Nieuwjaarswensch Wereldoütwrichting en Wereldherstel NIEUWJAARSDICHTJE Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door dc Landbouwers De huidige toestand onzer eiervoortbrengst en het merken der eieren. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Een actueel Vraagstuk ZONDAG 31 DECEMBER 1933. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 783 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Aan alle Lezeressen en Lezers van De Koorn- bloem Aan alle Leden van Redt U Zeiven, Aan alle Landbouwers die nog geen leden zijn, maar tot plicht hebben Redt U Zeiven op alle manieren te steunen, Aan allen wenschen we een zalig en voorspoedig jaar. een goede gezondheid voor ziel en lichaam. We wenschen hen goeden moed en kracht om de harde krisis- jaren door te maken. We wenschen hen veel verstand om hunne kinderen als eerlijke menschen groot te brengen en hen een goede opvoeding te geven. We wenschen aan alle landbouwers, vooral aan onze leden, dat ze het nut der vereeniging meer en meer zouden begrijpen. Dat ze Redt U Zeiven, de groote boerenfamilie, zouden steunen en helpen om ze grooter en sterker te maken, ten einde meer en meer de belangen der landbouwers te kunnen dienen. voor de Lezers van De Koornbloem Voor het jaar negentienhonderd Vier en dertig, zonder meer, Voor de lezers van de Bloeme Schrijf ik hier mijn wenschen neer. k Wensch niet dat zij zouden winnen t Lotje van een heel miljoen. Och, wat zouden onze boerkens Met zoon vracht van geld gaan doen 't Wensch hen dat zij zouden garen Op hun landen goed hun brood, Nog wat centen over sparen Voor een onvoorzienen nood. 'k Wensch hen en uit ganscher harte Naast een deftig broodgewin, Dat zij blijde en vredig leven Midden hun geliefd gezin. 'k Wensch hen dat zij alle dagen En dat zal nog 't beste zijn Blijven vrij van ongelukken, Ziekte, kwelling, zielepijn. 'k Wensch hen een gevoelig harte Voor wie is in nood en druk Steeds gereed zijn naaste t'helpen Geeft nog wel het meest geluk k Wensch hen ook te zijn geduldig Bij een dag van tegenspoed, Dat zij zich op God verlaten Die 't toch al ten beste doet Fons Van de Maele. (Vervolg) We hebben gezien, hoe de landen die tot een zekeren industrieelen bloei zijn gekomen, azen om hun afzetgebieden te handhaven en zoo mogelijk nog te ver ruimen. De meeningen daaromtrent staan echter diametraal tegenover elkan der en, bij velen, zijn al de middelen goed. Een kort en bondig overzicht is zeker van geen belang ontbloot. Tijdens de bespreking van het budget van Buitenlandsche Zaken is in het Bel gisch Parlement het vraagstuk der afzet gebieden breedvoerig besproken. Onze volksvertegenwoordiging was algemeen accoord om te erkennen dat het systeem der handelszendingen naar het buiten land moest uitgebreid worden, en dat, in de mate van het mogelijke, bij het af sluiten van handelsovereenkomsten het j princiep der gelijkberechtigheid streng moest toegepast worden. Het heeft er allen schijn naar dat Frankrijk hetzelfde standpunt zal inne men. Lange jaren verkeerden de Fran- schen in den waan dat zij, in nauwe eco nomische samenwerking met hunne ko lonies, het gemakkelijk zouden kunnen bolwerken om de crisis uit hun huis te houden. De val van hun exportcijfer van 50 milliard in 1929 tot amper 19 milliard in 1932 heeft velen het bedrieglijke van hun meening doen inzien. Frankrijk ziet zich verplicht inzake internationalen handel van koers te veranderen en zal, j in het vervolg, handelsaccoorden op het princiep der gelijkberechtigheid trachten af te sluiten. De onderhandelingen die j Frankrijk op dit oogenblik met Amerika voert is daarvan een bewijs. Ook Amerika schijnt denzelfden weg te zullen opgaan. Dit is echter iets heel nieuws voor de Vereenigde Staten, die lange jaren de meest prohibitieve tol rechten in stand hielden. De onderhan- delingen met Rusland, de verklaringen van Cordell Huil op het Pan-Ameri- kaansch Congres te Montevideo afge legd, zijn zoovele teekenen die er op wij zen dat, wat er ook gezegd wordt; Ame rika niet zinnens is zijn afzetgebieden prijs te geven. Integendeel. We kunnen de laatste innovaties van Roosevelt op dit gebied niet aandachtig genoeg gade slaan. Zoo zal er zeer in 't kort overge gaan worden tot de oprichting van een organisatie ter bevordering van den buitenlandschen handel, dat in groote trekken op het Russisch systeem schijnt afgekeken te zijn. Zal, nadat de waar devermindering van de munt onvol doende resultaten afwerpt, Amerika overgaan tot "dumping,, naar Rusland's voorbeeld? Onmogelijk is het niet. Reeds lang is er gedreven geweest om de overproductie aan "dumpingprijzen,, op de markt te gooien. Indien Roosevelt in zijn pogingen mislukt, mogen we ons aan alles verwachten. Engeland, het vaderland van het han- delsliberalisme, lapt die vrijheid iederen dag meer en meer aan zijn hakken en is gewonnen voor de geleide economie. In nauwere handelsbetrekkingen met zijn "dominions,, zoekt het heil en red ding, en oogenschijnlijk staat het er ook het beste. voor. Polen, Roemenië, Hongarië, Oosten rijk, Bulgarië zijn als hetware uit den in ternationalen handel gesloten en trachten zich, zoo goed en kwaad als 't gaat, door allerlei lapmiddelen, door de crisis heen te slaan. Blijven Italië en Duitschland, en het loont voorzeker honderdvoudig de moeite om bij hun geval iets langer stil te staan. Voor den Oppersten Raad van de Fascistische Partij hield onlangs Heer Asquini een zeer opgemerkte redevoe ring. Hij borstelde in breede vegen een frappant beeld van den tegenwoordigen economischen toestand van Italië en leg de voornamelijk den nadruk op de ver mindering van den uitvoer. En na er op gewezen te hebben dat de uitvoer een levensnoodzakelijk heid voor Italië is, omdat het uit het buitenland grondstoffen moet betrek ken om zijn nijverheid in gang te hou den en die grondstoffen enkel met zijn uitvoer kan betalen, weet hij de schuld van die uitvoervermindering aan het ge brek aan voldoende weerstandscapaci teit van de Italiaansche industrie tegen over de vreemde mededinging. De ware oplossing, besloot de Heer Asquini, ligt in de herziening van de industrieele werkmethodes en in de verlaging van den kostprijs. Er werd gevraagd hoe dit laatste het best zou te bereiken zijn. Door vermindering der loonen Heer Asquini wees dit middel van de hand. Het loonpeil mag niet verder verlaagd worden. En hij gaf ons ter staving eenige belangwekkende cijfers. In Italië verdient een arbeider gemiddeld 10 a 12 lire daags, wat in onze munt tusschen de achttien en de twee en twintig frank be draagt. Zeker niet schitterend. Een vrouw verdient tusschen de vier en zes lire daags. Het zal dus bij niemand opkomen de reeds zoo lage loonen nog verder in te willen krimpen. Waar ligt dan de red- ding Heer Asquini antwoordde in i een regeeringsactie, die er bijzonder op gericht is de rentevoet van het geld te verlagen, een lastenvermindering in de hand te werken en bijzonder de rationa lisatie van de productie verder door te drijven. Of dit laatste middel veel zal uithalen, gelooven we niet. Integendeel. We ge ven graag toe dat Mussolini op binnen- landsch terrein groote en vele successen heeft geboekt, dat hij aan den interna tionalen politieken hemel een ster van eerste grootte geworden is, maar het is even waar dat hij op internationaal eco nomisch gebied zijn strepen nog moet verdienen. De handelsovereenkomst met Rusland is veruit het beste wat hij onder dit opzicht heeft tot stand gebracht Al de schoten van Mussolini zijn geen roos. Verre vandaar. Kijk, om U te overtuigen, een Italiaansch dagblad van recenten datum in. Het loopt over van gal en venijn tegen Japan, dat zijn in vloed in den Balkan ten nadeele van Italië gestadigaan uitbreidt, en nu on langs met Abyssinië, dat als een Ita liaansche invloedssfeer werd beschouwd, een gunstig handelsverdrag voor den neus van Mussolini heeft afgesloten. Duitschland blijft echter het grootste vraagteeken. Dat de Hitier-regeering om haar prestige in het binnenland hoog te hou den, voor niets terugschrikt, moet niet meer bewezen worden. Maar hetzelfde is waar om haar buitenlandsche mark ten te handhaven. Daarvoor zijn alle middelen goed. We weten reeds dat Duitschland kolen, cement, ijzer, stikstof in het binnenland duurder verkoopt dan in het buitenland. Er zijn voorbeelden met de vleet om dit te bewijzen. Genoegen we ons met het volgende de Duitsche dagbladen gaan er prat op, dat, niettegenstaande de cri sis, de ijzeruitvoer geweldig toeneemt. Het Duitsche fabrikaat blijft toch onbe twistbaar het besteMaar wat de bla den hun lezers vergeten te melden is dat het Staatskartel aan zijn leden zooge naamde "bonificatietoeslagen,, uitkeert, die in 1931 reeds meer dan 60.000.000. mR. bedroegen, om die uitvoervermeer- dering mogelijk te maken. Ze vergeten trouwens er ook aan toe te voegen van waar die millioenen komen. Uit den zak van Jan en alleman. Heel eenvoudig werden de binnenlandsche prijzen van 10 Rm. per ton gemajoreerd. Maar dit alles is klein bier tegenover hetgeen Duitschland in 't schild voert. De volgende verklaring van Doctor Ley, leider van het Arbeidsfront, spreekt boekdeelen De achturendag is een uitvinding van de Marxisten, waarbij de overwin naars van 1918 profijt hadden, bijzonder Amerika, dat door de rationalisatie zijner bedrijven en zijn moderne werk methodes Europa veruit de baas was... Indien Duitschland aan de vreemde mededinging, met hoop op zege, weer stand wil bieden, dan moet het nieuwe uitvindingen bewerkstelligen en de in dustrialisatie zijner hoofdbedrijven verder uitbreiden. Dit is niet enkel een bedreiging tegen het voortbestaan van den achturendag, het is veel meer. Het is een openlijke oorlogsverklaring op economisch ge bied. En daar we weten dat Duitsch land niet het land is der halve maatre gelen maar er telkens op staat om zijn eischen en plannen honderd ten hon derd door te voeren, mogen we ons aan alles verwachten. Gelijk U ziet kan, in deze benarde tijden, als wanneer er op politiek en economisch gebied volstrekte eensge zindheid zou moeten heerschen, de ver deeldheid niet grooter zijn. Niettemin zullen we in een slotartikel de basis aantoonen waarover het allen eens zullen moeten worden, vooraleer er van economisch "Wereldherstel,, spraak kan zijn. g$si3ïgBBBijgsuB aetowHatsaassnni Op zitting van de Centrale Land- bouwmaatschappij (Société Centrale d'Agriculture) in dato 8 November 1933, heeft de gekende specialist heer Mannes over voormeld onderwerp een belangwekkende voordracht gehouden waarvan wij hier de bijzonderste gege vens samenvatten, er enkele eigen be schouwingen aan toevoegende waar het past. In zake onzen eierenuitvoer stelt de heer Mannes vast dat de huidige toe stand verre van rooskleurig is. Geduren de de 9 eerste maanden van het loopen- de jaar werden enkel 274.076.000 eieren verkocht in het buitenland, terwijl ver leden jaar onze uitvoer gedurende het zelfde tijdperk 556.176.000 eieren be reikte, hetzij dus eene vermindering van 50 °/o. De oorzaken van deze afname zijn de tol- en invoerbelemmeringen die allerwege zijn opgerezen. Desaangaande verstrekt de heer Mannes volgende gegevens FRANKRIJK: Sinds 2 jaar wordt door dit land een strenge contigenteering toegepast welke nog slechts den invoer toelaat ten beloop van 10 t.h. van de hoeveelheden ingevoerd in 1930-1931. Dit geringe contigent werd dan overi gens nog niet geeerbiedigd tijdens de tweede en derde kwartalen van het loo- pende jaar, gedurende dewelke alle in voer werd stopgezet. Evenwel werd het contigent betrekkelijk het derde kwar taal toegestaan begin Oktober 1.1. en de invoervergunning van het vierde kwar taal zijn onlangs uitgedeeld. Ingevolge de afschaffing van de in voervergunningen betrekkelijk het twee de trimester zal de contingenteering voor het jaar 1933 een vermindering in hoeveelheid ondergaan van 25 t.h. Om den invoer nog te bemoeilijken van het weinige dat overblijft, werd door Frankrijk een vergunningsrecht toegepast van 150 fransche frank per 100 kg. bruto-gewicht of van 20 bel- gische centiem per ei boven de invoer rechten. octrooirechten en taks op het zakencijfer die reeds zoo zwaar den in voer van eieren treffen. ENGELAND Dit land heeft een invoerrecht toegepast van 1/6 per 120 eieren. Dit recht, overeenstemmend met 7 centiem per ei werd in zijne uitwer king versterkt door den val van het pond-sterling welke niet gepaard ging met een voldoende aanpassing der koopprijzen in Engeland aan de waar devermindering der munt. Het gevolg van dezen toestand was dat de verkoop prijzen der eieren een aanzienlijke ver mindering hebben ondergaan. DUITSCHLAND: Dit landcontin- genteert de eieren op basis van 60 °/o der hoeveelheden ingevoerd in 1932. Tevens werden de tolrechten verhoogd van 5 Reichsmark per 100 kg. bruto gewicht tot 40 Reichsmark tot 30 Sep tember 1.1. en tot 30 Reichsmark tot het einde van 't jaar, hetzij van 3 centiem per ei onderscheidelijk tot 20 en 16 centiem per ei. De ingelegde eieren alsook de hoe veelheden versche eieren welke het vastgesteld contingent van 60 t.h. over schrijden betalen 70 Reichsmark, hetzij 37 centiem per ei of 100 van den hui- digen prijs van de eieren in de kalk be waard. Ingevolge de vermindering van zijnen uitvoer zal België waarschijnlijk zijn contingent tegen het verminderd recht niet uitputten. ZWITSERLANDDit land heeft den eiereninvoer gecontigenteerd op grondslag der invoercijfers van 1931. Daar onze invoer naar dit land in 1931 slechts gering was is onze uitvoer in 1933 naar dit land in evenredigheid ook onbe duidend geweest. ITALIË Om den invoer van vreem de eieren te verhinderen heeft dit land een invoerrecht geheven van 18 centiem per ei dat eiken handel met Italië onmo gelijk gemaakt heeft, alhoewel de Bel gische eieren voorheen gemakkelijk toe gang vonden tot de Italiaansche mark?. SPANJE Zooals hier vroeger werd gemeld heeft dit land gedurende het loo- pende jaar een belangrijk afzetgebied geboden voor onze eieren. Dit spruit voort uit het feit dat Spanje het laatste land is dat den vrijen invoer van eieren toelaat. Ingevolge de reglementeering en het toezicht op den uitvoer van deviezen ondergaat de betaling der gedane leve ringen een vertraging van twee tot drie maand wat reeds een gewichtig nadeel uitmaakt. Aan dit zeer interessant overzicht van den heer Mannes over den huidigen toe stand van onze afzetgebieden voor eieren in het buitenland, wenschen wij volgen de beschouwingen te voegen Tegenover de overdreven invoerbe lemmeringen toegepast door de vreemde landen op onze eieren en andere land bouwproducten moet onze Regeering met beslistheid optreden door toepassing van een logisch doorgevoerd compensa tiestelsel, bestaande hierin dat de bij zonderste producten van de vreemde landen over onze grenzen enkel mogen komen tegen toekenning aan onze pro ducten van evenredige gunsttarieven. Verder moetende toezichtsmaatregelen tot waarborg der goede hoedanigheid van onze uitgevoerde eieren met streng-

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1