Verplichte Bestrijding van den Runderhorzel Laatste Oproep Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers ZITDAG m I PATER DAMIAAN KOORNBLOEMEN Lentebespuiting tegen de Schurftziekte en de Appel- en Peermaden van laat ZONDAG 26 APRIL 1936. Prfla 25 ccntica 18de JAARGANG Nr 904 be- Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Ministerie van Landbouw her innert ons aan het koninklijk besluit van 6n April 1926 handelende over 1 de verplichte bestrijding van den runder horzel. Dit besluit luidt als volgt Artikel 1. Ieder eigenaar of houder van runders is verplicht, de zich op zijn dieren bevindende horzellarven te ver delgen, overeenkomstig de onderrich tingen die jaarlijks door den Minister van Landbouw zullen bekend gemaakt worden. Art. 2. De runders, waarop de horzellarven niet verdelgd werden, mo gen niet gebracht worden op een open bare markt, bij een grenspost voor in- of uitvoer, in de quarantainestallen der grens, op een prijskamp of bij het om even welke openbare samenbrenging van runders. Art. 3. De opzieners-veeartsen der regeering, hun plaatsvervangers en hun afgevaardigden-aangenomen doctors in veeartsenijkunde, de veeartsen belast met het toezicht over de jaarmarkten en markten, de veeartsen der grenscontrole entin 't algemeen, al de beambten der gerechtelijke politie, moeten waken over de uitvoering van de voorgeschreven maatregelen. Art. 4. De voormelde ambtenaren en beambten moeten de door horzel larven aangetaste runders opsporen, en de eigenaars of houders van die runders verzoeken de horzellarven te verdelgen binnen een tijdsbestek, dat niet grooter dan vijftien dagen mag zijn. Art. 5. Het verzoek zal den belang hebbende gedaan worden bij aangetee- V.tnden brief, of bij een bericht waarvan hij ontvangbewijs zal geven bij de afle vering. Art. 6. Het nalaten van te voldoen aan die ultnoodiging zal vastgesteld worden bij een proces-verbaal, binnen de drie dagen over te maken aan den Procureur des Konings. Art. 7. De overtredingen van on derhavig besluit zullen gestraft worden met de bij de artikelen 4 en 6 der wet van 30 December 1882 voorziene straf fen. Indien er verzachtende omstandig heden bestaan, zullen de straffen van gevangenzitting en boete kunnen ver minderd worden tot die van enkele po litie. Art. 8. -Onverminderd de hierboven bepaalde straffen, zal de opzienerveearts mogen beslissen dat de larven moeten verdelgd worden door een deskundige beambte, op de kosten van den over treder. Onderrichtingen nopens de larven- verdelging. Het verdelgen der horzellarven bij het runddier is verplichtend van af ln Fe bruari tot 30n September. De eigenaars of houders van runddie- ren zijn verplicht er toe over te gaan zoohaast de gezwellen zichtbaar worden op rug en kruis hunner dieren. Zij moe ten de behandeling herhalen zoo dikwijls er nieuwe gezwellen zich vormen. Het is verboden dieren in de weide te zetten zoo de horzellarven niet volledig bij hen vernietigd zijn. Het eenvoudigste middel om de hor zellarven te verdelgen bestaat in het be strijken van het gezwel, na er de haren van te hebben afgesneden, met artsenij- stoffen, die de hoedanigheid bezitten den parasiet onder de huid te dooden. Deze stoffen moeten goed ingewreven worden ten einde door de huid te dringen. De bevoegde overheden hebben op dracht over de uitvoering dezer maatre gelen te waken en op te treden tegen de eigenaars of houders die, na verwittigd te zijn, zouden nalaten de horzellarven op hunne dieren te verdelgen. Boven dien woidt de toegang tot de openbare markten, tot de wedstrijden en keuringen geweigerd aan ieder dier op hetwelk de horzellarven niet verdelgd zijn. De runderhorzelplaag wordt veroor zaakt door een vlieg, Hypodermia ge naamd. In onze gewestspraken draagt deze vlieg verschillende namen biest, muien, moeien enz. Dieren op de weide slikken de eiers der vlieg in. Deze eiers ontwikkelen zich in de darmen van het dier. Eens dat de larven geboren zijn, wandelen ze in de verschillende weefsels en ontwikkelen er zich tot op het einde van den winter. Dan zoeken ze een uitweg naar buiten, meestal langsheen de ruggegraat. Ze doorboren de huid en veroorzaken ette rende bulten welke de huid beschadigen en de waarde er van erg verminderen. Dieren, welke door runderhorzel aan getast zijn, lijden onder een gebrek aan eetlust. De mestdieren vetten niet aan. Ook de melkgifte verminderd. Huiden door runderhorzels doorboord worden geweigerd voor het looien en als afval geklasseerd. "Abdassol„ vernietigt op radicale wijze alle runderhorzellarven en andere dierlijke parasieten voor een zeer kleine som. Het is een geelachtig poeder dat moet opgelost worden in water. Het wordt verkocht in pakjes van 25 en 50 gram. Men losse Abdasol op in een weinig koud water, teneinde een eenvormige brij te bekomen. Daarna voegt men stil aan water bij. Men voege een liter en een kwart water bij 50 gram Abdassol en een goede halve liter water bij 25 gram Abdassol. Men dompele een ruige borstel in de oplossing, welke men tevens goed schudt.Daarna borstele men krachtdadig de rug der dieren. Men borstele zoodanig dat de bulten week worden, de korsten weggaan. Men kome daarna een tweede maal over den rug, teneinde de vloeistof goed te doen indringen. Het behandelen met Abdassol vergt niet meer dan 2 min. per dier. Best zal men de dieren behandelen een veertiental dagen voor ze naar de weide trekken. Om zeker te zijn dat geen enkele larve ontsnapt is, en tevens ook om de larven te dooden, welke na derhand nog moeten ontkiemen, zal men de behandeling een tweede maal herha len alvorens de dieren op de weide te brengen. In algemeenen regel volstaan 50 gram Abdassol voor het behandelen van 10 tot 12 dieren, 25 gram zijn voldoende voor 5 6 dieren. De hoeveelheid kan lichtjes verschillen volgens de sterkte der ziekte. Abdassol is te verkrijgen op onze bureelen en in onze magazijnen. De leden die nog verlangen deel te nemen aan onze Groote Prijskampen voor Aardappelvelden en Beetvelden worden dringend verzocht het inschrijvingsbulletijn, volledig in gevuld, ten spoedigste naar onze bureelen te Aalst te sturen, want op Vrijdag 1 Mei worden de in- schrijvingslijsten definitief geslo ten. Na 1 Mei wordt geen enkele inschrijving meer aanvaard. Voor inschrijving en deelne- mingsvoorwaarden, zie bladz. 3 van dit blad. van Rechtskundige Dienst wordt ge- honden op Zondag 10 Mei van 10 tot 3 aar, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. de Apostel der Melaatschen Wie was hij Een eenvoudig Vlaam- sche boerenzoon uit Tremeloo waar hij geboren werd in 1840. Priester gewor den vervoegde hij de schare der Zen delingen welke ons diep geloovig Vlaamsche volk zoo talrijk levert voor den dienst des Heeren 1 Hij vertrok als missionnaris naar de Hawaï-eilanden met hunne legendarisch mooie natuur, een aardsch paradijs.Doch toen hij aanlandde liep onder het volk de afschuwelijke plaag der melaatsch- heid. Daar de ziekte ongeneesbaar was en zich snel verbreidde, zonderde de over heid onverbiddellijk de aangetasten af van de overige bevolking door hen over te brengen naar het eiland Molokaï. Wie daar ooit den voet zette mocht er niet meer af en was tenslotte levend begraven. Een zekeren dag vernam Pater Da- miaan van zijn Bisschop enkele bijzon derheden over het gruwelijk bestaan der ongelukkige melaatschen op Mo lokaï. Gehoor gevend aan zijn medelijdend hart en in een opwelling van naasten liefde smeekte hij zijn bisschop om naar Molokaï te mogen vertrekken. Met het eerste schip dat naar Molo kaï eetwaren bracht, vertrok Pater Damiaan... Een ware hel was het daar. Honder den zieken leefden er in de diepste zede lijke en stoffelijke ellende. Er waren geen dokters of verplegers. De zieken leefden er in hutten of in een vervallen vuile leprozerij. Door den drank poog den zij, al was 't maar voor een paar uur, hunne bittere ellende te vergeten. Zoo laag waren zij gevallen dat zij door hunne levenswijze eerder geleken aan dieren dan aan menschen. f Aan deze verworpelingen zou Pater Damiaan met zijn blakend hart van naas tenliefde, zijn vroom en vriendelijk aan gezicht, verzorging en troost brengen. Hij zou de ellendigste zijner broeders terug brengen naar hunnen Goddelijken Meester. 16 jaar bracht Pater Damiaan door tusschen de arme melaatschen. Hij ver zorgde de zieken, waschte hunne won den en etterbuilen uit, reinigde hunne hutten en bracht de leprozerij in behoor lijken staat. Hij was op groote schaal de liefhebbende Samaritaan waarvan onze Goddelijke Meester met zooveel lof spreekt in het Evangelie. Deze beoefening van de hoogste naastenliefde ging natuurlijk gepaard met het onderricht in den kristelijken godsdienst. Deze verworpelingen welke alle hoop verloren hadden, kregen stilaan de hoop terug in hun eeuwige eindbestemming en bekeerden zich tot den God der Hoogste Liefde, die eens zijn laatste druppel bloed vergoot voor het heil van het diepgevallen menschdom en wiens voetstappen zoo treffend werden ge volgd door Pater Damiaan, den apostel der Melaatschen. Helpers kwamen nadien Damiaan vervoegen twee priesters, twee broe ders, drie zusters. Het onvermijdelijke gebeurde Da miaan zelf werd door melaatschheid aangetast, leed er jaren aan en stierf blijmoedig en rustig op 15 April 1889. Onder den breeden boom, naast het oude kerksken, werd hij onder de hart verscheurende droefheid zijner diep be proefde lotsgenotcn ten grave geleid. In De Koornbloem van 4 Mei 1926 vinden we een dichtje dat we hier wel willen weergeven na 10 jaar Lutv speelt de Zuiderwind in lichten dans In 't gulden geel van 't golvend rijpend koren, En hoog de zon op land en akkervoren Legt ongemeten mild haar gouden glans. In 't voorjaar wierp de hand des akkermans De zaden uit geen enkel ging verloren Want vol belofte in 't zengend zonnegloren, Staat rijp de oogst en wacht de maaier thans. En... diep in al dat goud en al dat geel, Diep in 't gewemel van die korenaren Staan blauwende oogen stil en kalm te staren... Ze staan er zwijgend en ontelbaar veel, De Korenbloemen die nog nooit verveelden. Daar mooi ze zijn in rijpe korenweelde I Em. Van den Broeck Door zijn leven van alles-opofferende naastenliefde is de gansche wereld, zoo wel niet geloovigen als geloovigen.door vurige bewondering aangegrepen ge weest. De Amerikaansche Natie heeft aan zijn duurbaar overschot de hoogste eer bewezen. Men heeft de bewaring van zijn lichaam betwist als de relikwie van een heilige. Zelfs in den huidigen tijd van alles overrompelend materialisme en ikzucht straalt zijn naam als een schitterende lichttoren boven de woeste baren der lage menschelijke hartstochten. Als een Koning doet hij zijn intrede bij zijn volk, doch als een Koning van de edele kristelijke naastenliefde 1 De noodzakelijkheid om ziekten en insekten bij onze fruitboomen door kunstmatige middelen te bestrijden, dringt zich van langs om meer op gezien de natuurlijke middelen en vijanden niet meer bij machte schijnen om ze doel matig te keer te gaan. We weten dat ondanks een oordeel kundige bemesting, zoo volledig en kwistig mogelijk toegediend, ondanks onze jaarlijksche snoeiïng of sleuning om licht en lucht in de kruinen van onze boomen toegang te laten vinden, on danks de bescherming van alle nuttige diertjes die ons helpen in den strijd, on danks al onze onderhoudszorgen, ziek ten en insekten van langs om driester optreden. Dat het dus werkelijk noodig is onze fruitbeplantingen met zekere producten te bespuiten, daarvan is te genwoordig om zoo te zeggen iedereen overtuigd. Ons Ministerie van Landbouw heeft inzake bespuitingen nog geen bepaalde beslissing genomen. Wel worden ze fel aangeprezen, maar de fruitkweekers blijven toch vrij ze uit te voeren of niet. Tegen dergelijke vrij heid meen ik nochtans protest te moe ten aanteekenen. Ziekten zooals het schurft, het moniliarot, verspreiden zich door bacteriën van den eenen boom gaard in den anderen en zetten de ziekte aan gezonde vruchten over. Vlinders, kevers, muggen, gevleugelde luizen ver spreiden zich van den eenen boomgaard in den anderen, zoodanig dat iemand die zijn boomen verwaarloost, oorzaak is dat de onkosten die zijn gebuur zich ge troost om de zijne te verzorgen gedeel telijk verloren gaan. Met welk recht mag uw gebuur zulks doen Moest het nu gebeuren dat de bespuitingen algemeen geschieden, dan zijt gij. zoowel als ik, ervan overtuigd dat na eenige jaren we niet anders meer op de markten dan gezond en zuiver fruit zouden aantreffen. De verplichting ware dus hoegenaamd geen facisme, maar wel het in werking treden van een billijke en rechtvaardige beperking van een zoogenaamde misplaatste vrijheid. De meesten onzer kweekers beginnen dit in te zien. Welke zijn'nu de hoofdplagen die elk jaar opnieuw "moeten bestreden worden? U kent allen de schurftziekte die ons fruit zoo afzichtelijk leelijk maakthet moniliarot dat ons van de vruchten niets overlaatde bladluizen, de rupsen, de wollige bloedluis, de appel- en peer maden. Om deze te bestrijden hoeven niet alleen een winterbespuiting we maar ook een lente- en zomerbespuiting toe te dienen. Voeg daarbij dan nog een afzonderlijke bespuiting tegen de blad luizen, wanneer deze zouden verschij- De winterbespuiting wordt voor- nen namelijk aangewend om de eieren van vlinders en bladluizen te dooden en ook voor de algemeene zuiverheid van den boom, het vernietigen van wieren en korstmossen. Het product dat reeds af doende bewezen heeft doelmatig te wer ken en dus voor de winterbespuiting het meest in aanmerking komt is wel car- bolineum. Doch de tijd voor deze be spuiting is voorbij en we hoeven ons nu voornamelijk met de lentebehande ling bezig te houden. Peze wordt uitge voerd tegen de schurftziekte, het moni liarot en ook tegen de appel- en peer maden. Winter- en lentebehandeling zijn wel de twee bijzonderste en wel zoodanig dat, wanneer ze regelmatig en degelijk toegepast zijn, ze de zomerbehandeling soms overbodig maken voornamelijk als iet weder gunstig meewerkt. Tegen de schurftziekte voert men twee, soms drie bespuitingen uit de eerste onmiddellijk voor het ontluiken der bladeren de tweede na het afval- en den kroonbladeren en een derde ater als de boomen in volle blad staan en we bemerken dat het noodig is. Te gen de schurftziekte gebruikt men Bor- deleesche pap voor pereboomen, Cali- fornische pap voor appelboomen doch gezien de moeilijkheid om deze beide producten te bereiden, raden we U ten zeerste aan ze te vervangen door N OS- PR ASIT. Van dit product gebruikt ge 750 gram per 100 liter water voor pere boomen en slechts 500 gram voor appel boomen. Dit produkt werkt uitstekend en de bereiding van de vloeistof biedt geen enkele moeilijkheid. Men kan het ook doelmatig aanwenden tegen het moniliarot. Voor de leden van Redt U Zeiven,, meenen we er te mogen bijvoe gen dat Nosprasit in onze magazijnen te krijgen is. Tegen de appelmade bezigt men ura- niagroen, loodarseniaat of wel Solbar gemengeld met loodarseniaat. Dit laat ste mengsel tegen 1/2 kilo solbar en 1/2 kilo loodarseniaat per 100 liter water prijzen we ten zeerste aan het werkt niet alleen als maaggift maar tezelvertijd als zwamdooder van allerlei ziekten. De appelmade verschijnt in twee genera- tiën op een zomer en vergt dan ook twee behandelingen de eerste na het afvallen der kroonbladeren de tweede wanneer de appels de dikte hebben van een kaatsbal. De verwoestingen door de appelmade aangericht nemen van jaar tot jaar toe, zoodanig dat we thans met spijt moet bekennen dat door onze ver- waarloozing een geesel te meer uit onze boomgaarden te weren valt. Waarom niet gesproten? Waarom niet eens een proef gedaan Of zoudt ge soms voor een uitgave van 50 fr. terugdeinzen wanneer we U verzekeren TELEFOON 267. Uit hoogachting den Heer Caudron aangeboden.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1