REDT U ZELVEN Wereldontwrichting en Wereldherstel in het jaar 1933 Hoe onze bevroren Rapen best bewaren ZITDAG Arbeid adelt Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Een actueel Vraagstuk ZONDAG 24 DECEMBER 1933. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 782 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De mei verantwoord bi lewerkers zijn elijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Weer ging een jaar voorbij en binnen enkele dagen zal het ge klasseerd zijn in de rij derduizende jaren die het voorafgingen. Onze landbouwersvereeniQing mag op 19J3 met fierheid terug blikken. Het ledental vermeerder de aanzienlijk en van overal wer den nieuwe abonnementen aan ons blad aangevraagd, zelfs in gemeenten waar Redt U Zeiven minder sterk is of zelfs niet bestaat. Er werden een drietal nieuwe af- deelingen gesticht en op vele ge meenten werd eene vernieuwing en verjonging van het bestuur waargenomen. Ons landbouwerssyndikaat, dat met alle hardnekkigheid de strijd voert voor de belangen der boe ren. stichtte een twintigtal nieuwe afdeelingen waar de meest voor uitstrevende landbouwers bij aan sloten. Ze voerden onderhande lingen voor pachtverlaging en bekwamen vele verbeteringen voor de pachters. Inzake belas tingen worden nieuwe werkingen op touw gezet. Ook werden door Redt U Zei ven voordrachten en onderrich tingen met zorg doorgevoerd, ter wijl landbouwavondscholen door haar gesticht of gesteund werden. Een welgeslaagd congres, in den loop van den zomer 1933 gehouden mocht als een klinkend succes worden betiteld. De meest dringende landbouwvraagstukken werden er besproken en de wen- schen onzer boeren naar de Re geering gezonden. Eene studiereis naar de Neder- landsche varkenskweekerijen werd ondernomen en stelde onze leden inde gelegenheid op dit gebied veel aan te leeren. Het was een schoone en leerrijke uitstap die in den zomer van 1934 zal hernieuwd worden. 1933 ging voorbij in noeste vlijt en harden kamp. De zege zal schoon en loonend zijn. De Samenwerkende Maat schappij Redt U Zei ven mag 1933 overzien als een tijd van werk en strijd, ook van bekroning en wel- gelukken. De harde jaren van 1930, '31 en '32 achter den rug zijnde, heeft ons Bestuur gedurende het "heilig jaar,, met heilig vuur gewerkt. De zakengang die de laatste jaren erg achteruit geloopen was door de crisistoestanden en andere om standigheden waaronder het bouwen der beruchte Zeeberg- brug is weer tot een hoog peil geklommen zoodat 1933 een van de goede jaren mag genoemd worden. Ook was het niet zoo lastig met de gedurige daling der prijzen, en was er dus middel om een regel matige wmst te boeken, niettegen staande de beste waren aan de minste prijzen werden afgegeven. In deze tijden dat vervalsching en allerlei middeltjes worden ge bruikt om altijd lager aan te bieden, hield onze maatschappij hare oude faam in eere slechts prima waren te verkoopen die alle mogelijke waarborgen van her komst, rijkheid en zuiverheid ge ven. Inzake de samenstellingen van onze kieken- en zwijnenvoeders kwamen we, dank studie en proe ven tot de volmaaktheid. Onze samenstellingen zijn als de beste erkend en worden meer en meer met alle succes door de kweekers gevosderd. In de verschillende afdeelingen werden veranderingen aange bracht die de zaak ten goede kwamen. In sommige plaatsen werd de magazijnier vervangen of werd nieuw leven geschapen in de afdeeling. Eppeghem en Herzele kregen een nieuwe hoofdmagazijnier. Beide mannen hebben de taak met allen iever aangevat en hunne pogingen werden met succes be kroond. In Herzele werd begonnen met het maken van eene moderne maalderij welke voor de leden der streek tarwe tot bloem, evenals alle voedergranen, zal vermalen. De instelling zal tegen half Januari 1934 in werking treden. Ook in Aalst werden groote veranderingen gedaan in de maal derij. Een speciale kuiseb- en builmolen werd geplaatst om voor de leden der streek tarwebloem te maken deze bloemmolen zal tegen 2 Januari werken. Rogge en andere voedergranen der leden worden sinds enkele weken reeds gemalen in de bestaande maalderij. In den loop van het jaar heb ben we de bestaande herstellings werkhuizen voor auto's, die tot dan toe slechts werkten voor onze eigene wagens, opengesteld voor het publiek. We kregen stilaan klanten en ook deze tak wierp hare vruchten af. Niet alleen werden onze on derhoudskosten verminderd, maar bovendien konden we eenige winsten verwezenlijken. Door de veranderingen aan den loop van den Dender kregen we toelating de schepen vóór onze magazijnen te lossen, wat eene overgroote besparing heeft te weeggebracht. Onze losinstelling die sinds maanden gereed is moest nu ge plaatst worden op 15 December. Het vorstweder heeft de werken tegengehouden. Bij de eerste we ken open weer zal deze moderne losinstelling in werking kunnen gesteld worden. De verkoop van vetten was, in 1933, niettegenstaande de scherpe landbouwcrisis, zeer toegenomen tegenover 1932. Ook veevoeders en vooral lijnmeel, melkschilfers en zemelen werden buitengewoon gevraagd. Het plantgoed dat eerst een mislukking scheen te wezen was ten slotte nog zeer bevredigend. 850.000 kg. werden in den herfst reeds afgeleverd. Langs alle kanten werden de al- gemeene onkosten verminderd in de mate van het mogelijke, terwijl door de goede werking van het kader van magazijniers en perso neel de verkoop grootendeels toenam. We kunnen dus met genoegen verklaren dat de winstverdeeling voor onze aandeelhouders veel hooger zal zijn dan verleden jaar en dat de reserven der Samenwer kende Maatschappij, die reeds zeer aanzienlijk zijn nog zeer zul len vermeerderd worden. Onze werking op stoffelijk ge bied heeft ons niet belet met alle hardnekkigheid den strijd voort te zetten op zedelijk, sociaal en eco nomisch gebied. Ons blad "De Koornbloem,, heeft nooit zóó flink gestreden, het klaagde onomwonden de wantoestanden aan en gaf daar enboven wekelijks een reeks on derwijzende artikels. Iedereen, ook onze tegenstrevers, zijn 't akkoord om te verklaren dat "De Koornbloem,, een der beste landbouwbladen is die op alle gebied de landbouwer ter zijde staat, hem verdedigt, onderricht en steunt, en hem met raad en daad helpt waar het noodig is. "De Koornbloem,, blijft in de rol die zij zich steeds heeft voorge nomen en was de tolk van alle landbouwers. Met verdubbelden moed stapt de landbouwersvereeniging Redt U Zeiven het nieuwe jaar in en gaat met de goede trouw van Be stuur en leden en met Godes hulp, verder den weg op, steeds verder, steeds beter. In 1917 begon de strijd, in 1918 onstond "De Koornbloem,,, in 1919 werd de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zei ven gesticht. Vele jaren zijn sindsdien vervlogen en velen die de eerste veldslagen meemaakten zijn de eeuwigheid ingegaan, anderen zijn vergrijsd, en nog anderen o jam mer, overgeloopen naar den vij and Toch bleven duizende land bouwers trouw aan hunne veree- niging en kwamen duizende nieu we leden onze rangen vervoegen, allen zullen eensgezind den kamp voortzetten die uit den nood werd geboren en die zooveel goed voor onze boeren heeft gesticht. Zestien jaren zijn achter den rug, het zeventiende wordt be gonnen met nieuwen moed, want nieuwe nooden dreigen onzen landbouwersstand naar den on dergang te voeren. Hand in hand zullen we staan om onze rechten tegenover ieder een te verdedigen. Leve Redt U Zeiven ■aa De vorst heeft vele schade teweeg gebracht aan den rapenoogst. Bij de eerste dagen van dooi zullen de rapen onmiddellijk moeten worden gevoederd of in kuilen geborgen. Het beste wat men in dit geval kan doen is de rapen in te kuilen met hier en daar een laag drooge pulp. Deze neemt het vocht der rapen op en zoo doende vormt zich een vaste kuil eten, hetgeen heel het seizoen en tot in den zomer kan worden gebruikt. De drooge pulp is niet alleen gereed geweekt maar is doortrokken van het rapensap en vormt, samen met de rapen, een voeder dat graag door het vee wordt genomen terwijl rapen alleen niet al te best in den smaak valt. Dit is wel de beste manier om de schade van de vorst tot een minimum te beperken. ■3EiBHBanm«BBa9DHURmii van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 7 Januari van 10 tot 3 uur. (Vervolg) In het eerste deel van dit artikel heb ben we gewaarschuwd tegen de mis plaatste hoop, bijzonder in liberale mid dens gekoesterd, dat eerstdaags de crisis zich vanzelf zal oplossen, en de nijver heid, als bij tooverslag, haar verloren bloei zal herwinnen. Met cijfers der staving hebben we aangetoond dat de nijverheid zich naar het Oosten verplaatst en dat Japan op dit oogenblik een geduchte mededinger van Europa, op al de wereldmarkten, geworden is. Voor vandaag zullen we onzen ont dekkingstocht verder voortzetten. Europa klaagt steen en been omdat het zijn uitvoer jaar na jaar ziet inkrim pen. En terecht. Ziehier eenige cijfers die voor Europa weinig verkwikkelijk zijn. In 1930 voerde Duitschland voor meer dan elf milliard R.M. uit, in 1931 was dit cijfer tot negen milliard R.M. gedaald en in 1932 tot 5,5 milliard R.M. Frankrijk is er, voor wat, den uitvoer betreft, even slecht aan toe. In 1929 be reikte het uitvoercijfer van Frankrijk ruim 50 milliard fr. In 1932 was dit cij- ller nog slechts 19 milliard. In 1929 voerde België, in ronde cij- l ers, voor 30 milliard fr. uit, in 1932 nog slehts voor 15 milliard. We kunnen dus aannemen zonder vrees van tegenge sproken te worden, dat de Europeesche uitvoer van 1929 tot 1932 minstens met de helft verminderde. Maar Europa voert niet alleen minder uit, het voert ook minder in, bijzonder aan levensmiddelen en grondstoffen. Dat komt omdat de volkeren van Europa alles in het werk stellen om door eigen middelen in hun eigen behoeften te voorzien. Om dit feit te illustreeren zijn er voorbeelden met de vleet. Kijk naar Duitschland dat onder de Hitler-regee- ring geen moeite ontziet om de braaklig gende gronden te ontginnen. Minstens 150.000 vrijwillige arbeiders zijn met dit werk gelast. Verder zijn er scholen op gericht waar aan werkloozen uit de stad, die gaarne naar het land zouden terug- keeren, onderricht gegeven wordt in landbouwwetenschappen. Want geen middel wordt onverlet gelaten om dien terugkeer naar het land, in de mate van het mogelijke, te bevorderen. Het voorbeeld van Italië valt nog meer in het oog. In den laatsten tijd stonden de Italiaansche dagbladen vol van berichten over "den veldslag van het graan,, en de overwinning van Mus solini in dien vredelievenden strijd. En gelijk Napoleon eertijds, na een gewon nen veldslag, langs de kampvuren wan delde om hier en daar een oude grog- nard op de schouders te tikken of hem een medalie om de borst te spelden, zoo heeft Mussolini de voorvechters en de overwinnaars van den veldslag van het graan gelukgewenscht en beloond en bekroond. Uit zuiver Italiaansch stand- punt gezien was daar trouwens reden toe. Italië dat over de jaren 1909-1914 gemiddeld 49 millioen centenaar graan oogstte, over de jaren 1920-1925ruim 51 millioen centenaar, over de jaren 1926- 1932 65 millioen centenaar, is er in het jaar 1933 ingelukt 81 millioen centenaar graan te oogsten, aldus voor het eerst compleet in zijn eigen behoeften in graan te voorzien. En die overwinning is des te schooner omdat ze bijna geheel te wijten is aan de verbetering van de werkwijze, van zaaimateriaal tot mest- stoffen toe. Ter aanvulling nog eenige cijfers die voor de lezers niet heelemaal van belang ontbloot zijn. De gemiddelde opbrengst per hectare was in 1904-1914 ongeveer 1000 kgr., van 1920-1925 on geveer 1100 kgr., van 1926-1932 onge veer 1350 kgr., en in 1933 was de ge middelde opbrengst per hectare tot 1590 kgr. gestegen. Waar deze stijging haar grens zal vinden is niet gemakkelijk te zeggen. De hoofdprijswinner was een boer uit de provincie Parma, die op zijn klein bedrijf niet minder dan 8224 kgr. per hectare heeft geoogst. Er is echter nog een andere reden waarom Europa minder invoert. De menschen zijn niet meer tevreden met hetgeen de natuur voortbrengt, ze willen zelf beter en goedkooper voort brengen. En daarom zitten de chemie- kers dag en nacht te piekeren om dees of geen product door synthetische voortbrengselen te vervangen. Is het noodig dat we daarvan een paar voor beelden aanhalen Kunstmatige stikstof vervangt Chili-salpeter benzine en smeerolie zullen we niet langer moeten invoeren dan we willen een nieuwe uitvinding laat toe dit uit kolen te trek ken. In Engeland worden op dit oogen blik, voor rekening van de Imperial Chemical, nieuwe fabrieken met dit doel opgetrokken. Aluminium verdringt het ijzer en andere metalen. Wol wordt ln duizend gevallen door kunstmatige zijde vervangen. Albertol vervangt copal. In plaats van onze pelsen uit Canada te betrekken, richten we in Europa kwee- kerijen op van zilvervossen en zoo meer. Suiker wordt in Duitschland uit houtaf val vervaardigd enz. enz. Zal het nog lang duren vooraleer een synthetisch product koffie, rubber, en wat weet ik meer, vervangt Ik geloof het niet. Zonder twijfel verschaffen die nieuwe nijverheden, daar waar ze gevestigd worden, werk aan vele arbeiders. Goed. Maar we mogen niet vergeten dat de overzeesche landen gewoonlijk maar een product verbouwen of uitdelven. Komt er een tijd dat dit product minder ge vraagd, dus minder uitgevoerd wordt, dan moet dit land ook zijn invoer ver minderen. Want die landen kunnen maar koopen in zoover zijzelven ver koopen. Canada betaalt met graan en pelsen, Argentinië met maïs, Australië met wol en vleesch, Indië met rubber en katoen, maar als Europa al die waren kan missen, waarmede zullen die landen dan de Europeesche goederen betalen Het is niet af te strijden de verhou ding tusschen Europa als leverancier van gemanufactureerde goederen en als kooper van grondstoffen en levensmid delen is verbroken, en daarom zijn de overzeesche landen verplicht de grond stoffen waar ze geen afzetgebied meer voor hebben zelf industriëel te verwer ken. En dat is juist het groot gevaar voor Europa. Azië beschikt over mil- lioenen en millioenen arbeiders, die voor een appel en een ei, of liever voor wat rijst en visch, bereid zijn niet acht uren, maar tien en twaalf uren daags te wer ken. Ze verdringen eerst uit hun eigen land de Europeesche producten, wat zeer gemakkelijk is, en leggen zich daar na op den uitvoer toe, en overrompelen de nog bestaande vrije markten. En zeg nu niet, dat verschillende landen in Europa aan autarkie doen, en zich dus weinig bekommeren om de sluiting de zer vreemde markten. Dat is valsch. Al de landen van Westelijk-Europa azen naar afzetgebieden. Frankrijk dat door de crisis het minst getroffen is, ziet zijn uitvoerhandel weg smelten als sneeuw voor de zon. Daar ook komt de nood aan den man en wordt het onmogelijke gedaan om nieu we markten te veroveren. Engeland, wil het zijn voormaligen voorspoed herwinnen, heeft een gansch werelddeel als afzetgebied noodig. Duitschland eveneens. En Amerika Er werd gezegd en herhaald dat Amerika door het herstel plan in eigen land den voorspoed wou herstellen, zonder zich te bekommeren hoe het daarbij de andere landen zou vergaan. En nu zien we Roosevelt alles in het werk stellen om de Russische en Chineesche markten te veroveren, en bereid in zijn onderhandelingen met de Zuid-Amerikaansche Staten veel water in zijn economischen wijn te doen. Al die landen zijn verplicht uit te voeren, maar zien zich overal den weg afgesneden, en in plaats van zich te ver staan maken ze het zich onderling nog lastiger. Daarvan zullen we toekomende week eenige staaltjes geven. ('t Vervolgt),

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1