herdenking van den wapenstilstand was dit jaar een trooste- looze mistige dag en als dusdanig een trouwe weergave van den geestestoe stand over de wereld, i 15 jaar is het geleden dat de klaroe nen op het oorlogsfront het stopzetten aankondigden van de gruwelijkste men- schenslachting die ooit geschiedde. De millioenen jonge mannen die werden neergeveld, de ontelbare schare van oorlogsverminkten en zieken die hun jong leven voor immer geknakt zagen, hadden gehoopt dat het menschdom voortaan zou gespaard blijven van nieu we gruwelheden en dat de oorlog welke wij hebben gekend de laatste zou wezen! Van hen gaat de verpletterende aan klacht uit tegen de ijselijke misdaad, welke de massamoord veroorzaakte van ongeveer 13 millioen menschen, 5 mil- lioen 669,000 soldaten verminkt, 16 mil lioen 257,Of 0 strijders ernstig verwond de, 6 millioen menschen door allerlei ontberingen deecf omkomen, de geboor ten deed verminderen met 20 millioen, verwoestingen aanrichtte voor meer dan 20 milliard goudfrank. En toch is de internationale toestand zóó dat er nog niet van vrede kan ge sproken worden, zelfs is er nog geen wapenstilstand in den vollen zin van het woord bereikt, daar in alle landen de bewapeningsfurie hoogtij viert. De millioenen dooden welke de laat ste wereldoorlog naar het graf heeft gesleurd moeten zich wanhopig in de j kille aarde omdraaien en zich de vraag stellen Waartoe heeft al ons lijden, waartoe heeft ons bloed gediend De atmospheer van wantrouwen en angst waarin de volkeren sedert de mis lukking der ontwapeningsconferentie leven,* kan toch goed vergeleken wor den met de vooroorlogsche stemming in 1913-1914 toen voortdurend de ge ruchten over den nakenden oorlog op doken en verspreid werden Ook op economisch gebied is er hoe genaamd geen verstandhouding tusschen de landen. De economische conferentie van Londen die voor doel had de inter nationale handelsbetrekkingen te her stellen is na tal van prachtige verklarin gen van goeden wil en van lofbetuigin- gen over de internationale solidariteit door de staatslieden, jammerlijk op een sisser uitgeloopen. Intusschen woedt de tarievenoorlog met zijn handelsbeperkingen en kontin- genteeringen voort, terwijl de massa in ellende wordt gestort. Onder voorwendsel van verdediging van 's lands onafhankelijkheid en van vaderlandsliefde worden in alle landen de bewapeningen uitgebreid en wordt zelfs de geest van de jeugd door haat tegen de andere volkeren vergiftigd. Idealisten die met de daad tegen deze verderfelijke geestestrooning durven in gaan worden verbannen gekerkerd en ten doode gefolterd. Het Hitlerregiem in Duitschland dat voortdurend de nationalistische passie der massa opzweept en zijne betrachtin gen voorstelt als eene reactie tegen de verongelijking welke Duitschland zoo gezegd door de andere landen wordt op gelegd heeft het wantrouwen der ande- 1 re staten ten toppunt gedreven. De andere landen zooals Frankrijk, Engeland, zelfs de kleine staten zooals Zwitserland, België, Zweden, Noor wegen en Denemarken besteden dan ook nieuwe aanzienlijke uitgaven aan de inrichting hunner weermacht en aan de versterking hunner landsverdediging. Anderzijds zijn de gespannen verhou dingen tusschen Japan en Rusland oor zaak dat beide landen hun leger aan- zienlijk versterken. Ook de Vereenigde j Staten breiden hunne vloot en lucht- vaart geweldig uiti Het verschrikte menschdom stelt zich met benard gemoed de vraag waar deze wedloop naar bewapeningen moet ein- digen. Enkel de wapenfabrikanten die bij dergelijke wantoestanden enorme win sten verwezenlijken en er nog aanzien lijker verhopen, wrijven zich de handen met wellust. De pers door haar betaald spant zich dagelijks in om de algemeene ongerustheid nog aan te wakkeren. Is een nieuwe oorlog dan werkelijk onvermijdelijk zooals op groote schaal wordt voorgesteld Wij antwoorden met beslistheid neen, indien de massa van 't volk met energie tegen de oorlogsvoorbereiding optreedt. In al de landen zijn de volkslagen die van den arbeid moeten leven en er in de huidige crisis zelfs niet in slagen in hun levensonderhoud te voorzien tegen nieuw wapengeweld gekant. Zij vragen slechts brood en vrede. Doch de massa bepaalt zich helaas bij enkele protesten, terwijl slechts een behoorlijke organisatie van alle vrede lievende elementen de verantwoordelij ke staatslieden kan dwingen den weg op te gaan naar verstandhouding tusschen de volkeren. In de huidige omstandigheden komt het er in hoofdzaak op aan het hoofd koel te houden en niet mee te werken aan de verspreiding der angststemming, welke door de wapen- en munitiefabri kanten met behulp d<r door hen be taalde pers wordt verwekt. De massa van boeren, arbeiders, mid denstanders en intellectueelen moet zich integendeel vereenigen en organiseeren in al de landen om de staatslieden te verplichten tusschen de volkeren onder ling een overeenkomst te bewerken, waarbij zij zich verplichten alle even- tueele geschillen te onderwerpen aan een internationaal gerechtshof, zich on derling niet aan te valien en zich geza menlijk te^eeren tegen den Staat die aan deze verplichtingen zou te kort komen. Enkel op die wijze kan een nieuwe oorlog voorkomen worden die de on dergang zou beteekenen van de be schaafde wereld en even noodlottig zou zijn voor den overwinnaar als voor den overwonnene 1 Wie slaat er de hand aan 't werk voor dit edel doel Op onzen steun en alge- heele medewerking mag hij ten volle rekenen De Mensch en de Machine. I. De machine heeft hare dichters die de zakelijkheid harer lijnen bezingen en het geronk der motoren vergelijken bij het gegons van een zwerm nijverige bieën de machine heeft hare verdedigers, of beter gezegd de romantiekers, die als H. Dubreuil en Elie Faure een toekom stige wereld voorspellen waarin de machine alleen den arbeid zal leveren en de mensch slechts zal behoeven toe te zien maar de machine heeft ook haar tegenstanders en haar afbrekers als Haecker, Pallu en Georges Duhamel, die heftig verzet aanteekenen tegen de barbaarschheid, de dwinglandij, de overrompeling van het metalen monster dat doof is en blind, en den mensch zijn brood ontsteelt. Laten we van stonde af erkennen we staan niet vijandig tegenover de machine als dusdanig, maar we staan vijandig tegenover de roekeloos op de spits gedreven techniseering van de nij verheid, en we staan angstig en beklemd tegenover de nadeelige gevolgen die er uit voortspruiten voor millioenen onder ons. Want niet enkel de aibeiders, maar ook de bedienden stellen zich iederen dag opnieuw de vraag Zal ik morgen mijn plaats niet moeten ruimen voor de machine Weliswaar laten de verdedigers geen gelegenheid onverlet om ons gerust te stellen. Ze beweren dat de uitsluiting van den werkman door de machine slechts tijdelijk is. De ondervinding be wijst het daghelder. Sinds de uitvinding van de eerste machine immers heeft ditzelfde vraagstuk zich reeds honderd maal gesteld en telkens werd het in het voordeel der werkmenschen opgelost. Om u te overtuigen, kijk even de ge schiedenis na. De uitvinding van de boekdrukkunst stelde vele schrijvers en teekenaars broodeloos. Maar het boek, dat tot dan toe slechts in het bereik lag van enkele bevoorrechten, ging een ongemeenen bijval tegemoet, zoodat duizend en nog duizend menschen een nieuwe en betere broodwinning vonden. Met de uitvinding van de stoom machine ging het er evenzoo toe. De spoorweg verdrong de postkoets en vele menschen zagen hun handel ten onder gaan. Maar het rijzen werd dermate vergemakkelijkt dat het aantal men schen die eens in de wereld wilden rondkijken, vertienvoudigd, neen ver honderdvoudigd werd. De gevolgen I lieten zich niet wachten. Voor honderd menschen die door de afschaffing van de postkoets waren broodeloos gevallen, vonden duizend menschen in den loop der eerstvolgende jaren, in de uitbating der spoorwegen, een nieuw en beter bestaan. Zóó is de gang van de wereld, en van den tijd. Gelijk alles in de natuur wordt ook iederen maatschappelijken vooruitgang in pijn en leed geboren. Laten we dus niet wanhopen en niet beweren dat aan de huidige crisis geen einde komt. De geschiedenis is een eeuwig herbegin, en, gelijk vroeger, zal ook de machine een einde stellen waar bij iedereen baat zal vinden. Daarop moet echter geantwoord worden Het komt bij niemand op te betwis ten dat de machine onschatbare dien sten heeft bewezen, en in de toekomst nog groote diensten bewijzen zal. Maar het zou onvoorzichtig zijn te besluiten dat de machine steeds en opnieuw de economische wanorde in veilige banen zal voeren. Het is alleszins gevaarlijk den tijd waarin we leven te vergelijken b.v. met de XIXe eeuw. De toestanden zijn totaal veranderd. Laten we, ter staving, een paar feiten naar voren brengen In den loop der 19e eeuw boekte men ongeveer ieder tien jaar een groote uit vinding. Deze uitvinding werd dan door Westelijk Europa en Noord-Amerika uitgebaat. De rest van de wereld was ons afzetgebied. Tijdens en na den oorlog maakte de techniek reusachtige vorderingen, en tot in de verste hoeken van Asië, Afrika, Australië werden de fabrieken als uit den grond gestampt. Over heel de we reld razen en ronken de motoren en tegen den schalieblauwen tropenhemel spuwen de fabriekschouwen het roet hunner rookwolken. Denk aan Japan, dat den gevaarlijksten mededinger van Europa geworden is, en niet langer dan de vorige week berichtten de dagbladen het ontstellend nieuws dat Australië, om zijn glasnijverheid te beschermen, de inkomrechten op het Belgisch glas had verhoogd. Het is een feitWestelijk Europa heeft in den loop der laatste vijftien jaar gansche werelddeelen als afzetge bied verloren. En alsof dit nog niet genoeg ware, worden dag aan dag nieuwe uitvindin gen, of verbeteringen aan reeds be staande uitvindingen, uitgedacht. Kijk, om te overtuigen, de gespecialiseerde tijdschriften na. De vloed patentaanvra- gen houdt ongestremd aan, en telkens komt dezelfde bemerking voor de toe passing van patent nrzal den be drijfsleider toelaten zijn personeel met tien, twintig, honderd arbeiders te ver minderen. Het gevolg daarvan is, dat de ratio nalisatie van de nijverheid steeds scher per en scherper wordt doorgetrokken, en dat, alhoewel de productiecapaciteit steeds verhoogt, het aantal werklieden steeds vermindert. De tijd is niet ver af dat de droom der techniekers zich zal verwezenlijkenreusachtige fabrieken waar de gang der machienen zal belet worden door mechanische menschen, gelijk de Robot uit de laatste Lon- densche tentoonstelling. Een kleine vraag is hier waarschijn lijk niet overbodigwat gewordt er desgevallend van den werkman (Wordt vervolgd). van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 December van 10 tot 3 uur. BI» LEDEN DER JEUGDVEREENIGINGvergeet niet dat uw prachtig Feest vandaag gegeven wordt in De Koornbloem, waar zang en declamatie elkander zullen afwisselen. Denk er aan dat het begint om 5 uur en dat er gedurende het feest prachtige prijzen zullen verloot worden onder de aanwezigen. BBSS SSBBBB 8SBBBB BBBBBB

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1