Het bilan onzer jjBuitenlandsche politiek. Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Wat willen de Ameri- kaansche Landbouwers Eene nieuwe richting onzer Handelspolitiek. WmÈ Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 10 DECEMBER 1933. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 780 Abonnementsprijs 12 fr.'s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ia de Kamerzittingen van Woensdag 29 en Donderdag 30 November gaf de heer Hymans, Minister van Buiten landsche Zaken, een overzicht van de politiek sedert den wereldoorlog door ons land gevoerd. Vooraleer deze politiek in hare uit slagen na te gaan, verklaren we dat haar leiders voor geen gemakkelijke taak gestaan hebben de politieke war boel door den wereldoorlog veroorzaakt, de muntiDflatie in verschillende landen, het protectionisme van alle staten, het wederzijdsch wantrouwen en den wed loop naar de bewapening, het wanke lend gezag van den Volkenbond, al deze factoren werkten samen om het de Re geerders zoo moeilijk mogelijk te maken. Dit vooropgesteld wezende, moet men, na de lange uiteenzetting van den Minister gehoord of gelezen te hebben, nog tot het besluit komen dat onze buitenlandsche politiek grootendeels een mislukking is geweestdit werd in de Kamer door een politiek vriend van den Minister zelf erkend in de volgende woorden "de balans van onze onder handelingen met de andere landen sluit met een tekort,,. Laat ons onderzoeken [in hoever dit oordeel uit de feiten af te leiden is. I. Op landbouwgebied De volle dige ondergang onzer landbouwmarkt door vreemde dumping werd door min of meer radicale verdedigingsmaatrege len beletdat schrijven we gaarne op het actief der Regeering. Daarentegen verloren we zeer goede afzetgebieden voor de meeste onzer producten. Men zou hiertegen kunnen opwerpen dat dit verschijnsel algemeen is en dat alle landen evenzeer door het protectionisme getroffen worden maar de feiten spreken in ons nadeelEnge land belemmert uitermate den invoer van Belgische landbouwwaren, terwijl het vooral Denemarken maar ook Holland in dat opzicht merkbaar be gunstigt. Wat is daarvan de reden De Fransche wijn komt hier spot goedkoop in het land, maar de meeste onzer goederen voor den uitvoer be stemd, worden aan de Fransche grens geweigerd of overtollig belast. De Vlaamsche boeren betalen in Frankrijk zware ver blijf taksen en de grensarbeiders en grenshandelaars wor den er op alle mogelijke manieren het leven lastig gemaakt. Wij voeren Engelsche, Duitschefen zelfs Poolsche paarden in, terwijl pracht exemplaren van ons eigen rassen geen koopers vinden. Een hoeveelheid bloemen, die hier 600 fr. waard is, wordt voor den invoer in Duitschland met 700 fr. belast. Onze handelsbalans met Nederland sluit over het jaar 1932 met een tekort van 450 miljoen in ons nadeel. Deze enkele feiten bewijzen voldoen de dat in de algemeene ekonomie van ons land niet genoeg rekening wordt gehouden met de landbouwbelangen. De heer Minister heeft schoon te praten over het evenwicht onzer handelsbalans, de landbouwers weten maar al te wel langs welken kant hun eigen balans overhelt. II. Op politiek gebiedOnze onzij digheid hebben we vrijwillig opgegeven. Daarmede krijgen we de vaste verzeke ring dat wij bij een Fransch-Duitsch konflikt de kastanjes voor een ander mogen uit het vuur halen, evenals we dat gedaan hebben in 1914; daaraan ontsnappen of het gevaar afwenden zooals in 1870, dat kunnen we niet meer. Waar is de voorzichtige politiek van wijlen de heeren Coremans en Delbeke gevaren De onderhandelingen met Nederland, om tot een definitieve regeling van de hangende moeilijkheden te geraken, schieten niet op en zijn zelfs zoo goed als afgebroken. Van ontwapening, waaraan zooveel conferenties gewijd werden, is niets in huis gekomenDuitschland herbewa pent zich dat valt niet te loochenen en de Minister verklaarde in zijn rede dat de toekomst er voor Europa zeer som ber uitziet; de kansen voor den vrede worden met den dag kleiner. Waar moet de oorzaak van dien onrustwek- kenden toestand gezocht worden Het antwoord op die vraag is niet moeilijk om vinden: in 1926 verklaarde de Am- bassadeursraad dat Duitschland op ge bied van ontwapening zijn verbintenis sen volgens het Verdrag van Versailles, ten volle had nageleefddit bleek ten overvloede uit de dokumenten van den volkenbond. Duitschland had dus volle dig ontwapend. Maar wat deden de andere landen, voornamelijk België en Frankrijk 1 Zich van kop tot teen be wapenen en bun militaire lasten van jaar tot jaar uitbreiden. Mannen die waar lijk den vrede betrachtten, zooals Minis ter Briard, werden op zijde geschoven, om plaats te ruimen voor de vurigste chauvinisten. Duitschland alleen moest dus klein gehouden worden; men begrijpt echter wel dat een land met 70 miljoen inwo ners, spijts zijn vroegere schuld, zich niet wil laten behandelen als een slavenvolk en dat het gelijke rechten met andere natiën opeischt. In deze kwestie dreef de Belgische politiek te veel in het fransch vaarwater en aldus is zij mede verantwoordelijk voor de gevaren, die ons in de naaste toekomst bedreigen. Bij dit onderwerp past het ook dat wij een woord zeggen over onze betrek kingen met Rusland. De meeste groote buitenlandsche bladen en gezaghebbende staatslieden zijn het eens om de huidige vredespoli tiek van dit land tê loven en om zijn krachtinspanningen voor een betere beschaving te bewonderen. De meeste landen van eenige betee- kenis, waaronder de Vereenigde-Staten, hebben de Sovjetrepubliek officieel er kend. Met of tegen onzen zin moeten wij ook daartoe eens besluiten, en wij, burgers van een klein landeken, maken ons eenvoudig belachelijk met in deze kwestie uitzondering te blijven maken. Wij zijn er verre af het Sovjetregiem in zijn geheel goed te keuren we moe ten echter erkennen dat over Rusland te veel fabels zonder zin of beteekenis de wereld werden ingezonden. De heer Herriot, Fransch oud-minis ter, bezocht dit land en verklaarde er niets dan welstand en geen spoor van hongersnood aangetroffen te heb ben. De Sovjetrepubliek is een feit en als het Katholiek Italië die Republiek er kent, waarom mogen wij het dan niet doen Ondertusschen zijn er hier groote vaderlanders die met het land der bol- chevisten gouden zaakjes doen denk maar even aan de dumping der granen, hout en stekjes, waaraan Belgische per soonlijkheden en kapitalen medehielpen. De kleine man moet echter toezien en zwijgen. Is het hierom misschien dat de erkenning zoo lang uitblijft Bij deze beschouwingen over Rus land moeten wij nog toevoegen dat, zoo men ooit tot een overeenkomst geraakt, onze landbouwbelangen niet mogen opgeofferd worden aan die van de nij verheid. We wijzen daar terloops op, omdat bij ons handelsverdrag met Polen diezelfde belangen niet gevrijwaard werden. De werking van onzen Minister ten voordeele der conferenties van Oslo en Ouchy verdient onzen lofonge lukkiglijk is er van die overeenkomsten niets in huis gekomen. De schuld daar van ligt niet bij onze Regeering. BesluitAlleen de vraagstukken die wij hier besproken hebben, en er zijn er nog zooveel andere, werpen reeds geen gunstig licht op onze buitenlandsche politiek. Vooral onze verhoudingen met Frankrijk en Duitschland zijn zeer bedenkelijk. De Minister noemde zijn eigen politiek opportunistisch het had veel beter geklonken had hij ze kunnen bestempelen als nationaal, zelfstandig en doelmatig. Wereldherstel door den Landbouw. 1 Iedereen tevreden stellen is onmoge lijk, zegt de volksmond. Dit komt Presi dent Roosevelt op zijn beurt te onder vinden. Voor de Amerikaansche finan ciers is Roosevelt een communist van 't zuiverste water voor de arbeiders is hij een reactionnair voor de land bouwers is hij te lauw en inlange niet doordrijvend genoeg. Terwijl de finan ciers, die veel dollars uitstaan hebben, zeggen en schrijven dat Roosevelt met aan de munt te raken de Amerikaan sche economie op haar kop heeft gezet, vraagt een deel van de landbouwersbe volking, gesteund door een deel van de nijveraars, dat Roosevelt de bankpapier- drukkerij in actie zet en voor eenige milliarden dollar bijdrukt. Wat hebben we, zeggen de landbou wers, aan al die maatregelen door Roo sevelt genomen, als we enkel binnen een of twee jaar er de goede gevolgen zul len van ondervinden Niet binnen een of twee jaar moeten we geholpen wor den, maar oogenblikkelijk. De nood is groot, Wat we eischen is een snelle ver mindering onzer schulden, want we kunnen niet langer de rente afleggen, en een merkelijke verhooginp der land bouwprijzen, want onze onkosten over treffen onze inkomsten. Hier is een kleine waarschuwing wel licht niet overbodig; wanneer we de Amerikaansche landbouwtoestanden beoordeelen dan moeten we ons ontdoen van een aantal vooropstellingen, en bij zonder de Amerikaansche landbouwers niet willen vergelijken met de Europee- sche landbouwers, en zeker niet met de Vlaamsche landbouwers. De Ameri kaansche landbouwer heeft zijn bedrijf geindustrialiseerd, machines en nog ma- chines, en hij verbouwt gewoonlijk maar een product. In deze streek wordt koren gewonnen en bijna niet anders dan ko ren, in gene streek is het maïs, verder is het katoen enz. Iedere streek heeft haar specialiteit, en wanneer die specialiteit niet gaat of slecht gaat, dan is het slecht voor gansch de streek. Maar sinds 1929 gaat het slecht voor al de producten van den landbouw voor koren, maïs, katoen enz. en het vleesch is dermate overvloedig dat het moet vernietigd worden. Voor de producten van het land en de hoeve krijgt de Amerikaansche land bouwer veel minder dollars, terwijl zijn schulden in den goeden tijd aange gaan en zijn pachtgeld hetzelfde blij ven. Het evenwicht tusschen zijn in komsten en uitgaven is verbroken. En de Amerikaansche landbouwer heeft in het algemeen geen zwarte kous, of iets dergelijks, waaruit hij in slechte tijden kan putten. Zijn winsten werden in de voorbije vette jaren geregeld opge- slorpd door den aankoop van nieuwe machines. Immers, hij verruimde gesta dig zijn akkers en verhoogde zijn pro ductie om door dien meervoortbrengst ook meer te verdienen. En jaar na jaar werd den landbou wers voorgehouden dat de toestand wel eens zou omslaan gelijk de wind. En de landbouwers die taai van natuur zijn, sloegen zich door de kwade dagen zoo goed en zoo kwaad het ging. De verkiezing van Roosevelt was hun werk. Er moesten nieuwe mannen aan 't bewind komen en andere wegen gevolgd. En het scheen hen dat ze in hun keus niet bedrogen waren uitgeko men. Roosevelt innoveerde. De dollar viel, de schulden verminderden, de prij zen stegen. Wat wilt ge meer Maar een beroerde toestand lijk in Amerika in den loop van eenige maan den in 't reine trekken, dat is zooveel als mirakels doen. En daartoe is geen mensch in staat. De prijzen begonnen te schommelen, daalden. De landbouwers die gedacht hadden dat z'aan het einde hunner zorgen waren verloren hun ge duld. Een kat die in 't nauw zit doet aardige sprongen. Opstandjes en onlustjes en dies meer, om hun zienswijze te Was- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) (Slot). In onze vorige bijdrage hebben wij onze zienswijze meegedeeld over de be- sluitselen van de Commissie voor den buitenlandschen handel tot behoud en uitbreiding van onze buitenlandsche afzetgebieden. Zooals gemeld in ons vorig nummer, is de Commissie van meening dat in de huidige omstandig heden middelen dienen aangewend van onmiddellijke toepassing en met snelle uitwerking steunende op dit princiep munt slaan uit onzen invoer, De Commissie heeft te dien opzichte vastgesteld dat onder de landen met dewelke België handelsbetrekkingen van eenige beteekenis onderhoudt er 43 zijn die bij ons meer invoegen dan wij hen zelf leveren. De vier vijfden van dit tekort wor den ons berokkend door Duitschland, Argentinië, Vereenigde-Staten, Congo, Rusland en Australië. Dit tekort bij onze algemeene handels verhandelingen komt ook voor in de handelsbalans onzer land- en tuinbouw producten zooals blijkt uit de volgende cijfers betrekkelijk enkele producten ge durende de 8 eerste maanden van 1932 en 1933. (Behoudens andere aandui dingen zijn de hoeveelheden uitgedrukt in honderden kilogram.) 1932 1933 Rundvee (stuks) 32.107 20.430 j Versch en gekoeld rundvleesch 50.482 650 Bevroren rundvleesch 90.008 108.740 Varkensvleesch versch en gekoeld Melk en room Boter Kaas Haver Tarwe Rogge Gerst Maïs Aardappelen Hop Tabak Versche groenten 48.266 64.220 80.163 141.598 322.158 7.155.589 560.312 1.962 223 4.718 065 709.651 83.220 3.827 145.501 132.460 448.574 7.827.543 583.690 1.721.361 5.101.895 1.610.487 (uitvoeroverschot) 8.445 8.330 126.824 131.933 38.641 58.783 (uitvoeroverschot) Gedurende de acht eerste maanden van 1933 boekten onze land- en tuin bouw enkel een uitvoeroverschot voor de paarden, de varkens, de eieren, de j bitterpeeën, de opgelegde groenten, het fruit en de levende planten en bloemen. Onze landbouw biedt dus ruime ge legenheid tot toepassing van een flink doorgevoerde compensatiepolitiek ten einde aan de bijzonderste onzer land- en tuinbouwproducten een behoorlijken afzet te verzekeren op de buitenlandsche markten. Zooals de Commissie terecht betoogt, gaat het er niet om tot een volstrekt evenwicht tegenover elk land te komen. Onze handelsbalans moet in zekere ge vallen deficitair blijven om in andere batig te kunnen zijn. Maar wij moeten eischen dat aan den uitvoer van de bijzonderste onzer landbouwprodukten welke in normale omstandigheden afzet vonden op de buitenlandsche markt, geen uitzonderlijke belemmeringen in den weg gesteld worden zooals over dreven contingenteeringen, boycotmaat regelen, beperking der noodige deviezen voor betaling onzer producten. Tegenover de landen die zich aan dergelijke praktijken tegen onzen uit voer schuldig maken, moet ons land dadelijk met beslistheid optreden door de bijzonderste produkten waarvan Bel gië belangrijke afnemer is, aan strenge invoervergunningen te onderwerpen. Hoe beter de Regeering is gewapend, hoe radikaler zij optreedt, des te sneller zal hare actie uitwerking hebben ten voordeele onzer produkten. Een voorbeeld van zeer jongen datum is daar om zulks te bewijzen Australië had prohibitieve tolrechten geheven op vensterglas uit België herkomstig, waar op onze Regeering antwoordde met het bevroren vleesch uit Australië te weren, bij de aanbestedingen, namelijk voor de leveringen aan het leger. Bovendien liet men van Belgische zijde voorzien dat geen vergunningen meer zouden ver leend worden voor den invoer van vleesch uit Australië, zoolang dit land ons vensterglas weert. De energieke houding onzer Regee ring vond weerklank bij de Australische overheden. De Heer Bruce, hooge kom- missaris van Australië, spoedde zich naar Brussel om te onderhandelen met ons Ministerie van Buitenlandsche Za ken en, volgens de laatste berichten, is men akkoord geraakt, dat in afwach ting van een definitieve overeenkomst België bij Australië enkel bevroren vleesch zou koopen ten beloope van de waarde van het vensterglas van Belgi sche herkomst waarvoor Australië ver gunningen zou afleveren. Men hoopt verder dat binnen de zes maand een nieuw handelsverdrag zal tot stand ko men tusschen de twee landen. Onze Regeering moet ten spoedigste de thans bestaande handelsakkoorden met de landen waarmede onze handels balans ia aanzienlijke mate deficitair is, herzien en door beslist optreden in nieuwe onderhandelingen van deze lan den ruimere afzetmogelijkheden afdwin gen voor onze bijzonderste landbouw- en nijverheidsproducten. Dergelijke politiek vergt echter initia tief doorgrijpende actie en eene dege lijke samentrekking van alle krachtin spanningen. Zoo is een nauw verband tot stand te brengen tusschen de Regee- ringsdiensten die onzen binnenlandschen en buitenlandschen handel in hunne bevoegdheid hebben. De eenheid van actie, de vereenvoudiging der bestuur lijke werking vergen dat zekere diensten die thans over verschillende ministeries verdeeld zijn, gegroepeerd worden on der ééne leiding. Onze vertegenwoordigers in het bui tenland moeten zich vooral toeleggen op de uitbreiding onzer economische betrekkingen en te dien einde omringd zijn van bevoegde raadgevers en spe cialisten zoowel op landbouw- als op nijverheidsgebied. De Staat zou den geldelijken last moe ten dragen van de zendingen, die in overleg met de voortbrengers voor het buitenland dienen gestuurd om nieuwe afzetgebieden op te zoeken. In deze beroerde tijden van econo mische en politieke crisis komen niet zelden gebeurtenissen voor die de nor male en traditioneele handelsstroomin- gen totaal van richting doen veranderen. Het komt er op aan dat onze voort brengers en onze Regeering door 's lands vertegenwoordigers in het buiten land tijdig op de hoogte gesteld worden van bedoelde gebeurtenissen om er het nadeel voor onzen uitvoer van te voor komen of te verminderen en er gebeur lijk de hoogst mogelijke voordeelen uit te trekken. Tegenover landen waarmede onze handelsbalans gunstig blijft mogen we insgelijks niet werkeloos op onze positie blijvenWij moeten integendeel de verworven toestand nog verbeteren en nieuwe afzetgebieden trachten te ver overen Op handelsgebied is er geen leuze die zoo treffend waar is dan "Rust roest,,. Zooals de Commissie zegt bestaat het zekerste en meest doeltreffend middel tot uitbreiding van de afzetgebieden in het handhaven van productievoorwaar- den die ons een lageren kostprijs en een betere hoedanigheid verzekeren. Hierbij speelt de goede organisatie der binnenlandsche markt een overwe gende rol, alsook een flink doorgedreven samenwerking van de Belgische voort brengers. Het is immers een feit dat de Veree- niging op dit gebied doeltreffend kan handelen waar het gaat om het vast stellen van prijzen, hoedanigheid, re- klaam, betrekkingen met de markten en de overheden. Hier ook geldt de leuze Vereen i- ging baart macht,,. Om te sluiten drukken wij den wensch uit dat bij het afsluiten van nieuwe handelsakkoorden onze landbouw op gelijken voet behandeld worde met de nijverheid en niet meer, zooals te dik wijls in het verleden is geschied,gebruikt worde als wisselmunt om voor onze nijverheid economische voordeelen te bedingen. M

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1