De Miljardendans Een nieuwe richting onzer Handelspolitiek Een omstreden Vraagstuk Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor cd door dc Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 DECEMBER 1933. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 779 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De val van het kabinet Sarraut in Frankrijk heeft overal, en niet het minst in ons eigen land, weer menig protest tegen het parlementarisme doen opgaan. Het hoeft hier niet meer herhaald dat de volksvertegenwoordiging in haar huidigen vorm afgedaan heeft, maar of de dictatuur, naar middeleeuwsch mo del, de redding zal brengen in den chaos van het huidig wereldgebeuren, dat nemen we toch niet zoo gereedelijk aan. President Roosevelt met zijn "Brain- trusty is een levend bewijs van de indi- vidueele onmacht tegen het economisch verval, als tegen denpolitieken warboel. Waar voert die "sterke man,, het Ame- rikaansche volk naartoe Naar de redding, het bankroet of de anarchie Zoo groot is er het wantrouwen in de toekomst en in de doelmatigheid van de eerste noodmaatregelen, dat de ka- pitaaluitvoer er gaat beperkt worden, beperking die vroeger ook door de goudarme landen van Midden-Europa getroffen werd, zonder merkbaar resul taat op te leveren. Wij behoeven echter niet over den Oceaan te kijken om vast te stellen dat de grootste schreeuwers tegen de de mocratie geen zier beter zijn, dan de mannen in wier plaats ze willen springen. De laatste kamerzittingen en de be spreking der begrootingen in ons eigen landeke hebben ons daaromtrent zeer stichtende dingen geleerd. Hoe onze Regeering van volmacht, die de volksmedezeggenschap zoo min achtend negeert, hoe deze Regeering de saneering of gezondmaking van onze financiën doorvoert, is meer dan beden kelijk om tot zulke ellendige uitslagen te komen was het niet noodig de Wet gevende Kamers er vandoor te zenden. Om zulks duidelijk te maken geven we cijfers. Sedert het jaar 1930, jaar van ker missen en van "'t kan niet meer op„, is de staatsschuld zoo maar eventjes met 5 miljard 382 miljoen gestegen, of zoo maar nauwelijks 150 miljoen per maand. Men zou hiertegen kunnen aanvoeren dat dit nog grootendeels het werk der demokratische regeeringen is geweest de huidige combinatie is echter geen zier beter en ze zet in razend tempo den miljardendans voort. De laatste leening is immers maar pas voltrokken, of er is weeral spraak van nieuwe schulden te maken in den jong- sten ministerraad werd besloten tot het leenen van 700 miljoen frank in den vreemde, en dit door tusschenkomst van de Fransche banken tegen 5 1/2 °/o. Mogen wij de persberichten geloo- ven, dan was er in dienzelfden cabinets- raad ook spraak van nog een andere leening, namelijk voor de som van 1 mil liard frank, welke noodig blijkt voor de buitengewone begrootingdaarvan zul len 400 millioen gebruikt worden voor het bouwen van forten, voor den aan koop van kanonnen en allerlei militair speelgoed. Hoe komt het dat die miljarden er zoo gemakkelijk vandoor geraken en wegsmelten als sneeuw voor de zon Eerst en vooral krijgen de banken, die de leening uitgeven een respectabel aandeel, in den vorm van billijke pro centjes. Een tweede groot procent gaat naar uitkeeringen van loten bij de maande- lijksche trekkingen, die er noodig zijn om de massa tot onderschrijving aan te lokken. Dan komen nog de intresten, die men aan de goedzakkige Belgen wel in papierfranken afbetaalt, maar die, voor wat de Amerikaansche en andere buiten- landsche leeningen betreft, in goudfran- ken moeten uitgekeerd wordendit laatste is nog een sprekend bewijs van de echte en onver valschte vaderlands liefde onzer regeerders. Eindelijk komt het ministerie van landsverdediging en stelt zich jaarlijks met vele honderden miljoenen tevreden. Andere Ministeries eischen hun aan deel op. Voor 't Ministerie van Land bouw, een almoes natuurlijk 1 Pensioe nen, werkloozensteun en andere krijgen hun deel. Van hetgeen er daarna nog overblijft wordt een groot deel door de nijver heids- en handelstrusten gewillig als cadeau in ontvangst genomen. Aldus trekken de koolmijnbazen 10 fr. premie voor elke ton ingevoerde kolenop 465.000 ton per maand maakt dat een niet te versmaden sommeken. En wanneer er dan bij uitzondering eens spraak is van sommige landbouw producten min of meer te beschermen, dan schreeuwen de nijverheidsmagnaten en andere "vrijhandelsgezinden,, moord en brand. Is het te verwonderen dat met zulke staathuishouding de belastingen steeds moeten klimmen? Gelukkig voor de Regeering der Vol macht bestaan er nog landbouwers en middenstanders, die door grondbelastin gen, mobiliënbelastingen en krizistaks tot op het been kunnen gepluimd wor den. Voor 1933 werden die verschillende belastingen, meest alle op den rug van den kleinen burger, geraamd op de som 2 miljard 375 miljoen. Onze Regeering steekt het niet onder stoelen of banken dat zij antivolksch en reactionnair is door de besluitwetten van 13 Januari j.l. werden de erfenis- rechten verhoogd met 54 81 °/0, 36o/oen60°/o voor erfgenamen met een erfdeel van 50.000 fr., respectieve lijk tusschen kinderlooze echtgenooten, tusschen broeders en zusters, tusschen oomen en neven en tusschen alle andere personen. Wanneer het erfenisdeel echter een miljoen beloopt, bedraagt de verhooging slechts 37 °/0 in de twee eerste gevallen voor de andere is er zelfs eenjrerminde- ring van 2,44 4,70 °/o en 24.97 Dus hoe meer men erft, hoe minder men in verhouding aan lasten moet be talen. Een uiteenzetting over de toekenning van pensioenen en van allerlei toelagen zou nog meer onze bewering staven. Als besluit stellen we het volgende vastof we uitgezogen worden door een democratisch bestuur of door een Regeering van volmachten of door een dictatuur, dat blijft voor ons, landbou wers, allemaal hetzelfdeuitgezogen worden we toch, en dat zal niet veran- deren door nieuwe bestuursvormen. Elk volk heeft de Regeering die het verdient Zoolang de anderen ons moeten dicteeren wat voor ons goed is, zoolang worden we gefopt. Wij zelf moeten kunnen oordeelen wat ons nuttig is, en wanneer de landbouwers dat al gemeen kunnen, en met vereenigde krachten weten op te treden, dan eerst kunnen we op meer rechtvaardigheid hopen en dan alleen kunnen we den miljardendans stopzetten. Zulks werd reeds jaren lang door onze vereeniging en ons blad voorge houden, maar zulks is nog niet genoeg tot de massa doorgedrongen. BKSiiaeeë&aaesviËiiiu sshhsh en met snelle uitwerking steunende op dit princiep munt slaan uit onzen in voer. Dit standpunt hebben wij hier in vorige bijdragen verdedigd omdat het ons voorkomt als het eenige doeltreffen de in de huidige omstandigheden. Wij mogen,zoo betoogt de commissie terecht, niet uit het oog verliezen dat onder de landen met dewelke België handelsbetrekkingen van eenige betee- kenis onderhoudt er 43 zijn die bij ons meer invoeren dan wij hen zelf leveren. De vier vijfden van dit tekort worden ons berokkend door Duitschland, Ar gentinië, Vereenigde Staten, Congo, Rusland en Australië. Het is duidelijk dat verschillende mid delen kunnen aangewend worden om van die Staten welke in België een flink afzetgebied vinden, te bekomen dat zij op ruime schaal onze produkten zouden aankoopen. Zoo voert ons land belang rijke hoeveelheden in van grondstoffen en groote voedingswaren welke als ver gelding kunnen ingeroepen worden voor den uitvoer van onze nijverheids- en landbouwprodukten. Hoe deze politiek van compensatie tusschen in- en uitvoer dient doorge voerd, hoofdzakelijk op landbouwge bied, zullen we in een volgende bijdrage nader onderzoeken. t (Vervolg) In onze vorige bijdrage hebben wij enkele beschouwingen gewijd aan de besluitselen van algemeenen aard uitge bracht door de commissie voor den bui- tenlandschen handel, die betrekking hebben op het behoud en de uitbreiding onzer inlandsche markt. Doch ook de richtingslijnen der kom missie inzake de oriënteering van's lands buitenlandschen handel verdienen ruime belangstelling. De commissie stelt vast dat de voor deden welke ons land haalde uit de bijzonderste handelsverdragen afgeslo ten met het buitenland in vele gevallen practisch vernietigd of merkelijk vermin derd zijn, ingevolge de nieuwe praktij ken die den internationalen handel hin deren, zooals de veralgemeening van het stelsel der contingenteeringen en de beperking bij de toekenning van devie zen voor"betaling van den invoer. Hoe dan aan dezen nadeeligen toe stand te verhelpen Door het afsluiten van een econo misch of een tolverbond met andere landen In dezen zin werd in het Walenland dezen laatsten tijd een geweldige propa ganda gevoerd voor een nauwe aanslui ting bij Frankrijk. Deze propaganda had meer een sentimenteelen en politie- ken ondergrond dan een economischen. Immers tegen een economisch of een tolverbond rijzen talrijke ernstige be zwaren waarop de commissie terecht de aandacht vestigt. Het gaat er immers niet alleen, zoo betoogt de commis sie, om de toltarieven te unifieeren, maar men moet ook binnen de nieuwe grenzen van den groep in voldoende mate zorgen voor gelijke behandeling der voortbrengers van de verbonden landen. Daaruit volgt dat de accijns- rechten moeten ééngemaakt worden, dat de vervoervoorwaarden moeten aange past worden aan den nieuwen toestand, dat de fiskale stelsels en zelfs de sociale lasten sterk tot elkander moeten ge bracht worden. In geval van oneenigheid tusschen de aangesloten landen moet de wil van een der partijen in rechte en feite op dien der andere de overhand hebben. In dit geval is het natuurlijk de sterkste partij die de bovenhand zal nemen. Een economisch of een tolverbond met grooter land zooals Frankrijk zou ten slotte voor ons land leiden tot het verlies van onze economische en later ook van onze politieke zelfstandigheid. Er is nog een ander nadeel dat wij hier vroeger in ons blad hebben aange toond en wel ditdat de verandering onzer economische politiek voortsprui tende uit een economisch of een tolver bond voor gevolg zou hebben ons som mige buitenlandsche markten te doen verliezen welke wij in de meeste geval len niet vergoeden door een verruiming van den afzet op de markten van de aangesloten landen bij het economisch of tolverbond. Een tweede stelsel dat aandacht ver dient is dit der preferencieele verdragen. Hier drukt de commissie hare meening uit dat de hoofdgedachte die aan het verdrag van Ouchy ten grondslag lag vruchtgevend was en blijft daar zij be oogde door meerzijdige voor derden openstaande akkoorden de hindernissen weg te ruimen in het economisch ver keer tusschen de betrokken landen. Doch de strenge interpretatie der bepa ling van de meest begunstigde natie heeft de uitwerking van het verdrag van Ouchy in de kiem gedood, daarom ook is de commissie van oordeel dat het noodzakelijk is voor bedoelde bepaling een uitlegging te doen aanvaarden waardoor het zou mogelijk worden meerzijdige akkoorden van het type van Ouchy te onderteekenen. De commissie stelt echter terecht vast dat de internationale toestand al te ver ward is om de hoop toe te laten eerlang langs deze wegen tot eene verbete ring van onze economische positie te komen. Er dienen diensvolgens middelen aan gewend van onmiddellijke toepassing (Zie vervolg onderaan 2de kolom). De Mensch en de Machine. (Vervolg). Uit de vele voorbeelden, in het eer ste deel van dit artikel aangehaald, blijkt zonneklaar dat de immer scherper door gevoerde rationalisatie der bedrijven de menschelijke arbeidskracht meer en meer uitsluit. Met andere woordendat het aantal arbeiders, dat voor het voort brengen van een bepaald quantum goe deren vereischt wordt, steeds vermin dert. Er bestaat dus een verhouding tus schen de immer stijgende ingebruikstel ling van nieuwe machienen en de immer stijgende werkloosheid. Deze verhou ding springt zelfs zoozeer in het oog dat, van verschillende zijden, wordt staande gehouden dat de machine alleen de schuld draagt van de heerschende werk loosheid. Met die bewering kunnen we echter niet akkoord gaan. Deze crisis heeft nog vele andere oorzaken. Maar al even onverdedigbaar is de regelrecht tegenover gestelde bewering van Elie Faure, dat het valsch en oneerlijk is de schuld van de overproductie op de ma chine te schuiven, wanneer er over de wereld nog millioenen menschen ontbe ring en armoede lijden. Dit is juist het tragische van het vraagstuk het te snelle invoeren van de machine draagt rechtstreeks de schuld aan de armoede van millioenen arbei ders. En willens nillens moeten we hier den vinger leggen op de zieke plek van het huidig economisch stelsel De rationalisatie is niet doorgevoerd geworden om den arbeid van den werk- man te verlichten en zijn leven draag lijker te maken neen, de machine is in de eerste plaats een middel om de pro ductie te verhoogen en de winst te ver- grooten. Niet het algemeen welzijn werd in het oog gehouden, maar de rentabiliteit van het kapitaal. Dat daarbij den werk man de gelegenheid ontnomen werd om zijn dagelijksch brood te verdienen was bijzaak. De nijverheid volgens een vrijzinnig beginsel, dat in den grond heidensch is eischte de voordeelen van de rationalisatie voor haar alleen op, en weigerde de nadeelen te dragen, in de eerste plaats de lasten van de werkloosheid. Er is van zulke heidensche 'handel wijze wel geen striemender veroordee ling te vinden dan in de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Maar naast de veroordeeling geeft de Paus, als een goede Vader, de middelen aan om tot een rechtvaardige oplossing te komen. Maar de meeste menschen, waaronder velen die zich katholiek noemen, gaan er schokschou derend voorbij. Is het dan zoo slecht gesteld met den geest der menschen, dat ze elke recht vaardige oplossing weigeren te aan vaarden Is de zin voor het rechtvaar dige en het hoogere dan heelemaal uit gestorven in der menschen harten Be grijpen ze dan niet, na een gruwelijken oorlog en midden van een gruwelijke crisis, dat de jacht op materieele goederen moet onderbroken worden en de weg verkend En, zoo neen, draagt daaraan ook de machine geen groote schuld Wis en zeker. Ik herinner me een Russische sowjet- film met name Geestdrift In den aanvang luiden de oude klokken uit de eigenaardige Russische kerken over de vruchtbare Don-vlakte vol vrede en zon. Maar, volgens de nieuwe meesters zijn die klokkenklanken een echo uit een ver verleden van bijgeloof. De klokken verstommen en de kerken worden met den grond gelijkgelegd, en op de plaats waar eens de menschen kwamen bid den, verrijzen ontzaglijke fabrieken, waarboven reusachtige rookspuwende schouwen uitsteken, en het licht van de zon verduisteren. Het sireengeblaas heeft het klokkengelui vervangen. Is het niet zoo, in min of meer groote mate, over de wereld vergaan Wel zijn de kerken niet platgelegd gelijk in Rusland en luiden de klokken nog, maar voor het grootste deel der menschen heeft het klokkengelui geen zin meer. Ze zijn niet meer gewoon hun oogen naar den hemel op te slaan om daar een antwoord op hun vragen te zoeken. Het werd hen immers sinds jaar en dag herhaald dat de hemel voor alle menschelijke klachten doof blijft. Niet de hemel, maar de machine zou het menschdom uit zijn slavernij verlossen. De machine zou de moderne doorgang zijn naar het Beloofde Land van melk en honing.De machine zou God's woord "ge zult uw brood eten in het zweet uws aanschijns,, beschamen en leugenachtig maken. Wat er van die beloften is terecht gekomen, moeten we niet vragen. We voelen allen, met hoevelen we ook zijn, er het leugenachtige van aan den lijve. Inplaats welvaart, heeft de machine armoede gebracht, werkloosheid, wan hoop, dood. Wanhoop en dood van lichamen en zielen. Dit is omdat de productie, inplaats van door de gezonde rede geleid te worden, slechts een mid del was om winsten te verzamelen, en aldus handelde tegen de rechtvaardig heid en tegen God. En nu, wanneer langs alle zijden de ondergang van het kapitalisme voor speld wordt, wanneer groote en kleine fabrieken dagelijks teniet gaan, offeren de overblijvende hun laatste geld op voorden aankoop van nieuwe machines, en houdt de oneerlijke en moordende mededinging aan. De wereld kan het niet begrijpen dat de techniek er niet is om de menschen te bevelen,maar om de menschen te dienen dat de machine er niet is om de wereld te overrompelen, maar om de productie te leiden, omdat de wereld zich op de machine heeft blindgestaard. Bestaat er dan geen uitweg Gewis. Uit het bovenstaande blijkt zonne klaar dat we den weg niet moeten volgen die de groote nijverheids- en geldmag naten ons toonen. Hun weg is met eigenbaat geplaveid. We kunnen ze niet naar hun goedvinden laten begaan, terwijl de gemeenschap moet zorg dra gen dat de werkloozen, door de machine uit hun fabrieken verdrongen, een mi nimum levensonderhoud ten deel valt. Dit is geen waardige, geen rechtvaardige en allerminst geen practische oplossing. De arbeidsloozen moeten allen terug aan het werk gesteld worden, wat het ook moge kosten. Dit is de eenige men schelijke, rechtvaardige en duurzame oplossing. Maar daarom moet de geest die het handels- en nijverheidsleven doordrenkt radikaal veranderd worden. We moeten terugkomen tot den waren, dit is tot den christelijken zin van den arbeid, die niet ten doel heeft het mogelijk maken dat er hooge dividenten uitgekeerd worden, maar eerst en vooral aan de arbeiders een menschelijk bestaan te verzekeren. Indien de rationalisatie daartoe hel pen kan, en dat kan ze mits ze gezond wordt toegepast, dan, leve de rationa lisatie Maar de voorrechten mogen niet aan enkele bevoorrechten ten goede komen, maar aan het geheele werk- willende volk. Het techniseeren mag dus enkel zoover worden doorgetrokken als het, om een prachtig woord te ge bruiken, den volke goed is. Zelfs indien het onomstootelijk vast staat, gelijk de verdedigers van de ma chine het beweren dat de techniseering na een zeker tijdverloop, onvermijdelijk een grootere welvaart meebrengt, dan nog mag ze enkel geleidelijk doorgevoerd worden, opdat ze ook voor de arbeiders geen kwade gevolgen, moreele en ma terieele, na zich sleure. De machine mag dus niet langer als doel gesteld worden. De machine mag voor den arbeider niets meer zijn dan de borstels voor den schilder en de beitels mn

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1